На некои знаци им е тешко да излезат од својата комфорна зона, а некои премногу мислат или се перфекционисти. Дознајте од која од овие особини ви е најтешко да се ослободите според зодијакот. Овен – Нетрпеливост Не можете да очекувате сѐ да се случи веднаш. Ако постојано брзате, може да ги пропуштите работите на кои им треба подолго време за да се случат. Научете се на трпение, и ќе бидете долгорочно наградени. Бик – Лутина Важно е да се ослободите од натрупаната лутина во себе, само со простување ќе се чувствувате подобро и ќе одите напред во животот и ќе ви се отворат прекрасни можности во иднината. Близнаци – Премногу размислување Понекогаш е важно малку да го замолчите вашиот мозок. Ако постојано сте зафатени со размислување, ја пропуштате сегашноста. Опуштете се, успорете малку и уживајте во сегашноста без многу размислување. Рак – Зона на удобност Знаете како велат, дека животот почнува на работ од вашата зона на удобност? Сега е совршен момент да пробате нови нешта и нови искуства. Ќе бидете ...
сите 18 | | | веќе видена

Шпанскиот бренд MANGO повторно соработува за новата сезона со фотографот Марио Соренти, а како ѕвезди во кампањата се појавуваат топ моделите Ана Еверс, Амбер Валета и Фреја Беха Ериксен. Во истата се појавува и француски глумец Оливие Мартинез, кој освојува со својот шарм и таинственост. Снимена на различни скриени места во Париз, рустичниот изглед на старите градби и големите градини, даваат автентичност и мистичност на кампањата. Есенските трендови се претставени преку новите изгледи на „малиот црн фустан“, палтата со широк крој и флоралните принтови кои се идеални за есента. Неизбежни се и кожната моторџиска јакна со волна, гламурозните вечерни фустани со набори, палта во различни кроеви, карирани сакоа, парка со широк крој, како и смелиот изглед на удобните плетени парчиња. Исклучително посветена на комплетирање на вашата гардероба за оваа сезона, колекцијата на MANGO за есен/зима ’17 носи живописни и класични нијанси како „бургунди“, окер, маслинесто зелена, светкаво сина, сива и други есенски тонови ...
сите 3 | | | веќе видена

Понекогаш се чувствувате изморени од работата што секојдневно ја работите, но пред да одлучите да престанете со истата, обидете се да и дадете втора шанса на моменталната работна позиција ѝ обидете се да ја засакате. Во продолжение неколку совети како да го постигнете тоа: 1. Разговарајте со вашиот претпоставен и искрено кажете му го она што ве мачи и прашајте го што би можел тој да направи за да бидете позадоволни со она што го правите. Укажете му на она што би сакале да го работите и замолете го да ви додели задачи во кои ќе може да уживате додека ги реализирате. 2. Дружењето со колегите е многу важно доколку сакате да одите на работа среќни. Потрудете се заедно да пиете кафе после работа или за време на паузите. На овој начин ќе бидете порасположени. 3. Ако сакате да работите на друга позиција во вашата компанија, бидејќи мислите дека тоа е поинтересно, обидете се да се префрлите во друг оддел и работете друг вид на работа. Можеби тоа ќе ве направи позадоволни. 4. Обидете се да се потсетите како на ...
сите 7 | | | веќе видена

Фармерките се есенцијален дел од машката гардероба – лежерни, шик или пак во спортска варијанта. Дизајнирана за да ги задоволи потребите на купувачите, нивниот вкус и очекувања, новата колекција на фармерки од Celio* нуди голем број на модели и посветеност на детали која го движи брендот веќе 30 години. Класични и модерни кроеви кои доаѓаат во голем број нијанси, доработени со беспрекорни детали, од материјал кој е издржлив и отпорен на кинење. Последната иновација на Celio* , POWERFLEX техонологијата, нуди револуционерен пристап во еластичноста на фармерките и овозможува нова слобода во движењето. Иновативниот материјал го комбинира автентичниот деним изглед и екстремна удобност во секојдневното облекување и дополнително ја зголемува издржливоста и отпорноста на кинење. „Слим“ фармерките никогаш до сега не биле толку удобни!
сите 8 | | | веќе видена

