Според анализата на првите страници на дневниот Торински весник Туто Спорт, нероазурите се заинтересирани како за играчот на Парма-Белфодил (со кои Интер веќе преговара со тимот на Парма) така и за играчите на Каљари, а тоа се: талентираните Марко Сау и Маурицио Пињила. Во исто време, со Парма се потврдени договори за 5 играчи, имено: Галимберти и Мела од младинските категории целосно одкупени од Интер. Нванкво ќе биде во иднина целосно играч на Парма, а додека пак за Крисетиг и Јао Гај договореното е во форма на ко-партнерство. Според ТС, Интер за Исла нуди 5.5 млн евра, додека Јувентус (за неговиот 50 % дел од играчот) бара 7.5 млн евра, што пак значи дека Интер ќе треба дополнително да вклучи и ко-партнерство со тимот од Торино за некој од младите и талентирани играчи на Интер. Истовремено, со Парма се договара и преминот на Касано, кој начелно бил согласен за негов трансфер, но сеуште нема согласнот од Силвестре (тоа се двата играчи кои Интер и ги нуди на Парма плус доплата за да го добие Белфодил), ...
сите 3 | | | веќе видена

Според Ла Газета Дело Спорт, во сончевата Сицилија престојот на Марко Бранка не е случаен, баш напротив тој е решен да ги донесе во редовите на Интер, двајцата играчи од Катанија-Гомез и Бариентос. Присуството на Марко Бранка на Сицилија го искористи ГДС за мини интервју со оперативецот на Интер. Во текстот подолу ви пренесуваме дел од размислувањата на Бранка, барем она што им успеа на новинарите на ГДС да дознаат за трансфер пазарот ова лето на Меаца. "Наинголан, Исла, Баста, Мароне, Белфодил, Фернандо се само некои од имињата што може да се очекува да дел од нив да пристапат на црно-синиот дрес?"-на тоа прашање одговорот на Бранка бил во насока дека не може да дава конкретни одговори во овој момент, но дека се работи на случајот и дека Интер е сериозно заинтересиран да се засили во летниот преоден рок. Како и да е, новиот тренер има долга листа на желби кои треба да го вратат Интер на шампионските патеки како и да се врати победничкиот и борбен дух пред се. А во таа насока, ГДС потенцира дека Мацари ...
сите 4 | | | веќе видена

Маркети говори за можноста Ранокија да прејде во Јувентус во летниот преоден рок, особено што шампионот од Торино итекако е заинтересиран за дефанзивниот играч на Интер. Се говори дека Јувентус е наводно спремен да понуди одреден играч како замена за Ранокија и одредена парична надокнада. Како и да е, управата на Интер би сакала да присобере значителна сума на средства од продажбата, или од Ранокија или од Гуарин Преку Скај Спорт, Лука Маркети говори за можноста, Ранокија да премине во редовите на Јувентус. Имено, говори за можноста да се случи размена на играчи (Ранокија-Мароне), но Интер би бил евентуално заинтересиран за некаква размена доколку во таа размена би влегол Вучинич или Кваљарела.
сите 6 | | | веќе видена

Мисија - Скудето. Хандановиќ и 3-5-2. Гуарин како топ играч. Икарди како Кавани. Теренот е како лабораторија која е отворена 24 часа на ден за да се проучат движењата и противниците, дел по дел. Неделите без европски обврски да се искористат да се дојде до врвот. Милано - Прецизен, искрен, воркахолик со идеи. Идеи кои треба да се задржат, посебно нов технички материјал кој Мацари ќе го најде на трансфер пазарот. Мацари веќе има на ум што сака да направи со многу подучување, напорна работа, комптетитивен карактер, повторување и со динамична, потентна и лут стил на игра. 1. После 14 години Интер за прв пат е без Европски натпреварувања. Драма? Не, но клубот губи дел од својата вредност. Без натпревари во средина на неделата, Интер ќе има само една цел, првото место. Исто така, составот ќе биде намален како што новиот тренер преферира, на 15-16 луѓе во составот. Значи стартерите плус неколку измени кои ќе ги дефинираат улогите и хиерархијата. Не е тајна дека екипите на Мацари имаат добар успех, иако и покрај ...
| | веќе видена

