Во Охрид се е подготвено за утрешното одбележување на верскиот празник Богојавление – Водици, уникатна религиска традиција по која е препознатлив градот. Тоа ...
сите 124 | | | прочитана: 1461 | веќе видена

Абдулкадир Машарипов, терористот кој во новогодишната вечер убил 39 луѓе во еден од најпопуларните истанбулски ноќни клубови, признал дека е виновен и потврдил ...
сите 107 | | | прочитана: 483 | веќе видена

Агенцијата за катастар в година ќе изврши масовна процена на сите недвижности во Свети Николе, Зелениково, Гостивар и Kисела Вода како пилот-општини за ...
сите 55 | | | прочитана: 356 | веќе видена

По повод големиот христијански празник Водици утре ќе биде воведен посебен сообраќаен режим на сообраќајници во централното градско подрачје и во општина Ѓорче ...
сите 37 | | | веќе видена

Новиот претседател на Европарламентот доаѓа од редовите на Европската народна партија, каде што припаѓа ВМРО-ДПМНЕ. Тајани е досегашен потпретседател на ...
сите 54 | | | прочитана: 199 | веќе видена

Вечерва, 18 јануари во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид премиерно ќе биде изведена драмската презентација на историската поема „Дениција“ на ...
сите 17 | | | веќе видена

За да ја донесат СДСМ на власт, вршејки притисок и игнорирање на волјата на мнозинството граѓани во Македонија. Џевдет Хајредини, Исмет Рамадани, Мерсељ ...
сите 6 | | | веќе видена

Соопштение на СДСМ: Пропадна најголемиот, најочајниот и најнискиот обид за судски монтиран процес во независна Република Македонија, инициран од поранешниот ...
сите 65 | | | прочитана: 505 | веќе видена

Утрово серија од три силни земјотреси ја потресоа централна Италија, со интензитет од 5,4 степени по Рихтеровата скала. Првиот земјотрес со интензитет од 5,4 ...
сите 89 | | | прочитана: 186 | веќе видена

На 17.01.2017 година во 12,00 часот во ПС-Кичево, 24-годишна Кичевчанка од село во О.Пласница, пријавила дека во нивниот дом во последните два месеци, а ...
сите 23 | | | веќе видена

Високиот претставник на меѓународната заедница во Босна и Херцеговина Валентин Инцко ја поздрави одлуката на САД да воведат санкции на претседателот на ...
сите 53 | | | веќе видена

Прекинот на случајот „Пуч“ од Специјалното јавно обвинителство не изненади никого, дури и се очекуваше тоа да се случи многу порано. Всушност, ваквиот исход ...
сите 2 | | | прочитана: 285 | веќе видена

next