Секоја личност што ќе влезе во вашиот живот, влегува со причина. Можеби треба да научите некоја важна лекција од оваа личност или едноставно токму таа личност ...
сите 74 | | | веќе видена

Ако се препознаете во една од овие карактеристики, време е за промени! Можеби сте посветени на вашата компанија, можеби мислите дека сте морален работодавач, ...
сите 48 | | | веќе видена

Во недела на 28 јануари, со почеток во 21 часот во ноќниот клуб „Станица 26“ во организација на „3Гонга“ концерт ќе одржи групата „Морал“. Оваа Градска сесија бр. 9 е насловена како „Морал со пријателите“. На концертот ќе бидат отсвирени песните од нивниот последен албум „Coffeine Blues“, но и сите нивни досегашни хитови од првите два албуми. На последниот албум се појавуваат и неколку значајни музички имиња – гости, како Слаткар, Тамара, Игор Џамбазов, Венко Серафимов, Димитар Божиков... а дел од нив се очекува да настапат и на престојниот концерт заедно со Морал. Автор на речиси сите песни на овој современ хард рок бенд е Славчо Стојановски. Концертот во „Станица 26“ е замислен како типичен рок концерт со многу енергија и добра свирка. „После долго време повторно ќе свириме во Скопје. Само посакувам сите поклоници на вистинскиот рок и на македонската музика да присуствуваат на овој концерт и да ни помогнат од овој настан да направиме свирка што ќе се памети“ вели Славчо. Инаку, групата „Морал“ ја ...
сите 13 | | | веќе видена

На 22 јануари, со гала коктел во познатиот клуб 100 Wardour St . во Лондон, Forbes ја објави листата 30 Under 30 Europe која истакнува 300 најдобри претприемачи, лидери и иноватори од Европа во 10 индустрии. Помеѓу избраните има претставници од 34 држави, меѓу кои славни личности како Дуа Липа, Рита Ора, актери од серии како Game of Thrones, Stranger Things итн, а најважно од сè, Македонија има дури двајца претставници - Нина Ангеловска од Grouper.mk и Жарко Димитриоски од Еден на Еден Нина Ангеловска , 29, коосновач на Grouper.mk е одбрана меѓу 30те најдобри во Retail & eCommerce Во 2011 година, на 21-годишна возраст Ангеловска победи на натпревар за најиновативен бизнис план и неколку месеци подоцна го лансираше Grouper, првиот сервис за групно купување во Македонија кога само 1% од македонците купувале онлајн. Grouper денес има повеќе од 2500 соработници и над 170.000 регистрирани корисници. Нина е доктор на науки, говорник на многу настани, предавач, тренер и консултант во полето на маркетинг и ...
сите 7 | | | веќе видена

Не постои човек на планетата земја кој не ги гледал цртаните филмови на Дизни и секој ќе ви каже дека најпопуларните девојки се принцезите на Дизни, а секое девојче сонува да биде Дизни принцеза. Супер шик и модерни интерпретации на Дизни принцезите кога би се нашле на насловните на најпознатите списанија. Аурора и Филип Аурора, Мулан, Покахонтас, Бел, Јасмин и Круела Есмералда Моана Џесика Рабит Снежана и седумте џуџиња Елса, Тарзан, Флин Рајдер, Лутко и Лошата кралица Ѕвончица Аладин Тиана Пепелашка Рапунзел Џејн
сите 2 | | | веќе видена

Тоа што облеката ја прави да биде поуникатна, помодерна и попривлечна, се дезените. Модата постојано се менува и различни дезени се трендови во различни сезони, но сепак постојат неколку дезени кои се безвременски, никогаш не излегуваат од мода и секоја дама обожава да ги носи без разлика на тоа каков стил на облекување има. Кариран дезен Карираниот дезен е идеален за секоја пригода. Можете да го носите на вечерните излегувања, на дневните прошетки, како и на деловните состаноци. Овој дезен е интересен бидејќи одговара на секаква облека, почнувајќи од поопуштените модели, до оние поелегантните. Карираниот дезен може да се најде во различни комбинации на бои, понекогаш тој е составен од повеќе различни бои, а понекогаш од само една боја, но со повеќе нијанси од истата. Карираниот дезен се носи веќе со години, а секоја дама мора да има барем едно карирано парче облека во својот плакар. Пепито дезен За овој дезен се претпоставува дека потекнува од 1800-тите години, но сепак својата популарност ја достигна во ...
сите 6 | | | веќе видена

