Денеска се игра вонредното 5то коло од италијанската Серија А, Интер на домашен терен ја пречекува незгодната екипа на Фиорентина. Фиорентина нема победа на Џузепе Меаца од далечната 2000 година кога за последен пат славеа и тоа со убедливи 4-0. Од тогаш па наваму Интер има неверојатни 12 победи по ред на домашен терен против Фиорентина. Последниот натпревар помеѓу овие две екипи во Милано заврши со резултат од 2-1. Според статистиката Интер е апсолутен фаворит на овој натпревар. Фиорентина игра одлично под водство на Винченцо Монтела, до сега имаат 3 победи и 1 реми. За денешниот натпревар виолетовите ќе бидат без услугите на повредените Гомез и Куадрадо а Пизаро е суспендиран. Винченцо Монтела ги повика следните 23 играчи: Нето, Мунуа, Лупатели, Пасквал, Ронкаља, Гонзалез, Компер, Томовиќ, Савиќ, Варгас, Вечино, Ридер, Бакиќ, Амброзини, Аквилани, Борха Валеро, Иличиќ, Алонсо, Родригез, Хоакин, Ребиќ,Волски,Роси. Од друга страна Валтер Мацари го препороди Интер, а тоа се покажа и минатото коло кога беше ...
сите 28 | | | веќе видена

Екс тренерот на Интер, или човекот кој ги однесе младинците до првата младинска лига на шампиони во Next-Gen series турнирот, Андреа Страмачиони го положи тренерскиот испит со највисоки оценки и се здоби со диплома која мора да ја има секој тренер во Серија А пред да води тим во лигата. (Страма минатата сезона беше тренер на Интер благодарение на специјалната дозвола од Италијанската тренерска асоцијација додека работеше на своите Мастер студии). Изработка на магистерска теза беше дел од овој испит, а Страма својата ја изработи на тема: „Еволуцијата на модерниот фудбал: Студија и анализа на фудбалската игра“. Тезата ги анализира различните пристапи на игра вклучувајќи ја и познатата „Тики-Така“ на Барса, како и тактики кои започнуваат од самиот голман. „Многу сум среќен, затоа што работев долго време на експерименталната теза и затоа што за прв пат вклучив и видео додатоци од натпревари од Серија А“ - Изјави Страма за TMW. „Да се биде единствениот ученик во класот кој ги добива највисоките почести е ...
| | веќе видена

Интер и Хуан Хесус се блиску до договор за обновување на договорот на бразилецот. Актуелниот договор на Хуан завршува во 2016 година а неговите примања се по 700 000 евра за сезона. Новиот договор ќе биде продолжен за уште 2 години во кој најверојатно ќе зима плата близу 1 милион евра по сезона. Со одличните игри минатата а и оваа сезона, централниот дефанзивец заслужува нов и побогат договор.
сите 2 | | | веќе видена

Нова победа на Интер, овојпат убедлива од 7-0 на гостувањето во Сасуоло. За играта не треба да се коментира многу, резултатот говори доволно. За играч на натпреварот е прогласен Рики Алварез , 4 натпревари како е прогласуван за играч на натпревар, импресивно. Интер како тим има оценка од 7.5: Играа против тим кој беше како путер, но Интер беше стабилен, опасен и ефективен. Валтер Мацари 8: Иако имаа релативно преслаб противник сепак неговиот Интер беше наоружан и опасен. Во фантастична форма е и ова е без сомнение негова заслуга. Луѓе внимавајте на Интер. Самир Хандановиќ 6.5: Апсолутно никаква работа на теренот, гледач повеќе. 2-3 пати ја допре топката кога соиграчите ќе му ја вратеа назад, Хуго Кампањаро 6.5: Како и секогаш цврст во одбрана и доста добар во офанзива. На овој натпревар немаше потреба да се уфрлува напред бидејќи имаше други кои го правеа тоа. Андреа Ранокија 6.5: Вистински лидер во одбраната, играјќи со двајца партнери покрај себе игра со голема леснотија и смиреност. Многу пати ги ...
| | веќе видена

