Мажите не поставуваат прашања кога сексот им е во прв план, но кога станува збор за љубов тука ситуацијата е малку поинаква. Често паѓаат на девојки кои ги запознале на одмор, на оние кои случајно ги сретнале, љубов од детството – онаа вистинската. Љубов од детството Сите сте ја имале првата љубов уште во основно училиште – со држење за рака и енигматични погледи. Освен тоа, сите ние сме го поминале и оној ужасен момент на прво раскинување. Љубов од филм Секој маж барем еднаш во животот бил заљубен во некоја филмска ѕвезда, а со години само се менуваат опциите. Згодна колешка од работа Повеќето мажи никогаш не би признале дека колешката ги оставила без зборови, но заљубеноста на работа е сосема нормална, бидејќи таму поминуваме многу време. Многу љубови дури и се остваруваат, иако за повеќето мажи најчесто тоа останува само желба додека заљубеноста не помине. Заљубеност при случајна средба Овој момент може да се случи било каде – на каса во продавница, во паркот или во автобус. Во моментот кога ќе ја ...
| | веќе видена

Припадниците на некои хороскопски знаци едноставно имаат магнетна привлечност и го освојуваат спротивниот пол без да кажат ниту еден збор. Следниве 3 знаци имаат невиден талент за флерт и сè им оди од рака кога е во прашање љубовта. Бик Бикот спаѓа во најголемите заводници, иако често пати самиот е несвесен за својата сензуалност. Клучен адут со кој заведува му е спонтаноста, а во креветот ја знае целата Камасутра иако никогаш ја нема разгледано. Овој знак знае како да го натера партнерот да се чувствува посебно. Припадниците на овој знак имаат природна топлина и понекогаш несвесно привлекуваат луѓе кои не ни ги гледаат како партнери. Нивните усни ги мамат сите погледи. Близнаци Близнаците се неверојатни шармери. Ним едноставно не може да им се одолее. Уживаат во играта на заведување и комуницирање. Обично имаат добар изглед, а нивниот адут е немирниот дух. Тие освојуваат со својот интелект и комуникација. Позитивниот став кон животот привлекува позитивни луѓе и со нив времето е секогаш пријатно исполнето. ...
сите 3 | | | веќе видена

Доколку обрнете внимание на одредени детали уште во почетокот на врската, можете да процените дали таа има иднина или не. Според Маргарет Пол, постојат неколку знаци кои откриваат со кого си имате работа, но и дали вие треба да промените нешто кај себе. Препознајте го нарцисот со време Доколку партнерот уште на самиот почеток на врската има силен настап и ви го кажува само она што сакате да го слушнете, можно е да имате врска со нарцис. Тој бара константно внимание и не прифаќа „не” како одговор. Овој тип на мажи уживат ловејќи ја својата партнерка, а веднаш штом „паднете“ на неговото додворување, тој губи интерес. Овие луѓе сметаат дека нивните мислења и искуства се најважни и со самото тоа ги омаловажуваат вашите. За нив е најважно да се покажат во добро светло, а за вашето мислење воопшто не се грижат. Многу сакаат да говорат за себе, што разговорот многу често се претвора во монолог. Пропаднати врски и бракови Луѓето најчесто за своите проблеми ги обвинуваат другите. Многу пропаднати врски и бракови се ...
сите 30 | | | веќе видена

Многу луѓе бараат работа и ако не сте од оние кои можат да се потпрат на пријатели или врски, тогаш треба да знаете дека ве очекуваат посебни барања и процедури. Бидејќи сигурно нема да добиете втора шанса, за вашиот прв впечаток прочитајте ги овие коирисни совети на светски бизнис стручњаци, а кои се однесуваат на деталите за кои мора да водите сметка за време на интервјуто. Бидете фокусирани На оние кои го спроведуваат интервјуто за работа треба да им покажете дека сте фокусирани, на тој начин што ќе истражите за клучните податоци за компанијата во која сакате да се вработите. Дури и најмалото незнаење за нивната дејност е неприфатлово во светот на модерната технологија. На разговорот треба да бидете јасно фокусирани за областа во која сакате да работите, како и да покажете страст и заинтересираност за позицијата за која аплицирате. Бидете стабилни и сигурни Работодавачте ценат личности кои се ментално, емоционално и физички стабилни. На секое интервју постојат многу кандидати кои се квалификувани за ...
| | веќе видена

