Претседателот на Ливорно Алдо Спинели јавно изјавил дека испратил луѓе во Милано да се погрижат за трансферот на Бенаси и Барди од Интер во Ливорно. „Моите луѓе (Сињорели и Капоцука) во моментов се во Милано и преговараат за Бенаси и Барди, ни се допаѓаат многу а зделката е при крај“ - Изјавил Спинели за Tuttob.com Официјална потврда од Интер за оваа трансфер операција нема, но Интер најверојатно нема да дозволи овие играчи да заминат со целосно откупување на нивните договори.
сите 6 | | | веќе видена

Датумите за почетокот на новата сезона во Серија А и Копа Италија се утврдени од страна на ФИГЦ и според истите лигата започнува на 28 Август а истата ќе заврши на 18 Мај 2014 година. Серија А започнува со викенд натпреварите на 25 август а во текот на сезоната ќе има три вонредни кола кои се играат меѓу неделите, односно на 25 септември, 30 октомври и 26 март. Утврдени се три паузи за меѓународните натпревари на репрезентациите, а тоа се: 8 септември, 13 октомври и 17 ноември. Лигата ќе заврши на 18 мај следната година, а ждрепката за дуелите ќе се оджи следниот месец. Што се однесува за Копа Италија, првата рунда е на 4 август, втората на 11 август, третата на 17ти август, четвртата на 4 декември и петтата на 9 јануари. Четврт финалињата се закажани за во среда 22 јануари, додека полуфиналињата кои се единствени со по 2 натпревари ќе се одржат на 5 и 12ти февруари. Финалето на купот е закажано за 3 мај, а резервен термин за истото е 7 мај доколку има некаков конфликт со други термини. Интер првиот ...
| | веќе видена

Очигледно иднината на Здравко Кузмановиќ е далеку од Интер, иако тој пристигна во редовите на нероаѕурите во Јануари. Според она што го пишуваат германските медиуми, Кузмановиќ е најверојатно при крај со својата авантура во Интер. Заинтересирани за услугите на српскиот играч се Хофенхајм и Хамбург. Здравко Кузмановиќ беше купен како засилување во јануарскиот преоден рок, но не успеа да се снајде во новата средина. Одигра 13 натпревари во дресот на Интер и не се истакна посебно со својата игра.
сите 7 | | | веќе видена

Откако повторно се подгреаја информациите дека Тохир ќе влезе со свој капитал во Интер, индонезискиот тајкун повторно започна да испраќа пораки до Интерашите преку твитер. Во меѓувреме, се очекува средба помеѓу Морати и Тохир следната недела. Тохир на твитер ретвитна две пораки од фанови на Интер, меѓу кои едната гласеше дека Интер е единствениот тим кој не заиграл во Серија Б, а другата дека Ковачиќ има потенцијал да биде подобар и од Пирло. Доколку сакате да го следите Тохир на твитер неговото корисничко име е @erickthohir
сите 8 | | | веќе видена

Агентот на романецот Кристијан Киву вели дека нема никакви промени во ставот на Киву во врска со неговата иднина. Според агентот Виктор Бекали, Интер досега нема побарано раскинување на договорот со неговиот клиент. „Интер не ме контактирале да дискутираме за таквата опција“ - Изјавил Бекали денес. „Киву има уште една година од својот договор со Интер и има намера да го испочитува до крај“. Кристијан Киву кој потпиша продолжување на договорот за уште две сезони минатото лето одигра само 15 натпревари во текот на целата измината сезона поради повредите кои го оддалечуваа од теренот. Шпекулациите кои се вртат околу неговата иднина се дека Киву ќе премине во Ајакс.
сите 8 | | | веќе видена

Шефот на парма Томаси Гирарди очекува овој викенд да го комплетираат трансферот со напаѓачот на Интер, Антонио Касано. Трансферот на Касано во Парма доаѓа по желбата на Интер во сопствените редови да го добие Ишак Белфодил, а за Нероаѕурите да платат помалку, Антонио Касано е дел од оваа зделка. „Постои оптимизам во врска со Касано. Мислам дека се може да се заврши уште овој викенд“ - Изјави Гирарди. На прашањата дали е загрижен за карактерот на Касано, Гирарди изјави: „Воопшто не. Тренерот Роберто Донадони и спортскиот директор Пиетро Леонарди ќе се погрижат за тој дел.“ Како дел од трансферот на Белфодил, Интер може да го употреби и дефанзивецот Силвестре, на што Гирарди нема никакви приговори. „Го побаравме Силвестре од Интер. Доколку тој сака да дојде тука со цел да покаже колку вреди тогаш би биле навистина среќни, доколку не, тогаш ќе мораме да се снајдеме и без него.“ - Заврши Гирарди.
сите 8 | | | веќе видена

Трансферот на Белфодил во Интер е пред реализација. Имено, според информациите до кои дојде Ла Газета Дело Спорт, младиот напаѓач Ишак Белфодил ќе биде новиот играч на Интер од Милано, а тоа е се поизвесно откако Касано веќе се согласил да прејде во тимот на Парма каде тренер е прославениот Роберто Донадони, кој пак силно верува во квалитетите на Антонио Касано. Што се однесува пак до Силвестре, дефанзивецот на Интер не се гледа себе си во тимот на Парма, односно сака да остане во Милано и да се докаже во тимот на Интер под диригентската палка на Мацари, а воедно како што и самиот тој има нагласено има валиден договор со Интер на 4 години. Во тој контекст, Бранка и Леонарди имале доцна синоќа состанок на кој е наводно разговарано во трансфер пакетот на Ишак Белфодил, покрај Касано да се вклучат и втората половина од сопственоста на Марига , ко-партнерство врз младиот напаѓач Федерико Бонацоли (генерација 97ма). На тој начин, вредноста на сумата што Интер би ја платил на Парма за Белфодил ќе се намали од ...
сите 11 | | | веќе видена

Според анализата на Џанлука Ди Марцио, претставена од студиото на СКАЈ СПОРТ, водени се првични разговори помеѓу агентот на Самуеле Лонго, а тоа е Клаудио Вигорели и претставници на Катанија клубот од Сицилија, клуб кој има добри релации со управата на нероаѕурите. Според изнесеното од страна на Џанлука Ди Марцио лесно може да се случи, да го видиме младиот напаѓач Лонго на излезните врати од Интер. Како ново име во нападот на Катанија се споменува токму поранешниот играчот од Примавера, кој минатата сезона беше на позајмица во Шпански Еспањол, а сега за сега разговорите се во почетна фаза, останува да се види дали управата на Интер така лесно би се откажала од еден талентиран и перспективен млад напаѓач каков што е несомнено Самуеле Лонго.ÂÂ Ди Марцио додава и дека се во тек преговорите на Интер со агентите на Исла и Баста. за Исла, тимот од Торино не сака да чуе за цена под 7.5 млн за нивните 50 % колку што имаат од играчот, додека за Српскиот десен бек, газдата на Удинезе Поцо не сака да чуе под 10 млн, ...
сите 12 | | | веќе видена

Според информациите со кои располага дневниот Торински весник Туто Спорт, преговорите помеѓу претседателот на Интер Масимо Морати и потенцијалниот нов акционер во клубот Индонезиецот Тохир се во напредната фаза. Но битно е да се спомене и дека заедничка желба на двајцата е Раѓа Наинголан како прво засилување за Интер во овој летен преоден рок. Белгискиот интернационалец од редовите на Каљари всушност има Индонезиско потекло, а за овој играч е сериозно заинтересирана Рома. Новиот тренер на Интер, Валтер Мацари, веднаш после неговото превземање на кормилото на нероаѕурите изјави дека на врвот на листата од негови желби како потенцијални засилувања за претстојната година се наоѓа токму играчот од средниот ред-Наинголан. ТС понатаму во својот текст пренесува дека интенцијата на Тохир е Наинголан да биде претставен како ново засилување за Интер на прес конференција која би се одржала во Џакарта. Сега за сега најголем отпор доаѓа од Челино -претседателот на Каљари, кој бара 18 млн евра за услугите на својот ...
сите 14 | | | веќе видена

Претседателот на Базел, Бернард Хојслер за Баслер Цајтунг изјави дека Интер започнал преговори со Базел за ангажман на Александар Драговиќ. Според него, контактот започнал и многу е веројатно да има позитивен исход за Интер. „Во контакт сме со Интер веќе некое време. Тие имаат конкретен интерес за Драговиќ.“ - Изјави Хојслер. Во врска со овие изјави, централниот дефанзивец даде и своја изјава со која потврди дека би сакал еден ден да заигра во Серија А. „Во Базел ми е добро, и размислувам за друг клуб засега. Во иднина би сакал да заиграм во Серија А или во Премиер лигата. Секако, интересот од интер ми годи но неможам да гарантирам засега за мојата иднина. Засега мислам само на Базел.“ - Изјави Драговиќ 22 годишниот дефанзивец е топ тема во моментов за Интер покрај Раџа Наинголан, Исла и Белфодил.
сите 12 | | | веќе видена

