Прекумерната консумација на кафе има негативни последици од прекумерното уживање во магичниот напиток. Oд една страна умерената количина кафе може да го подобри вашето паметење и невролошко здравје, а од друга страна пак прекумерната конзумација може да ги наруши телесните, физиолошки функции. Прескокнување на работата на срцето Кофеинот е стимуланс кој делува на централниот нервен систем и ги забрзува срцевите отчукувања. Луѓето кои консумираат премногу кофеин почнуваат да чувствуваат прескокнувања на срцето. Нервоза и тресење Тресење, немир, нервоза се симптоми кои покажуваат на прекумерна конзумација на кафето. Кофеинот може да активира или да ослободи некои хормони како адреналинот, кој кај човекот го елиминира чувството на умор, но може да предизвика и нервоза. Често одење во тоалет Кофеинот е слаб диуретик и може да поттикне почесто уринирање од вообичаено. Ова е повеќе непријатен отколку проблем за паника, но тоа може да значи дека хранливите материи не се апсорбираат во организмот како што треба, ...
сите 14 | | | веќе видена

Под силната маска и мажите се ранливи суштества што само сакаат да бидат сакани и прифатени. Терапевтот Стив Хорсмон се занимава со совети за животот и одржува работилници за мажите кои сакаат да ги решат проблемите во нивните врски или бракови и на тој начин да ги подобрат. По неколку години искуство со мажите, тој дошол до интересен заклучок кој би можел да ги изненади жените. Тој вели: „Жените би се изненадиле кога би можеле да ги слушнат моите разговори со мажите. Нашите расправи се контрадикторни на женските сфаќања на мажите. Тие дефинитивно не сакаат само секс.“ Постои нешто што им е подраго од сексот. Тој тврди дека нежниот допир во комбинација со вербално или невербално одобрување им е подраго на мажите од самиот секс. Кога жената нежно со прстите го милува партнерот и истовремено ја изразува својата поддршка и довербата во него, тој потег е помоќен од сексот, затоа што во тој миг мажот се чувствува силно и прифатено. Причината поради која мажите никогаш нема да признаат дека нешто толку едноставно ...
| | веќе видена

Неспорно е дека кафето е добро за нашиот организам, но сепак наутро не треба да се пие на празен стомак. Aко испиете една шолја црно кафе на празен стомак тоа доведува до отпуштање на хидрохлоричната киселина внатре во дигестивниот систем. Ако веќе боледувате од гастритис, тогаш тоа сигурно сте го почувствувале. Кога ќе изедете нешто „тешко”, тоа може да предизвика проблеми со варењето на храната, бидејќи ќе дојде до потешкотии при разложувањето на протеините. Кога протеините не се потполно разложени, тоа може да доведе и до други проблеми како што е воспаление на цревата, надуеност, иритација, па дури и рак на дебелото црево. Токму од овие причини експертите предупредуваат дека кафето никогаш не треба да се пие наутро веднаш штом ќе се разбудите. Причината е таа што тоа ќе го подигне нивото на кортизол многу брзо и на телото ќе му биде потребно многу време за да се врати во нормала. Овој хормон го контролира нашиот биолошки часовник и способноста да останеме будни. Освен тоа, консумирањето на кафе на празен ...
| | веќе видена

За време на сексот сите размислуваме за тоа како да дојдеме до задоволство и како да го натераме партнерот да го доживее она што искрено сакаме да му го подариме – врвно задоволство. Но, многу луѓе не размислуваат за своите постапки после сексот, бидејќи го прават потсвесно. Во продолжение неколку најчести грешки кои ги правиме после сексот. Заспивање веднаш Речиси секој човек против спиењето е речиси немоќен, но да заспиете неколку минути откако сте завршиле е чиста офанзива за партнерот. Да не зборуваме дека кај некои истото се случува и додека трае сексот. Одите кон бањата веднаш после секс Сигурно во креветот не сте се извалкале со нешто. Не трчајте веднаш кон бањата, барем не веднаш штом завршите со галење. Што би помислил партнерот ога ќе види дека веднаш сакате да го измиете неговото присуство на вашата кожа? Брзањето кон тушот е една од најголемите грешки после секс, која може да го натера партнерот да се откаже од сексот со вас. Веднаш се јавувате на пријателка Зошто би ѝ се јавиле на пријателка ...
сите 18 | | | веќе видена

