Свежите намирници, односно овошјето и зеленчукот имаат одредено време на зреење и одреден рок на траење. За да се одржи нивната свежина и максимално да се зачуваат нивните нутритивни вредности, потребно е правилно да се чуваат. Одредени намирници треба, а одредени не мора да се чуваат во ладилник. Помеѓу намирниците кои не мора да се чуваат во ладилник се вбројуваат: - Домати, диња, лубеница – можеби чувајќи ги во ладилник ќе траат подолго, но со текот на време ќе се раскашават. Во ладилник може да ги чувате само ако се исчистени, излупени и исечени на парчиња. – Компир – студеното не му штети, но не се препорачува од причина што може да да поприми сладникав вкус. – Лук и кромид – веќе знаете дека имаат јак мирис, но и тие омекнуваат во ладилник после извесно време. – Ананас, авокадо, киви – тие кога се надвор од ладилник го завршуваат процесот на зреење и стануваат послатки и посочни. – Банана – нејзината лушпа брзо потемнува во ладилник, а останата храна ќе поприми од нејзиниот мирис. – Праски, круши, ...
сите 2 | | | веќе видена

Шармот на мажите и атмосферата од 60-тите во комбинација со модерни елементи и динамиката на денешното секојдневие е темата на која „ Bitsiani “ ја раскажува својата приказна за оваа сезона. Така, во сценариото на кампањата за есен/зима 2016 имаме современ маж кој знае да ужива во животот и сè што прави, прави со стил. Колекцијата на „Bitsiani“ e наменета за оние кои внимаваат на својот изглед, следат трендови, но во исто време сакаат да биде уникатни и да ја доловат својата единственост преку облеката и нејзиното комбинирање. За есен/зима 2016 во колекцијата преовладуваат темно сината и земјените бои, кроевите се строги и најчесто припиени до телото. Дезените и принтовите се застапени за разигран изглед, но за оние кои претпочитаат едноставност, тука се и еднобојните парчиња. Типично за „Bitsiani“, секоја комбинација е дополнета и збогатена со модни додатоци како џебни марамчиња, шалови, марами, вратоврски, шапки итн. Како најсоодветна локација за темата на кампањата оваа сезона и како ново и особено ...
сите 2 | | | веќе видена

Кога станува збор за љубомора, најголем проблем со љубомората имаат следните хороскопски знаци. Овен: често прави сцени Припадниците на овој знак имаат проблем со апсолутна доверба, поради што внимателно ги следат потезите на својот партнер и ги анализираат. На појавата на сомнеж реагираат импулсивно и моментално, без оглед на тоа каде и пред кого се наоѓаат. Бидејќи се размазени, од Овните можете да очекувате сѐ – од фрлање чинии до фрлање на прстенот па дури и закани. Лав: посесивност Припадниците на овој знак прилично се склони на љубомората, но таа не е толку губа како кај другите знаци и често изгледа само како потврда на љубовта и нивниот интерес. Најчесто се љубоморни поради повредената гордост, преголеми очекувања од партнерот или од страв дека тој не ги сака доволно, а повеќе се плашат од ударот на своето его отколку измамата. Скорпија: не можат да го скротат изразот на лицето Скорпиите се најљубоморен знак во Зодијакот, иако постојат исклучоци. Главно, кај искажувањето на љубомората не се ни малку ...
| | веќе видена

Денес ви претставуваме најефикасни начини, кои со упорност и дисциплина, му го враќаат здравиот изглед на лицето. Потешки случаи на акни често оставаат лузни на кожата. Лузните на лицето многу е тешко потполно да се отстранат, но сепак постојат третмани кои можат видливо да ги намалат. Микродермоабразија Овој третман се препорачува на сите кои имаат лузни на лицето. Тој делува како пилинг и помага да се отстранат мртвите ќелии од лицето. Може да набавите и малку погруб пилинг и со него да ја третирате кожата два пати неделно, но никако не претерувајте. Сок од лимон Неколку пати неделно на лицето нанесете тазе сок од лимон, оставете го да делува, по 15 минути измијте го лицето. Лимонот помага за отстранување на мaснотијата од кожата. Кокосово масло Кокосовото масло е познато како лек за многу заболувања па така и за лузни. Можете да го нанесувате навечер, како крема. Масла за отстранување на лузни Во аптека можете да најдете многу масла за отстранување и намалување на лузни. Тие даваат одлични резултати и ...
сите 2 | | | веќе видена

