Монструмот-српски Унгарец со македонски пасош?

Шест луѓе се уапсени во Будимпешта, осомничени дека се вмешани во монструозните убиства на неколку луѓе, кои биле живи закопани во шумата Чепел, јужно од Будимпешта. Надлежните велат дека мажот, за кој се сомневаат дека бил лидер на бандата, при распитот кажал дека е Македонец, но полицијата засега нема лични документи со кои тоа и би го потврдила. Српскиот медиум Б92, известува дека најтиражниот унгарски весник „Блик“ пишува дека станува збор за војводинскиот Унгарец Ласло В. кој има македонски пасош и кој бил припадник на Аркановите „Тигри“.Оттаму ги научил и мафијашките трикови за ликвидирање луѓе. Унгарскиот весник „Бош“ пишува дека срспките власти пред три години ги известиле унгарските колеги дека го бараат Ласло В. за воени злосторства. За оваа нејаснотија, за злосторникот, кој прво медиумите рекоа дека е Србин, а сега се смета за Македонец, унгарските медиуми пишуваат дека полицијата веќе побарала меѓународна помош. Од македонското министерство за надворешни велат: „Официјално за ништо не сме ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Унгарската полиција уапси маж, за кого се сомнева дека живи закопал најмалку шест лица. “Ѕверот од Будимпешта“, како што го нарекуваат медиумите, ги ограбувал своите жртви, а потоа живи ги закопувал на остров на Дунав, во јужно предградие на главниот град на Унгарија. Претпоставките се дека тој имал уште двајца помошници, бездомници, покрај шестмината приведени соучесници. Полицијата во Будимпешта дознала за злосторствата од романски државјанин, кој успеал да преживее, да се откопа самиот, да го совлада кучето оставено да ги чува лешовите, и да побегне. Неговите напаѓачи му ја зеле кредитната картичка. Текстовите за апсењето на мнострумот се ударни теми во балканските медиуми. Најверојатно станува збор за македонски државјанин, иако ниту Министерството за надворешни работи на Македонија, ниту пак, македонската полиција сеуште не го потврдуваат тоа официјално. Првичната информација во српските медиуми беше дека унгарската полиција уапсила српски државјанин кој закопувал живи луѓе во Будимпешта, откако ...
| | веќе видена | слични

За човекот за кого се сомнева дека е водач на банда засега полицијата нема лични документи. По повод нејаснотиите за уапсениот, кој се изјаснува како Македонец, унгарската полиција бара меѓународна помош Унгарската полиција приведе шест лица во врска со незапаметеното злосторство, поради убиството на неколку луѓе, чии тела беа откопани пред неколку дена јужно од Будимпешта, во дваесет и третиот кварт, во шумовитиот дел на Ада Чепел, соопшти вчера директорот на Националното истражно биро, Золтан Чизнер, пренесува унгарската агенција МТИ. Според информациите, првоосомничениот за злосторството се договорил со полицијата. Не се знае што точно му било ветено, но очигледно нешто добил, бидејќи на основа на неговите инструкции полицијата го пронашла местото каде што се закопани четири тела. Националното истражно биро и полицијата, сепак, и понатаму не откриваат многу детали за монструозното злосторство, затоа што не е исклучена можност дека во него учествувале повеќемина. Чизнер на конференцијата за новинари ...
| | веќе видена | слични

Македонец, Унгарец од Војводина или одметнат припадник на „тигрите“ на Аркан. И три дена по откривањето на монструозниот случај во Унгарија, каде што неколкумина закопувале живи луѓе во шумата Чепел, во Будимпешта, се' уште не е јасно потеклото на водачот на групата. Македонското Министерство за внатрешни работи ниту викендов немаше добиено известување од Интерпол за идентитетот на уапсениот во Будимпешта. Подетаљни информации немаат ниту во МНР ниту во македонскиот конзулат во Будимпешта каде што се' уште немаат никаква потврда за чиј државјанин станува збор. Во недостиг од официјални информации, откако унгарските власти прогласија молк се' додека не заврши обемната истрага, медиумите лиферуваат различни информации за монструмот од шумата Чепел. Шест лица се уапсени во Унгарија во врска со грозоморниот случај, но, според најавите на тамошните медиуми, истрагата се проширува. Претставник на Националното истражно биро од Унгарија на прес-конференција соопштил дека е пронајдена гробница во која имало четири ...
| | веќе видена | слични

Унгарските власти не соопштуваат нови детали за монструозниот злостор на островот Чапел на Дунав, каде што се откопани телата на неколку лица, поради проширување на истрагата. Весникот „Непсабашаг“, повикувајќи се на неименуван висок функционер од министерството за внатрешни работи, пишува дека ѕидот на молчење е разбирлив бидејќи се работи за многу „сложен случај“ кој би можел да има и далечна предисторија. Премиерот Виктор Орбан издал налог на полицијата детаљно да го прочешлаат најголемиот остров на Дунав. Агентите на Националното истражно биро (ННИ) почнаа истрага на сите слични случи во изминатите неколку години, за да се утврди има ли допирни точки со убиствата во шумата со дудинки на Чапел, дел кој му припаѓа на 23. кварт во Будимпешта. Овој кварт потсетува на најсиромашните квартови на некои повеќмилионски градови. Помеѓу склепаните куќарки има купишта ѓубре и насекаде се шири непријатна миризба. Унгарската полиција приведе шест лица во врска со убиството, соопшти директорот на ННИ, Золтан ...
| | веќе видена | слични

