Голем број родители имаат проблем да ги натераат своите деца да јадат. Во потрага по трикови и идеи со кои ќе ги намамите вашите дечиња да јадат, наидовме на овие интересни Мики Маус палачинки. За нивна подготовка потребни ви се: 200 грама брашно 300 мл млеко 1 печиво 1 јајце 1 лажица шеќер 1 лажица какао Смесата лесно се подготвува, а откако ќе ја направите, следете ги видео инструкциите:
сите 29 | | | веќе видена

Возрасните можат многу работи да научат од децата. Особено што се однесува за здравјето и животниот ритам. Децата сè уште живеат слушајќи ги првично своите физиолошки потреби, реагирајки на стимулите веднаш и непречено ги искажуваат своите емоции. Возрасните сепак сето тоа ќе го остават на страна за подоцна, бидејќи ги гуши секојдневниот стрес и презафатеноста. А тоа подоцна може да се врати како бумеранг. Кога сте гладни – јадете Не го прескокнувајте ручекот бидејќи имате многу работа и немате време. Ако сте премногу гладни, може да добиете главоболка, да го нарушите метаболизмот, да се почувствувате изморено и апатично. Секогаш можете да одвоите пола саат за ручек. Децата го слушаат својот стомак. Спиењето е неизоставен дел на секојдневниот живот Не си ги скратувајте вредните часови за сон – спиењето е важно. Кога децата се изморени или нервозни, време е за кревет. Обидете се и вие да се придржувате на тоа. Ништо не го одмара и освежува мозокот (и изгледот) подобро од сонот. Искажете ги емоциите Ако сте ...
| | веќе видена

Aко имате проблем со концентрацијата, сигурно проблемот е во недоволното внесување на витаминот Е. Него можете да го пронајдете во многу омилени намирници и на тој начин да ја подобрите својата продуктивност на работа или концентрацијата во текот на учењето. Кафе Речиси и не постои човек кој не сака кафе. Нашиот ден никогаш не почнува без филџан утринско кафе. Кофеинот го зголемува нивото на кислородот во крвта, а тоа ни помага да се фокусираме. Јајце Јајцето е една од намирниците кое ни помага да се фокусираме. Соединение присутно во јајцата – холин е одговорен за зголемување на концетрацијата. Цвекло Цвеклото е сладок зеленчук кој е одличен за мозокот. Цвеклото ја подобрува когнитивната способност, го подобрува фокусот и концентрацијата. Темно чоколадо Конзумирање на неколку коцки темно чоколадо секој ден, може да го зголеми фокусот и концентрацијата. Темното чоколадо содржи кофеин и ја зголемува будноста, а магнезиумот присутен во неа помага да се решите од стрес. Ореви Според неодамнешни истражувања, ...
| | веќе видена

Секој хороскопски знак во љубовта сака одредени работи, па според тоа спаѓа или во групата на практичари или во групата на романтичари. Овен Како и кога да биде романтичен кога професионалните предизвици звучат многу попримамливо од вечера за двајца под полна месечина? Овенот баш и нема многу време за да биде романтичен. Тој претпочита директен и отворен пристап, но сепак тоа не значи дека не е емотивен или непостојан. Иако понекогаш е груб и егоцентричен тој е и духовит и шармантен. Од него немојте да очекувате долга љубовна врска. Тој е повеќе за кратки и страсни врски во кои ќе ви даде се. Овенот ниту е тактичен, а ниту е внимателен, но затоа е многу практичен и кариерата му е на прво место. Од својот љубовен партнер очекува поддршка. Бик Романтичен господин кој секогаш ги покажува своите манири, тој знае како да се пошегува на своја сметка, многу е сентиментален и емоционален. Вистински поет во срцето, но кога е потребно знае да биде и многу практичен. Бикот оди од крајност во крајност. Понекогаш е ...
сите 2 | | | веќе видена

За многумина лупењето мандарини претставува потешкотија, па токму поради оваа причина избегнуваат да го купуваат и јадат ова благородно овошје полно со витамини. Еве едноставен трик со кој успешно ќе излупите мандарина за само неколку секунди.
сите 3 | | | веќе видена