Путерот од кикирики е навистина вкусен. Можете да го користите за премачкување на палачинки во комбинација со мед или џем, да го консумирате додека пиете кафе, а исто така, може да го употребите како состојка за подготовка на овој вкусен колач. Потребни состојки : – 230 грама растопен путер – 260 грама мелени бисквити – 380 грама рафиниран шеќер – 220 грама путер од кикирики – 150 грама чоколадо за готвење Начин на подготовка : 1. Во стаклен сад измешајте ги путерот, мелените бисквити, шеќерот и 180 грама путер од кикирики. Хомогената маса ставете ја во тавче. 2. Во микробранова стопете го чоколадото и соединете го со остатокот од путерот од кикирики, па прелијте ја претходно подготвената смеса. 3. Колачот ставете го во ладилник, па сечете го после 1 час. Вашите рецепти пишете нѝ ги тука , а ние со задоволство ќе ги споделиме со нашите посетители.
сите 18 | | | веќе видена

Се чини никогаш доста од добри и здрави идеи за вкусен доручек. Па, затоа ви нудиме здрав рецепт кој ќе ве снабди со енергија потребна за полесен почеток на работниот ден. Во продолжение еден рецепт за вкусна овесна каша. Потребни состојки: – 2 шолји овесни снегулки, – 1 шолји пченкарен гриз, – малку морска сол, – 8 шолји вода, – 2 лажици семе од сончоглед или тиква, – 1 банана. Подготовка: Во зовриената вода се додава солта, се вмешува пченкарниот гриз, а потоа зобените овесни снегулки. Се намалува топлината и се вари 20 минути со постојано мешање. Пред сервирање се посипува со семките од тиква или сончоглед и се сецка банана.
сите 9 | | | веќе видена

Речиси сите статии напишани за хороскопските знаци зборуваат за позитивните аспекти. Но, колку што имаме добри страни, толку имаме и лоши. Во продолжение прочитајте по неколку зборови за лошите особини на знаците од Зодијакот. ОВЕН Неговото мото е „Сега, сега и сега!“. Тој е најимпулсивниот знак. Ако идејата не е негова, воопшто не му е гајле за неа. Бидејќи е најмлад знак во Зодијакот, Овенот знае да биде мнооогу незрел. БИК Тој е посесивен и материјалист, како да не го учеле од мал дека треба да споделува. Ќе Ви треба многу среќа ако сакате да го натерате да попушти во расправија, бидејќи негова главна карактеристика е тврдоглавоста. Тие се мрзеливи и сакаат да си удоволуваат, па тешко ќе ги натерате да станат од каучот. БЛИЗНАЦИ Тие имаат толку многу различни ликови поради што Ве доведуваат до конфузна ситуација. Кога зборувате со Близнаци, не очекувајте да добиете конкретен стаф. Тие обожаваат да се слушаат самите како зборуваат . Поезија, импровизирање со танц, барокна архитектура, компјутерско ...
сите 9 | | | веќе видена

Додека женските разговори се долги и полни со емоции, мажите сакаат чувствата да ги задржат за себе. Ова се покажува најточно кога ќе стане збор за темите на разговор од кои мажите најмногу се плашат. Разговорот за поранешните партнери За мажите тој разговор е понепријатен бидејќи мора да слуша колкумина сте сакале претходно, со колку партнери сте биле итн. Знаат дека потоа ќе ги прашувате за нивните минати врски и се плашат дека по разговорот ќе бидете љубоморни на поранешните девојки. Разговор за дефинирање на врската Овој вид може да се подели на два дела, и тоа: какви чувства има кон Вас и дали гледа иднина во Вашата врска. Но, кој маж туку така би го оставил слободниот живот? Па, затоа овој разговор може да го направи да се чувствува заробено. Разговор за заедничко живеење Мажите доста внимаваат кога станува збор за ваквиот вид на разговор затоа што доколку одговорот е дека не е подготвен, ќе биде сфатен дека не е доволно посветен на врската. Ако пак, одговори дека не сака да живеете заедно, тогаш ...
сите 14 | | | веќе видена

