Во недела на 1 септември ни претстои вториот натпревар на Интер оваа сезона. На `Анџело Масимино` во Катанија, Интер ќе се обиде да ја забележи втората победа оваа сезона. Во првото коло избраниците на Валтер Мацари рутинирано ја совладаа екипата на Џенова на домашен терен. Па сега им претстои тешко гостување во Катанија. Избраниците на Роландо Маран во првото коло загубија на гостувањето во Фиренца против екипата на Фиорентина со резултат од 2-1 па сега на свој терен ќе се обидат да дојдат до првите бодови во новата сезона. На последните 5 натпревари помеѓу овие две екипи, Интер има скор од 3 победи, 1 пораз и 1 нерешен натпревар, последниот натпревар на Анџело Масимино заврши со победа на Интер од 3-2 откако на полувремето беше 2-0 за домаќините. На денешната прес-конференција Валтер Мацари коментираше за противникот. ``Катанија има мала предност поради тоа што игра на домашен терен, атмосферата на стадионот е одлична тие ќе се обидат да го искористат тоа во нивна полза, но ние треба да го надминеме тоа ...
сите 12 | | | веќе видена

Играше на првата средба на Интер примавера како дел од неговите подготовки за враќање на теренот, а и ова коло ќе биде дел од тимот на младинци. Одигра солидни 45 минути против Цитадела, а се очекува нови 45 минути и против Бреша. Враќањето на Милито е се поизвесно, а и самиот тој најави - „Се враќам за дербито на Италија“. Принцу те чекаме !
| | веќе видена

Неможноста да го регистрира во тимот поради исполнетост на НОН-ЕУ квотата го примора Интер да го отстапи Рубен Бота на Ливорно. Нов развој на настаните во врска со талентот од Аргентина. Бота ќе биде дел од Ливорно најмалку до крајот на оваа сезона, а потоа ќе се одлучи дали е доволно созреан да премине во Интер. Со оглед на огромниот број на позајмици кои Интер ги направи со Ливорно, не се очекува да има никакви проблеми Бота да премине во Интер многу лесно потоа. Во меѓувреме поради тешката повреда која го оддалечи од терените на повеќе од 5 месеци, Бота ќе остане во Пинетина на продолжена рехабилитациона програма, па дури потоа ќе премине кај Ливорно. Претседателот на Ливорно(или како што фановите на Интер ги нарекуваат, Интер Примавера), Алдо Спинели рече дека има голема доверба во Бота и во младите играчи со кои сакаат да го зајакнат тимот и да имаат успешна сезона.
сите 6 | | | веќе видена

Џоел Оби , младиот нигериски играч на Интер се сели во редовите на Парма. 22 годишниот играч кој е продукт на младинската школа на Интер од понеделник ќе стане нов играч на Парма, тој ќе се пресели на едногодишна позајмица на Енио Тардини. Поради бројните проблеми со повреди тој не успеа да се наметне во составот на Интер па позајмица е идеалното решение за него во моментов. Позајмицата ќе биде без право на откуп.
сите 4 | | | веќе видена

Редовна средба одржа Масимо Морати со членовите на бордот од директори на Интер. Еве што изјави тој пред медиумите. Дали нешто важно излезе на средбата на директорите денес? - „Не, ова беше средба на која се разговараше минатогодишниот буџет, разликата помеѓу ланскиот и овогодинешниот. Потоа малку разговаравме за тоа како му оди на тимот, нашите нови засилувања и останати играчи и мислиме дека се задоволителни. Тоа е се што дискутиравме.“ Дали очекувате нови средби или прогрес во разговорите со Тохир овој викенд? - „Не, не разговаравме за тоа денес ако мислите за тоа. Исто така слушнав дека после мојата „последна“ утакмица со Џенова, дека и ова е мојата „последна“ средба со бордот на директори, сепак не е така.“ Што можете да ни кажете за да ни помогнете на сите да разбереме што се случува? - „Мислам дека доволно работи објаснивте на ТВ и во весниците, понекогаш некои работи ниту јас ги немам слушнато. Луѓето нека разберат што сакаат. Вистината е дека преговорите траат и се може да се случи, може да ...
сите 6 | | | веќе видена

