Петте натпревари без победа на Интер во домашното првенство го насочија Клаудио Раниери кон излезната врата, но иако Италијанецот сеуште не добил отказ од клупата на нераѕурите, веќе се шпекулира за неговите наследници до крајот на сезоната. Луис Фиго се чини дека е пол позиционерот доколку Раниери добие отказ во текот на наредната недела, по евентуален нов неуспех против Марсеј во Лигата на шампионите или против Наполи во домашното првенство. Заедно со Бепе Барези, Фиго се очекува да го води тимот до крајот на сезоната, по што ќе се одлучува за плановите за наредната сезона. Португалецот по отказот на Гасперини се понуди да биде тренер на Интер, дури и призна дека имало неофицијални разговори, но Морати и Бранка се одлучиле на Раниери Еден од останатите за кои што се шпекулира по вчерашниот пораз од Болоња е и Фабио Капело, кој откако замина од селекторското место на „гордиот албион“, не успеа да се договори со Анжи и остана слободен агент. Сепак, неговите шанси за доаѓање на клупата на Интер ...
| | веќе видена

Тешко е било што да се напише после срамниот пораз на Интер против Болоња, екипа која цели 10 години немаше забележано победа против Интер, дома или на гости. Но вечерва Марко ДиВајо и поранешниот младинец на Интер Аквафреска испратија три удари зад грбот на Цезар , за голема победа од 0:3. Вечерва Интер се обидуваше да игра се додека резултатот не беше отворен, но нападите беа срамежливи и јалови. За веднаш по примениот гол од ДиВајо, неразурите комплетно да се распаднат. Ни трага ни глас од оној тим кој правеше луди пресврти, кој се бореше до последниот свиреж на судијата. Немоќта ја видоа сите на Џузепе Меаца и пред малите екрани. Раниери најверојатно е пред отказ, бидејќи самиот не си поднесе оставка, и по шестиот неуспех во низа. Интер нема препознатлива игра нити пак постојан состав. Низ целото првенство, по сите ротации и замисли, не се пронајде добитната комбинација. Голем дел од фудбалерите кои редовно добиваат шанса, не ги оправдуваат очекувањата, без разлика на причините. Отсуството на ...
сите 6 | | | веќе видена

Во пресрет на натпреварот со Болоња кој ќе се одигра во „вонреден“ термин поради настапот на Интер во Лигата на шампионите наредната недела против Марсеј, Клаудио Раниери верува дека конечно дојде време да се прекине лошата серија на порази на Интер. Нераѕурите немаат победа на последните пет натпревари, губејќи четири од нив со што освен што се отпишаа од битката за титулата, туку и си го комплицираа излезот во Лигата на шампионите за наредната сезона. Но пред Интер претстои навидум лесен противник, од кого сите очекуваат победа, исто како и Клаудио Раниери „Често се случуваат падежи во фудбалот, што објаснуваат дека не е се така лесно,“ - беа првите зборови на Италијанецот. „Сите претходни натпревари беа различни. Со Лече и Новара, игравме во текот на сите 90 минути, а тимот не се предаде. Лече имаа добар голман, а против Палермо и Новара нивните контра напади беа опасни за нас. Така ќе биде и утре. Но ние го пребродивме оној тежок период, па така ќе биде и овој пат.“ „Тие немаат пораз од ...
сите 4 | | | веќе видена

Клаудио Раниери ќе мора да направи промени во одбраната на Интер откако на повреда се пожалил и Лусио , покрај веќе отсутниот Самуел . Со тоа, тандемот Ранокиа Кордоба би требало да го започне натпреварот со Болоња кој се игра утре. Лоши вести за Раниери пристигнаа и во текот на вчерашниот ден и се работи за мала повреда на Цезар . Како што известуваат медиумите од Италија, Раниери се одлучил да не ризикува со Цезар на утрешниот натпревар, а неговата позиција треба да ја завземе Лука Кастелаци Добра вест, пак, е враќањето на Маикон по казната од еден натпревар, а во првиот тим пред Киву кој настапи со Новара ќе добие шанса Нагатомо
| | веќе видена

Претседателот на Порто, Жорге Пинто да Коста, е убеден дека неговиот поранешен тренер ќе заврши во Интер откако ќе се раздели со Челзи. Името на португалскиот стратег е се повеќе споменувано во италијанските медиуми како следниот тренер на клупата на нераѕурите по извесното заминување на Раниери летово. Андре Вилаш Боаш имаше опција уште минатото лето да се пресели во Интер, но откупната клаузула беше превисока за Морати . Сепак, не е се розево за него во Челзи, тим кој се бори за излез во Лигата на шампионите, исто како и Интер, нешто што го прави незадоволен Роман Абрамович. Претседателот на Порто, по повод новонастанатата ситуација во Челзи и Интер, прогнозира дека Милано и Џузепе Меаца ќе биде првата дестинација за младиот стратег по неговото заминување во Челзи. „Доколку тој си замине од Челзи, неговата следна дестинација ќе биде Интер,“ - истакна да Коста. „Тој е перфектниот профил за тренер на нераѕурите. Истото го кажав и за Мурињо кога тој се пресели во Челзи.“ Интер оваа сезона смени ...
сите 4 | | | веќе видена