Научниците велат дека третиот понеделник во јануари се смета за најдепресивниот ден во годината и токму денес луѓето се чувствуваат најосамени. Тоа е така поради тоа што финансиската состојба не е баш најдобра по новогодишните празници, а одлуката за новогодишната диета и држењето до зацртаниот режим на исхрана не одат баш по планот. Освен тоа, студеното време многумина држат затворени во четирите ѕида, новогодишната магија веќе помина, а летото се чини премногу далеку. Овој ден, како таков го утврдил академикот Клиф Арнели во 2005-та година, земајќи го предвид мнозинството фактори кои би можеле да допринесат за депресивност , како што што се состојбата на сметка, времето, стапката на развод и слично. Потоа истражувачите следеле милиони објави на Твитер и откриле дека на овој ден бројот на негативните коментари се зголемува за дури пет пати. Јануари исто така е традиционалното време за разводи. Адвокатот Варнер Гудмен вели: „Првиот понеделник кога децата се враќаат на училиште е денот кога луѓето најчесто ...
сите 4 | | | веќе видена

Идентично, како што постојат намирници кои ја чуваат на белата боја на забите, така постојат и оние што ги пожолтуваат. Шеќер Ѓеќерот ја оштетуваат глеѓ и ја зголемува шансата за појава на кариес. Мраз На секој од нас му е омилен додаток во пијалоците, а тоа може да доведе до зголемување на чувствителноста на забите. Тоа предизвикува крварење, а со тоа и промена на бојата на забите. Алкохол Алкохолните пијалоци ја сушат усната шуплина. Тие може да предизвикаат и бројни орални инфекции и заболувања, што ги пожолтува забите. Цитруси Цитрусите се многу здрави, но тие може да ја оштетат забната глеѓ. Со цел да го избегнете ова, после јадење на цитруси напијте се чаша вода. Кафе Кофеинот создава темни дамки кај забите, а честото пиење на кафе влијае врз зголемената пигментација на забите. Газирани пијалоци Во газираните пијалоци има многу шеќери и ако многу ги пиете, бактериите што се хранат со шеќери ќе се развијат во усната шуплина, а киселината ќе ги оштети забите.
| | веќе видена

Во текот на младоста сите се храбри за различни експериментирања. Постојат толку различни партнери на овој свет, па зошто не би се впуштиле во различни игри пред да се врзете само за еден. Годините тоа ви дозволуваат, а на вас останува да го извлечете она најдоброто. Многу од жените додека се млади се одлучуваат со некого да го поминат остатокот од животот. Но, никогаш не се знае кога ќе наиде совршениот партнер. Доколку сте некоја која тешко може да се смири и сакате да експериментирате, би требало да знаете кои типови на мажи не смеете да ги пропуштите во својот живот. Излезете со некој кој на прв поглед не ви се допаѓа Не треба да одите на состанок со тип кој ви оди на нерви, но треба да излезете со некој за кого никогаш не би рекле дека ви се допаѓа. Спротивностите се привлекуваат, а младоста е идеална да проверите дали тоа е вистина или само измислица. Дајте му шанса на упорен тип Сигурно и вие во својот живот имате тип кој постојано ве кани да се видите, постојано го одбивате. Може да ви биде здодевно, ...
сите 71 | | | веќе видена

