Одредени видови на храна за кои мислиме дека се здрави оброци, a всушност можат да ни ја уништат диетата. Нутриционистите од Универзитетот во Питсбург, САД направија список на неколку вакви лажни диетални комбинации на продукти. Еве неколку од нив. Цезар салата Дури и мала чинија содржи 300-400 грама масти, благодарение на многу вкусниот сос. Но, и ова можете да го надминете доколку користите само 1 супена лажица сос и 2 супени лажици пармезан. Енергетски барови Многу од таканаречените енергетски барови се полни со шеќери и калориска вредност од 500 калории. А нивната големина ги остава луѓето незадоволни, три залака и го нема, па некои посегнуваат по неколку барови одеднаш. Затоа барајте барови што имаат најмногу 200 калории, барем 5 грама протеини и растителни влакна што ќе ви обезбедат енергија тогаш кога краткиот ефект на шеќерите ќе заврши. Збогатена вода Компаниите вообичаено додаваат витамини во флашираната вода. Но, некои компании во борбата за поголема иновативност додаваат и засладувачи со што ...
сите 20 | | | веќе видена

Мажите и жените кои успеале да ја стекнат славата живеат живот, за кои повеќето можат само да сонуваат. Замислете да имате живот каде што купувањето на одредена работа бара само напор да излезете од дома и да платите. Сакате луксузна куќа или возило? Излезете и купете го. Што е подобро отколку да се биде богат и познат? Да се омажите за некој кој е исто така богат и познат. Тоа е тренд за кој сведочиме со децении. Познатите личности во светот стапуваат во брак и стануваат уште побогати од претходно. Понекогаш, нивното богатство изнесува повеќе од БДП на помалите земји на картата на светот. Ајде да ги погледнеме некои парови кои не се само познати, туку се и исклучително богати. Канје Вест и Ким Кардашијан Дебатата за овој пар се чини дека нема крај. Додека јавното мислење е поделено на двајцата, некои ја етикетираат Ким како неталентирана славна личност, додека пак други го сметаат Канје за нарцисиоидна личност без талент. Но, тоа изгледа дека не им пречи воопшто. А знаете зошто? Затоа што и двајцата имаат ...
сите 42 | | | веќе видена

Пица, кроасани, крем brûlée, Wiener Schnitzel, тестенини... Дали треба да продолжиме? Да, Европа е дом на неверојатна храна. Прочитајте за 10 видови храна што мора да ги пробате во Европа. За европската храна има многу повеќе да се зборува отколку за европските класици, кои можеби не се толку добро познати, но со сигурност се вкусни. Ирска чорба, Ирска Некои готвачи во Ирска инсистираат само на овчо месо, кромид и компир, столбот на ирската исхрана од 19-тиот век, додека пак некои амбициозни готвачи додаваат говедско месо, автентичен вкус на Гинес или други ароми. Но, без оглед на состојките, ова јадење, кое првично настанло од сиромаштија, прави да се чувствувате навистина богато. Неделно печено говедско месо, Англија Кога ќе ја посетите оваа земја, може да го слушнете терминот "rosbif" ("печено говедско месо"), а причината е многу едонставна, недела е ден невремето за печено говедско месо. Се сервира со Јоркширски пудинг, кој истовремено се прави во рерната, така што соковите од говедското месо може да се ...
сите 12 | | | веќе видена

Ова прекрасно место се наоѓа на само два часа од Токио каде што ридовите на овој крајбрежен парк секоја пролет се прекриени со преубави сини цветови, а погледот е магичен. Но, тоа не е најдобриот дел. Ако погледнете одблиску, не само сини, во паркот исто така растат и црвени цветови, што глетката ја прават уште помагична. Наречени „бебешки сини очи“ овие цветови потекнуваат од Калифорнија, но овa импресивнo шоу е едно од најдобрите во светот.
сите 4 | | | веќе видена

Промените во животот не доаѓаат од квалитетот на одговорот, промените доаѓаат од квалитетот на прашањето. Вистинските прашања се насочени кон иднината, кон решението, отвараат нови можности и поттикнуваат да размислувате. Следните прашања се токму такви. 1. Што можам да направам денес за остварување на моите цели? 2. Кога сум најпродуктивна? 3. Како можам да ја преболам врската? 4. Како можам да си удоволам денес? 5. 5 работи за кои сум благодарна во животот 6. Што можам да направам денес за да променам нечиј живот? 7. Која е мојата најдобра карактеристика? 8. Што навистина сакам да работам? 9. Дали навистина ми се потребни тие личности во животот? 10. Што можам да направам денес за да заработам повеќе? 11. Колку време трошам гледајќи телевизија? 12. Дали навистина ми требаат сите работи што ги поседувам? 13. Кога последен пат прочитав добра книга? 14. Кога последен пат реков НЕ на некој? 15. Дали навистина е важно што мислат другите за мене? 16. Што сакам да постигнам оваа година? 17. Која е следната ...
сите 3 | | | веќе видена

Еден од најдобрите фактори за успех е вистинскиот избор на личност која ќе ви биде пример и ќе се угледувате на неа. Овие личности можат да ви бидат извор на мудрост и инспирација, светло кое ви го покажува патот до личноста која вие сакате да бидете. Од многубројните биографии и интервјуа на Стив Џобс можете да извлечете многу животни и деловни поуки. Ви предлагаме да ги погледнете. Бидете храбри Кога Стив имал 12 години и имал потреба од некои резервни делови за својот проект на кој работел во своето слободно време, тој се обратил на соосновачот на електронсиот гигант Hewlett-Packard. Хјулит бил толку импресиониран од разговорот со Стив што му понудил работа тоа лето и така Стив ја започнал неговата кариера во технологијата. Прашувајте за сè Секогаш прашувајте зошто некоја работа се прави на тој начин? Често одговорот е затоа што дотогаш така се правело, не затоа што тоа е најдобриот начин. Прашувајќи како нештата функционираат, Стив станал експерт во пронаоѓањето начини како нештата можат подобро да ...
сите 2 | | | веќе видена

Љубовта е прекрасна работа. Но....., истовремено е и ризична работа. Најтешкиот дел е да дознаете дали тој навистина ве сака, бидејќи некои момци навистина имаат и распологаат со добри трикови додека вие безусловно ја давате својата љубов. Од една страна, кога една жена е вљубена, таа секогаш го слуша своето срце. Од друга страна, мажот знае многу добро да ја камуфлира својата „љубов“ кон вас. Но, запомнете, љубовта не е во големите нешта, љубовта е во малите нешта што ги прави тој за вас. Погледнете ја листата на знаци за сигурна љубов. Секое утро ви испраќа порака, вие сте неговата прва мисла наутро Ви кажува и покажува дека ве сака пред неговите пријатели и во јавност Ве придружува на вашите семејни забави и прослави Прави по милион „селфи“ фотографии, дури вие ја не изберете вистинската Кога сте болни, тој секогаш се грижи за вас Кога сакате да одите на шопинг, тој ви прави друштво и ви помага во изборот Тој навистина ве сака кога ја јаде загорената и не толку вкусна храна што сте ја зготвиле Ви ...
сите 42 | | | веќе видена

Една од најпознатите билки под нашето поднебје е нането. Тоа е застапено во секое домаќинство, природен лек за многу болести и има пријатен вкус. Ви претставуваме рецепт за брза и едноставна подготовка на одличен пијалак со нане и чоколадо. Состојки: 50 гр чоколадо 500 гр јогурт од соја 1/2 дл сируп од нане свежо нане Подготовка: Искршете го чоколадото на коцки, ставете го во мал сад, а него ставете го во поголем сад со вода. Растопете го чоколадото. Потоа, додека е топло, истурете го на рабовите од 4 долги чаши и оставете го да се стврдне 5 минути во фрижидер. Во меѓувреме, измешајте го ладниот јогурт од соја со сирупот од нане. Извадете ги чашите од фрижидерот и наполнете ги со јогуртот. Чашите декорирајте ги со свежи листенца од нане. На здравје!
сите 3 | | | веќе видена

