Пред натпреварот со Сиена, во делот за пресконференции во спортскиот центар Апиано Џентиле беше извршена презентацијата на две од трите нови засилувања кои пристигнаа во Интер на ден пред завршување на трансфер периодот. Станува збор за 23 годишниот Матиас Скелото кој пристигна од Аталанта и српскиот интернационалец Здравко Кузмановиќ кој дојде од Штутгарт. Па еве што тие имаа да кажат за новата авантура. -Играчи кои ве импресионираат? Скелото: За мене тоа е Занети . Немам ништо повеќе да кажам, сите го знаете каков е. Почнувам по неговите стапки. Кузмановиќ: Ми беше сон да играм со Станковиќ , па сега тој сон ќе се оствари. Деки е голем шампион и има освоено се со Интер, се надевам дека ќе направам слична кариера. Прашање за Скелото и неговиот ``двобој`` со Нагатомо -Нагатомо созреа многу во таа година со Чезена, имав можност да играм со него само 6 месеци, и сега после толку натпревари еден против друг, сега повторно сме пријатели. Следи и прашање за Кузмановиќ и неговата игра во Фиорентина и ...
| | веќе видена

Јануарски трансфер период помина. Интер започна лошо, продаваше играчи но не купуваше, за на крајот да купи тројца, за сегашноста и иднината. Но, кои се тие играчи и што постигнале во кариерата? Што Интер доби а што изгуби во трансфер периодот? Излезни трансфери. Ќе започнам со излезните трансфери. Пред да преминам на двата големи трансфери, Снајдер и Кутињо , ќе ги спомнам оние кои отидоа на позајмица, само како излезни трансфери. Алфред Данкан, на позајмица во Ливорно Матео Бјанкети, на позајмица во Верона МекДоналд Марига , на позајмица во Парма со опција да се одкупи неговиот договор. Марко Ливаја, 50% од неговиот договор во Аталанта, беше дел од трансферот на Скелото. Лоренцо Крисетиг, не играше многу во Специја, па од таму на нова позајмица во Кротоне. Даниел Беса, позајмица во Виченца. Андреа Романо, на позајмица во Прато. Освен овие, “помали“ трансфери, поголемите се Снајдер и Кутињо . Што Интер изгуби со нив? Весли Снајдер . Интер во него изгуби голем шампион, еден од носителите на играта ...
| | веќе видена

Целата приказана околу заминување на игрчите од златната генерација на Интер по нивното одбивање за намалување на платата, никако да стивне. Од Интер изјавуваат дека имаат нов проект со кој ќе го подмладуваат тимот, но сепак играчите кои ни ги донесоа најголемите радости требаше да заминат од клубот со малку повеќе почит од истиот. Во моменти на огорченост Цезар изјави дека Интер е само минлива страст, но во последното интервју тој признава дека Интер и неговите навивачи секогаш ќе останат во неговото срце, бидејќи тие го подржувале до самиот крај. Цезар ова лето премина во последниот клуб во Англиската Премиер Лига, а на мечот против шампионот Манчестер Сити беше најдобриот поедниец на теренот. Ливерпул потпиша со еден играч со кој се знаеш многу добро, со Филипе Кутињо “Ми се допаѓа многу. Не само бидејќи е добро дете, но тој е и многу талентиран играч кој верувам дека ќе ги покаже своите квалитети тука во Англија.” Според тебе, зошто не успеа во Интер? “Искрено не знам. Но Кутињо има многу време и ...
| | веќе видена

Во Јануари месец 2013, во редовите на Интер пристигна Роки, Кузманович, Скелото, младиот Хрват Ковачич и голманот Карицо. Редовите на Интер ги напуштија Снајдер и Кутињо , во форма на позајмица кон Парма отиде Марига , Ливаја во форма на ко-сопственост отиде во Аталанта и неколку имиња од младинските категории (тоа пред се с e играчите Бангура, Јаго Дел Пиеро, Салватори и др.) отидоа на калење во помалите клубови ширум Италија. Додека за Лахалт, Интер има преддоговор, но играчот би пристигнал дури 30 Јуни (пред се заради тоа што играчот не поседува пасош на Италија или на друга земја членка на ЕУ). Беса, во форма на позајмица се сели во Виченца, додека Алборно кој важи за голем потенцијал, се врати во Интер и првично ќе се приклучи на Примавера тимот предводен од Бернацани. Пекорини оди во Цитадела. За трансферот на Ковачич, се работеше наназад неколку месеци. Тајните преговори сепак резултираа со потпис, пришто, вклучувањето на Бепе Бозо, познато име во спортска Италија, значеше и успешно ...
сите 8 | | | веќе видена

Најмладиот фудбалер кој потпиша за Интер во овој преоден рок е Матео Ковачич, но неговата возраст не треба да претставува никаква пречка, бидејќи токму од ова момче се очекува најмногу, се очекува да биде иднината на Интер барем во наредните 4 години. Ја доби десетката која остана без сопственик по заминувањето на Снајдер , па сега од него очекуваме да се обиде да ги повтори неговите успеси. Своето прво интервју како фудбалер на Интер го дал за Интер каналот. Синоќа беше во Босна, па потоа патуваше 400 километри со кола, за на крај да фатиш авион и да дојдеш. Ти се оствари сонот? “Да, се беше многу брзо. Тренирав со Динамо и тренерот ми кажа дека ќе играм за Интер. Му реков: ”Сериозно?” За мене сево ова е сеуште сон, не можам да објаснам како се чуствувам сега. Многу сум среќен што сум тука, бидејќи Интер е голем клуб и ќе дадам се од себе.” Што ти значи Интер? “Интер освои многу трофеи кога бев само дете. Интер ми значи многу, тоа е еден од најголемите клубови во Европа и во Италија. Многу сум среќен што ...
сите 2 | | | веќе видена

Најефтиното засилување на Интер во овој преоден рок, но дефинитивно едно од најважните. За сума од само 1 милион евра, Кузманович дојде во редовите на Интер од Штудгард. Тој ќе го носи бројот 17, а веќе и го одработи првиот тренинг со тимот. Неговиот трансфер прво беше објавен на официјалната страна на Штудгард : “ Двата клуба постигнаа договор. Здравко направи многу за нас во последните 3 години. Добивме понуда за него од Серија А, а тоа секогаш беше негова најголема желба. Му посакуваме се најдобро во Интер. ” Кратко потоа и Здравко го дал своето прво интервју како играч на Интер ” Преговарав со повеќе тимови, но штом слушнав дека Интер се интересира за мене, не размислував долго... Му реков на мојот агент да го заврши трансферот што е можно побрзо. Чуството е прекрасно, ова е навистина супер тим и е дефинитино најголемиот клуб во мојата кариера. Ќе дадам се од себе за да се докажам и пред навивачите и пред тренерот. ” Дали имавте време да поразговарате со Станкович “ За жал немав време. Бев презафатен со ...
сите 4 | | | веќе видена

Сите во таборот на Интер се возбудени заради новите играчи, а дефинитивно највозбудени и најсреќни се тие самите. Не е мала работа да се игра за тим како Интер. По потпишувањето на договорот 23-годишниот Скелото дал кратка изјава за Скај ” Интер за мене претставува остварување на сонот и доаѓањето тука е најдоброто нешто на светот. Ќе му бидам достапен на тренерот и ќе се обидам да помогнам во остварување на неговите цели. Имав прекрасна година и половина во Аталанта и никогаш нема да ја заборавам таа фамилија. Тука сум со големи шампиони на кои ќе се обидам да им помогнам. Патот пред нас е долг и на сите ќе им покажам зошто ме донесе Интер. Секако дека целта е да се стигне до прелиминарната фаза од Лигата на шампионите на крајот на сезоната, но ќе видиме како ќе стојата работите. Дали ќе ја скратам косата доколку ја освоиме титулата? Не, нема. Ќе продолжи да си расте вака. Ќе видиме за неколку месеци. За репрезентацијата? Горд сум што сум дел од неа, има уште година и половина до Светското првенство, па ...
сите 4 | | | веќе видена

Ковачиќ има 18 години, а неговата цена е 11 милиони. Креаторот на играта на Страмачиони потпиша договор до 2017 година, изјавувајќи: „Јас сум во шок.“ Ова е одличен трансфер зашто сите говорат добро за него и повеќе клубови беа заинтересирани, вклучувајќи ги М. Јунајтед, Челзи и Р. Мадрид. Со Ковачиќ, Интер веќе може одново да се пронајде себеси. Матео Ковачиќ, роден во 1994 год., е плејмејкер за кого Интер плати 11 милиони, плус бонуси. Договорот трае 4 и пол години до 2017-та. Ако е вистина дека Интер сакаа да одговорат на трансферот на Балотели во Милан со конкретно засилување и талент, тогаш тие навистина сторија добро, притајувајќи го сето тоа до последен момент. Препораката на Страма: „Доведете го“! Повеќе имиња се поврзуваа за таа позиција. Дури и премногу. Интер ги разгледуваа Лукас Биљија (Андерлехт), Жајме Валдес (Парма), Лука Чигарини (Аталанта), потоа го одбија предлогот на Валенсија за Фернандо Гаго. На почетокот ништо не се знаеше. Сè се чинеше тешко поради конкуренцијата од другите клубови, ...
сите 3 | | | веќе видена

Скелото доаѓа во Интер. Според Џанлука Ди Марцио, а пренесено од СКАЈ Спорт, Интер е на прагот и од формално потпишување на договор за трансфер на играчот од редовите на Аталанта. Кои се условите? Според угледниот новинар, кој го прати зимскиот трансфер период поврзан со Интер, Скелото доаѓа за сума од 3.5 милиони евра и плус половина од сопственоста на Марко Ливаја. Како што тврди Ди Марцио, договорот треба да биде потпишан утре, за кога е и предвидено да се дефинира и конечната проценка на фудбалската вредност на Ливаја и неговиот понатамошен пат-каде би одел на позајмица (заинтересиран е Ајнтрахт од Франкфурт). Според СпортИталиа, доцна вечерва играчот на Бергамашите дал и кратка изјава, која гласи:’јас сум среќен’. Несомнено, желбата на играчот беше трансфер на Меаца. Кој е Скелото? Ел Галго, впрочем како што е нагалено наречен, всушност е Итало-Аргентинец, кој одлучи да настапува за Италија. На клупски план, на Апенинскиот полуостров, во 120 настапи за тимовите на Чезена, Аталанта и Катанија ...
| | веќе видена

Според престижниот Скај, младиот напаѓач-роден 1992, кој потекнува од младинската школа на Интер (чиј играч беше во периодот 2009-2012), посакува враќање на Меаца. Играчот, беше дел од Примавера тимот на Страмачони кој ја освои Нехт-Ген младинската лига на Европа, при што и самиот Лонго, беше стрелец на 5 голови. Во есенскиот дел, беше позајмен на тимот на Еспањол во Примера дивизија, каде на 13 натпревари, Лонго три пати се запиша во листата на стрелците. Лонго, како што пренесува изворот на Скај посакува тоа враќање да биде веќе во Јануарскиот преоден рок. Доколку Интер изврши притисок врз Еспањол за завршеток на позајмицата, тогаш во тој случај Марко Ливаја би заминал во Ајнтрахт Франкфурт, додека пак разврската за нивниот играч Себастијан Јунг би била оставена за Јуни месец.
| | веќе видена

Oвој пат, нашиот официјален фан клуб, Интeр Клуб - АРМАТА, подготви ново изненадување за поддржувачите на Интер ширум Македонија. Како што веќе знаете, Интер Клуб АРМАТА, организира заедничко гледање на натпреварите од Италијанската Серија А, Италијанскиот куп и Европа Лигата во спортскиот центар „Мондано“, кој што се наоѓа веднаш позади гимназијата Јосип Броз - Тито во центарот на Скопје. Затоа, нашата управа се реши да подготви едно изненадување за нашите редовни посетители од Интер Фанс - Македонија: Со редовност во „Мондано“, до подароци и гратис членарина! Имено, веќе од наредниот натпревар (Сиена-Интер, 02.03.2013) ќе се креираат списоци на кои што ќе се бележи редовноста на сите членови кои што ќе го посетат Мондано и со документ за лична идентификација, ќе се евидентираат во списокот на присутни. Оној кој што ќе има најмногу присуства на крајот од сезоната, ќе добие подароци од нашиот фан клуб, но и исто така, ќе добие и бесплатно членство во АРМАТА во сезоната 2013/2014! Се гледаме во Мондано, ...
| | веќе видена

Како да се напише нешто за клубот за кој навивате, а да не се добие призвук на критика и огорченост од (не) инвестирањето на управата во играчки потенцијал? На крај на краиштата, само со инвстирање во нови и квалитетни играчи би се зајакнал капацитетот на тимот предводен од Страмачони. Се одлучив да користам малку статистика. Независно од тоа дали е само ФФП или удел има и економската криза која ги затекна и семејните бизниси на семејството кое управува со клубот, сепак инвестирањето во нови и квалитетни играчи, а се со цел да се стигне до ЛШ, е приоритет. Кој пристигна? Триесет и пет годишниот напаѓач од тимот на Лацио, Роки пристигна овој Јануари во Интер. Сите останати можни засилувања, останаа само шпекулации (барем засега), пред се заради високите откупни клаузули или нереални побарувања на претседателите на клубовите (како во случајот со Шчелото, чија пак желба да премине во Интер е нагласена од поодавна). Кој си заминува од Интер? Првин си замина Снајдер и тоа во Турски Галатасарај. Следни на ...
сите 5 | | | веќе видена

