Не, не се во прашање оние така наречени „лесни девојки“, туку само ставот кој го имаат моќните и успешните типови. Во Шпанија е спроведено едно истражување чии резултати покажуваат дека на жените, богатите и моќните фраери им се апсолутно неодоливи. Девојките,наводно секогаш ќе давале предност на мажите кои се добро ситуирани, поради важните работни обврски и големото влијание во друштвените кругови. Во истражувањето учествувале 200 жени кои ги оценувале фотографиите на различни мажи и истото покажало дека добри оцени добиле оние чии фотографии покажувале дека станува збор за богати и успешни мажи. Истражувачите на оваа занимливост објаснуваат дека она што прво ги привлекло жените е самодовербата и сигурниот став со кој зрачат овие личности а не толку многу моќта и парите. Потсвесно, дамите чувствуваат дека таквите мажи ќе им дадат сигурност и успешно ќе се грижат за нив и нивните деца. Како ви се чини ова истражување и дали се согласувате со ставот?
сите 9 | | | веќе видена

Додека сте на работното место, прилично догло време поминувате во седење, минувате низ стресни ситуации и јадете брза (нездрава) храна. Но и покрај ова, постојат многу нешта кои можете да ги направите за себе и кога сте на работа. Земете ги предвид препораките на нутриционистот Боб Грин и водете здрав живот дури и на работното место. 08:00 часот – СЛАБЕЈТЕ ПЕШАЧЕЈЌИ Луѓето кои носат удобна облека и обувки, дневно прават 491 чекор повеќе од оние кои се робови на модата, открива студијата на американскиот Универзитет за спортска медиција. Тие чекори во текот на денот можат да ве ослободат од неколку килограми на долг рок. 08:30 часот – СЛУШАЈТЕ МУЗИКА Додека патувате кон работното место пуштете си музика, бидејќи истражувачите на Универзитетот во Сиетл откриле дека ритамот на музиката опушта и поттикнува производство на хормонот кој го подобрува расположението. 09:30 часот – ПРОТЕГНЕТЕ СЕ Ако долго седите, наместетe аларм да ве потсетува дека од време на време треба да станете од столот, да се протегнете, да ...
сите 9 | | | веќе видена

Маслинките се плодови на маслиново дрво. Истите се преполни со различни корисни витамини и минерали. Маслинката е богата со антиоксиданси и хранливи елементи. Голем е бројот на благодетни состојки кои ги содржи маслинката, а кои се исклучително корисни за организмот. Маслинките се богати со растителни влакна и масти, бета каротен, витамини А, Ц, Д, Е и К, ензими, омега 3 киселини, полифенол, сквален, фитостерол, хлорофил и минерали. Со помош на корисните состојки на маслинките, се намалуваат симптомите на астма, остеоартритис и ревматизам. Докажано е дека витаминот Е од маслинките може дури и да ја ублажи појавата на чувство на топлина кај жените при менопауза. Маслинките помагаат во работата на црниот дроб и цревата, и го стимулираат варењето и рамнотежата на цревната флора. Доколку сте во можност изедете неколку маслинки пред јадење, но внимавајте да не претерате. Овој дар на природата, им се препорачува на луѓе со низок крвен притисок. Исто така, маслиновото масло се користи за исхрана, хигиена и ...
сите 10 | | | веќе видена

Покрај тоа што го подобрува нашето расположение и не прави среќни, слушањето музика има позитивно влијание врз нашето физичко здравје. Освен што ни ја олеснува секоја работа и не прави поефикасни, слушањето музика има и други бенефиции. Нискиот крвен притисок Секојдневно слушање по половина час на класична, индиска музика со свесно и побавно дишењето ќе ви помогне да го намалите вашиот крвен притисок, покажа една неодамнешна студија. Ако не ви се допаѓа Бах или Моцарт, подеднакво ефикасни може да бидат тактовите на Френк Синатра или Бијонсе. Најважно е да се слуша музика која ќе направи да се чувствувате подобро, а не вознемирени. Ја намалува болката Половина час слушање музика го намалува нивото на хормонот кортизол во телото, кој повеќе се лачи кога сме под стрес. Музиката ќе ви помогне да се опуштите побрзо и полесно, а поуспешна е дури и од одмарање во тишината. Покрај тоа, длабокото дишење додека слушате музика ја намалува напнатоста и ве релаксира, како што делува и масажата. Ја ублажува болката Ако ...
сите 4 | | | веќе видена