Според Дејли Маил, сопственикот на Челзи Роман Абрамович размислува да му даде отказ на тренерот Боаш уште пред натпреварот со Наполи од Лигата на Шампионите. Ова ја отвора можноста Боаш да дојде во Интер, каде што беше и предходно како помошник на Мурињо . Португалскиот стратег беше цел на Неразурите уште во летото, но тој беше прескап за можностите на Интер. После лошите резултати со Челзи сигурно дека и неговата цена ќе падне, а лошата серија на Раниери може да значи дека Морати ќе го ангажира и третиот тренер во оваа сезона. Сеуште е отворена можноста Мауро Зарате да замине во Зенит. Преодниот рок во Русија е до 24 февруари, а според информациите Интер дал зелено светло. Аргентинецот не се наметна, а можеби и не доби вистинска шанса, но едно е сигурно: двете засилувања кои требаа да го амортизираат заминувањето на Ето не успеаја во задачата. Последна шпекулација е онаа на Шпанскиот весник „Марка“ за можното враќање на Самуел во дресот на Реал Мадрид, но се разбира, дури и да има вистина ...
сите 4 | | | веќе видена

Во тимот на Интер по подолга пауза се враќаат Дејан Станковиќ и Диего Форлан , како и Весли Снајдер , а место во првиот тим според fcinternews.it ќе има и за Иван Кордоба кој најверојатно ќе добие предност пред Андреа Ранокиа кој имаше лош ден против Палермо. Можните состави на двата тима се: Интер: Цезар Занети Кордоба Лусио Киву Станковиќ Камбиасо Поли Снајдер Форлан Милито Новара: Ујкани Делафиоре, Лисуцо, Чентуриони, Гарсија, Морганела, Радовановиќ, Гемити, Ригони, Џеда, Карачело.
| | веќе видена

Интер се наоаѓа во тешка позиција откако по одличната серија од победи, два последовалтени натпревари Интер губи бодови и прими осум голови, по четири во двата натпревари што е прв пат во историјата на клубот. Значајноста на поразот од Рома се чувствува цела недела, од изјавата на Масимо Морати дека некои од играчите не даваат се од себе во натпреварите, до признанието на Хавиер Занети дека првите две позиции од табелата се недостожни за тимот. Присуството на Масимо Морати на тренинзите на Интер додава тежина на гласините дека се подготвува чистка во клубот, односно како што пренесуваат медиумите, Морати побарал од играчите да ја докажат нивната вредност против Новара. Во претходното коло Новара успеа да ја прекине низата од порази и успеаа да го забележат нивниот прв натпревар без примен гол откако натпреварот со Каљари заврши 0-0. Тимот на Новара и понатаму верува дека ќе успее да обезбеди опстанок, додека Интер се надева со уште една добра серија на резултати да обезбеди пласман во Лигата ...
сите 21 | | | веќе видена

Интер не го заборавил Коларов, и според последните информации кои пристигнуваат од Англија, Бранка ќе се обиде повторно да стигне до српскиот репрезентативец кој нема првотимски статус во тимот на Манчини. Добрите односи со тимот на Манчестер Сити би требало да бидат предност за Интер во трката по Коларов за кого уште се заинтересирани Милан и Јувентус.
| | веќе видена

Андре Вилаш Боаш е еден од најсериозните кандидати за местото на Клаудио Раниери , кој повеќе од сигурно е дека по завршувањето на сезоната ќе си замине од клупата на нераѕурите. Масимо Морати многу пати најави дека од наредната сезона, ќе гледаме нов Интер, секако, индиректно најавувајќи со нов предводник на клупата. 33 годишниот кормилар на Челзи уште ова лето беше поврзуван со доаѓање на Џузепе Меаца, но откупната клаузула од 15 милиони евра беше превисока за Интер и Морати . Талентираниот тренер, кој многумина го нарекуваат наследникот на Мурињо , замина на Стемфорд Бриџ ова лето, но не се прослави досега, заостанувајќи со 14 поени зад лидерот Манчестер Сити во англиската Премиер лига, а целта на Челзи оваа сезона е само четвртото место. Поради неуспехот на Боаш на клупата на Челзи, веќе произлегоа шпекулации дека Роман Абрамович посакува да го врати Жозе Мурињо на клупата на лондонскиот премиерлигаш. Англиските медиуми веќе излегоа со шпекулации за средба помеѓу агентот на Мурињо и ...
сите 79 | | | веќе видена

