Се чини дека традицијата која ја започнаа велешките интераши масовно се расшири низ целата држава. Со посредство на официјалниот фан клуб на Интер во Македонија, Интер клуб Армата, за дуелот со Катанија изминатото коло успеавме да реализираме дури 4 локации низ цела Македонија за групно следење на дуелот Катанија-Интер. Започнуваме со главниот град, односно седиштето на Армата. Скопските интераши дуелот со Катанија го проследија во „Мондано ЈБТ“. Во Велес, интерашите се собраа по втор пат(после првото коло) во Пјур кафе. Организацијата повторно одлична со супер атмосфера. Мораме да напоменеме дека Пјур кафе се претвори во новиот домашен терен на велешките интераши откако се смени постојната локација од ресторанот „Кај Димче“ каде што интеристите се собираа изминатите 5 години односно од 2008. За првпат падна организација во Битола и Охрид. Во Битола, со посредство на тамошните интераши успеавме да резервираме локација во кафиќот „Портал“, додека во Охрид локацијата беше во кафиќот Шила. Сите присутни на ...
сите 5 | | | веќе видена

Нашиот капитен беше присутен на состанокот кој го организираше фудбалскиот сојуз на Италија кој беше наменет за капитените и тренерите. Од тимот на Интер беа присутни капитенот Занети , тренерот Мацари, Иван Кордоба и асистентот Фрусталупи. "Би дал се што имам за да заиграм против Јувентус, но целиот товар ќе падне на моите соиграчи кои ќе сакаат да дадат се од себе на тој натпревар. Ќе биде одличен натпревар и јас не треба да зборувам кој како ќе игра, тоа се знае. Незнам дали Јувентус е фаворит за Скудетото, но они сигурно имаат еден од најјаките тимови. Наша цел е да играме како и другите тимови кои се фокусирани на титулата. Кога се играат вакви дерби натпревари секогаш постои тензија, но се надевам дека судиите ќе ја смират и дека ќе одсудат како што доликува, како и секој друг натпревар. Тоа што не е добро е тоа што многу играчи заради репрезентативни обврски отсуствуваат од големиот дел од припремите за овој натпревар, но таа ситуација го погоди и Јувентус и на исто ниво сме." Најдобри спомени од ...
сите 7 | | | веќе видена

Денеска во претпладневните часови се одигра пријателски натпревар помеѓу екипите на Интер и Лугано. Овој пријателски натпревар беше еден вид на тест за физичката подготвеност на Диего Милито кој се врати по долгата пауза предизвикана од повредата на лигаментите на коленото. Натпреварот кој се одигра во тренинг центарот Апиано Џентиле во Ла Пинетина заврши со резултат од 2-2. Се играше во две полувремиња од по 35 минути а свое присуство имаше и претседателот Масимо Морати Стрелци за Интер беа Милито и Кузмановиќ откако претходно гостите поведоа со 2-0. Еве кои играчи настапија за Интер денеска: Карицо ( Кастелаци 36`); Роландо, Самуел , Андреоли (Лонго 48`); Џонатан (Хуан Хесус 36`) Мира (Таси 46`) Камбијасо, Кузмановиќ, Валас; Вентре (Коломби 65`) Милито ">Еве и кратко видео
сите 2 | | | веќе видена

ГДС: "Морати-Тохир, се чини дека дојде моментот" Ерик Тохир во Интер, дојде моментот. Индонезиски тајкун може да пристигне во Милано уште идната недела за да се сретне со Морати и дефинитивно да превземе 70% од акциите на сино-црните. Ова го потврдува и ГДС. Галиани: Со Интер имаме добри односи, Морати-Кака... Во едно интервју дадено за Милан Чанел, генералниот директор на Милан зборуваше за последната изјава дадено од нашиот преседател Морати "Задоволен сум од тоа што го рекол Морати , ние имаме прекрасни односи со Интер, ние сме ривали но имаме добри рапорти. Но не знам дали Морати го сакал трансферот на Кака во Интер." Рапортот на СКАЈ за денешниот тренинг на Интер... Поради репрезентативните настапи на многумина играчи на Интер тие нема да бидат присутни на Апиано Џентиле но останатиот дел од тимот го продолжи регуларниот тренинг. Како што рапортира СКАЈ СПОРТ пред натпреварот со Јуве Милито Самуел и Мауро Икарди имале напорен тренинг. Мудингај и Кузмановиќ тренирале за да ја подобрат ...
сите 2 | | | веќе видена

