Во договорот кој Морати го склучи со Ерик Тохир за продажба на Интер, веќе беше познато дека индонезиецот го откупува клубот во заеднички пакет со неговите бизнис партнери, Ханди Соетеџо и Рослан Руеслани. Руеслани кој важи за еден од најдобрите бизнисмени во Индонезија, заедно со неговите партнери, даде интервју во кое ја објасни нивната намера за иднината на Интер. - „Тохир сака да остане во Интер долго време. Тој ја сака историјата на клубот и фамилијата Нероаѕури, тој ветува дека Интер ќе биде уште посилен клуб од сега.“ - „Официјално ќе станеме сопственици на 15 декември. осум членови од бордот на директори доаѓаат од новиот тим, тоа се: Тохир, јас, Ханди Соетеџо и двајца наши соработници, од другата страна Морати ќе има тројца луѓе.“ - „Не постои опција да се откупи клубот назад, додека 70 проценти од нашиот капитал во Интер го вклучува и тренинг комплексот. За време на полусезоната ќе купиме тројца играчи со цел да завршиме во топ трите клубови во Серија А, а потоа ќе изградиме Интер кампус и ...
сите 11 | | | веќе видена

Играчите на Интер вечерва присуствуваа на дванаесет годишнината од формирањето на "Фондација Пупи" во Мерцедес центар во Милано. Хуго Кампањаро придружуван од неговата сопруга. Родриго Паласиo во присуство на неговата сопруга Венди и ќерка Хуана. Фреди Гуарин со неговата девојка Адреина. Јуто Нагатомо фотографиран како доделува автограми за фановите. Диего Милито придружуван од неговата сопруга Ана Софија. Рубен Бота, елегантниот Мауро Икарди и Екс тренерот Леонардо , кој доброволно ја прифати поканата на Ил Капитано. За крај, се појавија и Алваро Переира и Пабло Карицо.
сите 5 | | | веќе видена

Поранешниот дефанзивец Салваторе Фреси, кој во својата кариера го носел дресот на Интер, Јувентус и Наполи во радиото Спортива, зборуваше главно за Нероазурите. “Морати е во право што го напушта Интер, со него има освоено се и најверојатно нема повеќе стимул да продолжи. На Интер му е потребен карактер како Тохир. Меѓу другото, мило ми што тој лично го спомна моето име. Јас и Никола Вентола не направивме ништо за историјата на компанијата, но сепак сме биле дел од неа, и мило ми е што не споменаа од другата старана на океанот. Мацари во моментов прави добро за клубот и не е битен толку фактот дали имате одбрана со 3 или 4, како што беше минатата година. Ако немаш силен и здрав среден ред, можеш да се браниш и со 10 играчи, но порано или подоцна се ќе падне во вода. Мислам дека Интер со Мацари има повеќе рамнотежа.”
сите 3 | | | веќе видена

Марко Тронкети Провера потврди дека брендот Пирели останува спонзор на Интер. На презентацијата на новиот бизнис план, Тронкети , потврди дека вољата да се продолжи со спонзорство била потврдена од новиот сопственик на клубот Ерик Тохир а исто така, додаде дека Масимо Морати , ќе остане соработник со нив. Се очекува, 6,6 милиони евра приход да пристигне во клубот во текот на наредните години, а во 2016 година, се очекува, тој да изнесува 7,5милиони евра. Ова е новиот индустриски план на Пирели (2013-2017). За крај, Тронкети потврди дека ке остане број еден во Пирели, до крајот на договорот со Интер, а тоа е до 2017 година. ''Имаме договор, јас ке останам лидер уште четири години, а потоа мојот допринес ке го предадам на други. Четири години се долг период, а јас се надевам дека ке работам добро''.
сите 3 | | | веќе видена

