Махатма Ганди , спиритуалниот лидер на движењето за независност на Индија, ја присвои ненасилната форма на граѓанска непослушност како начин на борба против британската окупација. Како активист, Ганди проповедаше доктрина на љубов која ги инспирираше неговите следбеници да ја предизвикаат неправдата со мировни протести. Иако тој е убиен во 1948, верувањето на Ганди дека омразата може да се победи без употреба на насилство сé уште живее и денес. Во продолжение издвојуваме 15 негови цитати кои ќе ве потсетат дека секој може да го промени светот. Ако човек нема љубов спрема одредена личност или систем, тој треба да се чувствува слободен му даде полн израз на неговото незадоволство сé додека тој не помислува, промовира, или поттикнува насилство. Религиите се различни патишта што се спојуваат во иста точка. Не е важно дали патуваме по истиот пат сé додека ја имаме истата цел. Во што е потребата за расправање? Само вистината ќе опстане. Сé друго ќе се покоси со бранот на времето. Не смееш да ја изгубиш вербата во ...
сите 3 | | | веќе видена

Пролетта е вистинско годишно време за да отпатуваме на некоја нова, возбудлива и досега непосетена дестинација. Со тоа не само што ќе го збогатиме духот, ќе се ослободиме од стрес и ќе се вратиме со многу позитивна енергија, туку запознавањето на нови предели помага во развивање на мозокот, вели неврологот Пол Нусбаум од Универзитетот во Питсбург. Според неговите зборови, патувањата и искуствата кои ги стекнуваме тогаш придонесуваат за раст на нови врски во мозокот и ја намалуваат шансата за добивање на Алцхајмерова болест. Кога ќе се изложиме себеси на ново, комплексно окружување, мозокот реагира и почнува да личи на џунгла. Стресот кој патувањето некогаш знае да го приреди, кога не сè се одвива според планот, не само што не го намалува овој ефект, туку истиот и го зголемува. Одреден степен на напнатост е добар затоа што го доведува мозокот во состојба на апсолутно внимание, додава Нусбаум. Добрата вест е дека не морате да се упатите во освојување на Монт Еверест или некоја европска метропола за да му ...
сите 5 | | | веќе видена

Нашата овогодинешна евровизиска претставничка, Јана Бурческа , ѝ се претстави на публиката ширум Европа со видео снимено во Скопје. Младата и енергична пејачка во официјалниот видео-профил зборува за себе и за песната „ Dance Alonе “ со која ќе настапи во Киев – Украина. Кусо потсетување на „Dance Alone“.
сите 24 | | | веќе видена

На припадниците на хороскопски знак Девица им претстои добра заработка, Стрелците ќе треба да обратат внимание на својот имунолошки систем, а Рибите ќе преземат чекори кои ќе ги доведат до вистинската љубов. ДЕВИЦА Работа: Меркур, водачот на Девица, во месец мај ќе биде лоциран во куќата на кариерата. Тоа ќе донесе дополнителна амбиција и желба за истакнување. Претстои солидна финансиска заработка. Здравје: Избегнувајте кревање на тешки предмети и стресни ситуации. Внимавајте на сезонските настинки и вирози. Љубов: Месец мај, планетата Јупитер ќе се погрижи за вашите романтични моменти, а и во дадени ситуации ќе ви даде храброст да го направите првиот чекор. Не двоумете се многу, прифаќајте ги понудите за состанок од личностите кои ви се допааѓаат. СТРЕЛЕЦ Работа: Првите две недели од месец мај ќе ви бидат активни на професионално поле, благодарение на Сонцето, кое ќе биде лоцирано во Стрелец во куќата на работата. Планетата Меркур исто така добро ќе се покаже. Таа ќе биде во многу јака позиција која ветува ...
сите 60 | | | веќе видена

