Ќерката на Мајкл Џексон, 19-годишната Парис и познатиот модел, 25-годишната Кара беа фотографирани како се бакнуваат и отогаш почнаа озборувањата дека се во љубовна врска. Минатата недела парот беше фотографиран заедно со Меколи Калкин и неговата девојка Бренда Сонг. На фотографиите помеѓу Кара и Парис се забележува блискоста, особено поради тоа што се држат за рака, седат една на друга во скут и секако поради бакнежот. На почетокот на минатата недела Парис на својот профил на Инстаграм објави фотографија од Кара под која напиша „a r t“. A post shared by Paris-Michael K. Jackalope (@parisjackson) on Mar 19, 2018 at 10:19pm PDT Кара и Парис се запознаа на „MTV Movie Awards“ минатата година, а минатиот месец исто така беа забележани како фатени за рака шетаат низ Лондон.
сите 3 | | | веќе видена

Секој од нас е барем малку креативен, но дали ќе ја развиете својата креативност зависи само од вас. Креативноста не е поврзана само со уметничкото изразување, како што мислат многумина. Креативноста е и оригиналност во сè што работиме, способност за искажување на своите мисли, ставови и чувства. Креативноста ја развива љубопитноста, го храни духот, ги насочува мислите и ја одржува постојаната активност на мозокот, преку неа влегуваме во светот на фантазијата. Дали некогаш сте се запрашале колку успевате да ја изразите својата креативност. Одговорете на следниве 30 прашања со точно или неточно и ќе откриете некои работи. 1. Сакам да ги гледам предметите одблиску за да ги забележам деталите. 2. Сакам да испробувам нови работи: јадења, ситуации, решенија на одредени проблеми и сл. 3. Заборавам сè околу мене кога имам некоја нова идеја. 4. Често се прашувам како размислуваат другите. 5. Имам изграден став за работи за кои ретко кој размислува. 6. Сакам да стекнам нови пријатели. 7. Ме интересира што има во ...
сите 3 | | | веќе видена

Дали и вие сте обожаватели на овој сладок десерт? Тогаш дефинитивно мора да го пробате овој одличен рецепт за чизкејк во розово со хипнотизирачки вкус. Состојки За основа: 250 гр мелени бисквити 125 гр путер 100 гр шеќер во прав 50 гр чоколадо 40 мл сок Фил: 250 гр маскарпоне сирење 370 гр милерам (22%) розова боја за колачи 20 гр желатин 130 гр шеќер во прав 2 лажици лимонов сок 250 мл слатка павлака Потребно е уште: 200 гр целуфки 200 гр капини 200 гр малини Начин на подготовка: За основата измиксајте ги путерот и шеќерот, додадете ги мелените бисквити и ренданата чоколада, а потоа налејте го сокот и замесете ја смесата. Нанесете и израмнете на дното на калапот (24-25 цм) на кој му се отстранува обрачот. Желатинот прелијте го со 8 лажици сок, кој го испуштило овошјето. Во соодветен сад ставете ги милерамот, шеќерот во прав, сокот од лимон и малку прехранбена розова боја за колачи. Измиксајте на средна брзина. Додадете го маскарпонето и промешајте. На оган растопете го набабрениот желатин и додадете го на ...
сите 57 | | | веќе видена

Најдобрите лекции за љубовта се учат од сериозните врски. Мислам дека сите едногласно ќе се согласите со мене. Мислев дека сум пораснала, дека ќе бидам совршената девојка, сè додека не го запознав човекот со кој имав сериозна врска неколку години и кој ме научи на најдобрите и доживотни лекции за љубовта. Кога сте во добра врска, учите многу работи, се однесувате поинаку, не размислувате само за себе, имате поголемо разбирање и станувате подобар човек. Недоразбирањата се неизбежни Недоразбирањата се неминовен дел од една здрава врска. Поуката што можете да ја извлечете од нив е тоа што не треба да бидат причина за расправија и казна. Две личности во една ситуација можат да доживуваат сосема различна реалност. Не ја уништувајте врската само поради едно недоразбирање, кое настанало како резултат на лоша комуникација. Наместо да ѝ ставете крај на врската, научете како да комуницирате на вистинскиот начин. Научете да му верувате на својот партнер Довербата е основата на секоја врска, а доколку сакате да го ...
сите 19 | | | веќе видена

Кога ќе дојде пролет, сите постојано зборуваат за прекрасните дрвја во Јапонија, но откако ќе ги погледнете овие фоторгафии дефинитивно ќе се заљубите во пролетната идила во Кина. Секоја година, во зоолошката Кунминг во провинцијата Јунан се одржува фестивал, кој трае околу еден месец. За време на фестивалот цветаат повеќе од 5000 дрвја. Оваа година фестивалот започна на 16 март и ќе трае до 15 април, во паркот Гуцун, каде што можат да се видат околу 12000 расцетани дрвја. Погледнете ги фотографиите кои навистина ќе ве воодушеват.
сите 3 | | | веќе видена

Досега ја имаме видено модата низ улиците на Париз, Лондон, Њујорк, Милано па дури и во Скопје , но ретко кој зборува за модата на улиците во Москва. Во главниот град на Русија се одржа модната недела, а мора да се нагласи дека модните комбинации на улиците навистина го привлекоа вниманието. Погледнете ги најдобрите street style фотографии!
сите 3 | | | веќе видена

57-годишниот актер на премиерата на „Genius Picasso“, каде ја игра улогата на Пабло Пикасо, се појави со избричени веѓи и глава. Оваа трансформација е направена поради улогата. На премиерата покрај него беше неговата 20 години помлада девојка, 37-годишната Никол Кемпел. Погледнете ги фотографиите!
сите 9 | | | веќе видена

Handcrafted:mk е новоснована платформа за поддршка при започнување на мали бизниси чијашто основа е рачната изработка. Се обраќа на дизајнери од сите возрасти и образовни позадини кои сакаат да започнат сопствен бизнис што ги вклучува македонските традиционални занаети. Платформата е во постојана потрага по иновативни и современи дизајнерски идеи што би можеле да прераснат во сериозен бизнис што нуди конкуретен производ на локалниот, регионалниот и меѓународниот пазар. Така, таа ќе промовира и застапува производи од брендовите учесници преку саемски учества, он-лајн продажба, „поп ап“ продавници, изложби и презентации на македонската и меѓународната сцена. Платформата ќе организира обуки, предавања, работилници, натпревари, конкурси и менторства во соработка со професионалци во полето на современиот дизајн и експерти од бизнис заедницата, што ќе ги охрабри и подготви учесниците за претриемништво и лансирање на сопствен бренд. Платформата на 6 селектирани учесници ќе им понуди и организира: - Поддршка и ...
сите 8 | | | веќе видена

Скопскиот бенд „ Визија “ е второто објавено име кое ќе настапи во ревијалниот дел на најстариот рок фестивал во Македонија „Рок фест“, откако претходно беа најавени „Steel temple“ кои концертно ќе го промовираат нивниот нов албум. Бендот „Визија“ беа дел од „Рок фест“ во 2014 година, меѓутоа тогаш во натпреварувачката вечер како млад и надежен бенд, а гитаристот на групата, Марко Џамбазоски беше прогласен за најдобар гитарист на фестивалот, за што доби награда гитара „Јамаха“ од музичкиот салон „До-ре-ми“. По ова, групата продолжи активно да се занимава со музика и во 2016 година го објави својот деби-албум насловен „Гласно!“. „Визија“ е оформена во 2011 година и оттогаш, па досега е со иста постава. Во неа членуваат Марко Џамбазоски, Марко Гапо, Лилјана Јанкова и Синиша Ѓорѓиевиќ. Во изминативе години „Визија“ има настапувано на повеќе големи фестивали, како што се „Егзит“, „Миксер“ и „Гитаријада“ во Србија, „Лејк-фест“ во Црна Гора, „Јелен демофест“ во Босна и Херцеговина, „Rock n pop the borders" во ...
сите 8 | | | веќе видена

