Алварез - Да продолжиме овака, натпревар по натпревар. „Ова е втор натпревар како успеваме да играме на начинот кој го посакуваме ние и начинот кој го посакува тренерот, но штотуку се загреваме“ „Ние сме блиски во тимот и сакаме да победуваме, а резултатите сами ќе дојдат. Запрашан за Ковачиќ, Алварез одговори: Тој носи вистински квалитет во тимот и можевте да го приметите тоа веднаш штом влезе во игра,иако игравме добро и во првиот дел. Да продолжиме овака. Камбиасо - Важно е да се победи без да се прими Многу беше важно да се победи без да се прими гол.Требаше да се биде многу претпазлив бидејќи тимовите тука доаѓаат да се бранат, и многу лесно можат да не фатат на контранапад. Тимот напредува но сеуште постојат работи кои можат да се подобрат и на кои може да се работи. Нашата игра не беше добра колку што мислев дека ќе биде и мораме да се подобриме во тој дел. Беше многу битно да не примиме гол и да не биде Самир повторно играч на натпреварот. За Алварез : Сите сме повредени кога работите одат на ...
| | веќе видена

Одличниот дисплеј во второто полувреме против Џенова внесува голем оптимизам кај фановите на Интер. Уште поголема сатисфакција е тоа што победата пристигна после неколку модификации од страна на Мацари во тимот со кои токму младите играчи ги донесоа трите бода. Анализирајки ги двете полувремиња против Џенова, мора да се забележи дека видовме два различна Интера на терен, оној во првиот дел и оној во вториот дел. Започнувањето со тројцата дефанзивци во средниот ред( Камбиасо , Кузмановиќ, Гуарин ) навестуваше дека Мацари ништо не научи од подготовките, и во голема мера се потврди она што го констатираат сите, дека Интер без креативец во средината нема никаква игра. Очајниот дисплеј на тројцата играчи кои требаше да бидат носители на играта резултираше со само еден шут кон голот (оној на кузмановиќ) во цело прво полувреме. Обидите да се проигра Паласио со долга топка лесно беа пресретнувани од густата одбрана на Џенова која имаше една цел, да замине непоразена од Меаца. Многу посед и малку шанси, можеби ова е ...
сите 2 | | | веќе видена

Екипата на Интер ова попладне со 2:0 на „Џузепе Меаца“ славеше над екипата на Џенова. Во текот на целиот натпревар, екипата на Интер беше доминантен противник и на крајот, може да кажеме дека сосема заслужено, избраниците на Мацари дојдоа до победата. Како потврда за доминацијата на “нероаѕурите“ се поседот на топката но и ударите кон голот во текот на целата средба, кои изнесуваа огромни 18 наспроти 4 во корист на Интер од кои 5:0 завршија во рамките на голот. По првите 45. минути без голови, Мацари направи неколку замени во тимот - на местото на Кузмановиќ, влезе Икарди додека на местото на Камбијасо, во игра влезе младиот и талентиран Хрват, Матео Ковачиќ. Откако стратегот го раздвижи средниот ред, дојде и првиот погодок на средбата, кој падна во 75. минута и беше дело на Нагатомо , кој по нафрлената топка од страна на Џонатан одлично реагираше и со глава, ја смести топката во мрежата на Перин. Конечните 2:0 пак, ги постави Родриго Паласио со гол во судиското надополнување по асистенција на Гуарин ...
сите 11 | | | веќе видена

Интер утре на домашен терен против Џенова ја започнува својата нова сезона во италијанската Серија А, со нови амбиции и нов тренер ќе се обидат да се вратат на старите патеки. Тимот лани заврши на очајното 9то место што резултираше со смена на тренерот Страмачиони , на негово место беше донесен искусниот предводник на Наполи, Валтер Мацари. Мацари внесе некои новини во тимот, за почеток на промени формацијата, Интер во новата сезона ќе игра во систем 3-5-2/3-4-1-2. Во тимот беа донесени некои нови играчи, од претходно беше познато дека Мауро Икарди ќе биде првото засилување за Интер, Хуго Кампањаро од Наполи и Марко Андреоли од Киево беа донесени како слободни играчи, во нападот покрај Икарди пристигна и Ишак Белфодил од Парма, на крилните позиции пристигна Валас на позајмица од Челси а во средниот ред Сафир Таидер од Болоња. Тимот го напуштија Касано кој беше дел од трансферот на Белфодил, Дејан Станковиќ го раскина договорот и замина во пензија, и некои млади играчи кои заминаа на позајмици. Екипата ...
сите 7 | | | веќе видена