Неодамна објавениот извештај на агенцијата „Нилсен“ открива во кои сегменти ќе се развива Интернет пазарот, односно кои се желбите на купувачите. Производи кои се оценети како интересни за глобалната публика, односно испитаниците одговориле дека можеби „би направиле пазар“, доаѓаат од забавната индустрија (концерти и забави), електрониката, патувањата и храната, а веднаш зад нив се облеката, уредите за домаќинство, финансиските услуги и производите од автомобилската индустрија. Нормално, рекламите им стојат на располагање на фирмите за да ги наведат потрошувачите да го набават тоа што им треба по пат на Интернет, но и тука треба да се внимава на секој чекор. Во просек 10% од луѓето ги купувале нештата кои биле рекламирани на социјалните мрежи, а дополнителни 8% за истите производи отишле во продавница за лично да ги тестираат. Интересно, категоризирано според човечките раси, најлоши купувачи на Интернeт се белите и црните луѓе, додека најдобри се азијатите, а веднаш по нив припадниците на хиспано групата. ...
сите 13 | | | веќе видена

Шведскиот моден гигант H&M преку едиторијалот „Before Sunset“ ги претставува новите модни предлози за летните денови. Оваа линија содржи лежерните фустани претежно во пастелни нијанси. Несомнено, во кусите фустанчиња ќе уживате на високите летни температури, а колекцијата нуди и неколку долги фустани во потемни нијанси кои се наменети за вечерни излегувања.
сите 5 | | | веќе видена

Ѕвездата на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо , ја објави првата фотографија од своите близнаци кои ги доби со помош на сурогат мајка во САД. Гордиот татко постави фотографијата на својот Инстаграм профил, а во продолжение напиша: Многу сум среќен што ги држам во раце двете нови љубови на мојот живот! A post shared by Cristiano Ronaldo (@cristiano) on Jun 29, 2017 at 10:09am PDT Инаку, 32-годишниот Роналдо веќе го има 7-годишниот син Кристијано Роналдо Јуниор.
сите 36 | | | веќе видена

Се прашувате како Вашите усни да изгледаат беспрекорно во секој момент? Во продолжение неколку трикови кои ќе Ви помогнат Вашите усни да не останат незабележани од страна на спротивниот пол. Девојките кои имаат тенки усни визуелно можат тоа да го променат. Се работи за подлогата на која се нанесува пред да се нанесе финалниот слој т.е. карминот. Врз нежната површина карминот ќе се задржи подолго време на Вашите усни. 1. Направете пилинг на усните со помош на мека четкичка за заби и малку вазелин. Потоа, нанесете го вазелинот на четкичката и со кружни движења поминувајте врз усните. 2. Нагласете ги краевите на усните со молив за усни, но една нијанса потемна од природната боја на усните. Внимавајте при нанесувањето на моливот за усни да почнете од средината на усните и да се движите кон краевите. 3. Карминот нанесете го од средината на усните кон краевите, исто како и во претходниот чекор. Потоа, со четка за усни внимателно развлечете го до краевите. Експериментирајте со нијанси на карминот за да откриете ...
сите 4 | | | веќе видена

