Вистината е дека косата е заштитен знак на секоја дама. Без разлика дали имате долга или кратка коса или пак имате права или виткана, сигурно секојдневно одвојувате повеќе време за да ја средите коса и да се чувствувате убаво со вашата фризура. Повеќе не губете време наутро за да направите некакви фризура, бидејќи отсега можете да си ја олесните работата со плетенки. Тоа не значи дека треба да ја врзете косата во две обични плетенки кои опуштено ќе паѓаат покрај рамената, туку значи фризури со плетенки кои ќе направат да изгледате навистина модерно и соодветно на возраста. За овие фризури не ви е потребно многу време, а можете да ги направите сами. Погледнете ги фотографиите и инспирирајте се!
сите 7 | | | веќе видена

Додека некои сонуваат за бакнеж со познатата пејачка Кери Пери, за младиот Бенџамин Глејз тоа баш и не беше остварување на тинејџерскиот сон! 19-годишниот Бенџамин кој настапуваше на Американски Идол ја имаше таа чест да добие бакнеж од Кети Пери, но тој изјави дека се чувствувал непријатно и сакал првиот бакнеж да го чува за првата врска, бидејќи сака да биде посебен. Откако Лук Брајан го праша младиот натпреварувач дали досега „бакнал девојка и му се допаднало“, поврзувајќи се на песната „I Kissed a Girl“ од Кети Пери, тој одговори дека никогаш не бил во врска и дека не може да бакне девојка со која не е во врска. Во тој момент Кети Пери го повика момчето кон неа и додека тој проба да ја баци во обрзот, таа му украде бакнеж од усните. „Ако ме прашаше дали сакам да го направам тоа, ќе одговорев „не“. Знам дека многу момчиња го посакуваат тоа, но јас сум израснат во конзервативно семејство и веднаш се почувствував непријатно. Сакав мојот прв бакнеж да биде посебен“, изјави Бенџамин. Бенџамин се врати ...
сите 2 | | | веќе видена

Филмската авантура за деца „ Фантастичното патување на Роби и Тоби“ за необичните пријатели кои создаваат совршено возило со кое ќе можат да патуваат по воздухот, водата и земјата, од денеска почнува истовремено да се прикажува во шест киносали во Македонија. Приказната за малиот иноватор Тоби и неговиот пријател - малиот робот Роби ќе се прикажува во Кинотеката на Македонија и киното „Милениум“ во Скопје, во киното при Центарот за култура во Битола и во Домовите на културата во Гостивар, Гевгелија и Неготино. Станува збор за семеен филм од поновата германска продукција. Режисер е Волфганг Грос. Филмот е во продукција на Wüste Film во копродукција со Studiocanal Film и Walking The Dog. Дистрибуцијата во Македонија е помогната од German Films. Филмот трае 106 минути. Роби и Тоби се пријатели, необични пријатели, бидејќи Роби е мал робот. За нивната авантура, за нивното патување тие создаваат совршено возило со кое ќе можат да патуваат по воздухот, водата и земјата. ПР текст
| | веќе видена

Во древниот Египет, алое верата уште пред 6000 години била позната како билка на бесмртноста. Денеска, може да се најде во голем број производи и на сите ни е познато дека има лековити својства, но ретко кој е повеќе упатен во тоа кои се тие својства и како алое верата дејствува. Алое верата содржи повеќе од 240 хранливи и лековити состојки, меѓу кои витамините Ц, Б, Е и фолна киселина, минерали како магнезиум, манган, цинк, бакар, хром, калциум, калиум и железо, антиоксиданти, аминокиселини, ензими... Научно е докажано дека алое вера е многу лековита билка и дека нема сомнеж во нејзиното позитивно дејство. Силно антибактериско и антигабично дејство Поради големиот број на моќни антиоксиданти кои ги содржи, алое верата спречува раст на некои штетни бактерии кои можат да предизвикаат инфеции. Во научните експерименти е потвдено дека оваа билка го спречува ширењето на некои врсти штетни бактерии, а гелот може да се нанесува директно на заразеното место, како и на пост-хируршки рани, со цел да се забрза ...
сите 7 | | | веќе видена