Миленикот на навивачите на Интер, Самуел Ето , се наоѓа пред враќање во својот стар клуб... Барем така тврди италијанската телевизија Скај, која денес извести дека Ето ја одбил понудата на Челси и во текот на наредните неколку дена по финализирањето на преговорите, ќе потпише договор со Интер. Наводно, на црномурестиот камерунски напаѓач, од Челси му понудиле едногодишен договор вреден пет милиони евра на кој тој не се согласил поради времетраењето, додека од Интер, му понудиле двегодишен договор според кој, ќе заработува вкупно 9 милиони евра или, 4.5 милиони по сезона, вклучувајќи ги и бонусите. Доколку се реализира овој трансфер, екипата на Интер ќе добие многу затоа што во тимот, ќе го врати играчот кој по долго време го качи Интер на европскиот фудбалски врв. Во соработка со www.sportclub.mk
сите 6 | | | веќе видена

По раскинот на договорот со Интер, српскиот фудбалер Дејан Станковиќ најверојатно, ќе остане да работи во Милано... Како што најавуваат италијанските медиуми, тој нема да продолжи со фудбалот поради неговата возраст (34), но ќе остане да живее и работи во Милано, поточно во Интер, каде ќе ја добие улогата на скаут. Предходно, Станковиќ се поврзуваше со трансфер во Фиорентина, МЛС лигата во САД и Катар. Популарниот “Ил Драго“, в недела, ќе добие шанса да излезе на „Џузепе Меаца“ пред првиот првенствен меч на Интер во новата сезона против Џенова и достојно, да се прости од навивачите на “нероаѕурите“, кои долги години го скандираа неговото име поради успесите кои ги забележа за време на неговиот престој во Интер. Во соработка со www.sportclub.mk
сите 4 | | | веќе видена

Во овој летен трансфер период, Интер, за разлика од минатите времиња (после освојувањето на триплета) не се одлучи на продавање на големи имиња (освен можеби преселбата на Касано во Парма), туку со мудра стратегија, се доби на две полиња, тимот значително се подмлади, а секако тенденцијата да се намалат долговите на клубот и понатаму продолжи. Синхронизирано Бранка и Аусилио ги удоволија барањата на Мацари (се очекува расплет околу Исла и Наинголан, иако Јувентус и Каљари побаруваат големи износи за нивните играчи) околу неговите тактички формации. Иако повеќето аналитичари во Италија предвидуваат борба за скудетото на Интер од трет план (пред него се Јувентус, па после Милан и Наполи) заедно со Фиорентина, сепак играчите на Интер во своите изјави пленат со ентузијазам за надигрување и борба во лигата и купот на Италија. Секако како што изминува и последната недела од трансфер меркато-то, армијата навивачи се во исчекување и од преговорите (кои се во завршна фаза) помеѓу Морати и Тхохир за купување на ...
сите 9 | | | веќе видена

За оние кои не се добро запознаени со квалитетите на Таидер, ви го претставуваме неговиот профил. Сафир Таидер е роден во Кастр (Франција) на 29 февруари 1992 година. Неговиот татко е од Тунис а неговата мајка од Алжир. Иако ги помина сите младински категории на француската репрезентација сепак се одлучи да го носи дресот на Алжир. Тој беше стрелец на неговиот деби настап против Бенин а потоа стрелаше и против Руанда. ЛИЧНА ЖЕЛБА НА МАЦАРИ: Играчот беше силно посакуван од Мацари, тој и Наинголан беа на врвот на листата на желби како засилувања за средниот ред. Високите барања на Челино за Наинголан ја натераа управата на Интер да се сврти кон поевтината варијанта, младиот талент на Болоња (иако сеуште не се исклучува можноста за трансфер и на Раџа Наинголан). МОДЕРЕН ВЕЗЕН ИГРАЧ: Па што би донел тој во средината на Интер? Таидер е комплетен везен играч, може да игра како деструктивец но истотака знае и да ја диктира играта. Одличен тркач кој добро знае да се снајде и во противничкиот шеснаесетник и да ...
сите 5 | | | веќе видена