Викендов пред нас е 11 коло од Серија А, Интер гостува на Фриули во Удине. Откако минатото коло одигра 1-1 против Аталанта, победа е императив на утрешниот натпревар за тимот на Мацари. На ова по традиција тешко гостување во тимот на Интер се враќа капитенот Хавиер Занети . Но затоа нешто подоле. Статистиката вели дека Интер последен пат славел во Удине во 2012 година кога го совладаа Удинезе со 3-1. На последните 10 натпревари кои овие две екипи ги одиграле а бил домаќин Удинезе завршиле со 4 победи за Интер, 2 за Удинезе, 4 пати ремизирале. Последниот натпревар на Фриули заврши со резултат од 3-0 за домаќините. Оваа сезона екипата на Франческо Гвидолин забележа 4 победи, 1 нерешена и 5 порази и се наоѓа на 8та позиција со 6 бодови позади Интер кој е 4ти со 5 победи, 4 нерешени и 1 пораз. За утрешниот натпревар во составот на Удинезе ќе недостасува Пинци кој е суспендиран а повредени се Маикосуел и Баста, неизвесни за настап се Видмер, Меркел, Лацари, Ди Натале, Зиелински и Нико Лопез но сепак тие се ...
сите 32 | | | веќе видена

Аргентинскиот офанзивен фудбалер, Родриго Паласио, изјави дека својата фудбалска кариера сака да ја заврши во Интер. Напаѓачот на “Нероаѕурите“ кој оваа сезона постигна шест гола, вели дека нема ништо против, својата кариера да ја заврши во Интер а исто така, нагласи дека сака продолжување на договорот којшто му трае до 2015. година. “Дали би сакал да ја завршам својата кариера во Интер? Да, не би имал ништо против. Имам уште 18 месеци од мојот договор, би сакал да добијам продолжување на истиот но тоа не зависи од мене. Како и да е, јас ќе продолжам да давам се од себе на теренот а останатото, ќе очекувам да го реши управата на клубот со која очекувам средба наскоро“, изјави Паласио. Во редовите на Интер, Паласио пристигна од Џенова во 2012 година и одтогаш, одигра 35 натпревари на кои постигна 18 погодоци. Во соработка со www.sportclub.mk
сите 28 | | | веќе видена

Фудбалската федерација на Италија денеска ја одби жалбата на Интер за црвениот картон на Ишак Белфодил. Ишак Белфодил заработи директен црвен картон по завршувањето на натпреварот со Верона, фудбалската федерација на Италија му додели казна од 2 натпревари неиграње. Интер поднесе жалба на ваквата одлука на ФИГЦ но денеска беше одбиена. Белфодил го пропушти минатиот натпревар против Аталанта а викендов нема да игра и против Удинезе. Валтер Мацари се соочува со проблеми во нападот, способен напаѓач моментално е Паласио. Милито е повреден а Икарди е недоволно подготвен.
сите 4 | | | веќе видена

Екипата на Интер испрати жалба до ФИГЦ поради доделената суспензија на младиот напаѓач, Ишак Белфодил. Новодојдениот алжирски напаѓач во редовите на Интер, по еден инцидент со Вангелис Морас пред завршувањето на натпреварот помеѓу Интер и Верона, доби директен црвен картон од главниот судија по што, заработи суспензија од два натпревари а како што соопштуваат од клубот, суспензијата на Белфодил е обжалена. “Интер ја обжали доделаната суспензија на Белфодил поради црвениот картон на натпреварот помеѓу Интер и Верона“ , стои на официјалниот сајт на “Нероаѕурите“. Поради веќе донесената одлука, Белфодил (21), ќе го пропушти вечерашниот натпревар за Интер против Аталанта а доколку комисијата се одлучи да не ја поништи одлуката, тој ќе го пропушти и гостувањето на “Фриули“ кај Удинезе, наредното коло. Во соработка со www.sportclub.mk
сите 36 | | | веќе видена

Утре се игра вонредното 10 коло од италијанската Серија А, Интер гостува во Бергамо против Аталанта, по традиција тешко гостување. Ова е дуел на нероаѕурите, последен пат во Бергамо Интер победил во 2008 година, оттогаш има 2 порази и 2 нерешени средби. На последните 10 меѓусебни дуели без разлика кој бил домаќин тимот на Интер има забележано 4 победи, 3 порази и 3 нерешени средби. Минатата сезона Аталанта два пати го победи Интер, првиот пат во Бергамо натпреварот заврши со резултат од 3-2 а во Милано 3-4. Оваа сезона Аталанта игра во променлива форма, има 4 победи и 5 порази, и се наоѓа на 9тото место, од друга страна тимот на Интер по трите натпревари без победа минатото коло успеа да ја совлада екипата на Верона со 4-2 и со тоа се искачи на 4тата позиција на табелата. Тренерот на домашната екипа Стефано Колантуоно за овој натпревар нема да може да смета на повредените Џорџи, Бонавентура, Белини и Лукини додека Ника е суспендиран. Сеуште не е сигурен настапот на Миљачо иако се најде во списокот од 23 ...
сите 22 | | | веќе видена