Шпекулација или реалност, сите медиуми ја пренесоа веста дека Морати и Тохир постигнале заеднички договор за влез на индонезиецот во Интер. Според изворот СпортМедиасет, изминатите неколку дена Морати и Тохир разговарале и нашле заедничко решение. Покрај тоа што изворот не наведува колку проценти ќе купи Тохир, ниту кои проекти ќе ги поддржи финансиски, изворот не наведува ниту што ќе се случи со најголемиот проект за кој Морати бара поддршка, а тоа е новиот стадион на Интер. Почетните шпекулации се дека со влезот на Тохир, веднаш ќе дојде и Раџа Наинголан, како заедничка желба на Мацари и Тохир. СпортМедиасет нагласува дека остануваат уште бирократските детали за оваа зделка да се објави и јавно.
сите 10 | | | веќе видена

Валтер Гаргано дефинитивно не се наоѓа во плановите на Валтер Мацари за следната сезона. Договорот на Уругваецот кој беше на позајмица во Интер завршува на 1 Јули и тој ќе го напушти Интер. Според шпекулациите кои кружат во светот на фудбалот, ниту Наполи не се заинтересирани за неговите услуги со што Гаргано ќе биде принуден да бара нов клуб за себе. Според истиот извор, Гаргано следната недела ќе отпатува за Истанбул каде што е во контакт со неколку клубови од таму и ќе одржи разговори во врска со неговата иднина. Гаргано за Интер одигра 36 натпревари за Интер и не успеа да постигне ниту еден гол во неговат подпросечна сезона.
сите 12 | | | веќе видена

Јануарскиот трансфер со кој поголемиот дел од фановите не се задоволни одбива да ги подгрева шпекулациите за негово заминување од Интер. Според Скелото, неговата иднина е во Интер и нема намера да го напушти клубот. „Интер е сон кој стана реалност за мене. Имам четиригодишен договор и сум многу среќен тука. Се надевам дека ќе имам одлична сезона и добри натпревари со Интер кој вклучува многу шампиони во својот тим.“ - Изјави Скелото. Во врска со новиот менаџер, Валтер Мацари, Скелото потврди дека го почитува многу и се надева на добра соработка. „Не го познавам лично Мацари, но тој многу се подобри во Наполи. Тој има големо искуство, и тоа е токму она што нам ни треба сега. Ќе го запознаам во текот на подготовките и ќе му бидам достапен секогаш за да докажам дека сум подготвен да бидам стартер во неговиот тим.“
сите 13 | | | веќе видена

Претседателот на Интер, Масимо Морати после средбата на управниот одбор на Интер даде кратко интервју за новинарите кои го чекаа пред канцелариите на Интер. Претседателе, како помина средбата со бордот? Тоа беше средба во врска со буџетот од минатата година, ништо невообичано освен тоа што забележавме дека во последните две години ги намаливме трошоците за плата за околу 80 милиони евра, и дека ако влезевме во лигат ана шампиони, следната сезона ќе беше сезона без финансиски загуби, затоа жалиме. Исто така жалиме и што не успеавме да се квалификуваме за лигата на шампиони. Дали се загубите помали од што очекувавте? Да, трошоците воглавно се симнаа многу. Како се движи зделката со Белфодил? Штотуку слушнав за неа. Мислам дека се движи добро. Имаше средба со Станкович вчера. Дали може да се скрати од платите и таму? Не, не е поради тоа, мислам дека е друг клуб во прашање. Станковиќ направи историја со Интер па затоа ќе внимаваме. Дали ќе морате да продадете некој голем играч како Ранокија или ...
сите 14 | | | веќе видена

FCInter1908.it јавува дека е договорен дуел помеѓу двата европски гиганти, но сеуште ништо не е потврдено. Според шпекулациите, натпреварот ќе се одигра на 10 Август во Сент Луис, Мисури за време на турнеата на Интер во САД, за време на Гинис интернационалниот куп. Доколку се реализира овој натпревар, Интер со сигурност ќе го откаже пријателскиот натпревар со Кристал Палас кој требаше да се одржи на 10ти или 11ти Август. Летните подготовки на Интер започнуваат со тренинг кампот во Пинцоло, неколку пријателски натпревари, а потоа и интернационалниот Гинис куп кој се игра во САД во кој има повторно шанса да играат против Реал Мадрид. повеќе информации за Гинис купот тука Интер со Реал Мадрид се сретнува повеќе пати во еврокуповите, вкупно 15 натпревари се одиграни помеѓу овие два тима, а поуспешен е Интер со седум победи, Реал Мадрид има шест, а два дуели завршиле со нерешен резултат. Последен пат овие два клуба се сретнаа во лигата на шампиони во првата фаза на елиминација во 1998 година кога Реал Мадрид ...
сите 4 | | | веќе видена