Најмалите деца во семејството најчесто се карактеризираат како неодговорни, желни за внимание, кои мислат дека можат да прават сè. Но, науката покажува дека моментите поради кои во семејството се шегувале со нив, прават помалите деца подоцна во животот да го искористат својот потенцијал до максимум. Тие се поголеми аватуристи бидејќи како мали морале сами да си го бараат своето место во семејството, за разлика од првородените. Затоа што повеќе експериментирале и ризикувале, па заради тоа се понаклонети кон истражување и отворени за искуства. Тие се најчесто многу смешни . Еди Марфи, Стивен Колберт, Џенифер Лоренс и Тина Феј се најмали деца во семејството, со најголема смисла за хумор. Според психологот Ричард Вајзмен, најмалите деца се натпреваруваат со другите за да го привлечат вниманието на родителите, а добар начин за тоа е хуморот. Тие се поопуштени бидејќи родителите биле поопуштени со нив откако веќе се здобиле со искуство со постарите деца. Според психологот и автор на книги Кевин Леман, најмалите ...
сите 43 | | | веќе видена

Станува збор за мошне едноставна, но истовремено многу ефикасна програма креиран од Кем Бејернс. Вежбите можат да се изведуваат во затворена просторија или под отворено небо. Единствениот реквизит кој е потребен е клупа или некој сличен предмет. Овие пет вежби ги активираат сите мускулни групи во телото. Поради големиот број на повторувања и малите паузи доаѓа до значително забрзување на метаболизмот. Тренингот може да го направите со 10 повторувања во 10 рунди или со 25 повторувања во 4 рунди.
| | веќе видена

Зен будизмот не ја бара смислата на животот, туку помага при совладувањето на животните предизвици. Нè учи да бидеме трпеливи, да обратиме внимание на она што се случува во секој момент и да се фокусираме на овде и сега. Во продолжение погледнете неколку Зен будистички мудрости: Искушението да се откажете е најсилно токму пред победата. Целта во животот е да се умре млад, но што е можно покасно. Патувањето од илјада милји почнува со првиот чекор. Силниот човек ја совладува препреката, мудриот човек го поминува целиот пат. Дури и ако паднете, не значи дека сте го избрале погрешниот пат. Секогаш гледајте на светлата страна. Ако тоа не можете да го сфатите, полирајте го она што го изгубило сјајот додека не почне да сјае. Што и да се случува, секогаш се случува во вистинското време.
сите 4 | | | веќе видена

Веројатно веќе знаете, потребни се само неколку минути за да оставите прв впечаток – и целиот живот да се трудите да го менувате ако е негативен. Со пракса, може да научите да се презентирате како професионалец секогаш кога ќе се запознаете со некого. Во продолжение четири правила за да оставите добар впечаток: 1. Бидејќи говорот на телото и зборовите играат голема улога во тоа како другите ве перцепираат, треба да се разгледаат четирите правила што се однесуваат на првиот впечаток кој го презентираме на другите. Па затоа вашите први зборови треба да бидат впечатливи. Најефикасниот начин да остварите интеракција со другите е да испратите пораки со благодарност. Пример: - „ Ви благодарам што најдовте време да се сретнете со мене, Г-дин X. “ - „ Мило ми е што конечно лично Ве запознав, Г-гица X. “ Овие се одлични пораки што покажуваат благодарност за први средби. Ова правило може да го користите и за луѓе што веќе ги познавате. Пример: - „ Благодарам за Вашиот интерес за меѓусебната соработка, X. “ - „ X, ...
сите 46 | | | веќе видена

Со чување на домашно милениче, добрите работи секогаш ги потиснуваат лошите. Но доколку сте алергични на нив, постои начин како да чувате милениче. Сите мачки и кучиња можат да предизвикаат реакција кај луѓе кои имаат алергија. Поголема е веројатноста мачките да предизвикаат алергиска реакција иако постојат случаи кога луѓе се повеќе алергични на кучиња. Спротивно од верувањата на луѓето, сепак не постои одреден вид на кучиња или мачки кои не би предизвикале алергија, дури и видовите кои немаат влакна ги предизвикуваат истите симптоми. Крзното кое постојано се менува кај кучињата може да биде во помал процент причинител на реакција, а можеби тоа се случува поради тоа што кучињата почесто се бањаат и крзното е понегувано. Што треба да направите? Ако во вашиот дом на некој од членовите на семејството му е дијагностицирана алергија на домашни животни, внимателно размислете дали можете да живеете со симптомите пред да доведете ново милениче во домот. Одредете место во домот каде миленичето нема да има пристап. ...
сите 10 | | | веќе видена

