Врховниот суд на Република Македонија најверојатно утре ќе донесе одлука за притворите на пратениците и другите осомничени за настаните во Собранието на РМ од 27 април минатата година. – Судот не доцни со решение, туку се работи за сложен предмет за кој не може да очекувате да има брза одлука. Предметот е во Судот помалку време отколку што беше во Обвинителството. Одлука најверојатно ќе има утре, вели претседателот на Врховен Јово Вангеловски во изјава за Телевизија 24. Рокот од 48 часа за донесување на решението по однос на жалбите на притворените истече во четвртокот. Осомничени за настаните од 27 април се 35 лица, меѓу кои пратеници, организатори на протестот и вработени во МВР. Тие според обвинението се осомничени за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на државата.
сите 265 | | | веќе видена

Едно лице загина во сообраќајната несреќа, што се случи денеска во 15:15 часот на магистралниот пат Куманово-Крива Паланка, кај село Војник, соопшти полицијата. Несреќата се случила меѓу патничко моторно возило алфа ромео управувано од Н.С, роден 1991 од село Марино скопје и товарно моторно возило сканија управувано од Д.А. роден 1975 од Скопје. На местото на несреќата починал 27 годишниот НС.
сите 172 | | | веќе видена

Жителите на источните делови на Европа денеска ги изненади феноменот – портокалов снег. Фотографии од снегот со необична боја на социјалните мрежи споделија граѓаните на Русија, Белорусија, Украина, Романија и Молдавија. Метеоролозите објаснуваат дека овој феномен е предизвикан од комбинацијата на снег, дожд и песок донесен од Сахара, каде имаше пустински бури.
сите 7 | | | веќе видена

Илјадници демонстранти со каталонски знамиња излегоа на улиците на Барселона по апсењето во Германија на поранешниот каталонски лидер Карлес Пуџдемон, баран од шпанското правосудство. На повик на една радикална сепаратистичка група – Комитети за заштита на републиката, демонстрантите се собраа на Лас Рамблас, познатиот булевар во центарот на Барселона, извикувајќи „Слобода за политичките затвореници” и „Пуџдемон е нашиот претседател”. Тие се упатија кон зградата на делегацијата на Европската комисија во каталонската престолнина.
сите 66 | | | веќе видена

Во седиштето на владејачката партија СДСМ започна состанок на Централниот одбор на кој се очекува да биде усвоен финансискиот извештај на партијата од минатата година. Неофицијално на состанокот претседателот на партијата и премиер Зоран Заев меѓу другото ќе информира и за реконструкцијата на Владата како и за проширување на владината коалиција. На состанокот ќе се расправа и за динамиката на процесот за решавање на спорот со Грција околу името.
сите 40 | | | веќе видена

Германската полиција го уапси денеска поранешниот каталонски лидер Карлес Пуџдемон на територијата на провинцијата Шлезвиг-Холштајн, баран од шпанската полиција под обвинение за поттикнување на бунт. Обвинителството ќе одлучи за неговата екстрадиција, изјави портпаролот на полицијата. Пуџдемон бил уапсен на автопатот број 7, во близина на границата со Данска, додека патувал со автомобил на југ, на пат од Финска кон Белгија. Тој во моментов е во полициска станица и неговата правна заштита е веќе во тек, посочи полицијата. Основа за негово притворање во Германија е Европски налог за апсење. Таквата наредба ја издава земја на ЕУ и важи за сите други члеnки на Унијата. Одделни земји сепак имаат можност да го одбијат барањето за екстрадиција, доколку, на пример, делото за кое се товари не е кривично дело и во двете земји. Вообичаено, одлуката за апсење и екстрадиција се носи следниот ден по апсењето. Списанието „Фокус” наведува дека по целиот пат од Финска, каде беше на 22 и 23 март, Пуџдемон бил следен од ...
сите 67 | | | веќе видена

Европарламентарката од Хрватска, Маријана Петир упати критика до Европска унија за оставањето на Македонија на милост и немилост на Грција. – Пред се сметам дека Република Македонија никогаш не требаше да биде доведена во ваква ситуација и ЕУ тука има свој дел од одговорноста, бидејќи по прашањето на Македонија ги покажа сопствената неверодостојност и двојните стандарди и буквално и препушти на Грција да се изживува врз Македонија, вели Петир во интервју за хрватскиот портал „Народ.хр“. Нагласува дека Македонија одамна била подготвена за отворање на преговори и додава дека земјата била поподготвена за влез во ЕУ отколку што биле некои земји кога влегувале во Унијата. Петир веќе неколку пати до сега со видео пораки порача дека Македонија има едно име и не треба да го менува, а сега повторно стои на тој став. Таа вели дека грчкиот народ протестира, бидејќи не само што не прифаќаат Македонија да се вика Македонија, туку не сакаат во името на државата да се спомнува каков било збор кој во својот корен го има ...
сите 4 | | | веќе видена