Хороскопот окрива многу тајни, меѓу кои и оваа тајна: Која е најпривлечната особина според нашиот хороскопски знак? Овен Жената во знакот на Овен е силна и самоуверена и секогаш го добива она што го сака, а нејзината најпривлечна особина е независноста. Бик Бикот е социјален знак којшто сака да ужива во животот и да биде во центарот на вниманието. Способноста да се издвои од толпата многумина ја сметаат и за негова најпривлечна особина. Близнаци Близнаците делуваат срамежливо, но многумина баш поради тоа не можат да им одолеат. Нивната повлеченост и фактот дека сакаат да остават впечаток дека е тешко да ги освоите, прават да бидат уште повеќе посакувани од другите. Рак Ракот ги привлекува другите со својата топла и грижлива природа. Луѓето едноставно се чувствуваат добро кога ќе успеат да се приближат до овој знак. Лав Доминантен и никогаш пасивен, Лавот знае дека најважна работа е довербата. Тој е главен, а другите го слушаат. Лавот е тој кој го прави првиот чекор и ја загрева атмосферата каде и да се ...
сите 30 | | | веќе видена

Многу луѓе го обожаваат дождот, но има и такви на кои веднаш им се менува расположението кога ќе заврне. Доколку и вие се вбројувате во втората група, ова се неколку начини како да уживате во дождливите денови. Подгответе убава храна Ако станува збор за постуден дождлив ден, топлата храна ќе го подобри вашето расположение. Можете да си направите и пица, или пак само едноставни топли брускети. Доколку сте љубител на слатка храна, можете да испечете вкусни мафини, топол пудинг или сутлијаш. Прочитајте добра книга Веројатно на вашата полица веќе имате многу книги кои сте ги купиле претходно, но не сте успеале да најдете време. Дождливиот ден е вистинско време за нив. Изберете книга во која ќе потонете, стуткани во топло кебе со топло кафе, чај или чоколадо. Одете на прошетка Голем дел од луѓето велат дека го сакаат дождот, но само доколку се во својот дом. Не заборавајте какви бевте кога бевте деца. Облечете се, земете удобни и топли чевли и понесете го својот чадор со вас на прошетка. Тоа ќе ви помогне да ги ...
| | веќе видена

Во есенскиот период од годината сигурно и вас ви се случило да сте нерасположени и ненаспани. Дождот, недостатокот на светлина и паднатите лисја придонесуваат да се чувствувате депресивно. Доколку е така, вие патите од есенска меланхолија. Таа се карактеризира со замор, лоша концентрација, чувство на осаменост и зголемен апетит. Ваквата состојба е привремена, причините се негативна психолошка реакција на темнина, ниско ниво на хормонот на среќа, зголемено производство на мелатонин кој предизвикува поспаност и недостаток на витамин Д. За да ја победите есенската меланхолија треба да ги правите следниве нешта: – јадете намирници богати со витамин Д – шетајте на дневна светлина – трчајте или вежбајте – слушајте што поведри песни на работа – во слободно време правете нешто креативно или читајте книга – не одбивајте покана за кафе или кино, поради времето надвор – збогатете го својот социјален живот Оптовареноста на просторот ја зголемува депресијата, па затоа кога сте дома, средете го домот. Исфрлете ги сите ...
| | веќе видена

Секој хороскопски знак има свои маани и доблести па токму затоа со секој треба да се постапува на различен начин. Ако едно нешто се чини во ред и нормално за еден хороскопски знак, за друг може да биде нешто сосема неприфатливо и причина за избувнување на нова светска војна. За да не дојде до тоа, постојат нешта кои во никој случај не би требало да им ги направите на хороскопските знаци. На Овенот најмногу ќе му згрешите ако му нудите оправдувања. Бикот нема да ви прости ако се сомневате во неговите намери. Најлошото нешто што можете да им го направите на Близнаците е да им ставате зборови во уста што знаат дека никогаш не ги кажале. Ракот ќе биде повреден ако го натерате да мисли дека се грижите за него, а потоа се оддалечите. На Лавот најмногу ќе му згрешите е ако го правите будала пред вашите пријатели. Најлошото нешто што можете да ѝ го направите на Девицата е да ја земате здраво за готово и да мислите дека ќе остане со вас. Вагата најмногу можете да ја налутите е ако почнете драма без некоја причина и ...
| | веќе видена

