“Милан - кој верува во Исус, не се плаши од ѓаволот!“ “Едвај чекам да слушнам врисок на Меаца“ “Знам се за дербито, често го гледав а и Станковиќ ми објасни се за него“. Интервју за Газета одржано во Апиано Џентиле. Матео, периодов беше бурен како Ролеркостер за тебе? -“Да, зошто?“ 2 дена после последните тренинг со Динамо, се најде на тренинг со Интер, дебитираше во поразот од Сиена, за малку ќе дебитираше и на Меаца но го повреди зглобот, а 4 дена подоцна изигра добро и направи асистенција, се се сруши против Фиорентина, и победивте во Клуж изграјќи добро, а сега е дербито... Тоа не е малку, нели чуствуваш вртоглавица? -“ Можеби малку, но ништо страшно. Искрено бевме многу разочарани после натпреварот со Фиорентина, но полека се враќаме, за време на дербито.“ Кога играше во Австрија, за ЛАСК Линц, како беше дербито против СВ Линц? -“Бев премлад да се сеќавам, но добро се сеќавам на оние дербиња во Хрватска. Теоретски, најголемо дерби треба да е Динамо Загреб против НК Загреб, но тука е и огромното ...
сите 2 | | | веќе видена

На вчерашниот натпревар Интер победи, но притоа тренерот Страмачони има нови главоболки заради фактот дека Андреа Ранокиа заработи повреда, притоа неизвесна е ситуацијата околу повредите на Нагатомо и Киву , додека за Самуел повредата веќе го оддалечи од терените. Говорејќи пред микрофоните на Антенна 3, Д-р Пиеро Волпи истакна дека повредата што Андреа Ранокиа ја заработи на натпреварот со Клуж всушност се однесува на исчашување на неговото колено. Па така неговиот настап на дербито Ла Мадонина во Недела е под знак прашалник. На прашањето на новинарот, на што се должат овие зачестени повреди кои ги следат играчите на Интер низ целата сезона, Д-р Волпи истакнал, цитирам: " Фактот дека играчите се во постојан циклус на обврски (клупски и репрезентативни), со натпревари на секои три дена без притоа да имаат некој посебен третман, ги прави доста осетливи, одредени делови од телото, како што се колената. Како и да е, во случајот со Ранокиа , очекуваме резултати од деталната анализа наскоро, околу видот ...
| | веќе видена

Масимо Морати ја даде својата поддршка кон младиот тренер Андреа Страмачони во пресрет на дербито Ла Мадонина , но тука не застана целата работа, деновиве и газдата на лутиот градски ривал-Берлускони се изјасни дека Страмачони е голема надеж на Италијанската тренерска афела. Тој во интервју за ГДС верува во способностите на младиот стратег на ИНТЕР . Тој изјави: "Го познавам Страмачони, го имам сретнато само еднаш, но ми изгледа за пријатен и фин млад човек пред кого претстои светла тренерска кариера". На прашањето, што очекува од дербито Ла Мадонина, еве што тој изјави: "Секој може да победи во дербито, покрај талентот, одлучуваат и среќата, понекогаш судијата, емоциите. Не можеш однапред да го прогнозираш исходот на натпреварот". Но армијата навивачи на Интер, се надеваат на традицијата која последниве години е на страната на Интер. Па така, од 2005 навака, на 7-те последни натпревари каде Интер се јавува во улога на домаќин, Интер победил на шест од нив, време е традицијата да продолжи, нели?
сите 3 | | | веќе видена

Тренерот на Интер, Андреа Страмачони, после завршувањето на натпреварот со Фиорентина, кој Интер го изгуби 4-1, пред микрофоните на Интер Каналот даде кусо видување за перформансите на тимот. Зборовите на тренерот Страмачони беа следните: "Од почетокот на натпреварот ние го изгубивме балансот, секогаш пристигавме втори до топката и веднаш знаев дека останале последици од натпреварот одигран во Четвртокот. Додека Фиорентина одигра одлично прво полувреме. Оваа сезона, лигата е многу избалансирана, повеќе тимови се при врвот, но и повеќе тимови поминаа низ тежок период, вклучително и Интер, како и да е треба да веруваме во тоа што го работиме. Недела ни претстои дербито Ла Мадонина, мораме во него да внесеме се што умееме, знаеме и да се обидеме да победиме". Што се однесува на прашањето од новинарот, за второто полувреме од дуелот со Фиорентина, Страмачони нагласи: "Во второто полувреме игравме со акции кои почнуваа длабоко назад, се случи третиот гол на Фиорентина и ракометот на Пизаро, кој за жал не беше ...
сите 11 | | | веќе видена

