Просечниот животен век во Европа 78,2. Најдолговечни се шпанците, кои доживуваат 82 години старост, т.е. живеат 12 години подолго од нивните унгарски браќа на ...
сите 2 | | | веќе видена

Сите велат дека розовата е женска боја, иако во последните години е модерно да ја носат и мажите. За некои таа е боја за малите девојчиња, некои не можат да ја поднесат, но сепак голем број на дами обожаваат да ја носат. Доколку спаѓате во третата група, тогаш оваа година искористете ја да заблескате во розово! Постојат различни нијанси на розова боја, па затоа секоја дама може да ја пронајде онаа којашто највеќе ќе ѝ одговара. Но, иако палетата на нијанси е голема, сепак треба да знаете дека некако цикламата највеќе се форсира и најмногу може да се забележи низ улиците низ светски модни метрополи, а исто така доминира и на модните писти. Што чекате? Направете розова комбинација и бидете девојка во тренд! bella.mk
сите 3 | | | веќе видена

Состојки 160 г брашно за колачи од Жито Лукс 1 лажичка шеќер 1 јајце 30 г путер 225 мл млеко Начин на подготовка Брашното и шеќерот се мешаат во длабок сад. Настрана се мати јајцето на кое му се додава претходно растопениот и изладен путер, па се додава млекото. Течната смеса се додава на брашното и сè убаво се меша. Во загреана тава за палачинки се става малку масло. Со лажица се вади од смесата и се става во тавата. Кога палачинката ќе нарасне и кога ќе почнат да се формираат меурчиња околу неа се превртува, па се пржи од другата страна. Постапката се повторува додека да се потроши целата смеса. Подготвените палачинки се премачкуваат и декорираат по желба.
сите 58 | | | веќе видена

Дел од историјата на британскиот блуз, гитаристот и вокалист Stan Webb доаѓа директно од Лондон во ноќниот клуб „Станица 26“ на 23 февруари. Овој ексклузивен концерт е во организација на концертната агенција и продукција „3Гонга“ и претставува Градска сесија број 10. Оваа петочна концертна свирка ќе започне во 20 часот. На овие балкански простори во изминатите години имавме можност да ги проследиме легендите како Eric Clapton, John Mayall и редица други, а во петок ќе имаме можност во живо да го видиме и настапот на познатиот Stan Webb кој со својот бенд „Chicken Shack” оставија неизбришлива трага во историјата на британскиот блуз. Покрај концертниот настап, македонските љубители на блузот ќе имаат ретко задоволство да се запознаат со легендарниот гитарист, а музичарот со големо задоволство ќе им ги потпише нивните плочи, редок настан кој не би требало да се пропушти! Како млад талентиран гитарист, Stan Webb бил фасциниран од „црнечкиот” звук, особено од музичарите како Freddie King, Muddy Waters и Buddy Guy ...
сите 9 | | | веќе видена

На 19 февруари (понеделник), со почеток во 20 часот во Кино Култура, ќе се одржи промоција на поетската книга „Сонувани и будни песни“ од Владимир Мартиновски. Промотор на книгата е акад. Влада Урошевиќ, а песните ќе ги читаат Билјана Стојановска и авторот, во музичка придружба на Петар Христов. Книгата е двојазично издание на „Кликер“, а песните се препеани на англиски јазик од страна на Милан Дамјаноски. Поетската книга е настаната за време на учеството на Владимир Мартиновски на Меѓународната книжевна програма на Универзитетот во Ајова од август до ноември 2017 година. Во предговорот на Влада Урошевиќ се истакнува: „Тонење в сон, изнурнување од сонот: две точки на закривената линија време-простор на кои го осознаваме, секогаш одново, нашето место во светот и помеѓу кои може да се смести и смислата и бесмислата, и случајот и предопределеноста, и причината и последицата, и свеста и несвесното. Од премините помеѓу тие две агрегатни состојби на духот, Владимир Мартиновски извлекува алармантни ситуации, ...
сите 7 | | | веќе видена