5 причини зошто сме на пат кон нова лоша сезона. Веројатно очекувавте дека ќе налетате на некој артикл во кој еден од администраторите ќе објасни дека нашето време допрва доаѓа но ова е нешто сосема спротивно од тоа. Можеби ќе звучам „антиинтерашки“ но вистината е болна работа, посебно кога на повидок е трета катастрофална сезона без нитуеден трофеј. 1. Велат дека рибата смрди од главата, ако ова е точно тогаш мораме да започнеме со врвот на Интер и Масимо Морати . Многу пати ми велат другиве Интераши, знаеш ли колку вложил Морати во Интер? Да, знам. И знам колку пати погрешил. Верував дека после толку години како сопственик и претседател на Интер, конечно ќе започне со умни инвестиции, со стабилна политика за која ќе се држи до самиот крај. Наспроти здравиот разум со кој клубот треба да побара соодветен тренер, ние мораме на неколку наврати да се пишманиме во текот на полусезоната. Во изминативе 3 сезони, Интер веќе го има шестиот менаџер после Мурињо , а судејќи според првичниов учинок, нема да вирее ...
сите 3 | | | веќе видена

Заради повредата заработена во летниот предсезонски дел, Интер во наредните три недели ќе биде без услугите на Валтер Самуел , кој требаше да биде централниот дефанзивец во 3-5-2 формацијата што Валтер Мацари ја практикува во неговиот нов тим-Интер. Имено, за периодот во кој Самуел ќе биде вон терените, веста ја пренесе СКАЈ на неговите први страници. Како што пренесува СКАЈ, доволно сепак за да биде спремен за настап во првиот тим, на дербито на Италија во третото коло од Серие А. Според екс напаѓачот Роберо Пруцо, во однос на засилувањата и компактноста на тимот, во прв план за Скудетото во новата сезона е повторно Јувентус, после следи Наполи. Од втор план, се тимовите на Милан, Фиорентина, Лацио, Рома И Интер. Додека пак, според зборовите на поранешниот дефанзивец на Интер-Даниеле Адани, Интер и тоа како треба да поработи на физичката подготвеност на играчите за да биде конкурентен за највисоки пласмани. Истовремено, на пазарот, актуелни се имињата на: Велингтон, Тајдер, сагата околу Исла (кочница ...
сите 24 | | | веќе видена

На барање на фановите кои поради годишните одмори не можат да стигнат да уплатат членарина за наредната сезона, раководството на Интер клуб Армата одлучи рокот за зачленување да се продолжи уште една недела односно до 9ти август. Целосната постапка за зачленување во Интер клуб Армата, а со тоа и во Интер во Милано можете да ја видите на следниот линк. Сумата за годишната членарина за сезона 2013-2014изнесува 1450 денари, а со зачленувањето покрај официјалното станување на регистриран навивач на Интер(со фан картичка и ID фан број) се добиваат ипорадоци од Милано(предминатата сезона добивме ранец, постери и знаме, изминатата сезона прекривка за кревет, а за оваа сезона подарокот е ранец. Како овој на сликата. Целосните информации околу зачленувањето на во Армата може да се видат на следниот линк.
| | веќе видена

Летниот преоден рок наголемо се одвива, во него учествува и Интер (можеби не со фреквенција како Наполи, Фиорентина во калчото), сепак во тек е и пренесување на одредени ингеренции на по се изгледа новиот ко-сопственик на Интер, Индонезијскиот тајкун Ерик Тхохир. Во изминатите денови додека првиот тим се подготвуваше во Пинцоло базата, одигра тест средби кои ги доби со Трентино, Виченца, Фералпи Сало, но и со бундеслигашот Хамбург (1-1), предстојат натпревари преку барата на Гинис купот. Според ГДС, Тхохир е свесен за медиумскиот интерес, кој ги поврзува него и играчот од средниот ред-неговиот сонародник Раџа Наинголан. Добро информирани извори, потврдуваат дека Тхохир не е спремен да издвои помеѓу 15 и 18 млн евра за услугите на Наинголан-толку колку што бара Челино, односно првин сака како бизнисмен да ја процени правата вредност на играчот, на пазарот, а не според желбите на претседателот на Каљари. Во преден план му е медиумски да се промовира неговиот тим (каде он би имал 70 % учество во акции) во ...
сите 5 | | | веќе видена