Фенг шуи се занимава со проток на енергиите и нивното влијание врз животот на луѓето. Според Фенг шуи, централната област поврзана со финансиите е најјужниот дел од вашиот дом. Покрај тоа секоја просторија од вашиот дом има своја област поврзана со финансиите. Еве неколку совети како да ги привлечете парите според древната кинеска филозофија за уредување на домот. Се работи за најблискиот лев агол во било која просторија кој треба да го исполните со позитивна енергија. За почеток, добро исчистете и отстранете ги непотребните работи кои ви пречат, па така ќе можете да привлечете позитивна енергија. Потоа поправете ги сите скршени или нефункционални работи или исфрлете ги од домот. Наведената област исполнете ја со симболи за богатство, на пример украси со пари, бамбус или некои други работи кои симболизираат богатство. Во комбинација со класичните симболи можете да поставите и слика на тоа што го сакате. Сите делови од домот кои се поврзани со финансискиот дел исполнете ги со виолетова и зелена боја, бидејќи ...
сите 8 | | | веќе видена

Научниците потврдија дека децата ја наследуваат интелигенцијата од своите мајки, па сега можете слободно да велите „ Паметна/ен сум на мама “. Според најновите истражувања, гените на интелигенцијата се сместени на хромозомот X, а бидејќи жените носат по два такви хромозоми, тоа значи дека е двојно поверојатно децата да ја добијат интелигенцијата од мајката. Дури и ако таткото даде некој ген на интелигенција, големи се шансите дека тој нема да има влијание на мозочната структура, зашто, според студијата на „Psychology Spot“, ако истиот ген дојде од таткото, тој се деактивира. Од друга страна, другите гени дејствуваат спротивно, односно се активираат само ако доаѓаат од таткото. Дали сакате уште докази? Медицинскиот совет за истражување и Единицата за науки на јавно здравство од САД направиле студија за мајките уште во 1994 година, итервјуирајќи млади луѓе од 14 до 22 години. Нивните прашања биле концентрирани на коефициентот на интелигенција (IQ) на децата, нивната раса, образование и социоекономски статус. ...
сите 41 | | | веќе видена

Сексот не се практикува само за задоволство, биолошко наследство или забава, тој е подеднакво важен и за нашиот физички изгледа, како и психичката состојба. Во продолжение седум добри причини за редовен секс: Намалување на болка Оргазмот ја менува состојбата на вашиот ум од болка на задоволство. Исто така, стегањето и олабавувањето на мускулите може веднаш да ги намали грчевите и болката. Подобрување на расположението Дали сте тажни? Оргазмот ги зголемува нивоата на естроген и ендорфин, кои ве прават посреќни и позадоволни. Зголемена емотивна поврзаност Уште еден хормон стапува на сцена, окситоцинот, кој честопати се нарекува „природен агенс на врзување“, кој се зголемува до пет пати за време на сексуалниот чин. Го подобрува сонот Да се свртиш настрана и да заспиеш по добар секс е вистински дар од природата. Според истражувањата, имате 15-20 минути време за гушкање пред да се активира окситоцинот. Намалување на стресот Неуротрансмитерот допамин, кој се ослободува за време на сексуалната возбуда предизвикува ...
сите 16 | | | веќе видена