Овие билки ги препорачуваат дури и од НАСА за прочистување на воздухот во вселенските станици. Сите можни апарати за домаќинство, ПВЦ столаријата, мебелот од иверица, линолеумот, тапетите, сите видови на детергенти, сите тие го заситуваат воздухот во становите и канцелариите и го полнат со токсични соединенија како бензен, толуен, фенол, формалдехид и други штетни материи. Резултатот на тоа може да биде поголемо ниво прашина и микроби, кои го влошуваат здравјето на човекот, ги развиваат алергиите и респираторните заболувања. Ако низ вашиот дом ставите неколку корисни собни билки, тогаш тие ќе прават на некој начин биолошки филтер, ќе ја собираат прашината на своите листови, ќе ги апсорбираат лошите материи и ќе ослободуваат кислород. Овие шест билки се препорачливи да ги чувате во вашиот дом: Шефлера Шефлерата е создадена за просториите каде што се пушат цигари. Оваа билка одлично ги апсорбира и неутрализира никотинот и катранот, кои се наоѓаат во димот од цигарите. На шефлерата ѝ е поребно многу светлина, а ...
сите 5 | | | веќе видена

Кога ќе почувствувате глад помеѓу главните оброци, многу е важно со што ќе го „залажете“ вашиот желудник. Некои намирници, наместо да ве заситат, прават да се чувствувате повеќе гладни! Некои од тие намирници делуваат безопасно, дури и здраво, но треба да знаете дека овие пет намирници се најлошиот можен избор доколку сакате да ја одржувате вашата линија и да се грижите за вашето здравје. Вештачки шеќери Со нив сите сетила се задоволени, но мозокот не е. Овие супстанци предизвикуваат телото повеќе да посакува храна. Се случува дури да чувствувате многу повеќе глад отколку пред да го изедете колачот или некој друг вид на слатки. Сокови Соковите делуваат како одлична, здрава алтернатива во однос на енергетските и газирани пијалаци. Но, кога ќе го исцедите овошјето, вие го добивате само шеќерот кој тоа го содржи, а потребните влакна ги фрлате заедно со кората. Шеќерот во крвта ќе ви се покачи, а инсулинот ќе пробува да го преработи големото количесто на шеќерот, со што на крајот вие ќе бидете уморни и гладни. ...
сите 10 | | | веќе видена

Ноќните слики кои го опседнуваат вашиот ум, всушност кажуваат многу за вас. Веројатно некогаш сте сонувале соништа чие значење не сте можеле да го сфатите, а можеби баш некој од тие соништа ви најавувал дека љубовта ќе пристигне во вашиот живот. Ако веќе некое време сте сингл, сигурно постојано се прашувате кога вистинската љубов ќе ве пронајде и вас. Соништата можат да ви кажат многу, а важно е само да знаете како да ги толкувате. Овие 5 соништа го најавуваат пристигнувањето на големата љубов: Кукла Кога сонувате кукла, тогаш тоа може да има повеќе значење. Ако се играте со куклата, тоа значи дека ќе се карате со некого, но ако добиете кукла на подарок, тоа значи дека нова љубов ќе се појави во вашиот живот. Голотија Ваквите чудни соништа, кога сонувате како се соблекувате или пак веќе сте голи, тогаш тоа ви кажува дека ќе се запознаете со некого. Таа непозната личност можеби ќе биде многу важна за вас, бидејќи можеби ќе биде личност со која ќе имате голема романса. Постелнина Креветот и постелнината ...
сите 58 | | | веќе видена

Понеделник наутро. Се обидувате да се извлечете од креветот и почнувате да се жалите. Знаете каков ќе биде денот. Без енергија и мотивација, долг и бавен како црв – дождовник. Повеќето од нас се обидуваме да го протуркаме денот внесувајќи кофеин со надеж дека ќе издржиме до наредниот час на работа, и повторно до наредниот, и повторно до наредниот. Кога ќе престане ова лудило? Оставете ги шолјите со кафе и читајте внимателно. Постојат повеќе природни начини како можете да ја зголемите енергијата и на крајот од работно време сѐ уште да имате енергија. Излезете на свеж воздух Ова е најголемиот „бустер“ на енергија, што е супер лесно и супер ефикасно. Ако сте заглавени цел ден во канцеларија, излезете 15 минути и вдишете свеж воздух. Веднаш ќе забележите промена во вашето расположение и енергија. Цимет Само што ќе го помирисате овој прекрасен зачин, инстантно ќе ви се зголеми енергијата. Од вас зависи кој метод ќе го изберете за да го внесете овој зачин во вашиот организам. Вода Во поголем дел од времето, нашите ...
сите 4 | | | веќе видена

