Освен физичкиот изглед, жените ги привлекуваат и други фактори кај мажите. Експертите велат дека женетите мажи имаат некои од тие клучни фактори. Зошто слободните жени паѓаат на женети мажи? Подготвени се за сериозна врска – мажите кои одлучиле да го поминат животот со една личност изгледаат привлечни, бидејќи жените сигурно претходно имале неколку неуспешни обиди со мажи што ја сакаат својата слобода. Прифаќаат одговорност – знаеме дека бракот не мора нужно да значи дека мажите се одговорни, но жените имаат таква претстава за нив. Покажуваат емоции – жените мечтаат за женети мажи затоа што умеат да ги покажат своите чувства кон својата животна партнерка и тоа е особина што многу се цени.
| | веќе видена

Според резултатите од студија направена на Универзитетот Дурхам, пушењето цигари за време на бременоста го забавува развојот на нервниот систем кај плодот. Во текот на студијата биле проучувани разликите меѓу 20 мајки кои не пушат и оние кои пушат цигари. Истражувачите го следеле развојот на бебињата со 4D ултразвук во 24, 28, 32 и 36 недела од бременоста и откриле дека бебињата на жените што пушат почесто се допираат по лицето и устата. Бебињата на непушачите не се допираат толку бидејќи со текот на времето добиваат поголема контрола над движењата, односно побрзо се развиваат. Од друга страна, кај трудниците кои пушат цигари нервниот систем кај бебињата побавно се развива, а контролата на движењата е намалена. Доктор Надја Реисланд, од Универзитетот Дурам, вели: Потребна е поголема студија за да се потврдат овие резултати, како и да се истражат специфичните ефекти кои ја вклучуваат и поврзаноста на стресот на мајката и пушењето.
сите 4 | | | веќе видена

На крајот од актуелната календарска година, секојпат поставуваме некои цели кои би сакале да нѝ се остварат во годината која доаѓа. Тие најчесто се однесуваат на здравје, финансии, но и на љубовно и сексуално поле. Бидете искрени пред себе и решете го овој кус секс тест. 1. Кое е најинтригантното место на кое сте воделе љубов? А) На клупа во парк во текот на денот Б) Во шума или на плажа В) Во лифт 2. Сте сонувале за жешки игри со многу момци кои ве опкружуваат зарем не, бидете искрени па дури и ако сте во врска!? А) Пет познати лица од деловното опкружување Б) Со неколку протагонисти од љубовните романи или филмови В) Со една или ниедна личност 3. Со поени од 1 до 10, оценете колку сте секси? А) Дефинитивно 10, од моите гради излегува оган кој е тешко може да се изгаси Б) Повеќе сум мирна, коректна и малку кокетирам, за мене 7 В) Незадоволителна двојка? Новото мини здолниште во плакарот сеуште не сум го облекла, но планирам 4. Како изгледа вашиот одмор од соништата? А) Екстремни спортови кои вклучуваат ...
| | веќе видена

Масаи е народ од источно-суданското семејство на народи, гранка на Нилотите. Приближно 300.000 припадници на народот Масаи живеат во Кенија и Танзанија. Повеќето од нив живеат традиционален начин на живот и одгледуваат стока. Племето Масаи е полу-номадски народ, верен на својата традиција. Ако во местото на живеење се случат големи несреќи, тие веднаш се селат од таму. Мажите се сметаат себеси за воини, носат долго копје и долга коса која ја фарбаат црвена. На свечености, се мачкаат по лицето со црвени бои. Жените сосема спротивно од нив, ја бричат главата и воопшто немаат коса. Мажите изработуваат накит од мониста и се китат со него. Жените носат раскошни ѓердани од бисери, а бројот и боите на бисерите покажуваат дали жената е мажена и колку деца има. Бисерите, исто така, покажуваат колку богата. Останатите домородни племиња не ги сакаат луѓето од племето Масаи, ги сметаат за нецивилизирани, но за туристите најчесто се атракција. Масаите говорат Маа јазик кој припаѓа на групата нило-сахарски јазици. ...
| | веќе видена

Ако забележувате дека вашите колеги имаат симптоми на настинка и грип и ги избегнувате бидејќи имате фобии од настинка и грип, тогаш треба да превземете неколку чекори пред грипот да допре до вас. Држете дистанца Одржувајте растојание од лицата кои имаат симптоми на настинка и грип, како течење на носот и кашлица. Не ги допирајте носот, очите, устата и лицето додека сте надвор од дома Ова се најчестите начини на пренос на вирусите. Често миење на рацете Мијте ги рацете колку што е можно почесто, особено доколку сте надвор од дома ила пак ако се ракувате со личност која има симптоми на грип и настинка. Користете течен сапун и топла вода, и мијте ги повеќе од 30 секунди. Доволно е два пати да ги премиете рацете во еден акт и вирусот да го снема од дланките. Користете средства за дезинфекција Средства за дезинфекција базирани на алкохол, како влажни марамчиња и антисептични гелови. Вакцинирајте се Доколку одлучите да се вакцинрате против сезонски грип, тоа треба да го направите пред почетокот на зимата. ...
сите 4 | | | веќе видена

Познато е дека некои елементи, како на пример оловото и арсенот кога ќе се најдат во човечкиот организам, може да предизвикаат неповратни оштетувања, па затоа се и повеќе од неполжелни во храната што ја конзумираме. Арсенот, на пример, природно постои во животната средина, додека пак, оловото најчесто се јавува како последица на индустриската контаминација, како и другите активности на современиот човек. Во Велика Британија, како и во повеќето други земји, постојат законски легислативи за контрола на количеството на вакви елементи во храната. Во последно време, се зголемува контролата врз токсичните елементи како кадмиумот, живата, алуминиумот. ОЛОВО Главен извор на загадување на храната со олово денес е употребата на алкил – оловните компоненти како адитиви во нафтените деривати. Оловото кое се среќава во храната е чисто олово, неоргански јони и соли. Кога се наоѓа во човечкиот организам, оловото нема никаква есенцијална функција, туку само голем број на негативни дејства, особено врз малите деца и ...
сите 5 | | | веќе видена

Прашањето „ Која е твојата омилена боја? “ нè следи уште од самото детство. Веројатно, потсвесно сметаме дека со откривање на нечија омилена боја добиваме општа слика за личноста. Бети Вуд, авторка на книгата „Исцелителна моќ на боите“, открива дека нашите омилени бои навистина зборуваат за нас. Бела Белата е симбол на чисто, невиност и наивност, често се поврзува со младоста. Ако сте постаро лице, вашиот избор на бела боја може да значи дека копнеете по совршенство и неостварени идеали. Дури и сакате повторно да ја вратите изгубената младост и свежина. Исто така, белата боја симболизира желба за едноставност. Црвена Оваа боја претставува сила, здравје и виталност. Често ја избираат екстровертни, агресивни и импулсивни лица, или пак лица кои би сакале да ги постигнат тие особини. Се поврзува со амбициозен карактер, одлучни да искористат сè што им нуди животот. Можат брзо да ги оценат луѓето и да одберат страна на која ќе се приклонат. „Црвените лица“ обично се оптимисти кои тешко поднесуваат монотонија, ...
| | веќе видена

Солзите според многумина се знак на слабост, но научниците не се согласуваат со тоа. Имено, плачењето носи и придобивки, а првенствено се природна заштита на телото од хормонот на стрес. Со плачењето се ослободуваме од лошите емоции, а освен тоа, тие успеваат да одбранат од бактерии или се реакција на некои хемикалии. ГИ ЧИСТАТ ОЧИТЕ Солзите делуваат како природен антибиотик и можат да уништат 95% од штетните бактерии во очите, и тоа за само 5 минути. ГО ПОДОБРУВААТ ВИДОТ Мембраната на окото може да биде дехидрирана поради што се јавува проблем со видот, а она што го гледаме пред нас ни се чини како замаглено. Солзите обезбедуваат влажност на мембраната и на тој начин го подобруваат видот. ГИ ЕЛИМИНИРААТ ТОКСИНИТЕ Според одредени истражувања, солзите во зависност од причината имаат различен хемиски состав. Така на пример, рефлексните солзи (оние кога сецкате кромид) се состојат од 98% вода, додека емоционалните солзи се полни со пролактин. ДАВААТ УТЕХА Плачењето е пропратено со засилена активност во одредени ...
| | веќе видена

Астролозите тврдат дека одредени градови се под влијание на хороскопските знаци. На пример, Берлин е под влијание на овен, Рим под лав, а пак, Њујорк под ѕвездите на хороскопскиот знак водолија. Според тоа, астролозите предлагаат каде да летувате според вашиот хороскопски знак. Овен На патувањето секогаш е во акција и секогаш прв презема иницијатива и организација. Овенот сака динамични места како Берлин, Камбоџа, Непал и Мексико. Бик Бикот сака комфор. Не е подготвен на ризик и не се чувствува сигурно на непозната територија. Важни му се кулинарските доживувања, па со задоволство ги посетува дестинациите како Болоња, Даблин, Парма, Цирих, Мајорка, Монако и Израел. Близнаци Сакаат разноличност, со задоволство патуваат, а честопати се учесници на едукативни патувања и натпревари во странство. Сакаат да запознаваат нови луѓе и одлично се снаоѓаат во места како: Лондон, Буенос Аирес, Египет, Данска, Норвешка, Тунис и Турција. Рак За ракот важи мотото: “Колку поедноставно и поудобно – толку подобро”. Раковите ги ...
сите 28 | | | веќе видена

