Доколку имате проблем со вишок килограми, сигурно имате испробано многу диети. Сѐ што треба да направите е да внесете состојка која го прочистува организмот, бидејќи истата и слабее. Секое утро испијте сок од лимон помешан со вода и тоа во следниот размер. Ден 1: Сок од 1 лимон помешан со 1 чаша вода. Ден 2: Сок од 2 лимона помешан со 2 чаши вода. Ден 3: Сок од 3 лимони помешан со 3 чаши вода. Ден 4: Сок од 4 лимони помешан со 4 чаши вода. Ден 5: Сок од 5 ломони помешан со 5 чаши вода. Ден 6: Сок од 6 лимони помешан со 6 чаши вода. Ден 7: Сок од 3 лимони помешан со 10 чаши вода. Во овој сок додадете и една лажица мед и смесата пијте ја во текот на целиот ден. Ден 8: Сок од 6 лимони помешан со 6 чаши вода. Ден 9: Сок од 5 ломони помешан со 5 чаши вода. Ден 10: Сок од 4 лимони помешан со 4 чаши вода. Ден 11: Сок од 3 лимони помешан со 3 чаши вода. Ден 12: Сок од 2 лимона помешан со 2 чаши вода. Ден 13: Сок од 1 лимон помешан со 1 чаша вода. Ден 14: Сок од 3 лимони помешан со 10 чаши вода. Во овој сок додадете ...
сите 11 | | | веќе видена

Хороскопот покажува што сакаат хороскопските знаци и каков тип на одмор сакаат. Овен Тип на одмор: Авантурист Сакаат: патувања, кампувања, спортови Опис: Страста на Овенот е неговата егзистенција Бик Тип на одмор: Луксуз Сакаат: Музички фестивали, спа центри, хотели, многу храна Опис: Енергијата на земјата во Бикот ја создава стабилноста Близнаци Тип на одмор: Спакуван во секој момент Сакаат: Да учи нови работи, да посетува нови градови, места и локали Опис: Непостојаноста на Близнакот му предизвикува природен поларитет да направи сè што ќе му падне на памет Рак Тип на одмор: Удобно патување Сакаат: Вода, фамилијарни работи (да оди во родниот крај, да ги истражува своите корени), да ги посетува старите омилени места Опис: Ја користат енергијата да направат добри спомени од сѐ и секого Лав Тип на одмор: Прва класа Сакаат: Културни активности (театар, опера, балет, кино), софистицирани оброци Опис: Огнената енергија знае да ја канализира во гордост со доза на драматичност Девица Тип на одмор: Насочено искуство ...
сите 9 | | | веќе видена

Животот поминува премногу брзо и секој наоѓа малку време за најблиските, а времето го поминува во работа. Материјалното исчезнува, суштината останува, но ретко кој ја забележува. Ова е кратка приказна после која едноставно ќе посакате да ги прегрнете своите најмили. Девојчето ја украсувало малата кутија со златна хартија за да ја стави под елка. Кога дознал таткото дека девојчето потрошило многу пари за ролна шарена хартија ѝ се налутил. Следното утро девојчето го донело подарокот за својот татко. „Ова е за тебе, тато!“ – му рекло девојчето. Таткото ја отворил кутијата и видел дека е празна, не ѝ придал никакво значење и ја оставил на страна. „Кога некому му даваш подарок во кутија, нели би требало и да има нешто во неа?“ – прашал таткото. Девојчето го погледнало таткото со солзи во очите. „Тато, но подарокот не е празен, исполнет е со моите бакнежи, сите се за тебе“- одговорила таа. Таткото се посрамотил и се почувствувал многу непријатно. Ѝ се приближил на својата малечка и силно ја прегрнал. Уште многу ...
| | веќе видена

Во текот на летото треба да се консумира храна која е лесна, а која спеак ќе успее да ве одржи сити подолго време. Ние денес ви претставуваме одличен рецепт за фрапе кое ќе ве освежи и ќе замени оброк. Потребни состојки: – 2 банани – 200ml млеко – 2 топки сладолед од чоколадо – 4 лажички блага павлака – 2 лажички мелени бисквити Подготовка: Ставете ги во блендер состојките и матете додека смесата не стане хомогена. Уживајте!
сите 43 | | | веќе видена