Овој стил е сè уште во тренд и оваа зима, но која должина е најдобрата за вас? Ова се најновите модни тенденции на оваа фризура. Долга боб фризура Оваа фризура е кралскиот стил за оваа сезона, а популарноста на овој стил се должи на тоа што добро стои на секој вид лице, а тајната е токму во должината. Всушност, се работи за средна должина која ви остава простор да ја носите косата како сакате, виткана или права, во секој случај ќе изгледа прекрасно. Меѓутоа, бидете внимателни ако имате долго лице, бидејќи оваа фризура го издолжува лицето доколку предниот дел ви е подолг. Кратка боб фризура Другата опција на боб фризурата е кратката варијанта. За разлика од долгата варијанта, кратката верзија е помалку разновидна и исто така треба да внимавате на формата на лицето. Како да ја одредите вистинската должина за вашето лице? Од една страна, веќе знаете дека долгата верзија на боб фризурата е компатибилна на секое лице и речиси секој може да ја носи. Од друга страна, доколку се решите за пократката верзија, тогаш ...
сите 5 | | | веќе видена

Проширените пори се една од несовршеностите против кои се обидувате да се изборите за да имате здрава и негувана кожа на лицето. Доколку имате мрсна кожа, сигурно добро сте запознаени со оваа проблематика и знаете дека тие најчесто се појавуваат на носот, на брадата и челото. Овој проблем не може целосно да се реши, но со вистинските производи и навики може значително да се намали нивното појавување. Единствено што треба да направите е да ги следите овие чекори. Детергент Чистењето на лицето наутро и навечер на правилниот начин е прв и основен чекор. Меѓутоа, постојат детергенти кои влијаат агресивно и ја сушат кожата, па затоа е подобро да ги изберете оние со нормална pH вредност, без силициум и и салицилна киселина што имаат астрингентно влијание. Обидете се еднаш неделно да додадете неколку капки од есенцијални масла како: рузмарин, лаванда или босилек за подлабоко чистење на кожата. Ексфолијант Ексфолирањето, исто така, не смее да биде премногу агресивно. Тоа треба да ја исчисти кожата и да ги отстрани ...
сите 3 | | | веќе видена

Фахитас е специјалитет кој потекнува од Мексико. Мексиканската храна е позната по различните вкусови, шареноликост, декоративност и голем број на зачини и состојки кои се употребуваат во нејзиното приготвување. Денешната мексиканска кујна влече корени уште од времето на Маите и Ацтеките, а кујната подоцна ја збогатиле Шпанците донесувајќи разни зачини без кои сега не може да се замисли нивната храна. Состојки: 500гр свинско месо 2 пиперки 1 главица црвен кромид 2 чаши масло 2 лажици сок од лимон 2 лажици ракија 2 чешниња лук 2 лажици лут црвен пипер сол црн пипер Подготовка: 1. Подгответе маринада мешајќи ги маслото, сокот од лимон, ракијата, ситно исечканиот лук, црвениот пипер, малку сол и црн пипер. Во маринадата ставете го месото и оставете го 2 часа. 2. Измјите ги пиперките, исчистете ги и исечете ги на ленти. Кромидот излупете го и исечете го на кришки. Извадете го месото од маринадата и исечете го на стапчиња. Во една тава загрејте 4 лажици маринада, додајте ги пиперките и кромидот, па пржете ги 5 ...
сите 30 | | | веќе видена

Релевантноста на астрологијата оди подалеку и од религијата и културата. Сите се родени под истите ѕвезди, а сепак припаѓаат на четири различни елементи: вода, воздух, оган, земја. Хороскопските знаци имаат големо влијание врз навиките, карактеристиките и животните ситуации, па со оглед на тоа, ѕвездите влијаат и на вашата финансиска сотојба. Проверете дали сте еден од петте знаци кои ќе се збогатат во иднина. Рак Ракот е воден знак и ги води интуицијата. Тие имаат брилијантни и уметнички идеи и секогаш се обидуваат да ги спроведат во практика. Покрај тоа, тие се многу сочувствителни и никогаш нема да се откажат да ги бодрат другите луѓе, бидејќи тие веруваат во себе и во својата вредност и не се љубоморни на конкуренцијата. Раковите, исто така, се тимски играчи и веруваат во мотото „Заедно сме посилни“ и се трудат да изградат цврст тим на работното место. Бик Бикот е земјен знак и е добро познат по својата доверлива природа. Тие се искрени и вредни работници, па поради тоа луѓето лесно им веруваат и се ...
сите 10 | | | веќе видена

