По заминувањето на Снајдер се појавија многу нови, но и веќе споменати шпекулации низ весниците во Италија. Скелото, Јунг, Касани – Првиот кој би дошол како зајакнување би требало да биде Езекиел Скелото. Договор сè уште нема, но од двете страни се расположени за такво нешто кое би било добро и за двата тима. Полека но сигурно Скелото би требало да ја напушти Аталанта и да му се придружи на Страмачиони пред 31 јануари. Алтернативни имиња (позиција десен бек) кои се поврзуваат се: Себастијнан Јунг (22 години, настапува за Ајнтрахт од 2009-та), за кого би се чекало до јуни кога цената би била 2 милиони и Матија Касани, 29-годишниот играч на Фиорентина. Паулињо – Вистинската цел за овој трансфер период останува Паулињо. Играчот на Коринтијанс би чинел 15 милиони, можеби и нешто повеќе. Интер беше блиску до неговиот дог овор летоска, но неговата желба да игра на Светското клупско првенство ги стопираше преговорите. За да се донесе Бразилецот, Морати ќе треба да бира меѓу Алварез и Кутињо ...
| | веќе видена

После нерешениот резултат против Рома на гости, следуваат изјавите на некои од играчите: Ранокиа : "Пенал? Единствен контакт што почувствував беше колено во мојата глава. Не мислам дека тоа беше пенал. Судијата рече дека сум го допрел, но освен удар во главата не постоеше друг контакт. Секогаш е тешко да се игра тука, посебно против тим како Рома. Но ние добро се држевме и нерешено е реалниот резултат. Во првото полувреме тие имаа многу простор. Потоа направивме неколку промени и веќе не беа толку опасни. Имавме одлична реакција." После долг период надвор од терените поради повреда, шанса доби и Оби Оби : "Беше добро и јас сум многу среќен. Натпреварот отиде во добра насока за нас имајќи во предвид како започна. Како се чувствувам играјќи десно? Таа позиција е нова за мене, но се чувствувам удобно и ќе го правам тоа што му треба на тимот и на тренерот. Најважно е да се игра. Исто така сум спремен и за во среда." Киву : "Ако погледнеме како се одвиваше натпреварот, мислам дека резултатот е реален. Во првото ...
сите 2 | | | веќе видена

Рикардо Фери, играч од одбраната кој настапуваше за Интер од 1981 до 1994, а моментално колумнист за Медиасет и Телеломбардиа- Антена 3, даде свое мислење за неговиот поранешен тим пред микрофоните на Туто Меркато веб страната (ТМW). TMW: “Интер, по се изгледа дека се опоравува од еден сушен период во однос на играта и освоените бодови, а пак трансфер пазарот (барем оној што е директно поврзан со Интер) е во мирување, пред се заради повеќемесечната ситуација околу Снајдер . Вашето мислење”? Фери: “Интер но и дел од останатите тимови се во фаза на нов проект. Во исчекување на резултати во тековната сезона, истовремено Интер се обидува да одржува баланс заради ФФП. Да се каже дека Интер настапи погрешно во летниот трансфер период би било некоректно, затоа што фокусот беше и сеуште е поставен на младите играчи, на кои сега им се дава многу повеќе простор за игра и усовршување. Генерално, евалуација зависи пред се од целите на проектот, но ако една од целите е да се заврши при врвот, секако дека тоа не е ...
| | веќе видена

Како што беше најавено пред почетокот на сезоната, Интер продолжува со купувањето на млади талентирани фудбалери. Едниот од нив е шпанецот Паулино "Пау" Де Ла Фуенте, за кого излегоа информации дека Интер ги победил Болоња во трката за овој млад фудбалер. Неговите родители сеуште не потпишале ништо официјално, но според некои информации тие се согласиле, и во Милано ќе се преселат во јуни Другиот фудбалер е Сена Малик, 15 годишен дефанзивец од Жерминал Бершот. Малик е централен дефанзивец, левак, и има играно за репрезентацијата на Белгија до 19 години. Скоро сите големи Белгиски тимови се заинтересирани за него исто како и холандскиот гигант, ПСВ Ајндховен. Интер го следи подолго време и според неговиот агент тој е договорен за трансфер во Интер.
| | веќе видена

