По посетата на шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас на Скопје, нова рунда преговори меѓу страните ќе се одржи на 30 март во Виена. На неа ќе се зборува за содржината на двата нацрт-договори кои си ги разменија Скопје и Атина, како и за нацртот на посредникот Метју Нимиц. Во меѓувреме, грчките медиуми пишуваат дека по Виена, македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров се очекува да ја посети Атина. Грчките телевизии „Скај“ и „Стар тв“ известуваат дека независно од позитивната клима кај двајцата министри, државите повторно изразиле несогласување за одредени прашања. СТАР ТВ: „Моментално изгледа дека не се направени многу чекори напред, излезе нов проблем, како што дознавме од страна на г. Димитров, а тоа е името. Сака да биде со два збора и да биде преведено и на англиски. Второто големо прашање е Уставот. Не само измена на иредентистичките точки, туку и во однос на полето за употреба на името.“ СКАЈ ТВ: „Господинот Димитров објасни дека е негативен во однос на предлогот на името без ...
сите 331 | | | веќе видена

Амбасадорот на Европска унија во Скопје, Самуел Жбогар, изјави денеска дека е факт оти мнозинството пратеници во Собранието го изгласаа Законот за употреба на јазиците. „Имате парламентарна демократија, законите се усвојуваат во Парламентот, мнозинството пратеници решаваат да го усвојат законот и ние мораме да го прифатиме тоа. Тоа е факт!“, изјави Жбогар во интервју за ТВ 24. Тој додаде дека кога некој закон стапува во сила, потоа некој може да го испрати во Уставниот суд и тој ќе реши дали е уставен или не. Во однос на процедурата како законот беше донесен, Жбогар признава дека во Деловникот на Парламентот има дупки кои треба да се разгледаат за да нема различни интерпретации.
сите 13 | | | веќе видена

Крилниот играч Бесир Демири никогаш не помислувал дека ќе има такво добро деби во елитниот украински фудбал. Тој игра за Мариупол и две кола по ред е во идеалниот состав во украинското првенство. Воедно тој беше првиот странски фудбалер со така успешно деби. „Секој фудбалер сака да има успешен старт. Имав добра среќа уште на стартот да бидам во идеалниот состав на колото. Не само едно коло, туку две кола по ред бев во идеалниот состав. Не замислував дека ќе имам таков добар старт“, вели Демири. Демири вели дека нивото на украинскиот фудбал е повисоко од нашето и сите натпревари имаат повисок интензитет. „Има разлика меѓу фудбалот кој се игра во Македонија и во Украина. Тоа го чувствувам и самиот бидејќи многу натпревари одиграв во македонското првенство. Во Украина одиграв пет натпревари сите со ист висок интензитет и сè е перфектно“, додава Демири. Украинските медиуми по одличните настапи на Демири, пишуваат дека на крајот на сезоната тој би можело да биде прогласен за најдобра инвестиција во преодниот рок. ...
сите 2 | | | веќе видена

Законот за употреба на јазиците останува е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму се закануваат дека секој обид законот да биде објавен во Службен весник без потпис на претседателот на државата, ќе повлече кривична пријава против спикерот на Собранието, Талат Џафери и против Службениот весник. Но, за тоа колку претседателот на државата го штити Уставот на Македонија, ни потврдува член 75 кој вели: Член 75 од Уставот на Р. Македонија: Законите се прогласуваат со указ. Указот за прогласување на законите го потпишуваат претседателот на Републиката и претседателот на Собранието. Претседателот на Републиката може да одлучи да не го потпише указот за прогласување на законот. Собранието повторно го разгледува законот и доколку го усвои со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници, претседателот на Републиката е должен да го потпише указот. Претседателот е должен да го потпише указот, доколку според Уставот, законот се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници.“ Од СДСМ тврдат дека ако ...
сите 89 | | | веќе видена

Сè уште не се знае која ќе биде судбината на електронската здравствена каричка, односно дали таа ќе се спои со личната карта. Ова претходно го најави сега веќе поранешниот министер за здравство, Арбен Таравари. На лекарски прегледи многу пациентите повторно одат со старите зелени здравствени книшки, но за добивање на ортопедски помагала потребно е да се има и електронска картичка. Од Министерството за здравство велат дека е формирана работна група која ќе ги разгледа можните измени, но како што дознава Алсат М, работната група цели месеци не е активна. Министерство за здравство: Формирана е работна група со претставници на Министерството за здравство, Фондот за здравствено осигурување, Управата за електронско здравство, Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство. Групата работи на предлогот за обезбедување на електронски услуги во здравствениот систем во врска со достапните податоци. Анализирани се процесите каде се користи сегашната електронска картичка и дигиталниот сертификат. Според ...
сите 3 | | | веќе видена