По три слободни денови, Шкендија им се врати на тренинзите, зголемувајќи го темпото на подготовките во продолжение на првенството. Тренерот Ќатип Османи одлучи да одржува по две тренинг сесии за да ја одржи формата за понатамошни позитивни резултати. Освен репрезентативците Висар Муслиу, Марјан Радески и повредениот Ферхан Хасани, другите му беа на располагање. Следниот натпревар на Шкендија ќе биде на гостински терен против Скопје, кој не признава пораз во пролетната сезона. Во меѓувреме, со исто темпо, оставајќи го зад себе поразот против Скопје, тимот на Шкупи под раководство на Зекирја Рамадани, продолжи со подготовките за следниот натпревар против Ренова на 29 март. Ермедин Адеми смета дека паузата за пријателските натпревари на репрезентацијата била максимално искористена. „Оваа пауза е добредојдена. Работевме добро и со оваа работа ќе постигнеме позитивен резултат против Ренова. Искрено да ви кажам, против Ренова секогаш играме добро и се надеваме дека ќе извлечеме максимален резултат“, рече Ермедин ...
сите 4 | | | веќе видена

Претседателот Иванов го држи во заложништво Законот за јазиците. И покрај тоа што од неговиот кабинет молчат, ставот на Иванов е завршена работа, односно нема да стави потпис на законот. ВМРО-ДПМНЕ и денеска го повторија ставот – велат законот е неуставен. Според нив, законот ќе предизвика институционален хаос и државата ќе ја чини многу пари. Од друга страна, коалициските партнери Заев и Ахмети го бранат законот нагласувајќи дека тој бил донесен согласно деловникот за работа на Парламентот и оти не го крши Уставот. „Законот за јазиците е изгласан. Прашање на денови е кога ќе стапи во сила. Иванов има уставна обврска да го потпише и не треба да се двоуми затоа што на ќе помогне да се затвори едно важно поглавје од Охридскиот договор“, оценува Ахмети. Познавачи на Уставот веќе коментираа дека Иванов порано или подоцна ќе одговара за кршење на Уставот. Бесијан Лека
сите 81 | | | веќе видена

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, го информирал премиерот Алексис Ципрас за неговата посета на Скопје и средбите со државните челници. Грчките медиуми јавуваат дека Коѕијас му рекол на Ципрас дека има добар напредок и добра клима во Скопје, но оти разликите остануваат кај уставните промени. Во оваа ситуација, хрватската европратеничка, Маријана Петир, вели дека ќе дојде до дестабилизација ако притисокот врз Македонија продолжува. Таа го критикува инсистирањето на Грција за уставните измени. Според Петир, дури и ако Македонија прифати да го промени Уставот, Грција потоа ќе бара уште повеќе. „Ако продолжи притисокот врз Македонија ќе има дестабилизација на регионот. Мислам дека Македонија никогаш не требаше да биде донесена до оваа позиција, а тука дел од одговорноста има и ЕУ бидејќи во македонскиот случај покажа двојни стандарди и дозволи Грција да ја искористи и злоупотреби Македонија“, вели Маријана Петир, Пратеничка во Европскиот Парламент. Но и покрај разликите меѓу партиите, ...
сите 347 | | | веќе видена

Сите студии за реките и речните сливови покажуваат енормно загадување на водите низ Македонија, вели професорот на Природно математичкиот факултет, Трајче Стафилов во интервју за Радио слободна Европа. Пестиците и тешките метали се најголема причина за нивното загадување. Во регионите каде има големо загадување со тешки метали, има загадување и на воздхухот, но и на храната, вели Стафилов. „Имаме загадување и на храната. Ние извршивме детално истражување во Велес и во неговата околина, од поголем број на бавчи зедовме над 40 различни примероци од зеленчук и во сите утврдивме дека концентрацијата на кадмиум и олово е над максимално дозволената по нашите правилници, но таа сè уште се конзумира, не е забранета за конзумација. Претпоставувам дека надлежните ќе се зафатат со решавање на тој проблем, бидејќи е недопустиво кога знаеме дека имаме контаминирана храна, таа да се конзумира и денес“, вели Стефилов.
сите 2 | | | веќе видена