Заврши сагата околу Весли, но со тоа за жал завршува и една убава приказна, завршува една ера. Престојот на Весли Снајдер во Милано дојде до својот крај. Човекот кој даде се од себе за Интер и ни ги донесе најголемите радости - го напушта Милано и се сели во далечниот Истанбул. Многу битни голови, битни асистениции во важни и помалку важни натпревари... Ја заслужи златната топка во 2010 година, откога со Интер освои се, но ФИФА реши дека Меси имал подобра сезона од Снајдер Можеби неговите настапи во последната година и половина не беа ни одблиску тоа од онаа легендарна сезона, но мајстор си останува мајстор. Честите повреди го одалечија од теренот и не можеше да му помогне на тимот колку што ние очекувавме, но тоа што тој го направи за Интер не се заборава. Сега ни останува само да му се заблагодариме за се што направи, да му посакаме се најдобро во натамошната кариера, па да очекуваме наредна средба во некое европско натпреварување.
сите 52 | | | веќе видена

Пред Страмачиони и Интер претстојат два натпревари против Рома во главниот град на Италија. Најпрво натпреварот од Серија А, а потоа и првиот полуфинален дуел од Купот на Италија. Еве што имаше тренерот да каже пред поаѓањето за Рим: „Сè на сè мислам дека во добра форма приоѓаме на мечов. Сигурно дека ни недостасуваат играчи во нападот. Касано денес ќе има фитнес тест и сите се надеваме дека ќе биде достапен на теренот, не само поради неговите способности, туку и неговото влијание врз останатите играчи од тимот. Сепак, треба да бидеме внимателни со него. Конечната одлука ќе ја донесам по консултирање со медицинскиот тим зашто сигурно не сакам да го изгубам и Касано. Исто така ќе бидеме и без Милито Алварез и Кутињо Алварез е единствениот кој може да биде подготвен и за дуелот од Купот. И граме од меч за меч, но тешко дека ќе може истите 11-мина да играат три натпревари по ред. Гуарин е одличен играч, кој може да се приспособи на повеќе позиции и добро му оди зад напаѓачите. Снајдер го има секое ...
сите 2 | | | веќе видена

Интервјуиран за Ilsussidiario.net , легендата на Интер, Сандро Мацола искажа свое видување на случувањата во и околу Интер. Мацола вели дека не се сложува со оние новинари кои тврдат дека Претседателот Морати го нема повеќе оној жар од првите години на претседателствување. Мацола, во тој контекст вели Не се сложувам, баш напротив ми c лам дека г-н Морати сеуште е многу приврзан кон клубот, кон црно-сините бои, па така стварно не разбирам од каде потребата да се прикажуваат нештата (низ спортските весници) во поинакво светло. ” Мацола, додава : “ Снајдер ? Многумина говорат, без притоа да ги имаат сите информации и без притоа да ја знаат вистината во целост-за жал таквата парцијална анализа сеуште создава контраверзи П a само погледнете Интер е тимот кој создава нов проект, базиран на млади играчи, натимот и не му оди така лошо. ”
| | веќе видена

Паолило е новиот член на Комисијата за лиценцирање при УЕФА, па средбата во просториите на куќата на фудбалот-УЕФА, новинарите од Personal Press Agency ја искористија за кратка анализа на Паолило кон случувањата околу Интер. Паолило во изјавата вели: "Балотели во Милан? Не ми се допаѓа воопшто. Истотака ми е жал што Дестро отиде во Рома, Сантон во Њукасл и Биабиани во Парма". Тој додава: "Посветив многу енергија во работата со младинскиот сектор во тимот на Интер, па така сега кога гледам дека си заминаа такви млади играчи со толкава вредност и квалитет, можам само да истакнам дека ми е многу жал. Балотели е играч кој може да направи позитивна промена на теренот и играч кој наскоро може да ја освои наградата златна топка-штета што не е повеќе дел од Интер". За крај, Паолило заклучува: "Интер се сака од мали нозе. Кога ги следам игрите на тимот, јас како и сите останати искрени навивачи страдам кога на тимот не му оди добро, се радувам како навивач, како интериста кога победува, што е и нормално. Интер е ...
| | веќе видена

Интер и Рома играат 3 пати во наредните 10 дена, а првата средба е во недела во 20 и 45 во Серија А. Другите 2 натпревари се двете средби од полуфиналето од Купот на Италија. Интер избори место во полуфиналето благодарение на голот на Ранокиа во 120-тата минута, па тоа била причината и за ова интервју на Ранокиа за Скај. Но овој гол, не е првиот гол на Ранокиа сезонава. Својот прв погодок тој го постигна во претходниот натпревар против истиот противник ” Очигледно тие се мојот среќен тим. Плус среќен сум бидејќи ги добивме двата меча каде јас постигнав погодок. Верувавме до самиот крај на последниот натпревар, ние сме тим кој не се откажува и сега ќе се обидеме да се вратиме на врвот на табелата. ” Ранокиа е играч кој годинава има најголем напредок во неговата игра и раскажаува за неговата желба да напредува и да има што поголемо влијание врз играта на Интер ” Ја држам главата ладна и продолжувам со она што треба да го правам. Сега ни следат 2 тешки меча, но ќе бидат интересни. Рома има многу добар ...
сите 3 | | | веќе видена

Човекот кој доби најмногу удари на последниот натпревар, Алваро Переира на прашање од Prima Serata на Интер Каналот да одбере број од 1 до 10, го одбра бројот 6. Прашањето не се однесуваше за неговиот омилен број, туку за неговата игра до сега во дресот на Интер : ” Јас сум мојот најголем критичар. Покажав само дел од тоа што можам да го направам. Можам да играм многу подобро. ” Каков е како играч и личност : ” Навистина уживам во Италија. Добро се сместив и соиграчите ми помагаат многу, сите тие. Но сепак најмногу Пупи, Гаргано, кој ми е и цимер кога играме на гости, потоа и Гуарин и Самуел . А и многу ми се допаѓа Комо, каде што живеам. Сакам да се шетам со мојата сопруга и со детето, не ми смета да застанам и да дадам неколку автограми. Навивачите се прекрасни, секогаш застануваат зад тимот без разлика дали ќе победиме или ќе изгубиме. ” Кој е негов идол : ” Роберто Карлос од секогаш бил играч кој сакав да го гледам. Дали сум следниот Маикон ? Не сакам да правам споредби. Се што можам да кажам е ...
| | веќе видена

Веќе редовно Џанлука Ди Марцио ги следи случувањата околу Интер, п a така СКАЈ се одлучи даја пренесе неговата анализа. Ди Марцио вели:" Интер работи на алтернатива, во случај ако се изјалови трансферот на Шчелото (сеуште нема договор, односно разликата во понудата и побарувачката е 2 милиони евра), па така можно име е Касани од Фиорентина или Јунг од Ајнтрахт. Но вредно е да се спомене, дека Касани се помалку наоѓа простор за игра во Фиорентина, па од тука и можноста за негов трансфер". На голманската позиција, Карицо би бил соодветен заменик на Хандановиќ. Oколу случувањата за Весли, Ди Марцио вели: "Интер има избор во одбраната, а сега со доаѓањето на Роки, Интер доби и заменик на Милито во нападот, барем до Јуни месец. Единствениот проблем е во потенцијалните засилувања при средниот ред-за чии ангажирања се потребни финансиски средства кои менаџментот на Интер се надева дека ќе ги собере од продажбата на Снајдер (можеби и Кутињо и Алварез ). Сеуште се е отворено, иако Галатасарај се чини дека ...
| | веќе видена

Не е сè поврзано со Снајдер на трансфер берзата, но сепак многу од очекувањата зависат од неговата евентуална продажба. Многу, но не сите. Нападот за сега е стабилен, со доведувањето на Томазо Роки. Токму нападот и средината се главните точки кај што се прават размените со играчи. Можното заминување на Снајдер би дозволило Бранка и Аусилио да испратат нова понуда до Коринтијанс за Паулињо, иако неговиот агент, Џулијано Бертолучи, посочува дека би биле потребни 20 милиони евра. Доколку Холанѓанецот го напушти клубот, раководството би се обидело веднаш да го замени со Паулињо. Сепак за да се дојде до 20-те милиони барани од Коринтијанс, потребна ќе биде уште една „жртва“. Разговорите со Порто за Рики Алварез се чинат како добар начин да се комплетира цената, но досега пристигнале единствено помали понуди од она што го бара Морати (10 мил.). Исто така во средината, независно од исходот со Снајдер , се најавува доведување на Матијас Скелото, кој веќе купи куќа на езерото Комо. Што се однесува до ...
| | веќе видена

