Познато е дека за ослободување од многу болести доволно е да се исчистат цревата од слузот, фекалните наслаги и други паразити. За 70 години живот, низ нашите црева поминуваат 100 тони храна и 40.000 литри течности, што значи дека во стомакот се наталожуваат 15 килограми фекални наслаги и токсични отпади. Тие ја трујат крвта и на организмот му нанесуваат непоправлива штета. За фактот дека вашите црева се валкани сведочат честите запеци (опстипација), нарушениот метаболизам, дијабетесот, прекумерната или недоволната тежина, болестите на бубрезите и црниот дроб, болестите со слухот и видот, лошата состојба на кожата, косата и ноктите, како и други болести, од артритис до рак. Со помош на клизма може да се очисти само мал дел од дебелото црево, односно 40-50 см, а третманот на перење на цревата со помош на специјална апаратура е многу скап, долготраен и не е безопасен за цревната микрофлора. Конзумирањето на една до три лажици брашно од ленено семе во рок од три недели може потполно да го исчисти дебелото и ...
сите 6 | | | веќе видена

Успешните луѓе се посветени, однапред го планираат својот ден, преземаат акција и се свесни за сопствените недостатоци. Во продолжение пет клучни навини на успешните луѓе. Важните обврски ги завршуваат рано наутро Успешните луѓе прво ги завршуваат важните обврски и се држат до правилото 80:20. Што значи – 80% работа, 20% релаксација. Тие се посветени Тие знаат дека нивните зборови и постапки мора да се усогласени. Не дозволуваат околностите да ги диктираат нивните постапки. Нивните акции ги диктираат нивните околности. Тие се луѓе од акција Знаат дека идеите не се доволни. Тие разбираат дека соништата се остваруваат преку безброј часа на напорна работа. Тие не се совршени Сосема им е јасно дека ќе растат до последниот здив. Тие немаат проблем да признаат кога тие не се во право. Го планираат својот ден додека уште не започнал Тие го ценат времето кое го имаат на располагање и го планираат за да го извлечат максимумот од него. Секој чекор им е исполнет со нова мисла, затоа што сметаат дека планирањето е клуч ...
сите 7 | | | веќе видена

Помлад и поубав изглед е сон на секоја жена што ги надминува 30-тите години. По 30-тата, кожата почнува да покажува знаци на стареење. Брчки, линии под очите, темна и лабава кожа се неколку вообичаени симптоми на стареење. Може да се обидете да се борите против стареење со користење на скапи креми или со одење на масажа. Сепак, постојат неколку здрави навики кои можат да придонесат за подобра и помлада кожа. За да изгледате помлади, треба да водите здрав начин на живот. Погледнете кои навики можат да ве направат да изгледате помлади: Здрава исхрана за беспрекорна кожа Постојат многу намирници кои може да ви помогнат да добиете свежа и беспрекорна кожа. Можете исто така да се одлучите за исхрана за детоксификација на кожата, така што ќе ги отстраните токсините од телото, а со тоа ќе се борите и против стареењето. Намирници кои се богати со витамини А, Ц, Е и Б12 се навистина добри за вашата кожа. Аспарагус, јајца, кељ, магдонос, спанаќ, брокула, зелка и морков се само некои од намирниците кои можат да ја ...
сите 12 | | | веќе видена

Понекогаш се чувствувате изморени од работата што секојдневно ја работите, но пред да одлучите да престанете со истата, обидете се да и дадете втора шанса на моменталната работна позиција ѝ обидете се да ја засакате. Во продолжение неколку совети како да го постигнете тоа: 1. Разговарајте со вашиот претпоставен и искрено кажете му го она што ве мачи и прашајте го што би можел тој да направи за да бидете позадоволни со она што го правите. Укажете му на она што би сакале да го работите и замолете го да ви додели задачи во кои ќе може да уживате додека ги реализирате. 2. Дружењето со колегите е многу важно доколку сакате да одите на работа среќни. Потрудете се заедно да пиете кафе после работа или за време на паузите. На овој начин ќе бидете порасположени. 3. Ако сакате да работите на друга позиција во вашата компанија, бидејќи мислите дека тоа е поинтересно, обидете се да се префрлите во друг оддел и работете друг вид на работа. Можеби тоа ќе ве направипозадоволни. 4. Обидете се да се потсетите како на ...
сите 18 | | | веќе видена

Овенот многу лесно ќе ве изневери, Бикот преферира сигурност и среќа, додека пак, Близнаците сакаат да бидат верни, но тоа баш и не им оди најдобро од рака. ОВЕН Верност: Ако во неговата глава тоа не е тоа, истиот момент ќе те изневери. Не го интересирате многу што не е ок. Но, ако вистински се вљуби, тогаш ќе ве сака со целото свое срце. Љубомора и комплицираност: 75 проценти. БИК Верност: Ја сакаат сигурноста и среќата која им носи цврстата и стабилната врска. Особено ако партнерот финансиски добро стои. Иако, не се склони на тоа јавно да го измамат својот партнер, тие често фантазираат за друг. Физичкото искушение не им е проблем, па ако тоа што потајно посакуваат други не ви е проблем, нема за што да се грижите. Љубомора и комплицираност: 65 проценти. БЛИЗНАЦИ Верност: Иако, сакаат да бидат верни и лојални тоа не им оди од рака. Ќе ве сакаат одреден временски период, а потоа сето тоа ќе исчезне. По неколку месеци ќе ве изневерат. Мажот во знак на Близнаци ако не е во сериозна врска обожава да флертува. ...
сите 11 | | | веќе видена

Овенот многу лесно ќе ве изневери, Бикот преферира сигурност и среќа, додека пак, Близнаците сакаат да бидат верно, но тоа баш и не им оди најдобро од рака. ОВЕН Верност: Ако во неговата глава тоа не е тоа, истиот момент ќе те изневери. Не го интересирате многу што не е ок. Но, ако вистински се вљуби, тогаш ќе ве сака со целото свое срце. Љубомора и комплицираност : 75% БИК Верност: Ја сакаат сигурноста и среќата која им носи цврстата и стабилната врска. Особено ако партнерката финансиски добро стои. Иако не се склони на тоа јавно да ја измамат својата партнерка, тие често фантазираат за некоја друга. Физичкото искушение не им е проблем па ако тоа што потајно посакуваат други не ви е проблем, нема за што да се грижите. Љубомора и комплицираност: 65% БЛИЗНАЦИ Верност: Иако сакаат да бидат верни и лојални тоа не им оди од рака. Ќе ве сакаат одреден временски период, а потоа сето тоа ќе исчезне. По неколку месеци ќе ве изневерат. Мажот Близнаци ако не е во сериозна врска обожава да флертува. Кога тој ќе се ...
сите 11 | | | веќе видена

Многумина ги сметaат сините и зелените очи за најубави. Според статистиките, само 2 проценти од светската популација има зелена боја на очи, додека пак, сината боја на очи е застапена со околу 8 проценти. СИНИ ОЧИ Сината боја на очи е генетски рецесивна особина, бидејќи е помалку присутна во светот. Таа боја се формира како резултат на недостаток на пигмент. Во светот само осум проценти од луѓето ја имаат оваа боја на очи. Сината боја на очите се поврзува со енергијата и рационалното размислување. Луѓето со сини очи се сметаат за шармантни и пријателски настроени. Освен тоа тие се спонтани, авантуристи и ја имаат развиено духовната страна на од својот карактер. ЗЕЛЕНИ ОЧИ Оваа боја на очи се смета за најретка. Ја има само 2 проценти од светската популација. Зелената боја симболизира харизма, иновативност, младост и здравје. Луѓето со зелени очи се опишуваат како љубители на авантури. Тие се добри говорници, снаодливи во општеството и ретко осамени. Во љубовта се понекогаш превртливи, па ни сами не знаат што ...
сите 9 | | | веќе видена