Прочитајте што ви прогнозираат астролозите на љубовно поле за петтиот месец од оваа календарска година, во зависност од тоа дали сте во врска или слободни. ОВЕН Во врска: Оние кои се во брак или врска, пренагласено ќе се обидуваат да ја докажат својата љубов на материјалистички начин. Овните ќе посакуваат од партнерите поголемо внимание преку подароци, вечери во ресторани, заеднички патувања или нов мебел, автомобил… Можни се мали расправии и незадоволство поврзано со трошењето на парите и лошата комуникација. Сè до 22-ри мај, додека планетата Меркур се движи ретроградно, нема да најдете разбирање со партнерот. Бидете мудри и почекајте да дојде крајот на мај и сè ќе се одвива така како што посакувате. Потребна ви е вештина и компромис. Слободни: Двете планети кои се важни за вашите чувства, Сонцето и Венера, сега се наоѓаат на полето на парите. Сигурно е дека ќе ги имате и ќе ги трошите на себе и на другите. Во главно немате проблем со сигурноста во себе, но парите ќе ви бидат дополнителна стимулација, па ќе ...
сите 38 | | | веќе видена

Што треба да се јаде наутро за го зачувате своето здравје и да го спречите таложењето на вишокот килограми? Кинеските нутриционисти го разбија митот за тоа дека појадокот мора да биде обилен и дека мора да јадете рано наутро. Тие се залагаат за нешто сосема спротивно! Според нив, појадокот би требало да биде лесен и да се јаде подоцна. Преобилниот појадок би можел да доведе до натрупување на маснотии. Стручњаците исто така составиле список на намирници кои треба да се јадат наутро. На списокот се: 1) Јајца, 2) Зобена каша со овошје или со суво овошје, 3) Мусли со сок или млеко, 4) Јогурт со овошје, 5) Салата од зеленчук и зелени растенија, 6) Младо сирење со овошје, 7) Леб од житарки, 8) Овошна салата, 9) Нискокалорично сирење, и 10) Каша од хелјда со млеко. Идеално време за појадок е околу 11 или 12 часот.
сите 11 | | | веќе видена

Габриел Гарсија Маркес (шпански: Gabriel García Márquez, 6 март 1928 – 17 април 2014) го сакаме поради тоа што неговите дела се проткаени со митови и мистерии, можат да се читаат повторно и повторно. Тој многу раскажал на човештвото, раскажал десетици волшебни бајки од својот волшебен свет, во кој луѓето можат да сакаат и да живеат реално. Дури и за време на војни и тешки болести. Издвојуваме неколку култни цитати на Маркез од неговите книги и интервјуа, кои вредат да бидат запаметени: Проблемот со бракот е што завршува секоја вечер по водењето љубов, а потоа секое утро по појадокот мора повторно да се изгради. Не дозволувај да умреш, без да го доживееш чудото – да спиеш со човекот што го сакаш. Никој не ги заслужува твоите солзи, а оној кој и ги заслужува никогаш нема да те расплака. Не е вистина дека луѓето не ги остваруваат своите соништа затоа што се возрасни, возрасни се, затоа што престанале да ги остваруваат своите соништа. Секоја работа е жива-потребно е само да ја разбудите нејзината душа. Ако ја ...
| | веќе видена

Доколку имате проблеми со сува и испукана кожа, ви препорачуваме да ја направите оваа домашна маска за лице која ќе ви донесе неверојатни резултати. За подготовка на маската потребни ви се следниве состојки: една жолчка, лажичка мед, лажичка маслиново масло и витамин Е како додаток. Измешајте ги добро состојките и нанесете ги на лицето кое претходно добро сте го исчистиле. Оставете ја маската да делува 15 минути, а потоа измијте го лицето со млака вода. Маската се препорачува да ја користите еднаш неделно. Доколку имате премногу сува кожа, наместо една ставете две лажички маслиново масло и користете ја маската два пати неделно за да постигнете подобри резултати.
сите 19 | | | веќе видена

