Поранешниот француски претседател Никола Саркози е обвинет во рамки на истрага за либиско финансирање на неговата изборна кампања за претседателските избори во 2007 година, јавија француски медиуми повикувајќи се на судски извори. Саркози е обвинет за „пасивна корупција, илегално финансирање изборна кампања и влијание врз либиските јавни средства“, прецизирал изворот. Според него, поранешниот претседател на Франција и понатаму е под судски надзор. Саркози кој беше претседател од 2007 до 2012 година, во рамките на оваа истрага го сослушуваа од Службата за борба против корупција и финансиски и фискални прекршоци.
сите 44 | | | веќе видена

Снегот што од синоќа интензивно паѓа предизвика застои во сообраќајот на неколку патни правци, особено во западна Македонија. АМСМ и ЈП Македонијапат информираат дека од 06:20 часот е воведена забрана за движење на камниони на регионалниот пат Дебар-Маврово. Од 05:30 часот забрана за сообраќај на камиони има на магистралниот пат Гостивар – Кичево, преку планинскиот превој Стража. Сообраќајот на другите државни патишта се одвива отежнато по влажни коловози. Снег врне кај Страцин, на Маврово, Стража, Буково, Ѓавато, Попова Шапка, Пресека и во Смојмирово. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. Снегота засега не предизвикува застои во авионскиот и железничкиот сообраќај.
сите 224 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжи рочиштето за случајот на СЈО „Тарифа“, во кој се обвинети поранешниот генерален директор на АД „ЕЛЕМ“ Дејан Бошковски и уште други две лица. Обвинителите на СЈО на претходните судски рочишта рекоа дека ќе докажат оти тројцата обвинети ја злоупотребиле службената положба и овластувањето. Обвинетите се изјаснија дека не се виновни. Според обвинението на СЈО, обвинетите со неизвршување на службената должност овозможиле правното лице – конзорциум, кое подоцна го добило тендерот, да се квалификува во втората фаза на преговарање при јавната набавка, иако немало доставено комплетна документација. Во случајот на СЈО „Тарифа“ кој се однесува за обвинение за противзаконска набавка на софтверски систем за потребите на државната компанија „Електрани на Македонија“ вреден околу четири милиони евра, на минатото рочиште што се одржа на 15 март во Кривичниот суд беше сослушан сведокот Игор Трпевски. Тогаш беше најавено дека на денешното рочиште ќе бидат сослушани и ...
сите 130 | | | веќе видена

Шефот на грчката дипломатија денеска треба да слета на меѓународниот аеродром Скопје во прва посета на земјата, по преименувањето на аеродромот, што беше една од отстапките, кои македонската Влада ги направи во процесот на преговорите меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот за името. Коѕијас денеска треба да пристигне во земјава, а за утре, како што најави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров е предвидена богата агенда за грчкиот гостин. Двајцата министри е планирано да разговараат за позициите на двете страни, откако и Грција и Македонија си ги разменија нацрт-договори за решавање на името, за кои Димитров рече дека се разликуваат еден од друг. – Чесно е да кажам дека има разлики и се надеваме дека ако мислиме заеднички на една цел ќе успееме тие разлики да ги надминеме, нагласи Димитров. Достоинствено решение за името, со почитување на идентитетот, без промени на Уставот е нешто што го бара македонската страна. Премиерот Зоран Заев, потврдувајќи го пристигнувањето на грчката ...
сите 384 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од снег, во јужните делови од дожд и снег, а во крајниот југоисточен дел од дожд. Можна е изолирана појава на замрзнат дожд. Утре на повеќе места врнежите ќе бидат пообилни и ќе наврнат над 15 л/м2, а во североисточниот дел и над 20 л/м2. Во поголем дел од земјава ќе се формира снежна покривка, а на планините значително ќе се зголеми. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од минус четири до три, а дневната од минус два до шест степени. Во Скопје слично време, облачно и студено со повремени врнежи од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се спушти до нула, а дневната ќе достигне до еден степен. Во петок се уште ќе има повремени врнежи од дожд и снег, но кон крајот на денот ќе престануваат. Во сабота ќе биде променливо облачно со провејување на слаб снег. Во сабота и во недела во утринските часови на повеќе места ...
сите 244 | | | веќе видена