Низ насловните страници денеска отпечатени во Италија на големо се пишува за можноста да дојде нов инвеститор во клубот од Милано, нов инвеститор, конкретно од Индонезија кој би го и превзел во две фази и раководењето на клубот. Притоа во преговорите водени изминатиов период како и последните неколку денови во Милано, акцент е ставен на дефицитот на клубот кој изнесува во моментов 75 млн. евра, дефицит за кои се потребни свежи пари, но пари кои воедно и ќе го вратат клубот во врвот на фудбалска Италија и спортска Европа. Имено станува збор за инвеститорот Thohir од Индонезија(само да напоменеме дека Интер има силна база на поддржувачи и фанови во Индонезија) кој има сериозен проект поврзан со Интер. Секако заинтересиран е да инвестира во клуб, но само доколку има пресудно влијание во носењето на одлуките. На финансиски план, според анализите на Brand Finance, Интер падна од 13та на 15та позиција, со пад за 30 % на вредноста на брендот наречен Интер. Секако овие бројки имаат удел во преговорите и говорат ...
сите 2 | | | веќе видена

За гостин во последната емисија од оваа сезона на Prima Serata бил повикан Хавиер Занети . Зборува за навивачите, неговото враќање, иднината и младите фудбалери на Интер. “ Навивачите на Интер се различни од сите останати, и никогаш нема да престанам да им се заблагодарувам за се. Првата работа која ја побараа од мене кога се повредив беше да им ветам дека ќе се вратам да играм пак. Тоа е единственото за што размислувам сега, да се опоравам, да се вратам во форма и да одиграм барем уште еден натпревар пред нашите навивачи. ” Што ќе беше да не станеше фудбалер? “ Без сомнение пејач. ” – одговорил Занети со голема насмевка на лицето. “ Фудбалот ми даде премногу, не можам да побарам ништо повеќе. А среќен сум и со мојот живот надвор од теренот, најбитно е што мојата фамилија е добро. ” Дали наскоро ќе го видиме Занети како тренер? “ Не планирам да бидам тренер, никогаш не сум го сакал тоа. Сакам да бидам блиску до акцијата, можеби како директор, но во овој момент воопшто не размислувам да станам тренер. ...
| | веќе видена

Како и што најавивме пред нешто повеќе од една седмица, многу бргу започнува регистрацијата на членови во „Армата“ за следната сезона. За сите оние кои се незапознаени со процедурата за станување на официјален фан на Интер преку нашиот фан клуб, веруваме дека ова соопштение ќе ви помогне. Македонскиот фан клуб на Интер, Интер Клуб Армата Македонија ќе врши регистрација на нови членови започнувајќи од денот на објавата на ова соопштение, односно во периодот од 26 мај до 1 август 2013 година. Пред почетокот на секоја натпреварувачка сезона се собираат пријавите и уплатите. Членарината за оваа натпреварувачка сезона изнесува 1450 денари, која се уплаќа на нашата жиро с-ка, а подоцна тој износ се префрла во Милано како би се извршила регистрацијата на секој фан посебно. За јуниори (до 14 годишна возраст), износот на членарина е 950 денари. За сите оние кои веќе се зачленија во фан клубот (постоечките членови) единствена обврска е уплата на членарина за сезона 13/14, меѓутоа доколку во меѓувреме имате извршено ...
| | веќе видена

Кога станува збор за трансфер новини околу Интер за следниот трансфер период, не доаѓа вест само за можните засилувања со играчки кадар и/или кој ќе биде на позицијата тренер на жешкото столче на Интер, туку и за смена на кондицискиот тим на Интер. Истотака се споменуваат и кои играчи се бараат на Меаца ова лето. Во таа насока Џанлука Ди Марцио говори за доведување на нов тим одговорен за кондициските подготовки на тимот од Милано. Имено на мета на управата на Интер, според Ди Марцио, е Проф. Роберто Де Белис, кондициски тренер на Катанија. Се разгледуваат и други опции, но во прв план е Проф. Белис кој има забележителни успеси со тимот на Катанија и првичен контакт е веќе остварен со Професорот. Од можните засилувања, тука се спомнуваат, Обианг од Сампдориа, Џеко од Сити, Диаманти од Болоња, Пјанич и Флоренци од Рома, а многу информации пристигаат и за двајцата клиенти на Бепе Боцо-Страма кој би можел да оди во Италијанската селекција под 21 година и Мацари кој би седнал на жешкото столче на Меаца.
сите 29 | | | веќе видена