На Маргините од вечерашната пресметка во рамки од Европа лигата против Романски Клуж, натпревар кој Интер го доби со 2:0, а притоа централна вест е повредата што ја заработи Диего Милито , новинарите имаа кратка можност да поразговараат со Претседателот на Интер Масимо Морати На прашањето од новинарите околу аквизицијата на Мауро Икарди, младиот фудбалер кој моментално е на позајмица во Сампдорија, зборовите на Претседателот гласеа: "Икарди е многу добар, млад играч кој несомнено располага со повеќе квалитети, но треба да се види дали може да се поврзе со Интер". Овие зборови секако не откриваат ништо ново околу потезите на Интер за донесување на овој млад и перспективен играч, иако весниците во Италија говорат дека Интер е најконкретен во намерите.
сите 34 | | | веќе видена

Денес Занети во интервју за ESPN зборувал за многу работи, почнувајќи од неговата сегашна физичка форма. “ Добро сум. Секогаш сум загрижен дали сум доволно корисен на тимот, но моите соиграчи прават да се чуствувам битен. Останувањето во овој тим толку многу години е нешто навистина важно за мене. Се идентификувам самиот себеси преку Интер, тимот за кој се грижам најмногу. Кога дојдов тука, битно ми беше само да го забележат мојот талент, зошто сакав да ја искористам приликата која ја добив. ” Зашто играч со твојата харизма остана во Интер целата своја кариера? “ Секогаш сум бил амбициозен, имав прилика да одам во друг клуб, во друга земја, но сакав да останам тука. Играчот мора да биде ментално стабилен, мора да тренира постојано, битна е подршката од соиграчите, самите натпревари... се е многу битно. Кога ќе завршам со играчката кариера, ќе останам тука, секогаш ќе останам во Интер, но во поинаква улога. ” Која ќе биде улогата на Занети по завршувањето на играчката кариера? “ Сигурно нема да бидам ...
| | веќе видена

Победата е единствена опција. Интер е подготвен да се соочи со Клуж во нокаут фазата од Европа лигата во четврток на Џузепе Меаца. Како што Страмачиони изјави претходно, не треба да се очекува поголема ротација на играчите. Ханданович сè уште е број еден голман. Во задниот ред ќе започнат Переира и Силвестре. Уругваецот би играл на левата страна, додека Аргентинецот како централен дефанзивец заедно со Ранокија. Останува уште Занети кој би бил на неговата најприродна и најефективна позиција – десен бек. Не треба да се очекува Ковачиќ да го започне натпреварот. Постои шанса да влезе, но поради проблемот со глуждот, нема да биде во стартниот состав. Трите средишни играчи би биле Камбијасо, Гаргано и Гуарин . Камбијасо и Гаргано беа солидни против Киево во неделата и се очекува да продолжат со такво темпо. Гуарин , кој поради суспензија не настапи против Киево, треба да биде еден од посвежите играчи. Тројката во нападот се состои од Касано, Алварез и Милито . Намерата на Страмачиони е да го игра ...
| | веќе видена

Со неговиот 596ти настап во Серие А, Хавиер Занети го запоседна второто место на вечната листа на најмногу настапи, веднаш зад Паоло Малдини. Легендарниот голман на Интер, Џанлука Паљука не делува загрижен заради фактот дека неговиот поранешен соиграч го престигна на листата според настапите во Серие А. И покрај се, тој останува голман со најмногу настапи во Серие А. На прашањето на новинарите, како гледа на капитенската лента, со која Занети истрча на теренот вчера против Киево, при што на неа беше испечатено неговото име, Паљука не го криеше задоволството, впрочем тој изјави:"Заради гестот на капитенот, сум пресреќен. Убаво е ова да се види, ние игравме 4 сезони заедно, а за ова изненадување, впрочем дознав денеска од медиумите. Кога дојде Занети во Интер, не ни помислував дека ќе остави ваква трага во клубот, ниту пак очекував да го надмине мојот резултат на настапи, но тој е голем професионалец кој ќе игра уште, иако за фудбалер на негова позиција тоа е итекако тешко". Дали може да го сруши ...
| | веќе видена