Од „златната канта“ оваа сезона не се очекуваше многу, но Аргентинецот се препороди во дресот на Интер, постигнувајќи 12 голови на 18 натпревари. Диего Милито во кратко интервју за италијанско радио, ги најави неговите планови за иднина, но исто така даде и неколку коментари за неговите сонародници - Тевез и Паласио. И двајцата беа поврзувани со трансфер во Интер во зимскиот преоден рок, но и од двајцата не излезе ништо на крајот. Диего Милито верува дека ниту еден од нив не би бил лошо засилување за Интер, додавајќи дека би ги пречекал и двајцата со раширени раце. „Знам дека Интер беше заинтересиран за Тевез, но не знам ништо повеќе околу ситуацијата. Едно е сигурно, секој тим би посакал да има таков играч во своите редови,“ - истакна Милито . „Паласио? Тој одлично се снаоѓа во Џенова и би бил пресреќен доколку му се придружи на Интер во иднина.“ Милито долго време беше поврзуван со напуштање на Интер, но досегашните 12 гола оваа сезона се чини како да ги прекинаа таквите шпекулации. „Имам уште ...
| | веќе видена

Раниери призна дека тимот на Интер не бил дораснат за Рома на вчерашниот натпревар и дека Рома одиграла одличен натпревар кој заврши со конечен резултат од 4-0. „Не сме тимот што бевме. Време е да се повлече линија и да се започне од нула“ - изјави тренерот на Интер. „Треба да се запрашаме што отиде погрешно бидејќи го загубивме дербито. Не бевме на теренот. Тие покажаа поголема одлучност од нас а јас ги предупредив играчите. Мора да се собереме и да реагираме: имаме два натпревари и потоа Лига на Шампиони и мора да бидеме подготвени. Го реорганизиравме тимот на полувремето од тактичка гледна точка, но третиот гол дојде и се беше готово.“ Раниери беше прашан зашто го извади од игра Пацини : „Тие играа со четворица играчи во средината наспроти двајца наши, ако се сконцентриравме на средината ги остававме нивните крила слободни, ако одевме на крилата тие се движеа по средината... Она што фалеше беше фокус и внимание, ќе треба да го потврдиме тоа на следниот натпревар.
| | веќе видена

Четврти натпревар по ред Интер не успева да забележи победа, губејќи со високи 4 - 0 на гостувањето на Олимпико против Рома. Домаќините со головите на Жуан. двата на Борини и Кркич, успеаја да го совладаат Интер кој сеуште има шанси за третата позиција по поразите на Лацио и Удинезе ова попладне. Раниери излезе со најавената 4-4-2 формација, со многу дефанзивна средина поради отсуството на Снајдер и Алварез поради повреда. Уште од самиот старт беше јасно дека нераѕурите ќе се обидат единствено преку прекин или грешка на противникот да направи нешто повеќе. Домаќините имаа огромен посед на топката во своите нозе уште од самиот старт, а првата шанса ја имаше Пјаниќ, но Цезар одбрани. Веднаш потоа, од корнерот кој беше изнуден, Жуан постигна гол и ја доведе Рома во водство. Неколку минути подоцна Интер ја имаше единствената шанса на натпреварот преку Милито кој од контра напад биеше право во рацете на Стекеленбург. Домаќините го зголемија водството преку Борини од контра напад, кој убаво го ...
| | веќе видена

Раниери без Алварез и Снајдер , ќе се потпре на формацијата која до пред две кола му носеше резултат и три бодови. Предност пред Поли ќе добие новото засилување Паломбо кој ќе игра централно со Камбиасо , а Занети и Оби ќе бидат по крилните позиции во средината од теренот во формацијата 4-4-2. Што се однесува до Рома, Луис Енрике во нападот ќе се потрпе на младите Ламела и Борини кои ќе добијат поддршка од искусниот Тоти. Можните состави на двата тима се: Рома (4-3-1-2): Стекеленбург, Роси, Хуан, Хајнце, Тадеи, Гаго, Де Роси, Пјанич, Тоти, Ламела, Борини. Интер (4-4-2): Цезар Маикон Лусио Самуел Нагатомо Занети , Паломбо, Камбиасо Оби Пацини Милито
сите 2 | | | веќе видена