Експерти проценуваат дека владата заглавила во спроведувањето на реформите во безбедносните органи. Бидејќи сме во период близу до извештајот со евентуалната препорака за почеток на преговорите со Европската комисија, професорот Башким Селмани нагласува дека дури и ако денес се донесат измените во законите за безбедност, за нивната примена во пракса потребно е многу време. Дополнително, вели тој, безбедносните реформи треба да се спроведуваат паралелно со оние во судството. „Ова доцнење на законите и нивната промена може да донесе уште повеќе последици, бидејќи нема точен датум кога ќе заврши прашањето за името. Колку повеќе се одложува, толку повеќе ќе бидат загрозени човековите права и слободи и другите процеси кои се директно поврзани со законите и безбедносните прашања“, вели Селмани. Но, заменик-министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, чиешто министерство е претставник на извршниот орган во Собранието, вели дека МВР навремено ги подготвило потребните предлог измени, но оти сега последниот збор го има ...
сите 11 | | | веќе видена

И покрај субвенциите и поволностите за земјоделците, од година во година се намалува обработливите земјоделски површини. Ниските цени на земјоделските производи и зголемениот увоз од странство го намалија земјоделското производство минатата година. Лани е увезена храна во вредност од 605 милиони евра, додека на странските пазари сме пласирале прехранбени производи во вредност од 306 милиони евра. Земјоделците велат дека веќе не е исплатливо да се работи земјоделство. СТАТИСТИКА: УВОЗ НА ПРЕХРАНБЕНИ ПРОИЗВОДИ 2017 ГОДИНА 605 МИЛИОНИ ЕВРА ИЗВОЗ НА ПРЕХРАНБЕНИ ПРОИЗВОДИ ВО 2017 ГОДИНА 306 МИЛИОНИ ЕВРА „Скоро секоја година, кај секоја култура цената на чинење на производство на даден производ на дадена култура кај земјоделското производство е повисока отколку продажната цена, па затоа голем дел од земјоделските производители, односно граѓаните кои својата егзистенција ја бараат во земјоделството својот опстанок го бараат надвор од земјата или во останатите гранки во државата, се со цел да најдат решение за ...
сите 10 | | | веќе видена

Србија откажа уште еден натпревар со Косово, еден ден по откажувањето на ракометниот натпревар на женските јуниорки. Овој пат српската федерација за џудо одлучи дека нејзината натпреварувачка Ања Обрадовиќ, се повлекла од натпреварите со косовските џудистки. Борбата меѓу Лаура Фазлиу и Обрадовиќ требаше да се одржи во рамките на натпреварите на Европскиот куп во Сараево. По оваа одлука, Фазлиу ќе мора да се бори за медал.
сите 5 | | | веќе видена

Европското првенство во бокс во Таргу, Романија стартува утре за кога се очекува да се извршат постапките на мерењето и извлекување на жрепката за борбите. Македонија на ова првенство ја претставуваат Јасин Лама, Љуљзим Исмаили и Гоце Јаневски. Пред заминувањето во Романија, тренерот Фатон Салиху оцени дека боксерите се подготвени за овој турнир. “Боксерите се добро подготвени. Завршната фаза на подготовките ја одржавме заедно со Албанија во Скадар. Се обидовме да го надополниме тоа што ни недостасуваше, односно спарингот меѓу боксерите“, рече Фатон Салиху, тренер на Македонија во бокс. Според Салиху, за тројцата боксери од Македонија хендикеп е тоа што немаат искуство за вакви натпреварувања. “Имаме мало искуство на европските првенства. Македонија 6 години не учествувала на европско или светско првенство и се надевам дека ова ќе биде почеток. Евентуална победа од нас ќе биде успех. Се надеваме дека ќе го поминеме првото коло со една победа, па и тоа ќе биде успех“, додава Салиху. И Албанија и Македонија на ...
сите 3 | | | веќе видена