6 лица уапсени за убиство на 4 цивили на дунавска Ада Чапел: Но повеќето унгарски медиуми сметаат дека убиствата не би се случиле доколку полицијата го следела Ласло В. од порано. Во прилог на оваа констатација оди и фактот што српските власти барале негова екстрадиција за злосторства извршени во некогашна Југославија, но дека Унгарците, судејќи по се, се правеле луди Човекот кој живи ги закопа луѓето од кои крадел пари тврди дека е Македонец, дека се вика Ласло В., дека бил припадник на Аркановите Тигри. Нема документ кој би ги докажал неговите тврдења, а полицијата во Будимпешта нема докази. Ова се последните информации по апсењето на шесте лица од Ада Чапел кај Будимпешта, осомничени за монструозни убиства на цивили од кои краделе пари. Првиот човек на националното истражно биро Золтан Чизлер, на прес-конференција потврдил дека лидерот на групата тврди дека е државјанин на Македонија, но немал документи за идентификација. Според пишувањата на медиумите во Унгарија се работи за лицето со име Ласло, тие ...
| | веќе видена | слични

Претставник на Националното истражно биро од Унгарија соопштил дека досега се приведени шест лица во врска со случајот во Унгарија и дека откопаните лешови всушност се тела на бездомници, јавува српски “Б92“, пренесува Нетпрес. По повод нејаснотиите околу лицето кое се изјаснува како Македонец и кое се доведува во врска со убиствата, унгарската полиција бара меѓународна помош. “Полицијата денеска соопшти дека лицето се изјаснува како Македонец. Најтиражниот унгарски дневен весник “Блик“ тврди дека станува збор за Унгарец од Војводина, Ласвло В., кој има македонски пасош и дека бил припадник на Тигрите на Аркан, каде и ги научил мафијашките методи за ликвидација на луѓе. Друг весник, „Бош“, дознава дека белградските надлежни органи пред три години ги известиле унгарските колеги дека го бараат Ласвло В. поради воени злосторства“, изјавил за “Б92“ новинарот Габор Бодиш. Тоа ја потврдува и најавата на ННИ дека истрагата ќе се прошири на сите слични случаи во изминатите неколку години за да се утврди дали има ...
| | веќе видена | слични

Министерството за надворешни и амбасадата во Будимпешта не добиле известување дека човекот кој живи ги копал луѓето е Македонец. Полицијата во Будимпешта соопштила дека до завршување на истрагата нема да откриваат детали, од македонската амбасада не ја исклучуваат можноста утре да го добијат официјалното известување. На вчерашната прес конференција, унгарската полиција потврди дека првоосомничениот тврди дека е државјанин на Македонија, но немал документи за идентификација. Медиумите во Будимпешта пишуваат дека станува збор за извесен Ласло, но се уште шпекулираат со информациите за неговото потекло. Монструозниот убиец кој живи ги копал луѓето од кои крадел пари беше откриен откако една од неговите жртви успеа да побегне од смртта и од јамата во шумата во Чепел. Унгарската полиција привела уште шест лица, за кои се сомневаат дека се дел од истата група. Иван Кузмановски
| | веќе видена | слични

Унгарската полиција во притвор држи шест лица осомничени за масовни убиства на Чепел, дунавска шума јужно од Будимпешта. Сите, како што изјавил раководителот на Националното истражно биро, Золтан Чизнер, биле членови на иста банда која живеела меѓу бездомниците во шумскиот дел од 23-от будимпештански кварт. „Водачот на групата, кого полицијата го следи уште од април годинава, на истражните органи им рекол дека во Унгарија е од 2007 година и дека е Македонец, но тоа не можел да го потврди со никаков документ“, изјавил Чизнер. Тој додал дека поради тоа унгарската полиција побарала меѓународна помош. Криминалната група во изминатиот период извршила повеќе тешки кривични дела. Минатата пролет три члена од оваа група биле уапсени поради оружен грабеж и се уште се во притвор. Полицијата се сомнева дека истата група е одговорна и за убиствата на Челеп, а ги откри 30 – годишен маж со романско потекло, кого членовите на групата го ограбиле, малтретирале и го закопале жив. Тој успеал да се извлече ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Серискиот убиец кој закопувал живи луѓе во шума во Будимпешта се изјаснил како Македонец, но нема документи со кои ќе се докажи неговото потекло. Унгарската полиција во притвор држи шест лица осомничени за масовните убиства во Чепел, вo јужниот дел од Будимпешта. Како што изјави раководителот на Националното истражно биро Золтан Ќизнер, сите се членови на иста група која живеела меѓу бездомници во шумскиот дел на 23-от кварт во Будимпешта. „Водачот на групата, кој полицијата го следи уште од април оваа година, пред истражните органи рече дека во Унгарија се наоѓа од 2007 година и дека е Македонец, но тоа не можеше да се потврди со некои документи. Поради тоа побаравме меѓународна помош“ изјави Чизнер, пренесува белградската агенција Танјуг. Портпаролот на македонското Министерство за надворешни работи, денеска не одговара на повиците за да инфорирмира дали имаат некоја потврда за овој случај и дали станува збор за Македонец. Унгарските медиуми вчера пренесоа дека водачот на групата се изјаснил како ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 132 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 377 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Објавувањето на записникот од страна на еден портал само покажува колку е порозно и некадарно обвинителството, вели за Пресинг Тв адвокатот Звонко ...
сите 236 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 149 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Монструмот-српски Унгарец со македонски пасош?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: