Големото дерби на Италија наближува, уште нешто помалку од 12 часа до почетокот на дербито, а спортските канали веќе лицитираат со можните состави на двата тима. Па така Скај Спорт излезе со текст и свое видување на формацијата со која Страмачони планира да му се спротивстави на тимот од Торино, а во текстот се вметнати и можните единаесетмина кои денес би го облекле црно-синиот дрес на стадионот Џузепе Меаца во Милано. Според Скај СПорт, формацијата што Страмачони ја подготвува е 4-3-1-2, со Ханданович на голот, како бекови десно Капитенот, лево Переира, додека на централните бековски позиции се планира да истрчаат Ранокиа и Киву (во одсуство на суспендираниот Хесус и недоволно опоравениот Самуел ). Во средината, младиот тренер, ги планира Камбиасо , Гаргањо и Ковачич. Нешто понапред, односно позади напаѓачите би играл Гуарин (кој имаше проблеми со летот од Колумбија према Европа, откако планираниот лет го испушти, па со доцнење пристигна во Милано и нешто подоцна и се приклучи на екипата). Во ...
| | веќе видена

Самир Хандановиќ дал интервју пред натпреварот со Јувентус. Новинарот кој го интервјуирал напишал за него : “ Тој зборува како Џејмс Бонд. Малку размислува, прави кратки паузи, без баналности. Има лице како филмска ѕвезда. Самир е битна личност, понекогаш е и ладен, но мора да е таков, сепак е голман. ” Ја сакате победата заради третото место или заради подигање на самодовербата? “ За бодовите. Самодовербата расте после секоја победа, не само против Јувентус. А и Јуве ме има победено повеќе пати од било кој друг. ” Сите гледаат со огромен песимизам во вашата трка за Лигата на шампионите. “ 3 или 4 екипи се борат за тие места, а јас навистина верувам дека можеме. Секој што е во спортот како мене и моите соиграчи, не смее да биде песимист. ” Во првиот дел од сезоната, го победивте Јувентус и сонувавте за скудето. Сега ситуацијата е поинаква, дали причина се повредите? “ Ништо, никогаш не се случува случајно. Не е дека после победата од 3 – 1 мислевме дека сме најдобриот тим, имаме голем проблем со ...
| | веќе видена

Поминаа дваесетина дена од последниот натпревар во Серија А и болниот пораз од Болоња, но овој викенд сме во очекување на дерби, дербито на Италија. Секој натпревар се игра за да се добие, но чуството кога се игра дерби е посебно, не само за играчите, туку и навивачите на двата тима. Јувентус веќе ја обезбеди титулата и за нив овој натпревар нема големо резултатско значење, но ќе играат за престиж, а воедно сакаат и да се одмаздат за поразот во првиот дел од сезоната. Интер пак нема право на грешка, за Интер ова е меч кој мора да се добие, меч во кој треба да се влезе без страв, да не се респектира противникот премногу и да се освојат трите битни бода, битни бидејќи во споротива сонот за Лигата на шампионите ќе ни отиде во неповрат. Дербито на Италија, помеѓу Старата Дама и единствениот тим кој никогаш не испаднал од Серија А, нашиот Интер ни претстои овој викенд. Во пресрет на натпреварот на Меаца, легендата на Интер, Сандро Мацола даде кратко интервју за радио Кис Кис Неапол. Тој изјави: "Интер - Јувентус ...
сите 31 | | | веќе видена

Според La Gazzetta dello Sport, изминативе денови направени се редица телефонски разговори помеѓу Претседателот на Интер, Масимо Морати и легендарниот тренер на триплета генерацијата-Жозе Мурињо Секако Претседателот има легитимно право да оствари контакт со својот добар пријател и поранешен тренер на Интер, но според новинарите на ГДС, во тие разговори се зачнати и првични преговори за повторно превземање на тимот од страна на Мурињо веќе од ова лето. Секако, еден од битните моменти е дали Интер ќе обезбеди место во ЛШ, место кое е магнет и за дополнителни спонзори, но и магнет за Мурињо . Понекогаш се враќаме на големата љубов- тоа стои низ редовите од натписот на новинарот. "Минатиот месец, сите пишуваа за Леонардо во Интер, сега се пишува за Мурињо во Интер, кој знае што ќе биде во Април"-продолжува текстот. Како и да е, ГДС стави голем натпис и текст за телефонските разговори помеѓу Морати и 'Специјалниот'. Анализата на ГДС, гласи: "Извршени се телефонски консултации помеѓу Морати и ...
сите 22 | | | веќе видена

ГДС, во еден од своите текстови, ја анализира каква ќе биде иднината на големата 4-ка, преостаната од триплета генерацијата. Самуел Милито Камбиасо и Занети од аспект на нивните постојни договори со Интер, кои полека истекуваат. Според новинарите на ГДС, можеби за Морати ова прашање е веќе апсолвирано. Што се однесува до нив четворица, никој не сака да го напушти Интер. Занети- почнуваме од капитенот. Во повеќе наврати тој истакна дека е спремен да игра во тимот, се додека чувствува дека е корисен. Во Август полни точно 40 години, но игра со полн елан и физички е спремен да се носи со помладите. Неговата иднина е Заменик Претседател на Интер. Самуел- денеска полни точно 35 години. Конечно се врати од после повредата здобиена на гостувањето во Удине. Се надева дека ќе биде спремен за дербито на Италија. Постои опција да се обнови неговиот постоечки договор со Интер (истекува во Јуни), но секако и самиот играч ќе направи евалуација на неговата физичка спремност и состојбата после повредите на ...
сите 10 | | | веќе видена

Во последната емисија Prima Serata на Интер Каналот гостин бил Диего Милито и одговарал на прашања за неговата моментална ситуација, иднина, но и за неговото семејство. Првото прашање било поврзано со новиот Папа: “Тоа беше неочекувано изненадување.” Потоа прашање за неговото семејство: ” Дали би сакал мојот син Леонардо да стане фудбалер? Ќе се обидам да му дадам слобода да направи сопствен избор. Нема сомнеж дека тој веќе го сака фудбалот, но сепак не знам дали со тоа ќе се занимава во иднина. Сакам да бидам татко кој е постојано крај неговите деца, сакам да бидам секогаш тука за нив.” Нешто за неговите почетоци: “Како го одбрав бројот 22? Кога дојдов во Сарагоса, ми рекоа да одберам помеѓу 2 и 22, вториот некако повеќе ми се допадна. Потоа кога отидов во Џенова, па во Интер, 22-ката беше слободна.” Иднината и завршувањето на кариерата: “Дали ќе ја завршам мојата кариера тука? Искрено не знам, секогаш велев дека сакам да се вратам во Аргентина, во клубот каде што започнав. Но никогаш не се знае. Сега ...
сите 2 | | | веќе видена

Младиот Бенаси дал кратко интервју за “Спорт Медиасет” поврзано со неговата ситуација во Интер и за моменталната состојба во тимот после одложувањето на средбата со Сампдорија. “Паузата дефинитивно ни даде шанса да ги наполниме батериите. Ни следува многу битен натпревар со Јувентус, историски има големо ривалство помеѓу овие две екипи и ние мораме да се обидеме да оствариме добар резултат.” Марко потоа се осврнал и на натпреварот со Тотенхем: “Си ветивме себеси дека ќе промениме нешто, погрешен беше нашиот пристап кон натпреварите. Излеговме уверени дека можеме да го свртиме резултатот од првиот меч. Сега видовме дека можеме, па мора и во лигата да тргнеме многу поагресивно. Знаеме за што сме способни, и ќе дадеме се од себе, од сега - па до крајот на сезоната.” И за крај неговото мислење за неговиот премин од младинскиот во првиот тим: “Не очекував дека ќе останам во првиот тим после подготовките. Секогаш ќе му бидам благодарен на Страмачони и на клубот за шансата која ми ја дадоа. Среќен сум тука, и ова е ...
| | веќе видена

Скај Спорт 24, во анализата за претстојната сезона, излезе со видување околу тоа, кој тренер каде би можел да заврши, секако поприлично место во анализата завзема и нашиот Интер, пред се заради сезоната која е во завршување, а која ни понуди крајности (од победата над Старата Дама во Торино и желби за Скудето, па се до моменталната ситуација-шесто место на табелата). Според новинарите на Скај Спорт 24, сaмо Монтела и Петкович се сигурни на нивните тренерски позиции. Сите останати, се под знак прашалник (вклучително и Конте, кој според некои најави, сам би заминал вон Апенините). Тренерот на Интер, младиот и талентиран Андреа Страмачони, сеуште ја има полната поддршка на Претседателот Морати . Во повеќе интервјуа, Морати нагласи дека сака Страмачони да го води неговиот тим и следната година. Секако, резултатите во наредните два месеци ќе бидат најмеродавни за тренерското столче во Интер. Според Скај, за Страмачони да ја задржи позицијата му се даваат високи 70 %, 10% Луческу, Мацари 10%, останати имиња ...
сите 2 | | | веќе видена

На еден од најголемите дерби-натпревари во Италија помеѓу екипите на Интер и Јувентус, нашата официјална фан група Интер Клуб - АРМАТА на трибините помеѓу навивачите на Интер од Италија ќе има свои претставници. За нашиот фан-клуб, ова ќе биде второ патување, откако предходно се појавивме и на натпреварот помеѓу Партизан и Интер одигран во Белград во групната фаза од ЛЕ. Натпреварот помеѓу Интер и Јувентус се игра в сабота со почеток во 15.00 часот. Покрај на натпреварот, нашите претсавници ќе престојуваат и еден ден во Милано со што ќе можат да се прошетаат низ градот, а оние кои што доаѓаат за прв пат ќе имаат голема шанса да ги погледнат знаменитостите на градот, да го посетат фан-шопот но и музејот на Интер во кој што се изложени трофеите и останати сувенири, фотографии и информации важни за нашата екипа.
сите 4 | | | веќе видена

Санчез не е среќен во Барселона, барем такви информации пристигаат во Италијанските медиуми. Чилеанскиот напаѓач, после успешната прва сезона (25 одиграни утакмици 12 голови), оваа сезона игра се поретко (вкупно 10 настапи). Во исто време, Интер ги следи настапите на Чилеанецот, впрочем интересот на тимот на Интер кон Санчез, никогаш и не престанал во изминативе две години. Денеска, на насловните на Gazzetta dello Sport, "Постои договор помеѓу Санчез и Интер." Според весникот: "24 годишниот играч од Чиле се потешко пронаоѓа простор за игра во Шпанскиот гигант, а заработува близу 4 милиони по сезона." Интер ја бара формулата по која играчот, на крајот од сезоната би дошол во Милано, но постојат две пречки, првата е високата плата што играчот ја заработува во Барселона (иако постојат информации, кои велат дека Санчез е спремен на намалување на платата), а втората пречка може да биде управата на Барселона, која со продажбата на Санчез, сака да поврати дел од вложените средства кога го купуваа пред две ...
сите 4 | | | веќе видена

Џанлука Ди Марцио, даде свое видување за Интер, но и за моменталната ситуација во која се наоѓа тренерот Страмачони. Тој вели:"Тимот на СТРАМАЧОНИ или игра премногу добро оваа сезона или е очаен". Според него, Интер е на крстосница, дали да продолжи понатаму со проектот што започна пред нешто повеќе од година, при што шанса му се даде на младиот Страмачони да го води тимот. Лошото издание од дуелот со Болоња и поразот, сепак не го оддалечи Интер од борбата за 3то место кое води во ЛШ. Одтаму произлезе и нагласената доверба што Морати му ја дал на Страмачони низ последниот нивен телефонски разговор, но притоа било нагласено дека резултатите мора да дојдат. Како и да е, како можно преодно решение, доколку лошите игри и резултати продолжат се гледа во двоецот, Фиго-Барези, баре до крај на сезоната. На листата на желби на Морати се: Луческу, Блан, Биелса, Симеоне но и Мацари.
сите 4 | | | веќе видена

Очекувавме победа, неколку голови во мрежата на противникот. Очекувавме достојно прославување на јубилејот на Занети , но и величествена игра за роденденот... Ама Интер не покажа ништо, прими можеби наивен гол, се обиде да се врати во игра потоа, но сите обиди беа лесно спречувани. "Ова е најлош Интер во подолг период" изјави Звонимир Бобан. Ретко кога тој има добри зборови за Интер, но за жал овој пат мора да се согласиме со него. И новото засилување на Интер, Диего Лахалт со разочарување го проследил вчерашниот дуел. “Воопшто не ми се допаѓа начинот на кој игра Интер во моментот” напишал тој за време на мечот на твитер. Од Газета дело Спорт направиле анализа за вчерашниот натпревар, и вината ја гледаат во играчите и нивното непочитување на одлуките и советите на тренерот. Според нив, тоа што се случувало на теренот била тотална конфузија и главниот проблем било тоа што играчите донесувале постојано сопствени одлуки и не се воделе по замислите и препораките на тренерот. Денес Морати дал интервју за ...
сите 5 | | | веќе видена