Не е новина трампата на играчи помеѓу Интер и Милан, а Sport Italia тврди дека најновата ќе биде Кузмановиќ и Ночерино. Трансферот би се реализирал во најскоро време за да се стигне со документацијата бидејќи до крајот на трансфер рокот останува уште малку, а ниту Милан ниту Интер нема да завршат со купување пред време. Џанлука Ди Марцо вели дека Алегри не бил баш убеден за да се реализира оваква трампа со оглед на тоа дека Шалке и Хамбург биле заинтересирани за Ночерино. Од друга страна, за Кузмановиќ понудите не прекинуваат, Сандерленд и Вест Хем се двете екипи од Англија кои веќе испратиле понуди од кои Кузмановиќ веќе ги одби Сандерленд со образложение дека сака да се докаже пред Мацари. Интер за Кузмановиќ бара 4 до 5 милиони, откупна цена која можеби Вест Хем ќе ја покрие. Повеќе детали за овој трансфер ќе има до крајот на денот.
сите 2 | | | веќе видена

Иако имаше еден тон шпекулации дека ќе се пресели во Јунајтед, а потоа и во Јувентус или Милан, сепак Ранокија остана во тимот. Според Кориере дело спорт, Интер е заинтересиран да ја продолжи соработката со Ранокија и спремен е да му предложи нов договор. Сегашниот му истекува во 2015, а Интер не сака да ризикува да нема продолжен договор со играчот во 2014 бидејќи тогаш цената би му паднала и лесно би можел да премине во друг клуб. Ранокија исто така сака продолжување на договорот, но негов услов е зголемување на платата и приходите од бонусите. Според шпекулациите новиот договор доколку се потпише ќе вреди 3 милиони по сезона валиден до 2017 година.
сите 6 | | | веќе видена

Сеуште нема вести за трансфер ситуацијата на Переира. Последните шпекулации кои провртеа околу играчот е дека Виљас Боас би го сакал во својот тим, а денес дополнително се појави и името на Галатасарај. Бекот кој комплетно разочара во Интер има вредност од 8 до 9 милиони евра. Во своето последно интервју, претседателот Морати одби да шпекулира дали постои шанса тој да премине во Порто, но рече дека Бранка ги разгледувал опциите во врска со иднината на Переира.
| | веќе видена

Иако настапи во неделата, сепак презентацијата пред медиумите на Таидер беше денес, заедно со Роландо и Валас, еве што имаше тој да каже за медиумите. Дали мислиш дека скудетото е дофатлив трофеј? „Знаеме дека Интер е огромен клуб, но ние само мислиме на работата и давањето максимум на теренот, а потоа сакаме да го заќитиме овој клуб со трофеи преку напорна работа. Кога излегуваш на терен мора да размислуваш само на тоа како да дадеш максимум, тоа е тоа.“ Тој беше запрашан и која е негова омилена позиција. „Јас немам омилена позиција во средината, јас само размислувам каде најмногу можам да му помогнам на тимот како што правам секогаш, а потоа треба тренерот да одлучи. Ние сме играчи и треба да тренираме добро за да му покажеме на тренерот дека сме спремни за во недела. Долга е сезоната и сите ни се потребни. Да, Гуарин и Ковачич се многу важни фудбалери, но исто така сите овде се, кога ќе стигнеш на ова ниво, сите се важни фудбалери.“ „Знаеме каде лежат нашите сили, но не знам дали тимовите ќе ни се ...
| | веќе видена

Едногодишната позајмица од Челзи во Интер, Валас заедно со Роландо и Таидер ја имаше својата презентација пред медиумите. Еве што изјави тој за својата иднина во Интер. - „Интер според мое мислење е многу различен клуб од Челзи. И двата клуба имаат голема историја и традиција но онаа на Интер е поголема. Мислам дека е многу поважно за мене да тренирам за да ги зајакнам своите способности, и да играм најмногу што можам, а на крајот на сезоната ќе видиме. Зборував со Мурињо на почетокот на сезоната и одтогаш се немаме слушнато.“ - „Се надевам дека ИНтер ќе има добра сезона. Очигледно дојдов тука дадам се од себе и да допринесам за добра сезона, а зошто да не ја освоиме и титулата. Ќе дадам се од себе, а потоа ќе видиме. Ова е голем клуб и сите помалку се плашат од Интер поради неговата традиција. Мора да имаш почит за клуб од оваа големина. Дали другите играчите ќе се плашат од нас ќе зависи од тоа колку натпревари ќе успееме да победиме, но мислам дека другите екипи ќе покажат почит и ќе се пазат со нас.“ - ...
сите 2 | | | веќе видена

