По повод Светскиот ден на театрите, 27 март, во Театарот Комедија и во Турскиот театар денеска, 29 март, ќе бидат одиграни претстави во чест на децата од СОС ...
сите 106 | | | прочитана: 442 | веќе видена

Од 4 до 10 април на Скопски саем ќе се одржуваат 29-от Меѓународен саем на книгата, 20-от Меѓународен саем за образование и кариера и Скопје травел маркет... ...
сите 36 | | | прочитана: 195 | веќе видена

Еден од најбараните хорнисти во светот, Германецот Штефан Дор, вечерва во Скопје ќе одржи симфониски концерт со наслов „Моцартовата хорна“. Првиот хорнист во ...
сите 17 | | | веќе видена

Изложбата „По трагите на еден модернист“, со која ќе се прикаже професионалната и животната патека на архитект Борис Чипан, ќе биде отворена вечерва во 20 ...
сите 8 | | | веќе видена

Охридскиот народен театар, на Светскиот ден на театарот, 27-ми март, во Центарот за култура „Григор Прличев“, вечерва премиерно ќе ја изведе претставата ...
сите 9 | | | веќе видена

Поетот Петко Шипинкаровски е добитник на висока награда и диплома од прв степен за песните „Езеро“, „Мочуриште“ и „Плагијат“, како и наградата „Јубилејна ...
сите 6 | | | веќе видена

„Партизанување - траги на борбата“ е насловена едновечерната мултимедијално-изложбена поставка, што ќе се одржи на 30 март, во 19 часот, во Сојузот на ...
сите 2 | | | веќе видена

Кореографијата за претставата ја направи Андријана Андреева додека кореографијата и сценографијата се на Александра Димитрова. – Претставата „Алиса во земјата ...
сите 12 | | | веќе видена

next