12 нераѕури се дел од составите на своите национални селекции како дел од квалификациите за светското првенство 2014. Самир Хандановиќ ќе ги брани боите на Словенија против Албанија денес во Стожице, а потоа на 10ти септември заедно со соиграчите од репрезентацијата ќе замине во Кипар. На својата прес конференција пред медиумите, актуелниот селектор на Словенија и екс селектор на Македонија, Сречко Катанец изјави дека Самир е најдобриот голман на светот во овој момент. Ранокија е дел од селекцијата на Италија која ќе настапи денес против против Бугарија на домашен терен, а потоа ќе игра со Чешка на 10ти септември, исто на домашен терен. Медиумите најавија дека и покрај добрите настапи, селекторот на Италија, Прандели сеуште нема доверба во Ранокија и тој ќе биде резерва за сметка на дефанзивците на Јувентус. Фреди Гуарин денес во родната Колумбија игра против Еквадор, а на 10ти септември игра на гостински терен против Уругвај. Јуто Нагатомо денес настапува против Гватемала, а на 10ти септември против ...
| | веќе видена

Новото засилување на Интер кое дојде на слободен трансфер од Наполи, Хуго Кампањаро, за Кориере дело спорт изјави дека неиграњето во европските купови е голема предност во моментов за Интер. - „Некои клубови имаат повеќе од нас кога ќе ги погледнете составите, но тие имаат европски обврски со кои мораат да се соочат“ - „овие натпревари ќе бараат многу поголема физичка и ментална спремност која ќе се чувствува се повеќе. Ние од другата страна го имаме само шампионатот за фокусирање“ После катастрофалната измината сезона во која одбраната на Интер прими дури 57 гола, Интер има перфектен старт без нитуеден примен гол. Што за Кампањаро е знак на подобрување. - „Не им даваме толку шанси за шут на противниците, а тоа е важен сигнал.“ - „Точно е дека ова е мојата седма сезона со Мацари, и знам кои движења ги бара, но сега и Андреа Ранокија и Хуан Хесус се свесни за тоа што е потребно на теренот.“ Во пресрет на големото дерби со Јувентус, Кампањаро изјави: - „Не мислам дека Бјанконерите се плашат од нас, но ...
сите 3 | | | веќе видена

Апиано Џентиле: Задоволството на навивачите го прати во секој негов чекор, насекаде, кога излегува од портите на Пинетина, кога оди во град, пред и после натпревар.. Џонатан Цицеро Мореира или "Галебот" за оние што го пратат Роберто Скарпини на Интер Каналот, "Магичниот Џони" за сите останати, разговараше со Марко Барзаги во интервјуто за Медиасет Италија. Интервјуто започна со разговор за тоа како започна сезоната. „Дали нешто се промени во нашата игра, иако поминаа само 2 натпревари? Јас мислам да, формата на сите играчи се промени. Тренираме многу, и се трудиме да го правиме она што тренерот го бара од нас. Напредуваме многу, но сеуште имаме многу да учиме, но сме среќни за тоа како се одвиваат моментално работите во Интер, мислам дека и тренерот и сите околу него се среќни за истото, бидејќи гледаат дека нивната работа вродува со плод. Кажи ни нешто за тебе? „Јас сум смирен и свесен сум за фактот дека ако изиграм лош натревар луѓето повторно ќе зборуваат за мене, бидејќи мислењата во фудбалот брзо се ...
сите 4 | | | веќе видена

Во последнава недела топ-тема во Италија беше враќањето на Кака во Милан така што импресивниот старт на сезоната на Рикардо Алварез беше целосно занемарен од страна на фудбалска јавност во Италија. Тимот на Интер освои максимални шест бодови по првите два натпревари, притоа постигнувајќи пет голови а Аргентинецот имаше клучна улога во тоа оставајќи ги фановите со нетрпение да ги чекаат следните натпревари. Аргентинскиот играч за врска дојде како големо засилување во 2011 откако Интер успеа да го обезбеди неговиот потпис пред екипата на Арсенал која во него гледаше директна замена на еден Цеск Фабрегас и нормално очекувањата беа високи. Сепак, поради недостигот на самодоверба како и тоа што постојано играше надвор од својата природна позиција бидејќи ниту Раниери ниту Страмачиони не успеаа да го вметнат во своите тактички замисли ефектот на Рики во играта на Интер беше минимален. Најчесто беше користен како џокер од клупата, а неговата способност да го менува текот на играта беше признаенa од страна на ...
сите 4 | | | веќе видена

