NBA Македонија

ЛеБрон со 32 поени против Бобкетс во натпреварот број 2 ЛеБрон Џејмс уште еднаш одличен во новата победа на Мајами над Бобкетс од 101-97, по која Хит заземаат сигурно водство од 2-0 пред следните два натпревари кои се играат во Шарлот. Џејмс постигна 32 поени (11-17 од поле, 9-12 слободни фрлања), 8 асистенции, 6 скока и 4 украдени топки во 40 минути на теренот. Солидна партија кај Мајами одигра и Крис Бош со 20 поени (8-11 од поле) и 5 скока, а Двејн Вејд постигна 15 поени. Ал Џеферсон реши да настапи на натпреварот покрај повредата на стапалото и во 40 минути на теренот постигна 18 поени и 13 скока. Изненади Мајкл Кид-Гилхрист со 22 поени и 10 скока. 2014-04-24 Д. Апостолски
сите 26 | | | веќе видена

Олдриџ повторно маестрален, Портланд има водство од 2-0 над Рокетс ЛаМаркус Олдриџ стана третиот играч после Трејси МекГрејди и Мајкл Џордан кој постигнал над 40 поени во првите два гостински натпревари од една плејоф рунда, а ги предводеше Блејзерс до победа од 112-105 и водство од 2-0 над Рокетс , пред серијата да се пресели во Портланд. По 46-те поени во првиот натпревар , Олдриџ се врати и постигна уште 43 поени над Рокетс, со реализација од поле 18-28 и учинок од 8 скока и 3 блокади. Одличен натпревар одигра и Двајт Хауард, кој постигна 19 поени во првата четврина и 30 во целиот натпревар, комплетирани со 14 скока и 4 изблокирани шута. 2014-04-24 Д. Апостолски
сите 3 | | | веќе видена

Горан Драгиќ ја освои наградата за Најподобрен играч Откако беше еден од најдобрите поединци во тимот на Феникс кој оствари 48 победи во регуларната 2013/14 сезона, Горан Драгиќ беше именуван за Најподобрен играч, односно играч кој најмногу напредувал оваа сезона за разлика од претходните сезони. Словенецот освои 408 гласови, од кои 65 беа за првата позиција. Ленс Стивенсон од Индијана Пејсерс заврши на втората позиција со 158 гласа, додека Ентони Дејвис од Пеликанс заврши на третата позиција, со 155 гласа. 27-годишниот Драгиќ ја одигра убедливо најдобрата сезона во својата кариера, во која бележеше 20.3 поени и 5.9 асистенции во просек, а сето тоа го правеше со голема ефикасност. Тој е првиот бек после Дражен Петровиќ, кој постигнувал повеќе од 20 поени и реализирал барем 50 проценти од поле и 40 проценти во шутот за три поени. Сезоната пред оваа, односно пред 2 години, Драгиќ постигнуваше по 14.7 поени и 7.4 асистенции, но Санс беа тим на дното од Западната конференција. Исто така, реализираше 44 ...
сите 3 | | | веќе видена

Еван Тарнер и Ленс Стивенсон имале физичка пресметка минатата недела На денот пред Индијана Пејсерс да ја отворат серијата со Атланта Хокс од првата рунда од плејофот, бековите Ленс Стивенсон и Еван Тарнер влегле во физичка пресметка, при што соиграчите морале да интервенираат. По тепачката Еван Тарнер го напуштил теренот во Bankers Life Fieldhouse арената и го завршил тренингот. Тарнер не е првиот играч кој што имал несогласици со Стивенсон во последните неколку недели, а судејќи според темпераментот и иритирачкото однесување на Ленс, тој нема да биде ниту последен. Вакви работи се случуваат, но ова не беше идеалното време за вакво нешто. - вели извор близок до случајот. Вакви несогласици обично внесуваат лоша атмосфера во тимот, а доколку нешто ја заниша внатрешната ситуација на тимот во плејофот е лоша работа. Поразот во првиот натпревар против Хокс можеби беше и рефлекција на тој проблем. Сепак Инди у бедливо славеше во вториот натпревар против Хокс со 101-85, па да се надеваме дека овој проблем е ...
| | веќе видена