Сигурно и вие имате навика да купите шише со вода и откако ќе ја испиете, истото да го користите повеќе пати. Според еспертите, не би требало да го правите тоа. Имено, пластичната амбалажа која ја допирате до устата претставува легло на бактерии, а тие особено се размножуваат во текот на летото и во период на високи температури. Секогаш кога повторно го користите шишето наменето за еднократна употреба, на него има сè повеќе батерии, без оглед дали сте го измиле шишето или не. Освен тоа, воопшто не е паметно шишето од кое пиете вода да го измиете со детергент за садови, бидејќи делот кој го допирате со усните има спирали и нема да успеете убаво да го исплакнете шишето. Најдобро би било шишето со вода или сок да го употребите само еднаш, бидејќи тоа е наменето за еднократна употреба. И секогаш кога имате можност, обидувајте се да не пиете директно од шишето туку користете чаша.
| | веќе видена

Велат дека месецот во кој сте роден открива какви се вашите перформанси во креветот. Сексот со личност родена во април е возбудлив, интензивен и доста страствен, додека пак родените во мај сакаат секс кој е удобен и сензуален. Јануари Луѓето родени во јануари се малку поконзервативни кога треба да се „смуваат“ со некого. Но, кога некој им се допаѓа, тие се доста упорни во тоа за да успеат во врската. Родените во овој месец се меѓу „најнастраните“ личности, иако тоа никогаш не би ви паднало на ум кога прв пат ќе ги видите. Февруари Родените во месец февруари се авантуристи. Тие се многу страстни и за нив е потребен и голем труд. Лицата родени во овој месе се фокусирани на голем број цели и секогаш ја гледаат пошироката слика. Исклучително е тешко со нив емотивно да се поврзете. Секако, тоа не е невозможна мисија, само е потребно малку повеќе труд. Март Родените во март обожаваат своето време да го поминуваат во секс. Тоа за нив е интензивна активност затоа што на партнерот му даваат сè што имаат и често ...
сите 4 | | | веќе видена

Сонот влијае на нашиот ментален развој. Според некои тврдења, сонот ни е потребен како би го зајакнале имунолошкиот систем. Други тврдат дека е погоден за развојот на клетките, односно хормонот за раст кој се активира во длабок сон. Третата теорија пак ни говори дека сонот е неопходен за регенерација на нервниот систем. Положбата во која спиеме не влијае само на нашето тело и на вашето ментално здравје. Најновите истражувања откриваат дека некои од позите во кои што спиеме се подобри од другите, а еве и зошто е тоа така. Како што велат стручњаците, совршена поза за спиење е кога сме завртени на страна, без разлика дали тоа ќе биде левата или десната. Со направена анализа на снимки од мозокот, тие заклучиле дека лимфниот систем кој што е задолжен за ослободување од токсините, работи поефикасно кога личноста спие завртена на страна, додека спиењето на стомак или на грб покажало и свои негативни ефекти. Спиењето на стомак има лошо влијание на здравјето бидејќи може да доведе до дегенерација на ‘рбетниот столб, ...
сите 16 | | | веќе видена

Несомнено, ова е најискрениот и најбруталниот хороскоп кој сте го прочитале. Во него нема задршка, нема „дотерување“, нема милост. Овен Вие само продолжете да живеете во убедување дека сте безгрешни. Мислите дека секогаш сте во право, а всушност сте исклучително посесивни и лицемерни. На другите им ја ограничувате слободата, а својата себично ја браните. Во вас нема ни трошка нежност. Бик Досадни сте до граница на неподносливост, па дури и повеќе. Кога имате некаква цел, вашата упорност ги убива луѓето во поим. Кога сте лути, тотално полудувате и во состојба сте со своите рогови да пробиете и челик. Близнаци Предавници и озборувачи. Вашиот живот не би имал смисла без интриги и сплетки. Површни сте и само барате некого што ќе се грижи за вас бидејќи не сте способни самостојно да живеете. Рак Осветољубиви сте и живеете според принципот „кој чека, ќе дочека“, а кога еднаш ќе дочекате можност за освета, се претворате во монструм и садист. Мошне добро знаете да ги наплатите пролиените солзи. Лав Арогантни, ...
сите 9 | | | веќе видена

