Поради репрезентативните настапи овој викенд, ќе нема лигашки натпревари ширум светот. Екипата на Интер ќе одигра пријателски натпревар со швајцарскиот тим Локарно во тренинг центарот `Анџело Морати` во Апиано Џентиле. Натпреварот ќе се одигра во Сабота во 15 часот. На натреварот учество ќе земат играчите кои нема да настапуваат за своите репрезентации, ова ќе биде можност за некои од резервите да почувствуваат фудбал. Еве го списокот и можниот состав за натпреварот: Голмани: Кастелаци , Карицо. Одбрана: Џонатан , Хесус, Андреоли, Самуел , Роландо, Валас. Средина: Мудингај, Кузмановиќ, Камбијасо, Олсен, Кнудсен. Напад: Белфодил, Милито , Мира, Капело. Можен состав (3-5-2): Карицо; Роландо, Самуел , Андреоли; Џонатан , Кузмановиќ, Камбијасо, Олсен, Валас; Белфодил, Милито
сите 3 | | | веќе видена

Фановите на Јуве и Интер се придружија на повикот на Миланезите за заедничко „расистичко скандирање“ за следното коло во Серија А. - „Територијалниот расизам“ нема да се толерира повеќе, се движиме во насока да го казнуваме секое такво однесување и сакаме да бидеме еднакви со интернационалните правила.“ Ова го изјави претседателот на ФИГЦ, Абете. Но фановите на клубовите не се сложуваат дека овој начин на навивање е расизам, но доколку се интерпретира како таков побараа сите навивачи на клубови во Италија да им се приклучат со заедничко скандирање. Овој повик беше испратен од најверните навивачи на Милан, а први одговорија фановите на Интер и Јувентус. Во реакцијата на ултрасите на Јувентус стои: - „Ова е уште едно продолжување на неуставниот начин да се дискриминираат ултрасите, и осудување на правото на говор.“ - „Ги повикуваме сите навивачи, за наредниот натпревар во Фиренца заедно со нас да ги пеат познатите песни за територијална дискриминација. Ги повикуваме сите други навивачи да ни се приклучат со ...
сите 4 | | | веќе видена

Поминаа два дена од натпреварот со Рома, резултатот далеку од очекуван и посакуван, но мора да се продолжи понатаму и да се гледа на наредните натпревари... Сезоната е долга и има уште многу бодови за освојување. По самиот натпревар Мацари разочаран од текот на средбата го кажува своето мислење. “ Секогаш гледам подалеку од резултатот кога ја анализирам играта. Сите знаеме дека натреварот го решаваат моменти. Понекогаш работите не ти одат во полза. Се обидувам да го подобрам тимот и да им дадам верба во нив самите, а тоа го видов и вечерва на теренот. Не бевме инфериорни во однос на Рома, тие одлично ги искористија сите шанси што ги имаа. Постигнаа гол од секој шут што го имаа во првите 45 минути. Кога имате лош ден, како што имавме ние денес, топката никако не сака да влезе. Бевме подобри во второто полувреме, но среќата не не посака. ” “ Навистина е разочарување кога ќе се погледне резултатот, бидејќи тоа не ја дава реалната слика за тоа што се случуваше на теренот. Имаа неколку одлични контри и рано не ...
| | веќе видена

Многу е тешко да поверувам дека загубивме со 3-0. Но не смееме да мислиме на другите, мора да мислиме само на нас. Треба да работиме и да ги поправиме грешките. Започнавме добро, но потоа се случи тоа што се случи. Мора одма да се концентрираме на наредниот меч. Тоа е се што можиме. Вака Хуан го започна интервјуто за Inter Channel после мечот со Рома. Дефанзивецот додаде: Рома е фантастична екипа со неколку многу паметни играчи како Тоти и Флоренци кои играа доста добро против нас. Тие имаа три шанси во првото полувреме и ги искористија сите три. Тоа е фудбалот. Ние не треба да мислиме на другите, само на нас. Имаме многу работа да ги поправиме грешките и да напредуваме. Дури и на полувремето мислевме дека сеуште можиме да се вратиме назад, но тие одиграа многу добро и ние не можевме да се заканиме онака како што сакавме.
| | веќе видена

