Ѕвездата на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо , ја објави првата фотографија од своите близнаци кои ги доби со помош на сурогат мајка во САД. Гордиот татко постави фотографијата на својот Инстаграм профил, а во продолжение напиша: Многу сум среќен што ги држам во раце двете нови љубови на мојот живот! A post shared by Cristiano Ronaldo (@cristiano) on Jun 29, 2017 at 10:09am PDT Инаку, 32-годишниот Роналдо веќе го има 7-годишниот син Кристијано Роналдо Јуниор.
сите 36 | | | веќе видена

Се прашувате како Вашите усни да изгледаат беспрекорно во секој момент? Во продолжение неколку трикови кои ќе Ви помогнат Вашите усни да не останат незабележани од страна на спротивниот пол. Девојките кои имаат тенки усни визуелно можат тоа да го променат. Се работи за подлогата на која се нанесува пред да се нанесе финалниот слој т.е. карминот. Врз нежната површина карминот ќе се задржи подолго време на Вашите усни. 1. Направете пилинг на усните со помош на мека четкичка за заби и малку вазелин. Потоа, нанесете го вазелинот на четкичката и со кружни движења поминувајте врз усните. 2. Нагласете ги краевите на усните со молив за усни, но една нијанса потемна од природната боја на усните. Внимавајте при нанесувањето на моливот за усни да почнете од средината на усните и да се движите кон краевите. 3. Карминот нанесете го од средината на усните кон краевите, исто како и во претходниот чекор. Потоа, со четка за усни внимателно развлечете го до краевите. Експериментирајте со нијанси на карминот за да откриете ...
сите 4 | | | веќе видена

Понекогаш секој од нас има лош ден. Таквиот ден предизвикува стрес на организмот и лошо расположение. Еве неколку совети со кои ќе излезете на крај со таквиот напорен и лош ден. ПИШУВАЈТЕ ДНЕВНИК Ако не сакате, не мора да го запишувате секој ден во дневникот. Можете да пишувате само кога имате лош ден. Доколку го запишете секој детаљ од тој ден, подоцна кога ќе го препрочитувате, обидете се да извлечете нешто позитивно од секоја ситуација. ТОПОЛ ТУШ После непријатниот ден, сигурно единственото нешто што сакате е да си легнете. Топлото релаксирачко туширање или када наполнета со топла вода може да Ви помогнат во справување со стресот, а и побрзо ќе заспиете откако телото ќе се опушти. РАЗГОВАРАЈТЕ И ИГРАЈТЕ СИ Споделете ги вашите проблеми со некој кој знаете дека ќе ве сослуша и ќе се обиде да Ви помогне. Исто така, играњето со деца е прекрасен начин за смирување по напорниот ден. ДОЗВОЛЕТЕ СИ ИНТИМНИ МОМЕНТИ Ако сте во врска, сигурно знаете дека најдобриот начин за ослободување од стресот е водењето љубов. ...
сите 18 | | | веќе видена

Постојат неколку намирници со кои можете да си помогнете во надминувањето на неподносливите летни горештини. Човековото тело чувствува благопријатен учинок од храната која содржи голем процент на вода и истата помага во хидратацијата на организмот. ЛУБЕНИЦА Ништо не е толку освежувачко колку парче зрела и ладна лубеница. Таа содржи голема количина на вода, а во едно просечно парче има само 50 калории, што ја прави совршена за оние кои внимаваат на својата линија. Добра е за срцето, содржи антиоксиданси кои го штитат организмот од рак и помагаат во намалувањето на болките во зглобовите. КРАСТАВИЦА Уште еден одличен борец против горештините. Не само што помага во разладувањето, особено ако на неа додадете малку сол или црн пипер, туку и го хидратизира организмот и ги елиминира токсините. Освен тоа, одлична е против мамурлак, помага при варењето на храната и ги содржи сите потребни витамини. ЈОГУРТ Без разлика на тоа каков вид на јогурт преферирате, сигурно ќе Ви биде од голема помош ова лето. Јогуртот е здрав, ...
сите 23 | | | веќе видена

Четвртиот по ред сингл од новиот албум на Ај Кју кој ќе се промовира во текот на летото, се вика „ Мојот Крал “. Песната која деновиве се емитуваше на радио станиците, доби и видео запис. Автор на музиката и текстот е Бојан Трајковски, додека на аранжманот Бојан Трајковски и Дарко Димитров. Песната е снимена во студијата „Music House“ и Димитрови. Ај Кју Видеото се снимаше во Универзална Сала. Спотот е во реализација на Горила Филмс.
сите 8 | | | веќе видена

За некои луѓе се вели дека се родени под среќна ѕвезда бидејќи сѐ што ќе посакаат и замислат, им се остварува. Атролозите ги посочуваат овие два знака како убедливо најголеми среќници во Зодијакот. БЛИЗНАЦИ Тие се секогаш на вистинското место во вистинското време. Зборлести се, умеат да го забавуваат целото друштво и луѓето ги обожуваат. Од секој ситуација се извлекуваат со шарм. Тие се одлични манипулатори, а со голема леснотија им се вовлекуваат на луѓето под кожа. За нив велат дека „умеат жедни преку вода да ве пренесат“. Близнаците се ведри и остроумни. Невозможно е да не ги забележите. Не поднесуваат монотонија. Имаат две различни страни на личноста и никогаш нема да знаете со која зборувате. Двата близнаци лесно се прилагодуваат на животното опкружување, поради што е пак привилегија да ги познавате и имате во Вашиот живот. Друштевни се и забавни. Тие никогаш не мируваат, па не е ни чудно што обично имаат многу хобија и интереси. Често се снаодливи и лојални, па одлично се снаоѓаат во различни сегменти ...
сите 10 | | | веќе видена

Зависно од возраста, жените имаат различни замисли и преференции за тоа како би требало да изгледа мажот од соништата или со други зборови кажано идеалниот маж. Па, затоа овие карактеристики се поделени во пет старосни групи. Листа креирана на 22 години 1. Згоден, 2. Шармантен, 3. Финансиски независен, 4. Снаодлив, 5. Во добра физичка форма, 6. Облечен во стил, 7. Да има префинет вкус, 8. Внимателно да слуша што ќе му зборувате, 9. Полн со паметни изненадувања, 10. Романтичен и имагинативен љубовник. Листа креирана на 32 години 1. Згоден (пожелно е да има коса на главата), 2. Да ја отвора вратата на автомобилот, 3. Да има доволно пари за излегувања и вечери по ресторани, 4. Да се смее на Вашите шеги, 5. Без приговори да ги носи кесите со намирници и куферите, 6. Да има најмалку една вратоврска, 7. Повеќе да слуша отколку што ќе зборува, 8. Да знае да ги почитува Вашите кулинарски вештини, 9. Да се сеќава на родендени и годишнини, 10. Со романтичен гест да Ве изненади најмалку еднаш неделно. Листа направена ...
сите 3 | | | веќе видена

Славната музичка двојка Бијонсе и Џеј Зи ќе ги поминат жешките летни денови на луксузен имот во Малибу, Лос Анџелес. По доаѓањето на свет на двете близначиња со кои се проши семејството Картер, тие се преселиле во грандиозна куќа со поглед кон Тихиот Океан, за која одвојуваат по 400.000 долари месечно. Инаку, името на луксузната вила е „La Villa Contenta“ и се протега на вкупна површина од 25.495 метри квадратни. Ѕирнете неколку фотографии од внатрешноста на луксузната вила.
сите 12 | | | веќе видена

Вашата страст и полет се рефлектираат и на вашата кариера, а според хроскопскиот знак секој различно се справува со работните предизвици и наоѓа среќа на своето работно место. Откријте кон што се стреми Вашиот знак на работното место и како се однесува кон колегите и претпоставените. Независниот и активен Овен , ако не е шеф, тогаш сигурно го презема водството над другите вработени, што сите го знаат и му го дозволуваат. Колегите знаат дека на Овенот можат да му веруваат дека ќе ја заврши работата како што треба, а тој ужива кога ќе ја покаже својата природна способност на водач. Бикот , за разлика од Овенот не е водач, тој е следбеник. Тој сака стабилност и неочекувани работи можат да го исфрлат од колосек. Ако му се дозволи да ги заврши работите на свој начин, тој ќе го направи тоа. Заради стабилната природа, не му се допаѓа можноста да ја загуби работата, па вложува напори да ја задржи. Близнаците се познати по својата енергија и авантуристичка нишка, и тие сакаат да добиваат предизвикувачки задачи на ...
сите 15 | | | веќе видена

