Претставници од три парти ќе го утврдуваат составот на новата грчка влада

Претставници на три партии кои ја дадоа својата подршка за номинираниот за премиер Лукас Пападимос, се сретнаа за да утврдат состав на новата влада во Грција. Средбата започнала попладнево во зградата на владата, а во неа учествуваат претставници на социјалистичката партија ПАСОК, на опозициската Нова демократија и на крајнодесничарската партија ЛАОС.
| | веќе видена | слични

За нов министер за надворешни работи во кабинетотза националното единство на Грција, е назначен поранешниот еврокомесар Ставрос Димас. По договорот со ПАСОК, Димас и другите членови на најголемата опозициска партија "Нова демократија" се приклучија на кабинетот за национално единство на Грција Евангелос Венизелос ја задржува функцијата на министер за финансии во владата на поранешниот потпретседател на Европската централна банка.
| | веќе видена | слични
8 копии

Новиот грчки премиер Лукас Пападимос ги повика членовите на новата влада на соработка и солидарност за да и се даде шанса на ратификацијата на договорот за заем и да се применат одлуките донесени на европската средба на врвот од 27 октомври, соопшти АНА-МПА. Пападимос уште доцна синоќа свика седница на кабинетот, откако новата коалициска влада положи заклетва. -Пред себе имаме тежок период и треба да се справиме со тешка задача, затоа е неопходен придонесот на сите, рече премиерот. Тој подвлече дека „во последните две години беше направен огромен напор со добар резултат во намалување на дефицитот, но сега се појави проблем со исплаќањето на шестата транша од заемот и враќањето на довербата во земјата“. Од своја страна вицепремиерот и министер за финансии Евангелос Венизелос вложените напори ги насочи во правец за праведно распределување на товарот и отстранување на појавените неправди. Тој посочи дека „нови мерки, нови кастрења и нови жртви не се неопходни“ и додаде дека новата влада очекува добивање на 88 ...
| | веќе видена | слични

Откако го заврши мандатот за средување на европската екологија, екс комесарот за животна средина во новата грчка влада ќе треба да го решава проблемот со името. Шеф на дипломатијата е само еден ден, а пред него се уште 99 во кои има можност да го затвори билатералниот спор. Димас е 70 годишен правник, но со богата политичка кариера која ја започнал уште во 77та како член на Нова Демократија, партија во која од минатата година е заменик претседател. Ставрос Димас бил дел од тимот кој ги водел преговорите на Грција за членство во ЕУ, водел неколку министерски позиции во Грција и бил активно вклучен во политичкиот живот. Иако никој не верува дека Грција со оваа влада за национално единство ќе го решава проблемот со Македонија, судејки по политичката припадност на Димас, Македонија и да има преговори не би имала пријателски партнер кај јужниот сосед. Новиот грчки министер има искуство со проблемот за името, како еврокомесар во 2009та на првата препорака на комисијата Македонија да отпочне преговори реагираше ...
| | веќе видена | слични

Новиот премиер на Грција, Пападимос уште доцна синоќа свика седница на кабинетот, откако новата коалициска влада положи заклетва. Тој по завршувањето на седницата изјави дека пред него и неговата Влада претстои тежок период и посочи дека треба да има единство и сплотеност на сите за да може да се истрае во тешките моменти кои ја зафатија Грција поради тешката економска криза. -Пред себе имаме тежок период и треба да се справиме со тешка задача, затоа е неопходен придонесот на сите, рече премиерот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Преодната влада на Грција, на чело со поранешниот потпретседател на Европската централна банка, Лукас Пападeмос, вчера положи заклетва. Во составот на новиот грчки Кабинет, министерот за финансии, Евангелос Венизелос, ќе ја задржи функцијата. Новата коалициска влада, вклучува министри од двете главни партии - Социјалистичката партија - ПАСОК и конзервативната Нова демократија, како и од малата крајнодесничарска партија ЛАОС. Министер за надворешни работи ќе биде поранешниот еврокомесар за животна средина, 70-годишниот Ставрос Димас, кој е потпретседател на опозициската Нова демократија. За нов министер за одбрана е назначен другиот заменик-претседател на Нова демократија, досегашниот градоначалник на Атина, Димитрис Аврамопулос. На местото втор вицепремиер останува Теодорос Пангалос. Функцијата ја задржува и министерот за заштита на граѓаните Христос Папуцис од ПАСОК. За првпат од 1974 година во владата учествува крајнодесничарска партија. Новиот кабинет сега има задача да го протурка новиот ...
| | веќе видена | слични