Еден од најдобрите поединци на теренот на последните 2 натпревари против екипата на Рома е дефинитивно младиот Бразилец Хуан Хесус. После овие 2 меча тој даде интервју за Sportmediaset. “Одиграв добри 2 натпревари и разочаран сум со нерешениот резултат и со поразот, бидејќи игравме навистина добро. Им благодарам на сите за нивните пофалби, но сепак имам долг пат пред мене. Кога ќе го постигнам мојот прв гол? Сеуште не успеав, но мислам дека ќе биде наскоро.” Гуарин “Тој е одличен играч и одличен човек. Дојдовме во исто време, на почетокот тој не играше многу, но секогаш се држевме заедно бидејќи практично го зборуваме истиот јазик. Се надевам дека двајцата ќе останеме долго време и ќе му помогнеме на тимот да напредува. Кој е подобар играч? Тој, во секој случај.” Страмачони? “Вечно ќе му бидам благодарен заради вербата која ја имаше во мене. На секој играч му помага многу кога знаеш дека тренерот те подржува.” На натпреварот со Торино ја доби неговата доверба за прв пат: “Се сеќавам многу добро на тој ...
| | веќе видена

После заминувањето на веќе екс звездата на Интер, Весли Снајдер , во јавност и излегоа неговите примања во неговиот нов клуб Галатасарај. Интер заработи 7.5 милиони евра од трансферот сега, а ќе добие уште 2.5 во иднина. Снајдер ќе заработува минимум 4.5 милиони евра по сезона, плус 25 000 евра од секој натпревар. Платата може да му достигне до максимум 5 милиони евра по сезона, зависно од тоа колку натпревари ќе изигра. Тој има фиксна плата од 3.2 милиони по година, но дадени му се 3.9 милиони при потписот на договорот, и 2 милиони до крајот на оваа сезона. Да напоменеме, Снајдер не ја прифати понудата од Интер вредна 4.5 милиони евра по сезона плус бонуси кои би доспеале до 6 милиони евра, сума која претходно ја заработуваше во Интер.
сите 13 | | | веќе видена

Матераци заедно со Манчинели вчера отвори продавница во Милано “Space23” , а на свеченото отварање присуствувале голем број соиграчи и пријатели на Марко Станкович Пацини ... и Ето , кој дошол специјално од Русија за да покаже за каков голем пријател станува збор. Матераци како и секогаш е без влакна на јазикот, па дал интересна изјава за Ибрахимович, Бенитез и Леонардо “ Ибрахимович секогаш ги навредуваше соиграчите. Точно е дека секогаш сакаше да победува, а за него се е премногу едноставно и никогаш не сака да признае дека погрешил. Но кога некој негов соиграч има некаков проблем, никогаш не би му помогнал, туку баш спротивното, би го измачил повеќе. Тоа е неговата голема мана, бидејќи екипата се состои од повеќе играчи, а не само од еден. Заради тоа, тој никогаш нема да биде како Меси или Ронално. Како се однесуваа соиграчите? Па... оној со послаб карактер, ќе пати. Ибрахимович е шампион и добар дечко, но кога ќе истрча на терен се менува. Целата негова дарежливост, кога не се победува, станува ...
сите 4 | | | веќе видена

По само три дена уште еден дуел на Рома и Интер на Олимпико во Рим, но овој пат натревар од полуфиналето од купот на Италија. За таа цел Страмачони ги кажал неговите размислувања за Интер Каналот : “ Од самиот почеток на сезоната рековме дека за нас секое натпреварување е важно. Кога веќе стигнавме до овде, сакаме да излеземе како победници од ова полуфинале, па утре на теренот ќе истрча Интер кој сака да победи и ќе се бори за да го постигне тоа. моментално, бидејќи ова не е натревар на кој ќе може да ротирам со играчите. Мислам дека Рома ќе игра со најмалку 8 исти играчи од натпреварот во Неделата. Очекувам отворен натпревар, како натпреварот во лигата, бидејќи секој меч против Рома – од тактичка гледна точка, мора да биде отворен. И во неделата покажавме дека бевме дојдени да победиме, и повторно ќе играме така иако сме малце кратки во нападот. ” “ Дали ќе игра Алварез ? Сакав да биде тука, за да може да врзе два тренинзи по ред. А дали ќе игра или не, таа одлука ќе ја донесам утре, но во секој случај ...
сите 27 | | | веќе видена

