Со овој оригинален и исклучително вкусен рецепт ќе ги изненадите своите најблиски. Неговата подготовка е едноставна и не ви требаат многу намирници. За чоколадните торички се потребни следните состојки: – 6 лажици путер – 1 чоколадо за готвење – 4 јајца – 1/3 шолја шеќер во прав – 1/2 лажица сол – 1/4 шолја брашно Потребни состојки за карамел: – 1 лажица шеќер – 1/2 шолја хопла – 6 лажици путер – 1/2 лажица ванилин шеќер Подготовка на тортичките: Путерот стопете го на пареа и во него додадете го чоколадото да се стопи. Додека се топи чоколадото, во друг сад изматете 2 јајца и 2 жолчки, а потоа додадете го и шеќерот во прав и солта. Со константно мешање постепено додадете го и брашното. Смесата со путер и чоколадо додадете ја во оваа смеса и мешајте додека сите состојки не се соединат. Намачкајте ги керамичките шолји со путер и наросете шеќер на целата површина на шолјата. Со смесата наполнете 3/4 од шолјите и оставете ги во ладилник 15 минути. Потоа шолјичките ставете ги на плех за печење и печете ги 25-30 ...
сите 88 | | | веќе видена

Стресот во овие модерни времиња е виновен за поголемиот дел од болестите кои постојат во денешно време. Секојдневниот напор и замор претставуваат основа на бројни малигни заболувања. Постои метод кој брзо, лесно и ефикасно помага да се намали стресот и да се дојде до полесен сон, а тој се нарекува метод „4-7-8″. Методот е многу едноставен, не е потребно многу време и не бара посебно место. Сè што треба да направите е да вдишете преку нос 4 секунди, да го задржите здивот 7 секунди и да издишете преку уста 8 секунди. Многу е едноставно за изведување, но непроценливо како лек за духот и телото. Задржувањето на здивот и бавното издишување има брз позитивен ефект врз целиот организам, бидејќи: – Го забавува срцевиот ритам, – Го снабдува организмот (мозокот) со кислород, – Го подобрува спиењето, – Телото се чувствува одморено, – Го намалува стресот, – Го смирува умот и носи чувство на задоволство. Доктор на Универзитетот Харвард, Ендрју Уејл, кој го истражува методот „4-7-8″ вели дека оваа практика со векови се ...
| | веќе видена

Сигурно многу пати до сега сте размислувале зошто изневеруваат мажите. Причините за машкото неверство не можете да ги знаете со сигурност, но прочитајте кои се најчестите. - Девојката е незаинтересирана за она што тој зборува – Девојката е себична и мисли само на себе – Се сомнева дека тој ја изневерува и го напаѓа – Има промени во нејзиното расположение – Почнува да го критикува – Дозволува нејзините пријателки да влијаат на нејзините одлуки и однесување – Не се смее на ниту една негова шега – Врската се менува, односно некои ситници повеќе не се случуваат – Девојката не се грижи за својот изглед – Исчезнува страста
сите 2 | | | веќе видена

Популарниот пејач и композитор Фарел Вилијамс повторно соработуваше со „ Adidas Originals “. Колекцијата веќе се наоѓа во продажба, а дел од фотографиите за официјалниот каталог можете да погледнете во продолжение. Инаку, фотографиите се дело на Аркиб Ванист, а се направени на т.н. Розова плажа.
сите 2 | | | веќе видена

Наполитанките се еден од вкусовите кои нѐ потсетуваат и нѐ навраќаат во детството. Ако и вие сте љубител на наполитанки, тогаш пробајте го овој рецепт. Потребни состојки: – 4 обланди – 250g путер – 200g шеќер – 12 лажици вода – 250g мелени ореви – 250g мелени бисквити – 100g чоколадо за готвење Подготовка: Путерот, шеќерот и водата ставете ги во сад за готвење на тивок оган додека не се соединат. Стопете го и чоколадото, па додадете ги бисквитите и оревите и мешајте додека не добиете кремаста смеса. Оставете ја смесата малку да се излади, а потоа поделете ја на 3 еднакви дела. Помеѓу сите обланди намачкајте од кремот. Обландите покријте ги со мрсна хартија за печење и на нив ставете тава за да ги притисне.
сите 39 | | | веќе видена