Спортувањето не е толку тешко колку што изгледа, а научно е докажано дека 30 минути физичка активност дневно се доволни за да бидете здрави и во форма. Доколку не сте уверени во придобивките од вежбањето, прочитајте што се случува во секоја етапа од физичката активност. - За време на вежбањето се забрзува метаболизмот, се подобрува вискозноста на крвта, се зголемува протокот на кислород од 8 на 100 мерни единици во минута, а засилениот доток на крв им овозможува на клетките да примат повеќе кислород и хранливи материи од крвта. - Веднаш по вежбањето вашето тело почнува да ги троши протеините и јаглените хидрати четири пати побрзо, па слабеете побрзо, а мозокот почнува да лачи ендорфин (хормон на доброто расположение). - Неколку часа по вежбањето имате поголема самодоверба, крвниот притисок се нормализира, почнувате да имате подобар сон. - По неколку недели редовен тренинг – ви се зголемува капацитетот на белите дробови, а срцето и крвните садови работат подобро, станувате поцврсти, ви се зголемува нивото на ...
сите 9 | | | веќе видена

Ѕвездите ви помогаат да откриете на какви жени „паѓа“ секој маж, за да можете полесно да го освоите, што не значи да се менувате заради него, туку едноставно да знаете какви Ви се шансите да го привлечете со тоа што ќе бидете своја во секој можен поглед. Овенот е „печен“ кога ќе наиде на силна и независна жена, која си го кажува мислењето и може да го совлада секој предизвик. Успехот и способноста се моќни афродизијаци за Овенот. Вниманието на Бикот ќе го привлече жена која дава поддршка, е забавна и женствена. Ако малку го „растресе“, но пак е женствена, тој ќе падне на нејзиниот шарм. Мажите Близнаци гарантирано „паѓаат“ на жени со голема интелигенција, креативности и хумор. Кога еднаш ќе ги заинтересирате, и понатаму ќе ги изненадувате и фасцинирате, ќе станете неодоливи за нив. Мажот Рак сака жена со невин изглед, која е целосно посветена на него. Ако таа е малку залутана, и има чувство дека треба да и помага и да ја штити, тој толку ќе се заљуби во неа што неизбежно ќе ја официјализира врската. Мажот ...
сите 7 | | | веќе видена

Брзото темпо на живот во најактивните години прави да имаме малку време за интимни моменти со партнерот, но експертите посочуваат да бидеме свесни дека таквата ситуација влијае неповолно на човековото емоционално и физичко здравје. Доколку подолго време немаме секс, многу е веројатно дека сѐ помалку ќе сакаме да имаме секс, зашто ретко се лачи хормонот ендорфин заради кој се чувствуваме убаво и го поврзуваме сексот со позитивни чувства. При апстиненција, оваа врска се намалува, па се намалува и желбата за секс. Исто така, научните истражувања покажале дека кај луѓето кои немаат редовен секс има поголем скок на крвниот притисок за време на стрес, во споредба со луѓето кои имаат редовен секс. Ова значи дека сексот служи како механизам за полесно справување со стресните состојби. Докажано е и дека сексот го помага создавањето на нови неврони во мозокот и ги подобрува когнитивните функции. Ова се случува бидејќи сексуалното доживување доведува до раст на клетки во хипокампусот – дел од мозокот кој е од витална ...
сите 30 | | | веќе видена

Сигурно не би претпоставиле дека Вашиот партнер се вљубил веднаш во Вас. Но, најновото истражување покажало дека мажите се поромантични од жените. Со други зборови, кај нив побрзо се јавуваат „пеперутките“ во стомакот. Истражувањето во кое учествувале повеќе од 10 илјади луѓе покажало интересни резултати. Всушност, 48% од мажите одговориле дека се заљубиле на прв поглед, додека пак, 28% од жените го дале истиот одговор. Овие резултати до некаде го поткрепуваат фактот дека мажите се вљубуваат во физичкиот изглед, а на жените потребно им е нешто повеќе. Сепак, истото истражување покажало дека една третина од мажите имаат сексуални односи со друга жена додека се во врска, а кај жените бројот е помал т.е. само 19%. Се поставува прашањето дали ова истражување сака да покаже дека кога кај мажите во прашање се врската и сексот, тие се поимпулсивни и повеќе се водат од страстите во споредба со жените.
сите 5 | | | веќе видена