„Го знам Мацари и очекувам дека ќе направи голема работа тука.“ Со овие зборови ја започна својата презентација новото засилување на Интер, Роландо. „Многу ми е драго што тој ме побара тука и тоа што покажа доверба во мене. Во Наполи ме пушташе во игра само кога бев фит и спремен за игра. Убеден сум во моите способности и тука сум бидејќи сакам да играм. Ќе почекам на својата шанса а тогаш ќе направам најмногу што можам од неа. Ќе работам напорно и добро ќе го темпирам времето бидејќи Интер е голем клуб и сакаме да бидеме успешни.“ Запрашан за шансите на Интер за скудето, Роландо одговори: - „Долга е сезоната. Интер освои многу во последните десет години но ние штотуку почнуваме тука, ќе видиме што ќе се случи. Лани беше навистина тешка сезона но сега има нов тренер кој инсистира да се прават вистинските работи правилно и инсистира на напорна работа. Ќе видиме каде ќе не однесе тоа.“ Дали тимот научи нешто од Мацари досега? - „Тој е тренер со многу искуство и на многу начини го промени начинот на кој ...
сите 5 | | | веќе видена

Газета Дело Спорт јавува дека Тохир сеуште нема да го превземе Интер. Купувањето на акции во клубот се претвори во вистинска сапуница, а резултат на одолговлекувањето ќе биде и не купувањето на нитуеден играч од страна на Тохир. Според истиот извор, на првичната средба на која Морати и Тохир се договориле да започнат преговори за купување на две третини од акциите на Интер, потпишан е договор помеѓу двете страни дека превземањето мора да се случи до крајот на месец октомври оваа година. Тоа значи дека Тохир ќе мора да потпише буквално се од документи кои се однесуваат на неговите активности во Интер, почнувајќи од изјавата за намери до промената на сопственикот на поголемиот број на акции со што тој ќе стане акционер со најмногу акции и автоматски претседател на Интер. Сепак, Морати сака да додаде две клаузули во договорот со кои сака да го заштити својот Интер. Првата клаузула е Тохир да остане на подолг период во клубот, а втората е Морати прв да има право да ги откупи назад акциите на клубот доколку ...
сите 4 | | | веќе видена

Едногодишна позајмица со право на откуп на вторите 50 проценти од неговиот договор, трансфер вреден 2.5 милиони евра за Интер. Тоа е резултатот на договорот постигнат помеѓу Интер и Сасуоло. Во краткото интервју за Скај Спортс, Скелото коректно испрати последни поздрави до фановите на клубот и се заблагодари за довербата на Страмачиони кон него. - „Сасуоло се однесуваа добро и со мене, и со Интер. Утре заминувам на лекарски прегледи таму. Сакам да имам добра година, која ќе биде поразлична од онаа во Интер. Сакам да играм, тоа е она што го сакам. Не земав учество во подготовките на Интер, беше навистина тешко за мене, но моите адвокати и моето семејство беа со мене во текот на целото време. Се сеќавам на дербито кое е дефинитивно важно, го имам тетовирано на себе. Рики Алварез веднаш ми рече дека морам да ја имам таа тетоважа. Навивачите на Интер секогаш беа добри со мене, некогаш беа лути но работите и не одеа баш добро. Морам да му се заблагодарам на Страмачиони , со него играв и постигнав гол во ...
сите 7 | | | веќе видена

The Times јавува дека веднаш после слетувањето во Лондон, Самуел Ето започнал преговори со Челзи, а човекот со кој ќе преговара е лично Жозе Мурињо . Се очекува потпис во текот на денешниот ден и Ето да биде последното засилување кај Мурињо ова лето со оглед на тоа дека Челзи се откажа од Руни. Договорот ќе изнесува 5 милиони евра но ќе има важност од една сезона што според медиумите нема да му смета на Ето кој сака да игра во Челзи поради тоа што досега успеал да ги покори Шпанија и Италија, а Англиската премиер лига е негов последен предизвик.
сите 18 | | | веќе видена

Легендата на Интер, Марко Матераци побара од навивачите да се стрпат и да му дадат време на клубот повторно да се издигне на ниво во компетитивност за борба за трофеи. - „Во моментов постои смена на генерации“ - Изјави Матрикс за Скај Спорт Италија. - „Се случува во сите клубови, некои ја одбираат промената други се приморани.“ „Лани им се случи на Милан кои на почетокот имаа големи проблеми, а на Интер му се случува последниве две години.“ „Навивачите мора да покажат трпеливост, иако знам дека тоа не е доволно, но мора да разберете дека ќе постојат потешкотии кога одредени играчи ќе си заминат, особено оние харизматичните. Мацари покажува дека знае што сака. Мислам дека оваа ситуација е нова и за него, има премногу младинци на располагање но тој никогаш не потфрлил како тренер.“
сите 6 | | | веќе видена