Водењето љубов во вечерните часови е убаво, но не чекајте да падне мрак за да се вовлечете во креветот. Наместо тоа, започнете го денот со оргазам и ќе видите колку поубав ќе биде тој. Денот по утрото се познава Според спроведено истражување луѓето кои практикуваат секс наутро, потоа во текот на целиот ден се чувствуваат поубаво. Со сексот се ослободува окситоцин, хормон кој што ги поттикнува чувствата за љубов и поврзаност. Сексологот Емили Морсе вели: „Тоа ве прави да бидете поврзани со партнерот и тие чувства можат да ве држат преку целиот ден, а тоа е нешто убаво“. Ако сте уморни навечер… Сигурно ви се случило да прескокнете секс пред спиење бидејќи едноставно не сте се чувствувале расположени и сте биле изморени? Брачниот живот понекогаш знае да биде поприлично напорен. Сексот поради заморот и обврските станува се поредок, а тоа се одразува и на брачниот живот. Во тој случај практикувајте секс наутро. Сексот наутро е добар за здравјето Сексот наутро и тоа кога не го очекувате е најубав начин да го ...
сите 3 | | | веќе видена

Денес ви презентираме пијалок кој ќе ви помогне да го прочистите организмот, ќе ви го намали обемот на струкот и вишокот на килограми. Овој здрав и вкусен коктел кој освежува, сигурни сме дека ќе ви се допадне и ќе ви стане омилен. Потребни состојки: 1 лажица изрендан ѓумбир 1 чешне лук 1 лажица јаболков оцет 1 лажица мед една рака нане и магдонос 1/2 авокадо 1/2 шолја вода 30g спанаќ Подготовка: Сите состојки ставете ги во блендер, додека не се соединат. Овој здрав, природен коктел треба да го пиете наутро пред појадок.
сите 8 | | | веќе видена

Жените постојано анализираат, донесуваат една одлука, па потоа се премислуваат. Кога станува збор за мажите и за нивните желби и потреби, нештата стануваат уште покомплицирани. Воопшто не е чудно што постојат цели книги, стотици илјади статии и истражувања за машкото однесување. Но, понекогаш предолгото размислување и навлегувањето во деталите може само да нè оддалечи од очигледниот одговор. Сексуалните потреби и желби на мажите кријат одредена мистерија, но сепак постојат некои работи кои сите мажи ги посакуваат. Мажите сакаат разновидност Повторувањето воопшто не е возбудливо или привлечно. Ако тој има омилена поза, тоа не значи дека секогаш треба ја избирате неа кога сакате да го оставите без зборови. Внесете разновидност во стилот, времето и местото. Ако имате секс само навечер, време е да ја откриете убавината на утринскиот секс. Ако ја користите само спалната соба, време е да останете во кујната и не мора да завршите со оброкот за да се фрлите во страстна прегратка. Мажите сакаат да гледаат Се разбира ...
сите 2 | | | веќе видена

Стресот кој го доживувате на работното место е неизбежен, особено доколку работата е поврзана со финансиската сигурност. Првите симптоми се постојана главоболка и проблеми со спиењето, кои резултираат со создавање на сериозни проблеми, како што е дури скратувањето на животниот век. После финансиите, работата е вториот најголем стрес кој го трпи човечкиот организам. Истражувањето кое било спроведено докажало дека 60% од испитаниците го посочиле работниот стрес како најголем проблем, а стручните лица истакнале дека овој облик на стрес е поинаков од останатите. Над стресот во семејното опкружување имаме поголема контрола за разлика од стресот на работното место. Краткорочните последици се прескокнување на оброците и недостаток на сон. Цигарите и алкохолот, како и недостатокот од физичка активност, само дополнително му наштетуваат на здравјето на долгорочен план. Стресот на работа предизвикува зголемување на крвниот притисок, зголемување на телесната тежина и депресија, а тоа се фактори кои придонесуваат за ...
сите 2 | | | веќе видена