Ставрос Димас, потпретседателот на Неа Демократија е новиот грчки министер за надворешни работи. Адвокатот и поранешен министер, во следните месеци ќе го замени Ламбринидис на позицијата шеф на грчката дипломатија, а Марилиза Ксенојанакопулу останува алтернативна министерка за надворешни работи. Според информациите од Неа Димократија акцентот економските но и националните прашања ќе бидат во фокусот на новиот министер за надворешни работи. Партијата на Самарас ги доби двете силни министерства, за одбрана и за надворешни, за кои на почетокот се предвидуваше дека Неа Демократија и ПАСОК ќе ги поделат меѓу себе. Евангелос Венизелос останува министер за финансии, но и вицепремиер, исто како и досегашниот Тодорос Пангалос. Во новата коалициска влада, има од трите партии - Неа Димократија, ЛАОС, и ПАСОК. Додека траеа преговорите за новиот владин состав, студентите излегоа на мирен протест пред грчкиот парламент. Студентите од вишата техничка школа од цела Грција од новата влада го ...
| | веќе видена | слични

Преодната влада на бившиот банкар Пападемос вчера положи заклетва во Атина. Нејзини главни цели се спасување на државата од банкрот и осигурување на нејзиното членство во еврозоната. Ако сака да ги оствари, ќе мора максимално да штеди за да може да обезбеди помош од ЕУ и од ММФ Стариот и новиот премиер на Грција, Папандреу и Пападемос Преодната влада на Грција предводена од бившиот банкар Лукас Пападемос вчера положи заклетва и се обврза да ги спроведе мерките на штедење од европскиот спасувачки пакет за Атина вреден 130 милијарди евра. Главна цел на владата на Пападемос во наредните стотина дена е да спречи банкрот на Грција и да го осигури нејзиното членство во еврозоната. Новата влада можеби е предводена од технократ, но сепак е составена од политичари на двете водечки партии што ја втурнаа државата во криза, нагласува Ројтерс. Освен Пападемос, кој нема политичко искуство и кој претходно ги извршуваше функциите потпретседател на Европската централна банка и гувернер на Народната банка на Грција, новиот ...
| | веќе видена | слични

За новиот грчки кабинет прв приоритет ќе биде обезбедувањето на траншата помош од осум милијарди евра од заемот за спас на државата, обезбеден за Грција во минатата година. Тоа го изјави грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос. Тој изјави дека Кабинетот треба да ги потврди политичките ангажирања на Атина пред меѓународните кредитори. Нагласи дека нема да се бараат нови економски мерки. Според него, Нова демократија и крајнодесната ЛАОС чии претставници се во преодната Влада, се подготвени да направат се што е потребно за државата да ја добие навреме новата транша.
| | веќе видена | слични

Тоа го изјави грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос. Тој изјави дека Кабинетот треба да ги потврди политичките ангажирања на Атина пред меѓународните кредитори. Нагласи дека нема да се бараат нови економски мерки. Според него, Нова демократија и крајнодесната ЛАОС чии претставници се во преодната Влада, се подготвени да направат се што е потребно за државата да ја добие навреме новата транша.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Согласно Законот и актите на Адвокатската комора на РСМ, за покренување на било каква постапка од страна на Комората, потребно е да има пријава, односно судска ...
сите 451 | | | веќе видена

Од друга страна, вицепремиерот Бујар Османи вели дека ќе се почитуваат препораките преку создавање на капацитети со цел имплементирањето на двојазичноста да не ...
сите 116 | | | веќе видена

Полицијата на Нов Зеланд денеска соопшти дека уште две лица починале од здобиените повреди при ерупцијата на вулканот на Белиот Остров, со што бројот на жртви ...
сите 95 | | | веќе видена

Соработката на полициите на Република Македонија и Република Словенија е на извонредно високо ниво, а во наредниот период продолжуваме во ист правец, изјави ...
сите 72 | | | веќе видена

По денешното рочиште на случајот „Рекет” од однесување на судијката и обвинителката за организиран криминал при испитувањето на сведоците и обвинетите, станува ...
сите 129 | | | веќе видена

Во пресрет на претстојните предвремени избори партиите влегоа во уште еден клинч. Овој пат тема финансирањето на претходната претседателска изборна кампања. ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претставници од три парти ќе го утврдуваат составот на новата грчка влада

Од:
До кого (е-маил):
Порака: