Федерален судија во Хонолулу го продолжи на неопределено време стопирањето на спорната одлука на Трамп за забрана на влез во САД на граѓани од претежно ...
сите 108 | | | прочитана: 1837 | веќе видена

Рускиот претседател, Владимир Путин побара од војската и од безбедносните служби да ги заштитат руските интереси на Арктикот. „Природните извори кои се ...
сите 60 | | | прочитана: 382 | веќе видена

Дванаесет лица загинаа, а тројца беа повредени во судир меѓу минибус и камион во Тексас. 14 верници од Баптистичка црква се враќале со автобусот од тридневната ...
сите 26 | | | прочитана: 384 | веќе видена

Во Австралија денеска почна евакуацијата на илјадници лица кои живеат на островите во североисточниот дел на земјата, што беа зафатени од силниот циклон Деби. ...
сите 69 | | | прочитана: 345 | веќе видена

Мексиканци осмислиле облак од кој паѓа дожд од текила. Тоа е производ на туристичката заедница која има изложба во Берлин. Се очекува дека германските ...
сите 2 | | | веќе видена

Спасувачите и крајбрежната стража на Велика Британија трагаат по приватниот хеликоптер „Тјун Свкрл“, кој полета вчера од англискиот град Милтон Кинс за Даблин, ...
сите 17 | | | веќе видена

Германија ќе направи напори за време на преговорите за Брегзит да се гарантира дека излезот на Велика Британија од ЕУ ќе има што е можно најмал ефект врз ...
сите 44 | | | прочитана: 355 | веќе видена

Кандидатот на центарот за француски претседател Емануел Макрон е на пат кон победа во првиот круг од изборите кои се одржуваат следниот месец, како и во ...
сите 24 | | | прочитана: 170 | веќе видена

На Капитол хил во Вашингтон денеска дојде до пукотници кога непознат маж удрил со автомобил во полициско возило, а потоа се обидел да прегази неколку полицајци ...
сите 9 | | | веќе видена

Универзитетот соопшти дека легислативата предложена од десничарската влада на партијата Фидез, го прават неговото функционирање невозможно. Основачот на ЦЕУ, ...
сите 3 | | | веќе видена

Украинскиот претстедател Петро Порошенко се стреми да ги погребе Минските спогодби за надминување на конфликтот меѓу Киев и Донбас, префрлајќи ја одговорноста ...
сите 32 | | | прочитана: 160 | веќе видена

Европскиот парламент во предлог ставот што го зазема по повод за денешното отпочнување на процесот на излегување на Велика Британија од Европска унија наведе ...
сите 28 | | | прочитана: 358 | веќе видена

Неидентификувани лица го нападнале конзулатот на Полска во западниот украински град Лутск, при што се оштетени кровот и прозорците, јавија локалните медиуми. ...
сите 10 | | | веќе видена

Турскиот премиер Бинали Јилдирим прогласи крај на воената операција „еуфратски штит“ на турската војска во Сирија. Тој наведе дека ако во иднина се наложи нова ...
сите 34 | | | веќе видена

next