Во овој временски период, кога веќе се изминати неколку студени зимски месеци, дел од популацијата веќе започнува да го чуствува зимскиот блуз. Станува збор за Сезонско афективно растројство индуцирано од намалување на сончевите денови и дневна светлина. Физиолошки во телото ни се продуцира повеќе мелатонин и се чувствуваат симптоми на летаргичност и депресивност. Во комбинација со проблемите во спиењето, промени во исхраната најчесто прејадување, безволност, изолација и повлекување, апатија или иритабилност, дефинитивно не е состојба која треба да се потцени. Како да го поминеме полесно? Дефинитивно најдобра опција би било зимскиот одмор да се мине на некоја песочна плажа во некоја егзотична земја. Но, ако тоа не е опција, следново сигурно е: Исхраната како и секогаш е исклучително важен фактор. Здрав избор на топол оброк, многу сезонско овошје и зеленчук, тиква, костени, чиа семе, житарки, ореви, зелен чај и многу вода со цеден лимон и лажичка мед. Вежбајте!!! Иако до сега не сте биле активен вежбач, ...
сите 3 | | | веќе видена

Без разлика дали верувате или не, движењето на планетите и ѕвездите навистина има влијание врз многу аспекти во вашиот живот. За секој хороскопски знак постојат месеци кои можат да бидат тешки и несреќни, додека пак има месеци во кои можат да бидат неверојатно среќни. Овен Уште самиот почеток на 2018 беше среќен за вас. Ќе напредувате во многу области од вашиот живот, а тоа ќе продолжи и понатаму. Март, април и декември ќе бидат најсреќните месеци за вас бидејќи ќе изобилувате со позитивна енергија и ќе имате успех во сé што ќе правите. Бик Бикови, можеби не се чувствувате среќни со ситуацијата во која сте сега и се чувствувате како да навлегувате во рутина, но, бидете силни бидејќи нештата само што не се подобриле. Оваа година, најсреќните месеци за вас се април и јуни коишто ќе донесат просперитет и многу нови искуства. Близнаци И покрај тоа што можеби се чувствувате како да не го давате најдоброто од себе и сте неодлучни и фрустрирани, ова лето ќе биде многу среќно за вас, овозможувајќи ви во јуни и јули ...
сите 44 | | | веќе видена

Божиќното Цвеќе Euphorbia pulcherrima , или кај нас попозната како Божиќна Ѕвезда е предвесник на доаѓањето на Божиќните и Новогодишните празници. Со својата свечена црвено зелена боја одлично се вклопува во празничната декорација на секој дом. Божиќното Цвеќе е повеќегодишно растение кое покрај во црвена боја, можете да го најдете и во жолта, портокалова, бела и крем варијанта. Во продолжение следуваат 6 совети за негова правилна нега и одржување до следната година. 1. Додека цвета Божиќната ѕвезда треба да ја чувате во малку постудена просторија на температура од 15-20 °C , затоа што во потопла просторија брзо ќе прецвета. Не ја поставувајте во близина на радијаторите, клима уредите и други извори на топлина и секако избегнувајте места каде често се отвара врата или прозор. 2. Божиќното цвеќе се наводнува само кога земјата е потполно сува. Проверувајте ја влажноста на почвата на два до три дена. Наводнувајте со доволно количество вода со цел да се навлажни целата почва, а вишокот на вода што ќе остане ...
сите 3 | | | веќе видена