Времето брзо поминува, а понекогаш не сме свесни за тоа дека не го користиме секој момент и дека еден ден ќе жалиме за сите работи кои не сме ги направиле. Да, вистина е она што велат дека еден ден нема да жалите за работите кои сте ги направиле, туку за оние кои не сте. Затоа трудете се максимално да го користите времето и да ги правите работите кои ве прават среќни. Не дозволувајте некој да ве спречи во остварувањето на вашите соништа. Едноставно бидете со отворен ум, излезете од комфорната зона и направете го животот поинтересен! Патувајте сами Барем еднаш отидете на патување сами. Тоа патување не мора да биде некое далечно, но важно е да го направите сами. Кога сте препуштени на самите себе, тогаш многу полесно ќе научите да уживате во времето и ќе можете подобро да се запознаете себеси. Многу е важно да бидете свесни за сите ваши чувства и да го знаете добро вашиот карактер. Тоа ви помага подоцна и во односите со другите луѓе, а особено за романтичните врски. Ќе забележите како со текот на времето ќе се ...
сите 29 | | | веќе видена

25-годишниот пејач и 22-годишниот модел одлучија да стават крај на својата двегодишна врска. Тие на своите профили на Твитер со фановите споделија дека раскинаа и во објавите кажаа само убави работи еден за друг. „Џиџи и јас имавме неверојатно значајна, полна со љубов и забавна врска и јас имам огромна почит и овожавање кон Џиџи како жена и како пријател. Таа има неверојатна душа. Благодарен сум на сите наши фанови за почитувањето на оваа тешка одлука и нашата приватност во овој период, посакувавме оваа новост прво од нас да ја дознаете. Ве сакаме сите“, напиша Зејн на својот Твитер. По неколку минути Џиџи ја сподели својата објава: „Соопштенијата за раскинување често изгледаат неперсонални, бидејќи навистина не постои начин да го кажете со зборови тоа што двајца луѓе го искусиле заедно низ годините... не само во врската, туку и во животот воопшто. Засекогаш ќе бидам благодарна за љубовта, времето и животните лекции кои јас и З ги делевме. Му посакувам само најдобро и ќе продолжам да го поддржувам како ...
сите 10 | | | веќе видена

Мора да признете дека некогаш сте размислувале за тоа каков сакате да биде вашиот веренички прстен. Замислете додека вие очекувате „тој“ да ја закити вашата рака со скапоцен камен, на крајот добивате пирс на прстот. Пирс на прстот!? Новиот тренд на запросување навистина ги запрепасти сите низ целиот свет. Добрата работа е единствено тоа што не треба да се грижите дека ќе го изгубите вереничкиот прстен. Можете ли да замислите само колку е тоа болно? Голем број на девојки почнаа да објавуваат фотографии на Инстаграм од испирсаните прсти. Овој нов тренд на запросување е всушност одлука засекогаш да имаат траен белег, наместо постојано да имаат потреба да го ставаат и вадат вереничкиот прстен. Дури и ако сакате да го извадите пирсот, на вашиот прст засекогаш ќе остане белег кој ќе ве потсетува на таа одлука. Дали вие би прифатиле пирс на прстот или сепак сакате да кажете „да“ на традиционален веренички прстен? A post shared by Patrycja Nowak (@patrysiekk) on Feb 22, 2018 at 4:40am PST A post shared by Josie Ann ...
сите 3 | | | веќе видена

Доколку го гледавте „Fantastic Beasts and Where to Find Them“, тогаш сигурно исто како и ние едвај чекате да го гледате второто продолжениe. Имаме одлична вест за вас, а тоа е дека првиот трејлер за „Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald“ е конечно објавен и можете да го погледнете! Џуд Ло ја игра улогата на младиот Албус Дамблдор! Веќе знаеме дека во филмот глумат и Џони Деп и Еди Редмејн, така што официјално можеме да кажеме дека нашите омилени актери глумат во нашиот омилен филм. Ни преостанува да чекаме до 16 ноември, а дотогаш се надеваме дека ќе бидат објавени уште неколку трејлери кои ќе откријат повеќе делови од филмот. Погледнете го трејлерот:
сите 3 | | | веќе видена

