Северна Кореја се согласи да учествува на преговорите на високо ниво меѓу двете Кореи на 29 март во пограничното село Панмунџом, соопштија денеска јужнокорејските власти. Сеул информира дека официјален Пјонгјанг се согласил на средба со јужнокорејски функционери, како подготовка за внатрешнокорејски самит во април. Во соопштението од Министерството за обединување на Јужна Кореја се наведува дека Северна Кореја известила дека трочлената делегација ќе ја предводи претседавачот на Комитетот за мирно обединување Ри Сон Гвон. „Утрово Северна Кореја испрати порака по комункацискиот канал и се согласи со нашиот предлог, кој го изнесовме на 22 март, за одржување внатрекорејски преговори на високо ниво“, се наведува во соопштението на јужнокорејското Министерство.
сите 10 | | | веќе видена

Францускиот полицаец кој вчера се понуди како замена за ослободување на заложникот кој во супермаркет во Франција го држеше вооружен напаѓач, им подлегнал на повредите, соопштуваат официјални лица, а пренесува Би Би Си. “Полицаецот Арно Белтрам загина како херој и покажа исклучителна храброст”, изјави францускиот претседател Емануел Макрон. Белтрам беше меѓу првите припадници на полицијата кој во петокот одговорија на нападот на супермаркет во местотот Треб, во кој загинаа четворица. Белтрам се понуди себеси како замена за една жена која напаѓачот ја држеше како заложник, а притоа беше тешко ранет пред да биде убиен напаѓачот од страна на антитерористичката единица на полицијата. Напаѓачот е познат како радикален исламист, а се работи за 25 годишниот маж Радуан Лакдиј, пренесува Франс Прес. Францускиот претседател изјави дека истрагата ќе покаже на кој начин напаѓачот го набавил оружјето.
сите 34 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ, по средбата со косовскиот претседател Хашим Тачи, во Брисел изјави дека Европската унија и порачала на косовската страна дека мора да го исполни договорот за формирање Заедница на српски општини. Сепак тој изрази скептицизам дека тоа и ќе се исполни. “Албанците ќе речат дека ќе го направат тоа следната недела, по стоти пат. Но тоа нема да се направи“, изјави Вучиќ. Тој посочи дека во текот на разговорите биле анализирани точките од седум до 15 од Бриселскиот договор кои Србија ги исполнила, но дека првите шест кои требало да ги исполни косовската страна – не се исполнети и оти тоа „не е вина само на Албанците“. Вучиќ изјави дека на високата претставничка за безбедносна и надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини и порачал оти Србија е на европскиот пат и дека ќе направи се што може на тој пат, но нема да се укине сама себе.
сите 279 | | | веќе видена

Иран ги критикуваше новите санкции на САД против 10-те нејзини граѓани и иранската компанија поради нивната наводна вмешаност во големо хакирање и планот за кражба на интелектуална сопственост, спонзорирана од државата. Министерството за финансии на САД вчера ги обелодени обвиненијата против девет Иранци заедно со санкциите против 10 лица и Институтот Мабна, кој го обвини за хакирање стотици универзитети во име на Иранската револуционерна гарда. Портпаролот на Министерството за надворешни работи, Бахрам Гасеми, ги нарече обвинувањата “лажни”. “Иран ги осудува провокативните, незаконските и неоправдани акции на САД, кои претставуваат голем нов знак на непријателство и непријателство на лидерите на САД кон иранскиот народ”, напиша Гасеми на веб-страницата на министерството и додаде дека тие нема да го спречат научниот развој на иранскиот народ. Двајцата основачи на Институтот Мабна, Хогамреза Рафатниџад и Ехсан Мохаммади, беа меѓу деветте Иранци обвинети во Њујорк и нивниот имот е запленет од страна на САД. ...
сите 5 | | | веќе видена

Петкратниот освојувач на „Златната топка“, Кристијано Роналдо изминатата ноќ го одигра својот натпревар број 900 во својата професионална кариера. Ѕвездата на Реал Мадрид го прослави својот јубилеј со одлични перформанси откако беше најзаслужен за пресвртот на Португалија над Египет со 2:1, со голови во 93-тата и 96-тата минута. На овој начин, напаѓачот веќе има 647 гола во кариерата. Најмногу натпревари Кристијано има за Реал – 429, следат Манчестер Јунајтед (292), Португалија (148) и Спортинг Лисабон (31). Роналдо е прв стрелец во историјата на „кралскиот“ клуб со 443 гола, додека за репрезентацијата има 81. Од почетокот на 2018 година, ѕвездата има 23 гола за Реал и Португалија во 14 натпревари, плус 4 асистенции.
сите 25 | | | веќе видена