И вие се вбројувате во оние кои прво нешто за кое се фаќаат кога ќе станат од спиење е кафето? Мислењето на експертите е дека кафето на празен стомак никако не може да биде добра идеја, а за тоа постојат 3 главни причини. Се зголемува количината на киселината во желудникот Тоа може да биде целодневен проблем со киселини и дигестивниот систем. Високото ниво на киселина со време може да доведе до сериозни проблеми во пределот на абдоменот како чир на желудник, синдром на иритабилни црева и рефлукс. Помалку квалитетното кафе вообичаено има поголема киселост, што доведува до поголеми проблеми. Зголемен стрес Пиењето поголеми количини кафе, може да го зголемат чувството на тешкотија и стрес, а кога кафето го пиете на празен желудник, тој проблем уште повеќе се влошува. Од друга страна, храната и дигестијата делуваат смирувачки на нашиот организам. За да го намалите дејството на кафето на нервниот систем, со кафето секогаш јадете нешто. Опаѓа нивото на одредени хормони Главната причина поради која кафето го ...
сите 2 | | | веќе видена

Постои нешто што секој хороскопски знак го прави уникатен согласно неговите карактерни особини. Овен Овој хороскопски знак е нема голема трпеливост, а најчесто непочитувањето на редот и мирот е доволно за да се вознемири.Тој не бира средства со кои ќе ја оствари целта, но од друга страна, лесно може да се смири. Бик Трпеливоста на Бикот е негова главна карактеристика, но не се препорачува намерно да се предизвикува овој хороскопски знак. Во тој случај тој ќе се истури на вас, и ќе ви ги каже сите нешта кои ги мислел и собирал. Близнаци Луѓето родени во знакот Близнаци се особено позитивни и најпрво ја користат дипломатијата како средство за решавање на било каква ситуација. Многу лесно задаваат ниски удари, и со тоа се способни да повредат било кого, доколку некој ги повреди нив. Рак За него карактеристична е добрината и тоа што во себе ги чува своите емоции, што не секогаш е добро. Тие не сакаат да создаваат проблеми и да учествуваат во караници, поради што се многу толеранти. Лав Лавот е особено импулсивен ...
сите 7 | | | веќе видена

Постојат нешта кои жените ги сакаат, но и нешта кои најмногу ги нервираат кај спротивниот пол. Овен Иако се чувствителни, жените имаат многу мала толеранција со несигурните мажи. Тие бараат херој кој ќе може сам да ги преброди сите потешкотии, а она што прво ќе ги привлече кај мажите е самодовербата и конзистентност. Сакаат предизвици и авантури, но имаат и романтична страна која бара класично заведување. Кога ќе се заљуби жената е верна, внимателна и дарежлива. Бик Жените родени во овој знак се женствени. Сакаат да бидат мазени и пазени, а најмногу паѓаат на мажите со кои се чувствуваат сакано и убаво. За жените Бикови клише не постои, затоа секое изненадување и знак на внимание во нејзините очи е голем плус. Бараат стабилност и љубов и не се склони на неверства, но истото го очекуваат и од партнерот. Сакаат елегантни и шармантни мажи со стил кои знаат што сакаат и како тоа да го остварат. Близнаци Жените Близнаци толку се живи и сестрани што единственото што им е важно кај партнерот да успее да го прати ...
сите 7 | | | веќе видена

Постојат многу рецепти за палачинки, но ние денес ви презентираме сосема поинаков рецепт за вкусни чоколадни палачинки на кои нема да можете да им одолеете. Потребни состојки за тесто: – 230g брашно – 75g какао – 100g шеќер – 400g млеко – 50g стопен маргарин – 2 јајца ванилин шеќер Потребни состојки за фил: – 200ml хопла – 2 лажици шеќер – 200g јагоди или друго сецкано овошје – кршено темно чоколадо Потребни состојки за чоколаден прелив: – 150ml хопла – 100ml чоколадо за готвење Подготовка: Најпрво се мешаат брашното, какаото и шеќерот и во нив се додава млекото. Смесата се меша додека не стане хомогена и во неа се додаваат јајцата и растопениот маргарин. Смесата треба да ви биде малку погуста од онаа за обични палачинки. Палачинките се печат на класичен начин, но треба да бидат малку подебели од обичните. Овие состојки се доволни за 12 палачинки. Кога палачинките ќе бидат испечени, се мати хоплата со шеќер додека не стане густа и цврста. Овошјето се сецка на ситни парчиња. Секоја палачинка се филува со ...
сите 26 | | | веќе видена