Точно 11 играчи од првиот тим на Интер се најдоа на листата на играчи повикани за натпреварите на националните селекции. Состојбата со повредите на Кампањаро и Алварез дополнително ќе биде проверена од медицинскиот тим на Аргентина и во зависност од исходот ќе се знае дали ќе настапат или ќе се останат на рехабилитациони програми во Интер. Еве ги останатите повикани: Aндреа Ранокија(Италија ): Квалификации за СП: Данска-Италија(Петок 11 Октомври) и Италија-Ерменија(Вторник 15 Октомври). Фреди Гуарин (Колумбија) : Квалификации за СП: Колумбија-Чиле(Петок 11 Октомври) и Парагвај-Колумбија(Вторник 15 Октомври). Јуто Нагатомо (Јапонија ): Пријателски натпревари, Србија-Јапонија(Петок 11 Октомври) и Белорусија-Јапонија(Вторник 15 Октомври). Алваро Переира(Уругвај ): Квалификации за СП, Еквадор-Уругвај(Петок 11 Октомври) и Уругвај Аргентина(Вторник 15 Октомври). Родриго Паласио, Мауро Икарди, Хуго Кампањаро и Рикарди Алварез (Аргентина) :Квалификации за СП, Аргентина-Перу(Петок 11 Октомври) и ...
сите 2 | | | веќе видена

Викендов на програмата во италијанската Серија А ќе се одигра 7то коло во кое Интер го пречекува лидерот на табелата, екипата на Рома. Овие две екипи во досегашниот тек на натпреварувањето се 2 од 4те екипи кои се без пораз. Истотака Интер и Рома се екипите со најдобра одбрана и најдобар напад. Рома е лидер на табелата од 6 одиграни натпревари има исто толку победи со гол разлика од 17 дадени и само 1 примен гол, од друга страна Интер има 4 победи и 2 нерешени натпревари со гол разлика од 16 дадени и 3 примени голови. Во досегашните натпревари кои се одиграни во Милано, Интер има скор од 14 победи 12 порази и 11 нерешени натпревари. Рома е на прагот да го постигне својот јубилеен 100ти гол против Интер во Милано. Рома нема примено гол од 16ти Септември кога Бијабијани ја затресе мрежата на Римјаните. Новиот тренер на Рома, Руди Гарсија за овој натпревар нема да смета на услугите на Мајкл Бредли, Матија Дестро и довчерашниот играч на Интер Даглас Маикон кои се повредени. Суспендирани играчи нема. Вчера го ...
сите 26 | | | веќе видена

Екипата на Интер, утревечер во 20:30 часот на “Џузепе Меаца“, ќе го пречека лидерот на табелата во Серија А, Рома. Предводени од новодојдениот стратег, Валтер Мацари, “Нероаѕурите“, оваа сезона играaт фантастичен фудбал а во седмото коло на домашно тло, ќе играат против Рома, екипата која бележи одличен старт и има 100% учинок во првите шест кола и само еден примен гол во својата мрежа. На оваа средба, Интер ќе настапи без двајца првотимци а како што најави на пресконференцијата Мацари, во првиот тим ќе ги нема Џонатан и Уго Кампањаро, кои имаат мали повреди и ќе бидат изоставени се со цел, да се намали ризикот за влошување на повредите. Стратегот на Рома пак, Руди Гарсија, нема да може да смета на услугите на екс-играчот на Интер, Маикон , кој на последниот натпревар заработи повреда. Местата на Џонатан и Кампањаро ги пополнија Переира и Роландо. Повикани играчи: Интер : Хандановиќ, Карицо, Кастелаци , Хуан, Андреоли, Валас, Ранокија, Самуел , Роландо, Переира, Нагатомо , Таидер, Кузмановиќ, ...
сите 27 | | | веќе видена