Докажано е дека оние лица кои редовно и умерено појадуваат здрава храна, секогаш ќе останат вити. Најновите студии покажаа дека по диетите својата тежина може да ја задржат лицата кои секојдневно појадуваат. Освен тоа, за целосно здравје и на телото и на духот, неопходна е и редовна физичка активност. Годи и долга прошетка или неколку вежби за обликување на телото. Важна е и исхраната богата со јаглеродни хидрати. Нормална телесна тежина Суштината на одржувањето нормална телесна тежина не е во тоа да се внесуваат повеќе нискокалорични, а помалку висококалорични продукти, туку нивната исхрана да биде изедначена. Тоа е заклучокот до кој дошле научниците од Државниот универзитет во Пенсилванија и од Интернационалниот универзитет во Мајами. Со истражувањето се опфатени жените со просечна тежина кои во текот на шест дена дневно имале по три оброци. Оброците биле во исто количество и практично со ист вкус, но различниспоред калориската вредност. Пред и по јадењето жените пополнувале прашалник за вкусот на храната ...
сите 10 | | | веќе видена

Доколку сте забележале дека вашата кожа почнала да старее и да го губи својот сјај, сигурно веќе го имате оружјето против стареењето што се состои од разни лосиони, серуми и креми од кои се враќа сјајот на кожата. Сепак, кога се работи за превенција од стареење на кожата, изборот на разумни промени ќе ги избрише годините од вашето лице. Овие совети навистина помагаат во тој процес. Избегнувајте го цевчето за пиење Употребата на цевчето може да биде наивна навика, но со текот на времето може да забележите брчки околу устата. Колку повеќе ги употребувате мускулите за да се напиете од цевчето, толку позабележливи ќе станат линиите околу устата. Избегнувајте ги цигарите (кога веќе не можете да се откажете од пушењето) Додадете го на листата причини зошто би требало да се откажете од пушењето, бидејќи тоа исто така полека го уништува вашиот изглед и може да предизвика предвремено стареење на кожата, пожолтени заби, па дури и зголемен ризик од псоријаза. Овошје и зеленчук Додека здравата исхрана прави чуда за ...
сите 9 | | | веќе видена

Тие се моќни, талентирани, убави, извонредни, секоја во својата област. Тие се извор на инспирација за милиони жени во светот, не само поради нивната личност, туку и поради нивниот стил. Ние прославуваме 5 од највлијателните модни икони во светот.
сите 9 | | | веќе видена

Маргарита Ени Џонсон Ангелоу (4 април 1928 - 28 мај 2014), позната како Маја Ангелоу, беше американска авторка, актерка, сценаристка, поет и активист за граѓански права, позната по мемоарот „ I Know Why the Caged Bird Sings “ од 1969 година. Ангелоу доби неколку признанија за време на нејзината кариера. Зборувајте моќно и со самодоверба Таа смислено го пренесуваше секој збор, како да е подарок. Таа не зборуваше од врвот на главата, туку од длабочините на нејзината душа. Таа знаеше која е и цврсто стоеше зад тоа што го зборува. Маја го искористи нејзиниот моќен глас да ги сподели своите приказни, да се залага за толеранција, правда и еднаквост, и да ги поттикне луѓето да чувствуваат повеќе убавина, мир и љубов. Не бидете плашливи и споделете ја својата приказна Важноста да ја споделуваме нашата ранливост, нашите приказни и животни борби е од клучно значење за да сфатиме колку сме силни. „Ние не треба да го негираме тоа што сме го направиле и тоа што сме го постигнале. Тоа ќе ни помогне да сфатиме дека сме ...
сите 2 | | | веќе видена

next