Сигурно прво помисливте дека тоа е Близнакот, но сте погрешиле. Резултатите од едно неодамнешно истражување, покажуваат дека апсолутен шампион во изневерување е Стрелецот. Многумина ова ги изненадува бидејќи Стрелците имаат репутација на многу лојални и верни партнери. Токму поради тоа нивните причини за неверство никогаш не се површни. Истражувањето покажало дека Стрелецот не изневерува поради сексуално незадоволство, туку исклучиво ако е во лоша врска во која не е среќен. Интересно е дека страстните Скорпии согласно резултатите од ова истражување се на последно место на скалилото на оние кои изневеруваат. Имено тие и „не стигаат“ да ги изневерат своите партнери бидејќи често нагло ги оставаат поради потенцијалната нова љубов која веднаш сакаат да ја реализираат. По природа Стрелецот е многу лојален и често е тој кој е изневерен, но кога ќе почувствува дека не го почитуваат и дека потполно е запоставен во врската, од лутина почнува да размислува за тоа дали постои за него некој подобар. Инаку е многу ...
сите 4 | | | веќе видена

Во текот на животот ќе се појават луѓе кои ќе сакаат да ве „турнат“ и нив можете да ги сретнете било каде, дури и онаму каде што најмалку очекувате. Но, не треба да им дозволите! Да ве вовлечат во бесмислени аргументи Има луѓе кои постојано сакаат да ги бранат своите аргументи, таквите најчесто сакаат да покажат колку добри зборувачи се. Не дозволувајте да си го трошите времето на „исправање криви Дрини“, тоа непотребно одзема многу енергија. Да се срамите од минатото Секој има свои лузни од минатото, но тоа треба да ве направи посилни, не треба од тоа да се срамите, напротив треба да ги носите како заштитен оклоп и никогаш не ќе може да ви наштетат. Не треба пријателите лошо да се однесуваат со вас ниту зад вашиот грб Семејството не си го бирате, но пријателите си ги бирате. Од вас зависи какви пријатели ќе изберете и како ќе дозволите да се однесуваат со вас. Никогаш немојте да бидете нечиј „план Б“ Страшно е ако знаете дека некој ве бара само ако нешто му треба од вас, а вие го сметате за пријател. ...
| | веќе видена

Во Зодијакот е запишано и кого иритирате, но и кој тип на личност не ви одговара. Овен Овој знак е енергичен. Најмногу го вознемирува емотивната Риба која има силна интуиција и од неа не може ништо да се сокрие. Рибите живеат во свој свет во кој нема одредени правила, а тоа е во тотална спротивност со Овенот кој нема трпение за нивните изливи на емоции. Бик Од сите знаци во Зодијакот друштво на Овенот најмалку ви одговара. Овенот е наметлив и експлозивен и побрзо ги остварува своите цели од трпеливиот и мирен Бик. Близнаци На опуштените и спонтани Близнаци најмалку им одгова друштво на Бикот кој некогаш е премногу озбилен и смирен. Рак Раковите се големи емотивци и често поради чувствата не можат разумно да заклучуваат и да ја согледаат реалноста. Енергијата на Близнаците не им одговара. Лав Лавовите немаат разбирање за емотивните Ракови. Ги збунува нивната истакната чувствителност и пасивност. Девица На скромните Девици им пречат нарцисоидните Лавови кои постојано бараат пофалби и аплаузи. Критичните ...
сите 9 | | | веќе видена

Иако се вели дека сѐ има своја цена, сепак постојат нешта кои ниту едни пари не можат да ги купат. Ова се нештата кои немаат цена, а често се земаат здраво за готово. Знаење и искуство Можете да имате диплома од најскапите факултети во светот, но скапото образование нема да ви обезбеди широки познавања или искуство од животните ситуации. Исто така, во животот често успеваат оние кои имале малку, но со својата мудрост, знаење и искуство успеале да создадат нешто. Искрена љубов Љубовта е онаа вредност во животот која секој тежнее да ја стекне, а истата дава чувство на посебност и благослов. Исто како и кај пријателството, парите можат да купат привремена љубов, минлива и површна. Но, онаа вистинската искрена и длабока љубов може да ја добиете само доколку исто толку силно љубите. Здравје Медицината, најскапите клиники и лекови не можат сѐ. Човечкото знаење не може да ги совлада болестите, особено оние на модерното време. Студиите покажуваат дека побогатите луѓе почесто имаат здравствени проблеми, поврзани со ...
| | веќе видена

Ако немате доволно самодоверба, a нормално како и секоја жена имате потреба да се чувствувате секси, тогаш треба да направите барем едно од следниве 3 нешта. ЖЕНА ВО ЦРВЕНО Бојата која значи страст, љубов, копнеж, во очите на мажите е најсекси боја. Голем број истражувања потврдуваат дека токму оваа боја ги провоцира мажите и го привлекува нивното внимание. РАЗГОЛЕТЕ ГИ РАМЕНАТА Погледот на голи рамена ги поттикнува мажите да помислат и на вашите гради. Деколтето и разголените рамена се подеднакво секси. ВИСОКИ ПОТПЕТИЦИ Оној дел од мозокот кој е задолжен за сексуална возбуденост е истиот оној дел кој ги перцепира и стапалата. Еден пар високи потпетици може да ја разбуди машката фантазија и возбуда.
| | веќе видена

