Ако одите на одмор со друштво, големи се шансите дека на плажа во некој момент ќе здогледате некој дечко кој ќе собере храброст да Ви се доближи. Што би направиле во оваа ситуација? Ако Ви пријде, поголеми се шансите дека ќе Ве покани да излезте. Но, што потоа? Сигурно во таквите моменти ќе Ви поминат милион причини „за“ бидејќи тој е сладок, згоден, шармантен. И „против“ бидејќи одморот трае десетина дена, па што ако се заљубите до уши, што ако нема добар карактер, не го познавате и не знаете ништо за него. Ако се одлучите да излезете со некого, не претерувајте со алкохол. Потребна Ви е „ладна глава“ и добра моќ за расудување. Ако сте во град кој не го познавате, бирајте места каде што има многу луѓе. Исто така, ако патувате, летувате во странство, водете сметка за локалните обичаи и однесувајте се во склад со нив. И најважно, ако одлучите да се впуштите во летна авантура, никогаш, ама навистина никогаш немојте да имате односи без кондом!
сите 3 | | | веќе видена

Мали залчиња на кои често забораваме се вистинско складиште на витамини и минерали, кои го чуваат здравјето. Веднаш внесете ги во исхраната и следете што ќе се случува со Вашето тело. Кога ќе ја подобрите состојбата на организмот одвнатре, ќе видите резултати и однадвор. РОТКВИЦИ Ротквите се подобри од било кој зеленчук и во нив се кријат многу хранливи состојки. Содржат фолна киселина која го намалува крвниот притисок и опасноста од срцев удар. Нивниот црвен пигмент е одличен природен лек како превенција од рак. Свежите ротквици се полни со антиоксиданси, а најздрави се приготвени во салата и зачинети само со маслиново масло и лимон. ЗЕЛКА Во една чинија зелка има само 22 калории и многу хранливи состојки, меѓу кои сулфорафан кој поттикнува создавање ензими кои се борат против слободните радикали и штитат од рак. ЦИМЕТ Најстариот познат зачин на светот е циметот. Циметот го контролира нивото на шеќер и триглицериди во крвта. Со цимет посипете го кафето или колачињата. КАЛИНКИ Калинката е слатко овошје од ...
сите 3 | | | веќе видена

Иако, заедничкото живеење е социјално прифатено и речиси изедначено со бракот, повеќето од двојките се одлучуваат за озаконување на својата врска. За да се одлучите дали сакате да стапите во брак со партнерот, морате да најдете вистински одговор на неколку круцијални прашања: Зошто го сакате бракот? Кои се Вашите очекувања од бракот? Дали сте подготвени за ваква голема одлука? Луѓето со различни карактери и исти правила не се однесуваат исто кон нив, меѓутоа еве неколку добри причини за влегување во брачните води: 1. Заљубени сте во партнерот. Секако, љубовта сама по себе не би требало да биде единствена причина за венчавање, но секако е еден од најважните елементи за успешна љубовна врска, па и брак. 2. Сакате да се врзете. Вие и Вашиот партнер сте одлучиле дека засекогаш ќе останете заедно, познавајќи си ги своите маани и предности, добри и лоши страни. 3. Затоа што бракот е дел од Вашата култура и цивилизациско достигнување. 4. Затоа што сакате да основате семејство. 5. Затоа што сакате да ја прославите ...
сите 4 | | | веќе видена

Истражувањата покажуваат дека мажите се чувствуваат најнесигурно кога во конкуренција имаат богати и привлечни личности, со тоа што високите мажи биле најопуштени кога е љубомората во прашање, покажуваат резултатите на шпанските и холандските научници. Жените најмногу се љубоморни на убавината и шармот на конкурентката. Жените се помалку љубоморни на другите жени доколку се со слична тежина, меѓутоа повеќе се љубоморни доколку се работи за искажување на други женски атрибути, а најмногу се љубоморни на високите жени, посебно уште ако имаат и некои традиционални машки особини како доминантност или доколку конкурентките имале успешна кариера и социјален статус. Во заклучоците се наведува како високите мажи најверојатно се помалку љубоморни затоа што се покажало во повеќе наврати дека високите мажи се попривлечни, подоминантни и поуспешни во однос на пониските мажи.
сите 24 | | | веќе видена