ДеРоузан ја превзеде контролата, Репторс ја изедначија серијата со Нетс на 1-1 Во натпревар на домашен терен, Торонто успеа да ја запише првата плејоф победа и да го изедначи резултатот на 1-1 во плејоф серијата против Бруклин Нетс. ДеМар ДеРоузан беше буквално “мртов” во првиот натпревар против Нетс, но во вториот натпревар тој успеа да постигне 30 поени на реализација од поле 9-21 и 12-14 реализација од линијата за слободни фрлања. Џонас Валанчунас постигна уште еден дабл-дабл учинок со 15 поени и 14 скока, а Петрик Петерсон и Грејвис Васкез имаа по 12, односно 11 поени од клупата. Кај Нетс, солиден натпревар одигра Кевин Гарнет со 13 поени,(5-6 од поле) и Џо Џонсон со 18 поени. 2014-04-23 Д. Апостолски
сите 2 | | | веќе видена

Пол Џорџ одличен во вториот натпревар, серијата против Хокс изедначена на 1 По изненадувачката победа на Хокс во натпреварот број 1, Индијана се врати со одличната одбрана и успеа да го освои натпревар број 2 со 101-85 и да ја изедначи серијата на 1-1 пред следните два натпревари во Атланта. Пол Џорџ ги предводеше Пејсерс со учинок од 27 поени (9-16 од поле, 5-7 за три поени), 10 скока, 6 асистенции, 4 украдени топки и една блокада за 39 минути на теренот. Покрај Џорџ, во 20 минути од клупата Луис Скола постигна 20 поени и 7 скока, а Џорџ Хил постигна 15 поени. За Хокси, 19 поени постигна Пол Милсап, а по 11 поени од клупата имаа Лу Вилијамс и Мајк Скот. Перо Антиќ натпреварот го заврши со 5 поени и 3 скока во 25 одиграни минути. 2014-04-23 Д. Апостолски
сите 47 | | | веќе видена

Грег Поповиќ е именуван за Тренер на сезоната Тренерот на Сан Антонио Спарс Грег Поповиќ по трет пат во неговата кариера ја освои наградата за Најдобар Тренер на сезоната, откако ги предводеше Спарси до најдобриот рекорд во регуларната 2013/14 сезона. Спарс повторно одиграа маестрална сезона, покрај проблемите со играчите во години и повредите. Поповиќ повторно докажа дека е еден од најдобрите менаџери во лигата и го одведе тимот до 62 победи, со што тие го освоија врвот на Западната конференција и го имаа најдобриот рекорд во целата лига. Спарси беа најдобри во лигата со 25.2 асистенции по натпревар како тим, а рангираа на 6. позиција со 105.2 постигнати поени во просек. Го имаа четвртиот најдобар дефанзивен рејтинг, со 100.1 примен поен во 100 напади. Поповиќ имаше голема конкуренција во трката за оваа награда. Џеф Хорначек од Феникс Санс заврши на втората позиција во гласањето, а неговиот тим со 48 победи во сезоната не успеа да се избори за пласман во пост-сезоната. Трет во гласањето заврши тренерот на ...
сите 15 | | | веќе видена

Дурент погоди неверојатен шут за луда завршница против Мемфис Кевин Дурент повторно приреди шоу на свој начин и погоди исклуително тешка тројка под фаул на Гасол, на само 13 секунди до крајот од натпреварот. Неверојатно! За луда завршница на натпреварот придонесе и Кендрик Перкинс, кој како неочекуван херој успеа да фати офанзивен скока и да постигне 2 поени со звукот на сирената, со што го испрати натпреварот во продолжение. Сепак Мемфис беше поиздржлив тим и по продолжението успеа да слави со 111-105 и ја изедначи плејоф серијата на 1-1 пред следните два натпревари кои се играат на домашен терен на Гризлис. 2014-04-22 Д. Апостолски
сите 29 | | | веќе видена

Грифин со 35 поени ги предводеше Клиперс до победа над Вориорс во натпревар број 2 По тешкиот пораз во натпреварот број 1, Клиперс се вратија со многу повеќе енергија и славеа убедлива победа од 138-98, со што ја изедначија плејоф серијата против Вориорс на 1-1. Лос Анџелес како тим реализираа феноменални 57 проценти од поле, 48 проценти во шутот за три и 91 процент во слободните фрлања. Предводени беа од Блејк Грифин, кој погоди 13-17 шута од поле и постигна највисоки во неговата плејоф кариера – 35 поени, заедно со 6 скока и 2 украдени топки за само 30 минути поминати во игра. Крис Пол заврши со 12 поени, 10 асистенции, 6 скока и 5 украдени топки, а одлична енергија од клупата донесоа Дени Грејнџер, Хедо Туркоглу, Џамал Крофорд и Дерен Колисон, кои искомбинираа 49 поени. 2014-04-22 Д. Апостолски
сите 51 | | | веќе видена