Тестенините се вкусна храна која заситува, а доколку се одлучите за интегрални теснини, не мора премногу да се грижите за добрата линија. Вистинската калорична опасност се крие во сосовите кои честопати се тешки и масни. Пробајте неколку лесни, а сепак вкусни сосови кои не содржат повеќе од 400 калории. СОС ОД СПАНАЌ Состојки: 15 грама семки од сончоглед, малку кромид, 2 лажици масло, 100 грама спанаќ, 2 лажици полномасен јогурт, половина лажица густин и мускантно оревче. Подготовка: Прво пропржете ги семките од сончоглед. Во тава загрејте го маслото за јадење, додајте го исецканиот кромид и спанаќот и пропржете неколку минути. Јогуртот помешајте го со густинот и додајте го во тавата со спанаќ. Зачинете со мускантно оревче и семките од сончоглед. СОС ОД СВЕЖ ДОМАТ Состојки: 2 големи домати, мал кромид, 2 чешниња лук, 2 лажици маслоново масло и босилок. Подготовка: Доматитие исечете ги на коцки. На масло пропржете ги исецканиот лук и кромид, дојајте ги доматите и зачинете со босилок. По желба може да додадете ...
сите 22 | | | веќе видена

Британските научници го мереле нивото на хормонот кортизол (хормон на стрес) кај неколку категории на испитаници во текот на еден просечен работен ден. Студијата резултирала со заклучок дека тој е највисок кај домаќинките кои воедно се и мајки. Нити сообраќајните гужви, нити мобингот на работа со постојаните заканувања за отказ, не го подигнува хормонот на стрес како одгледувањето на децата и завршувањето на домашните работи. Мајките – домаќинките трпат шест пати повеќе стрес отколку личностите кои работат на познатите стресни места како брокери, професори или медицински сестри. Домаќинките се „кралици на кортизолот“. Во денешно време, од просечната жена се очекува да биде беспрекорна на сите полиња – љубов, кариера, брак, мајчинство, пријателство, да биде образована, енергична, убава и згодна, негувана, интересна полна со фантазии. Сето тоа носи стрес, што пак предизвикува депресија, главоболка, нервоза, висок крвен притисок, пореметување на метаболизмот и многу други тешкотии.
сите 10 | | | веќе видена

Многу луѓе под подготовка за одмор на својата кожа би помислиле дека е потребна посета на солариум за да добијат подлога од потемен тен. Но, тоа воопшто не е точно. Според најновите истражувања, влијанието на солариумот воопшто не е благотворно. Напротив, непотребно се изложувате на силно УВ зрачење. Солариумот воопшто не се препорачува за луѓето кои имаат светол тен, како и за лицата кои имаат бемки по телото. Кожата треба да ја третирате со пилинг и чистење, отстранувајки го мртвиот епител, стимулирајки ја микроциркулацијата која ќе ја регенерира кожата. На ваков начин таа ќе се ослободи од нечистотиите кои ја спречуваат нејзината нормална функција, ќе се врати еластичноста и нормалната размена на кислород со што Вашата кожа ќе биде подготвена за умерено изложување на сонце. Воедно, со ваква подготовка, ќе добиете убаво и рамномерно исончана кожа, без флеки.
сите 10 | | | веќе видена

