NBA Македонија

Данкан и Џинобили ги предводеа Спарс до убедлива победа во 5. натпревар против Тандер Тим Данкан ја превзеде контролата и со одличен натпревар ги предводеше Спарс до убедлива победа од 117-89 над Тандер и водство од 3-2 во серијата од Западното конференциско финале. Машината наречена Спарси се врати во акција. По релативно лошите два натпревари во Оклахома, Данкан се врати во форма и постигна 22 поени (8-13 од поле) и 12 скока, додека Ману Џинобили беше предводникот на вториот состав со 19 поени, 4 скока и 6 асистенции во 21 минута од клупата. Покрај овие двајца, Борис Диао беше X-факторот со 13 поени, 6 скока и 3 асистенции од клупата, додека Куаи Ленард и Дени Грин завршија со по 14 поени. Тони Паркер имаше 12 поени. Кај Оклахома, стандардно солидни беа Кевин Дурент со 25 поени и Расел Вестбрук со 21 поен и 7 асистенции, додека потрфли Серџ Ибака со само 6 поени и 2 скока. 2014-05-30 Д. Апостолски
сите 137 | | | веќе видена

Ленс Стивенсон: Blowing in the wind Уште еден детски потег на Ленс Стивенсон, по кој интернетот полуде. Како што знаете, Стивенсон пред 4. натпревар изјави дека “му влегува под кожа” на ЛеБрон поради коментарите на теренот, а во натпреварот број 5 и директно проба да “му влезе под кожа”. Всушност, му дуваше во ушето. И поради тоа интернетот полуде со мемињата во кои Стивенсон дува. Погледнете! Доколку имате ваша идеја, повелете! 2014-05-29 Д. Апостолски
сите 2 | | | веќе видена

Пол Џорџ ги одржи Пејсерс во живот, водството на Мајами намалено на 2-3 Пол Џорџ го превзеде натпреварот во свои раце и со 21 поен во четвртата четрвтина од натпреварот број 5 ги врати Пејсерс во живот и ги одведе победата од 93-90 над Мајами . Сега водството на Хит во конференциското финале е намалено на 2-3. Пол Џорџ одигра маестрален натпревар со 37 поени, 6 скока, 6 украдени топки и 2 асистенции во 45 минути на теренот, додека 21 од неговите 37 поени дојдоа во последната четвртина. Покрај Џорџ, солидни беа и Рој Хиберт со дабл-дабл учинок од 10 поени и 13 скока, Дејвид Вест постигна 19 поени и 9 скока, додека Ленс Стивенсон заврши со 12 поени и по 5 асистенции и скокови. Од другата страна пак, приказната беше ЛеБрон Џејмс. И не поради нормална причина за одличен натпревар, туку поради проблемите со фаулите и тоа што одигра само 24 минути (10 во првото полувреме) и постигна само 7 поени во целиот натпревар. 2014-05-29 Д. Апостолски
сите 388 | | | веќе видена

Бош пресече: Останувам во Мајами! Крилниот центар на Мајами Хит , играчот кој 3 сезони по ред игра во големото финале во НБА лигата и е актуелен освојувач на титулата, Крис Бош порача дека наредната сезона нема да ја смени средината и ќе остане во Мајами. Ол-Стар кошаркарот разговараше со новинарите од ESPN и во својата изјава призна дека нема намера да го напушти овој успешен тим во кој му се допаѓа животот. Останувам во Мајами. Реално, немам некоја голема желба за да ја напуштам моменталната средина и да одам на некое друго место. Ми се допаѓа овде. Ова е Мајами, и сите сакаат да играат за овој клуб – порача Бош. Новинарите го запрашаа едно интересно прашање, дали би прифатил да игра за Мајами за помалку пари, а тој одговори: Доколку тоа е потребно, да. 2014-05-28 И. Тулевски
сите 2 | | | веќе видена

Баркли човеку, Џинобили не е од Европа Мапата на светот сеуште не е сменета. Аргентина е сеуште во Јужна Америка, не во Европа. А Ману Џинобили сеуште е аргентинец. Чарлс Баркли го сака Ману Џинобили и мисли дека тој е еден од 5-те најдобри европејци што некогаш играле во НБА. Сега, да го оставиме Шек да му даде неколку часа по географија на Баркли. Post by НБА – Македонија 2014-05-28 Д. Апостолски
сите 3 | | | веќе видена