ÂÂ Драги нероаѕури, со големо задоволство и многу емоции ви се обраќа вашиот `Il Drago` . Не знам дали ќе можам да ги најдам вистинските зборови да ви се заблагодарам за се што сторивте за мене, за сета подршка која ја добивав, искреност и доверба. Последниве 10 години се најдобрите во мојот живот, во Интер созреав пред се како човек а потоа и како фудбалер. Јас и моето семејство сакаме да им се заблагодариме на семејството Морати . Ми ја дадоа шансата да играм во Интер, нешто за кое сум многу задоволен и почестен да играм а потоа и да освојам се што може да се освои во овој дрес. Има многу луѓе со кои бев заедно овде и сакам да им се заблагодарам на сите, преку ова писмо, гледајќи ве во очи. Сакам да знаете дека секогаш ќе останете во моето срце. Никогаш нема да го заборавам денот кога дојдов овде, мојата прва прес-конференција заедно со нашиот почесен претседател Џакинто Факети. Сликата што ја имам од тој ден ќе остане како еден од моите најдраги моменти, тоа беше тој ден кога започна мојата авантура ...
сите 4 | | | веќе видена

Во мини интервју за Интер каналот, прославениот ас Колумбиецот Иван Кордоба , кој во моментов ја обавува функцијата тим менаџер, ги искажа своите ставови и размислувања за клубот Интер но и за навивачите на еден од најдобрите светски клубови. Ова мини интервју се поклопува со почетокот на новата сезона 2013-14(барем во делот на подготовките). Всушност во Пинцоло, со подготовките од денеска започна и новата претсезона која е вовед во новата сезона 2013-14. За Интер каналот, Кордоба истакна дека голема мотивација и пожртвуваност се забележува кај играчите на стартот на сезоната. Тимот повторно се собра во тренинг базата во Пинцоло, каде ќе се одвиваат добар дел од летните подготовки во уште еден атак на највисок пласман на пиедесталот, каде всушност Интер и припаѓа. Во Пинцоло, Интер го чекаат три пријателски тест средби, преку кои ќе почне да се нивелира формата за претстојната сезона 2013-14 каде Интер ќе настапува во СЕРИЕ А и во КУПОТ на Италија. Иако Интер нема настапи во Европа, сепак според Кордоба ...
сите 3 | | | веќе видена

Од следната сезона Салваторе Цероне ќе биде новиот предводник на Интер примавера. Ова денес го објави официјалниот сајт на Интер, Inter.it. Салваторе целата своја кариера ја поминал во Интер започнувајќи од 2000 година. „Би сакал да му се заблагодарам на претседателот Масимо Морати , Марко Бранка, Пиеро Аусилио, Роберто Самаден и Пјерлуиџи Касирањи. Тие се луѓето кои ми ја довереија оваа голема шанса и имам намера целосно да ја искористам. Чест и привилегија е да се биде тренер на Интер примавера. Едвај ја чекам новата сезона. После 13 години поминати во младинските категории на Интер, очигледно сум восхитен што ми беше дадена довербата на оваа важна позиција. Како што реков, ќе дадам се од себе.“ - Изјави Цероне  Â
сите 5 | | | веќе видена

Првото засилување за Интер е на повидок, Баслер Цајтунг од Швајцарија јавува дека Интер и Базел постигнале договор, и дека Драговиќ ќе пристигне во теков на оваа недела на лекарски прегледи. Драговиќ ќе потпише четиригодишен договор со Нероаѕурите кои целосно ќе го откупат. Базел за оваа зделка ќе добие 7.5 милиони евра, а заедно со бонусите од настапите, сумата може да достигне и до 10 милиони евра. Базел на ум веќе ја има и замената за Драговиќ, а тоа е еден од Марио Малоча(Хајдук), Клебер(Коринтианс), Мајкл Динсдаг(Сион) и Иван Иванов(Партизан).
сите 26 | | | веќе видена