Еден од најдобрите поединци на Интер во новата сезона, Џонатан ја објаснува неговата позиција во тимот и новата атмосфера која владее. Друг го носи дресот. Најверојатно ова е реакцијата на повеќето фудбалски фанатици кога се работи за Џонатан . Доколку го споредите Џонатан од изминатата сезона и овој сега, разликата е огромна, светлосни години. Од играч кој знаеше да се спрепне на топката, до страшен крилен бек. Џонатан импресионира со неговата игра оваа сезона, без разлика дали е одбрана или напад, Џони е перфектен. Напорната работа се исплати, а вербата која тој ја има во себе е најверојатно она што го прави она што е денес. Нешто што повеќе импресионира од неговата игра е неговиот карактер, овој човек истрпи огромна критика, страшни медиумски напади и исмевања, неколку пати беше окарактезиран како најголемиот флоп кој го видел Интер, но сепак Џонатан успеа да се издигне над сето тоа и со напорна работа да се врати уште посилен, факт кој е за почит. “ Навистина сум среќен овде. Најмногу се дружам ...
| | веќе видена

14 можни од 18 поени, и пред се солидна и стабилна игра ги наведе медиумите да почнат да го уфрлуваат Интер во шпекулациите за првак на Италија. Но искусниот Кампањаро вели дека е рано да се зборува за ова. - „Шампионатот е многу долг и мислам дека е прерано да кажеме дали ќе се бориме за скудетото или не.“ - „Љубопитен сум да ја видам нашата вистинска димензија, но прерано е да се даваат најави. Ќе видиме што ќе се случи понатаму. Многу луѓе велат дека шампионатот се освојува напролет, па ќе дадеме се од себе за тогаш да се видиме во подобра позиција. Се досега, покажавме дека можеме со било кого да се надиграме, дури и со оние кои завршија во врвот минатата сезона. Имаме одлични играчи во тимот, и сигурен сум дека ќе продолжиме да даваме 100 проценти од себе до самиот крај.“
| | веќе видена

Ранокија ги повика соиграчите да го заборават ремито со Каљари и да се фокусираат на натпреварот со Рома овој викенд. -„Одигравме нерешено со Каљари, но тоа е позади нас и мора да се заборави. Сега мора да се фокусираме на Рома.“ -„Не сум изненаден што ги гледам толку високо. Тие се силен тим и немаат европски купови како обврска.“ -„Се надевам дека и покрај тоа ние ќе победиме. Не играњето во Европа не е добро за нас, но во овакви моменти е предност. Ни остава простор да се фокусираме само на калчото.“
сите 2 | | | веќе видена

Хавиер Занети во текот на вчерашниот ден започна со тренинг во Апиано Џентиле со што ја заврши петмесечната рехабилитациона програма. Во текот на ноември, капитенот активно ќе тренира со првиот тим, а можно е и да настапи за младинците(како Милито ) за дополнително да го забрза своето враќање во првиот тим. На првиот ден тој испрати и порака до навивачите ветувајќи дека во ноември ќе биде на располагање на тренерот. FORZA ZANETTI !!! Дополнително, спортмедиасет јавуваат дека настапот на Кампањаро и Алварез е под знак прашалник за дуелот со Рома. Според изворот, голема е веројатноста Кампањаро да биде фит, но Алварез ќе биде на клупата со што се отвара простор за нападот на Интер да биде предводен од Родриго Паласио и принцот на Милано, Диего Милито
сите 2 | | | веќе видена

Младиот напаѓач на Интер, Мауро Икарди доби повик од селекторот на Аргентинската репрезентација Алехандро Сабела за претстојните квалификациски натпревари против Уругвај и Перу. Со ова се стави крај на неизвесноста околу тоа за која репрезентација ќе игра Икарди, бидејќи има италијански пасош, го одби повикот на Прандели се со цел да игра за својата родна Аргентина. Неговите добри игри минатата и оваа сезона каде веќе постигна 2 гола ги забележа селекторот Сабела и веднаш го повика во националниот состав на Гаучосите. Му посакуваме многу среќа. Од другите играчи на Интер кои се дел од аргентинската репрезентација повик добија и Рики Алварез , Хуго Кампањаро и Родриго Паласио.
сите 3 | | | веќе видена

