Сауната е одлично место кадешто можете да се опуштите после долг напорен ден, да се дружите со пријателките, да се опоравите по напорниот тренинг или едноставно само да уживате. Прочитајте кои се придобивките од посетата и терапијата во сауна. Ги отстранува токсините Еден од начините на кој човечкото тело ги исфрла токсините е преку потење. Зголеменото потење е многу ефикасен начин да го исчистите вашето тело од токсините што се насобрале. Сауната е совршениот избор. Во интензивните топли сесии, ќе се испотите, ќе ги отстраните токсините и пред сè, ќе уживате. Ја намалува телесна тежина Оваа терапија е одлична за губење на неколку килограми со минимален напор. За време на терапијата, срцевите отчукувања се забрзуваат поради сувата топлина. Експертите сoоопштиваат дека 20 минутна сесија на 75 Целзиусови степени согорува 500 калории. Метаболизмот се забрзува како да сте вежбале во теретана и е одличен начин за одржување на вашата фигура. Го штити имунитетот Заштита на имунитетниот систем е уште една од ...
сите 5 | | | веќе видена

Кој може да ја заборави сцената од Breakfast at Tiffany's кога Одри Хепберн и Џорџ Пепард се бакнуваат на дождот или пак кога Ингрид Бергман го напушта Хемфри Богарт засекогаш во Casablanca. Ова не се само моменти од класичните филмови, тие прикажуваат и едно од историските парчиња облека - мантилот. Ова парче облека го паметиме уште од Втората светска војна, но всушност британското општество почнало да го носи 6 децении порано. Најпрво се сметало за спортска облека и симбол на џентлмен со авантуристички дух, како што потврдува и истражувачот Сер Ернест Шаклтон, кој ова палто го носел на своето патување на Антарктикот во 1907 година. Постојат две приказни за создавањето на ова палто. Првата е дека во 1879 Томас Бурбери го патентирал мантилот откако ја развил неговата ткаенина што потоа ја нарекол габардин и е отпорна на вода. Втората е дека во 1850 компанијата Акуаскутум го создала новото водоотпорно палто. Ниеден од двата брендови не ја добил битката во ова сценарио. За време на Првата светска војна, ...
| | веќе видена

Иако драматичните филмови можат да ве расплачат, тие исто така можат да ве натераат да размислувате за животот. Тие го стимулираат вашиот мозок и ве тераат да размислувате за работи за кои инаку не би помислиле. Всушност, ве поттикнуваат да го погледнете сопствениот живот и проблеми во ново светло и да размислите за вашата иднина. Погледнете ги нашите предлози. The Green Mile (1999) Актерот Мајкл Кларк се појавува во улога на затвореник обвинет за силување и убиство на две млади девојки, а Том Хенкс е чуварот на затворот кој се сомнева во вината на Кларк. Сметајќи дека Кларк е прилично "нежен гигант", Хенкс има добра причина да се сомнева дека човекот бил способен за такви злосторства. Овој филм е драгоцена драма за вината и невиноста и за крајната цена што се плаќа. Million Dollar Baby (2004) Хилари Свенк глуми решителен женски боксер кој се стреми да ја освои главната награда и да ги реши сите проблеми на своето семејство. Клинт Иствуд, нејзиниот тренер, се приврзува за неа и ја поддржува за време на ...
сите 2 | | | веќе видена

Свеќите даваат топла и интимна атмосфера во домот и можат да бидат одличен антистресен лек и во канцеларијата. Освен што се прекрасни декоративни предмети, тие имаат позитивно влијание врз расположението и внесуваат смиреност, енергија и доверба. Во зависност од вашето расположение постојат различни видови свеќи со различни ароми. За сите оние кои поминуваат низ стресна ситуација поволни се свеќите од смола која произлегува од типичните колумбиски дрва. Тие делуваат смирувачки и ја намалуваат тензијата. За оние кои имаат цврст карактер и обожаваат интензивни мириси, свеќите со арома на боровинки и ирис се идеални за нив. Дали сонувате за слатко бегство во природата? Ако сакате повторно да се поврзете со природата запалете свеќа со мирис на пелин во комбинација со кедрово дрво. Ако сакате да се опуштите во сензуална атмосфера, во стилот на „Илјада и една ноќ“, мирисот на шафран и урми е совршената комбинација. За спалната соба и за оние коие се љубители на слатки мириси, изберете ја класичната ванила и нема ...
сите 2 | | | веќе видена