Лавина од свирежи, минатата вечер од дел од навивачите присутни на Меаца а наменети кон перформансите на тимот во поразот од Болоња (втор во последните два прволигашки дуела со Болоња на Меаца) . Истовреме, силната поддршка од Curva Nord во ниту еден миг не изостана, но беше истакнат и транспарент:"Направете аудиција за нас." Легендата на Интер од првата голема ера на клубот, Сандро Мацола, во деновите кога клубот прославува 105 години постоење, а помалку огорчен од последните лоши резултати, пред камерите на НОВА СТАДИО даде свое видување за она што тој го видел вчера вечер на Меаца:"Премногу конфузија и недостаток на јасна цел на теренот-понатаму тој дополни, трите замени што беа направени, всушност импровизираа..."
сите 2 | | | веќе видена

На прошетка околу Дуомо, доцна навечер... Така ќе биде помалку бучно и полесно да си ја прикажете сликата на 9ти март 1908 година, кога основачите на Интер напишаа: “Оваа прекрасна вечер ќе ги даде нашите бои: Црна и Сина, со позадина од звезди. Ќе се викаме Интернационале, затоа што ние сме браќа од цел свет“. Прекасна приказна, и 105 годишна авантура која донесе 20 милиони фанови низ целиот свет. На теренот, на клупата, на претседателското место, преку 1000 звезди допринеле за фантастичниот број на трофеи кој клубот сега го поседува... Смисолот за авантура, волјата да се победи, секогаш на вистинскиот начин е дел од ДНК на клубот, како и спремноста да донесе топ фудлбаери во светот, да им помогне да се развијат и да се направи име од нив. Назад во 1908 можевме само да сонуваме за историја како оваа. Секако е нешто за кое клубот копнееше и се стремеше, цел пренесувана од година во година во историја од 105 години. Така и ќе остане во иднина. Горд на Интер, секогаш!
сите 5 | | | веќе видена

Во пресрет на дербито од 1/8 финалето на Лигата на Европа помеѓу Интер од Милано и Тотенхем од Лондон, при што првиот натпревар се игра на Вајт Харт Лејн во Лондон, крилниот играч на Интер и Аргентинец со Италијанско потекло-Езекиел Шчелото излезе со поддршка кон своите соиграчи од Интер. Постои голема кохезија во Интер, после серијата последни позитивни резултати. Во пресрет на вечерашниот натпревар со Тотенхем, ентузијазмот помеѓу играчите и тренерскиот кадар е на високо ниво. Па така крилниот играч на Интер Езекиел Шчелото се огласи преку неговиот Твитер профил со порака за поддршка кон неговите соиграчи: "Напред момци, играјте вечерва со срце и физичка спремност, за Интер". За веднаш потоа да стигне одговор од Гуарин : "Ти благодариме Пеладо, Интер е силен".
сите 7 | | | веќе видена

Натпревар во кој Интер ги тренираше нашите нерви, натпревар кој почна ужасно, но заврши со стил. Оценка на целиот тим е 7. Играа само едно полувреме, но со квалитет и карактер на голем тим. Ова враќање може да го смени текот на сезоната. Играч на натпреварот е дефинитивно Паласио, со неговото и влегувањето на Станковиќ , а потоа и Камбиасо , ликот на Интер се смени за 180 степени. Паласио : 8 За среќа на Катанија, беше навистина изморен. Постигна два погодоци со ладнокрвност на убиец и асистираше кон Алварез , и сето тоа благодарение на неговите Јужно Американски нозе. Интер има само еден напаѓач кој вреди, но тој може да направи чуда. Хандановиќ : 7 Го одржа Интер во игра со одлична одбрана против Бергесио веднаш на почетокот од второто полувреме. Но сепак доби и беспотребно жолт картон и сега е суспендиран, па го очекуваме дебито на Каризо наредниот викенд. Занети 6 Помалку впечатлив од порано. Во второто полувреме на растрчаниот Интер не му беа потребни неговите шпринтови и неговото храбро срце. Киву : ...
сите 14 | | | веќе видена