Веќе неколку недели се најавува, а оваа недела можеби и ќе се реализира разделбата помеѓу Интер и Дејан Станковиќ Според Скај Спорт Италија, Марко Бранка денес одржал состанок со агентот на Деки и разговарале за раскинување на договорот кој истекува во Јуни 2014 година. Причината за раскинувањето е едноставна, Станковиќ повеќе не е млад, повредите го мачат се почесто, а Интер нема доволно место за сите. Во текот на изминатата сезона Станковиќ помина повеќе време на трибините отколку на теренот. Со вкупно 3 настапи и 124 минути во текот на цела 2012-2013 сезона, Станковиќ и самиот знае дека најдоброто од него е позади. Втората причина поради која Интер мора да се ослободи од него е и високата плата која изнесува 2.7 милиони евра по сезона. Токму овој проблем е предмет на решавање помеѓу двете страни, односно одштетата која Интер ќе мора да ја исплати на Станковиќ за раскинувањето на договорот. Без разлика каков ќе биде исходот од преговорите помеѓу Интер и Станковиќ , едно е јасно, Деки е миленик ...
сите 17 | | | веќе видена

Продуктот на Интеровата академија Лука Калдирола денес најверојатно ќе стави потпис на својот договор со Вердер Бремен. Медиумите од Италија јавуваат дека Вердер постигнале договор со играчот кој изминатите три сезони ги помина како позајмен играч во Витесе, Бреша и Чезена, а договорена е и сумата за која ќе премине од Интер. Платата која ќе ја добива во Вердер сеуште не е позната, но неговиот трансфер ќе донесе три милиони евра профит за Интер. Според медиумите Интер во договорот со Вердер вметнал и откупна клаузула со која по две сезони Интер има право да го откупи назад за само 4.5 милиони евра.
сите 17 | | | веќе видена

Алжирец по потекло, младиот талент Ишак Белфодил е најспомнуваното име кога е во прашање Интер и трансфер пазарот изминатиов период. Роден е во 1992 година во Алжир, уште како млад на пет годишна возраст започнува да тренира фудбал во фудбалските академии во Франција. Прва станица во неговата младинска кариера е ОСЦ Интернационале, во западниот дел на Париз каде што започнува да ја учи фудбалската мајсторија. После неуспехот да влезе во академијата Клерфонтан, Белфодил заминува во ПСЖ, каде после една година си заминува бидејќи не добива доволно минутажа. Следен дом е АЦ Болоњ Биленкорт, истата академија која ги промовираше Хатем Бен Арфа и Исиар Диа. Од тука патот го води во втората лига на Франција кај Клермонт. Тука во составот на младинците до 16 години е најдобар стрелец со постигнати 9 од 15 гола на клубот, и за прв пат пројавува интерес од големите клубови меѓу кои и Манчестер Јунајтед и Челзи. Најбрз до неговиот потпис беше Лион кој му понуди младински договор со клубот до 2011 година. Во Лион ...
| | веќе видена

Според Газета дело спорт, Интер ги заврши преговорите со агентот на Исла и неговиот трансфер во Интер е готов.ÂÂÂ Според средбата која се одржала вчера помеѓу агентот на Исла и претставници на Интер , личните примања на Исла се завршена работа. Последен дел од овој трансфер е договорот помеѓу Интер и Јувентус. Не е тајна дека клубовите имаат разлики помеѓу понудата на Интер и барањата на Јуве, но најверојатно сето тоа ќе биде завршено во неколкуте наредни денови со што Исла ќе може да премине во Интер. Според последните гласини, Интер поставил ултиматум дека нуди 6 милиони евра кои доколку не ги прифати Јувентус, преговорите ќе пропаднат.
сите 14 | | | веќе видена

После вчерашната акција на финансиската полиција на Италија во повеќе клубови од Серија А и Серија Б, Масимо Морати експресно реагираше и објасни дека полицијата само ја врши својата работа. „Не се работи за никаков претрес на клубот, туку барање за преглед на документи. Далеку од претрес, ова е нешто што се спроведува во четириесетина клубови, а се случува и кај нас. Незнам која е целта на оваа посета, но сигурен сум дека има причина за неа. Не сум запознаен со овој дел од работата на финансиската полиција во овој дел, но се надевам ќе дознаеме наскоро.“ - Изјави Морати На прашањето од новинарите кој дел од документи е земен и дали е во врска со трансферите, Морати одговори: „Во Интер се земени документи кои им се потребни, во Наполи ги земале документите кои им се потребни од таму, во Милан документите кои им се потребни од таму, и така натаму. Не се работи за документи во врска со трансферите туку со работи од минатото. Но нема за што да се грижите“ За крај на прашањата поврзани со меркатото на ...
сите 4 | | | веќе видена

next