Доколку сте забележеале дека вашата кожа почнала да старее и да го губи својот сјај, сигурно веќе го имате оружјето против стареењето што се состои од разни лосиони, серуми и креми од кои се враќа сјајот на кожата. Сепак, кога се работи за превенција од стареење на кожата, изборот на разумни промени ќе ги избрише годините од вашето лице. Овие совети навистина помагаат во тој процес. Избегнувајте го цевчето за пиење Употребата на цевчето може да биде наивна навика, но со текот на времето може да забележите брчки околу устата. Колку повеќе ги употребувате мускулите за да се напиете од цевчето, толку позабележливи ќе станат линиите околу устата. Избегнувајте ги цигарите (кога веќе не можете да се откажете од пушењето) Додадете го на листата причини зошто би требало да се откажете од пушењето, бидејќи тоа исто така полека го уништува вашиот изглед и може да предизвика предвремено стареење на кожата, пожолтени заби, па дури и зголемен ризик од псоријаза. Овошје и зеленчук Додека здравата исхрана прави чуда за ...
сите 7 | | | веќе видена

Долгоочекуваното обединување на женскиот бенд, е официјално и потврдено на Инстаграм. Првата личност, која ја објави веста беше Викторија Бекам и досега ја негираше можноста за повторно обединување на славниот бенд. Бендот Spice Girls беше основан во 1994 година, во Лондон и го освои светот со својот добро познат хит Wannabe во 1996 година, но во 1998 година реши да се распадне по иницијатива на Гери Халивел, бидејќи таа сакаше да започне соло-кариера. Девет години подоцна, во 2007 година, единствената официјална средба во која учествуваа сите членови на групата беше на прославата во Европа, Канада и САД. Во 2012 година, за церемонијата на затворање на Лондонската Олимпијада, петте девојки повторно се вратија заедно на сцената, но дистанцираниот однос помеѓу нив сега можеше да се забележи во очите на навивачите. Викторија, Гери, Ема, Мел Би и Мел Си, заедно со својот менаџер Џо Милоу се состанале во домот на Гери Халивел и по средбата Џо изјавил дека имале прекрасно попладне, си поминале прекрасно и дека ...
сите 5 | | | веќе видена

Од нутриционистичка гледна точка јаболките ги содржат сите потребни хранливи состојки и овозможуваат лесно губење на тежината. Исто така, одлични се за одржување на витката линија – брзо заситуваат, а содржат малку калории. Едно јаболко со средна тежина содржи околу 80 калории. Калориите, пред сè доаѓаат од шеќерите што јаболкото ги има од 8-18% во зависност од видот и условите под кои јаболкото е одгледувано. Киселиот вкус на јаболките поттикнува мало количество органски киселини кои ги регулираат бактериите на цревната флора. Оваа диета содржи само 1200 калории дневно, а треба да се држи една седмица. Им се препорачува пред сè на жените, но и на мажите со тоа што ќе го удвојат количеството леб и ќе го зголемат количеството тестенини за 10 грама. Понеделник Појадок: мало парче пита со јаболки и чаша варено млеко (100мл) Меѓуоброк: едно јаболко Ручек: едно тврдо варено јајце, порција мешан зеленчук варен на пареа и зачинет со 1 лажичка маслиново масло, лимон, сирење и зачини по желба; пола печиво (40гр) или ...
сите 10 | | | веќе видена