Конечно меч каков што сакаме да гледаме... Интер не се потчини на играта на противникот, туку ја играше својата игра и напаѓаше цели 90 минути. Противникот беше целосно надигран и само среќата им помогна да не примат повеќе голови. Интер имаше повеќе шанси кои не беа искористени, Паласио пропушти неколку солидни прилики, а Гаргањо изведувајќи слободен удар за малку ќе ја струшеше стативата. После подолг период на теренот се врати Милито и дефинитивно можеме да заклучиме дека тој е среќната амајлија на Интер, кога тој постигнува гол, тимот секогаш забележува победа. Александро Костакурта во анализа за Скај Спорт изјавил: ”Милито е многу важен за Интер. Ако сакаме да правиме споредба, би рекол дека Милито е значаен за Интер, исто колку што е Меси за Барселона.” Натпреварот го отвори Касано, уште во втората минута, а добро е да нагласиме дека тој за 18 месеци во Милан постигнал само 7 погодци, додека во Интер за неполни 5 месеци веќе има постигнато 7 погодоци, надополнети со 8 асистенции. На вчерашниот ...
| | веќе видена

Интер конечно победи, и тоа во убедлив натпревар со преку 10 гол шанси. Ви ги пренесуваме официјалните рејтинзи на играчите. Интер како оценка има 7 – Се осмелија да играат со главите кренати горе. Играа напаѓачки и при резултат од 3-1. Тоа е добар знак. КАСАНО 7 – Играч на натпреварот. Да, Пиџони му помогна при првиот гол, но не застана тука. Го изведе корнерот по кој Ранокиа погоди за 2-1. Продолжи да напредува физички, сега веќе може да издржи 90 минути. Хандановиќ 6 - Беше изненаден од Ригони како и целата одбрана на Интер. Како резултат на тоа излезе доцна и немаше време да реагира при единствената шанса што ја имаше Киево. Занети 6.5 – Одигра добро против Јокиќ и Сејмур. Секогаш трча до последниот момент. Му простуваме за слабиот натпревар со Сиена. Ранокиа 7 – При 1-1 го маркираше Палоски и неможеше да направи ништо околу тоа. Но 5 минути подоцна гол и затварање на Хетемај. Од тој момент ништо не можеше да помине покрај него. Хуан Хесус 6 – Кога Ригони погоди, тој беше сам и гледаше. Единствена ...
сите 12 | | | веќе видена

Пред еден месец го добивме заменикот на Милито или vice-Milito , а сега пристигна и заменикот на Хандановиќ. Во четвртокот беше и официјалната презентација на Хуан Пабло Каризо. “ Се сретнав со фантастична група на момци тука...веќе се знаев со некои од нив. Пресреќен сум што сум дел од овој клуб и сакам да уживам во секој момент од ова неверојатно искуство. ” “ Сакав да дојдам во Интер, поради она што самиот клуб го претставува, а секако тука има и многу одлични играчи, како Занети Камбиасо и Самуел . Сакам да го следам нивниот пример. Кога решив да дојдам, знаев дека Самир ќе биде секогаш првиот избор, бидејќи одлично си ја врши работата. Моја работа е да тренирам и да бидам подготвен секогаш кога ќе има потреба од моја помош. ” “ Како го одбрав бројот? Имам 2 деца, Делфина е родена на 3 Јуни, а Лола на 27 јануари. Кога ќе се соберата двата датуми се добива 30. Фамилијата ми е секогаш во мислите, секогаш биле со мене, ми пружале подршка - во тешките моменти од мојот живот. ” Додека траеше неговиот ...
сите 2 | | | веќе видена

Матео Ковачиќ вчера беше презентиран пред новинарите во спортскиот центар Апиано Џентиле. Зборувајќи на Германски јазик младиот хрватски дијамант ги искажа своите импресии по доаѓањето во Интер. "Јас сум многу среќен што ќе играм за толку голем клуб каков што е Интер. Како кого сакам да бидам? Роберт Просинечки е мојот омилен фудбалер, но јас сакам да бидам Јас. Голема чест за мене што ќе ја носам 10ката, но не е се до бројот, јас треба да играм добро." Матео, што мислеше кога дозна дека доаѓаш во Интер на само 18години? "Па ништо посебно, бев изненаден и морам да признаам, сеуште не ми се верува дека сум тука." Се пресели од Динамо Загреб, една од најдобрите академии во Европа од каде излегуваат големи таленти, вклучувајќи го и Ален Халиловиќ. "Би бил пресреќен ако таленти како Халиловиќ ни се приклучат тука." Во Хрватска играше и во напад и во одбрана, мислиш ли дека и тука можеш да го играш тоа? "И во двете работи сум добар, но тренерот најдобро знае. Работата е во тоа што јас давам се од себе. ...
сите 2 | | | веќе видена

После пријателските натпревари одиграни оваа недела, следува натпревар кој мора да се добие. Право на грешка нема никој во тимот, не смее да има погрешна поставеност на играта или пак погрешна проценка на некоја ситуација. Се мора да се одвива совршено за конечно три бода да се запишат на нашето салдо. Пред натпреварот во недела на Џузепе Меаца со Киево, Страмачони го кажал своето размислување за овој натпревар : “ Мора да ја превземеме контролата над играта повторно. Тоа е основната идеја, без разлика на формацијата со која ќе излеземе. Мора да бидеме во контрола цели 90 минути. Да ги покажеме нашиот квалитет, и да му создадеме многу проблеми на противникот... да размислуваме како голем тим. ” “ Киево е организирана екипа која под раководство на новиот тренер доби уште посилен идентитет и екипата стана покомпактна. Победија во Рим, беше нерешено до самиот крај со Јуве. Тие се тим што заслужува почит. ” “ На последните неколку натпревари не игравме како што му доликува на тим како Интер. Утре мора да играме ...
| | веќе видена

Ви пренесуваме специјално интервју на Антонио Касано за Скај Спорт Италија. Еве што тој имаше да одговори на поставените прашања. Касано покажа карактер и се согласи на едно интервју и покрај тешкиот пораз од Сиена, исто така во време кога Милан ја изедначи бодовната разлика, благодарение на головите на Балотели. -Во ред е да се зборува за тоа, доаѓа време кога треба да се превземе одговорноста. Сите велат дека Интер е мртов и закопан, но ние сме на -3 бода од местото кое води во Лигата на Шампионите... исто така се наоѓаме помеѓу 32те најдобри екипи во Лигата на Европа и имаме уште еден натпревар во полуфиналето од купот на Италија и можеме да стигнеме до финалето. Тие не стигнале? Па тие ја започнаа сезоната очајно, а никој не го коментира тоа, сите зборуваат како Интер паѓа. Но еј, тоа е фино. Го прифаќам тоа, ми одговара. Дали поразот од Сиена е најлошиот откако ти си тука? -Ние не играме како што треба во овој момент, тоа е реалноста. Купивме две - три одлични засилувања кои можат многу да помогнат, ...
| | веќе видена

Масимо Морати ја обнови својата поддршка кон тренерот Страмачони и тоа го стори јавно пред новинарите, објаснувајќи им ја ним внимателно целата ситуација. Во исто време, Газета Дело Спорт на своите насловни страни сугерира што треба да направи тренерот за да го однесе тимот кон победа. Насловот гласи: "Страма побрзај". А во текстот дадени се и насоките, вкупно три: A - Пронаоѓање на идентитетот и воспоставување стабилност во тимот. Б- Промена на тактиката, без Самуел , подобро со 4-ца во одбрана. Ц- Да му се даде поголема минутажа на младиот Ковачич, кој е надежен и ветува многу. Што се однесува за односот со Морати , "тренерот ја ужива поддршката на претседателот, само треба да реагира брзо со промените"
| | веќе видена

Според Tuttosport и покрај уверувањата кои пристигнаа од страна на Претседателот, дека позицијата на младиот и без поголемо искуство тренер-Андреа Страмачони е сигурна, управата на клубот ја следи неговата работа и следниве неколку недели (од аспект на освоени бодови) се клучни за негов опстанок како кормилар на Интер. Повторно, како можно име се јавува Валтер Мацари. На Фасоне, му била дадена задачата да направи мини истражување, околу ситуацијата на Мацари, кој сеуште одбива да го продолжи договорот со Наполитанскиот клуб, а воедно и неговите релации со Де Лаурентис, наводно се нарушени. Во меѓувреме, Морати очекува сплотеност и бара поддршка за тимот, обидувајќи се да внесе оптимизам кај релевантните чинители но и кај армијата навивачи, оптимизам за ведра иднина, наместо отровни стрели кон тимот (метафорички кажано секако). Морати , притоа во повеќе пати има нагласено дека лошата серија е сплет на чудни судиски одлуки, низата повреди и промената во менталитет. Паралелно со последните случувања, каде ...
| | веќе видена

