Одбележување на 11/09 (фото)

Соединетите Американски Држави со тага ја дочекаа десетата годишнина од терористичките напади во Њујорк, Вашингтон и Пенсилванија, во кои животите ги загубија речиси 3 000 луѓе. Единаесети септември 2001 година ќе остане запаметен како датум кој што ја промени светската историја. На овој ден терористите киднапираа четири авиони кои што ги употребија како проектили во самоубиствениот напад на "непријателските" мети во Соединетите Американски Држави. Два авиони ги срушија кулите на Светскиот трговски центар во Њујорк. Третиот авион се сруши на Пентагон, додека четвртиот, благодарение на отпорот на патниците, се сруши во поле во Пенсилванија. Речиси 3.000 луѓе ги загубија своите животи. Семејствата на жртвите, но и сите граѓани на САД со тага и болка се присетуваат на овој ден. На комеморацијата во Њујорк, сегашниот и поранешниот претседател, Барак Обама и Џорџ Буш, заедно со своите сопруги им се придружија на семејствата на жртвите на комеморацијата одржана на "Ground zero", местото каде што некогаш се ...
| | веќе видена | слични

"Терористичката организација Ал Каеда пред почетокот на одбележувањето на десетгодишнината од терористичките напади најави дека ќе ја нападне Америка. Сепак тоа не се случи и Белата куќа синоќа изрази олеснување бидејќи 10-годишнината од нападите на Ал Каеда поминала без инциденти. Портпаролот на Белата куќа, Џеј Карни потсети дека Ал Каеда е позната по тоа што нападите ги презема на значајни датуми. Во САД беа зајакнати безбедносните мерки пред годишнината на нападите на Ал Каеда врз Њујорк и Вашингтон при што загинаа приближно 3.000 луѓе. "
| | веќе видена | слични
2 копии

Белата куќа синоќа изрази олеснување бидејќи 10-годишнината од нападите на Ал Каеда поминала без инциденти, иако и понатаму се испитува минатонеделната дојава за заканата за терористички напад. Портпаролот на Белата куќа, Џеј Карни потсети дека Ал Каеда е позната по тоа што нападите ги презема на значајни датуми. Во САД беа зајакнати безбедносните мерки пред годишнината на нападите на Ал Каеда врз Њујорк и Вашингтон при што загинаа приближно 3.000 луѓе. Во Њујорк вчера беше отворен за јавност Националниот меморијален центар 11. септември, десет години по уривањето на кулите близначки на Светскиот трговски центар.
| | веќе видена | слични

САД вчера по десетти пат се потсети на застрашувачкиот терористички напад, кој на 11-ти септември 2001-та година се случи во Њујорк. Мноштво Њујорчани заедно со претседателот Барак Обама и неговиот претходник Џорџ Буш, оддадоа почест на илјадниците жртви убиени во нападите на Светскиот Трговски Центар.
| | веќе видена | слични

Америка им одаде почит на жртвите од терористичките напади пред 10 години. Комеморацијата на „Граунд зиро“ беше достоинствена и покажа дека светската супер-сила не ја изгубила самодовербата. Големата нација им оддаде почит на жртвите од 11 септември 2001 и покажа сочувство со најблиските на загинатите. Комеморативната свеченост на местото каде се урнаа кулите близначки на Светскиот трговски центар покажа уште еднаш дека тогашните терористички напади длабоко се врежале во колективната свест на светската супер-сила. Не само затоа што атентаторите самоубијци во смрт повлекоа уште 3.000 недолжни цивили, туку и затоа што длабоко ја сменија свеста на САД. Со кулите на Светскиот трговски центар се урна и вербата на генерации Американци дека нивната земја е сигурна и неподложна на напади. Сочувана самосвест Но, терористите погодија во срце една нација, која има голема одбранбена сила. Самосвеста на Американците речиси и не е нарушена поради тешкиот удар на судбината. И за тоа посведочија комеморативните ...
| | веќе видена | слични

"Со моќни ласери насочени нагоре од местото каде некогаш беа кулите близначки во Њујорк, синоќа беше изведен „Концерт на надежта“ во Кенеди центарот во Вашингтон со цел да се потсети светот на терористичките напади од 11 септември. На церемонијата говор одржа претседателот на САД, Барак Обама, кој изјави дека оваа десетгодишнина од терористичките напади врз близначките е доказ дека американците можат решително да се борат против тероризмот. -Денеска она што е вредно да се помни, е она што не се сменило. Нашиот карактер како нација не е променет. И нашата вера, во Господ и во секој од нас, не се променила, изјави Обама. Програмата на концертот вклучуваше рецитирање поезија и изведување музика, како популарна така и класична."
| | веќе видена | слични