Конечно вистинска понуда за Скелото. Новопечениот прволигаш Сасуоло испрати понуда а Интер ја одобри, Скелото заминува на едногодишна позајмица со право на откуп. Откупната сума наводно е 2.5 милиони. Се очекува трансферот наскоро да биде потврден и од двете страни. Скелото кој е оценет од повеќето фанови како најлошиот трансфер во Интер во последните 20 години, едвај успеа да најде клуб кој ќе плати за да го види во нивните редови. Иако беше поставен на трансфер пазарот уште во Јуни, понудата на Сасуоло стигна овие денови. Валтер Мацари на Скелото му појасни дека нема да биде дел од Интер уште на самиот старт и го замрзна надвор од тимот, одземајќи му ја бројката 7 и не повикувајќи го на тренинг припремите и пријателски натпревари.
сите 7 | | | веќе видена

Холандскиот фудбалер Грегори ван дер Вил (25) в понеделник би можел да стане член на Интер. Барем така тврди Медиасет, кои во своето соопштение велат дека десниот бек на ПСЖ в понеделник ќе пристигне во Милано каде ќе се преогвара околу негов трансфер од Франција во Италија. Неофицијално, челниците на Интер ќе преговараат за позајмица со право на откуп (5.000.000 евра). Доколку тој пристигне во тимот, најверојатно, челниците на Интер ќе се откажат од Маурисио Исла кој предходно, се наоѓаше на чекор од трансфер во Милано но Јувентус и Конте, се решија да го блокираат трансферот се додека, “Бјанконерите“ не купат нов десен бек. Во соработка со www.sportclub.mk
сите 7 | | | веќе видена

Остануваат уште 5 дена до затворањето на трансфер периодот. Еве кои имиња сеуште се поврзуваат со влез или излез во Интер. „Доаѓаат“ Исла. Доколку Јувентус беше коректен тим, Исла веќе ќе беше фудбалер на Интер. Договорот со Бјанконерите беше постигнат, Исла се согласи со трансферот кој и сам го посакуваше и со платата во Интер но Конте блокираше во последен момент. Реакцијата на тренерот на Јувентус може да се нарече оправдана бидејќи не сака да го ослободи играчот се додека не се осигура со негова квалитетна замена, но неколку месечното преговарање а потоа инстант прекинување иако е постигнат договор е нефер потег. За овој манипулантски однос на Јуве зборуваше и Бекенбауер кој изјави дека Баерн никогаш нема да има никакви односи со Јувентус бидејќи тие не почитуваат никакви правила, пишани или непишани. Ситуацијата со играчот е крајно комплексна и каква разврска не очекува не е познато. Понудата на Интер 6.5 милиони евра за едногодишна позајмица со опција за откуп стои, сега се зависи од Јувентус. Дури ...
сите 9 | | | веќе видена

Интер ја продолжи соработката со техничкиот спонзор Најк на уште десет години. "Неро-аѕурите" носат Најк од летото 1998 година што значи дека по истекот на актуелниот договор ќе навршат точно 25 години во опремата на американскиот производител што сигурно е еден од најдолгите периоди на соработка меѓу клуб и компанија за спортска опрема во историјата на спортот. Интер е еден од главните промотер на Најк во фудбалскиот свет покрај Барселона и Манчестер Јунајтед. За новиот договор, Интер во следната деценија ќе добие вкупна сума од околу 200 милиони евра. "Новиот договор со техничкиот спонзор не ставa во позиција на еден од најважните соработници на овој светски бренд на што сме особено горди. Продолжуваме со заедничката соработка да ги развиваме нашите два бренда", пишува во соопштението од Интер. Токму во опремата на Најк, миланскиот клуб ги забележа најголемите успеси меѓу кои петте титули по ред во италијанското првенство и онаа во Лигата на шампионите во 2010 година. Во соработка со www.sportclub.mk
сите 9 | | | веќе видена

Интер победи на првиот натпревар од новата сезона во Серија А, 2-0 против Џенова. Ви ги пренесуваме официјалните рејтинзи, за играч на натпреварот беше избран Рики Алварез . Интер како тим има оценка од 6.5 - Немаа победа на домашен терен од 21 Април, сметајќи ја победата во Купот ова се две врзани победи на домашен терен. Хандановиќ 6 - Беше блиску да нема оценка на овој натпревар, тотално без работа, на два пати немаше реакција по ударите на Бертолачи и Кучка а единствениот удар што одеше во рамките на голот го блокираше Кампањаро. Кампањаро 6.5 - Единствениот од новите засилувања кој играше цел натпревар, во одредени моменти опасно напаѓаше на противничката половина. Константно добар во текот на целиот натпревар. Ранокија 6 - Беше опасен со глава кога Интер напаѓаше но немаше добра завршница, не беше прецизен, но кога и да беше Перин го спречуваше да се радува на погодок. Хуан Хесус 6 - Немаше некоја `страшна` епизода, негова задача беше да го чува Џилардињо па тоа и го направи. Џонатан 6.5 - Ова е ...
| | веќе видена

next