Менаџментот на Интер, посакува враќање во нормала на работите после немилите сцени од тренингот во Апиано базата, каде судир, поточно конфликт се случил помеѓу тренерот Андреа Страмачони и напаѓачот Касано и тоа во време кога беше се поизвесно дека Касано и управата на клубот изнајдоа заеднички јазик околу ново продолжување на договорот и тоа на плус две години. Денеска Антонио Касано тренираше со тимот, но информациите говорат дека не е повикан за натпреварот со Катанија, кој Интер викендов треба да го игра на Сицилија. Информациите на Скај Спорт 24 одат дотаму, дека играчот го напуштил Апиано Џентиле веднаш штом му било соопштено дека не е повикан за првенствениот натпревар, иако Страмачони во текот на денот изјави дека Касано ќе биде во тимот за двомечот со Тотенхем. Притоа, Касано имал краток состанок со Аусилио и Бранка, состанок на кој не бил Претседателот Морати , иако беше најавено (од некои медиуми) дека и Морати ќе биде дел од тој состанок. Според Италијанските новинари, на овој начин (преку ...
сите 7 | | | веќе видена

Екслузивно интервју на Масимо Морати за Тутоспорт, во кое зборува за продавањето на Интер, Икарди, новиот стадион, Роналдо и Мурињо Дали ќе го продадете Интер? “Оваа идеја прва се појави со партнерот од Кина кој покажа желба да влезе во клубот. Потоа се јавија уште неколку заинтересирани од Европа и од Истокот.” Дали е вистина дека имаше контакти со банката Лазард за да го испита пазарот? “Да, ќе признаам. Ја знам таа компанија навистина добро. Тоа е многу искусна банка во таа област. Но сепак се потекна од Кинезите. Јас барам партнер за да изградам нов стадион. “ Колку проценти би продалe? “Не е битно, бидејќи во секој случај ќе останам со минимум 51%. Битно е стадионот да биде во сопственост на клубот, а има и потенцијални партнери од Америка. Сакам модерен дом за Интер, но не премодерен. Мора да функционира добро и да го претставува начинот на кој функционира градот. Имам многу проекти на моето биро, а еден од нив посебно ме воодушевува. Но сепак треба прво да се средат сите документи.” Дали ...
сите 10 | | | веќе видена

Газета Дело Спорт излезе во денешното издание со текст, а поврзан со ситуацијата на Норвежанецот Карју. Играчот е седум до осум месеци тотално неактивен во фудбалот, како и со значителен број на вишок килограми, па поради тие аргументи, сепак играчот ќе биде ставен на пробен период од страна на Интер. Предлогот на Интер и пред се на тренерот Страмачони е всушност јасен став дека на Карју (доколку ги помине медицинските тестови) ќе му се предложи пробен период од 7-10 денови, при што на тој начин би се заштитил и клубот но и би се зачувал угледот на Карју. Според информациите до кои дошле новинарите на ГДС, во средината на следната недела менаџментот на Интер заедно со тренерот Страмачони ќе донесат конечна одлука. Доколку се помине во најдобар ред, Интер би го имал Карју во својот состав за натпреварот против Болоња на 10ти Март. Утрово играчот ги имаше своите први подетални медицински тестови (резултатите ќе бидат познати можеби веќе денес) како и првиот контакт во Пинетина базата. Според плановите на ...
сите 7 | | | веќе видена

Според угледниот Спорт Медиа Сет, после повредата на Милито , Карју е следниот кој доаѓа во Интер и тоа според весникот, играчот би заработувал 300000 евра до крајот на сезоната. Поранешниот играч на Валенсија и Рома, но и на Астон Вила и Вест Хем, би требало веќе утре да пристигне во Милано како би ги извршил неопходните медицински тестови. Карју кој има потекло од Норвешка, има 33 години и завидна голгетерска кариера зад себе, кој според многумина би ја пополнил празнината во напаѓачката линија на Интер, после повредата на Милито Од друга страна, како што пренесува Џанлука Ди Марцио во својот текст за Скај, Карју сепак нема настапи на зелениот терен од минатото лето. Според Ди Марцио, Карју сепак сериозно ја разгледува опцијата за реактивирање и играњето за Интер за него би значело достојно завршување на кариерата. Медицинските тестови би требало да ја утврдат моменталната физичка спремност на играчот, а тие би се спровеле во следните 48 часови.
сите 10 | | | веќе видена

next