Оваа година модата повеќе ќе биде посветена на префинетиот, женствен изглед, па затоа како еден од главните трендови ќе биде молив сукњата. Можеби сте од оние дами кои во својот плакар имаат повеќе, различни модели на молив сукњи, но доколку не сте, тогаш веднаш подновете се со неколку парчиња. Молив сукњата досега доживеа голем број на трансформации и може да се каже дека повеќе не е парче резервирано само за деловниот и формален изглед. Овој модел на сукња е подолг од моделите, на кои се навикнати помладите дами, но дефинитивно одлично стои на секое женско тело и на одличен начин ги истакнува облините. Покрај тоа што можете да комбинирате класична црна, сива или тегет сукња, оваа година во тренд ќе бидат молив сукњи со секакви бои и дезени, а помодерни ќе бидат поуникатните модели. Можете да ја комбинирате со елегантна кошула, поопуштена блуза, модерно палто, сè зависи од тоа каков е вашиот стил и во која комбинација најубаво се чувствувате. Секако дека можете да ја носите на работа, но не двоумете се да ...
сите 6 | | | веќе видена

Доколку сте одлучиле сериозно да се погрижите за тоа да имате поздрава исхрана, тогаш задолжително додадете храна која содржи магнезиум. Магнезиумот е многу важен. Тој игра главна улога во речиси секој процес во телото, вклучувајќи и регулација на инсулинот и метаболизмот. Ако не внесувате доволно магнезиум во вашето тело, тогаш може да имате различни проблеми, вклучувајќи и срцеви болести, дијабетес, како и Алцхајмер. Што претставува магнезиумот? Магнезиумот е минерал и како сите останати минерали, може да се најде во природата. Тој е еден од минералите кои многу е потребен на организмот и телото, а најмногу се складира во коските. Работата е во тоа што, бидејќи магнезиумот го нема во сите здрави намирници, вие можете да уживате во здравата исхрана и начин на живот, но сепак да имате недостаток на магнезиум. За да бидете сигурни дека го внесувате потребното количество, додадете ги овие намирници во вашата секојдневна исхрана. Темно чоколадо Кој вели дека внесувањето на поголемо количество магнезиум треба ...
сите 11 | | | веќе видена

Овен Никогаш не е доцна. Никогаш не е доцна да почнете од почеток, никогаш не е доцна да бидете среќни. – Џејн Фонда Бик Ти си само човек. Живееш еднаш и животот е прекрасен, затоа изеди го тој преубав црвен капкејк. – Ема Стоун Близнаци Животот е навистина интересен... на крајот, некои од најголемите болки и грешки, стануваат вашата најголема сила и предност. – Дру Баримор Рак Бидете задоволни со самите себе. Сакајте ги вашите мани. Почитувајте ја својата несебичност. Секогаш имајте на ум дека сте еднакво совршени како и кој било друг, бидејќи сте тоа што сте. –Аријана Гранде Лав Дури и кога знаете дека ќе згрешите, згрешете величествено! – Кејт Бланшет Девица Донесете ја вистинската одлука и кога никој не гледа, особено кога никој не гледа и на тој начин секогаш ќе биде добро. – Опра Винфри Скорпија Никогаш не срамете се од тоа што го чувствувате. Имате право да ја почувствувате секоја емоција која сакате и да го правите тоа што ве прави среќни. – Деми Ловато Вага Ајде да вежбаме мотивација и љубов, а не ...
сите 46 | | | веќе видена

Како и секоја година, таа и оваа славните ѕвезди се потрудија да изгледаат неверојатно на манифестацијата Critics' Choice Awards, која се одржа во Санта Моника. Погледнете што сè носеа познатите личности. Кој е вашиот фаворит?
сите 19 | | | веќе видена

Енрике Иглесијас го објави спотот за новата песна El Baño. Спотовите на Енрике се познати по тоа дека секогаш имаат жешка содржина, со згодни девојки, секси моменти и флетување. Во новиот спот за песната El Baño, повторно се појавува згодна девојка, а познатиот пејач флертува со неа. Песната е снимена во соработка со Bad Bunny . Погледнете го спотот и можеби ќе дознаете која е мистериозната девојка со која флертува 42-годишниот пејач.
сите 22 | | | веќе видена