Расел Вестбрук со 40 поени и 10 асистенции за израмнување на серијата против Спарс на 2-2 Расел Вестбрук беше маестрален и ги предводеше Тандер до нова победа од 105-92, со што тие ја израмнија серијата од Западното конференциско финале на 2-2. Вестбрук постигна 40 поени (12-24 од поле, 14-14 слободни фрлања), подели 10 асистенции, имаше 5 скока и највисоки во кариерата за еден плејоф натпревар – 5 украдени топки во 46 минути на теренот. Кевин Дурент беше исто така фантастичен со учинок од 31 поен, 5 скока, 5 асистенции и 3 украдени топки во 41 минута. 2014-05-28 Д. Апостолски
сите 103 | | | веќе видена

Убаво е да се биде крал ЛеБрон Џејмс оствари учинок од 32 поени, 10 скока и 5 асистенции во победата против Пејсерс во натпреварот број 4, што всушност беше неговиот 74. натпревар со барем 25 поени, 5 скока и 5 асистенции во плејоф кариерата, со што го помина Мајкл Џордан на листата со такви учиноци. Исто така, ја уништи Индијана со неколку highlight потези. По ова, може да воочиме дека да се биде крал е убава работа. Барем крал на кошарката. 2014-05-27 Д. Апостолски
| | веќе видена

Крис Бош се врати во живот, Џејмс повторно експлодира за водство на Мајами од 3-1 над Пејсерс Крис Бош го одигра најдобриот натпревар во конференциското финале против Пејсерс со 25 поени, Џејмс оствари дабл-дабл учинок и Мајами славеше со 102-90 за да завземе сигурно водство од 3-1. Бош конечно се разбуди и го отвори натпреварот одлично со 17 поени во првото полувреме, а на крајот заврши со 25 поени (7-12 од поле, 8-10 слободни фрлања) и 6 скока во 36 минути на теренот. ЛеБрон Џејмс беше повторно маестрален со 32 поени, 10 скока, 5 асистенции и 2 украдени топки, со што го надмина Мајкл Џордан со најмногу натпревари (74) со барем 25 поени, 5 скока и 5 асистенции во плејофот. Кај Индијана, Рој Хиберт повторно потфрли и не постигна ниту еден поен, мачејќи се со фаулите во текот на целиот натпревар. Ленс Стивенсон не беше многу поразличен, кој иако заврши со 9 поени, до пред последната четвртина имаше исто така нула поени. Дејвид Вест заврши со 20 поени и 12 скока, додека Пол Џорџ постигна 23 поени и 7 скока. ...
сите 138 | | | веќе видена

Перо Антиќ планира да продолжи со Атланта и наредната сезона Во интервју со Eurohoops, Перо Антиќ изјави дека и наредната сезона ќе остане во Атланта и ќе игра за Хокс . Да! Останувам во Атланта бидејќи имам уште една сезона за играње во мојот договор. Се чувствувам добро во овој тим. Градот е прекрасен, луѓето се одлични и едноставно уживам во моето време тука. Антиќ беше голем дел од ротацијата на Хокс во текот на минатата сезона, особено по повредата на стартниот центар Ал Хорфорд. Антиќ се покажа одлично кога му беше доделена улогата на стартер. Покрај на оваа тема, Антиќ одговараше и на други прашања: Ако некој во летото 2011 година ти кажуваше дека би играл во Евролигата со Олимпијакос, би освоил две титули по ред и потоа би играл во НБА лигата и би имал одлична руки сезона, каква реакција би имал? Луд си или што?? Прво сакам да кажам дека сум многу среќен што по Евробаскетот се составив со агентот Мишко Ражњатовиќ. Со неговите совети и напорната работа која ја вложив, се е можно. Кога дојде во НБА ...
сите 48 | | | веќе видена

Грег Поповиќ го тролаше брзото заздравување на Ибака На прес-конференцијата по третиот натпревар помеѓу Спарс и Тандер, тренерот на Сан Антонио Грег Поповиќ беше запрашан за статусот на Ману Џинобили, откако тој го напушти натпреварот поради повреда во стапалото. Поповиќ одговори кратко и јасно, “ Ќе биде во ред “. По неколку секунди искоментира: Или пак нема да заигра повторно овој плејоф. Иронично исссмевајќи се за Серџ Ибака и неговото ефикасно враќање на терените, откако беше кажано дека нема да се врати во овогодинешниот плејоф поради повредата на ножниот мускулен лист. Мора малку да се насмееме, сепак ова е само кошарка. Да сакавме да победиме, но и јас сакам да се насмеам. - додаде Поп. 2014-05-26 Д. Апостолски
сите 2 | | | веќе видена

