Турскиот театар од Скопје денеска со претставата „Отело“ во режија на Дејан Пројковски ќе настапи на 44. Интернационален фестивал на алтернативен и нов театар ...
сите 62 | | | прочитана: 189 | веќе видена

Македонскиот диригент Џијан Емин, на 2 јули ќе гостува во Будимпешта, Унгарија, во рамките на „Летниот фестивал Будимпешта“. Маестро Емин ќе застане зад пултот ...
сите 28 | | | прочитана: 394 | веќе видена

Наградата „Крсте Чачански“ за необјавена книга-раскази, годинава ја доби ракописот „Смртта долетува насмевната“ на Стефан Марковски. Седми пат наградата ја ...
сите 8 | | | веќе видена

Кинеење 3Д, произлезено од сета своја алегорија од кино живеење, е збирка рецензии. Станува збор за трето продолжение со кое ќе се заокружи единственото ...
сите 20 | | | веќе видена

Младиот оперски пеач од Штип Давид Миладинов, настапи на меѓународен натпревар во Италија (CSF Фестивалот) во конкуренција од над 450 учесници освои две први ...
| | веќе видена

Ако сте едни од оние луѓе кои мислат дека потребна е убава камера за да се направат прекрасни фотографии, размислете повторно. Победниците на натпреварот за ...
сите 9 | | | веќе видена

На денешен ден 29 јуни 1798.- Во Реинати е роден Џакомо Леопарди, еден од најголемите италијански поети. Неговата поезија е израз на неговиот песимистички ...
сите 5 | | | веќе видена

Просторијата во која е сместена Галеријата на икони во Музејот на Македонија поради оштетеност и небезбедност ќе биде санирана, а вредната збирка од 120-ина ...
сите 13 | | | веќе видена

next