Еден од виновниците за вишокот килограми е бавниот метаболизам. За негово нормално функционирање е потребно внесување на здрава храна и пијалаци. Еден од таквите пијалаци има само 3 состојки кои не само што ќе ја забрзаат неговата работа, туку и ќе го исчистат телото од токсини. Зелениот чај има бројни предности за човечкиот организам, a една од нив е одржување на витка линија како резултат на неговото дејство врз метаболизмот и согорувањето на вишокот масти. Ако во него ги додадеме и чудотворните сојузници за забрзување на работата на метаболизмот и прочистување на телото од токсини, мента и цитрус, резултатот ќе биде вкусен и ефикасен пијалак. Состојки: – 1l вода – 5 филтер ќесички зелен чај – 1 портокал (може да го замените со цитрон или лимон) – малку свежо нане Подготовка: Најпрво направете го чајот и оставете го да се излади. Потоа излупете го портокалот и исечете го на мали парчиња. Во изладениот чај додадете ги парчињата портокал и мента. Пијалакот оставете го во ладилник во текот на ноќта за да ...
сите 6 | | | веќе видена

Ако сте запознале шармантно момче со кое сте започнале врска, а животното искуство ве научило да бидете внимателни, лесно можете да препознаете дека е вистински заљубен во вас. Освен тоа ќе дознаете дали неговите чувства се вистински или само глуми, дали ве посакува исто колку и вие него. Ви се јавува без причина Јавувањето на средината на работниот ден без причина, а со изговор „Сакав да ти го слушнам гласот“ го прави само заљубено момче. Таквиот чин вели дека цело време мисли на вас и дека вие сте центар на неговиот живот. Ве запознава со своите најблиски Кога тој со нетпрение сака да ве запознае со своите најблиски пријатели и семејство, станува збор за вистинска заљубеност. Мажите сакаат да имаат свој свет во кој можат да бидат опуштени и спонтани. Кога ќе одлучи да ве внесе во тој свој свет, можете да бидете сигурни дека неговите намери се сериозни. Памти симпатични нешта кои сте ги кажале „Се сеќаваш кога ми кажа…“ или „Беше преслатка кога го направи оној израз на лицето…“ се реченици кои откриваат ...
| | веќе видена

Иако појадокот е најважниот оброк во текот на денот и се препорачува да не се прескокнува, сепак треба да се земе во предвид што не треба да се консумира. Имено, здравиот утрински оброк го намалува ризикот од дијабетес. Сувомеснати производи Преработеното месо содржи нитрати кои се поврзуваат со рак на дебелото црево. Од Институтот за истражување на ракот велат дека ризикот од појава на рак на дебелото црево може да се намали доколку се намали внесот на нитрати во организмот. Житарки со шеќер После оваа храна, шеќерот во крвта нагло се качува, а потоа нагло и опаѓа. Тоа може да направи да останете без енергија уште на самиот почеток на денот. Палачинки со додатоци Високото ниво на фруктоза кое го има во преливите доведува до дебелеење, а тоа го зголемува ризикот за појава на повеќе болести. Тост, крофни или печиво Производите од бело брашно со додаток на шеќер брзо „убиваат глад“, но брзо и предизвикуваат глад поради што постои опасност од дебелеење и дијабетес. Диетален јогурт Тој содржи помалку калории, но ...
сите 2 | | | веќе видена

Кога станува збор за љубовта, многу нешта се запишани во ѕвездите. Откријте кој е вашиот идеален партнер. ОВЕН Овните се нетрпеливи во сексот, сѐ сакаат сега и веднаш, исто како и во животот. Сакаат да експериментираат, ги привлекува авантурата и за нив љубовта и сексот се посебна категорија. Многу бараат и од партнерот очекуваат потполно задоволство во кревет. И самата помисла на телото на партнерот ги возбудува и сакаат помалку ексцентрични пози. Нивни ерогени зони се вратот и ушите. Најдобар секс имаат со личностите родени во знакот на Лав или Стрелец. БИК Биковите се големи хедонисти. Kако што сакаат да дегустираат добра храна, така уживаат и во интимните моменти. Сакаат долга предигра и може да се навредат ако ги брзате. Партнерот не смее да штеди на бакнежи и милување, затоа што им е потребно да чувствуваат блискост. Затоа Биковите ретко влегуваат во авантура. Во сексот се страствени, ги возбудуваат допири и врели погледи. Слепоочницата е ерогеното место кое ги возбудува. Им одговараат Девици и Јарци. ...
сите 35 | | | веќе видена

Научниците на Универзитетот Рутгерс одлучиле да го тестираат добро познатото правило „5 секунди”. Имено, според него, храната која паѓа на подот може да се подигне во првите пет секунди и да се јаде. Една нова студија на Универзитетот Рутгерс покажува дека треба да бидеме побрзи. Бидејќи голем број на бактерии ја напаѓаат храната за помалку од една секунда. Научникот Доналд Шафнер вели дека правилото на 5 секунди е премногу едноставно решение за она што навистина се случува кога бактериите од подот ќе ја допрат храната. Со истражување на одредени видови на храна кои ја допираат површината на подот, истражувачите велат дека храната колку подолго период е на подот – толку поголем број на бактерии ја напаѓаат. Според тоа правилото „5 секунди” се однесува различно во различни ситуации во зависност од нивото на чистота на подот. Несомнено, ќе треба да бидете навистина брзи ако сакате храната да биде безбедна за јадење.
| | веќе видена

Негуваните раце и убавиот изглед на ноктите се одраз на личната хигиена, но исто така и е еден од начините на кој луѓето го согледуваат нашиот статусен симбол. За да се зачува природната убавина на ноктите, прочитајте кои се работите кои сите ги правиме, а не би требало бидејќи им штетат на нашите нокти. Користење ист лак подолго време Конечно сте ја нашле идеалната црвена нијанса или пак совршената розева. Меѓутоа, мора да бидете внимателни бидејќи вашиот омилен лак може да ви ги уништи ноктите. Користење на лакот повеќе од две недели може да доведе до дехидрација на ноктите и појава на бели точки. Мора да водите сметка за тоа колку често го отстранувате лакот, бидејќи е потребно и ноктите да дишат. Ги користите ноктите како алат Отворање цврсти капачиња, гребење на самолепливата налепница на амбалажите или замена на клучевите на привезокот се едни од најштетните работи за нашите нокти. Овие работи делуваат исто како грицкањето на ноктите, тие се деформираат и пукаат. Затоа за овие работи користете ги ...
| | веќе видена

Најчесто луѓето многу очекуваат, а воопшто не ги забележуваат нештата кои им се наоѓаат пред очи. За да имате среќна врска не ви требаат многу работи, туку едноставно треба да се навикнете да внимавате на деталите. Така од ситните нешта кои секојдневно ќе ги практикувате вашата врска ќе прерасне во здрава и цврста врска. Секогаш бакнувајте се пред да си заминете Најнапред тоа е преслатко, а освен тоа покажувате дека се грижите за него и дека ви значи. Ништо не ве чини да го бакнете, а добивате многу за возврат! Разговарајте Проблемот е генерално што никој не прави муабет со никого. Како сакате да имате здрава врска ако не разговарате, најпрво за секојдневни муабети (како ви поминал денот), а потоа и за нешта кои ја доведуваат вашата врска во фокусот на темата. Зборувајте! Кажувајте си колку се сакате Иако знаете за постоење на врски за кои сметате дека се совршени сепак знајте дека и тие поминуваат низ кризи. Сите ние сме луѓе и низ главата ни поминуваат илјадници мисли. За вие и вашиот партнер полесно да ...
| | веќе видена