Што е тоа што прави една врска да биде дефинирана како добра? Првенствено, важен е односот помеѓу љубовните партнери, почитта која ја имаат еден кон друг, како и љубовта која секојдневно ја негуваат. Тие комуницираат отворено, не се плашат да ги симнат маските и се чувствуваат безбедно во меѓусебната прегратка. Но, дали се пронајдовте во овој опис? Можеби сте во погрешна врска?! Доколку се пронајдете барем во еден од следниве знаци, би требало добро да размислите дали тој е идеалниот избор за вас: Прави да се чувствувате виновно затоа што сте среќни Вие не можете да му го раскажете забавниот викенд, ниту пак колку добро ви оди на работа. Кога сте околу него одите како „на јајца“ бидејќи тој станува љубоморен дури и за најмали нешта. Се однесува како да му должите секс Ви купува вечера? Ги мие садовите? Ве собира со автомобил од работа? Сите овие нешта може да ги употреби против вас и ќе направи да се чувствувате како лоша девојка доколку не сте расположени за секс. Ве разочарува Секој ден, без исклучок! Кога ...
сите 18 | | | веќе видена

Кога станува збор за љубов, Овните преферираат моногамијата. Никогаш не им е доволно добиеното внимание или времето поминато насамо со своите љубени. Тие го ставаат партнерот на прво место на својата листа на приоритети, без разлика на сè, и го очекуваат истото за возврат. Ако немаат главна улога во универзумот на нивниот партнер, тогаш едноставно нема поента ни да бидат заедно. Овните важат за едни од најнезависните хороскопски знаци, па не сакаат да бидат гушени или контролирани во врската. Тие го обожаваат вниманието (она кое го добиваат, како и она кое го даваат) и едноставно сакаат да ги споделат своите најинтимни мисли со личност на која ѝ веруваат. Се чини дека најголемиот подарок кој можеме да го понудиме на еден Овен е активното слушање. Па за возврат, тие ќе ви го подарат своето срце и ќе ви го посветат целото внимание, но честопати играјќи улога на спасител со цел да ве освојат. Ова може да биде малку напорно и за двете страни, па треба да внимаваат да не претераат и навлезат предлабоко. Ако тоа ...
сите 8 | | | веќе видена

Кијану Ривс е познат по бројни улоги во холивудските филмови, а последните неколку месеци е активен на социјалните мрежи каде споделува сопствени ставови и мудри мисли, со кои предизвикува восхит кај своите обожаватели ширум светот. Овојпат тој им се посвети на бројните парадокси коишто владеат во денешното општество, со следните зборови: Не можам да бидам дел од светот каде мажите ги облекуваат своите сопруги како проститутки, покажувајќи го сето она што би требало да биде драгоцено. Каде не постои чест и достоинство, каде единствено може да се потпрете на едно „ветувам“. Каде жените не сакаат деца, а мажите не сакаат семејство. Каде будалите веруваат дека се успешни додека се кријат зад тркалата на автомобилите на своите татковци, а татковците кои имаат малку моќ се обидуваат да ве убедат дека сте никој и ништо. Каде луѓето лажно се декларираат дека веруваат во Бог со чаша алкохол во својата рака и без било какви информации за својата религија. Каде љубомората се смета за срамна, а скромноста е маана. Во ...
сите 6 | | | веќе видена

Познато е дека за ослободување од многу болести доволно е да се исчистат цревата од слузот, фекалните наслаги и други паразити. За 70 години живот, низ нашите црева поминуваат 100 тони храна и 40.000 литри течности, што значи дека во стомакот се наталожуваат 15 килограми фекални наслаги и токсични отпади. Тие ја трујат крвта и на организмот му нанесуваат непоправлива штета. За фактот дека вашите црева се валкани сведочат честите запеци (опстипација), нарушениот метаболизам, дијабетесот, прекумерната или недоволната тежина, болестите на бубрезите и црниот дроб, болестите со слухот и видот, лошата состојба на кожата, косата и ноктите, како и други болести, од артритис до рак. Со помош на клизма може да се очисти само мал дел од дебелото црево, односно 40-50 см, а третманот на перење на цревата со помош на специјална апаратура е многу скап, долготраен и не е безопасен за цревната микрофлора. Конзумирањето на една до три лажици брашно од ленено семе во рок од три недели може потполно да го исчисти дебелото и ...
сите 6 | | | веќе видена

next