Оскарите не само што се највозвишената награда во светот на кинематографијата, туку исто така претставуваат неверојатно модно шоу. Вечерните фустани што ги носат актерките на сцената за да ја земат познатата статуетка, но и оние кои само ќе се прошетаат по црвениот тепих, ги диктираат модните трендови. Некои од нив станаа легендарни и дел од модната историја. Додека познатите личности размислуваат што да облечат за следната церемонија на Оскарите, да се присетиме на легендарните и незборавните фустани на познатите од историјата на Оскарите. Џенифер Лоренс, 2013 Џенифер беше облечена во фустан од модната куќа Диор кога одеше на сцената за да ја добие статуетката за нејзината улога во Silver Linings Playbook . Патем, овој фустан е најскапиот во историјата на Оскар наградите и изнесуваше 4 милиони долари. Никол Кидман, 1997 Благодарение на добро избраната облека, Никол Кидман стана главна ѕвезда на црвениот тепих на Оскарите во 1997 година. Сепак, таа година таа не беше номинирана за награда. Марион Котилард, ...
сите 11 | | | веќе видена

„Сподели ја твојата насмевка со светот. Таа претставува симбол на мир и пријателство.“ Кристи Бринкли Едноставните љубезни дела имаат позитивен и посебен реципрочен ефект. Несебичните дела нè изградуваат на начин на кој само малку работи можат. Најголемите хуманитарци во историјата - Ганди, Мартин Лутер Кинг, Мајка Тереза, Дезмонд Туту - сите ја откриле оваа вистина: повеликодушно е да се дава отколку да се прима. И сè што е потребно е насмевка. Ова се 20 начини за да насмеете некој уште денес: Покажете им нешто смешно Покажете им како некоја позната личност се посрамотила на интернет, кажете им некоја глупава и смешна случка што ви се случила вас или на некој друг и насмејте се заедно. Подарете нешто Доколку добро ја познавате личноста, можете да ја изненадите со мал подарок. Спакувајте го убаво и извлечете широка насмевка на неговото лице. Слушајте Ова можеби звучи надвор од контекст, но понекогаш сè што му е потребно некому е добар слушател. Вашата грижливост и љубезност можат да бидат причина за мала ...
сите 18 | | | веќе видена

Секој еден од нас има темна страна – карактеристики и мисли коишто ќе се запрашаме два пати пред да им ги откриеме на другите. Секој е чуден на свој посебен начин, но дали знаевте дека нашата морбидна страна е всушност поврзана со нашиот хороскопски знак. Ове се вашите морбидни мисли: Овен И покрај тоа што сте еден од знаците кој е енергичен и го обожава животот, во вашите морничави моменти вие секогаш размислувате за смртта. Сакате да знаете кога ќе ви се случи, како ќе ви се случи и каде ќе ви се случи. Постојано се прашувате што би се случило ако си го одземете животот, иако во суштина немате самоубиствени тенденции. Бик Бикот е знак кој го преферира комфорот на својот дом, што е совршено за неговата омилена активност – скришно следење на социјалните мрежи. Вие можете да го поминете цел ден во следење на луѓето на Фејсбук или Инстаграм. Ако вашиот поранешен партнер или симпатија има објавено слика со некоја привлечна личност, вие веднаш ќе ја пронајдете таа личност и ќе дознаете сè. Близнаци Ве следи ...
сите 26 | | | веќе видена

За само четири месеци, Меган Маркл ќе се венча со принцот Хари, што ќе биде настан на столетието. E! News соопшти дека Меган го избрала дизајнерот за нејзинот свадбен фустан. При својот избор идната принцеза имала помош од својата пријателка, канадската свадбена стилистка Џесика Мулронеј, со цел да ја избере совршената венчаница. „Тоа беше првата проба на Меган со дизајнерот и шанса да разгледаат повеќе различни дизајни“, соопшти близок извор на E! . Изворот исто така откри дека: „Покрај изборот на венчаница, Џесика ја советува Меган и за голем дел од свадбените детали, помагајќи ѝ да пронајдат идеи и ресурси од нејзините импресивни портфолија“. Навидум, само пет луѓе на целиот свет знаат кој е дизајнерот и е топ тајна бидејќи... драма можеби? „При оваа средба, Меган успеа да го стесни изборот на свадбени детали кои ѝ се допаѓаат и кои не ѝ се допаѓаат“, сподели внатрешниот извор. „Некои од нивните омилени елементи за дизајн вклучуваат вез и ракави". Што се однесува до мислењето на Хари за целата работа? Па, ...
сите 13 | | | веќе видена