Веднаш после феноменалната победа на Сасуоло со 7 гола, Масимо Морати призна дека не очекувал назначувањето на Валтер Мацари за тренер на тимот да даде таков непосреден ефект во првите неколку кола. По првите четири кола Интер запишаа три победи и едно реми – со Јувентус, а вчера го прегази Сасуоло со 7:0 на гостински терен. “Не, не очекував Мацари да влијае на таков начин на тимот”, искрен беше Морати . “Тој се справи брилијантно, бидејќи се труди многу и му го даде на секој човек во клубот чувството на радост и долг што го носи во себе. Да се надеваме дека ќе продолжи на истиот начин”. “Играчите со гордост го носат дресот, а кога победуваат, се чувствуваат како дел од идеал. Ова лето трошевме интелигентно, доведовме доста млади фудбалери, за што претрпевме критики, но тие покажаа колку се талентирани”, додаде Морати
| | веќе видена

Ова лето 2013 ќе се памети, меѓу другото и по долгите преговори помеѓу Претседателот Морати и Индонезијскиот тајкун Ерик Тохир- на тема превземање на Интер. Како што пренесуваат скоро сите најголеми спортски весници во Италија, конечно паднал договор за процентот на акции што ќе го промени сопственикот(70 %). Армијата навивачи сигурно со нетрпение ги очекуваат првите потези на Тхохир (веќе од Јануарскиот преоден рок), а се најавува и повторно доаѓање на Леонардо во Интер-овојпат во улога на менаџмент (веројатно во улога на спортски директор). Според ГДС, се е подготвено за трансфер на 70 % од акциите што ги поседува фамилијата Морати кон Индонезијскиот милионер Тохир. Морати го задржува правото (доколку Тхохир во иднина сепак одлучи да го продаде Интер) според договорот- да може да понуди прв соодветна сума и да ги откупи акциите пак назад. За 70 % од акциите, според ГДС, Тохир ќе му уновчи на Морати 250 милиони евра (од кои 50 одат за Морати , а останатите во клубската каса-за подмирување на ...
сите 2 | | | веќе видена

Екипата на Интер утре на `Мапеј` стадионот го игра својот 4 натпревар оваа сезона, на гости против екипата на Сасуоло. Овој натпревар ќе има посебно значење за Интер поради тоа што најверојатно тоа ќе биде последниот натпревар на Масимо Морати како претседател на Интер. Истотака Интер ќе го одигра својот 2700 натпревар во Серија А. Од друга страна домаќинот Сасуоло е дебитант во ова натпреварување, тие за прв пат во својата историја ќе играат во Серија А, ова ќе биде нивни 4 настап. Овие две екипи до сега се немаат сретнато во меѓусебен дуел поради тоа што Интер никогаш на играл во понизок ранк а Сасуоло како што напоменавме погоре дебитира во најсилната италијанска лига. Тимот на Сасуоло веќе направи едно изненадување откако во текот на летниот период успеа да го освои пријателскиот турнир наречен Трофео Тим откако беше подобар од екипите на Јувентус и Милан. Сасуоло моментално се наоѓа на последното место на табелата со 3 порази од 3 натпревари, имаат постигнато 1 гол а примено 8. Интер се наоѓа на ...
сите 9 | | | веќе видена

Според шпекулациите кои испаѓаат од последниот договор помеѓу Морати и Тохир (а дел од нив ги потврди и Морати во минатото интервју),Масимо Морати го заштитил клубот со посебна клаузула според која, доколку не бидат испочитувани условите од страна на Тохир, тогаш семејството Морати ќе може повторно да го превземе клубот со откупување на мнозинскиот пакет на акции по истата цена на продажба. Морати ќе има постојан мониторинг на се што се случува во клубот за да види дали навистина се работи за доброто на Интер.Ова го потврдува и фактот што една третина од бордот на Интер во иднина ќе бидат актуелни членови и луѓе од доверба на Морати , како неговиот син, Анџело Марио Морати . Исто така, Морати ќе земе само 50 милиони евра за себе, останатите пари ќе ги остави во клубот за покривање на негативниот биланс како и за нови засилувања.
сите 4 | | | веќе видена

