Жената која беше спасена откако се фрли од мостот Вестминстер во реката Темза била во посета на нејзиниот свршеник во Лондон, а по повод неговиот роденден. ...
сите 242 | | | прочитана: 19862 | веќе видена

Илјадници лица, меѓу кои и православни свештеници, маршираа денеска во Букурешт и во останатите градови во земјата за да го изразат својот став против ...
сите 17 | | | прочитана: 5477 | веќе видена

Британската полиција објави дека не пронашла докази дека Калид Масуд, извршител на минатонеделниот напад врз британскиот парламент во кој загинаа четворица ...
сите 57 | | | прочитана: 5163 | веќе видена

Идентификувана е и третата жртва во вчерашниот терористички напад на Лондон, во кој напаѓачот со автомобил удирал пешаци на “Вестминстерскиот мост”, избодел ...
сите 10 | | | прочитана: 4341 | веќе видена

Руската државна банка „Внешекономбанк“, што е подложена на санкции од САД поради анексијата на Русија во Украина, соопшти синоќа дека нејзиниот извршен ...
сите 96 | | | прочитана: 1796 | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп ѝ дал сметка од 374 милијарди долари на германската канцеларка Ангела Меркел - сума која тој смета дека Германија е должна ...
сите 68 | | | прочитана: 1074 | веќе видена

– Британската Влада ја смета националната безбедност ширум Обединетото Кралство за врвен приоритет. Операциските обуки како оваа ќе имаат значајна улога во ...
сите 63 | | | прочитана: 955 | веќе видена

На втората годишнина од падот на авионот на германската воздухопловна компанија „Germangwings“ во француските Алпи, таткото на копилотот во петокот решително ...
сите 9 | | | прочитана: 847 | веќе видена

САД и Велика Британија ја повикаа Русија да ги ослободи граѓаните, кои беа уапсени во неделата за време на големите антивладини протести, јави ТАСС. ...
сите 95 | | | прочитана: 553 | веќе видена

Јулија Петерсон од Алабама и нејзината осумгодишна ќеркичка Елизабета, загинале во растојание од половина час, во два одвоени судари. Светските медиуми ...
сите 6 | | | прочитана: 511 | веќе видена

На социјалните мрежи се појавија фотографии и видеа снимени по нападот на терористите-џихадисти врз военит логор-град во Чеченија. Претходно терористи се ...
сите 70 | | | прочитана: 441 | веќе видена

Британскиот пратеник Тобајас Елвуд кој се обиде да го спаси повредениот полицаец во нападот кај Парламентот, е унапреден во советник на кралицата Елизабета ...
сите 15 | | | прочитана: 344 | веќе видена

Споровите на одредени западни земји со Турција почнаа негативно да се одразуваат на НАТО и на неговите партнери што не се членки бидејќи Анкара ги блокира сите ...
сите 61 | | | прочитана: 300 | веќе видена

Кога нешто е лошо веднаш се обвинува Европа Европската Унија треба да зборува за надежите и плановите на луѓето за утре ако Европа сака да го избегне ужасниот ...
сите 45 | | | прочитана: 260 | веќе видена

Најмалку две лица се убиени, а над 15 се ранети во повеќе оружени напади што викендов се случија во повеќе градови во САД. Американската полиција соопшти дека ...
сите 63 | | | прочитана: 246 | веќе видена

next