Постојат многу причини за лошото здравје кај човекот. Но, четири од нив се најчести: лоша исхрана, пушење, недостаток на физичка активност и внесување на алкохолни средства. Од наведените причини, на физичката неактивност најмалку ѝ се обратува внимание. Новата студија од Велика Британија, укажува на важноста на физичката активност за здравјето на човекот, како и за советите и препораките за вежби. Во студијата се наведува колку е непозната улогата на физичката неактивност. Лекарите ја нарекуваат и чудотворен лек, бидејќи го намалува ризикот од многу болести, и тоа од 20% до неверојатни 50%. Се препорачува вежбање од минимум 30 минути 5 пати неделно. Добри страни на физичките активности: - 40% помал ризик од срцеви заболувања, – 50% помал ризик од висок крвен притисок, – 50% помал ризик од дијабетес од типот 2, – 30% намален ризик од дименција, – 25% помал ризик од ракот на дојката, – 45% помал ризик од рак на цревата. Лекарите треба да имаат главна улога во уверувањето и советувањето на пациентите за ...
сите 6 | | | веќе видена

Со доаѓањето на сезоната на матури неизбежна е потрагата по комбинација со која матурантите ќе бидат впечатливи и уникатни, а сепак ќе го задржат младешкиот дух. Веќе трета година по ред, „ Bitsiani “ подготвува стилски водич за матуранти со кој сака да им даде идеи и да разреши некои од дилемите кога станува збор за облека за овој вид на прослава. Како што е вообичаено за „Bitsiani“, комбинациите се колоритни и даваат свежа интерпретација на актуелните модни трендови. Силуетата ја следи линијата на телото, а бои кои доминираат се сината и бежовата, дополнети со потемни нијанси и поинтензивни тонови. Обувките се важен дел од секоја комбинација и тие ја дополнуваат приказната за младиот, модерен човек кој самоуверено ја носи облеката и наоѓа начин преку неа да го изрази својот сензибилитет. Модните додатоци како марамчиња, вратоврски, беџови и манжетни се неизбежни и можат да се комбинираат на безброј начини. Во стилскиот водич, освен предлог комбинациите, матурантите ќе може да најдат и корисни текстови за ...
сите 7 | | | веќе видена

„ Dance Alone “ е насловот на Евровизиската песна со којашто Јана Бурческа ќе ја претстави Македонија на 62-тото издание на Изборот на Песна за Евровизија коешто ќе се одржи во Киев, Украина од 9-ти до 13-ти мај. Песната „Dance Alone“ е оригинално авторско дело на Joacim Perrson, Alex Omar, Florence A. и Bobi-Leon Milanov, сите дел од SYMPHONIX INTERNATIONAL, реномиран музички бренд кој низ годините има остварено значајни евровизиски достигнувања, како и соработки со светски познати артисти, меѓу кои Kelly Clarkson, John Legend, Kylie Minogue, Lady Gaga, Mary J. Blige, Miley Cyrus, Selena Gomez, Armin Van Buren, Conchita Wurst, Alexandra Stan и Jamiroquai, а дел од авторите на SYMPHONIX INTERNATIONAL беа потписници и на „Лисја Есенски“ на Даниел Кајмакоски. „Добивме повеќе од двесте песни, меѓу нив навистина прекрасни музички дела, но уште од самиот почеток на отворениот повик во ноември 2016-та „Dance Alone“ на целиот тим ни остана длабоко врежана во меморијата. Сметаме дека имаме фантастична песна, којашто ...
сите 58 | | | веќе видена

Доколку почувствувате забоболка, а во моментот не сте во можност да посетите заболекар, тогаш пробајте го овој природен лек. Веднаш кога ќе почувствувате болка во забот или непцата, ставете каранфилче на болното место и цврсто загризете. Држете така 15 минути до половина час. Болката постепено ќе се намалува, а по извесно време и сосема ќе исчезне. Кога забоболката е посилна, употребете масло од каранфилче (може да се набави во билни аптеки) кое делува како анестетик. Веднаш по ставањето на каранфилче на болното место, пожелно е да втриете и малку масло од каранфилче. Болката ќе се ублажи за многу брзо време. Освен како анестетик, маслото од каранфилче има антивоспалително дејство, а добро е и за свеж здив.
сите 6 | | | веќе видена

