Папата Франциско предупреди дека „голем дел од човештвото“ ќе биде уништено доколку ескалираат тензиите со Северна Кореја, додавајќи дека ОН треба да преземат ...
сите 216 | | | прочитана: 5574 | веќе видена

Најголемите медиуми во САД ги нарече креатори на лажни вести, удри по грбот на својот претходник Обама, а својата работа како Претседател на државата ја оцени ...
сите 77 | | | прочитана: 1879 | веќе видена

Националниот Фронт и неговата кандидатка за претседател на Франција успеа за првпат да склучи изборен сојуз со друг претседателски кандидат кој доаѓа од ...
сите 96 | | | прочитана: 1208 | веќе видена

Ислам Митат од Мароко сакала да го запознае човекот на својот живот. Кога преку интернет го запознала Ахмед Калил, Авганистанец и британски државјанин, мислела ...
сите 4 | | | прочитана: 675 | веќе видена

И Канада почнува проект со кој им дава „основен приход на сите“ Пилот проект ќе покрене првиот канадски град Онтарио и ќе трае три години. Планот е 4 000 луѓе ...
сите 5 | | | прочитана: 638 | веќе видена

Уметниците од францускиот сатиричен весник “Шарл Ебдо” се пошегуваа со кандидатот за претседател на Франција Емануел Макрон и неговата сопруга Бриџит. ...
сите 11 | | | прочитана: 632 | веќе видена

– Заменикот претседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс ја предупреди денеска Унгарија дека против неа можат да бидат поднесени уште три казнени ...
сите 19 | | | прочитана: 395 | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп ја назначи неговата најстара ќерка Иванка за советник и не се одвојува од неа. Минатата недела, Иванка беше домаќин на ...
сите 30 | | | прочитана: 366 | веќе видена

Сеул ја отфрли денеска можноста да плати за распоредувањето на скапиот американски противракетен штит на неговата територија, што е наменет за уништување на ...
сите 32 | | | прочитана: 324 | веќе видена

Лидерите на земјите членки на ЕУ, собрани денеска во Брисел на вонреден Самит, едногласно ја прифатија заедничката стратегија за преговорите со Велика ...
сите 106 | | | прочитана: 294 | веќе видена

Стотици приврзаници на опозицијата во Русија се собраа денеска на протест против претседателот Владимир Путин во Москва, иако настанот беше забранет. ...
сите 23 | | | прочитана: 214 | веќе видена

Турција може „во секој момент“ да изврши напад врз цели на Курдската работничка партија (ПКК) и сириските курдски Сили за заштита на народот во Сирија, изјави ...
сите 88 | | | прочитана: 182 | веќе видена

Претседателот на Групата на ЕНП во Европскиот парламент Манфред Вебер изјави дека унгарскиот премиер Виктор Орбан треба или да го прекине притисокот против ...
сите 43 | | | прочитана: 181 | веќе видена

Според мене, тој самостојно ќе донесе одлука, одговори Захарова, на прашањето дали Сноуден може да остане неопределено време во Русија. Поранешниот соработник ...
сите 29 | | | прочитана: 168 | веќе видена

next