Животот се состои од подеми и падови. Низ нашето животно патување учиме важни лекции. За да бидете среќни во љубовта, мора да научите одредена лекција врз основа на хороскопскиот знак. Проверете која е вашата. Овен Кога станува збор за животот и љубовта, вие зрачите со самодоверба, а оваа година не е исклуќок од тоа. Но, треба да научите да ја контролите својата огнена желба брзо да доаѓате до заклучоци. Врската не се врти само околку вас, треба да ги задоволите и потребите на партнерот. Прашајте го Ракот која е неговата тајна. Бик На бикот му треба врска во која ќе може да се релаксира. Можеби успеавте да го добиете тоа во вашите партнеркски или пријателски односи, но вашата љубов треба уште да расте и созрева, особено ако се работи за спознавање на разликата помеѓу љубов и обврска. Вагата најдобро го знае тоа. Близнаци Кога близнаците се во потрага по врска, тие всушност го бараат својот долго изгубен близнак. Оваа година ќе сфатите дека таа личност всушнот живее во вас. Вие сте вашиот најблизок роднина. ...
сите 47 | | | веќе видена

Постојат многу работи кои на мажите им се секси кај жените, а разголеноста не е една од нив. Изразот на лицето кога ви упатуваат комплименти Понекогаш не знаете колку сте секси, па затоа тука се мажите да ве потсетат на тоа. Во тој момент сте толку слатки што истовреме сте изненадени и срамежливи, но тоа е крајно волшебно и ја открива вашата ранлива страна. Едноставно магично. Кога се смеете со целото свое срце и душа Искрената насмевка е нешто најпривлечно кај една жена. Најдобрата шминка е насмевка. Кога се смеете од сè срце, тогаш за мажите сте најатрактивната жена на светот, а во тој момент мислите што им се мотаат во главата вклучуваат: кревет, страст и жестокост. Кога танцувате како никој да не ве гледа Високите потпетици паѓаат, замавнувате со косата и целосно се препуштате на музиката да ве води, а одвреме навреме се погледнувате во огледало и уживате во своето друштво. Прекрасна глетка! Кога ќе се напиете и се однесувате како големо дете (во добра смисла) Кога малку ќе се поднапиете, се опуштате и ...
сите 12 | | | веќе видена

На 4ти февруари 2018 година, во Минеаполис, Минесота, САД се одржува педесет и второто издание на Super Bowl. Филаделфиските oрли и Патриотите на Нова Англија се натпреваруваа за шампионската титула во НЛФ. Еве што треба да знаете. Кој победи? Вест на денот: Ова е прв пат Филаделфија да ја освои титулата шампион со резултат од 41:33, по долгата пауза од 1960 година, пред создавањето на Super Bowl . Том Брејди, сопругот на познатата манекенка Жизел Бундхен, и покрај големата надеж и одличните перформанси мораше да му симне капа на талентираниот Ник Фолс, квотербекот од Орлите. Шоуто на Џастин Тимберлејк на полувремето Совшренството не се одвиваше само на теренот. Годинешниот настап на Џастин Тимберлејк беше маестрален. Билбордите овој настап го оценија како внимателно испланирано шоу, бидејќи во рок од 15 минути, од клубска атмосфера, Џастин од сцената се префрли на теренот, па дури и му подаде рака на Принцот. Тоа беше прекрасна изведба на најдобрите хитови од неговата продукција и еден од најдобрите ...
сите 3 | | | веќе видена