Ако во една врска нештата не се одвиваат како што треба, еден од партнерите ќе го побара својот пат за ослободување од неа. Но, можеби некој несреќен сплет на околности ќе го натера да помисли дека има потреба од раскин, додека вие можеби не го делите истото мислење. Понекогаш вреди да се знаат знаците кои мажите ги покажуваат кога се несреќни, за да можете да реагирате и да ги потврдите или негирате сомнежите. Обрнете внимание која музика ја слуша Доколку извесна песна се повторува на неговата плеј-листа, морате да го анализирате нејзиниот текст! Бидете фокусирани на нејзината порака, дали се пропагира независноста, разделбата или челичењето. Постојат многу песни кои се напишани за разделбите или пред тие да се случат, па кога процесот на идентификација кај него е на високо ниво, а песната е доказ за таквите негови мисли, сфатете ја пораката што ви ја упатува! Слушајте го кога зборува за иднината Можеби се потсмевате на некои негови идеи, макар се однесувале и на идеите за подарок на неговата мајка. ...
сите 41 | | | веќе видена

Бананата е идеална за сите типови на кожа. Ова тропско овошје ја хидрира сувата кожа, ја негува уморната кожа, го враќа сјајот и енергијата. Бананата содржи витамини А, Ц, Б6, Б12, калиум, магнезиум и овошни киселини, кои помагаат во отстранување на мртвите клетки од кожата. Доволно е да истолчите една банана и кашата да ја нанесете на штотуку исчистена кожа. Потоа, оставете ја да делува 20 минути и исплакнете го лицето со млака вода. За третманот да биде уште поефикасен, на бананата додадете состојки како што маслиново масло или мед. Маслиновото масло е идеален додаток за сува кожа, додека медот е одличен додаток за проблематичната кожа и кожа склона кон иритација. Можете да додадете малку банана и во вашите омилени маска за лице, со цел да бидат поефикасни.
сите 8 | | | веќе видена

Некои жени благодарение на генетиката имаат чиста и сјајна кожа која со основна грижа ќе биде беспрекорно убава. Но, помногубројни се оние жени кои мораат внимателно и посветено да се грижат за својата кожа со цел да бидат задоволни од својот изглед. Ви претставуваме десет чекори што треба да ги почитувате за вашата кожа да биде здрава, нежна и сјајна. 1. Пијте многу вода бидејќи хидратацијата е од особена важност 2. Хранете се здраво – јадете помалку црвено месо и повеќе овошје и зеленчук 3. Престанете да пушите и да пиете алкохол 4. Избегнувајте стрес колку што е можно 5 Не се туширајте со топла вода 6. Внимателно избирајте ги геловите за туширање 7. Редовно чистете ја кожата со лосиони и нанесувајте соодветни креми 8. Спијте доволно (околу 8 часа дневно) 9. Заштитете се од сонцето (без оглед на годишното време) 10. Носете памучна облека секогаш кога тое е возможно
сите 12 | | | веќе видена

Многумина се вознемирени, малку уплашени, нервозни, несигурни пред првиот состанок, а тоа реално може да го расипе уживањето, па дури и да ве наведе да не се претставите во најдобро светло. Најдобриот лек за ова е музиката! Таа ќе ве смири и ќе ве опушти. Па, затоа слушајте пријатна музика пред состанокот кој го очекувате со нетрпение. Меѓутоа, не е доволно само да слушате тоа што вам ви се допаѓа. Бидејќи доколку слушате песни за несреќни љубови, за разделување и тага, тешко дека ќе бидете во ведро и позитивно расположение на состанокот. Ни преагресивната музика може да ве доведе во право расположение за запознавање на некоја нова личност. Тогаш кој е правиот избор? Нешто што е ведро и оптимистично! Не мора да се работи за љубовни песни, важно е да има радост, да ви се допаѓа како звучи, да ви одговара и да се чувствувате пријано и расположено. Поп, рок или диско, било која музика која ја сакате и која не е агресивна ни депримирачка може да ви излезе во пресрет пред важен состанок.
сите 5 | | | веќе видена