Дали знаете што значат бурмите и која е нивната симболика? Сите ги носиме како симбол на љубов и верност или ги носиме затоа што така налагаат обичаите, па ги вадиме после одреден период во животот. Дали можеби за нив се одлучуваме само поради традицијата? Некогаш само жените носеле прстен и тоа само веренички кој во исто време бил и венчален. Се сметало дека жената е достојна за да носи така вреден накит. Но, времето ги менува нештата. Денес бурмите и вереничките прстени најчесто се два различни прстени, а дизајнот е во зависнот од стилот и вкусот на младенците. Исто така, вереничките прстени може да добијат третман на бурми, така што после венчавањето само можете да го изгравирате датумот или некоја лична порака (на пример имињата). Како што се менува времето така се менуваат и желбите, традициите, се менува и бојата, па освен златна сè почесто се бираат бурми од бело злато или со бакарен сјај. Бурмите со дијамант стануваат сè повеќе популарни – секако за оние кои можат да си ги дозволат. Изборот е голем, ...
сите 4 | | | веќе видена

Една од честите идеи и сексуални фантазии е да испробате водење љубов под туш. Некои тоа никогаш не го пробале, туку само фантазираат и жалат што немаат прилика или ја пропуштиле. Дедка пак, некои го искусиле ова задоволство и имаат различни коментари а најчесто и не се толку позитивни. Кога размислувате за тоа, може да делува привлечно, секси и возбудливо. Движења со саканата личност, цеклосно чисти, телата мазни и облеани со сапуница, под топла вода… Ова може да делува возбудливо и пријатно. Меѓутоа, самиот сексуален чин може да биде малку и проблематичен. Сè се лизга, што значи може да постои прилична опасност од тоа да паднете, да се удрите кога кадата, чешмата и плочките и не се некоја мека подлога. Покрај тоа, целата работа може да биде и физички доста напорна, како што и обично е сексот во стоечка положба, поради неопходноста на совпаѓање на висината како што треба – освен ако висините не ви се максимално погодени, положбата за мажите е изразито неудобна и напорна, што ја зголемува дополнително ...
сите 16 | | | веќе видена

Многу од жените сакаат да ја освојат љубовта на еден човек во некој период од животот. Било да сте во пријателска фаза или излегувате заедно извесен период, понекогаш сè што е потребно се само неколку едноставни промени за да вашиот однос биде на повисоко ниво. БИДЕТЕ ВИСТИНСКИ ПРИЈАТЕЛ Ако го сакате, веројатно ќе мислите на иднина помината со него. Најдобрите врски почнале со пријателство и на долги патеки се покажало дека трајните врски на пријателство ќе го издржат тестот на времето многу подобро одошто вашата врска да се темели само на сексуална привлечност. Гледајте смешни филмови, зборувајте за вашите семејства, неговите проблеми, а во исто време, не заборавајте да флертувате со него за да го потсетите дека Вашето интересирање е многу повеќе од платонско. ПОКАЖЕТЕ ЈА СВОЈАТА ЛИЧНОСТ Со други зборови, не плашете се да се покажете во право светло, такви какви што навистина сте. Кога жените се заљубени, тие се трудат да покажат интерес во сите сфери на љубовта и човекот кој го сакаат, до тој степен што ги ...
сите 73 | | | веќе видена

Доколку сакате Вашата кожа да не изгуби од својот здрав сјај и природна влажност избегнувајте туширање и купки подолго од 15 минити. Доколку во када или под туш дневно поминувате подолго од 15 минити, Вашата кожа ќе изгледа уморно, суво и истрауматизирано. Подобро остатокот од времето потрошете го за нешто друго корисно, како лесно истегнување или да изедете некое здраво овошје.
сите 7 | | | веќе видена

