Помалиот брат на напаѓачот од Манчестер, Хашем Абеди е уапсен во Триполи под сомнеж за поврзаност со џихадистичката група Исламска држава, изјави портпаролот ...
сите 118 | | | прочитана: 9646 | веќе видена

Меѓу нив има родители кои отишле да ги пречекаат своите деца по завршувањето на концертот, а најмалата жртва има само осум години. Марцин и Агелика Клис ...
сите 75 | | | прочитана: 6560 | веќе видена

Британскиот премиер Тереза Меј објави синоќа дека нивото на закана е зголемено до „критично“ што означува голема веројатност за реализирање на терористички ...
сите 28 | | | прочитана: 618 | веќе видена

Средбата со папата Франциско беше „чест за цел живот“ и инспирација за стремеж кон мир во светот, изјави американскиот претседател Доналд Трамп.- Средбата со ...
сите 88 | | | прочитана: 1998 | веќе видена

Земјотрес со Рихтерова локална магнитуда 4.3 се случил денеска во 12.30 часот со епицентар во Албанија, 110 километри западно од Скопје. - Според досегашните ...
сите 94 | | | прочитана: 1549 | веќе видена

Апсењето се случиле во моментите пред кралицата Елизабета Втора да помине по патот, односно, како што пишуваат медиумите, 30 секунди претходно. Според некои од ...
сите 12 | | | веќе видена

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте денеска воведе воена состојба на островот Минданао, каде безбедносните сили се борат против екстремистите поврзани со ...
сите 18 | | | веќе видена

Околу 20 лица и натаму се во критична состојба по самоубиствениот бомбашки напад на концертот на Аријана Гранде во Манчестер. Околу 20 лица и натаму се во ...
сите 134 | | | прочитана: 7432 | веќе видена

НАТО ќе се приклучи кон коалицијата предводена од САД во борбата против Исламска држава, со што ќе биде задоволено едно од клучните барања на американскиот ...
сите 60 | | | прочитана: 644 | веќе видена

Бомбашот самоубиец кој во понеделникот ноќта на концерт во Манчестер уби 22 и рани 59 луѓе од претходно им бил познат на безбедносните служби и веројатно не ...
сите 85 | | | прочитана: 393 | веќе видена

По самоубиствениот бомбашки напад во Манчестер, британската влада го подигна степенот на тревога од тероризам од „сериозен“ на „критичен“. Во Манчестер пак им ...
сите 66 | | | прочитана: 8502 | веќе видена

Пет лица загинаа кога автомобил „Нисан-Микра“ се судри со камион со приколка, на британскиот автопат М6, во близната на градот Стоук, во централна Англија.Едно ...
сите 6 | | | веќе видена

Поделени и во духот и во верата: посетата на Трамп на папата Франциско во Ватикан претставува судир на два света. Едниот верува во моќта на парите, другиот во ...
сите 210 | | | прочитана: 3086 | веќе видена

Кина носи голема одговорност во однос на Северна Кореја, изјави германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел, по слетувањето во Пекинг, ...
сите 113 | | | прочитана: 528 | веќе видена

Турските власти издадоа наредба за апсење на 129 службеници на локалната власт во Анкара и на две министерства во рамки на истрагата против поддржувачите на ...
сите 13 | | | веќе видена

Во новата финансиска година САД планираат тројно да ги намалат средствата наменети за помош на Украина. Ова се наведува во објавениот проект за буџетот на ...
сите 4 | | | веќе видена

next