Пливањето е еден од најздравите спортови. Покрај тоа, во текот на летните температури, да се разладите некаде и да се спасите од горештините дефинитивно делува примамливо. За жал, сите не можат да си овозможат одмор на море, но и да можат, летото трае многу подолго, па затоа спас може да се бара на базен. Меѓутоа, колку и капењето во базен да има позитивни страни, постојат и оние кои не се баш толку убави. Во продолжение ќе прочитате неколку корисни нешта, но и што сѐ може да Ви наштети при посета на базени. Пливањето има фантастично влијание на изгледот, ја подобрува линијата, позитивно влијае на здравјето и на психата. Доколку имате некој килограм повеќе, најдобро е да се ослободите со пливање отколку со диета. Згора на сѐ пливањето е полесно и носи помала можност од повреда отколку фитнесот или теретаната. Доколку Вашата кожа е нормална, не постои голема опасност дека зголеменето ниво на хлор во водата ќе ја исуши Вашата кожа. Дури и да е премногу сува, ако после базенот веднаш се истуширате и нанесете ...
сите 12 | | | веќе видена

Веројатно ви треба помош од астролозите за тоа каков тип на момче ви одговара. Па затоа, прочитајте што треба да има човекот кој ќе го освои вашето срце. ОВЕН – Момче кое сака игри Вие сакате да победувате во друштвени игри и да ризикувате, а често вниманието ви е краткотрајно. Затоа, вам ви одговара играч, кој има голема имагинација, одлична координација меѓу очите и рацете и е авантурист. БИК – Момче кое е по учењето Момчињата со носот во книгата сакаат да седат дома и да ужуваат, а тоа е добро за вас. Доволно се паметни за вашиот голем мозок, благодарни се затоа што имаат девојка и изгледаат секси со очила. БЛИЗНАЦИ – Злобно, но фино момче Како што вие, Близнаци, сте како двајца луѓе, таков треба и вашиот идеален партнер. Некогаш може да се однесува арогантно, но вие знаете дека е кроток одвнатре. Воедно сакате некој со кого никогаш нема да ви биде здодевно. РАК – Супер слатко момче Вие си го штитите срцето цело време, па ви треба чувствително момче, кое е многу внимателно со вашите емоции. Тој треба да ...
сите 35 | | | веќе видена

Го кажавте судбоносното „ДА“, па сега ви преостанува да ги испланирате свадбените активности. Сите невести сонуваат за совршена свадбена прослава со прекрасна храна, многу цвеќе, раскошен декор и скап шампањ, но ретко кој може да си го дозволи тоа. Со останатите трошоци околу вашиот најважен ден во животот, како што се изнајмување на просторот за прославата, прстените, музиката и невестинскиот фустан, можеби ќе бидете принудени да одберете финансиски поприфатливи порции за оброкот на вашите гости. Но, како најумешно да го направите тоа? ОДБЕРЕТЕ ХРАНА СПОРЕД СЕЗОНАТА Менито нека биде составено од сезонска храна. На тој начин ќе имате убава храна, нема да биде премногу скапо, а сепак вашите гости ќе бидат задоволни. НЕ НАРАЧУВАЈТЕ ДОПОЛНИТЕЛНИ ДЕСЕРТИ На крајот на прославата, доволен десерт е свадбената торта. Никој од вашите гости, после обилната вечера или убавиот коктел, нема да ви забележи зошто немало и друг десерт. Веројатно, ретко кој ќе ја проба дури и вашата свадбена торта. Доколку се решите и за ...
| | веќе видена

Прерано е да направите тест за бременост, но ве измачува прашањето дали сте бремени? Телото ќе ви одговори на тоа прашање, треба само внимателно да го сослушате. Но, како да знаете да ги прочитате знаците на вашето тело без погрешно да ги протолкувате? Ова се најчестите знаци за рана бременост: Лесно заморување е најчестиот показател на рана бременост. Ако постои можност да сте бремени не претерувајте со кофеинот и обидете се да бидете што повеќе одморени. Доколку на секое отварање на фрижидерот ви се лоши тоа е еден од симптомите. Одбивност кон некои видови на храна која претходно ви била омилена е еден од знаците на рана бременост. Ако сте осетливи на разни мириси може да значи дека сте бремени. Мириси кои ви биле непријатни како на пример миризбата на цигари или пријатни како на пример парфемот на партнерот би ви пречеле бидејќи сте премногу осетливи. Гадењето и повраќање се едни од најсигурните укажувачи на рана бременост. Тоа се случува поради зголемувањето на нивото на хормони. Бремените жени треба да ...
сите 38 | | | веќе видена

next