Неколку дена не делат од конечната разврска помеѓу Морати и Тохир во однос на продажбата на акции од клубот. Шпекулациите кои се кружат околу зделката ќе завршат во текот на следнава недела, а според последните информации Тохир ќе плати 150 милиони евра за 40 проценти од акциите на клубот. Парите ќе бидат инвестирани во трансфер буџетот за следната сезона, но и покривање на претходни финансиски загуби. Во очи на оваа зделка, со изјава за важноста на клубот и негово зачувување се јави синот на Џакинто Факети, Џанфеличе Факети кој побара од Тохир почит за Интер како клуб со богата историја. „Интер е креиран во 1908 со членови на бордот кои биле странци, така што доаѓањето на инвестиција од Индонезија не е никаков проблем.“ - Изјавил Факети за Ла Стампа. „Имаме видено директори, дури и локални играчи кои преминуваат од еден во друг клуб без никакви проблеми. Фактот што некој е роден во Милано не е никаква гаранција за неговиот карактер или лојалноста кон клубот.“ „Јас ја гледам оваа инвестиција како голема ...
| | веќе видена

Утре на 1 јули и официјално започнува новата 2013-2014 сезона. Заклучно со утрешниот ден, престануваат позајмиците на сите играчи и завршуваат договорите на играчите чиј договор истекува оваа сезона. Од играчите кои се наоѓаат во Интер на позајмица, а истата завршува оваа сезона, денес последен ден е за Габи Мудингаи, 30 годишниот Белгиец кој поголемиот дел од сезоната го помина надвор од теренот. Според последните информации, Интер не е заинтересиран за продолжување на соработката, и нема да ја активира клаузулата со која целосно може да го откупи неговиот договор од Болоња за 750.000 евра. Втор играч кој се наоѓа на позајмица во Интер е Валтер Гаргано кој исто така не е во плановите на Мацари за следната сезона. Цената за откупување на неговиот договор е 5.25 милиони евра, но Интер нема да потроши средства за него. Од играчите кои се наоѓаат на позајмица, односно Самуеле Лонго во Еспањол, Алфред Данкан во Ливорно, Матео Бјанкети во Верона, Андреа Романо во Прато, МекДоналд Марига во Парма и Даниел Беса ...
| | веќе видена

Договорот со Драговиќ е комплетиран и е оставен на stand by,  австрискиот интернационалец со спрско потекло ќе заработува околу 1 милион евра. Интер сега ќе се обиде сумата од 10 милиони евра која ја посакува Базел да ја намали на 7-8 мил. Истотака се очекува еден од Киву , Ранокија и Силвестре (заминува во Парма) да го напуштат Интер и со тоа да го ослободат местото за Александар Драговиќ. Ситуацијата со Кристијан Киву е малку комплицирана бидејќи тој одбил раскинување на договорот кој му завршува следното лето.  Што се однесува на другите трансфер цели, Белфодил речиси сигурно преминува во редовите на Интер. Од поодамна е познато дека Икарди, Кампањаро и Андреоли веќе се договорени со Интер и утре би требало и официјално да станат дел од Интер.  Останатите две имиња кои се дел од желбите на Мацари се Маурицио Исла и Раџа Наинголан. Исла има договор со Интер и се чека уште двата клуба да ја договорат цената на неговиот трансфер, 1 милион е разликата во понудите, Интер нуди 5.5 милиони а Јувентус ...
сите 15 | | | веќе видена

„Тој има долг договор со Интер, одлично му оди во Милано и не постои причина за тој да го смени клубот.“ - изјави агентот на Алваро Переира, Флавио Перчман за Туто Меркато. „Во моментов нема никаква конкретна понуда за него и тој е комплетно фокусиран во Интер и неговата желба е да биде нероаѕур за сезоните кои доаѓаат. Доколку пристигне некоја понуда, ние сериозно ќе ја разгледаме се со цел да се задоволат и Интер и играчот финансиски. Во моментов тој сака победа во неделниот натпревар со Италија, а потоа заминува на одмор пред да се врати во Милано.“ - заврши Перчман.
сите 5 | | | веќе видена

next