Ако сте пушач или пак често се наоѓате во задимена просторија, треба да го пробате овој лек кој ќе ви помогне да ги исчистите белите дробови и да го подобрите своето здравје. Димот од цигарите може да го наруши општото здравје, а особено здравјето на белите дробови. Потребно состојки: 400g лук, секое чешне исечено на 4 парчиња парче ѓумбир 2 лажички куркума 400g кафеав шеќер 1l вода Подготовка: Водата ставете ја во сад на оган и додадете го шеќерот. Кога ќе почне да врие, додадете ги и изренданиот ѓумбир, лукот и куркумата и варете се додека смесата почне да врие. Тргнете го садот од оган и оставете го да се излади до собна температура. Оваа смеса треба да се чува во фрижидер. Консумирајте по 2 лажици од оваа мешавина секое утро на празен стомак и навечер уште 2, најмалку половина час по последниот оброк.
сите 54 | | | веќе видена

Без разлика дали практикувате тренинг или не, предолгото седење има лоши последици врз нашето здравје. Ова го велат австралијски научници, кои советуваат луѓето почесто да се движат, па дури и да стојат. Студијата спроведена на Универзитетот во Квинсленд, докажала дека луѓето кои подолго стојат, имаат помал индекс на телесна маса, потенок струк и подобро ниво на холестерол и масти во крвта. Воопшто не треба да ги споменеме и болките во грбот, тешкотиите во стомакот и слично.
сите 2 | | | веќе видена

Со својот моментален партнер не треба да зборувате и да се жалите од својата претходна врска, ниту пак да го прашувате за неговите поранешни врски. Ако сакате да имате стабилна моментална врска заборавете на муабетењето за екс партнерот, но и за бившите девојки на вашето момче. Сегашноста ви нуди многу нови ситуации кои треба да ги искусите со партнерот и зошто би зборувале за минатото? Споредувањето на партнерите за многумина е начин како да се запознае новото момче, но тоа е многу погрешно. Нема човек кој нема свое минато. Минатите искуства нѐ направиле ова што сме денес. Ние зборуваме за минатото, дури и ако не го спомнуваме. Во секоја врска ќе бидат присутни луѓето од минатото, дури и несвесно. Голем број девојки сметаат дека мора да знаат сѐ за новиот партнер, па често го испрашуваат и ќе чујат нешто што не им се допаѓа. Ако минатото ве интересира за да слушнете дека сте подобри од неговата поранешна девојка, тогаш можете и сами да измислите приказна и во неа да идеализирате се што имате. Ако сакате да ...
сите 50 | | | веќе видена

Сигурно и вие ги лакирате ноктите буквално во „5 до 12“ и немате време да чекате истиот да се исуши, па почнувате да дувате на ноктите. И токму кога сте помисливте дека се исушил, ќе допрете некој предмет, лакот ќе се размачка и мора да го излакирате ноктот од почеток. Нема жена која на која не ѝ се случило ова, а за да не ви се случи истото повторно, ви предложуваме одличен трик за брзо и ефикасно сушење на лакот за нокти. Наполнете сад го со ладна вода и во него ставете неколку коцки лед. Излакирајте ги ноктите и сушете ги на воздух една минута. Потоа прстите ставете ги во садот со вода и лед и држете ги две минути. Кога ќе ги извадите прстите од водата ќе забележите дека на лакот се задржуваат капки, а тоа значи дека лакот се исушил.
сите 2 | | | веќе видена

Пиењето јогурт се препорачува секој ден. Пробиотиците кои ги има во овој напиток, како што се лактобацили или бифидобактериите помагаат во нормалната работа на цревата, го зајакнуваат нашиот имунитет и спречуваат појава на инфекции. Тие имаат важна улога во создавањето, апсорпцијата и транспортот на неурохемикалиите кои се клучни за развојот на здрав мозок како и за нервните функции. Покрај тоа што е важен за здравјето, јогуртот е пријател и на убавината. Познато е дека тој е идеално средство за зачувување на свежината и влажноста на вашата кожа, ја успорува појавата на брчки и има уште многу други својства. Овој вкусен млечен напиток содржи и доста аминокиселини кои се одлични за решавање на проблеите со темните кругови под очите. Јогуртот е извонреден извор на калциум, фосфор и витамин Б12, а на возрасните им се препорачува дневно да пијат по 300ml јогурт.
сите 2 | | | веќе видена