До крајот на оваа недела, екипата од “Џузепе Меаца“, Интер, се очекува да добие нов “сопственик“... Како што велат медиумите, индонезијскиот тајкун Ерик Тохир ќе купи 70% од акциите во екипата на Интер додека како втор сопственик, ќе остане семејството Морати со 30% од сегашните акции. Ерата на семејството Морати во Интер трае долги години, но сегашниот сопственик, кој во секој момент ќе стави потпис на договорот за продажба на дел од акциите на клубот, Масимо Морати , на чело на клубот е од далечната 1995 година. За време на неговиот престој на претседателското столче во Милано, Интер има остварено голем број на успеси, најголемиот го оствари, во 2010 година кога освои речиси се, што можеше да се освои. Исто така, има ангажирано и голем број на играчи а во продолжение, погледнете ги најскапите пет играчи кои во историјата, ги ангажирал Масимо Морати 1. Кристијан Виери - од Лацио во Интер (1999/2000) - €45,000,000 2. Ернан Креспо - од Лацио во Интер (2002/2003) - €36,000,000 3. Роналдо - од ...
сите 2 | | | веќе видена

Во недела на Стадио Реџо Емилиа во Сасуоло ќе се сретнат екипите на Интер и домаќинот Сасуоло. Но, овој натпревар има едно посебно значење за двете екипи. Екипата на Сасуоло ќе го одигра својот 4ти натпревар во својата прва сезона во Серија А, од друга страна Интер ќе постави една нова граница во Серија А, тие ќе го одиграат својот 2700 натпревар во најсилната италијанска лига. Интер е апсолутен рекордер по бројот на настапи во Серија А, тие ги одиграле сите сезони во најсилната италијанска лига од нејзиното оформување во сезоната 1929/1930 и никогаш немаат настапувано во понизок ранк. До сега имаат одиграно 2699 натпревари каде имаат скор од 1338 победи, 757 нерешени и 604 порази. На овие натпревари имаат постигнато 4532 а примено 2699 голови. Првиот натпревар во Серија А во 1929 година го одиграле на гости против Ливорно и забележале победа од 1-2. Имаат освоено 18 титули.
сите 10 | | | веќе видена

Сагата околу превземањето на Интер најверојатно ќе го дочека својот крај, откако поминаа цело лето во преговори Тохир и Морати по се изгледа конечно постигнаа договор. Како што известува Џанлука ди Марцо од Скај, во текот на денешниов ден во Париз се остварила средба помеѓу Морати и Тохир на која ги дефинирале завршните работи околу превземањето на клубот од страна на индонезискиот бизнисмен, Ерик Тохир. Точните детали сеуште не се објавени но најверојатно како што се шпекулираше летово индонезискиот тајкун ќе откупи 70% од Интер но во клубот значајна улога сеуште ќе има семејството Морати Ова го потврди и еден близок соработник на Тохир кој изјави дека Ерик деновиве е многу возбуден поради тоа што неговиот сон за влегување во европскиот фудбал е пред остврарување. Официјалното потпишување на договорот и презентацијата на новиот сопственик ќе се одржи викендов во клупските простории на Интер во Милано.
сите 14 | | | веќе видена

Стадионот каде игра нашиот омилен клуб-ИНТЕР, Сан Сиро односно Џузепе Меаца кога Интер е домаќин всушност денеска одбележува роденден. Денеска е точно 87-от роденден на ова велелетно архитектонско здание во Милано. Со вкупен капацитет од 80,065 седишта спаѓа во категоријата на најголемите стадиони во Италија. Во 1980 година, во чест на Меаца, управата на клубот одлучи да го именува стадионот по прославениот играч кој помина 15 незаборавни години во Интер, па така Интер кога е домаќин, игра всушност на Меаца стадион. Управата на клубот, заедно со нејзиниот претседател се досетија и веќе 4та година по ред се одржува БЕЛА НОЌ, кога всушност пасионираните навивачи на Интер, можат бесплатно да го посетат музејот (сместен во комплексот стадион), да ја посетат соблекувалната-каде се наоѓаат дресовите на сегашните играчи, но и да поминат низ тунелот и да истрчаат на теренот, дури е овозможено и да се изведе пенал. Финалето од ЛШ 2016 ќе се одигра токму на Меаца во Милано. Од 1935 година е во сопственост на ...
сите 4 | | | веќе видена

Иако ја започна сезоната со повреди и сеуште нема одиграно цел натпревар, Матео Ковачиќ вели дека е импресиониран од стартот на Интер. - „Жалам што не победивме со Јуве.“ - изјави тој за семпреинтер.ком. - „Но, одигравме добро и тоа е она што се рачуна. Мораме да продолжиме овака“ Започнавме многу добро, и сакаме да продолжиме со оваа форма, натпревар по натпревар. Континуитетот е клучот во оваа лига.“ „Одиграв само 10 минути со Јуве поради проблеми со грбот, но лесно помина и сега се чувствувам добро.“ Хрватскиот интернационалец покрај тоа што добива голема доверба од Мацари, ужива почит и кај хрватската репрезентација каде што во интернационалните настапи од минатата недела настапи и за сениорите и младинците.
| | веќе видена

Во третото коло од италијанската Серија А, екипите на Интер и Јувентус на “Џузепе Меаца“ одиграа реми (1:1). Единствениот гол за Интер го постигна најновото засилување Мауро Икарди а како што тој вели, по постигнатиот гол, стадионот “Џузепе Меаца“ еруптирал како вулкан. “Се чуствувам среќно затоа што го постигнав својот деби-гол во дресот на Интер но посебно ми е што мојот прв гол го постигнав против Јувентус. Буката која ја направија навивачите по постигнатиот гол беше неверојатна, “Џузепе Меаца“ беше како вулкан кој еруптираше. Навистина фантастично, се надевам дека ќе имаме ваква атмосфера и на наредните натпревари“ , изјави Икарди. Во својата кариера, Икарди има постигнато четири гола против Јувентус. Три од нив, беа предходната сезона во дресот на Сампдорија. Во соработка со www.sportclub.mk
сите 13 | | | веќе видена

По дербито против екипата на Јувентус, екипата на Интер поради популарните навивачи “Курва Норд“ не помина без казна. Како што соопштуваат медиумите од Италија, поради недисциплината на натпреварот против Јувентус, навивачите на “Нероаѕурите“ нема да имаат шанса да присуствуваат на наредниот натпревар на домашен терен против Фиорентина а исто така, на адреса на клубот, ФИГЦ доставила казна во висина од 15,000 евра поради расистичките навреди кои најжестоките навивачи на Интер, ги испратиле на адреса на црномурестиот фудбалер на “Бјанконерите“, Пол Погба. По ремито против Јувентус (1:1), екипата на Интер наредното коло гостува кај Сасуоло а веднаш потоа, ја пречекува “ранетата“ Фиорентина, која има огромни проблеми со повредени играчи. Во соработка со www.sportclub.mk
сите 13 | | | веќе видена

Во пресрет на дербито со Јувентус, Милито дал кратко интервју за Скај во кое покрај дербито зборува и за ситуацијата во Интер. На пресконференцијата Мацари потврди дека Милито ќе биде во составот за утрешниот натпревар. “ Давам се од себе за Интер. Од денот на повредата првам се што е возможно за да се вратам што побрзо. Што ќе се случеше да не беше повредата не може да каже никој, но јас сум многу среќен во Интер и после седум месеци, моето враќање е многу блиску. ” Фановите? "Имам голем долг кон нив, бидејќи тие ме мотивираа да закрепнам што побргу. Сакам да се вратам на теренот и да им се одолжам. ” Мацари? “ Тренерот ми дава голема самодоверба и верува во мене. За еден играч тоа е голема мотивација. Имам добар однос со него... тој е многу искрена личност." Натпреварот со Јуве? "Играме против голем фаворит, одличен тим со добар тренер. Но сега сме на стартот на сезоната и овој меч може да даде одговори на многу прашања. Имаме шанси на овој меч. Кај тимот има голем напредок во последните неколку ...
сите 6 | | | веќе видена

Викендов ни претстои првото дерби сезонава во италијанската Серија А, на програмата е Дербито на Италија помеѓу екипите на Интер и Јувентус. Едно од најголемите ривалства во светот, двата најомразени ривали се среќаваат во борба за уште една победа во меѓусебните дуели Дербито на Италија ќе се одигра по 184 пат во најсилната италијанска лига, Интер има 56 победи 81 пораз а 46 натпревари завршиле со нерешен резултат. Последниот натпревар кој се одигра на Џузепе Меаца заврши со победа на Јувентус од 2-1. Во овој натпревар Интер и Јувентус ќе влезат со 100% учинок од минатите две средби, Интер победи на домашен терен против Џенова во првото коло и во второто коло на гостински терен ја совлада екипата на Катанија. Јувентус во првото коло победи со Сампдорија во гости и во второто коло на домашен терен го победи тимот на Лацио. Во ваквите натпревари нема фаворит но сепак Јувентус е во мала предност поради тоа што се шампиони последниве 2 сезони а Интер лани заврши на очајното 9то место. Интер со ...
сите 15 | | | веќе видена

Екс тренерот на Интер со свој коментар во врска со утрешното дерби на Италија. - „Ќе биде добар натпревар во кој гледам одлична форма и добро подготвени играчи, работа што целосно е резултат на тренерот на Интер.“ - „Кога Интер игра добро, со сиот почит кон Јувентус, ќе биде тешко за нив да се справат на Џузепе Меаца. Предвидувам дека ќе биде навистина добар натпревар“. - „Кој ќе победи? Не сум во позиција да дадам неутрално предвидување, секако дека мислам дека ние ќе победиме....“
сите 11 | | | веќе видена

Постарите фанови се сеќаваат, а помладите можат да ги видат снимките од срамното судење кое се случуваше во годините пред и за време на калчополи ерата. Чисти пенали не беа досудувани за едни, а оние надвор од пеналтикот беа чисти како солза за други, се замижуваа голови од офсајд за сметка на едни тимови а бенефит на други кои своите сезони ги крунисуваа со валкани скудета, а врвот на оваа корумпираност го достигна и признанието на фудбалери на Јувентус за користење на допинг, тврдења за кои никогаш не се покрена никаква постапка. Во однос на овие случувања свој коментар пред саботното дерби на Италија имаше и Џиџи Симони, кој изјави дека морален победник на скудетото во 1998 е Интер. Сезона во која дуелот Интер-Јуве решаваше за првак на Италија, а судиите ги затворија очите за чистиот пенал после фаулот на Марк Јулијано врз Роналдо. - „Според моите видувања, Интер е победник на тој дуел, и не само на дуелот туку и на скудетото од истата сезона“ - изјави Симони за Калчоњус24 - „Се обидувам да не размислувам ...
сите 13 | | | веќе видена

Нагатомо со лесна победа против Гана, Аргентина и дефинитивно го обезбеди местото во Бразил. Јуто Нагатомо настапи за репрезентацијата на Јапонија во пријателскиот натпревар против Гана одигран вчера наутро во Саитама. Бекот на Интер одигра 91 минута за својот тим пред да биде заменет од страна на Томоаки Макино во самиот финиш на натпреварот. Самир Хандановиќ се враќа од интернационалната пауза без примен гол , откако вчера репрезентацијата на Словенија го совлада Кипар со 2-0 во Никозија. Голманот на Неразурите ги одигра сите 90 минути во победата на својот тим, која ги остава Словенците во игра за место кое води во баражот. Патрик Олсен одигра нешто повеќе од еден час за младата репрезентација на Данска во ремито од 2-2 со нивните врсници од Словенија во квалификацискиот натпревар во рамките на групата 2 за Европското Првенство за играчи до 21 година. Младиот играч на Интер беше заменет во 65-та минута од страна на Кристенсен. Тимот на Алжир откако го обезбеди првото место во својата група одигра ...
сите 3 | | | веќе видена

next