Групата „ Ај Кју “ ја промовираа македонската верзија на регионалниот хит „Најбоља“, овој пат насловена „ Најдобар “. Откако српската верзија постигна регионален успех во изминатите неколку месеци, и беше една од највртените песни на музичкиот канал MTV, „Ај Кју“ одлчија да ја започнат 2017-та токму со оваа верзија. Видеото и овој пат е во реализација на Горила Филмс, како автори на музиката и текстот се потпушуваат Бојан Трајковски и Кристина Арнаудова, додека музички продуцент е Дарко Димитров. „Најдобр“ ќе се најде на третиот студиски албум на Ај Кју кој е најавен за оваа пролет.
сите 6 | | | веќе видена

Сигурно веќе знаете дека во периодот помеѓу 11 и 15 часот е најдобро да се избегнува изложувањето на сонце. Но, ако веќе морате да го направите тоа, имајте на ум дека одредени намирници овозможуваат заштита на кожата од сонцето. Nina Goad од бристанското здружение на дерматолози вели дека одредени намирници може да делуваат како умерена заштита, но сепак треба да знаете дека не овозможуваат целосна заштита од УВ-зраците. Студија спроведена на еден Лондонски универзитет покажува дека темното чоколадо има дејство слично на крема за сончање со помал заштитен фактор. 20g темно чоколадо со висок процент на какао го удвојува времето во кое кожата изложена на сонце не поцрвенува. За тоа се заслужни антиоксидансите кои ги содржи темното чоколадо. Доматите содржат антиоксиданс ликопен кој ја прави кожата поотпорна на сончеви зраци. Луѓето кои секојдневно јадат домати се 33% поотпорни на изгореници. Научниците откриле и дека јадењата со домати го зголемуваат нивото на проколаген во чковечкото тело, чиј недостаток ...
сите 2 | | | веќе видена

Ѓумбирот е со специфична арома и со широка примена во кулинарството, но и во народната медицина. Поради многуте лековити својства, ѓумбирот може да се додаде во напитоци, десерти, во варени јадења, но од него може да се направи убава комбинација и со путер. Путерот со ѓумбир може да го користите како намаз на интегрален леб. Состојки: 1/2 филџан несолен путер 1 лажица изрендан свеж ѓумбир 1 лажица ситно исецкан млад лук 1 лажичка соја сос Подготовка: Стопете го путерот на средна температура во помало тенџерче. Измешајте го ѓумбирот во растопениот путер и варете околу минута. Тргнете го од оган и додадете го лукот и соја сосот. Пикантниот путер со ѓумбир е готов и можете да го намачкате на мали лепчиња.
сите 2 | | | веќе видена

За оваа сезона, Celio* ве води на патување. За пат околу светот, Celio* предлага 6 колекции инспирирани од шест дестинации кои не смеат да се пропуштат оваа сезона: ТОКИО Овој голем, светски познат град, колевката на идните трендови и современата мода, секогаш успева да привлече со својата едноставност и спокојство. Celio* црпи инспирација од оваа внимателно контролирана мешавина и предлага канцелариски изглед кој воедно е дискретен и рафиниран, но исто така забавен и строго дефиниран. Базирана на американската работна облека со доза на автентичен јапонски допир, оваа линија прилега на сите облици на тело. Избледените „винтиџ“ џинс парчиња се комбинираат совршено со живи бои и весели принтови. Облеката за на плажа е во светли нијанси и флуоресцентни бои. ЊУЈОРК Метежот и вревата на Њујорк и Вол Стрит е она што го инспирираше Celio* да креира лежерна и шик линија. Опуштена и реласкирана облека составена од лесни јакни, летни „чино“ панталони и шорцови во секакви бои, „џогинг“ панталони и спортска облека која ...
сите 2 | | | веќе видена

