Европската комисија денеска изрази несогласување со оценките од извештајот на организацијата за правата на човекот „Амнести интернешенел“ за основните права на ...
сите 6 | | | веќе видена

На Блискиот Исток постојано расте бројката на обратени муслимани кон христијанство. Луѓето инсистираат на промена на верата на радикалниот исламски ...
сите 2 | | | веќе видена

Додека американската и светската јавност се прашуваат колку длабоко оди поврзаноста на избраниот американски претседател Доналд Трамп со рускиот претседател ...
| | веќе видена

САД ќе му бидат конкурент на „Газпром“ во следните години поради намерата на новоизбраниот претседател Доналд Трамп да ја поттикне локалната екстракција на ...
сите 2 | | | веќе видена

Група вехабисти, кои босанските власти ги осомничија дека подготвувале терористички напади во Сараево за време на ланските новогодишни празници, најавија дека ...
сите 33 | | | веќе видена

Турското обвинителство денеска побара до 142 години затвор за копретседателот на главната курдска партија во Турција, Селахатин Демирташ, кој е обвинет за ...
сите 9 | | | веќе видена

1000-тонскто чудовиште требало да ги згази примероцитре руската оклопна техника Кога започнува војната со Советскиот Сојуз, уште во првите месеци германските ...
| | веќе видена

Снајперисти, камиони како оружје за напад, вооружени дронови… сето тоа се смета за можен безбедносен ризик на претседателската инаугурација на Доналд Трамп во ...
сите 15 | | | веќе видена

Додека Полјаците ширум земјата и нивните службеници во базата Жагањ на западот на Полска свечено дочекале 3.500 американски војници од 3. оклопна бригада од ...
| | веќе видена

Белградската полиција уапсила вработен од обезбедувањето на Музеј на историјата на Југославија под сомнение дека украл предмети од музејот кои му припаѓале на ...
сите 5 | | | прочитана: 573 | веќе видена

Гранатите нема да бидат полни со експлозив, туку со електромагнетни удари и други некинетички технологии. Доколку се тече според планот на американските ...
| | веќе видена

На денешен ден во 1966. година, над небото на Шпанија дошло до голем инцидент. Имено, за време на полнењето на гориво во воздухот, на висина од 9.450 метри, ...
| | веќе видена

Шефовите на дипломатиите на ЕУ се против планот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп за преместување на амбасадата на САД од Тел Авив во ...
сите 11 | | | веќе видена

next