Како би го третирале вашето тело ако треба да поминете пет месеци снимајќи филм познат по супер-голите сексуални сцени? Повеќето жени никогаш не треба да размислуваат за тоа. Дакота Џонсон, од друга страна вредно работеше на на своето тело. Еве како таа се подготвуваше. Таа тренираше во 2016 година за филмот во 2018 година. Второто и третото продолжение од приказната за Анастасија и Кристијан Греј се снимени заедно, во тандем почнувајќи од февруари 2016 година. Им биле потребни пет месеци за снимање на пет дена во неделата во Ванкувер, со последните две недели во Франција, за да го завршат проектот. Таа го користеше истиот тренер како Џесика Алба, Рамона Браганза која е основач на методот за тренинг 3-2-1 и беше ангажирана од продукциската компанија „Fifty Shades“. Првиот познат клиент на Рамона беше Џесика Алба, а со текот на годините, Рамона ги тренираше Хали Бери, Аманда Сејфрид, Ен Хатавеј и Кејт Бекинсејл. Дакота многу малку се промени за да ја игра Ана. „Иако работевме на градење на рамената, ...
сите 9 | | | веќе видена

Иако откачувањето може да биде најлошото нешто што може и на вас да ви се случи, понекогаш е тешко и вие да сте личноста што сака да ја прекине врската. Веќе кога ќе се решите на таков чекор, тоа треба да го направите на најбезболниот начин и да нанесете што помалку болка. Најновите истражувања покажуваат дека луѓето на кои им се раскинува, преферираат да ги слушнат лошите вести дирекно и брзо и без многу заобиколувања и изговори. Доколку само ја соопштите веста „Сакам да раскинеме“, може да биде премногу дирекно. Може да започнете само со „Треба да зборуваме“, за да ја подготвите личноста на лошите вести и потоа да ја соопштите главната вест. Со среќа!
| | веќе видена

Сигурно досега стопати сте слушнале најразлични псевдонаучни совети и правила кои помагаат во случаи кога сметаме дека нема потреба од повисока стручна помош. Меѓутоа, најчесто таквите верувања се базираат на предрасуди, бабини верувања и верувања во кои луѓето биле принудени да веруваат затоа што немале друг или подобар излез. Сигурно досега сте слушнале дека маслиновото масло е добро против изгореници, дека студот предизвикува настинка или дека слатките предизвикуваат појава на акни. Тоа не значи дека во ваквите совети нема вистина, но во секој случај треба да бидете претпазливи затоа што најчесто станува збор за обични предрасуди кои се пренесуваат од генерации на генерации. Пикантните јадења и лутите пиперчиња предизвикуваат чир Неточно! Диеталната исхрана нема да ја спречи појавата на чирот затоа што него го предизвикува бактеријата helicobacter pylori којашто може да го нападне желудникот независно од начинот на исхрана. Сојузник на оваа бактерија е стресот. Кога е под стрес, организмот го зголемува ...
сите 3 | | | веќе видена

Зголеменото ниво на хормони во првите месеци од бременоста може да биде причина за мачнина. По првото тримесечје, нивото на хормоните се балансира, поради што многу трудници почнуваат да се чувствуваат подобро по 12-тата или 14-тата седмица од бременоста. Доколку очекувате близнаци, тогаш нивото на хормоните е уште повисоко, така што може да имате поголеми мачнини. Интересен е и ставот дека жените коишто чекаат женско дете имаат повеќе проблеми со мачнината, бидејќи нивниот организам произведува повеќе хормон HCG, за којшто се смета дека предизвикува мачнини. Како да си олесните? Мора да експериментирате за да откриете што ви ја олеснува мачнината. Еве неколку совети коишто можете да ги пробате: Јадете често и внесувајте храна во помали количини. Исто така, јадете почесто за да го спречите опаѓањето на ниво на шеќер во крвта. Пред спиење изедете оброк богат со протеини и скроб. Наутро, пред да го започнете денот, изедете малку солени стапчиња или крекери и останете уште некое време да лежите (околу 20 ...
сите 28 | | | веќе видена

Многу е важно да имате добри и пријателски односи со луѓето бидејќи социјалните врски заземаат голем од животот. Меѓутоа, понекогаш времето кое го вложувате во градењето на однос со некој не вродува со позитивни резултати. Ако забележите дека вашето време повеќе го поминувате грижејќи се за туѓите проблеми наместо за своите, време е да застанете и да размислите. Не можете да кажете НЕ Што се случува: на вашиот дневен распоред имате повеќе обврски што треба да завршите и исполните за другите, отколку вашите: советување, купување, грижа... листата нема крај. Секоја од овие работи е губење на вашето драгоцено време. Ако ве прашаат колку од овие луѓе направиле нешто за вас, ќе остарите дури смислите одговор. Што да направите: вашите задачи нека ви бидат приоритет. Ако некој се обидува да докаже дека вие сте неблагодарна и себична личност, најверојатно се работи за обична манипулација. Пред слепо да му помогнете некому, запрашајте се најпрво дали оваа личност, во суштина, ја заслужува вашата помош цело време. ...
сите 4 | | | веќе видена