Понекогаш секој од нас има лош ден. Таквиот ден предизвикува стрес на организмот и лошо расположение. Еве неколку совети со кои ќе излезете на крај со таквиот напорен и лош ден. ПИШУВАЈТЕ ДНЕВНИК Ако не сакате, не мора да го запишувате секој ден во дневникот. Можете да пишувате само кога имате лош ден. Доколку го запишете секој детаљ од тој ден, подоцна кога ќе го препрочитувате, обидете се да извлечете нешто позитивно од секоја ситуација. ТОПОЛ ТУШ После непријатниот ден, сигурно единственото нешто што сакате е да си легнете. Топлото релаксирачко туширање или када наполнета со топла вода може да Ви помогнат во справување со стресот, а и побрзо ќе заспиете откако телото ќе се опушти. РАЗГОВАРАЈТЕ И ИГРАЈТЕ СИ Споделете ги вашите проблеми со некој кој знаете дека ќе ве сослуша и ќе се обиде да Ви помогне. Исто така, играњето со деца е прекрасен начин за смирување по напорниот ден. ДОЗВОЛЕТЕ СИ ИНТИМНИ МОМЕНТИ Ако сте во врска, сигурно знаете дека најдобриот начин за ослободување од стресот е водењето љубов. ...
сите 18 | | | веќе видена

Постојат неколку намирници со кои можете да си помогнете во надминувањето на неподносливите летни горештини. Човековото тело чувствува благопријатен учинок од храната која содржи голем процент на вода и истата помага во хидратацијата на организмот. ЛУБЕНИЦА Ништо не е толку освежувачко колку парче зрела и ладна лубеница. Таа содржи голема количина на вода, а во едно просечно парче има само 50 калории, што ја прави совршена за оние кои внимаваат на својата линија. Добра е за срцето, содржи антиоксиданси кои го штитат организмот од рак и помагаат во намалувањето на болките во зглобовите. КРАСТАВИЦА Уште еден одличен борец против горештините. Не само што помага во разладувањето, особено ако на неа додадете малку сол или црн пипер, туку и го хидратизира организмот и ги елиминира токсините. Освен тоа, одлична е против мамурлак, помага при варењето на храната и ги содржи сите потребни витамини. ЈОГУРТ Без разлика на тоа каков вид на јогурт преферирате, сигурно ќе Ви биде од голема помош ова лето. Јогуртот е здрав, ...
сите 23 | | | веќе видена

Четвртиот по ред сингл од новиот албум на Ај Кју кој ќе се промовира во текот на летото, се вика „ Мојот Крал “. Песната која деновиве се емитуваше на радио станиците, доби и видео запис. Автор на музиката и текстот е Бојан Трајковски, додека на аранжманот Бојан Трајковски и Дарко Димитров. Песната е снимена во студијата „Music House“ и Димитрови. Ај Кју Видеото се снимаше во Универзална Сала. Спотот е во реализација на Горила Филмс.
сите 8 | | | веќе видена

За некои луѓе се вели дека се родени под среќна ѕвезда бидејќи сѐ што ќе посакаат и замислат, им се остварува. Атролозите ги посочуваат овие два знака како убедливо најголеми среќници во Зодијакот. БЛИЗНАЦИ Тие се секогаш на вистинското место во вистинското време. Зборлести се, умеат да го забавуваат целото друштво и луѓето ги обожуваат. Од секој ситуација се извлекуваат со шарм. Тие се одлични манипулатори, а со голема леснотија им се вовлекуваат на луѓето под кожа. За нив велат дека „умеат жедни преку вода да ве пренесат“. Близнаците се ведри и остроумни. Невозможно е да не ги забележите. Не поднесуваат монотонија. Имаат две различни страни на личноста и никогаш нема да знаете со која зборувате. Двата близнаци лесно се прилагодуваат на животното опкружување, поради што е пак привилегија да ги познавате и имате во Вашиот живот. Друштевни се и забавни. Тие никогаш не мируваат, па не е ни чудно што обично имаат многу хобија и интереси. Често се снаодливи и лојални, па одлично се снаоѓаат во различни сегменти ...
сите 10 | | | веќе видена