Иако навидум тие се совршени и имаат се, познатите често ги мачат истите проблеми како и обичните луѓе. Во едно неодамнешно интервју, познатата манекенка Бела Хадид откри што ја прави несигурна, иако модните дизајнери буквално се тепаат за неа. “Тенките веѓи и вишокот килограми се нешто што не можев да си го простам кога бев помлада. Мислев дека тоа никогаш нема да се промени. Со години ја градев својата самодоверба и денес се чувствувам малку подобро, но многу работев на себе во секоја смисла. Имав повеќе несигурности во врска со надворешниот изглед од било која друга жена. “, изјави Бела Хадид и вешто ја избегна темата за операцијата на нејзиниот нос. Бела е родена во Лос Анџелес. Поради кариерата во модната индустрија го напуштила школувањето, но често истакнува дека сака да продолжи откако ќе заврши со манекенството. Хадид ја почна својата кариера на 16 години во Њујорк. До сега работела на многубројни кампањи, а во неколку интервјуа нагласи дека во иднина би сакала да биде актерка.
сите 6 | | | веќе видена

88 годишниот пензионер Хаим Шаша е најстариот израелски студент и рекордер на неговиот универзитет со шест дипломи, потврди портпаролот на Еврејскиот универзитет во Ерусалим. Шаша имал 16 години кога од Ирак се доселил во Израел каде се занимавал со земјоделство и не започнал да оди во средно училиште се до својата 67-ма година. “Секогаш ми треба некоја занимација, со нешто да го ангажирам мозокот”, вели Шаша, татко на три деца и дедо на 11 внуци. Досега има дипломирано на повеќе различни смерови и тоа историја, исламски студии, студии од Блискиот Исток, политички науки, еврејска историја и меѓународни односи. “Во почетокот другите студенти на мене гледаа како на некоја ретка птица, потоа видоа дека учествувам и дека имам што да покажам на предавањата”, истакнува Шаша
| | веќе видена

Легендарниот бразилски фудбалер Роналдињо ќе влезе во политиката, објавија медиумите во јужноамериканската земја. Светскиот шампион со „Селесао“ за 2002 година, изјави дека „сака да му даде нешто на општеството“ и од таа причина го напушта фудбалот и влегува во политиката. Поранешниот играч на Барселона веќе е официјален член на Бразилската републиканска партија (БРП). Триесет и осум годишниот поранешен фудбалер ќе може да учествува на изборите во земјата во октомври, но се уште не одлучил дали да се кандидира за место во Сенатот или во Домот на пратениците. – Среќен сум што можам да учествувам во проектот, чија цел е да се подобри и модернизира нашата земја и да донесе радост на целото население, рече Роналдињо при приемот во партијата. Од 2006 година Роналдињо работи на програми на УНИЦЕФ, а неговиот евентуален избор може да го направи вториот славен бразилски фудбалер во последните години, кој зазема висока политичка позиција. Во 2011 година, Ромарио влезе во политиката и сега го претставува Рио како ...
сите 13 | | | веќе видена

Во близина на плоштадот Пикадили во Лондон е поставен еколошки билборд што го пречистува воздухот со ефикасност на 275 дрвја, јави порталот „Вајрд“. Проектот се нарекува „Сити три“ (Градско дрво), и всушност се работи за високотехнолошки четири-метарски зелен ѕид, којшто содржи 1.682 контејнера со мов. Бактериите во мовта ги апсорбираат загадувачите на воздухот, а мовта ги апсорбира бактериите. „Вертикалната градина“ има сензори за температура, за загадување на воздухот, влажност на почвата, како и сончеви панели. Вакви еколошки билборди веќе има во Берлин, Париз, Брисел, Амстердам, Осло, Хонг Конг… Цената на еден ваков прочистувач на воздухот е 22.000 евра.
сите 10 | | | веќе видена

Репрезентацијата на Албанија го одработи првиот тренинг пред пријателскиот натпревар со Норвешка на 26 март во Елбасан. Голманот Ертрит Бериша тренираше одвоено поради лесна повреда. На екипата и се приклучија Елсеид Хисај и Берта Ѓимшити, додека полни со оптимизам беа новите имиња кои ги покани селекторот Панучи како Бујар Лика, Енис Гавазај, Кристал Абазај и Херди Пренга. „ Бевме возбудени бидејќи ова беше првиот тренинг со првата репрезентација. Ова чувство не може да се опише. Беше убав подарок и големо постигнување. Морам да го дадам максимумот и да работиме како што треба. Тренерот одлучува дали ќе играме или не. Атмосферата е одлична, имам другари од минатото“, изјави Енис Гавазај- играч на Албанија
сите 2 | | | веќе видена