Кралското семејство отсекогаш било инспирација за филмови, па доколку сте од оние кои обожаваат да гледаат вакви филмови, тогаш ви ја препорачуваме оваа листа од 9 филмови кои мора да ги гледате. Ако сте љубители на модата: Elizabeth (1998) Кејт Бланшет ја игра улогата на Елизабета I, која дојде на тронот по смртта на Мери I, нејзината полусестра. Покрај тоа што приказната е навистина интересна за гледање, доколку сте љубители на модата, тогаш ќе уживате во делото на костимографот. Стилот на Елизабета од 16. век е навистина важен момент во овој филм. Ако сакате ДРАМА: The Other Boleyn Girl (2008) Базиран на популарната историска новела, во овој филм се работи за двете сестри кои се борат за вниманието на кралот Хенри VIII. Во главните улоги се Натали Портман и Скарлет Јохансон (Ана и Мери Болејн), а улогата на кралот ја игра добро познатиот Ерик Бана. Љубомора, завист, озборување, предавство... различни работи се случуваат пред погубувањето на една од сестрите. Дали ќе можете да претпоставите на која? ...
сите 49 | | | веќе видена

Стивен Хокинг, на 76-годишна возраст, почина во својот дом во Кембриџ. Англискиот физичар и космолог, познат по својата работа и истражувањата за црната дупка и релативноста, денеска во раните утрински часови почина мирно во својот дом. Најголемиот ум на денешница сега може мирно да почива меѓу ѕвездите. На 22 години, кога му била дијагностицирана амиотрофична латерална склероза (АЛС), докторите велеле дека му остануваат уште 2 години живот, но Стивен живееше многу подолго и засекогаш ќе биде запомнет по своите дела. Иако својот живот го помина во инвалидска количка, тоа не го спречи да ги надмине очекувањата и предвидувањата на медицината. Тој навистина максимално го искористи секој момент од својот живот. Неговите деца Луси, Роберт и Тим изјавија дека се навистина тажни што денеска почина нивниот сакан татко. „Тој беше голем научник и неверојатен човек чија работа ќе остане вечна. Ќе ни недостига многу.“
сите 101 | | | веќе видена

За само неколку месеци Меган Маркл ќе ја видиме во невестински фустан (едвај чекаме да видиме како ќе изгледа!), па затоа таа секојдневно се труди да ја одржува својот форма и практикува кралски третман. Од нејзините фотографии можеме да забележиме дека навистина изгледа прекрасно, а доколку сакате и вие да изгледате така почнете да ти практикувате овие 10 работи кои таа ги прави. Сама си ги подготвува оброците Меган изјави дека секоја недела самата си подготвува карфиол и леблебија со кари прав и ги додава во салатите, кои секојдневно се прилог на нејзините оброци. Таа исто така изјави дека самата ја готви храната која ја јаде и постојано се труди тоа да бидат здрави оброци. Избегнува брза храна Познато е дека брзата храна нема да ви помогне да имате совршено тело, па затоа следете го примерот на Меган и заборавете на бургерите, пиците, пржените компирчиња и останатите задоволства кои брзата храна ги нуди. Порано беше веган „Кога сум на снимање, повеќе внимавам на тоа што јадам“, изјави таа во едно интервју ...
сите 16 | | | веќе видена