Недостатокот на вода во организмот, односно дехидрацијата може да предизвика сериозни здравствени проблеми, а во тоа ќе се согласат сите стручни лица. Луѓето кои вежбаат редовно најмногу треба да внимаваат на количината на течности што ја внесуваат во организмот во текот на целиот ден. Поголема опасност претставува фактот што не сме свесни кога дехидрираме. Показатели на дехидрација се: 1. ГЛАВОБОЛКИ – Кога вашето тело губи течности, истовремено губи и есенцијални соли – натриум и калиум. Во тој момент тоа се менува хемискиот состав на вашата крв, а мозокот е чувствителен на тоа, бидејќи до него доаѓа помалку кислород. На тој начин настануваат главоболки. 2. ЖОЛТА УРИНА – Причината за жолта урина е преголемата концентрација на штетни материи. Кога пиете многу вода, ваквите материи лесно се исфрлаат од организмот. Но, кога не го правите тоа, тие се задржуваат во урината и таа така добива посилен мирис и боја. 3. ПРОБЛЕМ СО СТОЛИЦА – Недостатокот на вода оневозможува штетните материи да поминат преку дебелото ...
сите 2 | | | веќе видена

Ако сте љубители на сирење, тогаш мора да го пробате овој едноставен и превкусен рецепт за топено сирење. Потребни состојки: – 200g сувомеснато (печеница, пршута, свински врат, кулен, шунка) – 200g шампињони – 600g фета сирење – 200g мек кашкавал (ајдамер) – кечап – оригано – бешамел сос Подготовка: Најпрво направете го бешамелот. Фета сирењето исечете го на парчиња. Во поголем сад, во кој ќе го печете сирењето ставете половина од сирењето и прелијте го со половина бешамел сос. Над сосот ставете ги сувомеснатото, сецкани печурки, кечап, додадете оригано и ставете неколку парчиња кашкавал. Над кашкавалот, додадете го преостанатото сирење, прелијте со бешамел со и завршете со парче кашкавал. Тавата ставете ја во незагреана рерна и вклучете ја на 200 целзиусови степени. Печете 30 минути, односно додека кашкавалот добие убава боја.
сите 84 | | | веќе видена

Денот на раѓање односно поставеноста на планетите во моментот на вашето раѓање, дава одредени карактеристики кои се својствени само за одреден хороскопски знак. Астролозите дефинираат 12 куќи, односно 12 знаци, тие се поделени на четири елементи: оган, земја, воздух и вода. Секој хороскопски знак има свои квалитети, свои посилни и послаби страни. Нивото на интелегенцијата кое го имаме односно кој дел од нашата личност е најразвиен е под големо влијание од хороскопскиот знак. ОГНЕНИ ЗНАЦИ (Овен, Лав, Стрелец) Имаат интуитивна интелигенција. Тие ги согледуваат можностите и преземаат ризици. Сте виделе некој производ или услуга која направила милиони и си мислите „ Зошто мене не ми текна на тоа? “. Токму тоа се тие огнени знаци кои прават огромни заработки, или пак, барем оние кои ги поттикнуваат другите на таков чекор. ЗЕМЈЕНИ ЗНАЦИ (Бик, Девица, Јарец) Тие имаат практична интелигенција, од балансирање на парите, па сè до решавање на проблемите на работното место. На земјените знаци не им оди идеално на ...
сите 20 | | | веќе видена

Овој јуни италијанскиот бренд за чевли „ BATA “ слави десет години постоење во Македонија. Во двата продажни салони во Скопје, љубителите на модерниот дизајн и врвниот квалитет секоја сезона може да најдат чевли кои ги следат последните трендови, а во исто време се удобни и гарантираат пријатно чекорење. Овој значаен јубилеј го одбележуваме преку повеќе активности и изненадувања за купувачите, но и преку интересна соработка со дел од пријателите на „BATA“. Тие добија задача да го одберат својот омилен модел „BATA“ чевли за сезонава и да го инкорпорираат во сопствениот, препознатлив стил. Фотосесијата на која навистина беше забавно и интересно да се види како секој го интерпретира брендот, ги вклучи Ана и Елена од веб страната Скопје се носи, модниот новинар Небојша Толески од Теа Модерна, Виктор Цветановски одговорен за кастинг на Моден викенд Скопје, дизајнерката Ивана Кнез, стилистката Милена Танаскоска, Марија Мечева уредник во Fashionel.mk, Бојан и Марија од Eye Cue, Aна Несторовска и Катерина ...
| | веќе видена

Се вели дека очите се огледало на душата, а помалку е познато дека квалитетот, должината и бојата на коса го ја опишуваат состојбата на нашиот дух. Косата всушност е показател за вашиот карактер. Должината и квалитетот на косата, како и начинот на кој ја чешлате косата говори многу за вас како личност. Тоа го тврдат американски научници со кои се согласуваат многу фризери. Долгата коса ја нагласува сензуалноста на понежниот пол, укажува на цврст карактер и енергичност. Жените со кратка коса се храбри и не бираат средство и начин за остварување на своите цели. Драстичната промена од долга на кратка коса вели дека станува збор за жена која е практична. „Боб“ фризури носат елегантни, наметливи и силни жени. Таквата фризура е идеална за лице со остри црти и долг врат. Драматичните промени се поврзуваат со животните подеми и падови, бидејќи новата фризура значи дека таа сака да каже дека продолжува напред. Девојките кои екпериментираат со драматични стилови не прифаќаат авторитет и имаат карактер на бунтовничка. ...
сите 2 | | | веќе видена