Температурите околу и под нулата, ветерот и сувиот воздух ѝ штетат на вашата коса. Токму затоа во зимскиот период ѝ е потребна дополнителна нега на косата. Не ја мијте косата секој ден Честото миење ја отстранува природната маснотија на кожата од главата и предизвикува нејзино сушење. За миење на косата во зима користете поблаг шампон, а тоа правете го најмногу два пати неделно. Можете да користите пудра или шампон за суво миење кои ќе ја отстранат вишокот маснотија на косата. Користете регенератор Во студените денови најчест проблем е сувата и наелектризирана коса. Сувата коса лесно пука, а за да спречите електрицитет користете регенератор при секое миење. Никогаш не излегувајте со мокра коса Мократа коса пука, и затоа во зима не излегувајте со мокра коса. Најдобро е да ја измиете ден претходно и да ја оставите природно да се суши. Не ја мијте косата со топла вода Топлата вода ја оштетува и суши косата, а по миењето со млака вода исплакнете ја уште еднаш со студена вода. Не користете фен за коса Топлиот ...
сите 11 | | | веќе видена

Кога чувствувате мачнина во желудникот, а ви се јаде, треба да избегнувате мрсна и тешка храна. Но, овие намирници не само што ќе ве заситат, туку и ќе ви помогнат. Двопек Двопекот е лесен и одличен начин за ублажување на мачнините. Наместо двопек можете да изедете мало парче леб од цели житарки. Двопекот го апсорбира вишокот на желудочна киселина и ги ублажува желудочните мачнини. Двопекот можете да го комбинирате со чај од нане. Овошје и зеленчук Овошјето и зеленчукот, особено јаболката, бананите и спанаќот, имаат моќ да ги ублажат дигестивните тешкотии. Овошјето и зеленчукот имаат висок процент на влакна кои ја поттикнуваат елиминацијата на токсини од дигестивниот систем. Јаткасти плодови Сите видови на јаткасти плодови, или путер од овие плодови, можат да помогнат во ублажување на мачнините.
сите 8 | | | веќе видена

Кога ќе се спомне неверство, повеќетѕо веднаш помислуваат на хороскопски знак Близнаци, бидејќи родените во овој знак важат како луѓе со две лица. Но, кога станува збор за хороскопскиот знак кој е најсклон кон неверство, тоа без сомнеж е Стрелец . Доблестите кои кај нив најмногу се ценат се толеранцијата и подготвеноста за простување, а нивните партнери истакнуваат дека често во домот знаат да внесат ведрина и динамика. Статистичките податоци пак велат дека бракот меѓу Стрелец и Близнаци е комбинација која најчесто завршува на суд.
сите 12 | | | веќе видена

Голем дел од жените практикуваат да не ја отстранат шминката пред вежбање. Според експертите, секоја шминка на лицето за време на вежбањето е штетна за кожата, освен карминот и минералната шминка. Носењето шминка во фитнес сала не ни служи баш за ништо, освен да изгледате поубави. Ексертите советуваат воопшто да не се става шминка на лицето додека вежбате, дури ни течна пудра, објаснувајќи дека шминката се врзува со процесот на поттењето на телото. Најлошото е во тоа што ги затвора порите на лицето кои вежбањето има цел да ги отвори. „Носењето шминка за време на вежбањето создава совршено опкружување за бактериите да напредуваат, но и лежиште на секакви инфекции на кожата“. Не само за време на тренингот туку и неколку часа после вежбање шминката е штетна за лицето и треба да се избегнува. Во спротивно, создавате база за појава на акни.
сите 2 | | | веќе видена

next