Во петок во Белград играат Србија и Хрватска, натпревар кој е доста значаен за двете држави не само поради фудбалот туку и поради историски причини. На клупата на Србија е Синиша Михајлович, а на клупата на Хрватска е Игор Штимац кои играа заедно во Југославија. Овој натпревар е значаен и за играчот на Интер, Матео Ковачич кој најверојатно ќе стартува од првата минута. Неговиот соиграч од Динамо Загреб, Ален Халилович кој е роден 1996 година и неговиот договор со Динамо Загреб завршува во Јуни 2014 и веќе во зимскиот преоден рок може да се осигура да дојде бесплатно во Интер во летниот преоден рок или може да дојде за мала оштета за 6 месеци, но во тоа главна улога може да има Ковачич кој може да го убеди Халилович да ги следи неговите стапки и да премине во Интер. Според некои извори Реал Мадрид е веќе заинтересиран за Халилович. Покрај Ковачич кој во игра петок против Србија други фубалери на Интер кои ќе играат викендов ќе бидат Ди Биаџо, Барди и Бианкети за Италија до 21 година и се очекува да бидат ...
сите 4 | | | веќе видена

Огромниот налет по билетите за натпреварот Интер-Јувентус кој ќе се одигра на 14ти септември не го изненади претседателот Морати , за инстант продажбата на поголемиот дел од тикетите, претседателот коментираше: - „Тоа е натпревар кој ги привлекува луѓето, го крева адреналинот, сакаме да го победиме нашиот традиционален ривал. Имаме интелигентни фанови, кои се многу блиски со клубот, тимот и неговата историја. Сите се наелектризирани, ја разбираат ситуацијата, и притискаат и работат кон истата насока заедно со клубот. Многу сум им благодарен на нашите навивачи за оваа реакција.“ Ако победиме тогаш ќе бидеме среќни, а ако не победиме тоа ќе биде уште една лекција која ќе не однесе кон подобрување. Иако очигледно е дека сакаме да победиме“ Морати исто така изјави дека е убеден дека ја донел вистинската одлука кога го назначил Мацари за тренер на Интер. - „Мацари беше избран бидејќи е цврст како камен“ - „Можевме да одбереме и друг, но бевме во право кога ја одбравме вистинската личност, скромен човек кој ...
сите 5 | | | веќе видена

Трансфер периодот ширум светот заврши на 2 септември. Интер активно учествуваше и во овој трансфер период, тимот на нови засилувања потроши 49.7 милиони евра а од продажбата на играчи заработи 8.25 милиони евра и заврши со дефицит од -41.45 милиони евра.Во тимот пристигнаа 9 нови играчи а заминаа 14. Но, да започнеме од почеток. Првиот потег што управата на Интер го направи беше назначувањето на новиот тренер, Валтер Мацари искусниот 53 годишен стратег на Наполи дојде на местото на младиот и неискусен Андреа Страмачиони Што се однесува на играчиот кадар во тимот пристигнаа 9 нови играчи. Хуго Кампањаро од Наполи и Марко Андреоли од Киево пристигнаа како слободни агенти. Младиот десен бек на Челси, Валас, ќе настапува како позајмен играч оваа сезона, истотака и искусниот 28 годишен стопер на Порто, Роландо, е доведен на позајмица. Во средниот ред пристигна младиот и талентиран алжирец Сафир Таидер од Болоња, Диего Лаксалт од уругвајски Дефенсор и Рубен Бота од Тигре. Нападот го засилија Ишак ...
| | веќе видена

Аргентинското дуо во редовите на Интер, Диего Милито и Естебан Камбијасо, во наредните неколку дена ќе потпишат нов договор со екипата од Милано. Како што тврди “Кориере дело Спорт“, двајцата аргентинци ќе го продолжат договорот со Интер кој им истекува во јуни, 2014 година на уште една година и воедно, ќе прифатат намалување на високата плата која ја имаат во клубот се со цел, да останат на „Џузепе Меаца“. Исто така, се очекува во наредните неколку дена, договорот да го продолжи и бразилецот Хуан Хесус кој наводно, во Милано ќе остане до 2018 година. Естебан Камбијасо, во редовите на Интер пристигна од Реал Марид во 2004 година додека, Диего Милито , кој беше главен центарфор под палката на Мурињо кога “Нероаѕурите“ го остварија најголемиот успех во 2010, во Милано пристигна во 2009. Во соработка со: www.sportclub.mk
сите 7 | | | веќе видена