Доколку сакате да имате здрав живот морате да спиете по 8 часа дневно, а за здрав живот не е битна само должината на сонот туку и положбата во која спиете. Спиењето на левата страна се покажала како најздрава положба. - Спиењето на грб може да го попречи и отежни дишењето, а спиењето на десната страна може да биде опасно за вашиот дигестивен систем. – Спиењето на левата страна ќе ги реши и подобри проблемот со варењето на храната. – Спиењето на левата страна помага при отстранување на лимфните течности и токсините од градните канали и лимфните јазли. Додека спиењето на десната страна го зголемува ризикот од многу смртоносни болести! – Можете да го поставите јастуци на десната страна по должината на целото тело, со цел да го спречите вртењето на десната страна. Спиењето на левата страна нека ви стане навика. – Ако спиете на десната страна, пробајте да се одвикнете и да спиете на левата страна. – Оставете ја вклучена ламбата на десната страна покрај кеветот, тоа со сигурност ќе ве натера да се свртите на ...
| | веќе видена

Доколку имате личност во својот живот родена во некој од овие 2 хороскопски знаци, тогаш вие сте навистина среќна личност. Рак Луѓето родени во овој знак се одличен избор на човек кога ви е потребен верен пријател или партнер. Тие се многу интуитивни и проникливи и ако сметаат дека сте нивна личност ќе ви бидат 100% посветени. Тие не поднесуваат неверство, па ако сте во врска со Рак, обидете се во иста мера да му вратите на неговата лојалност. Јарец Прилично верни личности, дури и кога ќе се појави проблем кој се заканува дека ќе ја загрози нивната одлучност, верувајте дека Јарецот ќе направи се да ја врати својата разнишана верба и нема да застрани од вистинскиот пат. Вистинска привилегија е да се има припадник од овој знак за пријател или партнер.
сите 2 | | | веќе видена

Колку што постојат мажи на светот, толку видови на емотивни врски постојат: врска која ви го крши срцето, врска на која едвај се сеќавате, врска која ве тера да се запрашате што е тоа љубов… Едните се подобри од другите, а секоја жена поминува барем низ една од овие видови љубовни врски… Прва љубов Овој вид на љубов веројатно најмногу боли кога ќе заврши, но кога ќе ја доживеете, чувствувате како целиот свет да ви се променил. Иако веќе не знаете ниту каде е, ниту што прави, ниту како сега изгледа, секогаш ќе го паметите. Врска однапред осудена на пропаст Иако пријателите, родителите и целата околина гледа и зборува дека тој дечко не е за вас, а најчесто се во право, вие одлучно сакате тоа сами да го разберете, секако, низ врската со него. Маѓепсан круг на раскинување и смирување Неколку месеци сè е супер, па неколку недели не сакате да се видите. Се вртите во тој маѓепсан круг сè додека на еден од вас не му здодее и да одлучи да ја прекине врската засекогаш. Летна авантура Дали е во прашање морето, плажата, ...
| | веќе видена

Есента е годишно време во кое дождот е честа метеоролошка појава, а исто така, важи за мошне инспиративен дел од годината. Во есен се објавуваат најубавите романтични песни, најдобрите прозни дела, како и најубавите фотографии. Денес ви ја претставуваме тематската фото-приказна на фото-двоецот Реми и Касија. Уживајте во галеријата!
сите 3 | | | веќе видена

Свежото овошје и зеленчук се најдобри за нашето генерално здравје. Но, освен тоа постои и храна која е одлична за нашата убавина, односно за нашите нокти, коса и кожа. Ако сакате тие да изгледаат прекрасно, сјајно и здраво тогаш прочитајте ја листата од најдобрата храна за оваа намена. Авокадо Прво на листата на храна која помога за убавина е авокадото. Можете да го користите во цедени сокови, салати и слично. Сигурно не сте знаеле дека и покрај тоа што авокадото помага за поубава коса, кожа и нокти, тоа помага и за апсорбирање на хранливите материи од другата храна која ја внесуваме со секојдневната исхрана. Јајца Јајцата содржат високо количество на биотин кој е хранлива материја важна за убава и здрава кожа и нокти. Покрај тоа, содржат сулфур кој е важна хранлива материја за здрава коса и нокти. Мешункасти плодови Мешункастите плодови се уште една храна за убавина. Тие се богати со цинк кој ја прави косата убава и целосна, со помал ризик од кршливост. Мешункастите плодови, а посебно бадемите, содржат ...
сите 56 | | | веќе видена