Њу Јорк Никс го отпуштија Мајк Вудсон Њу Јорк Никс го отпуштија тренерот Мајк Вудсон и целиот тренерски состав позади него. Ова ја завршува одисејата на Вудсон во Њу Јорк, која започна на крајот од сезоната 2011/12, кога беше отпуштен Мајк Д’Антони. Шпекулациите кои ги имаше низ целата 2013/14 сезона се остварија, а менаџерската канцеларија во Њу Јорк никогаш не го поддржа Вудсон и не ги одби тие гласини. Со многу очекувања за оваа сезона, Никси завршија со рекорд од 37-45 и не се пласираа во плејофот. Дојде времето да го почнеме долгиот пат на преградување и подготвување на овој тим за наредната сезона. - изјави Фил Џексон, новиот ГМ на тимот. Џексон веднаш ќе ја започне потрагата по нов тренер и како традиционален корисник на “триаголник” нападот, тој ќе бара некој на кој што му верува дека може тој систем да им го пренесе на овие играчи и да го имплементира во тимот. Стив К’р е главниот кандидат засега, но Џексон не зборуваше на оваа тема. Без оглед на тренерската ситуација, Кармело Ентони е главната ...
сите 6 | | | веќе видена

Џоаким Ноа е дефанзивниот играч на сезоната? Ова сеуште се смета за шпекулација, но голема е веројатноста дека Џоаким Ноа ќе ја освои наградата за Дефанзивен играч на сезоната. Според CSN Chicago, Булс свикале пресконференција во 22:00 часот вечерва, каде што се очекува да ја објават оваа вест: Bulls have called a major press conference for 4 PM this afternoon. — chuck swirsky (@swirsk054) April 21, 2014 Доколку Ноа ја освои оваа награда, тој ќе заврши пред Рој Хиберт, кој би бил на второто место во гласањето за оваа награда. Хиберт ја предводеше екстремно силната одбрана на Пејсерс во првиот дел од сезоната, но Индијана падна како тим по Ол-Стар паузата, а Џоаким Ноа им помогна на Булс да се искачат на 4. позиција во Источната конференција со својата разновидна игра и силна одбрана. Индијана сепак заврши прва во дефанзивна ефиканост по 100 позиции, но Чикаго беше втор тим на таа листа, со само десеттина од поен помалки од Инди. Со ова, Ноа ќе стане само вториот играч во историјата на Булс кој ја освоил ...
сите 10 | | | веќе видена

Рик Аделман ја напушта позицијата на тренер по 23 години Легендарниот НБА тренер и довчерашниот “диригент” на Минесота Тимбервулфс Рик Аделман, вечерва (понеделник) објави дека ќе се пензионира и ќе ја напушти НБА кошарката по 23 години поминати како главен тренер. Шпекулациите дека тој нема да се врати како тренер за наредната 2014/15 сезона кружат веќе цела година, а според вестите ова пензионирање се должи на семејни проблеми. Аделман во последните две сезони на повеќе пати отсуствуваше од клупата на Минесота на подолг период, токму поради здравствените проблеми на својата сопруга. Аделман помина 23 години во тренерските води, а оваа сезона беше трета по ред како тренер на Тимбервулфс. Не успеа да ја одведе Минесота во плејофот во ниту една од трите сезони, а оваа сезона тимот заврши еден натпревар под просекот .500, што се случи за прв пат по скоро 10 години. Сепак, Аделман има почит како тренер кој носел победи скоро секаде, а тоа го покажуваат и оние 17 сезони во кои неговите тимови имаа подобар ...
сите 8 | | | веќе видена

Олдриџ со 46 поени и Лилард со 31 пресилни за Рокетс во натпреварот број 1 ЛаМаркус Олдриџ и Дејмиан Лилард едноставно владееја на теренот во Хјустон и им помогнаа на Блејзерс да победат на првиот натпревар од плејоф серијата против Рокетс Олдриџ постигна највисоки во кариерата и во франшизата на Портланд – 46 поени, на реализација 17-32 од поле, заедно со 18 скокови, 2 блокади и 2 асистенции. Импресивен натпревар одигра Дејмиан Лилард, кој во својот прв плејоф настап постигна 31 поен, 9 скока и 5 асистенции: 2014-04-21 Д. Апостолски
сите 56 | | | веќе видена