Македонската У-21 репрезентација на чело со стратегот Благоја Милевски ги интензивира подготовките пред дуелот со Русија на 23 март во Скопје. Младинците со четворица дебитанти ќе се обидат да и стават крај на негативната серија. „ Максимално сме подготвени за дуелот со Русија и потоа со Австрија. Но, моментално сме концентрирани на дуелот со Русија и се надеваме на позитивен резултат. Ги анализиравме сите слаби точки на Русија и верувам дека се ќе се одвива како што треба. Треба да ги искористиме слабите точки“, вели Нехар Садики- играч на У 21 Подготовките на младата репрезентација ќе продолжат и утре за кога се предвидени две сесии. Средбата потоа се игра в петок со почеток од 14 часот. По овој натпревар, У-21 заминува за Австрија. Махир Тачи
сите 35 | | | веќе видена

Претседателот на опозициската Нова демократија повторно упати остри критики до актуелната грчка Влада, за политиката што ја води, како во економијата така и во однос на националните прашања. Кирјакос Мицотакис, говорејќи пред одговорните на секторите во партијата, го спомена и спорот со името, јави дописникот на МИА од Атина. – Во прашањето со Скопје, владата потсетува на Вавилонска кула. Прашањето со ревизија на Уставот на соседната земја, го поставивме уште од прв момент како услов што не може да се прекрши за да продолжиме кон било кој друг разговор. Со големо задоцнување, некои во владата денес ја сфаќаат правилноста на нашата позиција. Но, за жал е премногу доцна за формирање национален фронт кога самата влада не може да формулира национална линија, единствена линија, заедничка линија, за еден толку критичен национален проблем, вели Мицотакис.
сите 156 | | | веќе видена

Технологијата во фудбалот ќе се употребува и на пријателските натпревари меѓу Македонија против Финска и Азербејџан на 23 и 27 март во Анталија. Ова е првпат Македонија да игра натпревар со ВАР технологија. Одлуката ја донесе Фудбалската Федерација на Турција, од каде сакаат на овој натпревар да ја тестираат технологијата бидејќи планираат во иднина да ја користат во првата турска лига. Во меѓувреме, во подготовките на Македонија нема отсуства освен Ферхан Хасани и сите играчи се подготвени да го дадат максимумот.
сите 123 | | | веќе видена

НЕМ 2018, најголемиот собир во регионот на централна и источна Европа, ќе се одржи од 11 до 14 јуни оваа година, веќе 6-та година по ред во прекрасниот Дубровник. До службеното отворање на овој настан останаа само уште неколку месеци, па полека почнаа да се објавуваат деталите од богатата програма на НЕМ-2018. 19 март 2018 година – На овогодинешниот New Europe Market ќе се одржат седум панели, на кои ќе учествуваат ценети и релевантни излагачи и клучни играчи во телевизиската индустрија, а ќе се разговара за корисни и интересни истражувања и презентации. Препознатливите и незаменливи делови на НЕМ, собата за приватни скрининзи и маркет, се зголемени и модернизирани. Во собата за приватни скрининзи ќе се прикажуваат дела од светската, но и локалната продукција. На тој начин, на овогодишениот НЕМ се става поголем акцент на содржините кои во последните неколку години доживеаја големи промени во начинот на кој публиката ја доживува телевизијата. Важноста на НЕМ за учесниците ја нагласи Анет Шафер, потпретседател ...
сите 2 | | | веќе видена

СЈО потврди дека е замрзнат имотот на синовите на поранешната пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ, Силвана Бонева. Судот одлучил да го прифати нивното барање и ја потврдил одлуката, но сепак Катица Јанева не прецизираше детали за кој случај и во која постапка е побарано истото. Пред Нова Година СЈО ја објави испрагата под името – Друмарина, во која Силвана Бонева земала патни трошоци со лажни фискални сметки.
сите 33 | | | веќе видена