Зависно од возраста, жените имаат различни замисли и преференции за тоа како би требало да изгледа мажот од соништата или со други зборови кажано идеалниот маж. Па, затоа овие карактеристики се поделени во пет старосни групи. Листа креирана на 22 години 1. Згоден, 2. Шармантен, 3. Финансиски независен, 4. Снаодлив, 5. Во добра физичка форма, 6. Облечен во стил, 7. Да има префинет вкус, 8. Внимателно да слуша што ќе му зборувате, 9. Полн со паметни изненадувања, 10. Романтичен и имагинативен љубовник. Листа креирана на 32 години 1. Згоден (пожелно е да има коса на главата), 2. Да ја отвора вратата на автомобилот, 3. Да има доволно пари за излегувања и вечери по ресторани, 4. Да се смее на Вашите шеги, 5. Без приговори да ги носи кесите со намирници и куферите, 6. Да има најмалку една вратоврска, 7. Повеќе да слуша отколку што ќе зборува, 8. Да знае да ги почитува Вашите кулинарски вештини, 9. Да се сеќава на родендени и годишнини, 10. Со романтичен гест да Ве изненади најмалку еднаш неделно. Листа направена ...
сите 3 | | | веќе видена

Славната музичка двојка Бијонсе и Џеј Зи ќе ги поминат жешките летни денови на луксузен имот во Малибу, Лос Анџелес. По доаѓањето на свет на двете близначиња со кои се проши семејството Картер, тие се преселиле во грандиозна куќа со поглед кон Тихиот Океан, за која одвојуваат по 400.000 долари месечно. Инаку, името на луксузната вила е „La Villa Contenta“ и се протега на вкупна површина од 25.495 метри квадратни. Ѕирнете неколку фотографии од внатрешноста на луксузната вила.
сите 12 | | | веќе видена

Вашата страст и полет се рефлектираат и на вашата кариера, а според хроскопскиот знак секој различно се справува со работните предизвици и наоѓа среќа на своето работно место. Откријте кон што се стреми Вашиот знак на работното место и како се однесува кон колегите и претпоставените. Независниот и активен Овен , ако не е шеф, тогаш сигурно го презема водството над другите вработени, што сите го знаат и му го дозволуваат. Колегите знаат дека на Овенот можат да му веруваат дека ќе ја заврши работата како што треба, а тој ужива кога ќе ја покаже својата природна способност на водач. Бикот , за разлика од Овенот не е водач, тој е следбеник. Тој сака стабилност и неочекувани работи можат да го исфрлат од колосек. Ако му се дозволи да ги заврши работите на свој начин, тој ќе го направи тоа. Заради стабилната природа, не му се допаѓа можноста да ја загуби работата, па вложува напори да ја задржи. Близнаците се познати по својата енергија и авантуристичка нишка, и тие сакаат да добиваат предизвикувачки задачи на ...
сите 15 | | | веќе видена

Спортувањето не е толку тешко колку што изгледа, а научно е докажано дека 30 минути физичка активност дневно се доволни за да бидете здрави и во форма. Доколку не сте уверени во придобивките од вежбањето, прочитајте што се случува во секоја етапа од физичката активност. - За време на вежбањето се забрзува метаболизмот, се подобрува вискозноста на крвта, се зголемува протокот на кислород од 8 на 100 мерни единици во минута, а засилениот доток на крв им овозможува на клетките да примат повеќе кислород и хранливи материи од крвта. - Веднаш по вежбањето вашето тело почнува да ги троши протеините и јаглените хидрати четири пати побрзо, па слабеете побрзо, а мозокот почнува да лачи ендорфин (хормон на доброто расположение). - Неколку часа по вежбањето имате поголема самодоверба, крвниот притисок се нормализира, почнувате да имате подобар сон. - По неколку недели редовен тренинг – ви се зголемува капацитетот на белите дробови, а срцето и крвните садови работат подобро, станувате поцврсти, ви се зголемува нивото на ...
сите 9 | | | веќе видена

next