Златникот наречен „Голем лист јавор“ е втор по големина златник во светот.Крадци од трезорот на берлинскиот музеј „Бода“ украле златник тежок 100 килограми, ...
сите 27 | | | прочитана: 190 | веќе видена

Буквално за неколку години Русија и Западот на неверојатен начин ги сменија местата, пишува во средата Die Zeit. До неодамна Западот беше силен, а руските ...
сите 10 | | | веќе видена

Kонфликтот во источна Украина ескалира со недели. Не поминува ден без престрелки. Во употреба повторно е и тешко вооружување. ОБСЕ требаше, всушност, да го ...
сите 4 | | | прочитана: 283 | веќе видена

Често се вели дека за успех во работата, потребно е да се биде суров и бескрупулозен. Тоа посебно важи за компаниите кои шансите да заработат милиони повеќе ги ...
сите 3 | | | веќе видена

Полуостровот Стад во Норвешка го има еден од најопасните брегови. Поради тоа Норвешка одлучила да изгради 1,7 км долг „бродски тунел“. Овој остров е место на ...
сите 2 | | | веќе видена

Најновите сателитски снимки укажуваат дека е можно Северна Кореја да се наоѓа во завршна фаза на подготовка за нова нуклеарна проба, тврдат денес американските ...
сите 9 | | | веќе видена

Ова училиште е дел од срамното минато на Канада. Училиште кое се служело со агресивна асимилација на индијанските деца. Место кое е „наречено збиралиште на ...
сите 12 | | | веќе видена

Швајцер смета дека бројот на вакви фирми ќе биде многу поголем кога ќе се дознаат условите под кои Лондон ќе замине од ЕУ. Истапувањето на Велика Британија од ...
сите 16 | | | веќе видена

Тројца полицајци се повредени а едно полициско возило е уништено во насилните демонстрации на кинеските емигранти во Париз откако припадници на силите за ...
сите 9 | | | веќе видена

Шпанскиот премиер Маријано Рахој вети во вторникот во Барселона големи инфраструктурни инвестиции во Каталонија настојувајќи да ги ублажи тензиите во оваа ...
сите 4 | | | веќе видена

Бушари земал пилули за зголемување на потенцијата, а после жежок секс, жената искрвалила и умрела на самото место. На Бушари му се заканува смртна казна ако се ...
сите 2 | | | веќе видена

Индија започна разговори со Русија за модернизацијаа на речиси илјада тенкови Т-90, соопшти Bloomberg, повикувајќи се на извори запознаени со процесите. ...
сите 2 | | | веќе видена

next