Овен Ако во неговата глава тоа не е тоа, неверството се случува ненадејно и тоа не е реткост. Ако вистински се вљуби, Овенот сака со целото свое срце. Љубомора: 75 % Бик Тие ги сакаат сигурноста и среќата што им ги носи цврстата и стабилна врска. Најчесто не се склони кон неверства и навистина се верни партнери. Искушението не им е никаков проблем, па најверојатно ќе му се спротистават. Љубомора: 65 % Близнаци Можеби сакаат да бидат верни и предадени, но навистина е тешко да се одолее на нивниот шарм. Кога не се во сериозна врска тогаш обожаваат да флертуваат, дури и кога не сакаат ништо повеќе од дружење, што често може да ја збуни другата страна. Кога вистински ќе се вљубат, припадниците на овој знак се трудат да му удоволат на партнерот и да бидат верни. Љубомора: 25% Рак Ако нивната врска е квалитетна и вредна да ја сочуваат и одржат, тие се предаден и верни до самиот крај. Со оглед на нивните прилично големи барања, цврстата врска во нивните очи може да се претвори во нешто што не е вредно за да се ...
сите 11 | | | веќе видена

Врските многу често може да бидат изобилуваат со незгодни ситуации, бидејќи мажите и жените не знаат како да ги прочитаат сигналите кои си ги праќаат едни со други. За подобрување на оваа ситуација, Роберт Мани, автор на книгата “The guys guys guide to love” на жените им открива мали машки тајни кои ќе им помогнат да разберат како функционира умот на мажите. Недостаток на сигурност Најголем дел од момците признаваат дека во нив се крие мала несигурност кога пристапуваат до жена која што им се допаѓа, дури и кога тие изгледаат како да се целосно сигурни во себе. Повремено сакаат да ја заменат улогата на „ловец и плен“ Мажите сакаат да играат „ловец“, но исто така сакаат да бидат и „плен”, бидејќи тие многу често не знаат како правилно да ги прочитаат женските сигнали. Токму затоа ќе ви бидат благодарни ако јасно им дадете до знаеење дека ви се допаѓаат. Не се сеќаваат на деталите Додека жените во својата меморија ги чуваат сите мали нешта што ги дознале за нив, мажите во својот „филтер” не паметат многу ...
сите 2 | | | веќе видена

Алтернативната медицина истакнува дека негативното размислување и чувства се причината за многу болести. Лутина Лутината и нервозата се силни емоции кои се манифестираат преку зголемениот крвен притисок, кој предизвикува силна главоболка и вртоглавица. Некои студии велат дека тие се поврзани со прикриен бес и забавена работа на црниот дроб, кој е одговорен за исфрлање на токсините од телото. Колку е поголем изливот на бес, толку повеќе се губи и апетитот а се создаваат и проблеми со варењето на храната. Шок Неочекувано раскинување на врска, добивање отказ или смрт на блиска личност се исклучително емотивни доживувања кои предизвикуваат телесен шок со видливи последици на организмот. Шокот предизвикува пораст на адреналинот кој може да го ослабне срцето, а повеќечасовната изложеност може да доведе до сериозни проблеми во телото. Во екстремни ситуации неопходно е да побарате и лекарска помош. Страв Стравот предизвикува значително големување на потребата за мокрење што е основна телесна функција поврзана со ...
сите 2 | | | веќе видена

Најсончевиот месец во годината, август, им подарил голем број уникатни карактеристики и квалитети на родените во него кои ги прават многу поразлични од родените во останатите 11 месеци во годината. Bо него се споени два хороскопски знаци, Лав и Девица. Најопшта карактеристика за нив е дека се горделиви и дека имаат особена способност да бидат лидери. Покрај тоа, тие обично се привлечни и сакаат пофалби. Луѓето родени во овој месец се полни со магнетизам, амбициозни се, шармантни, енергични и општествени. По природа се борци и имаат силна волја, храбри се и подготвени да преземат ризици. Во глобала имаат имагинативен и брз ум. За нив се карактеристични големата самоконтрола и увереноста во себе и во своите способности, но понекогаш се однесуваат многу себично. Можат да бидат премногу бучни кога сте во друштво, со цел да го привлечат вниманието кон себе, бидејќи се суетни и имаат големо его. Понекогаш се многу злобни и злопамтила. Покрај тоа, лесно се разгневуваат, ако некој ги провоцира. Но, сепак се ...
сите 2 | | | веќе видена