Какви се припадниците на одреден хорокопски знак во пријталеските односи, со сите свои маани и доблести? Овен Овенот е знак кој е лојален како пријател. Секогаш го кажува она што го мисли и чувствува и кај него никогаш нема лажни ветувања. Што се одннесува до пријателства, најдобро се сложува со оние кои се вредни и упорни, а ги избегнува оние кои постојано се жалат како не им е добро во животот. Бик Тој секогаш е тука за пријталите. Исклучително е верен како пријател, но и заштитнички настроен во смисла дека секогаш ќе биде до него, особено ако таа другата личност тој многу ја почитува. Близнаци Овој хороскопски знак има голем круг на пријатели. За секоја нивна потреба си имаат одреден круг на пријатели. Имаат пријатели кои им служат за работни соработки, друг кои служи за искачања, трет за пиење на утринското кафе итн. Рак Ракот е знак кој не може да се дружи со луѓе кои се ладни. Неговиот кург на пријатели се оние луѓе кои се емотивни, полни со љубов и сакаат да помагаат на другите и да ги сослушаат ...
сите 15 | | | веќе видена

Ви претставуваме еден вкусен десерт за чија подготовка нема да ви биде потребно многу време, ниту пак, многу ќе ве чини. Покрај тоа, тој е здрав и ќе ви даде дополнителна енергија. Потребни состојки: – 1 чаша урми – 1 чаша бадеми – 1/2 чаша ореви – 2 лажици кокосово масло – 1/2 чаша кокосово брашно – 1 лажица какао во прав – 50 гр. темно чоколадо Подготовка: Потопете ги урмите во топла вода и чуваје ги 10 минути во неа, а потоа убаво исцедете ги. Урмите, бадемите и оревите изблендајте ги заедно. Додадете ги сите останати состојки освен темното чоколадо. Добиената смеса распоредете ја на плех, а потоа ставете ја во фрижидер 30 минути. Стопете го чоколадото и полејте го на изладената смеса. Доколку сакате посипете одозгора со мелени или сецкани бадеми. Повторно вратете го плехот во фрижидер и оставете додека чоколадото не се стврдне. Потоа исечете ја смесата на коцки и послужете ги енергетските плочки. Добар апетит!
сите 7 | | | веќе видена

Постојат многу начини како можете да ги намалите менструалните болки, но здравата и добро балансирана исхрана дефинитивно најдобро ќе ви помогне. Стручњаците препорачуваат пред да земете лекови за менструални болки, да пробате на природен начин да ги ублажите болките. Зголемете го внесувањето на вода Со зголеменото внесување на вода во организмот, ќе го спречите собирањето на водата во телото и ќе го намалите ризикот од надуеност. Топлата вода е најдобра за намалување на грчеви, бидејќи ги опушта мускулите. Исто така можете да го зголемите внесувањето на намирници кои содржат поголема количина вода, како: зелена салата, целер, краставица, лубеница,бобинки (јагода, боровница, малина). Зголемете го внесувањето на калциум Калциумот го поттикнува опуштањето на мускулите во текот на менструацијата. Препорачлива дневна доза на калциум за жени од 19-50год. е 1000 милиграма. Нaмирници богати со калциум се: млеко и млечни производи, сусам, бадеми, зелен лиснат зеленчук. Калциумот е достапен и во облик на суплементи, ...
сите 3 | | | веќе видена