Интервјуто на Ишак Белфодил за локалниот спортски весник ''Competition'': Како ќе го оцениш твоето деби во дресот на Интер ? ''Не го играв првиот натпревар, но затоа одиграв триесетина минути против Катанија. Искрено задоволен сум од својот настап, дадов се од себе, но едноставно немав среќа да постигнам гол. Најибтно од се е што победивме, и тоа убедливо со 3:0, сакам да продолжам да напредувам и да се изборам за место во првиот тим.'' Интер успеа да забележи две победи по ред. Одличен старт после една лоша сезона... ''Вистина е, затоа оваа сезона се подготвувавме одлично, имавме одлични подготовки и затоа и успеавме да ги добиеме првите два натпревари. Мислите ни се насочени од натпревар во натпревар, сега на ред е Јувентус на 14-ти.'' Во Италија, весниците премногу говореа за можноста да бидеш позајмен во Сасуоло, но на крај ништо не се случи... ''Тука немаше никаква вистина, дури и клубот на официјалниот сајт ги негираше сите тие шпекулации. Вистина е дека тие беа заинтересирани за мене, но тоа ...
сите 5 | | | веќе видена

Претседателот на Интер Масимо Морати е воодушевен од способностите на новото засилување Хуго Кампањаро. Аргентинскиот интернационалец им се приклучи на Нераѕурите како слободен играч откако истече неговиот договор со Наполи. “Знаев дека е добар играч, но ова ги надмина сите мои очекувања” – изјави претседателот на прашањето како ги коментира новите засилувања. “Воопшто не сум изненаден и од останатите играчи бидејќи потпишавме со нив поради квалитетите кои ги сега ги гледаме во нив” Интер започна одлично во новата сезона со две победи по ред против Џенова и Катанија и без примен гол, што е најдобар старт за Нераѕурите од 2003 година. Запрашан за ова Морати изјави: “После разговорот со Мацари и откако видов колку се фокусиран играчите очекував добар настап и не бев разочаран на крајот” “До каде може да оди тимот ? Иако одигравме само два натпревари овој тим може да ситгне далеку доколку останата фокусирани и играат со истата желба како и досега” – изјави на крај Морати Во следното коло кое е на ред после ...
сите 7 | | | веќе видена

Само што заврши летниот преоден рок веќе се шпекулира околу имињата кои ќе го засилат Интер во Јануари. Според Кориере дело Спорт првото име кое се поврзува со Интер е Маркињо од Рома кој исто така го прати и Јувентус. Потоа и Фернандо од Порто кој ќе има само 6 месеци од договорот со Порто па може да се земе за многу мала сума. Како замена за Камбијасо се спомнува Велингтон од Сао Паоло, но и Наинголан кој е желба на Тохир. Според Тутоспорт, Интер е заинтересиран за Махер Интер во Јануари веќе ќе има нов газда па затоа ќе тргне во напад да купи нови квалитетни фудбалери. Според Тутоспорт еден од нив ќе биде Адам Махер кој ова лето за сума од 6,5 милиони евра премина од редовите на Аз Алкмар во ПСВ. Тајкунот Ерик Тохир ќе инвестира во млади фудбалери. Скаутите на Интер го пратеа Махер на натпреварот Милан - ПСВ.
сите 7 | | | веќе видена

Иако Жоел Оби замина во Парма на позајмица, Нигерискиот играч од средината на теренот уште отсега размилува за своето враќање во тимот на Интер. Големата надеж на тимот на Нераѕурите замина во таборот на сино-жолтите на последниот ден од преодниот но рок, но самиот призна дека тоа е само привремено и дека има намера да се врати во Милано следната сезона. “Жалам , но ова е избор што морав да го направам за постигнам конинуитет во моите настапи после сите повреди од минататата сезона” – изјави Оби за FcInterNews. “Се надевам дека ќе се вратам во Интер во најкус можен рок , иако од денес максимално сум сконцентриран на предизвиците што ме очекуваат во Парма” “Не би требало да имам поголеми проблеми во прлагодувањето на новата средина, со оглед на тоа дека имам многу пријатели овде” – заврши младиот Нигериец.
сите 7 | | | веќе видена