Секој знак во хороскопот е опишан од страна на астролозите со свои карактеристики кои го прават препознатлив, па на истиот тој начин се замислени и најневозможните комбинации за врска. Темпераментните и енергичните контра мирните и пасивните, оние што тежнеат кон семејството наспроти оние кои не се откажуваат од слободата по ниедна цена. Вистина е дека спротивностите се привлекуваат, како и дека љубовта може да победи секаде и секогаш, но добро е да се знае кои се критичните точки на кои упатуваат астролозите. Акција наспроти пасивност: Овен и Вага Овенот секогаш ќе ја води играта со нерешителната Вага. Нему понекогаш му годи да се смири со нејзината рамнотежа и да учи за дипломатските односи и правила, но е во фаза на акција, а Вагата тежи кон мир и блага пасивност, тогаш се бара компромис. Совет: Овенот сака предизвик, најлесен начин да му продадете финта е да му понудите да проба нешто ново, додека Вагата е приспособлива и помирлива, што го прави овој случај можен да опстане. Посесивност наспроти ...
сите 18 | | | веќе видена

Решението за психолошките проблеми и стрес на моменти е навистина многу едноставно и е во човечките раце. Научно е докажано дека држењето за рака и гушкањето може значително да го намали стресот. Било спроведно истражување на парови кои десет минути се држеле за рака, а потоа се гушкале дваесет секунди, додека втората група мирно одмарала без меѓусебно допирање. Потоа биле замолени да зборуваат за некој настан од минатото кој ги налутил. Оние кои што не се гушкале имале зголемен крвен притисок и забрзано срцебиење, а кај оние другите тоа воопшто не се случило. Со нежна пријателска или романтична прегратка се стимулираат нервните завршетоци, мозокот испраќа смирувачка порака и го забавува ослободувањето на кортизол (хормонот на стрес).
| | веќе видена

Постојаното размислување за сексот, страстa и недостатокот на грижа за последиците, како што е бременоста и сексуално преносливите болести се главните двигатели на неверство, тврди една студија спроведена од страна на истражувачите од Универзитетот во Индијана. Студијата спроведена на 506 мажи и 416 жени со просечна возраст од 31 година, покажа дека мажите кои лесно се возбудуваат, многу повеќе ги изневеруваат своите партнерки, а жените кои премногу се загрижени за сексуалните односи и доживувањето на оргазмите имаат 8% повеќе шанси да се одлучат да го изневерат својот партнер. Проблемите кои мажите ги наведуваат за неверство се потенцијалната импотенција и прерана ејакулација. Луѓето кои страдаат од сексуална нервоза и се грижат премногу за некои работи се чувствуваат поопуштено со луѓето кои не ги познаваат добро и не ја знаат целата нивна сексуална историја, додава истражувачот Кристен Марк.
сите 17 | | | веќе видена

Со годините се случуваат промени во изгледот кај секоја жена, меѓутоа со секојдневна нега и неколку совети, ќе ја зачувате Вашата младост подолг временски период. Еве кои производи ќе Ве одржат во добра форма: ШАМПОН Добар шампон кој совршено одговара на Вашата коса ќе ги избрише сите траги без оглед колку години имате. Вашата коса ќе биде сјајна и бујна. МАСКАРА ЗА КОСА Доколку забележувате бели влакна, а немате време за фарбање на цела коса, ваква маскара ќе Ви помогне да ги сокриете годините. ГЕЛ ЗА ЧИСТЕЊЕ Одберете гел за чистење на кожата по што таа ќе изгледа свежа и здрава. КРЕМ РУМЕНИЛО Руменилото во прав ќе остави впечаток дека Вашата кожа е сува и ќе изгледа постаро, затоа купувајте во форма на крема. Дополнително ќе и даде сјај на Вашата кожа а лицето успешно ќе избрише неколку години. МОЛИВЧЕ ЗА ОЧИ Одберете моливче за очи со кое дополнително ќе се нагласат Вашите очи и нивната боја. МАСКАРА И НАВИТКУВАЧ ЗА ТРЕПКИ Добра маскара може значително да Ве подмлади. Одберете ја онаа која што ќе ги ...
сите 11 | | | веќе видена