Според угледниот Торински спортски весник Tuttosport, претседателот Масимо Морати после натпреварот кој Интер го загуби од Сиена, бил видно нервозен околу моменталната ситуација во која е западнат неговиот Интер. Според весникот, сепак позицијата на младиот тренер Андреа Страмачони не е загрозена и тој сеуште ја има поддршката на Претседателот Морати Сепак, Италијаните не би биле тоа што се, ако веќе не почнаа нивните спортски весници, да лицитираат со можни наследници на жешкото столче и тоа во време кога на тимот од Апиано Џентиле и не му оди баш најдобро (гледано од аспект на освоените бодови, кои се единствен репер за успех). Во време кога угледниот Скончерти излезе со анализа дека местата за ЛШ за следната сезона се повеќе или помалку познати (тука ги вбројува Јувентус, Наполи но и Милан), при што според него Интер назадува, некои негови колеги, поточно од Mediaset веќе излегоа со имиња за позицијата тренер (при што молкот од Морати пред канцелариите на САРАС беше протолкуван во таа насока). ...
сите 7 | | | веќе видена

Натпревар кој сакаме да го заборавиме што побрзо, пораз кој треба да промени многу работи во Интер. Најдобар на теренот беше Ковачич, а оценката на целиот тим не може да биде пониска – 4. Ковачиќ : 6 Момчето е страмежливо, но квалитетот може да се забележи. Игра со топката со невидена едноставност, што е и основата на неговата сила. Се надеваме дека нема да се приклучи на сивилото на тимот. Хандановиќ : 5.5 Не изреагира најдобро за првиот примен гол, излезе пребрзо напред. Тешко беше да не се забележи тагата и немоќта кај него по примениот гол од пенал. Ранокиа : 4.5 Лесно поминува покрај него напаѓачите на Сиена. Ранокиа со ништо не успеа да ги сопре нивните налети. Киву : 4 Преминува постојано од една во друга листа. Од добар во најлош - во моментот кога направи старт за пенал и црвен картон и беше исклучен. Сите го чекаме Самуел да се врати. Хуан Хесус : 6 Има сила и брзо реагира, тоа се неговите најдобри карактеристики и го прават скапоцен за Интер во моментов. Хуан Хесус беше една од малкуте светли ...
| | веќе видена

После сите порази од оваа и од минатата сезона, можеби би требало да не бидеме нервозни после секој пораз, но кога се губи 2 пати во истата сезона од тим што е во зоната на испаѓање, тешко е да се задржи главата ладна. И после овој натпревар како и после сите претходни, во кои бодовите на тацна им ги поклонуваме на нашите противници, изјавите одат во иста насока, се боревме, покажавме карактер, немаме континуитет – но ќе го постигнеме... веќе сите изјави почнаа да ми личат на однапред подготвени говори, се кажува постојано истото, но тоа не го гледаме на терен. Се чини дека Интер не може да победи кога Милито не е на теренот. Имаше статистика пред кратко време, дека секогаш кога тој ќе постигне гол, Интер забележува победа. До пред 2 месеци сонувавме за скудето, сега некако сон изгледа и третото место. Од екипа со 10 последователни меча без пораз, станавме екипа против која поени се освојуваат за да се остане во Серија А. И дисциплината на теренот не е на посакуваното ниво, на секој втор натпревар добиваме ...
| | веќе видена

Интер го доживеа првиот пораз од Сиена на гостувањата во Сиена, втор од овој противник оваа сезона. Секако Интер има управа, менаџмент кој ќе ја евалуира работата на младиот тренер, успешен во НЕХТ ГЕН серијата, но без поголемо искуство во Серие А - тоа е Андреа Страмачони. Останува да се види дали деновите на Страма се одбројани (како тренер, се подразбира). Последната победа на гостински терен, нашиот омилен тим ја извојува на 8ми Ноември против Белградски Партизан, а од тогаш во сите конкуренции (независно од тоа дали игра дома или на гости)Интер има забележано 5 победи (додека последната победа во Серие А на гостински терен беше против Старата Дама во Торино), 5 нерешени 7 порази. Но статистиката како и денешните задржани солзи (на Страма) на страна, барем за еден миг. Тимот сеуште е во борба за последното место кое води во квалификациите за ЛШ. После денешниот неуспех, сега сме на -3 од Лацио. Мора да признаеме, дека менаџментот на Интер, мудро пристапи во Јануарскиот преоден рок, притоа, ...
сите 2 | | | веќе видена

next