Додека женските разговори се долги и мошне емотивни, повеќето мажите сакаат чувствата да ги задржат за себе. Ова станува очигледно кога ќе стане збор за темите за разговор од кои мажите најмногу се плашат. Следниве неизбежни теми можат да го „извадат од колосек“ секој маж штом ќе сфати за што станува збор: Разговорот за поранешните партнери За мажите тој разговор е понепријатен бидејќи, мора да слуша колкумина сте сакале претходно, со колку партнери сте биле. Знаат дека потоа ќе ги прашувате за нивните минати врски и се плашат дека по разговорот ќе бидете љубоморни на поранешните девојки. Разговор за дефинирање на врската Овој вид може да се подели на два дела и тоа какви чувства има кон вас и дали гледа иднина во вашата врска. Но кој маж туку така би го оставил слободниот живот, затоа овој разговор може да го направи да се чувствува заробено. Разговор за заедничко живеење Мажите доста внимаваат кога станува збор за ваквиот вид на разговор затоа што доколку одговорот е дека не е подготвен, ќе биде сфатен ...
сите 12 | | | веќе видена

Популарната македонската пејачка Дани го објави спотот за „ Нема две “, а видеото го прикажува шармот на градот Скопје во минатото. За спотот се користени сцени од првиот колор филм за Скопје „Градот на Вардар”, снимен во далечната 1962 година во режија на големиот македонски филмски уметник Бранко Гапо. Инаку, музиката и текстот се дело на Весна Малинова Бабамова, а аранжманот и продукцијата ги потпишува Кирил Бабамов. Снимена е во XL Студио на Дејан Момировски.
сите 7 | | | веќе видена

Електронското музичко дуо Cyrillic , кое го сочинуваат талентираните Андреј Иваноски и Бојан Иваноски, издаде нов сингл насловен како „ Во тебе се гледам “, на кој гостува Дина Јашари. Воедно, Дина се јавува и како автор на текстот, додека пак, музиката и аранжманот на „Во тебе се гледам“ го потпишуваат Андреј и Бојан. Темата може да ја преземете на следниов линк .
сите 5 | | | веќе видена

Се сеќавате ли на вашиот прв сексуален чин? Најновото истражување покажува дека чувствата кои ќе се родат при губење на невиноста, ќе ве следат цел живот. Психолози од универзитет во Америка го спровеле тоа истражување со цел да проучат како губењето на невиноста влијае врз подоцнежниот сексуален живот. Според тоа, од првото сексуално искуство ќе имате лоши или добри последици во зависност од тоа дали сексот бил непријатен или ве направил среќни. Психолозите испитале 331 млади мажи и жени за тоа какво било нивното прво сексуално искуство, вклучувајќи ја емоционалната вознемиреност, посветеност кон партнерот или евентуално каење после сексуалниот чин. Потоа испитаниците одговарале за нивната сегашна состојба во сексуалниот живот, за тоа дали чувствуваат дека имаат контрола и колку се задоволни. Оние кои за првиот пат одговориле дека биле исполнети и задоволни, објасниле дека се среќни од нивниот подоцнежен сексуален живот, додека пак оние кои губењето на невиноста го поврзувале со негативни чувства, подоцна ...
сите 5 | | | веќе видена

Секој од нас има незапирлива енергија, која тешко се контролира кога ќе наидат емоциите (било тоа да се позитивни или негативни емоции). Затоа проверете на која природна појава најмногу наликувате според Зодијакот. ОВЕН – ВУЛКАН Непредвидлив, насилен и експлозивен. БИК – ЗЕМЈОТРЕС Дестаблизирачки, моќен, ослободува многу енергија. БЛИЗНАЦИ – ВРТЛОГ Премногу деструктивен, жив, но не и возбудлив. РАК – ЦУНАМИ Доминантен, може да донесе пустош. ЛАВ – ШУМСКИ ПОЖАР Заразен, брзо се шири, тешко се запира. ДЕВИЦА – МАГЛА Блага, нејасна и условена. ТЕРЕЗИЈА – МОНСУН Непредвидлива, неурамнотежена. СКОРПИЈА – БУРА СО СИЛНИ ГРМОТЕВИЦИ Моќна, мрачна, деструктивна. СТРЕЛЕЦ – ТОРНАДО Краткотрајна експлозија на енергија. ЈАРЕЦ – СНЕЖНА БУРА Студен и непопустлив. ВОДОЛИЈА – СЕВЕРНА СВЕТЛИНА Мистична, ретка и феноменална. РИБИ – ИЗГРЕЈСОНЦЕ Симбол на нов почеток.
сите 4 | | | веќе видена