Денес ви предлагаме да подготвите вкусна вегетаријанска пица со печурки и млад кромид. За подготовка на истата ќе ви бидат потребни околу 40 минути. Потребни состојки за тестото : 250 мл. млеко свеж квасец 1 лажица шеќер 1 кг. бело брашно 2 јајца 400 мл. јогурт маслиново масло сол Од состојките се замесува тесто и се остава да отстои 2 часа во ладилник. Потребни состојки за филот : Доматно пире Печурки Млад кромид Пиперки Кашкавал Сусам (по желба) Постапката на подготовка на пицата е прикажана на сликите во продолжение. Потребни состојки за веге-пица со печурки и млад кромид Чекор 1: Го размесувате тестото Чекор 2: Тестото го премачкувате со доматно пире Чекор 3: Исецканите печурки ги ставате врз тестото Чекор 4: Го нанесувате изренданиот кашкавал Чекор 5: Печете 20-тина минути на температура од 200 степени во претходно загреана рерна Чекор 6: Завршувате со ситно сецкан млад кромид Добар апетит! Автор: Давор Панчевски
сите 93 | | | веќе видена

Вообичаено е она што не е убаво ниту на вкус ниту на изглед, да биде најделотворно. Денес ви презентираме токму таков рецепт. Потребни состојки: – 1 лажица јаболков оцет – исцеден сок од лимон – изрендана кора од лимон, – малку мелена лута пиперка – 250мл. вода Мелена пиперка Помага при варење на храната, ја забрзува работатата на метаболизмот и стимулира согорување на мастите. Лимон Го забавува таложењето на мастите, а неговата кора содржи поликосанол, соединение кое ги согорува наталожените маснотии. Јаболков оцет Помага при разложувањето на мастите во организмот. Подготовка: Водата загрејте ја до вриење и со неа попарете ја изренданата кора од лимонот. Оставете да стои 10мин., за кората да ги испушти своите корисни својства. Потоа додадете го јаболковиот оцет, лимоновиот сок и мелената лута пиперка, измешајте го со лажичка и оставете го да се излади. Пијте ваков пијалок пред и после секој оброк. По желба можете да додадете лажица мед.
сите 14 | | | веќе видена

Веројатно и не сте сретнале повкусен десерт во тегла од Nutella. Оние кои сакаат појаки вкусови со повеќе додатоци би рекле дека има, но оние кои го сакаат едноставниот вкус на чоколада со арома на лешник, уживаат во овој крем. За оние вторите презентираме рецепт за десерт кој се подготвува за 3 минути. Состојки: – 3 лажици Nutella – 1 јајце – 2 лажици млеко – 2 лажици масло – 3 лажици брашно – 3 лажици шеќер – 1 лажица каако – ¼ лажица сода бикарбона Подготовка: Во шолја ставете јајце, млеко, масло и Nutella. Мешајте додека не се соединат. Низ цедaлка просејте ги брашното и какаото, за да не се направат грутки. Додадете шеќер и сода бикарбона и помешајте ги сите состојки. Ставете ја шолјата во микробранова печка на најсилна температура, една минута. Бидејќи јачината на секоја микробранова се разликува, можете да печете повеќе, но целокупното печење не треба да биде подолго од 2 минути. Колачот можете да го украсите со шеќер во прав.
сите 85 | | | веќе видена

Во ова видео ќе имате можност да видите како оваа група делфини ужива во океанските бранови. Материјалот е снимено со помош на дрон на бреговите на Западна Австралија. Глетка која го намами локалното население и предизвика фасцинирање кај милиони луѓе ширум светот благодарение на социјалните мрежи на кои видеото се прошири.
сите 2 | | | веќе видена

Минатонеделниот пост „ Брадата зборува за карактерот на мажот “, нè инспирираше да креираме галерија со фотографии од 50-тина секси момци со долги, диви и густи бради. Сите фотографии се преземени од социјалната мрежа за споделување фотографии „Инстаграм“. Дами, уживајте во брадестиот сексипил!
сите 4 | | | веќе видена