Само поради тоа што сте бремени не значи дека треба да заборавите на интимните моменти со вашиот партнер. Овие неколку секс позиции се идеални за бремените жени! Позиција лажица Оваа позиција е одлична за кој било период од бременоста, па дури и кога сакате да останете бремени. Вашиот стомак е надвор од игра, а на вашиот партнер му е овозможено длабоко да пенетрира во вас. Во исто време, вие и вашиот партнер ќе чувствувате поврзаност и ќе бидете свесни за вашите тела. Тој дури може да ја стави раката на вашите гради, со што интимноста и сексот ќе се совпаднат. Позиција ножици Како што кажува името, потребно е да направите позиција во форма на ножици, односно вашата горна нога да ја ставите преку колкот на партнерот, со цел да добиете ефект на ножици. Вашиот партнер ќе може нежно да ги држи вашите колкови, со што оваа позиција е лесна во текот на бременоста. На почетокот можеби ќе ви биде потребно време додека се навикнете, но потоа вистински ќе уживате. Мисионерска со перници Можеби ќе ви биде непријатно да ...
сите 10 | | | веќе видена

Пролетта започна на навистина еден поинаков начин. Додека се радувавме што конечно дојде новата сезона и се надевавме на повеќе сончеви, топли денови, пролетта пристигна со снег и иако многумина се разочараа, мора да признаете дека погледот низ прозорецот е навистина прекрасен! Белата боја која преовладува насекаде нѐ инспирира за тоа повеќе да носиме бели комбинации, па еве неколку идеи кои ќе ве инспирираат и вас. Белата боја се смета за совршенство, таа е бојата на снегот и се поврзува со добрината, чистотата, светлината и невиноста. Има позитивна конотација и затоа кога ја носите предизвикувате пријатни чувства кај луѓето околу вас. Одличен ефект можете да постигнете доколку комбинирае само бели парчиња облека, со што ќе добиете монохроматски изглед. Ваквиот изглед денеска ќе ве направи да бидете едно со снегот и ќе ја истакне вашата елеганција. За белата боја е добро тоа што можете да ја комбинирате буквално со сите бои и нијанси, бидејќи одлично одговара со сите. Црно-белата комбинација е добро позната ...
сите 4 | | | веќе видена

Деми Ловато неодамна ја прослави шестата година како е трезвена и во едно интервју отворено зборуваше за депресијата низ која поминувала и дека како дете помислувала на самоубиство. „Првиот пат кога посакав да се самоубијам имав 7 години и бев фасцинирана од смртта. Имав искусено работи за кои никогаш не сум зборувала и не верувам дека некогаш ќе зборувам. Но на 7 години, знаев дека ако си го одземам животот, болката ќе престане“, изјави младата пејачка. Ловато изјави и дека самоубиствените мисли ѝ доаѓале кога била малтретирана и дека се справувала со својата депресија. „Неколку пати посакав да се самоубијам кога бев малтретирана. Истите мисли ми се враќаа и кога се соочував со депресијата. Долго време мајка ми се плашеше да ме буди наутро, поради тоа што не знаеше дали кога ќе ја отвори вратата ќе ме најде жива или мртва“. На концертот во Бруклин минатата недела, пејачката отворено зборуваше дека тој ден е навистина посебен за неа, поради тоа што поминале точно шест години откако престанала да пие алкохол.
сите 2 | | | веќе видена

Мора да признете дека некогаш сте размислувале за тоа каков сакате да биде вашиот веренички прстен. Замислете додека вие очекувате „тој“ да ја закити вашата рака со скапоцен камен, на крајот добивате пирсинг на прстот. Пирсинг на прстот!? Новиот тренд на запросување навистина ги запрепасти сите низ целиот свет. Добрата работа е единствено тоа што не треба да се грижите дека ќе го изгубите вереничкиот прстен. Можете ли да замислите само колку е тоа болно? Голем број на девојки почнаа да објавуваат фотографии на Инстаграм од испирсаните прсти. Овој нов тренд на запросување е всушност одлука засекогаш да имаат траен белег, наместо постојано да имаат потреба да го ставаат и вадат вереничкиот прстен. Дури и ако сакате да го извадите пирсингот, на вашиот прст засекогаш ќе остане белег кој ќе ве потсетува на таа одлука. Дали вие би прифатиле пирсинг на прстот или сепак сакате да кажете „да“ на традиционален веренички прстен? A post shared by Patrycja Nowak (@patrysiekk) on Feb 22, 2018 at 4:40am PST A post shared ...
сите 3 | | | веќе видена