Добредојдовте во Италија Брзи и лесни италијански рецепти Постојат многу начини за да се направи италијанското тирамису, но нашиот автентичен рецепт за тирамису ќе ве изненади како подготовката на овој вкусен десерт може да биде лесна, едноставна и забавна. Состојки 400 гр пишкоти 120 гр шеќер Какао Рендано чоколадо 6 јајца 500 гр маскарпоне 2,5 дл еспресо 250 мл слатка павлака Начин на подготовка Се одделува жолчката од белката. Во садот со жолчките се додава 60 гр шеќер и откако ќе се изматат се додава маскарпоне сирењето. Се мати додека не се добие хомогенизирана смеса. Потоа во друг сад убаво се матат белките и се додава останатиот дел од шеќерот. Изматените смеси се соединуваат во еден сад и добро се мешаат за да се добие шлаг. Садот за тортата се премачкува со смесата, а пишкотите се топат во кафето и се редат во садот. Врз нив се става уште еден слој од смесата и трошки чоколадо врз кој се редат останатите пишкоти. Останатата смеса се дотура во садот и се наросува какаото. Нека отстои во фрижидер пред ...
сите 70 | | | веќе видена

Секој пат кога ќе отворите Инстаграм, тој е преполн со добра храна која изгледа неверојатно вкусно и ве инспирира на готвење. Истото важи и за фитнесот. Доколку започнете да ги следите овие фит девојки кои постираат слики од нивното совршено тело, голема е веројатноста што побрзо да ја посетите теретаната. Ова е листа на фитнес - ѕвезди коишто имаат илјадници, а во некои случаи и милионо следбеници.
сите 4 | | | веќе видена

Никој не е совршен на овој свет. Но, кога сме заљубени мислиме дека сме го пронашле идеалниот партнер кој е олицетворение на доброто, убавото и вистинското. Меѓутоа, по одредено време почнуваме да имаме сомнежи дали тој е навистина вистинскиот избор. Ова се 10 карактеристики кои покажуваат дека вашиот партнер е тој вистинскиот: Не се плаши од проблемите и се соочува со секоја препрека Вистинскиот маж не само што ви кажува убави зборови, тој исто така е решителен и презема акција. Во тешките моменти тој е секогаш подготвен да биде вашето рамо за плачење. Може сам да приготви вечера ( Без да ги употреби сите чинии во кујната) Сoвремените жени сметаат дека мажот што знае да готви и изгледа мажествено е идеален сопруг и не мора ништо друго посебно да прави. Дури и ако само го исече овошјето и убаво го постави во чинијата ќе ја усреќи жената. Секогаш ќе ве поддржува и покрај тоа што сте направиле сериозна грешка Сите грешиме, а кога грешиме вашиот партнер секогаш треба да биде на ваша страна, иако можеби не сте ...
сите 25 | | | веќе видена

Паровите посветуваат часови и часови во потрага по совршената песна за својот прв свадбен танц како брачен пар, а одлуката е уште потешка кога си позната личност и знаеш дека првото прашање од страна на медиумите ќе биде: Која песна ја избравте за вашиот прв свадбен танц? Но, овие познати парови го направија вистинскиот избор со класични свадбени песни, неколку нетрадиционални избори или пак со свој автентичен труд. Меѓутоа, не постои погрешен избор кога станува збор за првиот свадбен танц. Доколку сте во инспиративна потрага за вашата свадбена плејлиста или сте само љубопитни, прочитајте за да дознаете кои песни ги играле ѕвездите на подиумот за првпат како брачен пар. Бијонсе и Џеј Зи Овој лудо заљубен пар стапи во брак во 2008 година, кога се венчаа во пентхаусот на младоженецот во Трајбека, Њујорк. Од огромниот избор на песни, тие се решија за една од песните на Бијонсе, Crazy in love, која всушност е првата песна во која настапуваа заедно. Елен Деџенерис и Порша де Роси Елен и Порша се стари сродни души ...
сите 2 | | | веќе видена

next