Назначувања на нови функции со наредби на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски без огласи за работни места, обвинува Независниот синдикат на полицијата. Оттаму тврдат дека оваа пракса е присутна во поголем дел од министерството. Антонио Санев – вработен во граничната полиција – север како аналитичар, вели дека воочил повреда на Законот за внатрешни работи – вработените немаат соодветно образование, а има случаи и кога лица со средно образование се назначуваат за началници. Конкретно за овој случај, Санев испратил претставка до внатрешната контрола од каде вели дека констатирале оти определено лице не ги исполнувало условите. „Замислете наместо да преземат постапки зошто лицето континуирано и од претходната гарнитура е назначено прво за виш советник, па за самостоен советник, па сега началник, внатрешна контрола ме известува дека по извршени проверки лицето обавува работо место врз основа на писмена наредба на министерот за внатрешни работи. Ова е врв што се случува во МВР. Одделот за внатрешна ...
сите 32 | | | веќе видена

Како Македонија, така и Грција, мора да попуштаат од своите позиции со цел да се дојде до решение на повеќегодишниот проблем околу името, вели во разговор за емисијата “360 степени” на Алсат, вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шеќеринска. На прашањето од каде доаѓа оптимизмот кога грчката страна инсистира на сложено има, споени зборови, без можност за превод, но и уставни промени, што е неприфатливо за македонската страна, Шекеринска одговара: Од друга страна, професорот Лазар Лазаров вели дека е нормално барањата на страните да бидат големи, бидејќи имаат за цел со максимални барања да добијат повеќе. Сепак, според него, страните треба да ги кажат црвени линии само меѓусебно за време на тајни преговори. Лазарев позитивно ја цени посетата на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во Скопје. Тој е оптимист дека прашањето ќе се заокружи до јуни, бидејќи верува во искреноста на двете влади за решавање на спорот. Според него, за македонската страна има повеќе прифатливи предлози како што се ...
сите 229 | | | веќе видена

Како Македонија, така и Грција, мора да попуштаат од своите позиции со цел да се дојде до решение на повеќегодишниот проблем околу името, вели во разговор за емисијата “360 степени” на Алсат, вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шеќеринска. Од друга страна, професорот Лазар Лазаров вели дека е нормално барањата на страните да бидат големи, бидејќи имаат за цел со максимални барања да добијат повеќе. Сепак, според него, страните треба да ги кажат црвени линии само меѓусебно за време на тајни преговори. Лазарев позитивно ја цени посетата на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во Скопје. Тој е оптимист дека прашањето ќе се заокружи до јуни, бидејќи верува во искреноста на двете влади за решавање на спорот. Според него, за македонската страна има повеќе прифатливи предлози како што се Вардарска Македонија, Република Македонија (Скопје), па дури и предлози кои во моментов не се наоѓаат во преговарачката маса како “Слободна Македонија”, “Независна Македонија”. При дводневната посета на Скопје, ...
сите 7 | | | веќе видена

Две лица загинаа, меѓу нив и еден полицаец во експлозија предизвикана од бомба поставена под автомобил во Александрија во Египет. Четворица други полицајци се повредени од експлозијата, која најверојатно била насочена кон главната полиција за безбедност во Александрија, објави Министерството за внатрешни работи. Експлозијата се случува на само неколку дена пред претседателските избори во Египет, каде што се очекува претседателот Абдел-Фатах ал-Сиси да биде реизбран. Ниту една група засега не ја презеде одговорноста за нападот.
сите 5 | | | веќе видена

Земјотрес со интензитет од 6,8 степени по Рихтеровата скала го погоди денеска подрачјето на околу 180 километри од местото Рабаул на островот Нова Британија, кој припаѓа на Папуа Нова Гвинеја. Според Геолошкиот институт на САД, земјотресот е регистриран на длабочина од 60 километри. Тихоокенаскиот центар за предупредување за цунами наведе дека нема опасност од цунами.
сите 35 | | | веќе видена

Претседателот на САД Доналд Трамп издаде наредба, со која забранува транссексуалци да служат во армијата, освен „при ограничени околности”. Да се ​​задржат војници со историја или дијагноза „полова дисфорија”, кои можат да имаат потреба од значителна медицинска терапија, е „значителен ризик за ефикасноста на војската”, посочи Белата куќа. Поимот „полова дисфорија” се користи за означување на чувството за недостиг на синхронизација помеѓу половиот идентитет и надворешниот изглед. Трамп го изненади минатата година раководството на Пентагон со најавата дека ќе го отфрли планот на својот претходник Барак Обама да се овозможи на транссексуалци да служат во армијата.
сите 17 | | | веќе видена

