Без разлика дали е вистина или не дека Викторија Бекам ѝ дава модни совети на Меган Маркл, со сигурност можат да се забележат неколку впечатливи сличности во нивната гардероба. И покрај тоа што Бекам има тенденција понекогаш да се облекува посмело и посветло, а Маркл почесто игра на сигурна карта со боите, и двете имаат ист и не премногу урбан стил. Широки панталони Меган носеше широки панталони во две официјални прилики откако се сврши со принцот Хари, а присуствуваше само на неколку настани. Тие даваат млад и паметен изглед, а воедно е задржан елегантниот стил. Викторија, исто така, е голем обожавател на овој стил. Не само што постојано се појавува во панталони од нејзините колекции, таа практично ги носи во секоја боја, секогаш во комбинација со кошула или ролка. Ролка Зборувајќи за ролките, и Меган и Викторија во својот гардеробер поседуваат барем едно парче облека од овој безвременски стил. Во комбинација со различни здолништа, панталони и фармерки и двете жени знаат како да се облечат едноставно и ...
сите 14 | | | веќе видена

Величествената и маестрална изведба на овој пар, изведена без ниту една мала несовршеност ги донесе на тронот на уметничкото лизгање. Светот им се поклонува на германската двојка Аљона Савченко и Бруно Масо, која го освои златото на Зимските олимписки игри во Пјонгјанг и го надмина светскиот рекорд со највисок резултат досега. Двajцата лизгачи добија резултат од 159,31 и го подобрија својот светски рекорд за повеќе од два поени. Савченко е родена во 1984 година, во Украина, но германски државјанин и влезе во историјата освојувајќи го својот петти олимписки медал, заедно со нејзиниот партнер Бруно Масо (29), роден во Франција и германски државјанин. Погледнете го нивниот совршен настап кој е чиста поезија!
сите 3 | | | веќе видена

Кинеската Нова година, односно Лунарна Нова година е позната и како Празник на пролетта, секоја година е на различен датум, а паѓа на првата млада месечина од првиот месечев месец, или околу четири до осум недели пред пролетта. Датумот е секогаш меѓу 21 јануари и 21 февруари според грегоријанскиот календар. Оваа година започнува токму денес и ќе заврши на 4 февруари 2019. Според кинескиот зодијак, 2018 година е година на кучето
сите 6 | | | веќе видена

Верни на вкусот на модните зависници, Bella ја најавува новата сезона подинамично од кога било. Инспирирани од пролетта, од убавината на жените, пријателството и посветеноста кон своите дами, Bella креираше колекција со весели и впечатливи бои, минимални детали, модерни дезени и струкирани форми. Новата колекција е посветена на ведрите, храбрите, елегантните, гламурозните дами, кои постојано го негуваат својот стил. По долги години пријателство, Bella точно знае што е потребно за совршени и удобни пролетни денови. Квалитетните и ексклузивни материјали, скроени со цел да ја истакнат женственоста, овозможуваат чувство на пријатност и слобода. Модерните форми со ретро твист ќе го задоволат вкусот на секоја дама. Новата колекција е сè што ви е потребно за новата сезона. Уживајте во пријателството со Bella! Модели: Росана Јанков и Елена Стојановска Јанковска Фотограф: Марко Марковски Шминка: Зоран Шурбевски Чевли: Nine West Продажни салони: - Skopje City Mall - прв кат - ГТЦ - прв кат - Буњаковец - прв кат ...
сите 6 | | | веќе видена

Кога се работи за присуство на бактерии во домот, не е проблемтаична и најмалку изложена само бањата. Всушност кујната е „најбогата“ со бактерии. Од работната површина и мијалникот, до даската за сечење и фрижидерот, кујната изобилува со билиони микроорганизми. Кујнскиот сунѓер е предметот во вашиот дом што има најмногу бактерии, верувале или не. Со него се чистат работните површини, мијалникот и нечистите садови и по чистењето некои од вас го складираат на полузатворено и темно место, одлично за развој на бактериите. Па така, вие всушност само ги пренесувате бактериите од едно на друго место. Едно од решенијата е да користите хартиени или памучни крпи наместо сунѓер, со тоа што памучните крпи треба да ги користите само еднаш и потоа да ги исперете. А ако сепак се одлучите за сунѓер, тогаш меѓу две употреби треба да го потопите во раствор од 1 чаша белило и 4 литри вода, или оцет и вода. Во растворот со белило доволно е да биде потопен 5 минути, а во растворот со оцет потребни се 20-30 минути, потоа ...
сите 7 | | | веќе видена

Менструалниот циклус е стресен сам по себе, но најверојатно вие несвесно си додавате дополнителни стресови за време на овој период. Проверете подолу дали и вие ги правите овие менструални гревови. Постојано сте под стрес Самиот збор стрес, создава стрес. Стресот влијае врс секое поле од вашиот живот, врз секој сегмент, врз секојдневното функционирање. Тој предизвикува лачење на кортизол, „хормон на стресот. Овој хормон влијае на зголемување на крвниот притисок и шеќерот во крвта и го намалува имунитетот. Не спиете доволно Добро знаете дека потребни се осум часа сон, но исто така добро знаете дека тоа не е секогаш возможно. Голем број истажувања покажуваа дека нарушувањето на сонот влијае врз може да доведе до менструални нерегуларности. Во кратки црти, ментруалниот период ќе трае подолго. Пиете многу кафе Конзумацијата на огромни количини кафе за да можете да функционирате може да се покаже како контрапродуктивно и да предизвика симптоми на анкскиозност, тензија, несоница и вознемиреност. Постојано сте во ...
сите 7 | | | веќе видена

Дизајнерката Реем Акра вели: "Секогаш ги прашувам моите невести, која си ти, и што сакаш да им кажеш на сите?" И таа е во право. Вашата венчаница многу кажува за вас. Па што би сакале да кажете? Со мала помош од астрологијата, ова е листа на идеи за невестински изглед кои се прилагодени според вашиот хороскопски знак. Се разбира, слободно бидете скептични и верувајте во сопствените инстинкти и следете го тоа што го сакате, дури и ако тоа не е така пропишано подолу. Овен Вашата агресивна, храбра природа е совршена за панталони. Бидејќи, кој има време за сите тие материјали на еден фустан? Бик За некој чувствителен како вас, следете го трендот на голи рамена. Има нешто многу романтично во венчаницата со голи рамена и кусите ракавчиња. Близнаци Сосема е во ред понекогаш да имате две страни. Што значи дека на денот на свадбата, можете да имате повеќе работи. Обидете се со фустан кој може да се прилагоди од долг во краток фустан или едноставно, обидете се со два фустани за вечерта. Рак Вие имате навистина ...
сите 40 | | | веќе видена

Променете ги вашите мисли за да ги излечите болестите од вашето тело! Телото секогаш ви зборува, па затоа е неопходно да започнете да го слушате. Секоја ваша клетка е надарена со разум и знае како да се излекува. Секоја клетка реагира на секоја ваша мисла, како и на секој збор што ќе го изговорите. Вашето тело постојано работи за да го постигне идеалното здравје. Треба да заборавите на сите мисли на омраза , завист, гнев, страв, самосожалување, срам и вина. Прошката треба да ја пуштите до вашето срце. Простете им на сите, дури и на оние кои сметате дека ви направиле некакво зло. Треба да се научите да си простувате себеси за сè што се случувало во вашето минато и да почнете да размислувате за вашето здравје, тело и да ѝ дозволите на љубовта да допре до вас. Размислувајте со љубов за секој ваш орган, коска, мускул и за секоја клетка од вашето тело. Примете го здравјето денес и сега, затоа што ако верувате лековитите енергии од вселената ќе стигнат до вас, Божествената љубов ќе стигне до секоја ваша клетка и ...
сите 3 | | | веќе видена

Новиот Нутри протеински леб содржи високо ниво протеини и ниско ниво шеќери, неговиот нутритивен состав е збогатен со семиња, а протеинската вредност доаѓа од состојката грав што го прави погоден за вегани и вегетаријанци. Лебот збогатен со протеини е наменет за луѓето кои водат грижа за правилна и здрава исхрана, за спортистите, за физички активните луѓе кои водат грижа за својата фигура, кои се борат со вишокот килограми или едноставно бараат производи кои ќе им дадат поголема енергија. Таквиот леб е Нутри протеинскиот леб од Жито Лукс. Новиот Нутри протеински леб е збогатен со црн и бел сусам, ленено семе и семки од тиква кои покрај тоа што го дополнуваат вкусот до совршенство, го збогатуваат и нутритивниот состав на лебот. Покрај разновидните семиња, лебот е збогатен со грав од каде што се добива протеинската вредност, а со тоа овој леб е погоден и за вегетаријанци и вегани. Протеините, заедно со водата, се најважните супстанци кои се задолжени за одржување на сите клетки во телото, односно за изградба ...
сите 3 | | | веќе видена

Риом Тае-Ок и Ким Џу-Сик се младиот пар на двојки од Северна Кореја, кои на Зимските олимписки игри во Пјонгјанг предизвикаа бурни реакции и се прославија на веб-страниците. Нивниот прв олимписки настап ја „наелектризира“, танцувајќи со инструменталната обработка на песната „A Day in the Life“ и забележаа личен рекорд со вкупен резултат од 69,40. По нивниот настап, севернокорејските навивачи паднаа во транс, а слатката двојка го освои второто место на табелата. Додека арената се тресеше од аплаузи, самодовербата на двојката, коментаторите ја припишуваат на бронзениот медал што го освои на Шампионатот на четирите континенти на уметничко лизгање, кое се одржа минатиот месец во Тајван. И покрај тоа што Риом и Ким се омилени спортисти во нивната родна Северна Кореја, тие, исто така, ја одушевија публиката со клучното движење, спектакуларната „спирала на смртта“. Нивниот канадски тренер, Бруно Марко, чија сестра Џули ја смисли кореографијата за ЗОИ, вели дека двојката има извонреден движење, елегантно и класично ...
сите 8 | | | веќе видена

Килимите се многу важен функционален и декоративен елемент во домот. Во последно време тие станаа многу попопуларни од прекривањето на просториите од ѕид до ѕид, употребата на теписони и синтелони. Секогаш кога имате на ум да купите некој килим, треба да размислувате исто како кога купувате фустан или костум, имајќи ги предвид бојата, стилот и дизајнот. Килимите можат да ја осветлат собата, да направат да изгледа поголема или пак да ја разделат на две посебни целини . Спална соба Кога размислувате каков килим да ставите во спалната соба треба да внимавате на секој детаљ, од материјалот на прекривките, мебелот, па сè до видот на тапетите. Ако ѕидовите ви се прекриени со тапети треба да изберете килим во една боја, за да не внесе чувство на конфузија и пренатрупаност. При купувањето на нов килим, прво што треба да имате на ум е видот на собата во која ќе го ставите. Во спалната обично сакаме да чувствуваме спокој и удобност,, па затоа треба да побарате нешто едноставно и со некоја плетка. Дневна соба Ако сте ...
сите 5 | | | веќе видена

За да открие како французинките секогаш изгледаат беспрекорно, уредничката на една американската веб-страница заминала на патување во Париз со сосема празен несесер, со цел да ги купи (и тестира) вистинските производи за убавина што ги користат француските жени. По регенеративниот сон, уредничката тргнала во потрага по нејзините нови сојузници за убавина во една од легендарните француски аптеки. „Јас еднаш прочитав дека Луис Фолен (француска модна икона) го чисти лицето со детергент гел ( Avène ) на база на термална чиста вода без сапун ако има долг ден или мора да носи многу шминка“ – прв производ. Вториот производ за убавина на француските жени е мицеларната вода. „Мицеларната вода е особено популарна во Франција поради тврдоста на водата во Париз која може да биде проблематична во контакт со кожата“, објаснува еден француски фармацевт. „Ова е една од причините зошто мицеларната вода на Bioderma станала култен производ“. „Хидратантната млечна крема на Embryolisse ја храни кожата и истовремено го зголемува ...
сите 2 | | | веќе видена

Неодамна, Блејк Лајвли објави слика од своето постпородилно тело, но не за да се пофали колку напорно работела на своето тело, туку за да раскаже како може тоа да се постигне на здрав начин. Со објавувањето на сликата во кратка маичка, заедно со нејзиниот личен тренер, Дон Салдино, може да се забележи дека актерката од серијата „Gossip Girl“, повторно се врати во топ-форма речиси годинаипол по раѓањето на втората ќерка. „Сепак не можете да изгубите 27те килограми што сте ги стекнале за време на бременоста, едноставно си вртите низ интраграм и се прашувате зошто не изгледате како сите модели“, изјави таа. „Благодарам на @donsaladino, ми беа потребни 10 месеци за да ги стекна, 14 месеци за да ги изгубам.“ Она што е одлично во врска со објавувањето на фотографијата на Блејк е тоа што таа беше целосно искрена за тоа како жените „веднаш“ се враќаат во форма по породувањето. Со сите притисоци врз жените да го вратат телото во претходната состојба пред бременоста, претставува добар потсетник дека е потребен труд и ...
сите 10 | | | веќе видена

Како вашето тело знае дека тој е вистинскиот? Дали се сеќавате на тоа неопсливо чувство што ви се раѓа кога ќе ја запознаете личноста која прави да се чувствувате како да цветате одвнатре? Феноменот наречен „пеперутки во стомакот“. Си го живеете животот со секојденвните проблеми и ситуации и еден ден ја среќавате личноста што ви буди чувства за кои предтоа не сте ни знаеле дека постоеле. Ове човечко суштество е странец кој го познавате само 10 минути, а ви се чини дека срцето ќе ви излезе, а истовремено е толку пријатно и познато чувство. Но, како да знаете дали тој е вистинскиот? Дали постојат посебни сигнали што ќе ви покажат дека таа личност ви е судена? Една работа, засекогаш ќе остане точна. Чувството во стомакот. Затоа, кога станува збор за срцето, треба да посветите внимание на сигналите што ви ги испраќа вашето тело. Меѓутоа, тоа не значи дека треба да го „исклучите“ разумното размислување, ако вашето тело поминува низ овие телесни искуства кога сте заедно, можеби тој навистина е „вистинскиот“ за ...
сите 39 | | | веќе видена

14 февруари е ден кога се прославува љубовта, но не само кон вашиот партнер, туку и кон себеси и кон модата. Повелете во Bella заедно да го прославиме Денот на вљубените! Денес искористете ја акцијата КУПИ 2 ДОБИЈ 3. Секоја дама којашто сака да се поднови со нови парчиња облека и да го искомбинира својот идеален изглед, тоа може да го направи во Bella каде што ќе најде уникатни, квалитетни и модерни модели. Со секои две купени парчиња облека, третото го добивате за само 1 денар. Прославете ја љубовта со шопинг во Bella! Акцијата важи само на 14.02.2018 и не може да се комбинира со други акции или попусти. Продажни салони: - ГТЦ - прв кат - Skopje City Mall- прв кат - Буњаковец - прв кат www.bella.mk Facebook/bella Instagram/#bellamkd ПР текст
сите 10 | | | веќе видена

Република Македонија го избра својот претставник за на Евровизија 2018 година во Лисабон и тоа е поп-рок бендот Eye Cue. Тие беа избрани од страна на жири составено од осум лица. Сите членови на жирито се поврзани со музичката сцена во Македонија или како новинари или како уредници на музика и тие избраа песна која содржи современ звук и одлични вокални способности, со извонреден текст и се вика „Lost And Found“ меѓутоа сè уште не е објавена. Борјан Трајковски, кој е еден од членовите на групата, ги напиша стиховите за песната, другиот член на групата е вокалистката Марија Ивановска која има неверојатен и квалитетен глас, а Дарко Димитров ја продуцира песната. Eye Cue е еден од најпопуларните бендови во Република Македонија, бидејќи тие започнаа во 2008 година и настапија на неколку меѓународни фестивали. Во видеото подолу можете да го погледнете едно од најновите музички изданија на Eye Cue - песната со наслов „Мојот Крал“.
сите 27 | | | веќе видена

Тајната служба на САД е полна со мистерии и митови. Кои се овие луѓе кои секогаш во филмовите носат црни костуми и темни очила за сонце и можете лесно да ги препознате? Доколку познавате некој од овие луѓе, сигурно знаете дека не се толку лесно препознатливи во реалниот живот. Дознајте нешто повеќе за овие специјални агенти и нивната мистериозна организација. Ги има во голем број Кога зборуваме за единицата на тајната служба, генерално сметаме дека има околу 100 (или помалку) елитни војници. Всушност, тие се многу повеќе, и тоа 6500. Не ги заштитуваат само претседателите Тајната служба не го штити само само претседателот. Овие службеници го штитат семејството на претседателот, претходните претседатели, семејствата на претходните претседатели и секој кој претседателот сака да биде под заштита. Постојат 3 фази во нивната служба Теренската работа не е првата задача која им се доделува на агентите на Тајната служба. Најпрво, тие треба да работат во канцеларија 3 години, па потоа се соочуваат со работни ...
сите 7 | | | веќе видена

Тимот од Музејот на современа уметност Скопје беше во неколку дневна работна посета во неколку водечки институции од областа на современата уметност во Солун. Првиот човек на МСУ, в.д. директорката, Мира Гаќина и дел од кураторски тим, меѓу кои и искусниот Зоран Петровски, имаа повеќе значајни разговори за можната соработка. Првична средба се оствари со официјалниот домаќин, Државниот музеј на современа уметност во Солун. Директорот на Музејот, г-ѓа Марија Цацаноглу (Maria Tsantsanoglou) во детали ја претстави актуелната состојба во музејот и нивните идни планови и изрази голем интерес за соработка со МСУ Скопје. И двата музеи се фокусирани кон современото уметничко визуелно творештво и имаат автентични и оригинални колекции кои покриваат важни периоди од светската уметност на 20 век. „Долгите и исцрпни разговори со директорката Цацаноглу, доведоа до заеднички заклучок дека и нашиот и нивниот музеј имаат капацитет и интерес да остварат конкретна соработка уште во текот на оваа година и тоа во две конкретни ...
сите 9 | | | веќе видена

next