Долгоочекуваната ревитализација на Старата скопска чаршија повторно се актуелизира, но никако да добие епилог и по една деценија промоции и ветувања. Деновиве општина Чаир доби нов грант од Светската Банка од 820 илјада евра за истата цел – ревитализација на Чаршијата односно како што велат од општината, за подобрување на нејзините капацитети и туристичките вредности. Слично како и порано и овој пат се предвидува санирање на калдрмата на главните улици низ Чаршијата, реконструкција на витрините на продавниците и регулирање на осветлувањето и сигнализацијата. „Освен ова, предвидено е да се прави виртуализација на Старата чаршија односно да се инсталираат статични компјутери каде ќе има посебна апликација која ќе врши опис и идентификација на културните споменици во Старата чаршија. Овој проект нема никаква врска со претходните проекти кои беа преземени од Министерството за економија. При работењето секогаш има пропусти, па со овој проект се предвидува да се покријат и евентуалните пропусти од претходната ...
сите 24 | | | веќе видена

34 споменици од проектот “Скопје 2014” почнаа да се амортизираат и уништуваат. Меѓу нив и најскапиот, односно споменикот на Воинот на коњ кој чинеше 8,2 милиони евра. За нивно одржување, Градот Скопје годишно троши по 50 илјади евра. Обврската за одржување две години ја има компанијата Бетон. Последниот договор истекува годинава. Граѓаните со кои зборувавме оценуваат дека парите што се користат за одржување на спомениците, би било подобро да се преориентираат за други потреби. „Се нема. Нема ни за храна, а не за одржување на спомениците. Се гледа дека народот е потонат во сиромаштија. Да, тие треба да одат кај третата класа, тоа е најдобро“, вели еден граѓанин. Надлежностите за одржување на овие споменици, Град Скопје од општината Центар ги доби во 2014 година, а нивното чистење, санирање и конзервирање се врши два пати годишно. Валмира Зендели
сите 3 | | | веќе видена

Лабораториските анализи на крвта се важни за дијагнозата на пациентите, но само кога се точни. Имено, многу граѓани се жалат на работата на лабораториите, воглавно приватните, за издавање неточни резултати при контрола на крвта. Еден граѓанин ни раскажа дека му се случило во текот на денот да направи анализа на крвта во две различни лаборатории и да добие различни резултати. За да го истражиме ова, нашата екипа го стори истото. Извадивме крв за анализа во две многу блиски лаборатории. Крвта беше на нашиот репортер во временска разлика од само неколку минути, но резултатите од лабораториите беа различни. Почнувајќи од анализите на имунитетниот систем, ензимите, шеќерот и леукоцитите, сите имаа различни резултати. Лекарите кои го контактиравме беа збунети и не знаеја на која крвна слика да се потпрат за да состават дијагноза. Од Државниот здравствен инспекторат велат дека зависи во какви услови биле направени анализите, во кој временски период биле направени, какви реагенси користел лаборантот и со какви ...
сите 3 | | | веќе видена

Сојузот на медицински сестри на Македонија бара посебен закон со кој ќе се дефинираат и заштитат нивните права. Во отсуство на законска регулатива, тие се соочуваат со големи проблеми. Најпроблематична е ситуацијата со медицинските сестри кои се ангажирани во приватни амбуланти, но кои функционираат под покривот на некој јавен здравствен дом. Во случај на раскинување на договорот, медицинските сестри со десетина години стаж, потоа остануваат на улица и не можат да се вратат во јавниот сектор. Преку закон тие бараат да им се овозможи да може да се вратат. Сојузот на медицински сестри бара да бидат дел и од процесот за формирање на програми и наставни предмети за медицински сестри, како и да бидат директно вклучени во наставниот процес, а не како што е досега, да бидат само инструктори или надворешни наставници. Формирањето на Комора за медицински сестри би било соодветно правно лице за застапување на нивните интереси, оценуваат медицинските сестри. Во нивниот Сојуз има шест здруженија од целата земја со над ...
сите 11 | | | веќе видена

На само два месеци до почетокот на туристичката сезона локалните власти во Охрид и Струга се уште тактизираат со објавувањето на огласите за концесионирање на плажите. Во Охрид, на најголем дел веќе им се истечени договорите, додека во Струга сегашните концесионери на тоа чекаат веќе две години. Велат дека се наоѓаат во незавидна состојба, не можејќи да инвестираат. Иако претходната локална власт на чело со Зијадин Села најави отстранување на сите објекти на плажите, тоа не се случи, бидејки тогашната власт на централно ниво на ДУИ и ВМРО ДПМНЕ со измените на законот за градење го оневозможи тоа. „Мислам дека треба да се реши проблемот и да се објави оглас што побрзо, за да знаеме ние што да правиме, дали да инвестираме бидејки тоа е во интерес и на градот. Треба општината да донесе и некои мерки малку поостри да се знае до каде може да се оди. Бараме и концесијата да биде на малку подолго време, не на пет години“, рече Маир Мифтари – концесионер на плажа во Струга. Од општина Струга велат дека за сега нема ...
сите 2 | | | веќе видена