Со одговорот на прашањето на дописникот на МИА од Брисел, дека посакува следниот пат да се претстави како новинарка од Горна Македонија, Ципрас, според Нова демократија потврдил колку „неодговорно и површно управува со националните прашања“. Грчката опозициска партија, преку соопштение реагираше и побара од Алексис Ципрас да стане сериозен и да ги разбере неговите национални одговорности. -Со несериозниот одговор до скопската новинарка, посакувајќи следниот пат кога ќе се сретнат да ја претставува Горна Македонија, Ципрас за жал потврдува колку неодговорно и површно лично тој и владата ги водат нашите национални прашања, пишува во соопштението од грчката опозициска партија. Како што јави дописникот на МИА од Атина, од Нова демократија повторуваат дека за разговори за името, потребна е претходна промена на Уставот и отстранување на секаков вид иредентизам.
сите 14 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб локален снег во западните делови, кој кон југ ќе преминува во дожд. Кон крајот на денот во југоисточните делови ќе има услови за појава на локален дожд. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус четири до еден, а дневната од два до седум степени. Во Скопје слично време, променливо облачно, преку денот со краткотрајно наоблачување и со услови за слаб снег на повисоки места, а дожд на пониските. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до минус два, а дневната ќе достигне до четири степени. Утре преку ден и особено од попладне ќе почнат врнежи од дожд, а ќе дува умерен до засилен југоисточен ветер со што ќе почне неколкудневен врнежлив период, но и период на постепен пораст на дневните температури. Утринските температури ќе бидат главно во интервал од минус три до три степени, а до вторник тие благо ќе се зголемат.
сите 220 | | | веќе видена

Македонија денеска во 20:30 часот по локално време со гаснење на светилките во над 80 локации ќе се приклучи кон глобалната акција „Час на планетата Земја“. Еден час во мрак во Скопје ќе бидат плоштадот Македонија со споменици, Порта Македонија, улицата Македонија, Камениот мост, Скопската тврдина, Македонскиот народен театар, Музејот на македонската борба, Археолошкиот музеј, објектот на АЕК, Колонада, Јавното обвинителство, Министерството за надворешни работи, плоштадите „Мајка Тереза“ и „Филип Втори“, Мостот „Око“ и Мостот на уметноста, Палата Пелистер, Ристиќева палата, Сити галери и хотел „Мериот“. Учество во акцијата најавија и скопските општини Аеродром, Карпош, Ѓорче Петров, Гази Баба и Центар, како и трговските центри „Капитол“ и „Скопје сити мол“. Во Охрид во мрак ќе потонат црквата Свети Јован Канео и Самуиловите тврдини, а ќе се исклучат и голем број локации во Струмица, Крушево, Битола, Ресен, Ранковце, Демир Хисар, Берово, Крива Паланка, Гостивар… Централниот настан ќе се одржи на плоштадот ...
сите 39 | | | веќе видена

За компромисно и праведно решение за името, кое ќе ги поврзе интересите на двете страни, ќе гледа кон иднината, а не кон минатото и ќе го зачува дигнитетот на граѓаните на двете држави, се залагаат шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас. Сепак, потенцираат оти процесот е во тек, а разликите се уште се на маса и се прават обиди за нивно надминување. Двајцата министри вчера во Скопје на маса ги ставија позициите по размената на нацрт-спогодбите за решавање на спорот со името, а на заедничката прес-конференција по средбата Димитров истакна дека за македонската страна предлогот за слеано име со географска одредница на македонски јазик без превод не е најдобар правец, додека Коѕијас уште еднаш повтори дека Грција не се откажува од промена на македонскиот Устав. Двајцата министри не изнесуваа детали од разговорите, нагласувајќи оти не сакаат отворенo да говорат за позициите додека траат преговорите. – Сложено име, со географска одредница, кое ќе биде слеано и во себе ќе ...
сите 404 | | | веќе видена

Откако ги забележаа заедно во Лондон, медиумите непрекинато пишуваат за врската помеѓу Парис Џексон и Кара Делавињ поради нивниот исклучително близок однос. Ќерката на Мајкл Џексон и славната манекенка со месеци слободното време го минуваат заедно и редовно објавуваат фотографии на Инстаграм. Иако досега не прокоментирале јавно за природата на нивнот однос, медиумите пишуваат дека станува збор за нешто повеќе од пријателство. Последните сомневања ги покрена нивната слика на која тие лежат во кревет и го гледаат филмот “Kерол” во кој станува збор за љубовна афера помеѓу две жени. Ќерката на кралот на поп музиката досега имала неколку хетеросексуални врски, додека Кара пред четири години изјави дека е бисексуалка.
сите 5 | | | веќе видена