Конечно полека можеме да им кажеме збогум на студените денови, кои негативно влијаеа врз нашата кожа. Но, треба да знаете дека и во пролетните денови треба да посветувате повеќе внимание на кожата и да ја негувате на соодветниот начин. Овие совети навистина ќе ви помогнат оваа пролет да имате здрава и убава кожа! Хидрација однатре Телото на една просечна возрасна личност е од 50-65% вода. Можеби сметате дека тоа не' одржува доволно хидрирани, но грешите. На вашето тело му е потребно повеќе вода и течности за соодветна хидрација. Соодветната хидрација ви овозможува поздрава кожа. Затоа е важно да ги консумирате потребните работи, за да направите хидрација однатре. Тоа значи: пијте повеќе вода, јадете овошје и зеленчук, јадете здрави масти и заборавете на солената и пржена храна! Избегнувајте често туширање Можеби ќе ви звучи чудно, но туширањето предизвикува вашата кожа да биде посува. Покрај тоа што ја отстранувате нечистотијата додека се туширате, вие го отстранувате и природното масло на кожата, со што ...
сите 2 | | | веќе видена

Вистината е дека модата постојано се менува, па дури и од ден во ден. Веќе зборувавме и за главните трендови и за боите кои ќе се носат оваа пролет, а тоа што треба да го знаете како најново во светот на модата е дека моделите инспирирани од виножитото се новиот тренд. Да, облека којашто е во повеќе бои и која потсетува на виножито! Повеќе нема потреба да се двоумите во која боја да се облечете, бидејќи можете на себе да ги носите сите. Познатите светски модни куќи веќе ги претставија новите модели инспирирани од виножитото, а луѓето насекаде низ светот веќе почнаа да го носат овој нов тренд. Овој тренд им се допаѓа на речиси сите дами, без разлика дали нивниот стил е спортски, елегантен или кежуал. Доволно е на комбинацијата да имате барем мал дел кој потсетува на виножито или пак можете да издоминирате со изглед во парче облека со впечатлив дезен со боите на виножитото. Навистина весел и колоритен тренд, кој веруваме дека ќе им се допадне на повеќето од вас!
сите 10 | | | веќе видена

За само два месеци принцот Хари и Меган Маркл ќе стапат во брак и додека сите медиуми објавуваат фотографии и видеа од нивната прекрасна врска и романтична љубов, на порталот Celeb Jihad беа објавени топлес фотографии од идната снаа на кралското семејство. Фотографиите навистина предизвикаа голем скандал! Фотографиите се направени пред неколку години, кога познатата актерка била со своите пријателки на одмор во Грција. Од кралското семејство тврдат дека фотографиите се лажни, бидејќи порталот е познат по тоа дека постојано се објавуваат топлес фотографии од познатите дами, сè со цел да се привлече вниманието и да се создаде скандал. Откако сите медиуми почнаа да пишуваат дека фотографиите се лажни и дека идната сопруга на принцот нема приватни топлес фотографии, од порталот објавија доказ дека фотографиите се 100% вистинити, односно ја споделија објавата на Инстаграм од пријателката на Меган, каде што таа сама седи без горниот дел од костимот за капење, а под фотографијата пишува дека е со Меган Маркл. За ...
сите 44 | | | веќе видена

Сите теории на заговори со кои ве плашеле во врска со Фејсбукот, овие денови се докажа дека се вистина. Во моментов, Марк Закенберг е еден од најомразените личности во светот, но што всушност се случи за тоа да биде така? Дали знаете што се случува и со што се занимава компанијата поради која основачот на најпознатата социјална мрежа на светот преку ноќ изгуби четири милијарди долари, а акциите се намалија за 7% и берзата е во минус? Докажано е дека фирмата „Cambridge Analytica", која се занимава со анализа на податоци, во 2016 година му помогнала на Доналд Трамп да дојде на власт и тоа со помош на приватните податоци кои нелегално биле собрани преку Фејсбук, од 50 милиони корисници на социјалната мрежа. Фејсбук ја призна грешката и објави дека независен тим дигитални форензичари ќе спроведе истрага и ќе се потруди да дознае дали компанијата „Cambridge Analytica" сѐ уште располага со податоците кои ги набавила од компанијата „Global Science Research" Исто така, Фејсбук додаде во соопштението дека ако ...
сите 138 | | | веќе видена

Тони Левин басистот на Питер Габриел со Стик Мен конечно во Скопје! Утревечер, со почеток во 21 часот во ноќниот клуб Станица 26, во организација на 3Гонга скопјани ќе можат да уживаат во две концертни свирки. Првин настапуваат нашите добро познати Стринг Форсис, а веднаш по нив американскиот прогресивен рок бенд „Stick Men“. Зад овој бенд стојат тројца виртуозни музичари, Ентони Фредерик Левин или познат како Тони Левин, американски музичар и композитор, препознатлив по тоа што свири „touch guitar“, поточно електричен бас од брендот Chapman Stick. Маркус Ројтер кој свири исто така на touch гитара, која пак е негов дизајн и Патрик Мастелото на тапани. Тони Левин е еден од најпознатите басисти на современата музичка сцена и најмногу препознатлив по неговата долгогодишна соработка со бендот King Crimson и со бендот на Питер Габриел. Низ својата кариера досега има свирено со Џон Ленон, Пинк Флојд, Лу Рид, Дејви Боуви, Том Веитц, Лори Андерсон, Џемјс Тејлор, Пол Сајмон... Практично досега Левин има свирено на ...
сите 8 | | | веќе видена

Секој родител посакува неговото детето да израсне во независна и успешна личност со силен карактер. Но, тоа што родителите го забораваат е дека нивното однесување и работите кои му ги кажуваат на детето, имаат големо влијание врз оформувањето на неговиот карактер. Затоа, кога разговарте со вашето дете, бирајте ги зборовите и сфаќајте ги сериозно. Овие 5 реченици мора да ги заборавите доколку сакате вашето дете да биде личност без комплекси. „Кога бев на твои години бев одличен ученик!“ За секое дете, родителите се луѓе кои знаат сѐ. Родителите го формираат односот на детето кон светот околу него како и спрема самите себе. Во реченицата „Секогаш бев одличен ученик“ детето гледа конкуренција. Децата, кои често ја слушаат оваа реченица, целиот живот се трудат да се докажат во семејството. Од една страна, тоа можеби е добро, но сепак детето нема да се труди да биде успешно заради себе, туку за да се покаже пред мама и тато. Сѐ што ќе прави ќе биде со цел родителите да видат дека е вредно. Таквата личност никогаш ...
сите 22 | | | веќе видена

Навистина е тажно и трагично тоа што човечката цивилизација дозволува уште еден животински вид да исчезнува од планетата Земја. Вчера, во Кенија почина Судан, последниот машки северен бел носорог на светот. A post shared by National Geographic Creative (@natgeocreative) on Mar 20, 2018 at 10:23am PDT Судан во 2009 година од Чешка беше префрлен во Кенија, со цел да се спаси неговиот вид од исчезнување. Во Институтот за заштита на специфични видови животни во Кенија тој живееше опкружен со луѓе кои навистина го сакаа и се грижеа за него. Поради лошата состојба, вчера последниот северен бел носорог беше успиен. Последна надеж се неговата ќерка Нијан, внуката Фату и надежта за развој на техники за ин витро оплодување. Со години наназад белите носорози беа мета на ловокрадците, кои роговите ги употребуваат за продажба на црниот пазар.
сите 2 | | | веќе видена

next