Раководството на АД „Електрани на Македонија“ целокупната тендерска документација како комерцијална така и техничка ќе ја стави на увид на јавноста, рече ...
сите 56 | | | прочитана: 3910 | веќе видена

Регулаторната Комисија за енергетика пред две недели ја донесе одлуката за нова цена на нафтените деривати. Според одлуката бензините поевтинија за 1,5 денари, ...
сите 45 | | | прочитана: 2584 | веќе видена

Од почетокот на јули Министерството за финансии ќе почне со објавување детални извештаи за јавните финансии што ќе значи транспарентност во трошењето на парите ...
сите 36 | | | прочитана: 940 | веќе видена

Бизнисмените од Македонија во соработка со нивните грчки партнери побараа да се воведе директна авио линија Скопје-Атина со цел да им се помогне при нивните ...
сите 20 | | | прочитана: 889 | веќе видена

Во вторник идната недела се очекува да продолжи исплатата на субвенциите од 2016 година. Сите пречки за реализација на преостанатите 25 милиони евра за 24.000 ...
сите 21 | | | прочитана: 685 | веќе видена

Највисоки плати земаат вработените во скопскиот регион. Ова може да се заклучи од податоците објавени во публикацијата Регионите во Македонија, на Државниот ...
сите 32 | | | прочитана: 639 | веќе видена

Медиумите под контрола на Заев сѐ повеќе ги покажуваат своите двојни аршини кога станува збор за известување за ВМРО-ДПМНЕ како власт и известување за СДСМ ...
сите 21 | | | прочитана: 412 | веќе видена

Има можности да се зголеми минималната плата на 12 илјади денари уште со овој ребаланс на буџетот, сметаат експертите, но предупредуваат дека Владата мора да ...
сите 25 | | | прочитана: 392 | веќе видена

Продажбата преку интернет во Македонија е во зачеток бидејќи кај граѓаните постои страв дека ќе им бидат злоупотребени податоците од кредитната картичка, ...
сите 32 | | | прочитана: 375 | веќе видена

Работните места на најмалку 1.500 градежници се загрозени бидејќи власта ги стопира активностите на автопатските делници Кичево – Охрид и Миладиновци – Штип. ...
сите 8 | | | прочитана: 286 | веќе видена

Како „Халк банка“ влезе во големата банкарска петорка? Силен раст на кредитните пласмани за 13,5 отсто, нето приходи од камати од 20,5 милиони евра, добивка од ...
сите 12 | | | прочитана: 231 | веќе видена

Непречен откуп и дистрибуција на земјоделските производи ветуваат од ресорното министерство по средбата со производителите и откупувачите. Утврдено е дека ...
сите 6 | | | веќе видена

Бизнисмени од Блискиот Исток ја избраа Македонија како можна земја за реализација на инвестиции во енергетиката, минералните суровини, туризмот, малите и ...
сите 17 | | | веќе видена

next