За сексот да биде незаборавен и да ви овозможи максимално уживање, не секогаш се потребни луди пози или жешки експерименти. Овие три трикови може да ви звучат чудно и смешно, но токму тие гарантираат поголемо задоволство за време на сексот. Пијте повеќе вода Дехидратацијата не делува добро за вашето либидо, односно значително ја намалува сексуалната желба, а исто така предизвикува сувост во интимната област. Никако не заборавајте да пиете доволно вода. Носете чорапи Чорапи на партнерот обично и не е она што „пали“ кај жените, дури е и една од најчестите жалби во сексот. Меѓутоа, токму чорапите се едни од најдобрите трикови за одличен секс. Експертите велат дека топлите стапала го смируваат делот од мозокот одговорен за стравот и анксиозноста. Покрај тоа што чорапите ќе ви ги згреат нозете, ќе ве смират и опуштат, па така полесно ќе постигнете оргазам. Користете перница Ако тоа ви го дозволува позата, ставете перница под задникот и долниот дел на грбот, за да ги подигнете колковите и на тој начин да го ...
сите 2 | | | веќе видена

Годишниот одмор е особено важен дел од годината кој влијае како на личниот, така и на професионалниот живот и продуктивноста на работното место. Себастијан Хоф , експерт на полето на психологија на работа на универзитетот во Безансон – Франција, вели дека одморениот и опуштен работник е далеку многу поефикасен од оној кој изморен доаѓа на работа. Клер Ди Бартоломео , уште еден експерт од оваа област, вели дека оптималниот годишен одмор за најголем дел од вработените би требало да трае три последователни седмици. За информација, најголемиот дел од вработените во Франција добиваат (најмалку) 10 последователни дена годишен одмор. На годишен одмор се одмараме, но исто така се занимаваме и со бројни активности кои го потикнуваат развојот на нашата интелигенција, креативност и фантазија, што е неопходно за реализација на работата. Психолозите советуваат вработените, особено на менаџерските и шефовските позиции, да потпишуваат договор со работодавачите во кои ќе биде наведено колку пати неделно ќе му се достапни на ...
сите 2 | | | веќе видена

Нормално е дека секој човек се вљубува, но припадниците на овие 5 хороскопски знаци најлесно се вљубуваат. Стрелец По природа можеби се спонтани и индивидуалци, но ги сакаат долгите врски кои ги подигнуваат до небо. За момент посакуваат да побегнат од реалноста и да отпатуваат на некоја романтична дестинација. Вечно мечтаат по личност која ќе ги заведе и ќе ги заинтересира до крајот на животот. Бик Припадниците на овој хороскопски знак обожаваат долги врски, но сака да влегуваат во кавги за нешта во кои се цврсто уверени. Романтични се и грижливи. Тие би дале сè само за да го задржат вниманието на саканата личност. Сакаат забава и авантури, но и подготвени се да се „жртвуваат“ за љубовта на својот живот. Водолија Тие се ексцентрични, но се почувствителни отколку што мислат другите. Под нивниот креативен оклоп се кријат личности кои сакаат да бидат сакани, чувани и разгалени. Колку и да звучи контрадикторно, Водолиите сакаат мирна врска. Рак Ракот не е првиот на оваа листа. Одлично се бакнува, добро изгледа и ...
сите 9 | | | веќе видена

Дека вистинската љубов нема граница и истата подразбира неизмерна љубов и поддршка во добро и зло ќе се уверите во ова неверојатно емотивно видео. Станува збор за млад брачен пар кој има прекрасно секојдневие, сè додека сопругата го губи видот и повеќе не е во можност сама да ги извршува дневните обврски. Но сепак, нејзиниот сопруг е одлучен да останат заедно и прави сè за да го олесни нејзиниот живот.
| | веќе видена