Сигурно умеете добро да реагирате на пофалби, меѓутоа во денешно време морате да знате и да се себе-промовирате. Сепак, за тоа е потребна и вештина да знаете како да ги истакнете своите способности и квалитети пред претпоставените или клиентите, а сепак да не изледате премногу наметливо. За да го забрзате своето напредување во кариерата треба да го добиете вниманието од претпоставените, а за тоа треба да бидете и стратешки добро подготвени. За да го постигнете тоа, препознајте ги клучните можности за самопромоција. Состаноците со шефот се важни, ама има и мали момнети во текот на денот кои ако добро ги искористите, можат да Ви го подобрат патот до успехот. Старото правило гласи: Со големо искуство до поуспешна кариера!
| | веќе видена

Најновото истражување покажало дека мажите кои лесно се заљубуваат и кои веруваат во љубов на прв поглед, почесто ги изневеруваат своите партнерки. Во анкетата, која е спроведена на 5.000 испитаници на слободни мажи и жени, покажала дека 42% од мажите, кои верувале во љубов на прв поглед, ја изневериле својата поубава половина. И замислете, генерациите кои денес имаат над 50 години повеќе ги изневерувала своите партнери кога биле помлади, во однос на личностите кои денес имаат помалку од 30 години. Исто така, 20% од испитаниците кажале дека не верувале во своите партнерки во претходните врски, а 9 од 10 анкетирани изјавиле дека очекуваат верност од своите идни партнери. Судејќи по резултатите, 75% од жените и 80% од мажите се изјасниле дека им требаат најмалку 5 состаноци со момчето или девојката, за да се одлучат дали ќе се впуштат во сериозна врска или не.
сите 11 | | | веќе видена

Старата и добро позната изрека вели дека за среќа е потребно малку! Воведете од сè помалку во вашето секојдневие и бидете насмеани. САКАЈТЕ СЕ СЕБЕ Направете листа на работи кои ги сакате кај себе. Среќата се зголемува за 25% ако луѓето напишат што ценат кај себе. СЛУШАЈТЕ РАДИО Студиите покажале дека музиката ги активира деловите на мозокот кои произведуваат среќа, а не е случајно тие делови да ја поттикнуваат и храната и водење љубов. АКТИВИРАЈТЕ СЕ Кога не сме ангажирани и немаме некоја задача, нашите умови почнуваат да одат во правец на лични проблеми и почнуваат грижите. Значи, секогаш бидете фокусирани кон целта. ПРИРОДА Отидете во парк или на некое друго место пријатно за шетање. Тоа може да ги оттргне сите несреќни мисли така што вашата свест ќе ја врати во сегашноста. БЕЗ ЗАВИСТ Несреќните луѓе дозволуваат споредбата да им го расипе расположението. И никако не заборавајте дека љубовта ни дава живот, таа е моќна и е секаде околу нас. Сакајте се себе, луѓето околу себе, природата, животот. Останете во ...
сите 10 | | | веќе видена

Поранешниот дечко е поранешен со добра причина. Ако размислувате за својата љубов и забележите дека постојат одерени типови на луѓе со кои започнувате љубовни врски, можеби е време да го смените однесувањето за да постигнете стабилен и долгорочен однос. ФОКУС Концентрирајте се на особините кои Ве привлекуваат кај мажите/жените. Потоа, проучете во која мера Вашиот поранешен партнер ги поседува овие карактеристики. Направете и попис на особините кои што не Ви се допаѓаат и кои Ве довеле до пропаст. ИНТРОСПЕКЦИЈА Љубовната врска е комплексен однос кој што го сочинуваат две личности. Ако сметате дека идеалниот дечко треба да ги исполни Вашите очекувања, истото важи и за Вас. Во своето однесување рефлектирајте ги оние доблести кои ги сметате за важни. ВНИМАТЕЛНО БИРАЈТЕ Направате список на десет добри особини кои мора да ги има Вашиот следен избраник. Подгответе се за акција. Обрнувајте внимание на потенцијаниот при првите излегувања. На пример, ако вам Ви е важно неговото однесување колку е пристоен ...
сите 7 | | | веќе видена