Веројатно ќе слушаме многу од тоа што Снајдер има да го каже додека се навикнува на Турција и новиот клуб. Во следното Интервју, тој ги изјаснува причините зашто го напуштил Интер, но не отишол во голем клуб. “Зошто не отидов во голем европски клуб? Затоа што во моментов, не сум топ играч во Европа. Но и Интер веќе не се топ клуб. Бевме во 2010 кога ја освоивме Лигата на Шампионите. Затоа и отидов во Галатасарај, и ова го гледам само како чекор напред во кариерата. Тука знам дека ќе бидам регуларен, што е важно за мене затоа што светското првенство 2014 наближува. Не дојдов во Галтасарај заради пари, да беше заради пари ќе останев во Интер. И да бев замрзнат, имав уште 2,5 години договор и можев лесно да ги земам тие пари и да седам на каучот. Периодов тренирав многу за да се одржам во форма. Сега ќе играм во Галатасарај, не заборавајте дека и во Интер само еден ден после моето доаѓање играв 70 минути во победата над Милан од 4-0.“ Предходно, Весли даде мала изјава за Морати , во која го наречен “Голем ...
сите 12 | | | веќе видена

Англиските медиуми, во спротивност на Италијанските, тврдат дека Кутињо во Ливерпул е готова работа. Но, Кутињон не вели така. Во интервју за Sky Sport Italia, младиот бразилец говореше на повеќе теми поврзани со него и со Интер. "Добро сум и сум среќен што сум тука. Чувствувам мала непријатност и треба да направам уште еден тест следната недела да видам до кај сум, но општо се чувствувам прилично добро." Неизбежно беше дискусијата да се сврти кон трансфер пазарот: "Понудата од Ливерпул? Среќен сум за сите овие понуди бидејќи тоа значи дека на луѓето им се допаѓа мојата работа, но јас верувам дека Интер има верба во мене и сакам тука да покажам колку вредам. Ние младите играчи - јас, Хуан Хесус, Бенаси, Беса и останатите - можеме да ја почувствуваме довербата од тренерот и клубот. Сите мои мисли се насочени кон скорото враќање на теренот." Потоа Кутињо беше запрашан за Весли Снајдер "Тој е голем шампион и многу добра личност. Сега тој игра за друг тим и му посакувам се најдобро. Како и да е, ние можеме ...
| | веќе видена

Директно од центарот на Милано, претседателот на Интер, Масимо Морати имаше разговор со новинарите по завршувањето на натпреварот со Рома. Дали имате нешто да ни кажете за Снајдер "Јас сум среќен, задоволен сум. Галатасарај е добра екипа, и Вес е среќен." Нешто повеќе во врска со Паулињо ? "Незнам, ќе видиме, добар играч е. Прво да ги процениме трошковите. Секако дека би бил важен играч за нашиот тим." "Трката за Лига на Шампиони сеуште не е готова, им верувам на овие играчи и на тренерот. Во Рим гледав еден добар Интер кој може на било која екипа да и парира, дури и вака десеткуван. Ливаја и Гуарин беа одлични денеска. Што се однесува до скудетото верувајте ми дека не е невозможно, затоа сто овој Интер може да стигне далеку." Да ја затвориме темата со Снајдер "Веќе кажав, за него имам голема благодарност. Тој направи многу за историјата на Интер, беше важен дел од екипата. Горди сме што беше дел од Интер. Му посакувам се најдобро."
сите 43 | | | веќе видена

1-1 против Рома на Олимпико. Човек на натпреварот е Гуарин , а средната оценка на тимот е 6. Гуарин : 7 Игра на чудна позиција, малку игра навнатре, малку е плејмејкер. А за голот, не се водеше по тактиката, тргна по свое и успеа. Паметно, тимот доби од неговата идеја. Неговиот удар ги збуни противниците, се избори за топката, па лесно го најде Паласио. Ханданович 7 Три интервенции, но сите три одлучувачки. Првите две беа во истиот напад, на Освалдо и на Тоти. Во последните 5 минути го одбрани и ударот на Ламела. Ранокиа : 5.5 Направи пенал со кој Рома го отвори натпреварот. На неговата страна, Рома лесно поминуваше. Но добро за него беше што Освалдо не беше прецизен. Киву : 6 Министер за одбрана (годините и искуството си го прават своето), знае каде треба да се постави. Му помагаше правилно на Ранокиа и благовремено доби подршка од Хуан Хесус кога тој имаше потреба. Хуан Хесус 6.5 Главна алка во одбрната на Интер на овој натпревар. Имаше неколку добри пасови кон Ливаја. Нагатомо : 5 Јапонецот не ...
| | веќе видена

next