Нутриционистите на неколку познати ѕвезди, меѓу кои се вбројуваат оние на Кети Пери и Деми Мур, открија една од тајните за убавата линија и изгледот на познатите. Доколку имате потреба од брзи резултати во слабеење, екстрактот од зелено кафе е вистинскиот рецепт за остварување на таа цел. Како што велат експертите, кофеинот значително ја забрзува работата на метаболизмот, а зеленото кафе има одлични резултати во топење на мастите во најтешките области на човечкото тело. Кофеинот освен што ја намалува телесната маса, дејствува и како антиоксидант и го регулира нивото на гликоза во организмот.
сите 3 | | | веќе видена

Веќе знаете дека овошјето треба да го вклучите во секојдневната исхрана. Овие суви плодови содржат супстанции кои го поттикнуваат обновувањето на клетките, вклучувајќи ги меките ткива околу ‘рбетниот диск, односно ги прават овие ткива постабилни и поеластични. Нивното засилување води до зајакнување на целиот рбетен столб, а на овој начин ќе придонесуваат и за подобра издржливост на срцето, мускулите и коските кон физичките оптоварувања. Оваа вкусна комбинација од 3 сушени плодови, консумирајте ја секој ден: 1 сува смоква 5 суви кајсии 1 сува слива Сувите кајсии се вистински извор на хранливи материи. Поради својата содржина на калиум, тие имаат поволен ефект врз срцевиот мускул. Во составот на овие плодови спаѓаат: фосфор, железо, калциум, каротин, витамин B5. Смоквите ја нормализираат работата на тироидната жлезда. Освен тоа, помагаат за отстранување на паразити од цревата и се користат како народен лек за лекување на бронхит. Сувите сливи имаат поволен ефект врз гастроинтестиналниот тракт, помагајќи ни да ...
| | веќе видена

Ако сакате да одржите тенка линија ова сигурно ќе ве интересира. Во една неодамна спроведена анкета, чии резултати беа објавени во American Journal of Clinical Nutrition, вели дека секогаш треба да ручаме пред 15 часот. Научниците велат дека нашиот глад е контролиран од циркадијален ритам односно од нашиот внатрешен саат. Тоа значи дека ако јадеме доцна во текот на денот, нашето тело потешко ќе ги обработи калориите. Со други зборови, ако секогаш чекате да почувствувате дека сте навистина гладни, салатата ќе изгледа помалку атрактивна, а исто така е и поголема веројатноста дека подоцна ќе изедете чоколадо.
сите 2 | | | веќе видена

Во текот на празниците, секој ужива во храната, без грижа на совест и без да обрнува внимание колку и што внесува. За да се вратите во нормала, ви предложуваме освежувачки пијалоци кои ќе го разбудат вашето тело и ќе го забрзаат варењето на храната. ДЕТОКС СОК ОД ПОРТОКАЛ СО ЛИМОН И МЕД сок од 4 портокали 1 мала лажичка сок од лимон 1 мала лажичка мед ДЕТОКС ОД ПОРТОКАЛ сок од 2 портокали 200ml јогурт 1 банана 1 мала лажичка сок од лимон 1 мала лажичка мед Првиот детоксикациски пијалок можете да го пиете наутро и помеѓу оброци, додека вториот може да замени и меѓуоброк или вечера.
сите 8 | | | веќе видена

Препорачаниот број на калории за лица во раст и развој изнесува околу 2.700 на ден, но тој број кај средновечните луѓе е помал и се движи помеѓу 2.000 и 2.200 калории. Погледнете го ова 2-минутно видео кое ќе ви помогне за правилна комбинација на намирниците кои ги внесувате во вашиот организам во текот на еден ден.
| | веќе видена