Веста за свршувачката на принцот Хари и Меган Маркл привлече навистина големо внимание низ целиот свет, а на социјалните мрежи постојано се пишува за нив и се споделуваат нивни заеднички фотографии. Светските портали обожаваат да пишуваат за нив, а обожавателите со нетрпение очекуваат да ги дознаат последните новости. Речиси секоја девојка сонува да биде принцеза, но да се стане член на кралското семејство и не е толку едноставно. Меган Маркл е позната по својата улога во Suits , но пред неколку месеци таа ја напушти серијата. Таа исто така имаше свој блог и беше многу активна на Instagram , но сега сите нејзинити профили на социјалните мрежи сега се избришани. Од палатата велат дека таа им е благодарна на сите кои досега ги следеле нејзините профили, но таа одлучила да ги избрише поради тоа што не ги користела одредено време. Одлуката да се избришат нејзините профили е поврзана со менувањето на нејзиниот статус, таа наскоро ќе стане член на кралското семејство, по свадбата со принцот Хари која ќе се одржи ...
сите 17 | | | веќе видена

Долорес О’Риордан почина на 46-годишна возраст, а причината за смртта сѐ уште не е откриена за јавноста. Останатите членови на The Cranberries се навистина тажни поради смртта на Долорес. Навистина сме разочарани поради смртта на Долорес. Таа беше неверојатен талент и се чувствуваме навистна привилегирани што бевме дел од нејзиниот живот од почетоците на Cranberries од 1989 година. Светот изгуби навистина неверојатен артист , изјавија тие. Долорес заедно со останатите членови на групата, беа во Лондон каде што заминаа на кратко снимање и каде што пејачката го испушти последниот здив. Нејзиното семејство е навистина потресено поради целата ситуација, па затоа и побара приватност во овие тешки денови. Долорес беше неверојатен талент и без разлика на тоа дали сте биле обожавател на The Cranberries или не, сигурно ги знаете хитовите Zombie, Linger, Promises, Salvation, No Need to Argue и Free to Decide. Нејзиниот глас беше уникатен и препознатлив и освои безброј фанови насекаде низ светот. Таа достигна ...
сите 11 | | | веќе видена

Сигурно сте забележале како некои фотографии и постови од вашите пријатели на социјалните мрежи се толку здодевни што едноставно тие личности сакате да ги избегнувате и во реалниот живот. Поголемиот дел од времето, можеби не ви е јасно што е тоа што толку ви создава нервоза. Всушност, тоа што треба да го знаете е дека постојат одредени правила и на социјалните мрежи. Објави кои луѓето ги сметаат за здодевни и иритантни Објави кои би им биле интересни само на вашите родители. Тоа што после долго време повторно сте отишле во теретаната или пак вашето дете научило да седи, не се информации кои сите се заинтересирани да ги дознаат. Тажно, но вистинито. Светот нема да се сруши ако денеска никој не дознае какво кафе сте испиле. Мистериозност. Друга работа која ги нервира другите или пак која ја сметаат за здодевна е кога на вашиот профил ќе споделите дека нешто важно се случило, но без некои детално објаснување. Како на пример објави од типот „Многу сум среќна денеска...“. Кога нешто лично ќе го направите јавно. ...
сите 6 | | | веќе видена

Козметиката претставува составен дел од секојдневната рутина на жените и мажите. Употребата на козметиката се поврзува со желбата кај човекот да изгледа и да се чувствува убаво. Според статистичките истражувања, една жена во просек употребува околу 12 козметички производи дневно, а мажот половина од таа бројка. Многу луѓе се во потрага по козметички производи кои се формулирани од здрави и нетоксични состојки. Но, сепак не е лесно за просечниот конзумент да ги препознае брендовите кои се „здрави“. Еве неколку совети како да препознаете здрав козметички производ: Прочитајте го составот на производот Покрај информациите за намената и придобивките од употребата на производот, посебно внимание посветете на составот на прозводот. Состојките на производот се напишани како INCI и согласно регулативата, се набројуваат почнувајќи од состојките кои се содржат во најголем процент во производот. Зошто е важен редоследот на состојките? На тој начин ќе добиете јасна претстава која состојка се содржи во најголем процент во ...
сите 5 | | | веќе видена