Масаи Уџири: “Fu*k Brooklyn!” Пред почетокот на првиот натпревар од серијата помеѓу Торонто и Бруклин, генералниот менаџер на Репторс Масаи Уџири одржа говор пред големата маса на луѓе кои ги поддржуваа своите Репторси пред арената во која се играше натпреварот. На крајот од говорот, Уџири викна: Fuck Brooklyn! Тоа јасно и гласно се слуша на ова видео: Еве како на тоа изреагираа таблоидите: 2014-04-20 Д. Апостолски
| | веќе видена

Најдобрите 10 потези за регуларната 2013/14 сезона Откако ги погледнавме најдобрите 10 crossover дриблинзи и најспектакуларните забивања , време е за најдобрите 10 потези кои ја одбележаа изминатата 2013/14 регуларна сезона! 2014-04-20 Д. Апостолски
сите 2 | | | веќе видена

Антиќ влезе во вербална, лице-во-лице расправа со Вест Во првиот натпревар од плејоф серијата помеѓу Хокс и Пејсерс, по мал судар во pick-and-roll акција, Перо Антиќ и Дејвид Вест влегоа во вербална расправија на теренот! Погледнете: 2014-04-20 Д. Апостолски
сите 10 | | | веќе видена

Пол Пирс ги уништи Репторс во последната четвртина: “Поради ова бев доведен тука!” Пред почетокот на оваа серија од првата рунда од плејофот помеѓу Репторс и Нетс , во еден канаѓански магазин излезе наслов: “Кеј-Џи и Пирс се толку стари што дури и диносауросот мораше да го праша татко му за нив” ! Но “диносаурусот” Пол Пирс ги “реши” Репторс со 9 клучни поени во четвртата четвртина. Откако го погоди тешкиот шут над Петрик Петерсон на 50-тина секунди до крајот, што донесе на Нетс убедливо водство од +7, Пол Пирс на теренот извика: Поради ова бев доведен тука! Ова е тоа што го правам јас! Пол Пирс натпреварот го заврши со 15 поени, додека Дерон Вилијамс и Џо Џонсон постигнаа по 24 поени. 2014-04-20 Д. Апостолски
| | веќе видена

Дурент продолжи да оперира и во плејофот, водство од 1-0 за Тандер над Гризлис Оклахома Сити победи на првиот дуел од серијата против Мемфис Гризлис со конечни 100-86, а Тандер беа предводени од Кевин Дурент со неговите 33 поени. Дурент одигра фантастична сезона и во плејофот влезе во истата форма – 33 поени (13-25 од поле), 7 асистенции, 8 скокови и една украдена топка во 43 минути на паркетот. Расел Вестбрук исто така беше одличен кај Оклахома, постигнувајќи дабл-дабл учинок од 23 поени, 10 скока и 5 асистенции, додека Серџ Ибака имаше 17 поени, 9 скока и 4 блокади. Кај Мемфис, најдобар беше Зек Рендолф со 21 поен и 11 скока, а Мајк Конли заврши со 16 поени, 11 асистенции и 6 скока. 2014-04-20 Д. Апостолски
сите 27 | | | веќе видена

Ал Џеферсон и Стеф Кари се најдобри играчи за Април Центарот на Шарлот Бобкетс Ал Џеферсон и бекот на Голден Стејт Вориорс Стефан Кари беа прогласени за најдобри играчи на Источната, односно Западната конференција, за натпреварите одиграни во месец Април. Втора последователна награда Играч на месецот за Џеферсон, кој во текот на Април постигнуваше 24.5 поени и 14.3 скока по натпревар, а им помогна на Бобкетс да остварат рекорд од 7-1 во последниот месец од регуларната сезона. Постигна дабл-дабл учинок во сите осум натпревари, а собра над 15 скока во пет натпревари. На 14. Април, во победата над Атланта Хокс , Џеферсон забележа учинок од 27 поени (11-17 од поле) и 15 скока. Стефан Кари, кој се појави во осум од деветте натпревари за Голден Стејт во Април, просечно постигнуваше по 26.4 поени, 9.9 скока и 2.38 украдени топки по натпревар. Во текот на Април, Вориорс поставија половичен рекорд од 6 победи и 3 порази. Кари постигна над 30 поени четири пати, а границата од 40 поени ја надмина еднаш. Исто така, ...
сите 5 | | | веќе видена

next