Два гола во последните два натпревари и вкупно осум сезонава, но Фреди Гуарин не запира. Во ексклузивно интервју за Sportmediaset, објасни: "Ако се случи да постигнам гол, одлично. Но најважно е тимот да победи. Се чувствувам добро, работам напорно за да го задржам ова ниво и да се подобрам. Колумбискиот играч од средниот ред кој го постигна првиот гол синоќа против Болоња продолжи: "Не беше нормално да играме таков натпревар 120 минути. Како и да е, нормално е да се чувствува замор на крајот од натпреварот. Вчера можевме да победиме во текот на 90 минути, но не успеавме. На моменти многу ризикувавме, на крајот нашето искуство и желба дојдоа до израз и победивме. Секогаш треба да бидеме свесни дека ние сме Интер и треба во секој натпревар да влеземе со желба за победа. Следното коло играме против Рома и се надеваме дека ќе одиграме добро. По победата над Јувентус во Торино сите наши натпревари на гостински терен беа порази? Не верувам во било каква клетва, верувам во нашата работа, како и во себе, во ...
| | веќе видена

Хуана Фернандо Квинтеро, 19 годишниот Колумбиец од средниот ред кој игра за калчолигашот Пескара е можно засилување за тимот од Меаца. Минатата сезона настапуваше за Атлетико Национал и на 15 средби за Колумбискиот тим погоди на 4 од нив. Оваа сезона му е прва во Серие А и тоа во редовите на тимот од Пескара на позајмица. Него го бараат или се барем заинтересирани тимови како Интер, Наполи , Лацио дури и Фергусон упати комплименти за младиот Колумбиец. Сепак сеуште ништо не е конечно. Секако, Ла Газета Дело Спорт излезе со интересна изјава, која гласи: "Доколку Интер го посакува младиот Квинтеро, треба да превземе конретна активност, а како позитивен импулс нека им биде изјавата на Квинтеро - каде вели дека Интер е подобар тим отколку што тоа е Манчестер Јунајтед, барем според младиот Квинтеро." Ла Газета Дело Спорт, доследно ја пренесува изјавата на Квинтеро, во која тој нагласува дека бил мотивиран да покаже што знае ( знаејќи дека Страмачони ги следи неговите настапи ), на одржаниот младински турнир ...
сите 2 | | | веќе видена

На сагата околу Паулињо и (не) доаѓањето во Интер и нема крај. Интер сериозно заинтересиран да го донесе веќе во Јануари, но немаше ништо конкретно досега. Џулиано Бертолачи во изјава за calciomercato.com, вели : "Нема новости од страната на Коринтианс, клубот не сака да го продаде својот најдобар играч и со тоа да ја наруши хармонијата во тимот. Додека намерите на Паулињо се јасни, тој сака да ја продолжи кариерата во Европа, но не овој Јануари. " Но, Бертолачи дополнува дека се може да се смени, доколку излезната клаузула што ја има играчот со Коринтианс биде исплатено до цент-а таа изнесува 20 милиони евра. Коринтианс во изминатите години, ги надмина финансиските потешкотии и за разлика од некои други Бразилски клубови, може да го пролонгира неизбежното-а тоа е да ги задржи своите најдобри играчи уште извесно време, пред тие да се насочат кон јаките европски лиги. Бертолачи за крај изјавува: “Трансфер периодот е отворен и нуди многу можности, за 6 месеци од сега повторно ќе направиме евалуација-ништо ...
| | веќе видена

После возбудливите 120 минути и големата победа токму во 120-тата минута, момците на Интер биле расположени за разговор. Ханданович со неколкуте неверојатни одбрани беше еден од главните виновници за синоќешната победа на Интер, а што тој изјавил по натпреварот ” Би сакал да ги видам одбраните, но сепак главната работа е што продолжуваме во наредното коло. Веќе размислував за пеналите, но многу сум среќен за победата. Не беше лесно, бидејќи Болоња е одличен тим. Сега ќе дадеме се од себе во полуфиналето. Мора да продолжиме да одиме чекор по чекор. Од утре мора да почнеме да се подготвуваме за натпреварот со Рома. ” За малку Ранокиа можеше да излезе трагичар на натпреварот и да постигне автогол, но на крајот тој е херојот на вечерта ” Верувавме до самиот крај, беше одличен натпревар. Најбитно е што победивме, навистина ја посакувавме победата. Беа многу добри во нападот, но успеавме да ги задржиме. Навистина ни се допаѓа резултатот. ” Роки го доби своето деби во првиот тим : ” Немам играно некое време, па ...
| | веќе видена