Вкупно 2.983 имиња на жртвите беа прочитани на десетгодишнината од стравичниот терористички напад на Ал Каеда во САД на 11 септември што го потресе целиот свет. Илјадници семејства се сетија на своите најблиски во емотивните говори на Граунд зиро или Неутрална зона во Њујорк. Деца, браќа и сестри, татковци и мајки и пријатели им ги испратија своите пораки полни со љубов и гордост. Солзи и тага не недостасуваа. “За мојот татко кој никогаш не сум го запознал оти сум бил во мајчината утроба. Го сакам тоа што си сакал да ме имаш. Ми даде живот и би сакал заедно со мене да уживавме во него“, рече едно момче. За жртвите на нападите од 11 септември, 2001 година се одржаа комеморации во текот на целиот ден. Политичкиот американски државен врв ги посети сите три места на нападите, Њујорк, Вашингтон и Пенсилванија. На Граунд зиро се собраа илјадници граѓани, а претседателот Барак Обама и поранешниот шеф на државата, Џорџ Буш, дојдоа со своите сопруги за да им оддадат почит на жртвите. Тие им се поклонија на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека во изминатите 10 години, колку што поминаа од нападите на Ал Каеда на Њујорк и Вашингтон, се покажало дека САД не попуштаат пред стравот. - Изминатите десет години се приказна за издржливоста, истакна Обама на церемонијата во Кенеди центарот во Вашингтон, во првиот официјален говор кој го одржа по повод 10-годишнината од нападите на 11 септември 2001 година. Тој ги посети сите три места на кои загинаа патници и членови на екипажи на авионите кои беа киднапирани од терористи-самоубијци за да извршат напади врз симболите на амриканската економска и политичка моќ: Њујорк - каде што се наоѓаа кулите близначки на Светскиот трговски центар, Пентагон во Вашингтон и Шенксвил во Пенсилванија. Според Обама, изминатата деценија ја покажала американската одлучност да ги брани своите граѓани и својот начин на живот. - Два милиона Американци заминаа во војна од 11 септември 2001 година. Покажаа дека оние кои ни причинија зло не можат да се скријат од правдата, никаде во ...
| | веќе видена | слични

САД остануваат силни и отпорни и не му се предадоа на стравот, рече американскиот претседател Барак Обама во говорот што го одржа на церемонијата по повод 10-годишнината од терористичките напади на 11 септември 2001 година. - Два милиона Американци заминаа во војна од 11 септември 2001 година. Покажаа дека оние кои ни причинија зло не можат да се скријат од правдата, никаде во светот. САД не ги бранат мобилизирани војници, туку граѓани кои се одлучиле да служат војска - нагласи претседателот на САД. Обама вчера ги посети сите три места на кои терористите од Ал Каеда нападнаа со киднапирани авиони - Њујорк, Пентагон и едно поле во Пенсилванија. Претседателот и неговата сопруга Мишел, на церемонијата во Њујорк што се одржа пред меморијалниот центар изграден на Граунд Зиро, односно на местото каде што се наоѓаа кулите близначки, беа придружувани од поранешниот претседател Џорџ Буш и од неговата сопруга Лора. На петчасовната церемонија во Њујорк беа прочитани имињата на сите 2.998 загинати во нападите.
| | веќе видена | слични

Со низа комеморации на местата каде беа изведени терористичките напади на 11 септември 2001-та Американците им оддадоа почест на жртвите. Претседателот Обама порача дека треба да се гледа во иднината со срца полни надеж. Обама рече дека изминатата деценија од нападите ја покажала одлучноста на Американците да го одбранат својот начин на живот. Идеалот дека „мажите и жените треба самите да владејат е само зајакнат“. „На 12 септември се разбудивме во свет во кој злото беше блиску до нас, а несигурноста ја замаглуваше нашата иднина“. Околу 3.000 луѓе загинаа откако киднапираните авиони се урнаа во Њујорк, Вашингтон и Пенсилванија. Последниот говор, Обама го одржа на комеморативен концерт во Вашингтон, откако претходно ги посети и останатите места каде нападнаа милитантите на Ал Каеда. Безбедноста во земјата беше на највисоко ниво поради стравувањата од нови можни напади. Оддавајќи им почит на жртвите во нападите, Обама ги поздрави и „двата милиони Американци кои заминаа во војна по 11 септември. „Тие покажаа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ќе бидеме обединети повеќе од било кога... Ќе навиваме за Македонија и ќе бидеме горди на вас... Честото за победата!, напиша Илија Димовски на Твитер, ...
сите 243 | | | веќе видена

Немаат само тинејџерите “влажни соништа“и возрасните можат да го доживеат врвот во сон, потврдува науката...Можеби оваа теорија за доживување на “врв“ кога сте ...
сите 48 | | | веќе видена

Властите им објавија војна на лажните вести, пропагандата и дезинформациите. Премиерот Зоран Заев, на првиот состанок на акционата група за координирање на ...
сите 55 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Одбележување на 11/09 (фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: