Во интервју за германски „Билд“, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја критикува владата во Берлин поради најавата дека размислува да ги повлече ...
сите 44 | | | прочитана: 190 | веќе видена

Мнозинството од Американците, или 63 отсто, не се согласуваат со начинот на кој претседателот Доналд Трамп се справува со истрагата за руското мешање во ...
сите 115 | | | прочитана: 2010 | веќе видена

Жителите на Иран полагаат големи надежи во новоизбраниот старо-нов претседател Рохани. Нема да му биде лесно да ги исполни предизборните ветувања, особено оние ...
сите 55 | | | прочитана: 411 | веќе видена

Истакнатиот правник и шеф на адвокатскиот тим на Џулијан Асанж, Балтазар Гарзон, за „Раша тудеј“ изјави дека САД тајно спроведува истрага за неговиот клиент и ...
сите 54 | | | прочитана: 645 | веќе видена

Денеска е урнат познатиот истанбулски ноќен клуб „Реина“, во кој во напад на Исламска држава, на Нова година, загинаа 39 лица, информира весникот „Хуриет“. ...
сите 6 | | | веќе видена

Бура пропратена со силен дожд и грмежи предизвика хаос ширум Германија, каде поради свлечиште излета локален воз од шините, а во несреќата се повредени 7 ...
сите 16 | | | веќе видена

– Двајцата убиени терористи планирале напад за време на конгресот на АКП, рече Топаџа. Претходно беше кажано дека еден од терористите е азербејџански ...
сите 10 | | | веќе видена

Пред неколку дена американскиот војник Бредли Менинг, кој по промената на полот веќе се нарекува Челзи Менинг, беше ослободен од затвор. Челзи беше информатор ...
сите 15 | | | веќе видена

Русија во секој момент може да изгради носач на авиони ако тоа го побара воениот врв, но сепак тоа моментално не е приоритет на руската воена индустрија, туку ...
сите 2 | | | веќе видена

Танцитаро, светското седиште за произведување на авокадо, конечно достигнало некој вид на стабилност. Минале повеќе од две години од последните големи битки ...
сите 15 | | | веќе видена

Пауло Преира Кристовао, кој истражува случаи со исчезнати деца, верува дека девојчето било криено во пештера во близина на португалскиот град Бургаа. Меделин ...
| | веќе видена

Србија доби нова политичка организација - движењето „Слободни граѓани на Србија“, чиј лидер, Саша Јанковиќ, очекува соработка со сите кои се против сегашниот ...
| | веќе видена

next