Сите ние правиме нешта без одредена причина, и тоа додека сме сами или мислиме дека никој не нѐ гледа. - Купуваме работи кои не ни требаат само да не изгледа дека сме влегле во продавница по кондоми. - Се обидуваме да дофатиме работи со нога затоа што нѐ мрзи да се наведнеме. - Не слушаме што ни зборуваат, но климнуваме со главата, се смееме и велиме „Да, да.“. - Одиме по улица и ни текнува дека нешто сме заборавиле. Но пред да се свртиме се правиме дека сме видел нешто важно на телефонот. - Исутраме нервоза на предмети, на пример на компјутер. - Пееме кога сме сами во автомобил. - Одиме така што нема да ги згазиме линиите на тротоарот. - Проверуваме како изгледаме во лифт. - Кликнуваме SAVE на документот и по неколку пати, за секој случај. - Се шетаме по дома додека зборуваме на телефон. - Го земаме телефонот за да видиме колку е саат. Неколку секунди подоцна сфаќаме дека не знаеме колку е саат. - Бараме паркинг или одредена адреса додека возиме автомобил и секако намалуваме музика зошто мислиме дека тоа ќе ...
| | веќе видена

Астролозите ви помагаат полесно да ги откриете сексуалните желби и потреби на вашиот љубовен партнер. ОВЕН Овенот има голема потреба за адреналин. Најмногу сака утрински секс, а посебно задоволство му причинуваат малку погрубите игри. Од мирисите најмногу „паѓа“ на мошус. БИК Ерогена зона на овој хороскопски знак претставува вратот, така да ако сакате див секс знаете на кој дел треба да се сконцентрирате. Уште еден плус за овој знак е чоколадото. Биковите уживаат во слатки, кои се воедно и силен афродизијак. БЛИЗНАЦИ Близнаците обожаваат секси играчки, а што се однесува до самиот чин, уживаат во страствена брзина, како и во орален секс. РАК Ракот обожава допири по стомакот и градите. Сака сексуални улоги, а идеално место за секс е хотелската соба. ЛАВ Лавот, како и секој вистински крал на животните сака доминација и страст. Тој е вистински егзибиционист, ужива во „валкани“ разговори, гребење и секс на места каде што постои опасност да биде фатен. Исто така ужива и во пофалбите кои партнерот му ги дава. ...
сите 5 | | | веќе видена

Во текот на месец септември, среќата ќе им се насмевне на 3 знаци во Зодијакот. Овен Септември е поволен период бидејќи вие тоа го заслужувате. Една или повеќе професионални шанси, овој месец ќе ви тропнат на вратата. Немојте да се воздржувате да покажете се што умеете. Ќе имате доволно енергија сѐ што ќе започнете и да го завршите на најдобар можен начин. Ваквата шанса кај вас ќе потрае подолг период па можете да здивнете, бидејќи конечно ќе станете свесни дека вложениот труд донесува видлив резултат без оглед на стресовите што ги доживувавте во претходниот период. Девица Исклучително добар месец за комуникација со луѓето. Бидете доволно колегијални бидејќи и вам ќе ви биде потребна поддршка. Ќе ви се укаже шанса да почнете некоја работа со цело срце, но не се исклучува ниту можноста да станува збор за повеќе проекти. Немојте да се откажувате од ниту еден професионален потфат, бидејќи ќе имате исклучително поволни бенефитни аспекти кои можете многу добро да ги искористите. Со луѓето со кои ќе бидете во ...
| | веќе видена

Поголем дел од мажите и жените кои се во врска признаваат дека се караат најмалку два пати во текот на летувањето. Летувањето е време за одмор и релаксација, но и покрај тоа тензиите меѓу партнерите не исчезнуваат. Интересно е дека јаболкото на раздорот за време на одморот најчесто е костимот за капење. Според новото истражување, премногу отворените костуми за капење на жените, предизвикува погледи од мажите на целата плажа. Тоа ги „полудува“ близу 2/3 од мажите, кои признаваат дека љубомората за време на одморот на море им ескалира. Втората најчеста причина за расправии за време на летувањето е желбата на мажите да патуваат и да разгледуваат различни места, додека понежниот пол претпочита лежалки до вода. Третата причина за неодобрување на жените е прекумерната употреба на алкохол од страна на нивните партнери. Истражувањето покажува дека 79% од двојките се караат најмалку два пати во текот на двонеделниот одмор. 62% од испитаниците изјавиле дека се расправаат секој ден, а 6% од двојките дури и резервираат ...
| | веќе видена

next