Прекрасен доминантен и напаѓачки фудбал на Интер, тотално надиграна Катанија. Ова е резултатот од вчерашниот натпревар во кој Интер успеа повторно без примен гол да победи, и да ги освои новите три бода. Токму како што најавуваше Мацари во својата прес конференција, Интер тргна напаѓачки, 90 минути константен притисок во средината со конкретни шанси во нападот. Одбраната мируваше, со исклучок на киксот на Нагатомо при кој во ситуација еден на еден Хандановиќ реагираше извонредно, немаше други закани за голот на Интер. Како навивачи на Интер, повеќеето мора да бидеме согласни, овака силен Интер не сме виделе од ланската година кога среде Торино го пониживме Јувентус со 1-3, беше гордост да се види единство на теренот, течна игра, сигурни пасови и лесна победа. Како долгогодишни фанови на калчото, знаеме дека Катанија е тврд орев, посебно кога игра дома. Оваа екипа секогаш е помотивирана против посилните екипи, а неретко од самиот старт стартува со фамозното катанаџо и брани резултат 0-0 уште од првата ...
сите 14 | | | веќе видена

На тема трансфер пазар се осврна во интервју и поранешниот капитен Грациано Бини, кој истакна дека Интер е клубот кој го следи низ сезоната, дека му е драг. Бини потврдува дека доаѓањето на Мацари на клупата е најголемата аквизиција за Интер ова лето/пролет. Но и додаде дека со подмладувањето(играчите што пристигнаа на Меаца ова лето) Интер добива многу во наредните години и дека ова е проект во кој мора да се верува. После неуспешниот обид за камбек на Ето во Интер, излегоа информации дека можно е управата да е насочена кон Бориело. Преостануваат уште околу 43 часа до затварање на трансфер пазарот (во делот на купувањето), а на Интер му треба класичен шпиц (вице замена за Милито , кој пак се очекува да биде спремен за дербито со Јувентус). Мацари се двоуми дали во тимот да му даде почеста шанса на младиот играч од средината Олсен или пак да се проследи на позајмица во Бреша. Се подалечно е реализацијата на трансфер на Исла во Интер, додека пак лево Переира тотално потфрли низ подготвителните ...
сите 18 | | | веќе видена

Трансфер периодот завршува на 2 септември (понеделник) во 19 часот. Еве што може да очекуваме во последните 2 дена од меркатото. На излезните врати од Меаца е Здравко Кузмановиќ, како најзаинтересирани кандидати да го доведат во своите редови српскиот репрезентативец се клубовите од Премиер лигата, Сандерленд ,Евертон и Вест Хем. Интер ќе се согласи за негова продажба за сума од околу 5-6 милиони. Доколку тој замине како најсериозни кандидати за потполнување на неговото место се Фернандо од Порто чиј договор истекува следното лето, Јурај Куцка од Џенова кој беше поврзуван со Интер во минатото и Велингтон од Сао Паоло. Истотака не се исклучува и можноста за трансфер на Раџа Наинголан од Каљари во последните мигови од трансфер периодот, тој би требало да биде подарок од Тохир кој според сите најави во текот на месец септември и официјално ќе стане прв човек на Интер. За левата крилна позиција Валтер Мацари се одлучи за Нагатомо како стартер, па така виси местото на Алваро Переира во тимот, играчот тотално ...
сите 2 | | | веќе видена

- „Ќе биде тешко против Катанија“ - со овие зборови Мацари го најави утрешниот дуел со екипата од Сицилија. - „Катанија има право на позитивен пристап кон натпреварот. Немаа многу среќа во последниот натпревар со Фиорентина и заслужија нерешено, што ни навестува дека ќе налетаме на многу потешкотии. Се подготвуваме за овој натпревар уште од вторникот, како на ментален така и на физички план и имаме намера да одиграме добро во овој дуел.“ - „Мораме да сфатиме што навистина на овој тим му е потребно. Мислам дека мораме да ги заборавиме нерешените дуели од минатото, мораме да нападнеме и да се пазиме од контра нападите на другите екипи, нешто што недостасуваше минатата сезона. Мораме да бидеме убедливи и да напаѓаме без да се оставиме со отворена одбрана.“ Мацари потоа го најави и Ковачиќ, кој најверојатно ќе биде стартер овој викенд. - „Незнам дали ќе игра 90 минути, ќе направам евалуација на неговата состојба во текот на утрешниот ден. Тој може да бидем многу важен кога опозицијата е изморена, го видовме тоа ...
сите 11 | | | веќе видена

next