Русокосите се симпатични, темните кралици се прекрасни, но доколку сакате да бидете огнени, модерни и волшебни, одберете една од црвените нијанси. Актерката Џулијен Мур е совршен пример колку црвената коса може да биде убава и моќна, дури и повеќе од русата коса. Црвената боја е многу секси, гламурозна и има голем сјај, но пред да одлучите да ја промените бојата на косата и да станете една од црвенокосите божици, треба да бидете внимателни која нијанса на црвено ќе ја одберете и подгответе се да ја негувате ваша коса повеќе отколку порано. Не брзајте со изборот на нијансата Речиси секој може да ја бојадиса косата црвена, но мора да внимавате на вашиот карактер. За да носите црвена, мора да имате силен карактер, во спротивно - косата вас ќе ве „носи“. До неодамна беше многу тешко да добие вистинската нијанса на црвената. Но сега, со толку многу достапни нијанси, има за секого по нешто. Не брзајте со изборот, добро размислете, гледајте други црвенокоси за да добиете претстава што најдобро му прилега на вашиот ...
сите 10 | | | веќе видена

Старата поговорка вели: „Имате само една шанса за да оставите добар прв впечаток.“ Обично, интервјуата се стресни ситуации коишто со текот на времето не прекинуваат да ви предизвикуваат анксиозност и стрес, најверојатно бидејќи тоа е вашиот прв контакт со вашиот иден шеф и нормално, сакате да оставите извонреден прв впечаток. Совети што ќе ви помогнат да ја добиете работата: Бидете точни Повеќе од јасно е дека не сакате да задоцните на вашето интервју за работа, коешто може да влијае дали ќе ја добиете работата или не. Не ја губете играта уште пред да започнете да играте. Времето е пари, а доследноста е квалитетна карактеристика. Самодоверба Самодовербата е клучна состојка за успех. Што мислите за себе е тоа што другите го гледаат во вас. Верувајте во себе, но избегнувајте претерана самоувереност и арогантност. Многу е значајно да знаете колку сте способни нешто да направите. „Самоувереноста не е: „Ќе им се допаднам.“ Самоувереноста е: „Ќе бидам во ред и ако не им се допаднам.“ Постојано надоградување Секој ...
сите 56 | | | веќе видена

Или го сакате или го мразите. Секоја година се поставува истото прашање: Да се слави или не? Ако сте сингл, сигурно не сте многу заинтересирани, па дури и голем дел од паровите не го прославуваат овој празник и едноставно го поминуваат како и секој друг ден. Но, за оние кои го прославуваат и кои го планираат секој детал: од облека до вечера, имаме добри вести. Дали знаете дека можете да го прославите овој празник без да го потрошите секој заштеден денар? Впрочем, скапите гестови не се потребни, потребни се креативни гестови. 10 начини да му покажете на некој дека го сакате, без да банкротирате: Исполнете ја собата со балони, така што во секој балон ќе оставите по една слатка порака Срце од пораки Љубовнo теглo Организирајте романтична потрага по богатство Рачно изработена љубовна честитка Романтично засолниште Појадок во кревет Фото-ѕид со вашите патувања Секој ден е причина за љубов Романтична локација
сите 4 | | | веќе видена

Неделата на висока мода пролет/лето 2018 е речиси пред прагот, и доколу патувате во Париз не можете, а да не ги посетите многуте места што во францускиот главен град раскажуваат за културата на модата и нејзините познати протагонисти. Помеѓу работите што треба да ги посетите во Париз, не ги земајте предвид само модните музеи, туку и местата поврзани со најголемите модни имиња - од Ив Сен Лоран до Пјер Кардин, Коко Шанел и Луј Витон кои го изградиле својот успех, оставајќи зад себе автентичност и традиција во историјата на модата. Музејот Галиера за заштита и одржување на облека Извонредната колекција која се наоѓа во овој музеј вклучува околу 70 илјади предмети, од гардеробата на Марија Антоанета до најзначајните креации на големите стилисти од 1900-тите, како и репертоарот на кринолини, корсети, чадори, накит и секаков вид додаток . Во прилог на музејот постои важна лабораторија за конзервација. Штета што музејот не може да има постојана изложба, бидејќи текстилните колекции се премногу деликатни и ...
сите 10 | | | веќе видена