Пред микрофоните на СКАЈ после изгубениот Неделен натпревар на Интер од Наполи со резултат 3-1 , познатиот спортски коментатор и аналитичар Сконшерти даде свое кратко видување за случувањата во Интер во сезоната која полека изминува, а која по ништо нема да биде запаметена освен по безбројните повреди во пролетниот дел од Калчо лигата. Според Сконшерти, повредите на повеќемина првотимци и повеќе е од очигледно дека се одразија и на играта и на бодовното салдо. Впрочем целокупниот напад на Интер е на листата на повредени (со исклучок на резервистот Роки). Но според Сконшерти во низата слаби резултати, удел имаат и недоволно јаката клупа на Интер и честото менување на стратегиите од тренерот на Интер. Во последниот период, дури и тимови кои се борат за опстанок или се во долниот дел од табелата освоија повеќе бодови отколку Интер, а тоа се тимовите на Сиена, Киево, Аталанта, Каљари, Парма.
сите 5 | | | веќе видена

Оицијалните резултати од медицинските прегледи што беа спроведени врз капитенот и Интеровата легенда Хавиер Занети се во насока дека Ахиловата тетива на капитенот е повредена, што пак ќе значи подолготрајно опоравување од сериозната повреда што Хавиер Занети ја здоби на Неделниот натпревар со Палермо. На натпреварот со Палермо присуствуваше и неговата сопруга Паола, со која требаше после натпреварот свечено да отворат Интер клуб на Сицилија. Како и да е лоша вест поразот од 1-0 од Палермо, лошите вести се однесуваат на капитенот, кој во текот на натпреварот со Палермо мораше да биде изнесен на носила, со болна гримаса на лицето заради здобиената сериозна повреда. Медицинските тестови без спроведени во болницата Сан Матео во Павиа. Во денешниот ден, докторите од болницата излегоа со дијагноза, која потврдува дека е оштетена левата тетива. Иако повредата е сериозна и некои претпоставки се во насока дека ќе одсуствува до Ноември месец, но Занети во кратка изјава порача дека повторно ќе се врати во ...
сите 20 | | | веќе видена

По натпреварот помеѓу екипите на Интер и Парма, по повод двегодишното постоење на Интер Клуб - АРМАТА, се одигра турнир во мал фудбал, на кој што учество земаа пет екипи. На овој турнир, се одиграа десетина натпревари на кои што учесниците што е најглавно, се забавуваа и дружеа а на крајот, сите членови добија признание за учество на вториот турнир организиран од Интер Клуб - АРМАТА. Повеќе информации околу членството за новата сезона, наскоро ...
сите 7 | | | веќе видена

Како што знаете, Интер Клуб Армата имаше свои претставници на дербито Интер - Јувентус. Поминавме одлични неколку денови во дружби, пеење, и покрај поразот, искуството беше непроценливо. Тука, во оваа статија, ќе погледенете неколку слики и едноставно, ќе има една кратка ретроспектива за нашето патување... 2 Дена пред натпреварот. 15:00 часот. Се собравме пред Папилон, од каде што тргнавме. Набрзина направивме една слика, која ќе остане во сеќавање како првата заедничка слика на оние кои тргнаа на ова патување... Патувањето, како патување. Шеги, на свои сметки, и нормално, балканското.. Без Македонска ракија и Скопско пиво, еден ваков пат не може да помине... Свесни бевме дека патувањето ќе е долго, цели 22 часа, или 1500 километри - во еден правец. Но ниту еден помент не застанавме, полни со енергија и исчекување за предстојниот натпревар, она легендарно Дерби на Италија... После 22 часа, конечно стасавме. Милано 2, се викаше населбата каде беше нашиот хотел. Па го украсивме со црно-сини знамиња, со логото ...
сите 2 | | | веќе видена