Облеката со цветни дезени можете да ја носите во текот на целата година, но сепак некако пролетта е најидеалниот период за таков избор на модна комбинација. Пролетта започнува за само една недела, па затоа сега е вистинското време да заблескате во цветни парчиња облека! Во денешно време, кога постојано имате пристап до интернет можете секојдневно да се инспирирате за тоа што да облечете и како да ги комбинирате парчињата облека. Денеска ќе ве инспирираме за вашите цветни комбинации! Ако се одлучите за цветен фустан, тогаш комбинирајте со еднобојни чевли и чанта. Цветните панталони можете да ги носите со едноставна блуза или кошула, а цветните кошули со панталони и сукњи во боја која преовладува на дезенот. Можеби сте од оние дами кои не сакаат да бидат облечени во цветно, но сепак сакаат да го најават почетокот на пролетта, тогаш е доволен некој детаљ, како цветен брош или пак чевли и чанта со цветни дезени. Цвеќињата нека бидат насекаде, а вие чувствувајте се расположени во облеката која ја носите. Еве ...
сите 13 | | | веќе видена

„За некој што не го видел Рим, тешко е да верува колку животот може да биде убав.“ - Непознат автор Велат дека зимата не е идеален период од годината кога треба да одите на патување, секако освен ако сте љубител на зимските спортови и сакате да уживате пиејќи топол напиток со поглед кон снежната идила. Јас би ви кажала дека тоа не е вистина, бидејќи зимските денови се совршени за да го посетите Рим! Сите патишта водат до Рим, без разлика на тоа кое годишно време е и кој месец. Овој февруари засекогаш ќе ми остане во сеќавање, бидејќи имав можност да ја посетам престолнината на Италија, град кој поседува неверојатна енергија, со градби во кои се заљубувате на прв поглед и уште од самиот момент кога слетувате на италијанското тло, се чувствувате како да сте дел од една совршена, волшебна приказна. Доколку сѐ уште не сте го посетиле Рим, не чекајте и направете го тоа за многу брзо време! (1) Поглед од Ватикан Не знам од каде би започнала со опишување на ова прекрасно патување, но сепак веднаш би сакала да ви ...
сите 2 | | | веќе видена

Едина Муса во моментов е една од најуспешните и најпознатите кошаркарки. Во интервјуто за Ladybook таа открива повеќе за својата спортска кариера, но зборува и за својот приватен живот. Во моментов си една од најуспешните и најпознатите кошаркарки во Македонија. Дали си свесна за овој податок и како го прифаќаш тоа? Искрено, сум свесна за своите успеси во кошарката и фитнесот и фактот дека веќе луѓето ме препознаваат вон теренот. Би излажала ако би кажала дека тоа не ми годи. Со оглед на тоа што потполно се вложувам и напорно работам на реализација на своите цели, со максимален фокус и посветеност, поддршката од другите ми претставува дополнителен мотив. Веќе знаеме дека твојот татко кој е успешен кошаркар и тренер е твојата најголема мотивација. Дали можеби се сеќаваш кога прв пат те запозна со кошарката? Да точно, мојот татко е главниот „виновник" за поттикнување на толку голема љубов кон овој спорт. Уште од мојата најрана возраст тој со себе ме носеше на своите тренинзи и натпревари, а веќе од мојата ...
сите 12 | | | веќе видена

Отсега овие модерни комбинации од волнено палто и сукња можат да бидат ваши по намалени цени. Искористете ја акцијата од 25% попуст од 10 до 18 март и надополнете го вашиот плакар со квалитетни парчиња облека. *Акцијата важи само за купување на комплет палто и сукња. Акцијата не може да се комбинира со други акции или попусти. Продажни салони: - ГТЦ - прв кат - Skopje City Mall- прв кат - Буњаковец - прв кат www.bella.mk Facebook/bella Instagram/#bellamkd
сите 2 | | | веќе видена

Модните комбинации на познатите ѕвезди отсекогаш ни биле омилена тема за разговор. Бидејќи пред неколку дена се одржа доделувањето на iHeartRadio Music Awards, сега одлучивме да издвоиме неколку дами, кои ги носеа најсексипилните комбинации на црвениот тепих. Погледнете ги фотографиите! Се согласувате ли со нас?
сите 4 | | | веќе видена