Доколку се наоѓате во својот дом, влезете во вашата дневна (а оние кои сте на работа, затворете ги очите и визуализирајте ја собата). Што гледате? Смирувачко место што ја негува вашата дизајнерска душа или хаотична соба што уште повеќе ве вознемирува? Кога ќе ги елиминирате овие 6 работи од вашата соба за дневен престој, уште денес ќе почувствувате олеснување. Видливи жици Жиците и каблите во вашиот дом веќе не ги ни забележувате и станаа невидливи за вас, но последиците од модерното живеење можат да ви создадат голем хаос во идејата за пријатен и смирувачки дом. Иако веќе не ги забележувате толку, веднаш ќе ја почувствувате разликата кога ќе ги тргнете од видикот и кога фокусот ќе падне на убавите декорации кои ги имате во домот, а не на жиците. Расфрлани перници Дневните соби се магнет за украси и декоративни предмети за кои немате идеја каде да ги ставите, па во текот на годината само додавате предмети во дневната. Понекогаш, тоа може да дојде како добро освежување во домот, но сепак на крајот се ...
сите 5 | | | веќе видена

Познато на египќаните како растение за бесмртност и на индијанците како магично стапче, алое вера доаѓа со широк спектар на неверојатни лековити својства - од кои за некои можеби веќе знаете. Сигурно дома чувате алое вера за оние мали итни случаи како чешање, изгореници и рани. Но, дали знаете дека алое вера не е ограничена само на локална употреба и всушност е уште поповолна за вашето тело кога се зема внатрешно? Алое вера содржи повеќе од 200 биолошки активни, природни состојки кои вклучуваат полисахариди, витамини, ензими, аминокиселини и минерали. Исто така, поседува антибактериски, анти-вирусни и анти-габични својства кои му помагаат на имунолошкиот систем во чистењето на телото на токсините и напаѓачките патогени. Но, тоа не е сè што алое вера има да понуди. Минерали Алое вера содржи голем број минерали вклучувајќи: калциум, магнезиум, цинк, хром, селен, натриум, железо, бакар и манган. Сите овие минерали работат во корист на метаболизмот. Ензими Покрај минералите, алое вера содржи и ензими како што се ...
сите 3 | | | веќе видена

Долгоочекуваното продолжение на трилогија Fifty shades of Grey ја дочека својата премиера во Париз, градот на љуовта. Анастасија и Кристијан Греј блескаа кога се појавија облечени во љубов, сјај и гламур. Дакота Џонсон беше облечена во Прада со накит од Tiffany&Co , a Џејми Дорнан беше облечен во Tod’s, и заедно во комбинација, тие беа најелегантното и најзначајното пристигнување за премиерата на Fifty Shades Freed во Париз. Дакота Џонсон ја обележа вечерта носејќи бело, со оглед на тоа што, таа и ликот на Дорнан конечно „рипнаа во тавче“. Иако во филмот за „големиот“ ден Анастасија избра венчаница од Моник Луллиер, Дакота за премиерата во Париз се реши за Прада. Таа исто така носеше едноставен бел фустан на филмскиот фестивал во Венеција во 2015 година, но овојпат зрачеше со гламур во асиметричен набор и цветни мотиви. Џејми Дорнан исто така не беше за потценување, напротив, тој изгледаше многу елегантно и модерно во кадифен црн костум со отворена бела кошула.
сите 9 | | | веќе видена

Шакира и Малума повторно ја прикажуваат својата голема хемија во новиот жежок видео-спот на песната „Trap“. Колумбиските уметници, кои и претходно се појавија заедно во хитот „Chantaje“, неодамна го објавија новото видео остварување од нивната најнова музичка соработка. Видеото доловува сензуално атмосфера со црно-бели слики на Шакира, каде и двајцата излегуваат од млечен базен, Шакира со сензуално движење како морска сирена, заедно со секси натопениот Малума. И покрај тоа што се среќно вљубени - Шакира со шпанската фудбалска ѕвезда Жерар Пике и Малума со кубанско-хрватскиот модел Наталија Барулич - хемијата помеѓу дуото не може да се оспори.
| | веќе видена

next