После најавената средба на бордот на директори на Интер која се одржа вчера, претседателот Морати за медиумите даде одговор на некои прашања во врска со состанокот но и продажбата на мнозинскиот пакет на акции.“ Претседателе Морати како помина средбата на бордот? - „Немаше ништо специјално. Потребно беше да се ратификува минатогодишниот буџет, тоа е се. Потоа разговарав со директорите, но сеуште нема ништо ново и како што веќе имам изјавено сеуште нема новини во врска со иднината на Интер.“ Дали закажавте датум за следната генерална средба? - „Имаме неколку различни датуми на ум, сигурен сум ќе одбереме еден.“ Дали се потребни само уште потписите? Дали е потпишано или сеуште нема ништо? - „Да, најверојатно се е завршено, но никогаш не е се комплетно. Во било кој момент можеме да се доближиме до тој момент, но сеуште не сакам да давам официјални изјави, а и нема потреба од тоа. Мене не ми се чини дека ќе има големи промени во менаџментот на клубот од одредени аспекти. Не е дека нешто излего од ...
| | веќе видена

Во својата денешна прес конференција за медиумите, тренерот на Интер, Валтер Мацари искажа загриженост за распоредот на натпревари кој Интер го има. Фактот што од последниот натпревар немаат поминато ниту 72 часа ќе значи измореност кај играчите. „Сакам да кажам што мислам, а потоа нека велат дека барам изговори. Сакам сите, генерално да забележат што се случува тука и да ги забележат овие работи, бидејќи немавме ниту 72 часа да се подготвиме за следниот натпревар.“ „Не смее да се случи повторно. Фиорентина играше во ист термин како ние, а нивниот натпревар е преместен во Понеделник. Каљари играше во средата, а потоа во Недела против нас, но Интер има најмалку време да се одмори и подготви.“ „Како ќе ја избалансирам конзистентноста со нашиот перформанс со ротациите? Тоа е добро прашање, но неможам да одговорам.“ „Обично се обидувам да им откријам на новинарите со кој состав ќе играме, но овој викенд се во невоља, бидејќи работите се во воздух. Сеуште треба да направам евалуација на работите утре пред ...
| | веќе видена

Утре на програмата во италијанската Серија А ќе се одигра 6тото коло. Интер ќе му гостува на Каљари но не на Сардинија туку во Трст, на неутрален терен бидејќи Ис Арената ги нема потребните услови за одржување на натпреварот. Интер е фаворит на овој натпревар а тоа го покажува и статистиката, на последните 20 натпревари помеѓу овие две екипи тимот на Интер има скор од 11 победи 2 порази и 7 ремија. Последниот натпревар на кој Каљари бил домаќин минатата сезона заврши со резултат од 2-1. Оваа сезона Каљари игра во променлива форма, моментално се наоѓа на средина на табелата со учинок од 1 победа 3 нерешени и 1 пораз. Интер минатото коло успеа да ја победи Фиорентина преку пресврт во последните 30 минути од натпреварот, тимот на Валтер Мацари покажа исклучителен карактер на тој натпревар и успеа да стигне до посакуваните 3 бода. Моментално се наоѓаат на втората позиција со 4 победи и 1 нерешен натпревар. Тренерот на домаќините Диего Лопез за утрешниот натпревар нема да може да смета на услугите на ...
сите 29 | | | веќе видена