Постојано се појавуваат некои луди трендови, а овој нов тренд на веѓи навистина се надеваме дека нема да стане популарен, бидејќи навистина изгледа бизарно. Мора да признаеме дека веѓите се навистина професионално нацртани, но сепак идејата не е соодветна за да се практикува секој ден. Младата Хана е позната на Инстаграм и има повеќе од 30.000 следбници со кои постојано споделува различни начини на шминкање. Нејзините фотографии се навистина неверојатни и одлична инспирација за шминкање. Таа изјави дека разговарала со пријателка за тоа како сака да смисли идеја за нов изглед и тогаш одеднаш се сетила дека може да ги поврзе краевите на нејзините веѓи. За некои можеби изгледа интересно, но за поголемиот дел е навистина чудно. Што мислите вие за овој тренд? A post shared by hannah lyne (@hannahdoesmakeupp) on Mar 1, 2018 at 1:01pm PST Хана исто така изјави дека била мотивирани и од веѓите во облик на опашка од риба и веѓите со монисти. Постојано се појавуваат нови трендови на Инстаграм, но дали некоја девојка ...
сите 4 | | | веќе видена

Калуѓерката која беше дел од судењето против поп ѕвездата Кети Пери поради продажбата на манастирот во Лос Анџелес, почина во судницата. 89-годишната калуѓерка неколку часа пред да почине, зборуваше за телевизијата КТ, односно се противеше на одлуката на судот дека на бискупијата од Лос Анџелес ѝ е дозволено да го продаде манастирот во населбата Лос Фелиз на Кети Пери. Познатата пејачка проба да го купи имотот од 8.000 хектари и неговите објекти во стилот на римските вили за 14.5 милиони долари. Од друга страна, како што кажува агенцијата, калуѓерките се обиделе тој манастир да го продадат на друг купувач, сопственик на локален ресторан кој сакал на тој имот да изгради хотел, но судот во 2016 година одлучи дека таа продажба не е дозволена.
сите 7 | | | веќе видена

Да бидеме искрени: првите недели и месеци откако ќе се роди бебето знаат да бидат навистина тешки. Секоја жена којашто има деца знае дека тоа е вистина. Сепак, прекрасно е кога ќе родите дете, децата се најголемата среќа и радост во животот. Тие се најголемото богатство на секој родител. Во денешно време многу жени се откажуваат од тоа да бидат мајки поради кариерата и чекаат да дојде „вистинското време“ за мајчинство, не сфаќајќи дека не постои нешто такво. Да, бебето го менува животот, но сѐ зависи од вас како ќе го распределувате времето и како ќе размислувате откако ќе се породите. Постојат некои работи во кои сите веруваме дека се случуваат откако ќе се роди бебето, но всушност тие работи се лага! „Никогаш повеќе нема нормално да спијам.“ Навистина е физички невозможно никогаш повеќе да не спиете или засекогаш да имате ист распоред како и вашето дете. Фазата со неспиењето е само фаза. Ќе дојде време кога вашето дете ќе спие нормално, а исто така и вие. За многу брзо време повторно ќе спиете цела ноќ ...
сите 10 | | | веќе видена

Култниот бенд “Soft Machine” кој заедно со „ Pink Floyd “ ја созда доа британската „ underground” сцена во шеесетите години, доаѓа за првпат во Скопје на ексклузивен концерт на 14ти март среда во Станица 26, со почеток во 21 часот во организација на 3Гонга. Како еден од најоригиналните психоделични бендови, „ Soft Machine “ ги поставија стандарди те за прогресивен, експериментален и психоделичен рок и џез рок и со тоа го обезбедија своето место меѓу највлијателните британски музичари на сите времиња. Името на бендот е инспирирано од новелата на познатиот американски писател Вилијам Бароуз. Бендот потекнува од Кентербери и во шеесетите години биле едни од централните бендови на оваа музичка сцена. Иако имаат досега постигнато огромен комерцијален успех, музичкиот он лајн водич „ AllMusic “ ги опишува како еден од највлијателните бендови на андреграунд сцената. Нивната музика има широк спектар од психоделија, преку алтернатива до поп музика. На почетокот од нивното музичко патешествие, оваа група свиреше на ...
сите 14 | | | веќе видена

next