Охриѓанец вчера ја искршил покривката од ќерамиди на Турбе-гробот на непознат муслимански светец спроти Хајдар Пашината џамија во Охрид. Од МВР соопштија дека во Полициската станица Охрид од граѓанин било пријавено дека непознато лице врши оштетување верски објект-гроб на улица „Гоце Делчев“ спроти Хајдар Пашина џамија. Од извршениот увид било утврдено дека околу 15:50 часот непознатиот сторител ја искршил покривката од ќерамиди на Турбе, по што побегнал. Од преземените мерки било утврдено дека сторител на делото е Е.Ш.(38) од Охрид. Тој бил пронајден, лишен од слобода и задржан во Полициската станица Охрид за понатамошна постапка.
сите 31 | | | веќе видена

Во обид за грабеж, 16-годишно момче со тврд предмет било прободено во десната нога. Напаѓачите прво му побарале пари, а потоа му нанеле убодна рана. Момчето било згрижено на клиниките во Скопје. Како што соопшти МВР, вчера во 17:55 часот во Единицата за информации и команда Скопје било пријавено од страна на Ургентниот центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“ дека кај нив е донесено повредено 16-годишно момче од Скопје. Околу 15:30 часот, додека малолетникот се движел по улицата „Анастас Митрев“ бил пресретнат од неколку непознати лица кои му побарале пари. Откако им кажал дека нема пари, тие го турнале и со тврд остар предмет му нанеле убодна рана во десната нога. МВР презема мерки за пронаоѓање на напаѓачите и за целосно расчистување на случајот.
сите 73 | | | веќе видена

Грчките телевизии „Скај“ и „Антена“ објавија дека шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во разговор со грчките новинари рекол оти по средбите во Виена можеби ќе ја посети Атина и изразил желба дека сака да се запознае со Панос Каменос. Како што јави дописникот на МИА од Атина, новинарите, кои заедно со грчката делегација пристигнаа во Скопје, коментираат дека посетата на Коѕијас поминала во добра и пријателска клима и оти постои хемија меѓу двајцата министри и волја за решение, но дека разликите остануваат непроменети, а се однесуваат на Уставот и формулацијата на името. – Двајцата министри од четвртокот вечерта поминаа шест часа заедно, отворајќи ги сите прашања. За сега се чини дека не се направија многу чекори напред, напротив, излезе нов проблем, како што сфативме од господинот Димитров, а тоа е името. Сака да биде со 2 збора и да биде преведено на англиски јазик. Второто големо прашање е Уставот. Не само промена на иредентистичките точки, туку и во однос на опсегот на употреба на името. ...
сите 318 | | | веќе видена

Финската полиција добила барање од шпанските власти за екстрадиција на поранешниот регионален премиер на Каталонија Карлес Пуџдмон, кој во последниве неколку дена е на територија на Финска, беше соопштено утрово на официјалната веб-страница на шпанското МВР. „Шпанија побара да биде екстрадиран нејзин граѓанин, кој во моментов е во Финска. Полицијата го извести за тоа обвинителството и почна размена на информации со шпанските власти”, се наведува во текстот. Вчера беше соопштено дека шпанскиот Врховен суд издал меѓународна потерница за Пуџдемон и неколкумина негови соработници, кои не се јавија на судските рочишта, а кои се во Белгија, Шкотска и Швајцарија.
сите 101 | | | веќе видена

Кина денеска ги предупреди САД дека е „подготвена и способна да ги заштити своите национални интереси” при евентуална трговска војна, јави ДПА. Кинескиот вицепремиер Лиу Хи разговарал по телефон со американскиот министер за финансии Стивен Мнучин утрово информираше кинеската новинска агенција Синхуа. Лиу изјави дека специјалната седуммесечна истрага што Вашингтон ја спроведува против кинеските трговски практики ги крши правилата на светската трговија. – Кина е подготвена и способна да ги брани своите национални интереси и се надева дека двете страни ќе останат разумни, рече кинескиот вицепремиер. САД, претходно оваа недела, најавија планови да наметнат давачки на широк спектар за кинески производи поради наводните прекршувања на режимот на интелектуалната сопственост и антиконкурентски практики од кинеска страна. Пекинг вчера одговори со листа на американски увозни стоки, вклучувајќи свинско месо, јаболка и челични цевки, во вредност од три милијарди долари, кои можат да бидат оданочени, како контра-мерка.
сите 29 | | | веќе видена

next