Се прославија како распеаната петорка на шоуто “The X factor”, а потоа го создадоа бендот “Fifth Harmony”, но кон крајот на 2016 година нивната најпозната членка заплива во соло водите. Иако постоеа гласини дека повторно ќе им се приклучи на девојките, останатите вокали го потврдија распадот на бендот. Кубанката Камила Кабело извади неколку хитови и не беше во можност да им се приклучи на Али, Нормaни, Дина и Лорен во следните настапи. “Имавме одлично патување заедно и не можеме доволно да се заблагодариме што бевте со нас на ова прекрасно возење”, пишува во нивната заедничка изјава Концертите кои беа закажани за 2018 ќе бидат одржани, а потоа секоја од нив ќе тргне по различен пат. A post shared by Fifth Harmony (@fifthharmony) on Mar 19, 2018 at 6:00am PDT
| | веќе видена

Експертите велат дека преку исхраната треба да ги внесеме сите супстанци кои се потребни за нормално функционирање на организмот, но сепак често се храниме неурамнотежено давајќи им предност на тестенините и слатките наместо на овошјето и зеленчукот. За среќа, организмот испраќа јасни сигнали доколку му се потребни повеќе хранливи материи. Еве како да ги препознаете. 1.Сува коса и кршливи нокти Можеби ви недостига биотин кој се наоѓа во житариците, јајцата, млечните производи, јаткастото овошје, лососот и пилешкото месо. На недостиг од биотин укажуваат и проблеми со кожата како иритации и воспаленија. 2.Проблеми со варењето на храната Ако ве мачи опстипација, дијареа или мачнина, а не е во прашање вирус или расипана храна, можеби имате недостиг од ниацин односно витамин Б3 кој е важен за детоксикација. Витаминот Б3 го има во месото, рибата, јајцата, јаткастите плодови, лисестиот зеленчук и житариците. 3. Модринки Ако ви се појавуваат модринки често, треба да внесувате повеќе витамин Ц кој освен што е познат ...
сите 17 | | | веќе видена

Во Дубаи повторно се одржа спектакуларното ласерско шоу “Light Up 2018” кое по првото прикажување на новогодишната ноќ влезе во Гинисовата книга на рекорди. Гледањето на кулата Бурџ Халифа е неверојатно само по себе, но ласерите во ноќта го прават ова искуство магично. Ласерското шоу е надополнето со графики на самата кула во чест на Шеик Зајед бин Султан Ал Најхан. Уживајте во галеријата подолу.
сите 5 | | | веќе видена

Македонската кошаркарска федерација (МКФ) поради прекинот на натпреварот меѓу Работнички и МЗТ Скопје во „Градски парк” ги вечните ривали со збирна парична казна од 230.000 денари. Домаќините ќе платат повисок износ и тоа вкупно 135.000 денари, додека гостите од Аеродром ќе треба да издвојат 95.000 денари. Работнички најголем дел од паричната казна односно 50.000 денари ќе плати за фрлањето на тврди предмети кон клупата на МЗТ Скопје и кон записничката маса. Додека за плукањето на службените лица и давата клуба ќе палатат по 40.000 денари. Домаќинот поради лоша организација во целост ќе треба да плати 10.000 денари, а за слаба редарска служба уште дополнителни 5.000 денари. А гостите од Аеродром се казнети со 20.000 денари за влегување неслужбени лица на теренот. Вечното дерби се играше во два дена, а заврши со победа на Работнички.
сите 11 | | | веќе видена

Беко, водечкиот бренд за апарати за домаќинство во Европа го објавува продолжувањето на спонзоството на ФК Барселона, кое ќе приложи бројни возбудливи заеднички иницијативи во текот на наредните три спортски сезони. Објавено на заедничката прес-конференција во ФК Барселона на стадионот Camp Nou, овој нов договор го воспоставува Беко како главен партнер и официјално ја доделува титулата на официјален Тренинг Партнер на ФК Барселона додека ФК Барселона ги одбира како прв избор за апарати за домаќинство . “Беко е среќен за продолжувањето на соработка со ФК Барселона, еден од најдобрите светски фудбалски клубови. Беко, како и ФК Барселона има горда и долгогодишна историја за постојано тежнеење кон подобрување на стандардите и освојување на нови места. Не само ова, туку ние веруваме дека спортот има неверојатна моќ за зближување на луѓето преку споделување на вредности, тимски дух и предизвикот да се подобриме секој ден. Затоа ние сме горди да го имаме ФК Барселона на наша страна, додека се стремиме кон уште ...
сите 5 | | | веќе видена