После пораз и две нерешени средби, Интер конечно извојува победа. Натпревар во кој Интер беше подобар во секој сегмент од играта и сосема заслужено додаде 3 бода на своето салдо, Верона имаше фантастичен старт на сезоната, но немаше што да бара на Џузепе Меаца. Мацари после натпреварот дал изјава за Скај Италија во кое ги анализира добрите и лошите страни од играта на Интер. “ Имавме одличен старт, по што малку се опуштивме и играчите почнаа да играат за публиката, а не да се обидуваат ефектно да ја сместат топката во голот на противникот, потоа направивме и неколку грешки по што и дозволивме на Верона да се врати во мечот. Ние сме млад тим, и многу од играчите не се навикнати да превземаат одговорност, да бидат стартери и да играат мечеви во кои треба да се оди на победа. ” “ Ако сакаме да се приближиме до врвот на табелата, мора да играме посконцентиратно. После паузата повторно почнавме добро, постигнавме уште еден гол, но потоа повторно се опуштивме. “ “ Ковачиќ играше на нова позиција и добро се снајде. ...
сите 6 | | | веќе видена

Капитенот на Арсенал, Томас Вермален, во јануари би можел да премине во Италија каде ќе го облече дресот на Интер. Барем така тврдат медиумите од Италија, кои денес, изглегоа со информација дека по доаѓањето на новиот сопственик во клубот, ќе дојдат и нови засилувања меѓу кои, ќе има еден играч од средниот ред и еден дефанзивец кој наводно, ќе биде Вермален. Поради повреда, капитенот на Арсенал кој ги брани боите на Белгија беше надвор од терените подолго време а по враќањето на терените, тешко му оди враќањето на старата форма затоа што во редовите на “топчиите“, тој поретко добива минутажа поради Мертесакер и Кошчиелни кои играат одлично во одбрамбениот бедем на екипата од северен Лондон. Како што велат од Италија, Интер за услугите на Вермален, на Арсенал ќе му плати сума околу 8.500.000 евра. Во соработка со www.sportclub.mk
сите 3 | | | веќе видена

Викендов на терените низ Италија се игра 9то коло од Калчо лигата. Интер на домашен терен ја пречекува екипата на Верона. Екипата на Верона е повратник во Серија А по нешто повеќе од 10 години. Последен пат го победиле Интер далечната 1992 година. Од тогаш Интер има скор од 7 победи и 1 нерешен резултат. Последниот натпревар кој овие две екипи го одиграле во Серија А завршил со победа на Интер од 3-0 во 2002 година. Оваа сезона екипата на Верона игра во одлична форма моментално се наоѓа на 4тата позиција со 16 освоени бодови, 1 повеќе од Интер. Има 5 победи 1 нерешен и 2 порази. Од друга страна екипата на Интер нема победа на последните 3 натпревари каде има 2 нерешени средби и 1 пораз. Во досегашниот тек на првенството успеа да победи 4 пати, 3 пати ремизирал и има 1 пораз. Ова е јасен показател дека тимот на Валтер Мацари по секоја цена мора да победи на утрешниот натпревар доколку сака да го одржи чекорот со водечките екипи. Тренерот на Верона, Андреа Мандорлини за утрешниот меч нема да може да смета на ...
сите 28 | | | веќе видена