Фотографот Габриел Галимберти изработил интересни тематски фотографии на тема „готвење“. Тој поминал повеќе од 25 држави со цел да ги фотографира традиционалните јадења. Па, во продолжение погледнете што подготвуваат бабите во Шпанија, а што бабите од Мароко. Албанија Алјаска Алжир Боливија Бразил Египет Ерменија Филипини Хаити Индонезија Италија Канада Кенија Латвија Либан Малезија Мароко Мексико Шпанија Шведска Тајланд Турција Замбија Занзибар Зимбабве
сите 16 | | | веќе видена

Кога чувствувате мачнина во желудникот, а ви се јаде, треба да избегнувате мрсна и тешка храна. Но, овие намирници не само што ќе ве заситат, туку и ќе ви помогнат. Двопек Двопекот е лесен и одличен начин за ублажување на мачнините. Наместо двопек можете да изедете мало парче леб од цели житарки. Двопекот го апсорбира вишокот на желудочна киселина и ги ублажува желудочните мачнини. Двопекот можете да го комбинирате со чај од нане. Овошје и зеленчук Овошјето и зеленчукот, особено јаболката, бананите и спанаќот, имаат моќ да ги ублажат дигестивните тешкотии. Овошјето и зеленчукот имаат висок процент на влакна кои ја поттикнуваат елиминацијата на токсини од дигестивниот систем. Јаткасти плодови Сите видови на јаткасти плодови, или путер од овие плодови, можат да помогнат во ублажување на мачнините.
сите 8 | | | веќе видена

Секој хороскопски знак си има свои добри страни. Овен Станува збор за доминантни личности, кои знаат како и во љубовта така и во бизнисот да изгледаат строго, но модерно. Во љубовните односи омекнете и повеќе ќе уживате. Бик Вие сте создадени за љубов. Умеете да уживате, свесни сте дека сте моќни со допири. Долната облека ви е секогаш приоритет. Близнаци Мозокот е вашата најголема слабост. Во таа смисла, овој дел од телото и најмногу ве привлекува кај партнерот. Слатките шепотења на уво може да ве излудат. Рак Многу време поминувате да создадете сигурен дом, во кој планирате да живеете со партнерот среќно до крајот на животот. Емоционалната сфера ви е на прво место. Лав Сака да е во центарот на вниманието па затоа ужива во луксуз. Може да биде многу дарежлив за да ги искаже своите чувства. Девица Романсата во вашиот живот се развива како заплет во стар филм. Сакате класично додворување. Вашата љубов е племенита невина и чиста такво нешто ретко се гледа денес. Вага Секоја врска ја гледаат како брак па ...
сите 14 | | | веќе видена

За малкумина е познато ова, јадењето компири нема автоматски да ве направи подебели. Ако знаете на кој начин да ги консумирате, тие може да ви помогнат во вашите планови за губење на вишокот килограми. Полни се со витамини и минерали Компирите (со лушпа), се многу богати со витамин Б6, како и со калиум – и тоа двојно повеќе од една банана. Во нив има многу хранливи влакна и протеини, железо, манган, магнезиум и витамин Ц. Тие се како мултивитамини, освен ако не ги претворите во помфрит, каде што ќе ги испржите овие витамини. Некои нутриционисти дури советуваат и да го јадете целиот компир, затоа што лушпата содржи половина од вкупните хранливи влакна и важни минерали. Компирите содржат својства што ве релаксираат Високите нивоа на витамин Б и магнезиум се одличен начин природно да се справите со стресот и анксиозноста. Скробот не е зло Компирите се полисахариди, па токму затоа и можат да ви помогнат во намалувањето на килограмите, сè додека не создавате услови коишто ќе го попречат нивното варење. Не ги ...
сите 5 | | | веќе видена

Приближно 70% од телесната маса на возрасен човек ја сочинува водата. При раѓањето водата сочинува 80% телесна тежина на новореденчето. Водата е дел од фудаменталната супстанца (протоплазма). Здрава личност може да испие максимум 48 чаши вода во текот на денот. Брзо внесување на голема количина на вода може да доведе до „опијување“ на организмот, кое доведува до нагло покачување на крвниот притисок, поради содржината на растворениот натриум во водата, предизвикувајќи дисбаланс на содржината на вода во мозокот. „Опијување“ на организмот со вода најчесто настанува во текот на интензивни спортски активности. Препорачано дневно внесување на вода се 2 литри на ден. Еден дел од водата во организмот се внесува не само во тежинска форма, туку и со храна или некои други напитоци. Освежителните напитоци, кафето, чајот, иако во главно содржат вода, во себе имаат и одредено количество на кофеин. Кофеинот се однесува како благ диуретик, пречејќи му на нормалниот транспорт на водата низ организмот. Во моментот кога ...
сите 2 | | | веќе видена

next