Од утре ќе се интензивираат разговорите помеѓу СДСМ и ДУИ околу најавеното проветрување во владата. Детали за реконструкцијата и можната размена на ресори помеѓу коалиционите партнери во Владата засега се на база на шпекулации кои не ги потврдуваат централите на Бихачка и во Мала Речица. Сепак, пред Централниот одбор на СДСМ вечерва е и реконструкција на владиниот кабинет. Промените во министерскиот тим кон средината на месецов веќе ги најави и лично премиерот Зоран Заев. Освен кадровски измени, тој посочи дека во тек се разговори за проширување на парламентарното мнозинство со оние пратеници кои ќе го прифатат нивниот концепт. „Реконструкцијата на Владата пред сè ќе биде предводена и ресорите во евентуалните промени, согласно договорите со политичките партии и пратениците коишто ќе ја прифатат програмата на владата и влез во парламентарното мнозинство“, велеше Заев. Пред и официјално да падне одлука кои министри ќе ја напуштат Илинденска 2, оставка поднесе министерот за правда Билен Салији од ДУИ, иако таа ...
сите 59 | | | веќе видена

За задоволување на основните потреби месечно на едно просечно четиричлено семејство во Македонија му требаат 32.383 денари. Според податоците на Македонската синдикална организација, просечната плата во земјава е околу 23 илјади денари, така што, за остварување на основните потреби, на едно семејство од четири члена му недостасуваат уште околу 10 илјади денари. Во направените пресметки, во предвид се земаат храната и пијалоците со 13.395 денари, транспортот 2.349 денари, личната хигиена 927 денари, домашната хигиена 1.364 денари, комуналните и домашните трошоци 10.476 денари и купувањето некое парче облека за сите за вкупно 2.122 денари. Најмалку пари, ако воопшто останат одат за културни активности и за лекување. Синдикална кошничка – 32.383 денари за четиричлено семејство Храна и пијалоци 13.395 денари Трошоци за комунални дејности 10.476 денари Лична хигиена 927 денари Домашна хигиена 1.364 денари Транспорт 2.349 денари Облека 2.122 денари Граѓани со кои зборувавме ни рекоа дека често пати не можат да ги ...
сите 5 | | | веќе видена

Владата бара нискобуџетни компании кои ќе понудат евтини летови. Според извори од Министерството за транспорт и врски, предност за добивање на државна субвенција ќе имаат компаниите кои ќе понудат нови дестинации и линии кои би сообраќале од охридскиот аеродром Свети Апостол Павле. Од Владата велат дека Охридскиот аеродром во иднина треба да ги зголеми капацитетите и ќе се промовира како аеродром со атрактивни авио – линии за мали пари. „Интенцијата е Охридскиот аеродром да се зголеми со број на нискобуџетни компании и се со цел со поврзувањето да видат бенефит македонските граѓани“, рече Горан Сугарески – министер за транспорт и врски. Информацијата за оваа новина е веќе готова и се чека само да добие зелено светло од Владата. Министерот Сугарески вели дека до крајот на април треба да се има и првични сознанија кои сè компании би биле во игра за добивање на државни субвенции за евтини летови. Досега во земјава тоа го нудеше „ВИЗ ЕР“. Тие имаа обврска од Охридскиот аеродром да има барем една таква ...
сите 4 | | | веќе видена

Јужнокорејската Крајбрежна стража соопшти дека успешно ја спровела акција за спасување на сите 162 патници и членови на екипажот на траектот, што денеска удри во подводна карпа во близина на југозападниот брег на Јужна Кореја. Во соопштението се наведува дека при акцијата се спасени сите 158 патници и петмината членови на екипажот на траектот. При спроведувањето на операцијата, полесно биле повредени шест лица. Инцидентот се случил кога траектот свртил од превидената треакторија на движење за да избегне судар со рибарски чамец, по што удрил во подводната карпа. Во првичното соопштение на Крајбрежната стража беше наведено дека на траектот има 193 и дека шансите за ниво спасување „се добри“. затоа што нема показатели оти во пловилото влегува вода. Во спасувачката акција биле вклучени четири брода на Крајбрежната стража и повеќе цивилни пловила кои се нашле во близина. Во истиот реон во 2014 година потона јужнокорејски траект, при што загинаа над 300 лица, од кои повеќето ученици кои беа на екскурзија.
сите 8 | | | веќе видена

next