Исто како и за многу други аспекти во животот, хороскопот има влијание врз она како се одмаздуваат луѓето за навредите и неправдите кои другите им ги нанесуваат. Овен Благодарение на неговиот владетел Марс, Овенот нема да оддолее на навреда или на повреда да не реагира веднаш. Кога се повредени, тие се најлошите луѓе на светот. Нивниот темперамент и „ниски удари“ со зборови ќе ги извадат од такт и оние најцивилизираните. Можен е физички напад, фрлање предмети и слично. Нивната освета не е стратешка ниту планирана, но добрата работа е што брзо се смируваат. Бик Припадниците на знакот Бик не забораваат ништо, особено не нештата што ги повредиле, разочарале или ги налутиле. Што е најдобро, тие ќе се обидат да скријат колку се изнервирани. Моменталната одмазда не е во нивен стил – тие како воен командант, набљудуваат и го чекаат моментот во кој нивниот противник ќе биде најслаб. Откако ќе ја исполнат нивната одмазда, никогаш веќе нема да имаат доверба и виновникот засекогаш ќе биде на нивната „црна листа“. ...
сите 32 | | | веќе видена

Секој од нас во одредени ситуации знае да излаже. Без разлика дали тоа е со добра или со лоша намера, хороскопот има свое толкување во врска со лажењето и хороскопските знаци. Овен Овенот не лаже многу. Нему тоа му одзема премногу време и премногу го оптоварува криењето на вистината. Бик Често кријат дека имаат пари на сметка. Тоа никогаш не е вистина со припадниците на овој знак, па немојте да им верувате ниту збор. Близнаци Тешко можете да ги фатите во лага. Тие многу добро лажат. За да биде работата уште полоша – многу се зборливи и допадливи па нивните приказни толку ќе ве забавуваат што нема да ви биде важно дали се вистинити или не. Рак Кога тие лажат, тоа го прават така што ве влечат за рака, ве убедуваат дека сè ќе биде во ред и дека не треба да се грижите. Лав Лавовите лажењето го доживуваат како забава. Тоа го прават за да бидат забавни и за да бидат во центарот на внимание. Девица Ова е знак кој мрази да лаже – освен ако вистината не им стои на патот за исполнување на некоја цел. Вага Вагата ...
сите 29 | | | веќе видена

Начинот на кој се облекуваме, нашите гестови и мимики зборуваат многу за нас. Некогаш тие пораки се очигледни, но многу почесто се случува ние самите да не бидеме свесни што им пренесуваме на луѓето околу нас. Еве што за тоа кажува хороскопот. Овен Без разлика на возраста, настапот на Овенот е сигурен и одлучен. Движењата му се сигурни, кога разговара го гледа соговорникот во очи, а кога сака нешто да каже, не се срами да ве прекине додека зборувате. Се движи со брзи чекори, често со главата напред. Бик Од ситните брчки околу окото, па сѐ до подигнатите веѓи, говорот на лицето кај Бикот е пример за говор на телото. Припадниците на овој знак со движењата и гестовите речиси и да не даваат сигнал за нивната сензуалност и еротичност. Кога ќе почувствуваат дека се на сигурен терен, нивните движења стануваат многу поспонтани. Близнаци Најмногу искажуваат со својот говор на телото. Збиорлести, весели и духовити, полни со живот и нескротливи, со рацете зборуваат како пантомимичари. Нивното физичко движење лесно се ...
сите 24 | | | веќе видена

Јогуртот е богат со калциум и добри бактерии кои ја балансираат секојдневната исхрана, ги зацврстуваат коските, но и го елиминираат стресот и депресијата. Oвој млечен производ кој често е застапен во појадокот, го подобрува имунитетот, здравјето на срцето и забите. Студија во која биле вклучени неколку илјади луѓе, открила дека ризикот од појава на висок крвен притисок кај испитаниците кои редовно конзумирале јогурт, се намалил дури 1/5, во однос со луѓето који конзумирале јогурт еднаш месечно. Позитивниот ефект е поизразен кај жените, бидејќи мажите помалку конзумираат јогурт. Позитивниот ефект по здравјето на луѓето и крвниот притисок бил поизразен кај луѓето кои јогуртот го комбинирале со овошје, зеленчук, јаткастите плодови и мешунките. Научниците заклучиле дека само 170ml јогурт на ден, во комбинации со овие намирници го намалува ризикот од зголемен крвен притисок за 31%. Всушност оваа студија покажала дека со редовно конзумирање на млечни производи, пред сѐ јогурт, можно е да се намали ризикот од висок ...
сите 14 | | | веќе видена

next