„Не беше добар момент за мене кога го напуштив теренот. Но ќе ми помогне да станам посилен на личен план. Бев исвиркуван и во Порто, а потоа освоивме сè. Се грижам за фановите. Сите знаат што правам секој ден за доброто на тимот. Не сакав да навредам никој со гестикулацијата. Сакав да ги запалам фановите да го поддржат тимот и да не свиркаат по секоја топка која ќе ја изгубиме. Тие треба да бидат нашиот 14ти играч на теренот за нас.“ - Изјави Гуарин за каналот на Интер. „ -Игравме против силен тим кој игра добро во последните натпревари. Покажавме многу трпение и имавме одлучност и силе да го постигнеме и победничкиот гол после израмнувањето. Покажавме храброст на крајот и верувавме, а потоа победивме со добрата игра. Им честитам на соиграчите.“
| | веќе видена

Дефанзивецот кој секој натпревар е се посилен и посилен даде свое мислење за одличниот пристап на Интер. - „Целиот стадион беше напнат за време на акцијата за голот кога успеав да ги избегнам двајцата маркери со топката кај мене, и навистина добро испадна. Денес беше како да играме против шпански тим. Роси е навистина добар. Многу сум среќен што го гледам во полна форма после толку долго. Страдавме многу повеќе отколку со другите тимови. Но растеме и психички сега. Бевме во негатива и успеавме да ја свртиме. Сега со мислите сме на Каљари.“
| | веќе видена

Од вкупно 49 голови во сите натпревари, дури 6 Камбиасо им ги „подарил“ на Фиорентина, се потврдува дека е кошмар за нив. Претходните 5 гола против Фиорентина исто така придонесувале за победа на Интер, или преведено, ако Камбиасо постигне гол против Фиорентина, исходот е победа за Интер. За микрофоните на Скај Италија, стрелецот на израмнувачкиот гол Камбиасо , изјави дека својот фантастичен израмнувачки гол го посветува на неговиот новороден син и неговото семејство. - „Сакам да го посветам овој гол на мојот новороден син Данте, но исто и на мојата сопруга и нашата ќерка. Пресреќен сум. Фиорентина не притисна многу цврсто во првото полувреме но успеавме да влечеме напред и да веруваме во победа до самиот крај. Дали е ова порака до целата Серија А? Ова е порака до нас самите: Сакаме да растеме како тим и тоа го правиме.
сите 36 | | | веќе видена

Сафир Таидер ја поздрави одличната игра после примениот гол и за каналот на Интер изјави дека е задоволен со победата. - „Беше тежок натпревар но успеавме да ги земеме трите бода со реагирање одлично кога сме во негатива. Воодушевени сме од тоа. Пред да го дозволиме пеналот, имаше само една контра против нас. Не беше лесно бидејќи тие се одличен тим, но како што реков покажавме вистински карактер со одговорот и успеавме да ја свртиме играта. - „Работиме напорно и веќе се гледаат резултатите. Мораме да се држиме до овој пат бидејќи имаме уште многу натпревари. ние сме вистински тим кога сите од нас даваат 100% на теренот.“
| | веќе видена

Стрелецот на победничкиот гол против Виола за Интер.ит порача дека довербата која бековите во Интер ја добиваат од Мацари е многу значајна за нивната игра. - „Многу сум среќен сега. Мојот гол ми е многу важен лично мене, но и на нашиот тим. Кога го видов отворениот простор пред мене сакав да ја удрам јако, и така испадна, влезе. По мое мислење одигравме добро. Тие се добро менаџирана екипа и навистина не изнамачи. Одлично ја вртеа топката на теренот. Во второто полувреме бевме подобри и резултатот е фер“ - „Сега мораме да одмориме бидејќи имаме тежок натпревар во Недела. Морам да му се заблагодарам на тренерот. Ако ние бековите играме добро, тоа е поради него. Секогаш ги посветувам головите на мојата фамилија, која е за мене најважното нешто во светот, исто така и на фановите кои секогаш беа со мене. Мислам дека можам да бидам уште подобар играч. Имам многу да научам од овој тренер, неговиот тим и моите соиграчи.
сите 6 | | | веќе видена

next