За три години сите компании во светот треба да го заменат актуелниот стандард за заштита при работа ОХСАС 18001 со новиот, понапреден ИСО 45001. Но, во ...
сите 12 | | | веќе видена

Со Буџетот за 2019 година се намалува буџетскиот дефицит, односно јазот помеѓу буџетските приходи и расходи. Буџетскиот дефицит за следната година е проектиран ...
сите 171 | | | веќе видена

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) во косовското Собрание, Авдулах Хоти смета дека недостигот од нови признавања на ...
сите 52 | | | веќе видена

Синоќа околу 19 часот, на зелениот граничен појас во близина на граничниот премин Ќафасан, граничната полиција Регионален центар Запад, пронајде и одзеде две ...
сите 80 | | | веќе видена

Косовскиот претседател Хашим Тачи вели дека противниците на мирот го попречуваат постигнувањето мировен договор меѓу Косово и Србија, бидејќи се свесни дека ...
сите 85 | | | веќе видена

Заменик Претседателот на Владата, задолжен за Европски прашања Бујар Османи, во рамки на својата работна посета на Брисел, оствари неформален брифинг со ...
сите 81 | | | веќе видена

Во атарот на селото Норово завчера избувнал шумски пожар во кој горело стрниште, нискостеблеста дабова и борова шума.Од страна на екипа на Територијална ...
сите 40 | | | веќе видена

За време на трка на падините на Водно, возач на „југо“ удрил во ѕид, по што повредил две лица. Според полицијата, несреќата се случила вчера околу 11,45 часот. ...
сите 31 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов во синоќешното обраќање на Парискиот мировен форум зборуваше за Школата за млади лидери што се организира девет години по негова ...
сите 17 | | | веќе видена

Изминатиот викенд на подрачјето на СВР Тетово и СВР Штип беа спроведени засилени акциски контроли за возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол.На ...
сите 75 | | | веќе видена

Во Украина во летен камп, основан од една од радикалните националистички групи, деца, од кои некои имаат осум години, учат да користат автоматска пушка и како ...
сите 18 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Брисел имаат средба на која ќе разговараат за владеењето на правото во земјите членки, буџетот на ЕУ и за ...
сите 60 | | | веќе видена

Во текот на изминатиот викенд, на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје се случиле 31 сообраќајна незгода од кои три со тешки телесни повреди, 11 ...
сите 75 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице на возраст од 44 години, поради постоење основано сомневање дека ...
сите 101 | | | веќе видена

next