Од вкупно 70 илјади фирми во земјава само околу 10 до 20 отсто може да се вклучат во владините мерки од Планот за економски раст. Ова е ставот на Стопанската комора и на Советот на странски инвеститори. Тие велат дека планот за раст на домашната економија е ветувачки, но сепак мал процент на домашни и странски компани ќе може да ја добијат владината поддршка поради обемната документација. „Треба да почекаме за да видиме колку компаниите ќе бидат активни во добивањето субвенции што, секако, ќе биде поврзано со бирократијата. Очекувам субвенциите лесно да се добиваат. Само тогаш ќе има економски раст“, изјави Штефан Петер – претседател на Совет на странски инвеститори Од Советот на странски инвеститори велат дека е значајно тоа што ќе се изедначат домашните и странските компании. Штефан Петер вели дека компанијата ЕВН Македонија дури 70 отсто од потребните материјали ги набавува од домашни претпријатија. А, а за уште повеќе да им се помогне да фирмите во земјава, 10 студенти ќе бидат обучувани од неколкумина ...
сите 12 | | | веќе видена

За каналите, лалињата и ветерниците во Амстердам, знае цел свет, но холандската престолнина е прочуена и по многубројните музеи, галерии и други културни знаменитости. Од музеите во Амстердам, можеме да ги издвоиме Ријкс, Ван Гог, Стеделијк, Ван Лон, Тропен, Кромхутиус… Доколку пак, сте за нешто поекстремно, посетете го Музејот на тортурата. Во него се изложени уникатни справи за измачување кои до пред некој век биле во употреба низ Европа. Над 40 експонати, од времето на шпанската Инквизиција до француската Револуција, ќе ги шокираат посетителите. Музејот Рејпенаер, односно музејот на сирењето, го претставува процесот на производство на сирење, а нуди и едночасовно дегустирање на разни сирења и соодветни вина. Музејот Микропија, пак, е посветен на невидливите микроорганизмни кои живеат на човечкото тело. Кога и да го посетите, во Амстердам никогаш нема да Ви биде здодевно, без обѕир дали сте „традиционален човек“, или пак, сакате да искусите по некоја авантура и нови доживувања.
сите 3 | | | веќе видена

Нетфликс последниве години стана главен центар за стенд-ап комедии, а тоа е постигнато со солидни хонорари за комичарите. Следува Топ 5 листата на најплатени стенд-ап изведувачи. 5. Ејми Шумер – 13 милиони долари Нетфликс првично и понуди 11 милиони за нејзиниот едночасовен „Ледер Спешл” настап, но Шумер успеала да издејствува повисока сума, пишува „Бизнис инсајдер“. 4. Рики Џервејс – 40 милиони долари Овој комичар наводно, себеси си ја обезбедил „највисока исплатена сума во историјата за еден британски стенд-ап комичар”. 3. Крис Рок – 40 милиони долари Рок во 2016 година потпиша за два специјални стенд-ап настапа, со вкупен износ од 40 милиони долари. Првиот од нив, „Таmborine”, премиерно беше прикажан минатиот месец. 2. Дејв Шапел – 60 милиони долари Нетфликс наводно му платил на Шапел 60 милиони долари за три шоуа. Првите две беа прикажани лани во март, а третиот и четвртиот настап – изненадувањето за публиката, Шапел ги објави на 31 декември. Настапите се насловени „Equanimity” И „The Bird Revelation”. ...
сите 5 | | | веќе видена

Најголемиот траект на светот „Симфони оф де Си“, го започна своето пловење од пристаништето „Сеинт Назир“ во западниот дел на Франција. Бродот е долг 362 метри, а 66 метри широк. Тежи 228 илјади тони, а при секое пловење ќе го придружуваат уште два брода. Овој морски „џин“ кој чини една милијарда евра, може да собере повеќе од 8.000 лица. Како вистински пловечки град, тој има простор од 66 илјади метри квадратни и доста зеленило.
сите 3 | | | веќе видена

Претседателот на Србија Александар Вучиќ за утре закажа итна седница на српскиот Совет за национална безбедност без да ја наведе причината и темата на заседанието, но како што тврдат белградските медиуми, една од темите ќе биде косовското прашање. Вучиќ денеска имаше средба со австрискиот амбасадор во Србија, Николаус Лутероти, кого. како што соопшти неговиот кабинет, го запознал „со неодржливата состојба на дијалогот меѓу Белград и Приштина, бидејќи Србија во целост ги исполнила обврските од Бриселскиот договор, додека другата страна нема направено ништо околу прашањето за Заедницата на српски општини (ЗСО), како единствена обврска која ја имале Албанците за исполнување“. Како што јави дописникот на МИА од Белград, српскиот претседател минатата недела во САД за косовското прашање разговараше со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш и со преставници на американската Администрација. Во петокот тој имаше трилатерален состанок во Брисел со шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини и со ...
сите 33 | | | веќе видена

Звонко Давидовиќ адвокат на еден од обвинетите за настаните во Собранието од 27 април минатата година, изјави дека очекува деновиве да биде објавен обвинителниот акт за овој предмет, бидејќи веќе истекува рокот. Според него, преостануваат десетина дена. Давидовиќ потврди и дека добиле еден дел од доказите. Во однос на одлуката на Врховниот суд за притворените пратеници и другите осомничени за настаните во Собранието од 27 април, рече дека се уште нема информација за тоа дали Судот донел одлука и се пожали дека во овој случај се пробиени сите рокови. – За жал тоа е начинот на кој функционира судството веќе подолго време. Ние како бранители, а и осомничените некој пат дознаваме од средствата за јавно информирање, кои се поинформирани. Тоа го покажува односот на судството и почитување на законот и роковите. Ги пробија сите рокови, а се работи за најтешката мерка, вели Давидовиќ, кој е бранител на еден од обвинетите, во изјава за медиумите пред одржувањето на дебата на ФОН за „Демократска контрола над работењето ...
сите 238 | | | веќе видена

Најмалку 56 лица загинаа во пожарот кој избувна во трговски центар во сибирскиот град Кемеровo. Бројката на жртви, според руските власти, се очекува да расте бидејќи спасувачките екипи се уште се обидуваат да стигнат до најгорните катови на шопинг центарот, но тоа им е отежнато бидејќи се урнал кровот на објектот. Меѓу жртвите има и деца. Четири лица се на сослушување за случајот, меѓу кои и шефот на компанијата која го изнајмува просторот каде се верува дека започнал пожарот. Се уште не се знае причината за пожарот.
сите 123 | | | веќе видена

Целосната снимка за „Поткуп“ нема да биде пуштена на денешното рочиште, одлучи Кривичниот суд по барање на Основното јавно обвинителство. Причина за ова барање е затоа што станува збор за ПИ мерки и заради заштита на сведокот. Одбраната прво побара таа да ја слушне снимката за да може подготвена да го испрашува сведокот, но барањето беше повлечено откако вториот адвокат на обвинетиот Зоран Заев кажа дека тој веќе ја имал слушнато целосната снимка. На денешното рочиште присутен е и сведокот Иван Николов Сачевалиев, бизнисмен од Струмица, кому според обвинителниот акт Заев му побарал поткуп. Сведокот Сачевалиев пред судот изјави дека на 8 ноември 2013 година, на Митроведен, телефонски бил повикан од Заев во неговиот градоначалнички кабинет во Струмица. Кога пристигнал Заев му кажал дека го викнал за да му соопшти дека земјиштето за кое бил заинтересиран може да го купи по цена од 70 денари за метар, но под услов да даде уште по три евра – по едно евро за него, за црквата и за СДСМ. Тој му одговорил дека тоа се ...
сите 78 | | | веќе видена

Косово нема шанси да стане членка на УНЕСКО, изјави српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ и додаде дека се поголем број земји размислуваат за повлекување на признавањето на косовската независност. Тој потенцира дека се поголем број земји увидуваат оти била погрешна нивната одлука за признавање на Косово. Коментирајќи ја изјавата на српскиот амбасадор во УНЕСКО дека Косово има помали шанси да стане членка на оваа организација отколку во 2015 година, Дачиќ за телевизија Прва рече дека тоа е резултат на „напорна активност“. – Секојдневно се занимаваме со овие прашања. Секојдневно разговараме со нашите пријатели од светот. Бев во посета на Мароко, пријателот од Алжир ни беше во посета, утре вечер доаѓа австриската министерка за надворешни работи, информира Дачиќ.
сите 14 | | | веќе видена

Претседателот на Врховниот суд на РМ Јово Вангеловски денеска за МИА изјави дека очекува во текот на денов да биде објавена одлуката по жалбите за притворите на пратениците и другите осомничени за настаните во Собранието од 27 април минатата година. – Врховниот суд че ја објави одлуката веднаш штом ќе биде донесена, потврди Вангеловски. Претседателот на Врховниот суд претпладнево учествува на настан во Академијата за судии и јавни обвинители на тема „Независно судство, јакнење на капацитетите за отпор кон влијанието“.
сите 263 | | | веќе видена