Серџ Ибака се врати за Тандер и помогна за првата победа против Спарс Серџ Ибака се врати во составот на Оклахома Сити и заедно со Вестбрук и Дурент им помогна на Тандер да ја остварат првата победа од 106-97 во конференциските финале и да го намалат водството на 1-2 против Спарс Ибака во 30 минути на теренот постигна 15 поени, фати 7 скока и што е најважно, изблокира 4 шута и ја контролираше одбраната на Тандер што го задржи нападот на Спарс на само 39.6 проценти реализација од поле. Исто така, Сан Антонио реализираше само 46 проценти од своите шутеви во рекетот на Тандер. Покрај Ибака, Оклахома ја предводеа своите ѕвезди со одлични натпревари. Кевин Дурент постигна дабл-дабл учинок со 25 поени и 10 скока, додека Вестбрук заврши со 26 поени, 8 скока, 7 асистенции и 3 украдени топки. За Спарс пак, светла точна беше само Ману Џинобили, кој погоди 6 тројки и постигна 23 поени, но на крајот мораше да го напушти натпреварот поради повреда во стапалото. Неговиот статус по натпреварот не се знае. 2014-05-26 Д. ...
сите 103 | | | веќе видена

Доминација во последната четвртина и победа на Хит за водство од 2-1против Пејсерс Тимот на Мајами Хит , предводен од Џејмс, Вејд и Ален, направи резултатски пресврт во второто полувреме и доминираше во текот на четвртата четвртина за нова победа од 99-87 и водство од 2-1 во серијата против Индијана Пејсерс ЛеБрон беше повторно маестрален со 26 поени (9-14 реализација од поле, 7-9 слободни фрлања), 7 асистенции, 5 скока и 4 украдени топки за 40 минути поминати на паркетот, додека Двејн Вејд постигна 23 поени, по 4 скока и асистенции и 3 украдени топки. Реј Ален беше исто така од огромна помош за Мајами и експлодира со 4 тројки од 4 обиди во последната четвртина. Тој заврши со 16 поени. Кај Индијана, Ленс Стивенсон имаше дабл-дабл учинок од 11 поени и 10 скока. 2014-05-25 Д. Апостолски
сите 138 | | | веќе видена

Мајкл Картер-Вилијамс го предводи тимот на најдобрите дебитанти НБА лигата го објави првиот и вториот тим со најдобрите дебитанти за изминатата 2013/14 сезона, во кои најмногу гласови освои и Рукито на сезоната – Мајкл Картер-Вилијамс од Филаделфија СевентиСиксерс Картер-Вилијамс всушност беше и едногласно избран во првиот тим, со освоено вкупно 250 поени (125 гласа за првиот тим). Виктор Оладипо од Орландо Меџик беше веднаш зад Вилијамс со 2 помалку гласа (248 поени, 124 гласа за првиот тим). Треј Брк од Јута Џез имаше 230 поени (108 гласа за првиот тим), а Мејсон Пламли од Нетс (214 поени) и Тим Хардавеј Џуниор од Никс (204 поени) го заокружија првиот тим. Гласачката комисија се состоеше од 125 спортски новинари од САД и Канада, кои требаше да одберат по 5 играчи за првиот и вториот тим. Потоа за секој избор за првиот тим, играчит добива 2 поени, додека за избор во вториот тим играчот добива еден поени. Картер-Вилијамс, 11. пик на минатогодишниот драфт, минатата сезона бележеше по 16.7 поени, 6.3 ...
сите 3 | | | веќе видена

Пол Пирс – Ќе остане или замине од Бруклин? Одлуката за тоа дали Пол Пирс ќе остане во Бруклин Нетс и за наредната сезона останува под голем прашалник. Тој рече дека планира да игра уште една или две сезони, но не кажа апсолутно ништо за неговата иднина во Бруклин. Пирс ќе има повеќе опции за наредната сезона и останува на него да одлучи. Тоа ќе биде одлука што ќе одреди каква оф-сезона ќе има тимот на Нетс. Нетс и Пирс може да се согласат на нов договор, а според аналитичарите, тој би барал од 8 – 10 милиони долари. Пол Пирс го сака Њу Јорк. Тоа треба да е позитивна работа за Нетс. Веднаш штом беше трејдуван од Селтикс во Нетс, тој го продаде имотот во Бостон и го пресели свoето семејство во апартман во Менхетен, каде плаќа по 35 илјади долари месечно. Сепак, големо влијание врз неговата одлука ќе има и одлуката на Кевин Гарнет. Доколку Кеј-Џи остане во тимот, тоа најверојатно ќе значи дека и Пирс ќе остане. Но доколку Гарнет се пензионира, Пирс ќе зачека и ќе ги разгледа своите опции, разгледувајќи ги и ...
сите 5 | | | веќе видена