Прдолжението на седницата на косовскиот Парламент посветена на ратификацијата на Договорот за демаркација на косовско-црногорската граница, се уште не закажано, но повеќе од сигурно е дека владејачкото мнозинство го обезбеди потребниот број гласови за усвојување на документот. „Златнот глас“, како што го нарекуваат пратеникот Адем Хоџа,од Еднствената горанска партија, кој е дел од парламентарната група на Српската лста, пристигна во Собранието, со што се обезбедени потребнте 80 гласо0и. – Токму доаѓањето на Хоџа го „активира“ солзавецот, што пратениците на Самоопределување го фрлија десеттина минути по неговото пристигнување во салата, тврди порталот „Зери“. Во меѓувреме, пратениците од Самопределување го блокираа влезот во Парламентот, а дојде и до кошкање со обезбедувањето. Претсдателството на Парламентот се договара за термин за продолжување на седницата, иако е повеќе од јасно дека нема атмосфера за одржување на седницата. Според последните информации, гласањето по Договорот ќе биде јавно. Седницата ...
сите 59 | | | веќе видена

Демонстрантите кои протестираа пред владата во знак на револт поради преквалификација на делото од „убиство со умисла“ во „тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“ во случајот со загинувањето на четиригодишниот Алмир Алиу од Куманово, се преселија пред Судот. Сообраќајот се одвива отежнато, а на теренот има и поголем број специјални единици.
сите 81 | | | веќе видена

Лично јас уште ги немам видено одговорите, денес ќе ги разгледаме, бидејќи вчера стигнаа во министерството, вели грчкиот заменик министер за надворешни работи, Јанис Аманатидис, говорејќи рано утрово во емисија на грчката телевизија „Скај“, во однос на доставените предлози од македонска страна. Токму поради тоа што не ги знае македонските ставови, не коментираше дали има поклопување на позициите, но изрази уверување дека постои политичка волја и од двете страни. Како што јави дописникот на МИА од Атина, Аманатидис рече дека преговорите продолжуваат, посетата на шефот на грчката дипломатија на Скопје е многу важна, затоа што ќе започне од аеродромот што веќе има променето име. Заменикот на Коѕијас, уште еднаш го повтори и грчките позиции во разговорите, карактеризирајќи ги како „национално корисни“. -Значи, сложено име и за внатрешноста и за надворешноста, односно ерга омнес. За во внатрешната, очигледно ќе биде потребна промена на Уставот и разговараме за прашањата кои што се поврзани со иредентизмот, кои ...
сите 175 | | | веќе видена

Вториот случај за кој СЈО покрена истражна постапка е насловен „Моќник“ и се однесува за пратеник кој бил многу влијателен во времето кога се случил настанот, неговиот татко и тогашниот градоначалник на општина Македонски Брод. Како што истакна овбинителката Фатиме Фетаи, пратеникот го навел градоначалникот да го изманипулира Советот на општина Македонски Брод и на неговиот татко да му го продаде објекот во село Ижиште во кое била сместена општина Пласница и бил сопственик на Република Македонија. Тој ги изманипулирал советниците и им рекол дека му е даден на 30-годишна концесија на таткото на пратеникот и дека сака да отвори таму приватен бизнис. За продажба на објектот било организирано јавно наддавање кое градоначалникот не го објавил во Службен весник и единствено на него се јавил таткото на пратеникот кој го купил објектот за 670 денари повеќе од почетната цена. Потоа со измама во катастар успеал да го внесе објектот на свое име, а му било продадено и државно земјиште по цена од 100 денари за метар ...
сите 21 | | | веќе видена

Специјалното јавно обвинителство воспоставило надлежност за предметот „Монструм“ за петкратното убиство кај Смилковско Езеро во април 2012 година. – Се надеваме дека за рочиштето во април ќе бидеме подготвени за презентирање пред судот. Постапката продолжува во фазата во која се наоѓа предметот, изјави специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на денешната прес-конференција. Масакрот кај Смилковското Езеро се случи на 12 април 2012 година, на Велики четврток, пред големиот христијански празник Велигден, кога беа убиени момчињата Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Александар Наќевски и рибарот Борче Стефановски. За петкратното убиство кај Смилковското езеро, на доживотен затвор беа осудени Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ и Езим и Хаки Азири и Сами Љута. По укинувањето на пресудите, Врховниот суд во декември лани ги ослободи од притвор осудените Агим Исмаиловиќ, Хаќи Азири, Сами Љута и Фејзи Азири, и им определи мерки на претпазливост. За Судот се уште недостапни се Алил Демири и ...
сите 46 | | | веќе видена

next