Покрај тоа што постојано следите кои парчиња облека, бои и дезени ќе бидат тренд во новата сезона и новата година, добро е да знаете и кои трендови на кармини ќе биде популарни за да можете потполно да го комплетирате вашиот модерен изглед. Стаклена уста За девојките кои не ги сакаат интензивните бои, ниту пак кармините кои многу лесно се размачкуваат на аглите на усните или пак оставаат траги насекаде, тогаш овој тренд навистина ќе им се допадне. Големо количество на проѕирен сјај за усни или оној со малку светки е сосема доволен. Меки, сјајни, стаклени усни се новиот тренд на кои не можат да одолеат дамите низ целиот свет. Блед кармин Сигурно сте приметиле како карминот понекогаш изгледа подобро откако ќе стои подолго време и ќе биде без јасни линии, природно впиен и малку избледен. Без разлика на тоа колку сакате остри, прецизни линии и совршено исцртани усни, бледите усни оваа година ќе бидат вистински хит и на вашето лице ќе му дадат опуштен и природен изглед. За да го постигнете изгледот, потребно е да ...
сите 3 | | | веќе видена

Месецот во кој сте родени кажува многу за вашиот карактер! Пронајдете го вашиот месец и проверете дали ќе се пронајдете во описот. Споделете и со пријателите! Јануари Амбициозни и силни. Родени лидери. Тврдоглава природа. Секогаш се издвојуваат меѓу толпата луѓе. Сакаат да живеат убав живот. Романтични и премногу размислуваат. Лојални на пријателите. Секогаш се спремни да научат и да пробаат нови работи. Сериозни, но сакаат другите луѓе да ги направат среќни. Не се многу интровертни, но не се ни многу екстровертни. Паметни и секогаш убаво облечени. Февруари Духовити и интелигентни. Комуникативни личности. Паметни и атрактивни. Алтруисти. Го сакаат мирот. Верни на блиските и драги луѓе. Секогаш искрени и сакаат многу да трошат пари. Креативни умови и смирени, со доминантен карактер. Амбициозни и никогаш не се откажуваат. Добри слушатели. Суеверни. Ја сакаат животната средина. Март Атрактивни личности. Привлечни, секси и впечатливи. Резервирани и молчеливи. Таинствени. По природа искрени. Дарежливи и ...
сите 2 | | | веќе видена

Зимата официјално започна, па време е да се погрижите повеќе за вашиот деловен изглед. За оваа зима потребни ви се квалитетни деловни парчиња облека, во кои ќе се чувствувате пријатно, топло и ќе изгледате модерно. Овие неколку комбинации нека ве инспирираат и оваа зима не двоумете се да ја истакнете вашата уникатност преку деловниот изглед. bella.mk
сите 9 | | | веќе видена

Корисно е да ја препознаете вашата врска во некои од овие љубовни типови. Можеби ќе сметате дека се општи, бидејќи има само неколку типови, но треба да запомните дека љубовниот однос треба да носи мир и стабилност или драма и возбудливост, во зависност од тоа вам што ви е најпотребно и најважно. Погледнете ги паровите околу вас, погледнете се себеси и вашиот партнер и дознајте што е реално за вас. Крал и кралица на драмата Кавги и смирувања. Кога некој од партнерите ќе им каже на пријателите дека раскинале, веднаш следува прашањето повторно? , бидејќи на пријателите им е здодевно веќе да ги слушаат причините за раскинувањата и смирувањата. Од перспективата на другите луѓе овој пар е здодевен, тоа се крал и кралицата на драмата, кои не знаат што сакаат и би можело да имаат малку достоинство и пристојност за да не пријавуваат постојано како раскинале и се смириле. Всушност, сите им препорачуваат дека треба да престанат толку сериозно да се сфаќаат себеси и да се потрудат да го разберат партнерот, за да можат ...
сите 6 | | | веќе видена