Доколку сакате да изгубите некој килограм не мора да држите строга диета која во рекордно брзо време гарантира резултати. Наместо тоа, направете мали промени во животните навики. Помеѓу нив задолжително вклучете ги оние за кои ќе прочитате во продолжение. Запишувајте Најчесто не сме свесни колку јадеме и пиеме во текот на денот, помеѓу главните оброци. Токму во таквата рутина се кријат бројни непотребни калории поради кои се дебелееме и не можеме да ослабнеме. На крајот на секој ден на лист запишете што сте јаделе и пиеле во текот на изминатиот ден. На тој начин ќе станете свесни за своите лоши навики од кои можете да се ослободите. Домашни обврски Домашните обврски ни задаваат вистинска мака. Со оглед на тоа дека морате да ги извршите, гледајте позитивно на нив. Кога ќе започнете да чистите, правете го тоа со помош на омилената музика со брз ритам. На тој начин ќе се движите побрзо, а секое дополнително клекнување или движење претставува вежба на телото која е корисна. Качување по скали Просечно секој од ...
сите 4 | | | веќе видена

Неверојатни фотографии со преубавите пејзажи на Исланд. Фотографиите се дело на Едни Ли , а истите се реализирани со фотоапарат со инфраред спектрум технологија.
сите 2 | | | веќе видена

Дека бракот нè прави среќни исто колку и добрата плата се покажало во последната фаза на проектот за мерење на среќата и благосостојбата во Британија, кој бил спроведен од тамошната канцеларија за национална статистика. Колку што добро платените луѓе се посреќни отколку оние кои имаат мали плати, толку и оние во брак се посреќни од самците. Сепак докажано е дека зголемувањето на платата нема толку големо влијание како чувството на задоволство на некоја личност која е во брак. Луѓето со повисоки примања често велат дека нивниот живот е исполнет, дека се среќни и помалку анксиозни отколку оние кои имаат помали примања.
сите 5 | | | веќе видена

Без разлика дали лагите се безопасни или имаат моќ многу да повредат, тие се секојдневние во секоја љубовна врска. Направени се бројни истражувања за женските лаги, за тоа колку жените лажат и за што лажат. Една студија открива дека 95% од жените ги лажат своите партнери дека им се допаѓа дарот кој го добиле од нив, a меѓу честите лаги е и онаа кога го убедуваат партнерот дека бил совршен во креветот. Најинтересната статистика вели дека 3/4 од жените кои лажат веруваат дека нивниот партнер никогаш не би им го направил истото. „Бев со ХХХ мажи пред тебе.“ Жените чувствуваат силен притисок во друштвото и сакаат да имаат чисто сексуално минато, па често лажат за бројот на мажите со кои спиеле. Жените испитани на детектор спиеле со двојно повеќе мажи отколку што кажале. „Навистина не знам каде ти е омилената маица!“ Некогаш дури и се колнат дека не ја виделе омилената маица на партнерот, ниту пак дека ја фрлиле. Секоја жена понекогаш знае да направи мала интервенција во плакарот на партнерот и да отстрани дел од ...
| | веќе видена

Лошата исхрана и неактивноста се главните виновници за создавањето на масните наслаги. Нивното разбивање и елиминирање е можно со промена во животните навики, редовна здрава исхрана и вежбање. Покрај тоа, можете да ги консумирате и овие пијалоци кои се голема закана на масните наслаги. ЗAЧИНЕТ РОЗЕВ ПИЈАЛАК – 1 кришка корен од ѓумбир – прстофат лута црвена пиперка – 4-6 свежи јагоди – 2 шолји манго – 1/4 шолја јаболков оцет Подготовка: Сите состојки се ставаат во блендер и се меша додека смесата не стане течна. Овој пијалак се пие наутро после појадокот. ЛУТ ЗЕЛЕН ПИЈАЛАК – 1 парче луто пиперче – 6-8 листови спанаќ – малку свеж магдонос – 1/4 шолја папаја – 1/2 шолја ананас – 1/2 шолја манго – сок од еден лимон – 1 шолја јогурт Подготовка: Состојките измешајте ги во блендер додека смесата не стане течна. Со оглед на заситеноста која ќе ви ја овозможи, овој пијалок може да го консумирате како меѓуоброк или после ручек.
сите 8 | | | веќе видена