На прагот на летото, прочитајте што ве очекува ова лето, според хороскопскиот знак во кој сте родени. Овен Летните месеци ви се потполно наклонети, единствено во текот на јуни ќе бидете мирни и бавни, но ситуацијата се менува во првите денови од јули. Оние кои се во врска после 15 јули можеби ќе добијат некоја љубовна или професионалена понуда која тешко ќе можат да ја одбијат. Идеално време за одмор е почетокот на август кога полни со елан ќе сакаат недела или две потполно да се посветат на саканата личност или драгите луѓе. Бик Летото е време кога треба да излезете од зона на комфорот. Сакате нова работа, нова љубов или било каква промена. Сега е време да направите крупен чекор кој ќе влијае на вашата иднина. Првите недели од јули ви се идеални за одмор за да ги наполните батериите за возбудливиот остаток од летото! Една Водолија веќе подолго време ја сака вашата наклонетост, можеби август ќе биде време конечно да попуштите и да почнете една авантура. Близнаци Јуни е ваш месец, но во текот на овој период ...
сите 20 | | | веќе видена

Постојат безброј начини на подготовка на милкшејкови кои ќе ни помогнат да се освежиме, но ние денес ви презентираме навистина вкусен и испробан рецепт. Потребни состојки: – 500мл млеко – 2 лажици сладолед од ванила – 1 лажичка екстракт од ванила За украсување: – бисквити – чоколаден прелив – мачмалоу Подготовка: Најпрво натопете го врвот на теглата во чоколадниот прелив. Потоа нанесете ги бисквитите. Во блендер ставете ги млекото, сладоледот, екстрактот од ванила. Истурете го шејкот во теглички и украсете го со мачмалоу.
сите 8 | | | веќе видена

Придржувајќи се кон овие едноставни правила ќе забележите голема разликаво вашиот изглед. Негата на лицето вклучува многу повеќе отколку што мислите Кога нанесувате крема за лице, не смеете да го заборавите пределот на вратот и деколтето. Без соодветна нега, овие делови од телото може предвремено да покажат знаци на стареење, кожата на нив ќе стане опуштена и безживотна. Најважниот препарат за коса Најчесто го заборавате, но спрејот за заштита на косата од топлина е исклучително важен за здравјето и изгледот на вашата кожа. Со оглед на тоа дека ефектот од неговото користење не го забележувате веднаш, сигурно сметате дека воопшто не е важен. Верувајте дека грешите. Сонот е клучен за убавина Сигурно ви е познато дека не треба да одите на спиење со шминка на лицето, но ова подразбира и адекватна нега на лицето. Всушност, ноќната крема и кремата за подрачјето околу очите се задолжителни и без нив не би требало да одите на спиење. Веѓите се „рамка“ на вашето лице Пополнетите и нагласени веѓи не само што ќе го ...
сите 2 | | | веќе видена

Меѓу другото, хороскопот открива кого иритирате, но и кој тип на личност на вас не ви одговара. Овен Овој знак е енергичен. Најмногу ги вознемирува емотивната Риба, која има силна интуиција и од нејзе не е можно ништо да се сокрие. Исто така Рибите се помалку во свој свет во кој нема одредени правила, а тоа е сосема спротивно од Овенот кој нема трпение за нивните изливи на емоции. Бик Друштво на Овенот најмалку ви одговара од сите знакови во Зодијакот. Овенот е нападен и експлозивен и побрзо ги остварува своите цели отколку стрпливиот и мирен Бик. Близнаци На опуштените и спонтани Близнаци најмалку им одговара друштвото на Бикот кој е понекогаш премногу озбилен и смирен. Рак Раковите се големи емотивци и често поради чувствата не можат разумно да ја согледаат реалноста. Енергијата на Близнаците не им одговара. Лав Лавовите немаат разбирање за емотивните Ракови. Ги збунува нивната истакната чувствителност и пасивност. Девица На скромните Девици им пречат нарцисоидните Лавови кои се жедни за пофалби и аплауз. ...
сите 11 | | | веќе видена

Постојат одредени факти за спиењето кои сигурно не ги знаете. 1. Најчесто ги сонуваме само ликовите кои ги знаеме. Речиси е невозможно е да сонуваме некого кого никогаш не сме го виделе. 2. Мажите сонуваат други мажи 70% од времето, додека жените сонуваат подеднакво и мажи и жени. 3. Кога делфините спијат, половина од нивниот мозок останува буден, за да ги потсети да дишат. 4. Парасомниа е всушност спиење кое ви предизвикува неприродни движења додека спиете. Ова може да биде застрашувачко затоа што сонуваме убиства, возење коли и разни други непријатни соништа. 5. 12% од луѓето сонуваат црно-бело. 6. Вашето тело се полни со енергија додека спиете. Не само мозокот туку и сите клетки во вашето тело, а вашето тело ги испушта критичните хормони. 7. Нормално е да сонувате. Оние кои не сонуваат можно е да имаат нарушување на личноста. 8. Околу една четвртина од венчаните парови спијат одвоено. 9 .Коалите спијат повеќе од било кои други цицачи – 22 часа на ден. Жирафите само 2 часа на ден. 10. Попрво ќе умрете од ...
| | веќе видена

next