ОВЕН Ова е година за вас! Ако сте задоволни од врската во која сте, тогаш вашата врска ќе стане посилна и повозбудлива. Ќе бидете почувствителни отколку што сте и полесно ќе ги изразувате чувствата кон партнерот. Комуникацијата ќе биде пријатна, но нема само да разговарате! Ова е многу страствена година. На овој или оној начин, вашиот љубовен живот ќе биде прилично зачинет. Ако сте сами, ќе запознаете нова личност. Ќе излегувате на нови места и ќе уживате во дружењето и новите познанства. Доколку сакате принова во семејството, оваа година вашата желба може да се оствари. Ако, сепак, тоа не го сакате сега-засега, превземете ги потребните мерки. Повеќе ќе се движите и ќе имате повеќе прилики да “кликнете” со некого. Ако го имате тоа добро претчувство, не двоумете се и тргнете во акција. Накратко, оваа година ќе запознаете многу нови луѓе и ќе склопите многу пријателства, а можеби ќе бидете и подготвени за стапување во брачните води. Овенот ќе биде подготвен за брак или за силна љубовна врска во јули и август. ...
сите 14 | | | веќе видена

Интернет страницата brightside.me објави кусо, но мошне поучно видео за нештата кои треба да бидат приоритет во вашиот живот. Тие на сликовит начин ве советуваат да го ставите својот фокус на најзначајните аспекти во животот.
сите 2 | | | веќе видена

Одредени навики, кои ги имаме во зимскиот период придонесуваат за создавање на целулит. Идеален услов за создавање целулит е долготрајното седење, намалената телесна активност, тесната облека, мрсната храна и храната полна со шеќери. Сето тоа повеќе го правиме на зима отколку на лето. Следниве неколку навики имаат лоши последици. Тесна облека Како главна причина за настанување целулит е слабата циркулација на крвта. Циркулацијата може да ослабне од тесната облека, како на пример тесни фармерки или еластични тесни хулахопки. За да го намалите лошото влијание на тесната облека врз изгледот на бедрата, носете меки хеланки. Добро би било во текот на зимата да практикувате лесна масажа која ќе ја поттикне циркулацијата и ќе го забави настанувањето на целулитот. Масло за масажа можете да си направите и сами. Во маслиново масло додадете неколку капки етерично масло од лимон или рузмарин и со нив масирајте ги критичните подрачја. Лоша исхрана Несоодветната исхрана богата со висококалорични мрсни и слатки намирници е ...
| | веќе видена

Студија спроведена во однос на прашањето кое е најдоброто време за секс вели дека најголем број на жени имаат најдобар секс на 28-та година од својот живот, додека кај мажите тој се случува на 33 години. Во истото истражување е утврдено дека жените кои имаат најредовен секс на 25 години, невиноста ја изгубиле на свои 17 години. Мажите кои изгубиле невиност на 18 години. сексуално се најактивни на 29 години. 40% од луѓето одговориле дека имале најдобар секс на 28 години, а оние на возраст помеѓу 50 и 60 години најдобриот секс го имале на 46 години.
сите 2 | | | веќе видена

Научниците велат дека третиот понеделник во јануари се смета за најдепресивниот ден во годината и токму денес луѓето се чувствуваат најосамени. Тоа е така поради тоа што финансиската состојба не е баш најдобра по новогодишните празници, а одлуката за новогодишната диета и држењето до зацртаниот режим на исхрана не одат баш по планот. Освен тоа, студеното време многумина држат затворени во четирите ѕида, новогодишната магија веќе помина, а летото се чини премногу далеку. Овој ден, како таков го утврдил академикот Клиф Арнели во 2005-та година, земајќи го предвид мнозинството фактори кои би можеле да допринесат за депресивност , како што што се состојбата на сметка, времето, стапката на развод и слично. Потоа истражувачите следеле милиони објави на Твитер и откриле дека на овој ден бројот на негативните коментари се зголемува за дури пет пати. Јануари исто така е традиционалното време за разводи. Адвокатот Варнер Гудмен вели: „Првиот понеделник кога децата се враќаат на училиште е денот кога луѓето најчесто ...
сите 18 | | | веќе видена

next