Во прилог е изјавата на нашиот еден и единствен IL CAPITANO кој на 39 години, во 120та минута од натпреаварот трча како да е почеток. Секоја чест! "Штета што топката не влезе во гол по мојот обид, но среќа на самиот крај Андреа го реши натпреварот. - започна Занети во изјавата за Inter Channel. "Фудбалот е таков. Диаманти постигна прекрасен гол при водство од 2-0, можеби тоа не беше прекршок, потоа Болоња успеа да израмни на 2-2. Во продолженијата ризикувавме многу и се обидовме да победиме. Благодарение на Андреа успеавме да се пласираме понатаму. За Интер купот е секогаш важен. "Ние вложуваме многу во ова натпреварување. Најважната работа е да се освои. Почнавме да победуваме со Манчини, потоа во 2010 доколку не го освоевме купот немаше да ја освоиме "тројната круна". Секогаш имаме почит за ова натпреварување." Неколку зборови и за Марко Бенаси: "Во саботата реков дека беше најдобриот играч на теренот. Исто така вечерва одигра добро. Треба да се фокусираме на овие млади играчи, навистина се ...
| | веќе видена

Во таборот на Интер, немаше многу време за размислување и мораше брзо мислите од победата над Пескара во првенството, да се насочат кон натпреварот во купот со Болоња. Страмачони дал интервју за Раи Спорт за вечерашниот натпревар. Колку е битен овој натпревар? “ Мислам дека Интер со многу респект се однесува кон Купот на Италија. Тоа е натпреварување во кое сакаме да победиме исто како и во Серија А и во Лига Европа, па ќе се обидеме да стигнеме што е можно подалеку. Знаеме дека играме против тим кој е во подем, но исто така проблем е и тоа што се игра само еден натпревар, видовме што му се случи на Наполи... Болоња е екипа која може да му создаде проблеми на секој тим. Ова е натпревар во кој мора да влеземе концентрирани и да му пристапиме максимално сериозно. ” Болоња само што го победи Киево 4-0... “ Како што веќе кажав, нивната игра е во нагорна линија. Прилично се солидни во одбраната, и имаат доста квалитет во нападот. Мислам дека Стефано Пиоли е еден од најискусните тренери во Серија А, и успеа да ...
| | веќе видена

Нa почетокот, да споменеме дека Интер е трет на листата освојувачи на Купот на Италија со 7 освоени трофеи (последниот во 2011 на чело со миланистот Леонардо Дуелот се игра вечер, на Меаца, а двата тима најавуваат понатамошен пласман. Формата на Болоња е во нагорна линија (во една недела два пати го победи Наполи на негов терен, во Саботата на домашен терен го торпедираше Киево со 4 гола во мрежата). Малку статистика, во меѓусебните дуели на овие два тима, одиграни во Јануари месец, во сите конкуренции се сретнале 11 пати (најчест резултат 2:1 за ИНТЕР - дури три пати, но и na два пати 0:2 за БОЛОЊА!), Интер има 7 победи во Јануари месец, две нерешени средби и 2 порази (идентично 0:2, во далечната 1958 и во 1997 година) од овој противник. На последните 5 соочувања во Јануари месец, Интер победи на четири од нив. Како и да е, армијата навивачи очекува пласман во полуфиналето-каде следен противник (доколку се мине Болоња) е подобриот од дуелот на Фиорентина и Рома. Интересно е да се види дали младиот ...
сите 35 | | | веќе видена

Директорот на Inter Channel, Роберто Скарпини, говореше за неколку работи во Интер, почнувајќи од младинската школа. "Важен е фактот дека Милан се заинтересирани за играчи од нашата младинска школа. Тоа значи дека ние работиме добро. Тие ги следат настапите на Балотели, Дестро и Сантон . Се разбира дека некои од момчињата ќе го напуштат Интер, но тоа се играчи од нашето општество." Неколку зборови и за буџетот: "Ова е важен период, секој чекор мора добро да се разгледа. Очигледно е и со право навивачите секогаш сакаат најдобар Интер, но има многу работи во управување на групата. На пример, Интер сака да ја освои Европа Лигата, така што важно е да се состави листа на играчи без проблеми. Така можеби може да му се даде шанса на италијански играч, место на странец." Завршницата е посветена на Диего Милито "Диего сака да ја заврши својата кариера во Аргентина? Скоро сите аргентинци го посакуваат тоа, но јас лично не верувам дека тој размислува за тоа во моментов."
| | веќе видена

next