Иако нема ништо официјално, сепак Барселона пројавила интерес за голманот на Интер, Ханданович, а според информациите на СКАЈ, кој ги пренесе fcinter1908.it Барселона е спремна да плати неверојатни 30 милиони евра за услугите на еден од најдобрите голмани на свет. Само за подсетување дека минатото лето Интер го плати Ханданович 11 млн, а во трансферот беше вклучен и Фараони (ко-партнерство), кој беше одстапен на тимот од Удине. Никој не ни помислуваше дека една од трансфер целите на Интер изминатото лето, ќе биде токму Словенецот, кој го замени Цезар на голот, уште повеќе што Цезар беше повеќе години наназад миленикот на навивачите на Интер. Сега управата на Интер не сака да размислува околу продажбата на Ханданович во Барселона, но сумата од 30 млн евра е итекако примамлива, особено што тие свежи пари, би се искористиле за донесување на нови засилувања од редот на Санчез, Монтоја или дури и Џеко, иако според пишувањето на новинарот на СКАЈ СПОРТ 24, Џеко сака да игра за тим кој би настапувал во ...
сите 5 | | | веќе видена

Во првите редови на спортскиот весник Туто Спорт, повторно се најде Интер во анализите на новинарите од овој Торински весник. Повторно, како во изминатиов период се шпекулира со позицијата спортски директор, жешкото столче кое треба да му припадне, барем според весникот, на Стефано Капозука. Шпекулациите беа подгрејани и со податокот дека Стефано Капозука беше виден на Џузепе Меаца во Средата на куп натпреварот што Интер го загуби од Рома со 2-3, резултат што значеше дека втора сезона по ред Интер останува без ниту еден трофеј. Анализата на весникот продолжува со аргументот дека Фасоне сериозно размислува во овој дел од проектот-наречен изградба на нов Интер, да му предложи на Претседателот на Интер Масимо Морати , токму Стефано Капозука да биде новиот спортски доректор на Нероаѕурите. Секако како дел од тандемот, улога што во минатото (до пред неколку години) ја имаше Габриеле Ориали, сега би ја пополнил Аусилио. Јуни месец наближува, а дилеми повеќе.
сите 6 | | | веќе видена

Федерико Касоти, спикерот на СпортИталија коментираше околу последните случувања на релација Аубамејанг - Интер. Интересот за овој млад, многу талентиран напаѓач е огромен, затоа Рома, Фиорентина и особено англиските клубови се заинтересирани за неговиот потпис. "Ако италијанските клубови не побрзаат , тие ќе ги испуштат шансите да го ангажираат". Дали е тој играч за Интер? "Аубамејанг е брз и има одлична техника, многу сличен на Ел Шарави. Може да игра на неколку позиции во нападот, како "прв напаѓач" и "полу шпиц" дури и во средината во 4-2-3-1 систем." Некој кој може да игра со Икарди? "Икарди е класичен напаѓач и имајќи го Аубамејанг позади него, Интер ќе има двајца млади и талентирани напаѓачи кои можат да достигнат едно високо ниво"", заврши Касоти. Пјер Емерик Аубамејанг е млад напаѓач со потекло од Габон, роден е 1989 година и моментално настапува за францускиот Сент Етјен, каде до сега има постигнато 17 голови и се наоѓа на второто место на листата на стрелци. Toj потекнува од младинската ...
| | веќе видена

Релацијата помеѓу Морати и Бранка не е идилична, барем според информациите што пристигаат од Италијанските медиуми, се појавиле одредени сериозни недоразбирања помеѓу Претседателот на Интер и сопственик -Морати од една и директорот Марко Бранка од друга страна. А во прилог на тоа говори и изјавата на ФИФА агентот Боско, дадена за IlSussidiario.net, изјава во која се осврнува Боско на моменталната констелација на односи помеѓу Морати и Бранка. Агентот притоа нагласи дека: " Има вистина во тие гласини- за недоразбирања помеѓу Морати и Бранка, кои се појавија во последно време. Претседателот дозволи многу простор и слобода за работа на Бранка, но истовремено е свесен дека Бранка направи неколку сериозни грешки кои беа повеќе од очигледни". Притоа Боско искажа став и околу можноста Рикардо Бигон, да биде новиот спортски директор на Интер. Тој вели: " Морати го разгледува моделот применет во Наполи, а воедно е импресиониран од работата на Бигон, но не верувам дека Бигон би заминал од градот Неапол и ...
сите 6 | | | веќе видена