Кога Баленсијага, Прада и Гучи ќе се договорат за едно парче облека, бидете сигурни дека ќе биде тренд без разлика колку и да било заборавено во вашиот плакар. Земете го за пример џемперчето на закопчување кое престана да биде во мода уште од 90-тите кое е совршено за зимските денови кога сите сакаат да ја облечат својата најтопла облека. Денес, благодарение на „инфлуенсерите“ и познатите личности, вклучувајќи ги и Селена Гомез, Кејт Босфорт и Алекса Чанг, овој вид на облека повторно се најде на модната писта и беше дел од колекцијата на Гучи во изминатите неколку сезони. Најлесен начин да го носите ова парче облека е врз омилените фармерки, долги здолништа, летни фустанчиња, како и со панталони со висок струк.
сите 3 | | | веќе видена

По неколку месеци шпекулации, Кајли Јенер конечно ја потврди својата бременост и на својот инстаграм профил објави дека таа и нејзиното момче Травис Скот веќе го добија своето прво дете! Таа исто така напиша дека иако нејзиниот живот секогаш бил пред очите на јавноста, одлучила веста за бременоста да ја задржи за себе и да ја крие во тајност со цел да се подготви за новото поглавје во нејзиниот живот. Потврдата за бременоста на Кајли Џенер конечно пристигна на 1ви февруари, кога на свет донесе прекрасно девојче. Додека сите се трудеа да дознаат дали таа е навистина бремена и кога би требало да се породи, нејзиното семејство се воздржа од секакви коментари и споделување на среќната вест. Кајли и Тревис се забавуваат уште од април 2017 година и близок извор изјави дека бременоста не била планирана, но тие ќе дадат сè од себе и ќе се вложат максимално во новата улога на родители. Да се надеваме дека ќе уживаат.
сите 36 | | | веќе видена

Недела е одличен ден за слатка закуска. Ви претставуваме лесен и едноставен ролат со чоколаден фил и со коњак готов за 30 минути. Состојки: 3 јајца 150 гр чоколадо за готвење 50 гр мек путер 80 гр шеќер 50 гр просеано брашно половина кеса прашок за печиво малку сол 1 портокал Чоколаден прелив со коњак 150 гр чоколадо за готвење 50 гр путер 2 супени лажици коњак Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени Целзиусови. Одделете ги белките од жолчките од јајцата и чувајте ги настрана. Во сад на пареа, растопете ја чоколадата за готвење со малку вода. Додајте 30 грама путер и матете ја додека не добиете наполно густа смеса. Во друг сад матете ги жолчките од јајцата додека не станат доволно густа пена. Во неа додајте ја смесата од брашно, чоколадо и путер, а потоа додајте го прашокот за печиво. Сето тоа добро измешајте го за да добиете цврста рамномерно составена смеса. Белките од јајцата со малку сол изматете ги во пена и полека измешајте ги со другата смеса. Премачкајте со путер еден сад за печење и стваете ...
сите 112 | | | веќе видена

Еден кинески писател го напишал следново за чајот: „Чајот е највредното растение на светот. Пиј чај и твојот дух ќе биде жив и бистар. Чајот ја истерува секоја нечистотија од човекот, го растерува лошиот сон, чува и лекува од главоболка, па поради тоа го цени целиот свет.“ Чајот е кинески народен пијалaк. Кинезите го пијат по цел ден и по секое јадење. Чајот им служи за гаснење на жедта. Во мочуришните краишта водата е полна со заразни бактерии и тука чајот е извонредна замена за водата. Добро-воспитаниот кинез мора да знае да свари добар чај. Во Кина чајот не се продава само по хотелите и по рестораните, туку и по улиците, како кај нас печените костени. За потеклото на чајот една јапонска приказна вели вака: некој свештеник од Индија кој проповедал будизам пристигнал во Кина. Кога ноќе долго се молел, очите му се затворале за спиење. Свештеникот се налутил поради својата слабост, а за казна си ги отсекол веѓите заедно со клепките на очите и ги фрлил на земја. Од нив пораснала грмушка. Потоа, свештеникот од ...
сите 11 | | | веќе видена

next