Според магазинот “The Sunday Times”, светската музичка легенда со моќен глас Адел Лори Блу Адкинс е најбогатата пејачка во Велика Британија. Само минатата календарска година Адел заработила приближно 50 милиони евра. Раскошниот глас и талентот Адел ја сместија меѓу најценетите и најплатените светски пејачи на денешнината. Благодарејќи и на светската турнеја богатството на 29-годишната пејачка порасна од 85 на 125 милиони фунти. Со богатство од 125 милиони фунти Адел е на 19 место на листата на најбогати музичари во Британија според магазинот, а воедно таа е и единствената жена на оваа листа. Инаку, најбогат музичар во Британија е Пол Макартни со неверојатни 900 милиони фунти на сметка, пред Ендру Лојд Вебер со 870 милиони и групата У2 со нешто повеќе од 680 милиони фунти.
сите 33 | | | веќе видена

За Моника Белучи (52) ќе кажат дека е италијанска божица на убавината, жена која со својот природен сензибилитет никого не остава рамнодушен, мајка на две прекрасни деца. Таа зборува три јазици и секојдневно вежба јога. Издвоивме неколку мудри цитати од оваа фантастична жена како доказ дека надворешната убавина со себе може и да носи богата внатрешност. Своето прво дете го родив на 40 години, второто на 45, снимав со Бонд на 50 години и никогаш не би сакала повторно да имам 20 години. Во младоста имате “beauté du diable” (ѓаволска убавина), како што велат Французите, убавина која не ја сфаќате, која не сте ја спознале. Но, кога ќе имате 50 години, во вас се раѓа убавина од друг вид, убавина која ви дава сила. Таа сила не е врзана за надворешната убавина! Убавината на жената станува проблем само во два случаи: кога ја нема, и кога не постои ништо друго освен неа. Нам ништо не ни припаѓа: ниту нашите мажи, ниту децата. Ние само можеме да ги споделиме чувствата и емоциите со луѓето што ги сакаме. Една жена може ...
сите 28 | | | веќе видена

Доколку вашата понежна половина е еден од овие три знаци во хороскопот, навистина имате добра причина да бидете среќни и задоволни. РАК Ракот е единствено и неповторливо добро битие, лојална и приврзана, дама за пример. Таа во вашиот живот целосно ќе ги промени законите на физиката и ќе го преврти вашиот живот наопаку. Таа е во состојба од било која куќа да направи дом и да ви пружи искрена топлина во секој аспект од животот. Во креветот е истовремено нежна, силна, сензуална, нескротлива и непредвидлива. Нејзините бакнежи не може да ги купи целото злато на светот. Нејзината искрена душа бара личност која знае да сака и која ќе знае да ги разбере нејзините тивки воздишки. Совршена сопруга, грижлива и добра мајка, таа плени со својот вроден шарм кој го носи како вистинска дама, природно и спонтано. Таа е вредна и сестрана, за себе посакува маж кој ќе биде силен и одлучен, но и грижлив и одговорен. ЛАВ Таа ќе го претвори вашиот живот во најубава љубовна приказна, ќе ја стопли вашата душа и ќе ви отвори нови ...
сите 67 | | | веќе видена