По еднонеделната пауза овој викенд повторно се враќаат натпреварите од италијанската Серија А. На програмата е 8то коло а Интер ќе гостува во Торино против истоимениот тим, на Олимпискиот стадион. Торино го нема победено Интер од далечната 1994 година, Интер има скор од 14 победи и 4 нерешени средби против тимот на Торино. Оваа сезона екипата на Торино од 7 одиграни натпревари има скор од 2 победи, 3 нерешени и 2 порази и е на делба на 10 место на табелата. Од друга страна Интер со победа ќе одржи чекор со водечките екипи, на последните 7 натпревари има скор од 4 победи 2 нерешени и 1 пораз. Во составот на Торино за овој натпревар тренерот Џампјеро Вентура на денешната прес-конференција повика 19 играчи: Берни, Гомис, Падели, Д`амбросио, Дармиан, Максимовиќ, Масиело, Морети, Пасквале, Скаља, Беломо, Фарнеруд, Бриги, Гаци, Вивес, Барето, Черчи, Имобиле, Меџорини. Валтер Мацари нема да смета на повредените Занети Киву Марига и Милито . Во последен момент отпадна Кампањаро како и Рики Алварез кои имаат ...
сите 35 | | | веќе видена

Завршија квалификациите за пласман на Светското првенство во Бразил, останаа да се играат уште бараж натпреварите. Во текот на вчерашниот ден дел од играчите на Интер настапија за своите репрезентации. Мауро Икарди дебитираше за А-селекцијата на Аргентина во поразот од 3-2 во Монтевидео против Уругвај, младиот напаѓач одигра 10 минути. На овој натпревар по 90 минути одиграа Хуго Кампањаро и Родриго Паласио. Од друга страна во тимот на Уругвај, Алваро Переира не доби шанса за настап. Фреди Гуарин одигра 32 минути во победата на Колумбија над Парагвај од 2-1, играчот од средината на теренот беше рано исклучен поради црвен картон. Андреа Ранокија не доби шанса за настап во ремито на Аѕурите против Ерменија. Самир Хандановиќ одигра 90 минути за Словенија која беше поразена од Швајцарија и со тоа го загубија местото кое водеше во баражот за Светското првенство. Јуто Нагатомо одигра 60 минути во пријателскиот натпревар кој се одигра во Минск против домаќинот Белорусија, на овој натпревар Самураите славеа со ...
| | веќе видена

Со завршувањето на продажбата на мнозинскиот пакет на акции од клубот, промената на сопственоста ќе донесе и промени во техничкиот кадар. Она за што најмногу се зборува во овој дел е се поизвесниот отказ за Марко Бранка како технички директор за трансфери, а наследник на неговата позиција најверојатно ќе биде двоецот Ориали-Леонардо. Според последните информации, жалбениот трибун во Франција ја прифатил жалбата на адвокатот на Леонардо со која суспензијата која му беше дадена престанува да важи во истиот момент. Одлуката да се повлече суспензијата е тоа што истата е дадена во период кога Леонардо повеќе не бил директор во ПСЖ односно суспензијата за натпревари неможе да биде валидна доколку тој не бил член на клуб од Франција во моментот кога била изречена. Адвокатот Пол Моријак изјави дека Леонардо сега е слободен и има право да потпише со било кој клуб или репрезентација која е заинтересирана за него. Во последното интервју кое го даде Леонардо , тој изјави дека Милано е негов дом, и враќањето во ...
сите 10 | | | веќе видена

Дефиниција да се опишат чувствата на навивачите на Интер во моментов нема.Блага горчина? Надеж во тагата? Оксиморон, но чиста вистина. Ерик Тохир го купи Интер. Купи 70% од акциите во клубот со што стана главен сопственик. Но тоа значи, дека најголемиот фан на Интер, најголемит подржувач и оној кој жртвуваше многу за тимот, веќе нема да е на чело. Мала утеха е што фамилијата Морати сеуште има дел од Интер, 30%.Како што кажа самиот: “Ќе останам во клубот и заедно ќе продолжиме да градиме историја.. “ Денеска, 15ти октомври е историски ден за Интер. 18 години во рацете на Масимо и 58 во рацете на фамилијата Морати , Интер изгради историја, Интер изгради репутација... Историја, репутација и респект, кој треба да биде продолжен од страна на Индонезиецот Ерик Тохир. Морати е еден од главните личности во историјата на Интер. Во своите 18 години како претседател на клубот, Морати потроши преку 1.5 милијарди евра, потроши голем дел од својата спортска љубов, и направи многу жртви за клубот. Но со тоа донесе ...
сите 14 | | | веќе видена