Природните науки и математиката се наведени на листата несакани предмети за студирање. Ова го потврди и министерката за образование Рената Дескоска, додавајќи дека се предвидени стипендии за студенти по математика и физика со цел студиите да станат поатрактивни. Во оваа прилика, Дескоска, исто така, најави основање на Гимназијата за математика и информатика, која се очекува да се отвори во учебната 2019 – 20 година. Деканот на Природно – математичкиот факултет, Ицко Ѓоргоски, рече дека реформите во образованието треба да започнат од предучилишна возраст, со цел природните науки да бидат привлечни за студирање. На меѓународната конференција за образование со природните науки и математика, министерката Дескоска, исто така, одговори и за електронските и за обичните дневници. Таа рече дека промените ќе следат по промените во Законот за основно и средно образование, чие изготвување е при крај. Мелихате Рустеми
сите 14 | | | веќе видена

Златан Ибрахимовиќ смисли оригинален начин да го објави својот трансфер во Л.А. Галакси. Швеѓанецот купил реклама со целосна страница во „Лос Анџелес Тајмс“, на која стои кратко соопштение: „Почитуван Лос Анџелес, нема на што“. На дното на страницата, Ибра се потпишал, а под неговото име пишува бр. 9, Л.А. Галакси. Во истото издание, веќе на спортската страница, има слика на 36-годишниот напаѓач со дресот на неговиот нов тим. Вчера Ибрахимовиќ официјално го прекина договорот со Манчестер Јунајтед а подоцна објави фотошоп фотографија во која Швеѓанецот беше претставен како Исус во борба со ѓаволот.
сите 52 | | | веќе видена

Српската Влада забрани женската јуниорска ракометна репрезентација да игра против Косово во квалификациите за Светското првенство, неофицијално дознава Б92. Младиот српски и косовски ракометарки требаше да играат денеска во 16:00 часот во Спортскиот центар Ковилово. Србија е домаќин на квалификациска група во која се уште играат Норвешка и Словачка. Натпреварот требаше да се одигра во Крагуевац, но Српската ракометна федерација се предомисли, поради големото незадоволство на јавноста од одлуката да не се користат националните обележја, и натпреварот го премести во Ковилово. Одлуката за забрана за играње на натпреварот дојде неколку часа откако навивачите го најавија нивното пристигнување пред СЦ во Ковилово, во момент кога се зголемени тензиите меѓу владите во Белград и Приштина, објави Б92. ЕХФ донесе претходно одлука навивачите и преставниците на медиумите да не присуствуваат на натпреварот.
сите 20 | | | веќе видена

Kолин Стен е фотограф од Романија кој ги сподели своите неверојатни фотографии од патиштата во Трансилванија. Трансилванија е историски регион во централниот дел на Романија и на многумина им е позната по легендата за Дракула. Стен вели дека патувањето по овие патишта е прекрасно искуство за секој возач или моторџија. Неговиот проект е наречен “Бескрајниот пат до Трансилванија” и истиот брои над 200 фотографии направени во различни годишни времиња. Во прилог погледнете дел од фотографиите. .
сите 4 | | | веќе видена

Истражување на Универзитетот Стенфорд и Психометричкиот институт при Универзитетот Кембриџ од 2015 година покажува како Фејсбук им овозможувал на компании подготвени да платат за неговите услуги масовно да ги анализираат податоците на корисниците. Истражувањето било извршено преку апликација која ги прашувала корисниците на Фејсбук кои се нивните омилени бендови или пејачи. Во истражувањето биле опфатени 70.000 учесници кои доброволно кликнале на квизот на Фејсбук, но притоа и овозможиле на апликацијата пристап до нивните профили, како и до профилите на нивните пријатели. На тој начин, истражувачите имале преглед на тоа што учесниците во квизот објавуваат, споделуваат и „лајкуваат“. Врз основа на собраните податоци, истражувачите извлекле заклучок дека, на пример, ако сте љубител на бендот „Смитс“, многу е веројатно да сте невротични, а доколку пак сте фан на Бјорк или Том Вајтс, вие сте луѓе отворени за нова искуства. Ова истражување не било искористено за политички цели, но покажува како разни ...
сите 137 | | | веќе видена

next