Рубен Бота е најновото засилување за тимот на Интер, донесен од Бранка и Аусилио на Меаца. Но кој е Рубен Бота? Играч од средината на теренот со офанзивни карактеристики. Роден 1990 година,по потекло од Аргентина, до неодамна член на Атлетико Тигре, а во Јуни и официјално ќе му се приклучи на Интер. Операцијата е виртуелно завршена, со потпис ставен од страна на младиот Аргентинец, уште се чека на неговото официјално претставување и од Јуни месец да ги започне првите тренинзи заедно со екипата во Апиано. Што се однесува до самиот трансфер, Бота беше донесен како слободен играч. Самиот играч, за Corriere dello Sport изјави: " Одсекогаш сонував да заиграм за Интер", Бота уште и дополни: "Уште како младинец додека настапував, сонот беше да заиграм за Интер, а идол-Ди Мариа од тимот предводен од Мурињо Откако сонот полека му станува реалност, останува уште да ги исполни големите очекувања што управата на Интер ги има кон него со успешни настапи за црно-синиот дрес.
сите 2 | | | веќе видена

Продолжуваат да се шират гласините дека Стефано Капозука, поранешниот спортски директор на Џенова би дошол на истата позиција во редовите на Интер. При што, Марко Бранка би ја имал позицијата технички директор, а додека Аусилио како линк помеѓу тимот и клубот како организација. Капозука на чело на Џенова беше 8.5 години, а во негово време во Џенова пристигнаа и Милито и Паласио, а неговите релации со Интер, од времето на трансферот на Милиот во Интер, се одлични. На прашање на новинарите, во една прилика, самиот Капозука изјави: "Без сомнение, таквите поврзувања со Интер, ми ласкаат-Интер е еден од најреномираните светски фудбалски колективи". "Во моментов нема ништо. Точно е дека често контактирам со Бранка, кој е мој пријател, голем лидер и докажан спортски работник, но некои постапки се избрзани". Капозука, понатаму вели:"Ние делиме иста пасија кон фудбалска игра, со Бранка. Него го сметам, за еден од познавачите на овој занает, но лично мислам дека е подобро подготвен за активности на меѓународната ...
сите 7 | | | веќе видена

Претседателот на Интер, Масимо Морати , заедно со управата ги избира засилувањата за следната сезона, а според пишувањата на Италијанските весници, негов прв личен пик за наредната сезона е плејмејкерот на Болоња, Алесандро Диаманти. Локалниот весник од Болоња пишува статија за оваа ситуација, во која што нагласува дека Морати е импресиониран од квалитетите на играчот и би направил се што е во негова моќ да го донесе во Милано. Многу веројатно е дека Интер ќе отстапи некој од младите играчи од Примавера на Болоња, се со цел да се намали оштетата која што Интер ќе треба да ја плати за услугите на италијанскиот репрезентативец, а Диаманти кој исто така е многу ценет од тренерот Страмачони, се очекува да биде биде главен елемент во играта на Интер во случај на заминување на Касано.
сите 5 | | | веќе видена

Сепак сеуште постои мала надеж дека Интер ќе стигне до третото место кое води во квалификациите за ЛШ и секако Интер ќе се бори до самиот крај-се додека има и математичка веројатност за тоа трето место. Со двата гола на Паласио, со мудра игра, вчера Интер победи и што е истотака важно, после 6 последователни натпревари каде Интер секогаш примаше гол, овојпат на Мараси Интер не прими ниту еден, што е комплимент за одбраната. Сепак фактор клучен за победата е Паласио. Човекот кој оваа сезона постигна 22 гола за Интер (во сите конкуренции) на 25 настапи, кој ја превзема одговорноста во време кога Милито е вон терените заради повредата. Во натправар кој го преспаа и Касано и Гуарин , Паласио е човекот на одлука кој ја превзема одговорноста. Додека пак Гуарин ја одигра можеби најлошата партија откако го облече црно-синиот дрес. Интер покажува знаци на живот, борбеност (налик на реванш натпреварот против Тотенхем), но сепак играта е далеку од брилијантна, во неколку ситуации Ханданович мораше да покаже зошто ...
сите 16 | | | веќе видена

next