„ Невозможна мисија “ е нова песна на дуото „ DNK “, авторско дело на веќе проверената екипа – Панчо и Лазар Цветкоски, додека видеото е во реализација на Даниел Јовески, со кого на Панчо и Андреј ова им е прва соработка. Сцените во видеото се снимани на неколку интересни локации во Охрид и во неговата околина. Приказната, пак, е битка за љубовта на убавата девојка, која ја бијат сиромавиот селанец (Панчо) и богатиот бизнисмен (Андреј). Селанецот кој безрезервно се вљубува во девојката решава да ја продаде својата нива, единствениот извор на средства за егзистенција, само за да купи ексклузивен автомобил Исузу Ди макс со кој би ја фасцинирал. И откако ќе се реши на овој чекор само за да го освои срцето на својата љубена, се случува пресврт… Панчо за новиот проект изјави: Мислам дека имаме одлична песна и спот задоволни сме од тоа како излезе сè, а особено од Даниел со кого ова нѝ е прва соработка. Искрено веруваме дека целиот пакет ќе и се допадне и на нашата публика.
сите 22 | | | веќе видена

Сè што доживуваме во животот, самите го привлекуваме. Сите тие нешта се слики кои ги создаваме во нашите мисли. Тоа е она што го мислиме и начинот на кој го мислиме. Што и да се случува во нашите мисли, тоа и го привлекуваме во својот живот. По ова кратко објаснување, повеќето луѓе би рекле дека тоа е невозможно, затоа што тогаш сите би биле среќни, богати и здрави. Да, така би било кога сите би размислувале позитивно. Но, тоа во реалност не се случува! Често сме склони кон негативни мисли, грижи и размислуваме за проблемите околу нас. Тоа е сосема разбирливо бидејќи со тие нешта се соочуваме во нашето секојдневие. Законот на привлечноста кажува дека она за коешто размислуваме е она коешто го привлекуваме во нашиот живот. Многу е тешко да се извлечеме од проблематичното секојдневие и да размислуваме позитивно за иднината и целите кон кои тежнееме. Секому е тешко, но мора да пронајдете начин да се мотивирате себеси и да се трудите секогаш да пронајдете позитивен поглед во секое случување. Има една изрека која ...
сите 23 | | | веќе видена

Едно неодамнешно истражување открива дека луѓето попрво би имале секс еднаш неделно отколку да заработуваат дополнителни 50.000 евра годишно. Но, важно е да се спомене дека ова зависи од тоа дали сексот е пропратен со прегратки и страс или не. Што би ве направило посреќни: Да имате секс еднаш неделно или да заработувате повеќе? Истражувањето се сочинувало од неколку одделни експерименти. Учествувале љубовни парови на кои им биле поставувани прашања поврзани со тоа колку често имаат секс, колку се задоволни од животот и колку често се бакнуваат, прегрнуваат и разменуваат нежни допири. Резултатите покажале дека освен што редовниот секс навистина го подобрува расположението, нежните допири исто така ја зголемуваат среќата кај луѓето. Со други зборови, многу е важно дали се прегрнувате и милувате после сексуалниот чин. Заклучокот е дека навистина постои врска меѓу зачестениот секс и позитивните емоции. Повеќе секс води кон повеќе среќа, но само ако постои љубов и нежност меѓу сексуалните партнери. Според тоа, ...
сите 17 | | | веќе видена

Првиот ден од бракот, мажот и жената одлучиле да не примаат гости во својот дом и на никој да не ја отвораат вратата. Тој ден дошле родителите на мажот во посета, стоеле пред вратата и чекале да им отворат. Мажот и жената се погледнале. Тој посакал да им отвори врата, но бидејќи имале договор не го направил тоа, па родителите си заминале. По некое време, истиот ден, на посета дошле и родителите од женската страна. Се погледнале и помислиле на договорот кој го имале. Но, наеднаш жената започнала да плаче: „ Не можам да им го направам ова на моите родите! “ и ја отворила вратата. Мажот стоел настрана и молчел. Годините минувале, а тие добиле четири сина. Петтото дете кое го добиле било девојче. Кога таа се родила таткото организирал голема и незаборавна веселба. По веселбата неговата жена зачудено го запрашала зошто толкава веселба за нивното петто дете, а за ниту едно од претходните четири. Гордиот татко едноставно и одговорил: Бидејќи само таа ќе ми ја отвори вратата, дури и кога нема да смее!
сите 3 | | | веќе видена

next