Натпреварот Рома - Интер кој првично беше закажан да се одигра во сабота, е презакажан за недела од 15:00 поради лошото време во Рим. Поради големи врнежи на снег со кој се соочува главниот град на Италија, дербито на колото и официјално е презакажано за недела од 15:00.
сите 13 | | | веќе видена

По завршувањето на вчерашниот натпревар против Палермо, неколку фанови на Интер зад клупата од главната трибина на стадионот, упатиле вулгарни зборови кон неколку играчи, по што на одбрана на своите соиграчи излегол капитенот Занети Незадоволни од последните два кикса на Интер во италијанското првенство, односно поразот против Лече и нерешениот резултат против Палермо, неколку навивачи зад клупата на Интер започнале да ги навредуваат играчите и упатиле погрдни зборови кон неколкумина од составот на нераѕурите. Во нивна одбрана излегол Занети , кој дури и вербално се расправал со неколку од „најзагреаните“ навивачи, што е нетипично за капитенот, пред се поради неговите долгогодишни добри односи со фановите. Денес, објаснување за таквата ситуација стигна и од Занети . Според него, не биле неколку фанови туку само еден. „Да, имаше таква ситуација, но станува збор само за еден фан. Јас од секогаш сум ја ценел нивната поддршка и искреност, но овој пат еден од нив претера. Тој со погрдни зборови се обрати кон ...
| | веќе видена

По неверојатните четири гола на Милито , но и четирите гола во мрежата на Жулио Цезар , Клаудио Раниери објасни дека Интер треба да поработи на одбраната, но додаде дека денешниот натпревар е вистинска реклама за италијанскиот фудбал. „Ова беше неверојатен спектакл и сакам да им се заблагодарам на сите оние кои што овозможија да го одиграме натпреварот,“ - започна Раниери . „Штета што одигравме само нерешено, но со оглед на шансите на наша и нивна страна, би рекол дека ова беше вистинскиот резултат. Вистинска реклама за фудбалот.“ „Мислам дека Милито е единствениот играч во светот кој што постигнал четири гола, а неговиот тим не победил.“ Запрашан за формацијата со која што излезе денес, како и улогата на Весли Снајдер , Италијанецот одговори: „Со Лече, напаѓачкото трио не се враќаше назад и не помагаше во одбраната, па поради тоа денес започнав со Снајдер на левата позиција, но тој имаше огромна слобода во движењето. Како и да е, тој може уште да се подобрува, иако денес одигра одличен ...
сите 2 | | | веќе видена

Милито феноменален. 4 голови во еден натпревар, заслужува највисоки оценки. Но, тоа што го красеше Интер последниве години, вечерва потрфрли. Тоа е одбраната. Интер прими дури 4 голови, и покрај 4те постигнати, не успеа да победи. Натпреварот се играше во тешки услови, со многу снег и тешка видливост. На почетокот Интер го имаше првиот солиден напад, Пацини нафрли, а Снајдер со глава за малку не погоди. Палермо играше доста отворено, и ја превзема иницијативата во почетните 15тина минути. Затоа дојде во водство, со голот на Мантовани во 17тата минута, по одличниот корнер на Миколи. Лоша реакција од комплтната одбрана на Интер. Но Интер не се предаде. Почна да напаѓа и постигна гол за 1-1. Милито беше стрелец, по малку несмасна реакција на играчите на Палермо. Интер започна со жестоки напади, и имаше неколку обиди. Најголемата шанса да дојде во водство ја имаше преку Камбиасо , по нафрлувањето од Снајдер , кога Балзарети и Вивиано успеаа да го сопрат. Првото полувреме заврши. Полувреме исполнето со ...
сите 36 | | | веќе видена

Анџело Паломбо, играчот од средина и капитен на Сампдориа е новото засилување на Интер во овој јануарски преоден рок. Имено, играчот кој е роден во Септември 1981 година, ќе дојде како позајмен игра, со право да се откупи за 4,5 милиони евра. Паломбо има одиграно 21 натпревар за Италијанската репрезентација, и постигнато 1 гол, додека во својата кариера има одиграно 372 официјални натпревари и постигнато 13 голови. Паломбо дојде како втора опција, откако Интер не успеа да го донесе Јурај Куцка , од кого Џенова не сакаше да се откаже. Добредојде Паломбо, и ти посакуваме се најдобро во црно-сината фамилија!
сите 6 | | | веќе видена

Фреди Гуарин и официјално е играч на Интер. На официјалниот веб сајт на Серија А, legaseriea.it, е објавен трансферот на Гуарин во Интер. Гуарин пристигна во Интер како позајмен играч за кој Интер ќе плати 1.5 милиони, со можност да се откупи целиот договор за додатни 9 милиони(официјално сумата не е потврдена).
сите 11 | | | веќе видена

next