Независни Грци не отстапуваат од нивната позиција против употребата на терминот „Македонија“ во името на нашата земја. Ова, уште еднаш го повтори Мадалена Пападопулу, портпаролката на помалиот коалициски партнер во грчката Влада, говорејќи за грчката телевизија Скај. -Ние како Независни Грци не се согласуваме со било кое име што ќе го содржи терминот „Македонија“ или изведени зборови. Тоа е позицијата на Независни Грци изразена уште од првиот ден. Оваа позиција е јасна е и не се менува, рече Пападопулу Како што јави дописничката на МИА од Атина, портпаролката на Независни Грци, рече дека уставните промени и иредентизмот се главните точки во преговорите, додека пак запрашана за тоа дали според неа ќе се постигне договор и ќе стигне во грчкиот Парламент, Пападопулу вели дека не ѝ изгледа дека е лесно за „Скопје да го прифати она што го бара грчката страна“. -Сите прашања се на маса. Прво и главно е прашањето со иредентизмот и промените на Уставот. Скопје е повикано да види како може да управува со тоа прашање. ...
сите 80 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд почна рочиштето за „Поткуп“ на кое треба да биде пуштена целосната снимка за овој случај, во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Судијата Дарко Тодоровски одлучи да го прифати барањето на Заев и неговите адвокати снимката да биде пуштена на рочиште на кое ќе биде присутна и јавноста. На денешното рочиште присутен е и сведокот Иван Николов Сачевалиев, кому според обвинителниот акт Заев му побарал поткуп. Минатото рочиште за „Поткуп“ беше одложено затоа што во Судот немаше техничка можност за презентација на ваква снимка. Заев и неговите адвокати побараа од Судот да не се исклучува јавноста кога ќе се гледа снимката во судница, бидејќи само јавна презентација на целосната снимка ќе може да врати дел од изгубената чест и углед на премиерот. Како премиер и претседател на СДСМ, како што рече Заев, бара снимката да биде транспрентно до крај и јавно презентирана за да можат граѓаните да имаат свој впечаток за тоа што се случувало и за што всушност се разговарало. Заев е обвинет дека како ...
сите 101 | | | веќе видена

Пратеникот и лидер на ЛДП Горан Милевски вчера попладне физичи бил нападнат на плоштадот „Македонија“ во Скопје. Инцидентот го потврди и Министерството за внатрешни работи. – Во 16:30 часот Г.М. во полицијата пријави дека додека се движел по плоштадот Македонија бил нападнат од едно лице, информираат од МВР. Оттаму посочуваат дека се преземаат мерки и активности за расчистување на случајот. Во изјава за медиуми Милевски вели дека додека се движел по плоштадот непознато лице се доближило до него и почнало да го удира со тупаници по главата. – Успеа да ме удри неколку пати по што го оттргнав од себе. Присебноста не ми дозволи да му возвратам во тој момент и добро е што избега, бидејќи не знам како ќе завршеше целиот настан, вели Милевски. Лидерот на ЛДП посочува дека целиот настан се случил многу брзо и без никаков повод. Милевски добил телесни повреди по што отишол во болница, аслучајот го пријавил и во полиција. Оттаму го потврдуваат настанот.
сите 46 | | | веќе видена

Високи извори од грчкото Министерство за надворешни работи за „Катимерини“ изјавиле дека патот до решение може уште долго да трае. Весникот, коментира дека ова се должи и на внатрешните случувања во двете земји во изминатиот период. „Високи извори од Министерството за надворешни работи рекоа дека патот до решение може уште долго да трае. На почетокот постоеше оптимизам дека периодот до Велигден може да доведе до конечен договор, што едноставно ќе се ратификуваше во април или мај, на начин на кој ќе одбереше секоја страна. ПЈРМ сигурно со референдум. Меѓутоа, во пракса разликите се покажаа многу посериозни од тоа што беа оценети на почетокот, не толку многу поради дипломатското растојание, туку поради сериозните политички пречки со кои што се соочуваа и двете влади во претходните месеци“, пишува „Катимерини“. Новинарот, коментирајќи ги средбите на Никос Коѕијас во Скопје, додава дека ваков вид дипломатско раздвижување меѓу Атина и Скопје последен пат е забележан во 1995, со потпишување на Времената спогодба. ...
сите 313 | | | веќе видена

Миграциите како појава се присутни од почетокот на човековата цивилизација. Тие се интензивираат со глобализацијата. Последниве години Европа се среќава со масовна бегалска и мигрантска криза. Само низ Република Македонија, која е дел од таканаречената балканска рута, поминаа неколку стотици илјади мигранти и бегалци. Одредени анализи и информации покажуваат дека бегалската криза не е завршена, и дека е време сите заедно, но и секоја држава посебно, да преземе конкретни активности, порача претседателот на македонското Собрание Талат Џафери во обраќањето на на 138.Собрание на Интерпарламентарната унија во Женева. – Сите ние најчесто знаеме да се пофалиме со бројки, односно за тоа колку мигранти сме примиле или колку поминале низ нашата територија. Меѓутоа, не смееме да заборавиме дека мигрантите се најмалку од се бројки, и тие се луѓе како нас. Разликата е во тоа што секој од нив, без разлика дали е економски мигрант или бегалец, носи многу тажна сторија. Многу често, пред сè жените и децата мигранти, се ...
сите 21 | | | веќе видена