Една иста жена изгледа различно во очите на повеќе луѓе. Дел од нив имаат заеднички црти, а дел до нив се навистина посебни. ТАА мечтае, но сепак цврсто стои на земјата. Умее да најде начин да ги оствари своите цени и може и да го преврти светот ако станува збор за нешто што за неа е значајно. Жената родена во овој знак е вистинска принцеза, која куќата ќе ја претвори во пријатен дом. Никогаш не остануваат на истото место, цел живот се во потрага по детали кои ќе ја направат среќна и додека не ги најде не застанува. Додека шета по светот умее да создаде дом во секое место во кое треба да живее. Вистински љубат само еден човек во својот живот, а кога ќе го засакаат, тоа трае засекогаш. Верни се и искрени, знаат како да го натераат секој маж да ги засака. По природа се романтични, сакаат изненадувања и умеат да изненадат со убави идеи за патување, вечера или пак било каков мал знак на внимание. Поседуваат убавина уште од своето раѓање и истата ја задржуваат целиот живот. Немаат потреба од многу шминка и ...
сите 2 | | | веќе видена

Најчесто, на почетокот на врската, понесени од љубовниот занес правиме грешки. Секој човек греши, но тоа не мора да биде наш избор, туку имаме и можност да избегнеме одредени погрешни постапки. Му посветувате премногу време на партнерот Многу брзо врската ќе ја донесете до ниво на здодевност и тој/таа ќе чувствува како некој да му ја одзема слободата. Мислите дека ќе се промени Ако правите исто нешто повторно и повторно очекувате различни резултати, тогаш грешите. Но, треба да престанете да му давате шанси да ги поправи нештата. Залудно го трошите вашето, а воедно и неговото време. Дозволувате некој да биде супериорен во врската Постојат работи за кои е подобро да одлучите вие, а за други вашиот партнер. Но, сосем е погрешно е некој да биде постојано супериорен во врската, да се слушаат и исполнуваат неговите желби и да се почитуваат само неговите приоритети. Имајте почит за туѓите потреби, но и за своите. Претерано сте љубоморни Дури и кога ќе почувствувате љубомора не мора да ја искажувате, бидејќи на тој ...
сите 9 | | | веќе видена

Сигурно и вие некогаш сте сакале да се воздржите од плачење, само за да изгледате јаки и да делувате ладни. Но, ако во тој момент ве прегрне некоја драга личност, тогаш солзите нема да престанат. Без разлика дали плачете од тага или среќа, блискоста на нежни човечки раце се сметаат за голема поддршка. Освен што го подобрува нашето ментално здравје, многу истражувања покажуваат дека прегратката одлично делува на целиот организам. Прегратката го зголемува чувството на сигурност, доверба, сила, среќа и разбирање. Резултатите од многу истражувања покажале дека развојот на интелигенцијата заостанува кај децата кои не ја применуваат доволно. Тие почнуваат подоцна да читаат или одат, во однос на своите врсници. Според американска студија, доколку брачните другари повеќе се гушкаат или галат нивната поврзаност трае подолго отколку кај тие кои не ги применуваат овие ритуали. Кога само за момент го прегрнете вашиот партнер, стресот веднаш ќе исчезне. Психолозите откриваат дека со прегратка и кај жените и мажите се ...
| | веќе видена

Многу често темпото на животот прави да заборавиме на сите успеси и падови кои сме ги имале. Сите ние понекогаш сме се чувствувале слабо и ранливо, но постојат работи кои можат да не мотивираат и да ни ги докажуваат успесите кои сме ги оствариле. Имате врска која е помалку драматична во однос на другите. Не се плашите да побарате помош или поддршка. Сте ги надминале своите стандарди. Од својот живот сте ги исфрлиле работите кои прават да не се чувствувате добро. Постојат моменти кога го цените она што го гледате во огледало. Сте научиле дека неуспехот е составен дел од успехот. Покрај себе имате луѓе кои би направиле се за вас. Не се жалите премногу. Се радувате и го славите туѓиот успех. Имате страсти на кои им посветувате внимание. Постојат нешта кои ве мотивираат да продолжите напред. Постојат цели кои сакате да ги достигнете. Имате трпение за другите. Љубите искрено. Одбивате да бидете жртва. Не Ве интересира што мислат другите луѓе. Секогаш гледате на светлата страна на нештата. Го прифаќате она што не ...
сите 8 | | | веќе видена

next