Вориорс ќе пробаат да го доведат Кевин Лав во Оукленд Голден Стејт Вориорс веруваат дека тие се главните кандидати за присвојување на ѕвездата Кевин Лав, кој неодамна наводно им дал на знак на организцијата на Тимбервулф с дека има намера да замине како слободен играч, доколку не биде трејдуван. По наредната сезона, Лав ќе има можност да го заврши неговиот договор порано и да стане слободен играч. За тоа да не останат со празни раце, Тимбервулфс ќе мора да направат договор за негов трејд во текот на нареднава година. Покрај тоа, Лав наводно ги кажал Вориорси како привлечна дестинација за него, а и новиот тренер на Голден Стејт Стив Кер, искажа желба дека сака четворка од типот на Лав, односно крилен центар кој може да ја рашири играта со својата шутерска способност. Лав исто така би бил перфектна комбинација заедно со Стеф Кари, особено во pick-and-roll ситуациите, кога и двајцата играчи можат да се отворат на тројка, што би било голем проблем за противничките одбрани. Генаралниот менаџер на Вориорс, ...
| | веќе видена

Дени Грин погоди 7 тројки, Спарси доминанти во вториот натпревар Предводени од Дени Грин, Сан Антонио Спарс победија убедливо со конечни 112-77 и зазедоа сигурно водство од 2-0 во серијата од Западното конференциско финале против Оклахома Сити Тандер . Дени Грин ја враќа својата шутерска форма од ланскиот плејоф, откако во победата против Тандер погоди 7 тројки од 10 обиди, а натпреварот го заврши со 21 поен и 3 украдени топки во 29 минути. Покрај маестралниот Грин, за Спарси одлични беа и Тони Паркер со 22 поени и 5 асистенции и Тим Данкан со 14 поени и 12 скока, додека Ману Џинобили и Борис Диао уфрлија по 11 поени од клупата. Расел Вестбрук и Кевин Дурент беа задржани на само 15 поени, а и никој освен Џереми Лемб (13 поени) од тимот на Тандер не постигна во двоцифрен број на поени. 2014-05-22 Д. Апостолски
сите 103 | | | веќе видена

Џејмс и Вејд го предводеа Мајами до победа во натпреварот број 2 против Пејсерс ЛеБрон Џејмс и Двејн Вејд ги предводеа Мајами Хит до победа од 87-83 во натпреварот број 2 од конференциското финале против Пејсерс, со што ја изедначија серијата на 1-1. Џејмс постигна 22 поени, 7 скока, 6 асистенции и 3 блокади, додека Двејн Вејд заврши со 23 поени и по 5 скока и асистенции. Крис Бош повторно потфрли за Хит со само 9 постигнати поени. 2014-05-21 Д. Апостолски
сите 138 | | | веќе видена

Дуел: Тим Данкан и Спарс подобри од Дурент и Тандер во првиот натпревар Сан Антонио Спарс славеа убедлива победа од 122-105 во првиот натпревар од Западното конференциско финале против Оклахома Сити Тандер , а Тим Данкан и Кевин Дурент беа главните улоги на двете страни. Тим Данкан го заврши натпреварот со 27 поени, 7 скока и 3 асистенции, додека Кевин Дурент имаше 28 поени, 9 скока и 5 асистенции, но низ целиот натпревар се мачеше со фаулите (4) и изгубените топки (6). Покрај Данкан, кај Спарси беа одлични беа и Тони Паркер со 14 поени и 12 асистенции, Куаи Ленард со 16 поени и 3 украдени топки, а Ману Џинобили уфрли 18 поени во 27 минути од клупата за резерви. Расел Вестбрук натпреварот го заврши со 27 поени, 7 асистенции и 5 скока. 2014-05-20 Д. Апостолски
сите 139 | | | веќе видена

next