Докторот и член на Американското здружение на остеопати (АОА), Rob Danoff предупредува дека постојаното седење сериозно му штети на човечкото здравје. Болки во грбот, опуштени мускули, кардиоваскуларни болести, дијабетес, рак на дебелото црево и прераната смрт се ризици на кои се изложени оние луѓе чија работа е поврзана со постојано седење. Најголемиот дел од времето во канцеларија го поминуваме седејќи, а штом се вратиме од работа седнуваме пред телевизор. Според американскиот Институт за здравје, просечно седиме 7,7 часа дневно, а 70% од работниците во канцелариите седат 5 часа дневно. Колку повеќе седиме, толку полоша е циркулацијата на крвта и истата носи опасност по здравјето. Затоа, Д-р Danoff советува да станувате секој половина час, да користите скали наместо лифт, да отидете до бирото на колегата за да му пренесете информација наместо да му праќате меил. И најважно, задолжително шетајте после работа или навечер пред спиење.
| | веќе видена

Доаѓа уште една сезона на комарци и сигурно секогаш се прашувате зошто се вртат баш околу вас. Научниците веќе извесно време го знаат одговорот на прашањето „Зошто комарците се вртат околу одредени луѓе?“. На оваа листа со одговори можете да проверите дали може да се откажете од нешто за да ги намалите шансите за непријатни убоди. Професорот по ентомологија, Д-р Фил Коeлер вели: „Вашиот метаболизам и уникатната хемија на телото играат важна улога во тоа дали сте или не сте магнет за комарци. Исто така, постојат докази кои велат дека вашата привлечност на комарци може да се менува со текот на времето“. Крвна група О Комарците речиси два пати почесто летаат околу луѓе со крвна група О отколку околу оние со крвна група А. Повеќето луѓе лачат супстанци кои на комарците им овозможуваат да ја идентификуваат нивната крвна група пред да тргнат во напад. Го чувствуваат пивото Пиењето само едно пиво ја зголемува можноста да ве искасаат комарци, а ова се покажува во една студија објавена од Американска организација за ...
сите 6 | | | веќе видена

Во текот на летото, се чини најомилено освежување е ладната лубеница. Додека однадвор изгледаат свежи и убави, внатрешноста покажува друго. Следниве неколку знаци ќе ви помогнат да изберете свежа и сочна лубеница. Лубеницата пресечена на пола која ја гледате на тезгите или во продавниците не треба да биде единствено мерило при купување. Шарата на лубеницата покажува колку е таа стара, па затоа секогаш избирајте ја онаа со светла шара бидејќи е зрела, вкусна и сочна. Освен тоа, страната на која „лежела“ лубеницата на земја треба да има жолта боја. Ако таа страна има бела или светло зелена боја значи дека плодот не е доволно зрел. Обрнете внимание на тежината на лубеницата. Доколку е голема, а лесна, тоа значи дека нејзината содржина е посува и нема доволно сок. Aко лубеницата има рачка, истата може да биде мерило за свежина. Доколку таа е цврста и права, плодот е свеж. Звукот на сочната лубеница треба да биде ѕвонлив. Тропнете на лубеницата на неколку места за да го проверите тоа. Доколку звукот е тап, не ја ...
сите 2 | | | веќе видена

Ова видео е одличен пример за вистинско пријателство. Главните улоги ги имаат јарецот г-дин Г. и магарицата Џелибин. Погледнете ја приказната, која за една седмица има повеќе од 3 милиони прегледи на јутјуб.
| | веќе видена

Дека љубовта не познава граници докажаа и двајца Италијанци во поодминати години. Имено, Антонија и Џовани се вљубиле како тинејџери, но за жал, ги разделила Втората светска војна. Сепак, како што понекогаш се случува, вистинската љубов на крајот го наоѓа својот пат. Цели 70 години подоцна, двајцата вљубени, кои денес длабоко чекорат во деветтата деценија од своите животи, повторно ги спои интернетот. Во минатиот век, Џовани морал да замине на воениот фронт и поради тоа ја напуштил неговата сакана. Потоа бил заробен, а кога конечно се нашол на слобода не можел никако да ја најде Антонија. Мислејќи дека Џовани е загинат, таа се омажила со друг човек со кого има две деца. Џовани по некое време, исто така, основал свое семејство. Но, Антонија Готифреди (89) и Џовани Молинари (86) успеале да се пронајдат благодарение на социјалната мрежа „Фејсбук“. Двајцата вдовци посегнале по модерната техноогија за да најдат сродни души, незаборавајќи ја непреболената љубов од младоста. Антонија вели дека Џовани останал ...
| | веќе видена

next