Секоја дама сака да изгледа привлечно, без разлика на тоа дали оди на љубовен состанок или едноставно се подготвува да излезе со пријателките. Според одредени истражувања е докажано дека покрај карактерот и личноста на една дама, постојат неколку парчиња облека кои мажите ги сметаат за навистина атрактивни. Од старите трикови дека со малку црвена боја можете вашиот изглед да го направите подобар, до тоа дека треба да се открие дел од телото, а тоа да не бидат ниту деколтето ниту нозете, навистина има начини вашиот изглед да го направите попривлечен. Погледнете кои 5 парчиња облека вашиот изглед го прават попривлечен. Секако дека ако не ви се допаѓаат и не сакате да ги носите, тоа не значи дека не можете да бидете привлечна дама. Бидете тоа што сте и чувствувајте се убаво во вашата кожа, сепак самодовербата е најпривлечна. Секоја дама крие голема привлечност во себе, но понекогаш ѝ е потребна мала помош за да може тоа да го истакне пред светот. Високи потпетици Според една студија, докажано е дека високите ...
сите 9 | | | веќе видена

Божиќното Цвеќе Euphorbia pulcherrima , или кај нас попозната како Божиќна Ѕвезда е предвесник на доаѓањето на Божиќните и Новогодишните празници. Со својата свечена црвено зелена боја одлично се вклопува во празничната декорација на секој дом. Божиќното Цвеќе е повеќегодишно растение кое покрај во црвена боја, можете да го најдете и во жолта, портокалова, бела и крем варијанта. Во продолжение следуваат 6 совети за негова правилна нега и одржување до следната година. 1. Додека цвета Божиќната ѕвезда треба да ја чувате во малку постудена просторија на температура од 15-20 °C , затоа што во потопла просторија брзо ќе прецвета. Не ја поставувајте во близина на радијаторите, клима уредите и други извори на топлина и секако избегнувајте места каде често се отвара врата или прозор. 2. Божиќното цвеќе се наводнува само кога земјата е потполно сува. Проверувајте ја влажноста на почвата на два до три дена. Наводнувајте со доволно количество вода со цел да се навлажни целата почва, а вишокот на вода што ќе остане во ...
| | веќе видена

Оваа зима искористете ја за да ја истакнете вашата модерна страна и негувајте го повеќе вашиот стил на облекување. Комбинирајте парчиња облека во различни бои, изработени од различни материјали, но сепак внимавајте на тоа во нив да се чувствувате удобно и топло. Еве неколку комбинации кои можат да ве инспирираат! bella.mk
сите 7 | | | веќе видена

Започна новата година, но дали вие започнавте со вашите нови планови и остварување на новите желби? 2018 година започна во понеделник, па затоа може да се каже дека е идеалната година за промени и нови работи. 1 јануари е прв ден во неделата, прв ден во месецот, прв ден во годината и нека биде прв ден од вашиот нов живот. Многу луѓе се чувствуваат возбудени околу 2018, можеби поради тоа што милениумот станува полнолетен и самото тоа дава некоја надеж и верба дека ќе се случуваа само убави, маѓични работи и чуда. Сепак, за да се случуваат убави работи и да почнат промените во вашиот живот, не треба да чекате да се случи некое чудо, туку треба да почнете да дејствувате сами. За почеток е потребно да се ослободите од некои работи, па дознајте кои се тие. Работи кои повеќе навистина не ви се потребни Сигурно и вие имате дома од оние работи кои не знаете кога може да ви затребаат. На пример, во плакарот имате многу парчиња облека кои не сте ги облекле со месеци, а можеби и години, но сепак ги чувате бидејќи не ...
сите 6 | | | веќе видена

next