МИЛАНО- Претседателот Масимо Морати даде неколку изјави за новинарите кои го чекаа пред канцелариите на Сарас. Претседателе, дали потпишавте? - Потпишано е се, мислам дека ќе има прес-конференција за неколку часови. Задоволни сте од тоа како приказната заврши? - Да, задоволен сум, можеби траеше долго, но мислам дека се заврши како треба. Што сакате сега да им порачате на фановите? - Прво, ја чекаме прес-конференцијата, па ке видиме. Интер сеуште ќе ја држи својата душа, онаа која што му беше дадена? - Секој претседател го остава својот печат, во тоа не се сомневам. Можеби потаму ќе имам поинакви импресии, не знам. Најважната работа е тоа што Интер секогаш го почитуваше мислењето на остатокот од светот и кога се работи за бизнис и мислам дека овие луѓе го имаат тоа на ум. Ќе останете претседател? - Тоа не го знам сеуште Одлуката за претседателската функција зависи само од вас? - Да, јас мислам така. Ќе видиме за кратко.
сите 23 | | | веќе видена

Барселона веќе подолго време се обидува да најде достојна замена за Валдес, бидејќи тој со сигурност летово ќе го промени клубот. Минатото лето беа поврзувани со голем број голмани, а еден од нив беше и првиот голман на Интер, Хандановиќ. Деновиве се споменува и името на младиот голман на Интер, Франческо Барди. Поради таа причина спортскиот директор на Ливорно, каде Барди брани сезонава на позајмица дал кратка изјава за Туто Меркато Веб ” Франческо е еден од најдобрите голмани во светот. Клубовите како Барселона секогаш се обидуваат да најдат ваков талент како него, но мислам дека Интер и неговиот нов сопственик не сакаат да го продадат. Па дури ни доколку дојде висока понуда. ” Краток коментар за овие гласини дал и агентот на Барди :” Да. Можам да потврдам дека Барселона го следи. Сето ова е доказ дека напорната работа во Ливорно и во младинската репрезентација се исплатат. Но сепак Интер верува во играчот и во неговиот квалитет. ”
сите 27 | | | веќе видена

Поради паузата во првенството поради репрезентативните настапи, денеска екипата на Интер одигра пријателски натпревар против швајцарскиот тим на Локарно. Натпреварот кој се одигра на централниот терен во спортскиот центар `Анџело Морати` во Апијано Џентиле заврши со победа на Интер од 3-0. На овој натпревар играа играчите кои не беа повикани за своите репрезентации, и дел од младинскиот тим. Ишак Белфодил во 2та минута го отвори резултатот со гол од пенал, така се замина на полувреме. Во второто полувреме по една соло акција во 61 минута Патрик Олсен зголеми на 2-0 а конечните 3-0 ги постави искусниот Валтер Самуел со удар со глава. Еве кои играчи настапија на денешниот натпревар. Карицо ( Кастелаци 46`); Донкор, Самуел , Андреоли; Валас, Кузмановиќ, Мудингај, Камбијасо (Олсен 46`), Хесус (Егуелфи 79`); Вентре (Бонацоли 78`), Белфодил.
сите 3 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден неколку играчи на Интер одиграа натпревари за своите репрезентации во квалификациите за Светското првенство кое ќе се одржи во Бразил следното лето. Родриго Паласио одигра 80 минути во победата на Аргентина против Перу, асистираше за вториот гол а подоцна погоди за конечни 3-1. Мауро Икарди не доби шанса за настап, натпреварот го помина на клупата за резервни играчи. Фреди Гуарин одигра 45 минути во трилер натпреварот на неговата Колумбија против Чиле, натпреварот заврши 3-3 и ги однесе Колумбијците на Мундијалот. Алваро Переира не настапи во поразот на Уругвај од Еквадор. Самир Хандановиќ одигра 90 минути во победата на Словенија од 3-0 против селекцијата на Норвешка. Андреа Ранокија одигра 90 минути за Италија на натпреварот против Данска кој заврши без победник, 2-2. Матео Ковачиќ одигра 65 минути во поразот на репрезентацијата на Хрватска во дуелот со Белгија. Јуто Нагатомо одигра 90 минути во пријателскиот натпревар против Србија во Нови Сад. На овој натпревар 10 минути ...
| | веќе видена

next