Велика Британија како доверливи чува некои од податоците за соработката со Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ), за да манипулира со информациите за случајот „Скрипал“, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. – Дури и информациите за односите на Лондон со ОПЦВ се доверливи. За она што таму се случува дознаваме од медиумите. Што е целта на тие информации? Од една страна, тие навестуваат дека Велика Британија соработува со меѓународната организација. А тоа очигледно значи дека се крева нивото на доверба во она што го зборуваат британските функционери. Од друга страна, тоа се неофицијални информации, кои можат дополнително да се прилагодат, изјави Захарова за Телевизија Русија 1. Според неа, „истекувањето“ информации во британските меидуми покажуваат дека претставници на ОПЦВ имале пристап до Сергеј и Јулија Скрипал. – А како претставниците на ОПЦВ знаеле кој им е прикажан, кои се навистина тие личности, дали се тие Скрипал или луѓе кои наликуваат на ...
сите 430 | | | веќе видена

Врховниот суд на Република Македонија денеска треба да ја донесе одлуката по жалбите за притворите на пратениците и другите осомничени за настаните во Собранието на РМ од 27 април минатата година. Според претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, судот не доцни со решение, туку се работи за сложен предмет за кој не може да се очекува да има брза одлука. Тој во вчерашната изјава посочи дека предметот е во судот помалку време отколку што беше во Обвинителството и дека одлука најверојатно ќе има денеска. Рокот од 48 часа за донесување на решението по однос на жалбите на притворените истече во четвртокот. Осомничени за настаните од 27 април се 35 лица, меѓу кои пратеници, организатори на протестот и вработени во МВР. Тие според обвинението се осомничени за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на државата.
сите 267 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд на денешното рочиште за „Поткуп“ треба да биде пуштена целосната снимка за овој случај, во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Судијата Дарко Тодоровски одлучи да го прифати барањето на Заев и неговите адвокати снимката да биде пуштена на рочиште на кое ќе биде присутна и јавноста. Минатото рочиште за „Поткуп“ беше одложено затоа што во Судот немаше техничка можност за презентација на ваква снимка. Заев и неговите адвокати побараа од Судот да не се исклучува јавноста кога ќе се гледа снимката во судница, бидејќи само јавна презентација на целосната снимка ќе може да врати дел од изгубената чест и углед на премиерот. Како премиер и претседател на СДСМ, како што рече Заев, бара снимката да биде транспрентно до крај и јавно презентирана за да можат граѓаните да имаат свој впечаток за тоа што се случувало и за што всушност се разговарало. Заев е обвинет дека како градоначалник на Струмица барал поткуп од околу 160.000 евра од бизнисменот Иван Николов Сачевалиев за легализација на градежно ...
сите 105 | | | веќе видена

Откако социјалната мрежа Фејсбук вчера објави извинување во американските и британските весници поради скандалот со британската консултантска фирма „Кембриџ Аналитика“, веб страницата „Арс Техника“ информира дека корисниците проверувале кои податоци се преземаат за нив од страна на Фејсбук и утврдиле дека имињата на контакти, телефонски броеви и СМС пораки биле собирани во текот на две или повеќе години од уредите со Андроид. Фејсбук изјави дека информациите се чуваат на безбедни сервери и оти податоците се земани со знаење на корисниците, кои се согласиле да се пристапи до нивните податоци. Портпаролката на Фејсбук изјави дека информациите не се споделуваат со пријатели или со надворешни апликации и се користат со цел да се подобри комуникацијата на луѓето на Фејсбук. Социјалната мрежа соопшти дека никогаш не ги продава информациите и не ја чува содржината на СМС пораките или разговорите. Но, портпаролката не одговори на прашањето зошто е потребно да се собираат податоци за телефонски контакти и СМС пораки.
сите 15 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде променливо облачно време со локални врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува умерен јужен ветер. Утринските температури ќе се движат од еден од пет, дневната највисока температура на воздухот ќе се движи во интервалот од шест до 12 степени. Во Скопје променливо облачно со услови за слаб локален дожд и умерен југоисточен ветер. Температурата во утринските часови ќе се спушти до три степени, а максималната ќе достигне осум степени. Во вторник ќе се задржи променливо облачно време со локални врнежи од дожд, на планините од снег. Дневните температури ќе бидат во благ пораст. Потоа од среда следува период на стабилно и суво време, а од четврток со значителен пораст на дневната температура.
сите 196 | | | веќе видена

next