Секој ден би требало да имате по пет оброци, меѓутоа пазете да не претерате со количината на храна, поточно со вкупната калорична вредност. Појадокот е најважен дневен оброк кој мора да осигура 30% од енергетското внесување дневно. Потоа е добро да земете некои пробиотични млечни напитоци или овошје. Ручекот треба да биде редовен, да се состои од предјадење, главно јадење и салата. За ужина погодни се јаткасти производи или некое друго овошје. Најважно е да вечерате пред 19 часот и тоа нешто лесно што нема да го отежнува варењето и да предизвика тегоби и несоница.
сите 2 | | | веќе видена

Некогаш ни беа потребни само две недели да поминеме на летување и да бидеме исполнети со енергија, која е неопходна да ги поминеме наредните 11 месеци. Меѓутоа, поради забрзаното темпо на живот и сè поголемиот работен ден, ова е веќе одамна минато. За да не нè скрши секојдневниот стрес, како физички, така и психички, во денешно време на вработените личности потребни им се дури шест одмори годишно. Или, попрецизно на одмор треба да се оди на секои 62 дена за да не се чувствуваме агресивни и болни, па доколку пак ги послушаме стручните лица ќе останеме свежи и фокусирани . Во студијата на “Post Office Travel Insurance” речиси една четвртина од работниците изјавиле дека се под толку голем притисок, поради што очајнички им е потребен одмор. Само 20% од испитаниците одат на одмор два пати во годината. А, некои пак после 2 дена отсуство од работа се чувствуваат потполно регенерирано. Студијата, исто така, покажала дека мажите полесно се опуштаат од жените, поточно на жените им се потребни повеќе денови одмор да се ...
сите 6 | | | веќе видена

Доволно е да го погледнете лицето во огледало и да знаете какво здравје имате, тврдат експертите. Ако се сомневате дека вашето здравје не е во најдобар ред, понекогаш сосема е доволно потемелно да се погледате во огледало за да видите што се случува во вашиот организам. Експертите тврдат дека неколку заболувања можат да се откријат едноставно со погледот во огледало. ОЧИ Виснати капаци можат да упатуваат на мозочен удар и во ретки случаеви рак на белите дробови.Црвенилото во очите најчесто е безопасно. Сепак, ако забележите дека белките често се црвени, тоа може да биде поврзано со зголемен крвен притисок или висока темепратура. Црвенилото во очите може да биде последица на воспаление на рожницата на окото или алергиски коњуктивитис. Треперење на окото се јавува поради зголемен стрес. Доколку таа состојба трае подолго од седум дена, може да укажува на мултиплекс склероза. Белиот прстен околу шареницата може да биде знак на зголемен холестерол. Освен тоа, на рабовите на капаците или на кожата околу очите ...
сите 9 | | | веќе видена

Клуч на големиот успех е напорна работа во краток временски период, а потоа краток одмор пред останатиот дел од работата со сериозна концентрација на активностите и обврските. Ова е резимето на една студијата објавена во “Psychological Review”. За да се уверите дали ова е вистина, ве покануваме да го пробате следново: не одговарајте на секој телефонски повик, не проверувајте електронска пошта на секои две минути и напуштете го работното место порано. Ќе бидете изненадени колку ќе бидете поефикасни! Поуспешни луѓе се оние кои успеваат да ги контролираат своите работни навики и се мотивираат себеси да ја подобрат својата продуктивност и ја ограничуваат интелектуалната активност на строго фиксно време, стои во завршението на студијата.
сите 16 | | | веќе видена

next